Politieverordening door door raad aangepast BOUWMARKT m sluizen @od havens Dubbel afscheid bij Rode Kruis Bejaardencentrum in Zeewijk zoekt vakantiehulpen CARILLON- KLANKEN Experiment muzikale vorming Zeewijk verloopt goed Kkeur b.v>| Jeans Heusa HISTOR VERVEN. „OP WOENSDAG HOOR JE ECHT: HOI, WE GAAN NAAR MUZIEK” Koudenhorn 54 V R IJ D A G NU BIJ KEUR T VOLLEDIGE PAKKET VERDER DIV. TUINARTIKELEN Ga dat ook in wit en naturel Verschuiving VELSEN maar eens passen bij; Dertig jaar geleden, dus vlak na de tweede wereldoorlog, was er een grote vraag naar schepen. De verlie zen moesten worden vervangen en niet alleen zat men te springen om koopvaardijschepen, maar ook was de belangstelling groot voor sleep boten en visserij schepen. Zowel door Engeland als door Duitsland werden tijdens de oorlog tal van schepen gebouwd om maar niet te spreken van Amerika, waar bij tien tallen zogenoemde Liberty’s en Vic tory’s van stapel liepen. Duidelijk anders Lange Nieuwstraat 185 Noord Arcade - tel. 13899. PLAATSELIJK NIEUWS Hl 4 ft:" 1 H U •’’wJ Gedeelte IJmuider strand voor honden voortaan verboden (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) Voor de theoretische lessen zullen in (Van een medewerker) Bronsveld (Van een onzer verslaggevers) ARIE VAN DER VEER Innp'lb stand ONDERTROUWD: Ze zei dat de „milieuvriendelijke" uit werpselen, waarvan het strand door de durski-P. Kooij; M. Ruiz Martinez-M. W. van Wanrooij. Voor de muziekschool zelf zal de tota le invoering van het AMV op basisscho len een verschuiving van eigen activitei ten betekenen. De nadruk zal nu vooral op de instrumentale lessen komen, om dat de kandidaten voor de bestaande Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen BEVALLEN: D. A. A. Creemers-Witteman, z.; Chr. M. Raap-Buitendijk, d.; G. A. M. van der Lugt-van der Gragt, z.; E. Menger- Brouwer, z.; N. J. van den Oever-van Zwam, z. OVERLEDEN: B. Korver, 9 jaar. Een paar jaar later is de Thor een ernstig ongeluk overkomen- Tijdens een zware storm is het schip op 1 maart 1952 vergaan. De Duitse trawler Fladen- grund heeft 9 maart een reddingsboot van de Thor aangetroffen op 59-07 07 nb en 01-4 Owl met twee man waarvan er één al overleden was. De 16 andere opvarenden zijn bij deze ramp omgeko men. J. Spinger en'L. Suharli; M. van der Plas en N. de Gier; R. J. C. Tillemans en K. C. Zoer; M van Lamoen en L. C. M. Doornenbal; J. A. Dicke en P. G. de Waard; J. J Dehneman en E. A. van Dijk; R. Slopsma en A. A. van Esveld; A. C. Fricke en W. C. M. Florijn; C. Bijl en I. H. van den Haak; J. R. Willemsen en J. E. de Ronde; E. Kremer en M. E. T. Min; R. Nap en J. G. Scheringa. vroeg wel hoofdelijke stemming. De wij ziging werd met 23 stemmen voor en zeven stemmen vanuit de PvdA-fractie tegen aangenomen. Tegelijkertijd ging de raad accoord met een wijziging van de politieverordening om de controle op vaartuigen voor de sportvisserij op zee beter te kunnen uitoefenen. De rest van de agenda werd door de gemeenteraad vervolgens in snel tempo afgëhandeld. Aan de President Steyn- straat in IJmuiden. zal grond worden verkocht aan het P.E.N. voor de bouw van een transformatorstation. Aan de muziekvereniging Soli in Driehuis zal grond in erfpacht worden gegeven voor de bouw van een verenigingsgebouw. De afdeling Velsen en Omstreken van de op die band hebben de kinderen ook hun mening mogen zeggen. Deze opname zal als demonstratiemateriaal fungeren om aan ouders, raadsleden, inspectie etc. te laten zien wat het experiment prak tisch inhoudt. Omdat de zaak nu inder daad loopt zoals de initiatiefnemers (hoofden van behalve de Pleiaden- school de Zeewijk-, Kennedy en de Kruisbergschool) zich hadden voorge steld. Nu ook de AMV-lessen binnen het buitengewoon onderwijs (de Duin en Denneschool en de Hendrik Pierson- school) goed verlopen, zijn er goede argu menten op tafel gekomen om dit idee verder uit tè bouwen en volgend jaar ook Velsen-Noord met in gunstig ge val nog een ander deel van de gemeente van deze onderwijsverbetering te la ten profiteren. Maar dat is voorlopig nog afwachten geblazen. wijziging in de verordening voortaan verschoond moet blijven, nauwelijks enige overlast bezorgen. Volgens haar zullen de hondellefhebbers met hun die ren zich nu voor de huisjes bij de zandpier concentreren en dit gevolg vond ze veel bezwaarlijken. Bovendien - zo zei ze - hebben de strandbezoekers alleen last van nonden bij extreem goed weer als duizenden mensen naar de kust trekken. En dat komt maar zelden voor. Daarnaast vond ze de maatregel dis criminerend omdat paarden die door hun uitwerpselen veel meer last kunnen ver oorzaken wel op het desbetreffende strandgedeelte toegelaten worden. Ze stelde een motie in het vooruitzicht, waardoor paarden daar verboden zullen worden. GEHUWD: R. J. de Haas-I. Mollernan; W. T. Knoeff-H. L. Mik; W. Dooijeweerd-W. J. Stap; A. J. P. Stet-N. Jordaan; H. Wi- Burgemeester Reehorst zei uit opmer kingen bij de hearing in Zeewijk ge merkt te hebben dat de honden werke lijk een probleem vormen. Hij zei met deze wijziging een compromis te hebben bereikt door een deel van het strand voor honden te verbieden en het gedeel te bij de huisjes wel voor deze viervoe ters open te stellen. Het college wil de honden daar niét verbieden omdat an ders te veel gezinnen in de zomer wor den gedupeerd. Hij zei dat de hondenbepaling een voortdurend onderwerp van gesprek zal zijn en zal worden aangepast als de praktijk een wijziging weer noodzakelijk maakt. Daarop zei Janny Bos haar motie niet te zuil enindienen. maar ze de toekomst wellicht ook weer volwas senen in aanmerking komen, zoals vroe ger ook het geval is geweest. Hans Waanders: „Er is een kans dat er bin nenkort toch een mogelijkheid zal ko men om ook deze cursussen voor vol wassenen weer te gaan geven. Daar kan ruimte voor komen als het AMV op alle basisscholen wordt doorgevoerd. Hoewel dit laatste, afhankelijk van allerlei fi nanciële toestanden inderdaad wel 1980 kan worden”. Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren krijgt een hogere subsidie (totaal zesduizend gulden) om het tekort op de exploitatierekening op te heffen. Ook staat de gebeente garant voor de rente en aflossing van een lening aan het Kerbertasiel 25.000), die gebruikt gaat worden voor een verbouwing. Voor het agrarisch Gebied West is opnieuw een bestemmingsplan in voor bereiding verklaard. De Claraschool in IJmuiden krijgt gelden om de centrale verwarmingsinstallatie uit te breiden en de St. Liduinaschool in Santpoort- Noord kan opbergkasten voor de leerlin genadministratie aanschaffen. De kleu terschool „De Woelwaters” krijgt een wandkast. De andere twee zijn in de vaart geble ven, de Odin tot 1955 en de Frankfurt- Main tot 1961 en beide schepen zijn gesloopt. Ook ons land hpeft drie van deze schepen gekend en wel de Claes Compaen IJM. 41, Assan Reis IJM. 42 en Sim de Danser IJM. 43 van de Verre Visserij Mij. Deze schepen hebben ook daarna nog vanuit Kiel ter visserij geva ren. Eerstgenoemde vaart nog als mptor- vrachtschip Donar onder Duitse Vlag. De Assan Reis werd indertijd ook tot motorcoaster verbouwd heette Berta Kienass en is op 1 februari 1962 met man en muis ter hoogte van Texel vergaan. De vroegere Simon de Danser is de visserij trouw gebleven. Het schip vaart onder de vlag van Brazilië, is inmiddels motor trawler geworden en heet Orion I. Dick Fennema: „Het is met die muziek lessen nu duidelijk anders geworden. In het verleden werd er wel wat aan gedaan,'maar nu komt er meer lijn in. De muzieklessen waren al afhankelijk van de aanleg van een bepaalde klasse- leerkracht. Bovendien zijn de leerkrach ten zelf geïnteresseerd in de verschillen de technieken. Vrijwel elke school heeft wel instumenten, maar alleen de ritmi sche instrumenten werden gebruikt om dat men met de andere instrumenten vaak niet zo goed kon omgaan. Deze vakleerkrachten van de muziekschool leren de kinderen spelenderwijs ook de muziektheorie. Voor de klasseleerkrach- ten was de muziekles veelal moeilijk. Er waren wel applicatiecursussen, maar die waren niet voldoende om je een behoor lijke ruggesteun te geven. Het leuke is nu dat er tussen de vakleerkracht en de klasseleerkracht een goede samenwer king ontstaat. Er bestaat zeker geen concurrentiepositie. En dat samen musi ceren in de klas, daar zijn met de kinderen afspraken voor nodig, daar is een zekere discipline voor nodig en dat samenspel doet het goed”. Onderwijzer Jan Willem heeft de derde klas van de Pleiaden- school en is daarmee direct bij het experiment betrokken. Hij, en zijn hele klas, zijn bijzonder enthousiast; „Als je nu al ziet hoeveel je kunt doen met de ideeën en methoden die je van de mu ziekleraar leert. Mijn muzikale- achter grond was helemaal niet zo goed. Je zingt natuurlijk met je -klas, maar veel meer kon je niet doen op muzikaal gebied. Nu woon ik ook de muzieklessen bij en je neemt er van over wat in je macht ligt. Die kennis kun je ook ge bruiken bij allerlei andere vakken. Mu ziek is zo leuk omdat het door iedereen samen wordt gedaan. Alle kinderen krij gen een of ander instrument en iedereen speelt mee. Als je op een moment moet zeggen: leg allemaal je instrument even neer, dan is dat een straf voor die kinderen. Ze vinden het prachtig. Op woensdag hoor je echt: hoi, we gaan naar muziek”. Op de Pleiadenschool is met ge leende apparatuur een video-opname gemaakt van een van de lessen AMV en VELSEN. De wijziging van de Vel- sense politieverordening gaf donderdaga vond in de gemeenteraad toch nog aan leiding tot een debat, waarbij zelfs nog een motie in het vooruitzicht werd ge steld. Het was het PvdA-raadslid Janny Bos-de Boer die het college zei dat de wijziging om ’s zomers voortaan honden Je verbieden op het strand tussen de afslag Heerenduinen en de grens van Bloemendaal „intriest” was. VELSEN. Programma dat door bei aardier H. de Ligt op zaterdag 7 juni a.s. van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscaril lon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Fantasia - Arthur Lynds Bigelow; 2. a. Poor old Joe b. Come lasses and lads c. Carry me back to old Virginia 3 Volksliedjes; 3. Allegro moderato - Jan Robbers; 4. a. The merry merry Milkmaids b. Speed the plough c. Long eight 3 Engelse volks dansen; 5. Improvisatie 9 - H. de Ligt; 6. Rapsodie over 2 Engelse volksliederen - Aant. v. Ooik; 7. Sonatine voor beiaard - Wim Franken; 8. Preludium in C. Een in Engeland bekende serie is bij voorbeeld de „Islas class” geweest: mij nenvegers van 545 ton waterverplaatsing elk. Van deze klasse zijn 145 schepen gereedgekomen. Identiek aan deze serie waren de Tree class, Dance class en de Shakersperian class en wat de bouw' aangaat hadden de schepen veel weg van een type stoomtrawler. Alleen de ketel en de machine waren meer naai' voren geplaatst, zodat zij een kort voor schip hadden en een lang achterschip. Van dit scheeptype zijn er tijdens de oorlog veel verloren gegaan in dienst van de Royal Navy. In 1945 was er geen emplooi meer voor, en bij tientallen werden zij te koop aangeboden. Enkele werden aangekocht om voor de uitoefe ning van de visserij dienst te doen al was een grote verbouwing noodzakelijk. Zo werden de Biggal T 404 die op 4 december 1944 te Port Glasgow te water was gelaten, de St. Agnes T 352 die op 19 mei 1943 van stapel liep in Aberdeen en de Gruinard T 239 die 20 november 1942 te water was gelaten na de oorlog voor Belgische rekening aangekocht om tot stoomtrawler te worden verbouwd. Zij kwamen in 1947 in bedrijf voor de Oostendsche Reederij te Oostende. De Biggal kreeg de naam Winston Spencer Churchill 0 157, de St. Agnes heette vanaf dat moment de Captain Arsene Blonde 0.148 en de Gruinard had de naam President Roosevelt 0.159 gekre gen. De eerstgenoemde treft men hierbij op de foto aan. De bruto inhoud van de „De uitwerking van dit idee van de schoolhoofden in Zeewijk is vorig jaar in een krankzinnig korte tijd uitgewerkt en gerealiseerd”, aldus Hans Waanders. „Daarvoor mogen we wethouder Roes- singh ook weleens een pluim op z’n hoed steken. Het is een kostbare zaak. En het zal nog kostbaarder worden als volgend jaar niet alleen de derde klas sen. maar ook de vierde klassen van de Zeewijkscholen één keer in de week les moeten krijgen van één van onze docen ten. Bovendien is het de bedoeling om, als het experiment verder net zo goed verloopt, volgend jaar ook op de scholen in Velsen-Noord te beginnen”. Op dit moment krijgen alle derde klassers in Zeewijk twee uren per week muziekles. Het ene uur wordt gegeven door een leerkracht van de muziek school. De klasseleerkracht volgt deze les ook en bouwt in het tweede muziek- uur, dat door de glasseleerkracht zelf wordt gegeven, de eerste les verder uit. een ambtenaar van het stadhuis inlich tingen geven over de huursubsidie. De man is beide dagen in het dienstencen trum aanwezig van 9 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Overigens kan men op 9 juli aanstaande over dit onderwerp ook in lichtingen krijgen in het gebouw „In den Abeel”, Abelenstraat 1, IJmuiden-Oost, op dezelfde tijden als bovenvermeld. De avond van donderdag 19 juni staat in het teken van een klaverj asdrive. Aanvang 20 uur. Inschrijfgeld 1,50. Het dienstencentrum wil peilen hoe groot de behoefte aan een dergelijke avond is. Indien mogelijk wil de organisatie regel matig dit soort bijeenkomsten in de vakantie organiseren. Men kan zich voor maandag 16 juni overdag opgeven. Op dinsdag 24 juni aanstaande wordt er om 20 uur een bridgedrive gehouden. In schrijfgeld 1,50. Ook hierbij wil men zien of er regelmatig mensen voor een dergelijk bridgefestijn bij elkaar te krij gen zijn. Aanmelden voor donderdag 19 juni. Het dienstencentrum is overigens elke dag geopend van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. VELSEN De Rode Kruis-colonne Velsen heeft donderdagavond in „De Slingermuur” afscheid genomen van zuster W. van den Berg, de leidster van de helpsters en van commandant Schuurman, die na een jaar naar elders gaat vertrekken. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van het kringbestuur en het provinciale commando belichtte voorzitter W. C. Sepp de verdiensten van De heer G. van Riessen sprak namens de colonne. Hij vond het jammer dat na zo’n korte tijd weer naar een nieuwe commandant moet worden gezocht en wees op de zware taak die dokter Lagro nu weer toevalt, omdat zij in elk geval voorlopig het bevel weer op zich zal moeten nemen. De heer Van Riessen legde de nadruk op het werk van de heer Schuurman als organisator. Het kader kan hier veel van hebben geleerd. De twee scheidenden dankten met een kort woord. De heer Schuurman wees er op dat de colonne zal moeten doorgaan met het streven naar een goede verstandhouding en een goede teamgeest. Daarna reike hij de hamer over aan mevrouw Lagro. Ook binnen het buitengewoon onderwijs zijn de experimenten met de algemene muzikale vorming begonnen. Hier krijgt een middengroep (9-11-jarigen) op de Hendrik Piersonschool een muziekles van vakdocente Miel Krüger. Op de achtergrond klas- seleerkraxht Lou Verwoerd die de gegevens in deze les in zijn volgende eigen muziekles moet uitbouwen. VELSEN. „We zijn in januari met dit experiment begonnen en tot nu toe loopt het allemaal ontzettend leuk. De kinderen zijn enthousiast, met de leer krachten is goed contact en ook onze leerkrachten werken er mer zeer veel plezier aan”. Deze opmerking komt van de muziekschooldirecteur Hans Waan ders, na een half jaar experimenteren met de lessen algemene muzikale vor ming AMV op vier basisscholen in Zee wijk. Dit experiment, dat op initiatief van ondermeer Dick Fennema (hoofd Pleia denschool) tot stand is gekomen, heeft nu al aangetoond dat er heel wat te verbeteren viel aan het muziekonderwijs op de lagere scholen. Bovendien krijgen op deze manier de kinderen nu nog alleen de kinderen in Zeewijk, maar rond 1980 wellicht alle lagere schoolkin deren uit Velsen allemaal de kans op een meer gedegen manier kennis te maken met de muziek. Een kans die voorheen alleen was weggelegd voor dat „elite-groepje” kinderen dat door de ou ders naar de muziekschool werd ge stuurd. de twee scheidende leden van de colon ne. Hij wees erop dat beiden zich, de een langer dan de andere, met veel enthousiasme op hun werk hebben ge stort. Hij bood beiden geschenken on der couvert aan. Winst Spencer Churchill bedroeg 472 ton, de lengte over alles 50,11 m, de breedte 8,28 m en de holte 4,30 m. De 3 cil triple expansie machine had een vermogen van 850 pk. Oorspronkelijk waren het kolensto kers en toen zij in de visserij kwamen waren zij verbouwd tot oliestokers. De stuurhut was om de schoorsteen heen gebouwd, anders zou er niet veel ruimte meer op het werkdek over zijn gebleven. Het drietal i s niet lang in Oostende gebleven. In 1950 werden zij verkocht én wel naar West Duitsland. De captain Arsene Blonde en de President F. D. Roosevelt kregen nieuw emplooi bij Kohlenberg &,Putz te Bremerhaven en werden herdoopt in Thor BX 580 en Odin BX 578. De winston Winston Spen cer Churchill kwam bij de Reederei Siebert Co ook te Bremerhaven en ging ter visserij als Frankfurt-Main BX 575. AMV-cursussen vervallen. Er zal wel licht een toeloop voor de instrumentale lessen kunnen komen, omdat straks meer kinderen het AMV-onderricht krijgen dan nü het geval is. De muziek school blijft het lesmateriaal voor de muzieklessen verschaffen, zodat aanslui ting op het instrumentaal onderwijs op de muziekschool geen probleem hoeft te zijn. IJMUIDEN. Het dienstencentrum Duin- en Zeewijk voor bejaarden zoekt voor de komende weken nog enige vrij willigers. Door de vakanties zijn ver schillende krachten die in het centrum ’s rporgens of ’s middags aanwezig zijn om een praatje met de bejaarden te maken en een kopje koffie te schenken, niet beschikbaar. De tijdelijke hulpen zal ook gevraagd worden ook allerlei kleine karweitjes in het dienstencentrum op te knappen. Op vrijdag 13 juni aanstaande wordt er in het dienstencentrum een openhuis- avond georganiseerd, voor groot en klein. Om half acht gaan de deuren open. Er worden spelletjes gedaan, in de zaal vertoont men tekenfilms en in de hal kan iedereen naar hartelust tekenen op een enorme strook papier met als onderwerp „de wijk waarin u Leeft”. Na 21 uur is er gelegenhWd een partijtje W biljarten, een kaartje te leggen of een dansje te maken. Op maandag 16 en dinsdag 17 juni zal Openingstijden: dagelijks van 8.00- 18.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. tel. 023-321 21 2. I tH T. -.-të W_. -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5