Anderhalf jaar voor stelen vrachtauto Koningin en prins in IJmuiden Agenda „Zenuwcentrum” van alle diensten in stadhuis kJ met invaller Voor korte vaartocht naar Amsterdam Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee PLAATSELIJK NIEUWS 1975 6 JUNI V R IJ D A G UITSPRAKEN Castricum Velsen-Noord Heemskerk VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” Velsen-IJmuiden Beverwijk In en om Haarlem Wijk aan Zee Uraj -S Velsen heeft een basis-rampenplan (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) (Door Bert van der Veer) ^1 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) ter be- Buitenbad u.: (ADVERTENTIE) BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.: „Mariken van Nieumeghen”. DIVERSEN S y 1 e s I y i 1 Een enthousiast spelende Hoogoven Har monie en het eigen drumkorps vormden het muzikale deel van de verwelkoming van Koningin Juliana en Prins Bernhard by de Noordersluis, toen zij daar scheep gingen aan boord van de „Koningin Juliana”, welke op weg was naar Am sterdam. Burgemeester drs. J. Reehorst heeft sa men met de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg en dr. ir. Th. P. Tromp, president-commissaris van de Maatschap pij Zeeland het koninklijk gezelschap bij de Noordersluis verwelkomd. Het echt paar Reehorst maakte de reis naar Am sterdam mee. VRIJDAG 6 JUNI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 19-21 30 u. ZATERDAG 7 JUNI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 10-12.30 u. schikking, zorgt voor het afvoeren van doden en stelt personeel beschikbaar voor allerlei hand- en spandiensten. En wat de brandweer moet doen spreekt overigens voor zichzelf. Een belangrijk punt dat deze avond werd aangevoerd was de samenwerking met de nabuurgemeenten, omdat bij een ramp van grote omvang de gemeentelij ke diensten vanzelfsprekend mensen te- In het kader van dit eeuwfeest had de Maatschappij Zeeland een vaartocht ge arrangeerd, met als einddoel Amster dam, de Passagiers Terminal en daarna het Marine Etablissement aan het Oos- terdok. Een deel van de vaartocht zou door de koningin en prins Bemhard worden meegemaakt, reden waarom het koninklijk paar naar IJmuiden was ge reden om zich daar aan boord te bege ven. In het gezelschap van de koningin bevonden zich mevrouw M. A. R. de Kanter jonkvrouwe Von Mühlen, Da me du Palais van de koningin en kapi- tein-ter-zee G. P. Slikker, adjudant van Hare Majesteit. Aan de kade van de sluis stonden bij aankomst de mannen van de Hoogoven Harmonie en het Drumkorps opgesteld, die bij het afmeren van de „Koningin Juliana” het schip een muzikaal welkom toebliezen. Vanaf dat moment tot het ogenblik van vertrek bliezen harmonie- korps en drumband om beurten onon derbroken door. Exact op tijd arriveerde het konink- IJMUIDEN. Een schare kinderen met in de hand rood-wit-blauwe vlagge tjes, uitgereikt door de Oranjevereniging, in gezelschap van een aantal moeders, alsmede een flink aantal andere belang stellenden, die druk aan het filmen en fotograferen waren, bevonden zich don derdagmiddag rond een uur bij de Noordersluis, toen daar koningin Julia na en prins Bemhard arriveerden om scheep te gaan aan boord van het passa giersschip „Koningin Juliana” van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, welke die dag haar honderdjarig bestaan vier de. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 „Vriezen we dood dan vriezen we dood”. TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. 20 u. opening tentoonstelling „Toonbeeld” door me vrouw J. H. Vervelde-Wagenaar. DIVERSEN VRIJDAG 6 JUNI ODIN-kantine, Hoflaan. 20 u. Jubileumrecep- tie Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 19-21 u. ZATERDAG 7 JUNI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 11-12 en 14-18 u.; buitenbad 7-18 u. v Vijf maanden waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar zijn opgelegd aan een 22-jarige Haarlemmer, die ervan verdacht werd de hand te hebben gehad in een diefstal in Teylers Museum in december vorig jaar. De buit had een waarde van tien mille en werd gepleegd kort nadat al halfedelstenen, edelstenen en glasimita ties van edelstenen waren ontvreemd. Het vonnis was conform de eis. ..Sol- 24u.: ’ll VRIJDAG 6 JUNI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 7 JUNI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-20 u.: Zeestraat 81, tel, 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. geopend 9-18 u. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend zaterdag en zondag van 10.30-17.30 u. Aula Plus X-colIege, Büllerlaan. 20 u. slota- vond jeugdmuziekconcours. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 Een boete van 1500 en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk was het vonnis voor ’n 48-jarige drukkerij-eige- naar die met zijn compagnon Ameri kaanse bankbiljetten had vervalst. Tegen hem waren tien maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, gevraagd. Zijn partner, een 33-jarige reclametekenaar, hoorde eenzelfde eis en eenzelfde von nis; de 36-jarige man die de partij bankbiljetten had overgenomen kreeg een boete van 500 e drie maanden voorwaardelijk, zijn aangetrouwde 26- jarige neef die uiteindelijk vier biljetten trachtte in te wisselen kreeg 750 boete en eveneens drie maanden voorwaarde lijk. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Üi JlHi t! t - i’nniunrur^ lijk gezelschap op de kade, waar ter begroeting aanwezig waren burgemeester drs. J. Reehorst van Velsen, mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in Noord Holland en de president-com missaris van de Maatschappij Zeeland dr. ir. Th. P. Tromp. Mevrouw Reehorst had zich inmiddels reeds aan boord be geven. Kort nadat koningin en prins aan boord waren gegaan, begaven zij zich naar een van de bovendekken om van daar het „buitengebeuren” ver beneden zich in ogenschouw te nemen en te luisteren naar de tonen van de musice- De kleur was roze op de TROS-avond. Tegenover de VARA stelde de TROS een tv-bewerking van een verhaal door een hogepriesteres in liefdeslectuur, Hedwig Courths-Mahler, en een film over de hogeschool van de Nederlandse suikermuziek, The Cats. Het is maar goed dat in hoofdstuk II, paragraaf 4, artikel 35, lid 2 van de Omroepwet, waarin de omroeporganisaties verplicht worden cultuur, informatie, educatie en verstrooiing in de zendtijd te stoppen, het totaalprogrammapakket van belang is en niet iedere avond aan de eisen hoeft te vodloen. Voorzichting kan ge signaleerd worden dat de TROS sinds het bereiken van de A-status met het begin nen van het alras populaire Aktua hoofdzakelijk de indruk heeft gewekt niet alleen een amusementsomroep te zijn. Dat hoeft nog geen realiteit te zijn. Eens in de vier weken zitten de A- omroepen tegenover de VARA op don derdag. Vorige week had de NCRV aan informatie (exclusief de vooravond) slechts een korte film over het Kosters- verbond, de week daarvoor had de KRO (pittig geprogrammeerd tussen de Wre kers en een blijspel) een documentaire over de mijnwerkers, de AVRO had donderdag 15 mei informatie via perso nen met Jan Brusse, Ferry Hoogendijk en Pierre Janssen, weer een week terug in de tijd kwam de TROS met TV-Privé en sport. Het zou nog cultureel of infor matief genoemd kunnen worden, het leek er gisteravond minder op. Tenzij het tonen van kostuums uit de 19de eeuw in het Courths-Mahler-verhaal of het landschap op een Grieks eiland in de The Cats-film aan de verlangens van hoofdstuk II etc. voldoen. Het werkstuk „TROS-television pre sents. The Cats op Rhodos” had zijn schone kanten. Het is al erg aardig van platenmaatschappij Bovema om The Cats naar Rhodos te laten gaan, het is ook erg aardig van de TROS zo’n pro- motiefilm dan ook nog uit te zenden. The Cats zongen in luchtige kledij zodat de welvaartsbuikjes niet verhuld bleven vooral beeldschone meisjes toe. The Cats zullen zich op Rhodos niet verveeld hebben. Klaverweide blijft meer aandacht waard. Het was gisteren de dag van D’66. Fractieleider Jan Terlouw maakte de opvolging van partijgenoot Glastra van Loon als staatssecretaris op justitie rond, zodat hij tenminste zijn eigen aflevering in de VARA-serie kon aan schouwen. Het is bij Klaverweide moei lijk te beoordelen hoeveel eer of vergui zing de auteur verdient, want niet alleen is er bescheiden toezicht op het script, ook voor de research is een medewerk ster (Joke Butzelaar) aangesteld. Deel vijf, Recht en Krom, was in vele opzich ten de moeite en het geld waard. Maga zijnmeester Bert Overbeek maakte zich druk over mankementen aan zijn pas gekochte huis. Het water onder de vloer trekt vanzelf wel weg, zei de aannemer. Kieren in het hout? Dat is leven, variatie, romantiek. Een hoogtepunt bereikte het verhaal toen ambtenaar Kloosterman voor het toekennen van de premie de maten van het huis kwam controleren en zijn veto moest uitspreken omdat door een luxe- inbouwkast de slaapkamer twee centi meter te kort was. Daarmee werd de premie van 1200 gulden met 800 gulden verminderd. Niet te geloven. En dat was het mooie: het verliep volstrekt geloof waardig. Overbeek liet zich niet op zijn kop zitten, pakte de wethouder hard aan, schreef een ferme brief. Het niet opgeven van zo’n man moet op de kijker die mét vergelijkbare problemen zit, een opbeurende en wellicht zelfs activerende werking hebben en dat kan van vele goedbedoelde absolute informatieve pro gramma's zelden gezegd worden. Voor Overbeek was het eind gelukkig, door die brief aan Gedeputeerde Staten, dacht hijzelf, maar in werkelijkheid om dat zijn vrouw een keurig staaltje ero tiek (geen intimiteiten, alleen maar kij ken en praten, een zoentje van de criti cus voor actrice Karen Meerman waard) op wethouder Kuipers losliet. Klaver weide is tv-drama, fantasie met maat schappelijke relevantie en dat trekt juist, door deze ongebruikelijke methode beklemtoond, waardoor het ook nog amusement bleef. Dan is het een goed verhaal. Het zal wel een gezellige boel worden op de stadhuizen wanneer de Ombudsman het Dientje-Overbeek-sys- teem voor eliminatie van onrechtvaar digheid immer zou moeten aanbevelen. BIOSCOPEN City, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.15 uur: Rufus”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: „De Duivels van de grote weg”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks geopend van 14 tot 17 uur; Noordelijk Koetshuis, dagelijks behalve maandag van 14 tot 17 uur: expositie Marga de Jager. DIVERSEN Alarmnummers: politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 96000. Velserbad, Briniostraat, gemengd zwemmen vrijdag 16.40 tot 18 en van 19.30 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 11, van 12.15 tot 13.15, van 13.45 tot 14.45 en van 15 tot 16 uur. Badhuizen, Snelliusstraat en Velsen-Noord. geopend vrijdag tot 20.30 uur en zaterdag van 9 tot 17.30 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15U.: „Wang Wu, de schrik van Peking”, 19.30 u.: „Als adelaars vielen ze aan” 23.30u.: „Een burcht vol vrolijke ontucht”. Luxor Theater: Breestraat. 19 en 21.15u.: „Breakout”. DIVERSEN rende staalmakers. Even voor het vast gestelde tijdstip voer het schip met zijn feestvierende opvarenden richting Am sterdam, begeleid door twee kleine snel le bootjes van de rijkspolitie te water. kort komen. Voor die samenwerking is men in Velsen niet zo bang. Wel werd de verontrusting er over uitgesproken, dat de nabuurgemeenten niet zo’n basis rampenplan bezitten als in Velsen. Zoals burgemeester Reehorst het stelde: zal er vooral hier ook een taak liggen bij de gewestvorming, want het is duidelijk, dat in een dergelijk geval er een over koepelende organisatie moet komen. HAARLEM. Een 26-jarige inwoner van Den Bosch en een 53-jarige Rot terdammer zijn donderdag door de rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Zij hadden op 14 fe bruari in Hillegom 'n truck met oplegger gestolen, gevuld met tin ter waarde van 450.000. Er was twee jaar geëist. een komen. Deze bevindt zich in het souterrain, met een directe aansluiting op een naastgelegen zaaltje, waarin het communicatiecentrum is ingericht. Er zijn daar een aantal telefoontoestellen ingericht, alsmede een telexapparaat en ook twee mobilofooninstallaties, respec tievelijk van de brandweer en de politie, voor het geval de telefoon om een of andere reden mocht uitvallen. Verbin ding met de buitenwereld blijft dus te allen tijde mogelijk. Wat al die diensten daar bijeen moe ten? Het is onmogelijk al hun taken te omschrijven. Enkele voorbeelden: de se cretaire beschikt over alle gegevens over iedereen en kan doden en gewonden registreren, familieleden waarschuwen, doorlaatbewijzen uitschrijven om maar enkele van de taken te noemen. De voor lichting kan de burgerij zo open moge lijk informeren, alarmeren en waar schuwingen doen uitgaan. De politie kan van hieruit allerlei regelingen treffen voor de politiemensen in en bij het rampgebied, inlichtingen verstrekken over slachtoffers en situaties, mensen begeleiden en als ordonnans optreden. De GG en GD treft regelingen ziekenhuizen, verleent eerste hulp, richt gewondenafvoerplaatsen in en verbandkamers, zo mogelijk met die instanties, die daarin bedreven zijn. Openbare werken, is er voor route- markering, wegafsluitingen en het plaat sen van afzettingsmateriaal met verlich ting en helpt bij opruimings-, stut- en zorgt voor noodverlichting en het afslui ten en herstellen van gas- en waterlei dingen. Sociale zakeh houdt zich bezig met opvangcentra, hét regelen van evacuaties in niet te verre om trek, verstrekken van voeding en kleding en registratie. De reinigings- en ontsmettingsdienst is er voor het plaatsen van een commandowagen bij of op het rampterrein, stelt vervoermiddelen - eventueel van particulieren 19 en SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). 10.15U.: Ka- baret Tekstplerement met „Wit op Zwart”. Zaterdag 20.15U.: Leerlingenuitvoering Ballet studio Kennemerland. MUZIEK Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart 146). Zaterdag 15u,Wandelconcert door Johan Timmerman. Concertzaal Kadens (Smedestr. 31). Zaterdag 2o.15u. Zolderconcert. Agathakerk (Heereweg 277, Lisse). Zaterdag 20u.: Orgelconcert door Bernard Bartellnk m.m.v. Jongenskoor. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr.Houtstr.). 15.30, 19 21.3OU.„Kung Fu monnik van Shao-Lin”, Vandaag en morgen 24u.: „Cleopatra Jones”, 14j. Zaterdag 13.30u.: „Stan Laurel Hardy In „Stad op stelten”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15U.: „10 Gele vuisten der wrake”, 18j. Vandaag en morgen 23.30u.: „De duivelse rituelen van Dracula”, 18). Lido (Houtplein). 14 en 20 u.: „The towering inferno”, 18). Vandaag en morgen 23.45U.: „Jong geleerd, oud gedaan”, 18). Luxor (Gr.Houtstr.). 14 en 20u.: „The bridge on the River Kwal”, 14). Vandaag en morgen 23.45u.„De linker en de rechterhand van de duivel”, 18). Rembrandt (Gr Markt). 14, 19 en 21.15 u.: „De doodsklok van Wel-Fu”, 18). Roxy (Kl.Houtstr.14.30, 19 en 21.30u.: dier Blue”, 18j. Vandaag en morgen „The Hospital”, 18). Studio (Gr.Markt). 19 en 21.15u.: „Kind van d?.z°n'.’’ 18 L Zaterdag 14.15 u.: „Hoogtepunten uit 50 jaar Disney tekenfilms”, a.l. DIVERSEN VRIJDAG 6 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 7 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. VELSEN. Datgene waarop de gemeenteraad al zo vaak heeft aange drongen: het samenstellen van een (ba- sis)rampenplan voor geval van calami teit in deze gemeente - is nu een feit. Brandweercommandant J. M. de Jong heeft daarover donderdagavond na af loop van de raadsvergadering de ge meenteraad uitvoerig ingelicht, daarbij af en toe geassisteerd door burgemeester drs. J. Reehorst. Dat die behoefte aan zulk een plan voor het geval dat een ramp van kleine of grote omvang zich voordoet, niet zo maar een uit de lucht geplukte wens is van de gemeenteraad, zal een ieder dui delijk zijn, die zich realiseert in welke omgeving het dichtbevolkte Velsen ligt, met vlak bij zich een Hoogovenbedrijf, een papierfabriek en het Noordzeekanaal met zijn sluizencomplex, waar dagelijks tankers met allerlei vloeistoffen en gas sen doorheen varen. Op uitgebreide schaal zijn daarom in de gemeente de hoofden bijeen gestoken en heeft men zich gebogen over het rampenplan van een weliswaar grotere, maar toch vrijwel analoge gemeente: Rotterdam. Een van de weinige steden overigens met zulk een plan, want in de directe omgeving van de IJmond kent men geen rampenplan of basisplan daar voor zelfs niet in Haarlem - zo vernamen de aanwezigen donderdagavond in het stadhuis. De brandweercommandant, die het hoofd is van de coördinerende leiding - de opperste leiding berust bij de burge meester - zette uiteen, dat het onmoge lijk is draaiboeken aan te leggen voor de duizen-en-een-rampen en rampjes- mogelijkheden werlke zich kunnen voordoen. Wel bestaan er bepaalde aan valsplannen bij de brandweer voor be paalde mogelijkheden. Wel ook worden brandweer- en politiefunctionarissen in staat gesteld bij Hoogovens zekere cursussen te volgen met betrekking tot het bestrijden van ontsnappende en al dan niet in brand geraakte gassen; maar dit dekt toch nooit het gehele scala van onverwachte mogelijkheden. Echter is de brandweer gewend te improviseren. Daarnaast - en dat is wel de belang rijkste - heeft men een organisatie op touw gezet, welke binnen enkele mo menten na de melding van een ramp kan gaan draaien. Daartoe is in het stadhuis een zoge noemd zenuwcentrum” ingericht, waar, behalve burgemeester en wethouders, brandweer- en politiecommandanten ook vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten als secretarie, voorlichting, GG en GD, openbare werken, gas en water, sociale zaken en het reinigings- en ont- smettingsbedrijf (plantsoenendienst) bij- met 19 en 18). en Olivier 4 11

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4