OFFICIER VRAAGT ZES MAANDEN Marga de Jager: koel en toch vol spanning Dienst voor in Petrakerk prijzen I 7 Vier maanden geëist tegen Hillegomse na valse opgave Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over onze „Avondlicht” desireeverlovin der klei juwelier lob ■ïmHmnanns SS I SS S3 Bij Felison op Beeckestijn Sociale Zaken voor f 8000 benadeeld Ploos van Amstels de ru i|ter 1 5 ww I MK Lichtpuntje Provincie koopt twee vergelijken MHB1 ■BSM MMg Van Dongen Autom. Bedr., IJmuiden B.V. Kromhoutstraat 62, IJmuiden. Tel. 02550- 16801. zoveel vingers zoveel ringen F? klassiek Kennemerlaan 38 ST obe van der klei-juwelier-breestraaf 2-6-beverwyk-tel23072 Per ongeluk EIKEN KIJKEN en prijzen bbbmb ombmb wmmi IW MK» Kam OMK ^^Wl W MK D ’t is de moeite waard bij PLAATSELIJK NIEUWS Antiekdief met armen vol gesnapt (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) HEIN STEEHOUWER van vier maanden, Medische verzortpng to VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) SANTPOORT Vinkenbaan 26, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) <2 !9.22 -> HAARLEM Misbruik van de sociale voorzieningen, er wordt veel en gemakke- lijk over gepraat. In de WW lopen, van de steun trekken, de ziektewet in met de een of andere onbestemde kwaal. Het lijkt zo eenvoudig, om op die manier aan een vast inkomen te komen. „Van onze belastingcenten, de sociale dienst doet maar”, wordt vaak gezegd. Maar echt misbruik bljjft niet straffeloos, zo moest een 31-jarige Hille- gomse donderdag ervaren. Zij stond terecht, omdat ze de dienst sociale zaken van Hillegom voor 8000 benadeeld had. "Alfa Romeo Alfetta v.a. 16.990,- eerder eens te hebben gekocht: „Ik wist niet eens meer waar ze waren”. van ver- Mr. Vink vroeg daarop het commen taar van mr. Wooldrlk, die verklaarde dat het voorarrest naar zijn mening in het definitieve vonnis niet te lang over schreden hoeft te worden. Na overleg in de raadkamer ging de rechtbank vervol gens akkoord met de vrijlating. Uit spraak wordt gedaan op 19 juni. je tetotoa IJmuiden rto! HAARLEM De armen vol antiek, voortsnellend door de Kleine Houtstraat, en op zijn hielen gezeten door Haarlemmers die „Houd die dief!” riepen, zo werd op de laatste dag van februari een 29-jarige Haarlemmer om half vier ’s nachts gegrepen. H(j had even te voren met een breekijzer de etalageruit van een antiekzaak in de Spekstraat vernield en trachtte toen met zilveren kandelaars, een broodschaal, een suikerschep, een kannetje en een zoutvaatje te ontkomen. De poging mislukte, hjj werd gepakt en moest zich donderdag voor de rechtbank verantwoorden voor de in braak en het bezit van een vuurwapen en patronen. „En die zal die bekende wapenhandelaar daar toch wel niet per ongeluk vergeten hebben,” zo onderhield hij de verdachte, die had verklaard de patronen een jaar Hij lijfde de vrouw en haar man in bij „dat legertje van mensen die erop uit zijn zoveel mogelijk geld te plukken van de sociale instelling, o er zo goed moge lijk van te leven,” en haalde een uitla- nooit mensen had ontmoet, die er zó op uit waren om binnen te halen wat er te halen viel. Tot ernstige ontsporingen hadden die connecties echter tot nog toe niet geleid, zo bleek uit het strafblad van de ver dachte. En nu was hij tot inbraak geko men omdat hij 'in persoonlijke moeilijk heden zat: de man was arbeidsonge schikt maar moest het een tijd zonder uitkering stellen, en bovendien was de verhouding tussen hem en zijn echtge note danig bekoeld. Hij woonde alleen, bij zijn vader, en had zichzelf die avond moed ingedronken met vier glazen rosé. Mr. Vink kon begrin opbrengen voor het drankgebruik in deze omstandighe den, maar zag wel zijn voorstellingsver mogen te kort schieten bij de vraag waarom de man toen ook nog was gaan inbreken. Ook de man zelf had er nu weinig begrip voor: „Ik zal zoiets nooit meer doen,” verklaarde hij met grote stelligheid. Als om kracht bij te zetten bij zijn verklaring, dat alles nu weer beter ging zaten op de publieke tribune zijn echtgenote en zijn vader, beiden zichtbaar zeer betrokken bij de behan deling van de zaak. ting aan van een ambtenaar van de dienst, die verklaard had dat hij in de bijna twintig jaar van zijn loopbaan nog De reclasseringsambtenaar herriep ter zitting de slotconclussie van zinn rap port. waarin hij een veplicht toezicht van de reclassering weinig zinvol had genoemd: kortelings was hem gebleken dat de vrouw zich nu veel positiever opstelde tegenover begeleiding bij haar moeilijkhede. Gevangenisstraf zou haar kinderen slechts benadelen, aldus de man, en een boete zou weinig zin heb ben omdat sociale zaken daar weer voor zal moeten opdraaien. in een verfijnen van de stijl, Marga de Jager nog veel verder kan voeren in een persoonlijke richting. Ze belooft veel, zonder dat ze zich behoeft te wagen op zijpaden, hier ook te vinden. Bijvoor beeld een groot doek met een crucifix- beeldje erop geplakt en eronder een dode rat. Zoiets is we heel duidelijk symbolisch, te duidelijk en daardoor een goedkoop effect. Zo zijn er meer dingen, die hier en daar rammelen, maar het ondermijnt de algemene goede indruk niet. Tot en met 15 juni is het werk bij Felison te zien. „Die revolver heb ik niet in handen gehad en nooit gezien, ik was er ook niet bij toen de politie hem in zijn auto vond,” verklaarde de verdachte gister middag van de prins geen kwaad wetend tegenover president mr. Vink. „Ik heb de auto gekocht, een maand of drie eerder, van een mij bekende wapenhandelaar. Misschien heeft hij hem vergeten”. Offi cier van justitie mr. Wooldrik zou later de opmerking maken, dat de wapenhan delaar niet alleen bij de verdachte, maar ook bij justitie bekend was: „U staat kennelijk in nauw contact met de Haar lemse onderwereld,” suggereerde hij. IJMUIDEN. In de gereformeerde Petrakerk aan de Spaarnestraat in IJ muiden zal zondag 8 juni een dienst worden gehouden, in samenwerking met de hervormde gemeente. Voorganger is ds. J. M. van der Berg, terwijl medewer king wordt verleend door het bejaarden koor van Groot-IJmuiden. De organisatie hiervan berust bij het comité „Avond licht” dat wekelijks voor zieken en be jaarden via de kerktelefoon diverse uit zendingen verzorgt. De dienst begint zondag om 19 uur. Ook de reclasseringsambtenares zag de zaak zonnig: in eerdere rapporten was de man nog omschreven als „een op standige natuur, met een grote aversie tegen de maatschappij”. Nu, zo verklaar de zij, had de verdachte kennelijk gezien dat er ook een andere kant is, dat er wel degelijk mensen en instanties zijn die bereid zijn naar hem in zijn moei lijkheden te luisteren. Artsen, van zaterdag 10 tot zondag 24 uur, kan men via dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de huisarts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts Apotheek, van vrijdag 17.30 uur af: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuw- straat 403, telefoon 14204. Tandarts, zaterdag en zondag alleen A. A. A. M. Konings, Vondellaan Beverwijk, telefoon 02510-27060. Wijkverpleging Groene Kruis, zuster C. Nap, Hofdijklaan 10, Driehuis, tele foon 16195 en zuster W. de Vries, Cederstraat 11, telefoon 20477. Dierenarts, G. Verhagen, Delftlaan 263, Haarlem, telefoon 023-263070. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis”. In lichtingen over weekeinddiensten on der telefoonnummer 15645. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da- HAARLEM. De provincie Noord- Holland heeft, via de provinciale com missie voor aankoop van beeldende kunst, twee werken aangekocht van de Haarlemse kunstenaar Ploos van Amstel. door persoonlijke omstandigheden, weer op de rechte weg kan helpen. Gevange nisstraf achtte zij wel wat erg zwaar in verhouding tot het misdrijf: „Mijn cliënt heeft erg onder het voorarrest te lijden gehad. Daarom vraag ik bij wijze van uitzondering onmiddellijk uitspraak, en in elk geval onmiddellijke invrijheidstel ling”. VELSEN. Onder auspiciën van Fe lison exposeert Marga de Jager, een nog jonge streekgenote met haar 22 jaar, in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn. Ze is enige tijd opgeleid geweest aan de Haagse Konklijke Academie en werkt nu in de Ateliers ’63 in Haarlem onder leiding van Carel Vissers en Jan Dibbets, door wie ze overigens niet in haar stijl wordt beïnvloed, want haar werk heeft een andere karakter dan dat van haar leraren. Eerder is het wat „Haags” ge bleven in die zin. dat ze bijvoorbeeld het werk van een schilder als Co Westerik zal bewonderen. In het algemeen gezien is Marga de Jager een neo-figuratieve schilderes, die in een koele trant schildert. Gezien haar leeftijd doet dat ze ook goed. Ze heeft gevoel voor kleur, sfeer en groot gehou den composities, waarin ze heel wat aandurft. Maar die koelheid is schijn. Er zit een agrote spanning in het werk, al thans in de bedoelingen. Ze schildert in het algemeen de „ge vangen mens”. Bij haar zijn mensen eenzaam, ook als ze getweeën op het doek voorkomen. „Arbeiders” heet een schilderij met drie figuren, die ook ge vangenen achter tralies zouden kunnen zijn. Een zelfmoordenaar loopt langs de rand van een dakgoot, bijna onaange daan geschilderd, alsof Marga de Jager meer belangstelling heeft voor de bak stenen muur, dan voor de figuur. En dat is dan schijn, ze roept er een extra spanning mee op door als het ware „onderkoeld” te schilderen, terwijl er toch onophoudelijk allerlei spanningen aan de orde komen, zoals bijvoorbeeld in „Pa lestijn”, een heel eenvoudig beeld van een Palestijnse vliegtuigkaper die, ge maskerd, over de rand van een balkon kijkt. Hij is evenzeer een gevangene als de gijzelaars, die men alleen maar achter de muur kan vermoeden. Alles is dus schijnbaar zonder drama, maar achter de verf is dat drama toch steeds voel baar aanwezig. Te vermoeden valt - maar wie zal het zeggen bij zo’n jong talent - dat zowel de dramatische spanning, gegrond op de onderwerpen, als die welke kan schuilen De officier noemde de inbraak bewe zen, en zei ejvan: „geïmproviseerd, niet goed voorbereid. Hij liep met handenvol spullen door de stad”. Wel had hij zijn twijfels over dë combinatie van een inbraak met het bezit van een vuurwa pen. Maar omdat hij het bewijs dat de man van het bestaan van de revolver op de hoogte was veel te gering achtte, vroeg hij voor dat feit vrijspraak. Er waren echter thuis bij de man, achterin een diepe kast ook patronen gevonden. Het zijn de tekening ,.De Santa Ciriaki op het strand te IJmuiden” en het schilderij „Vesting Naarden”. De werken hebben een plaats gekregen in het ge bouw van de provinciale griffie. Aan de- aankoop ging een tentoonstelling in het gebouw vooraf van schilderijen, tekenin gen en grafiek van Ploos van Amstel. De gemeente Velsen heeft ten behoeve van het gemeentearchief op deze ten toonstelling de tekening „Oud-IJmuiden” aangekocht. gelijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp. Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden. Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-12464. Spreekuren van het gemeentelijk soci aal adviesbureau van IJmuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 22, voor Velsen-Noord elke dinsdag morgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geelvinck- straat 28, Santpoort, elke dinsdagmid dag van 14 tot 17 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroekenweg 6, Sant- poort-Noord. Voor IJmuiden-Oost elke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw „De Abeel”, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de socia le dienst. Telfoon 191124 toestel 46. CsHle, Sa Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leid sters, maandag tot en met vrijdag 9-10 uur wijkgebouw Andromedastraat 3, telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur. Telefoon 02550-188888. De vlase gegevens, op grond waarvan zij voor een uitkering in aanmerking kwam, stonden op een forumlier waarop haar man inkomsten en uitgaven moest opgeven. Ze gaf op dat ze werkloos was, terwijl ze in feite een baan als inpakster had. „Ik zou wel gek zijn als ik het niet deed,” zou de volgens de officier van justitie mr. Remmerts de Vries verkl aard hebben, toen zij erover aan de tand gevoeld werd. Hij leidde er uit af, dat de vrouw willens en wetens gehandeld had. Een heel ander licht op de zaak liet verdediger mr. L. Bos schijenen. Hij voerde a an, dat de vrouw nauwelijs anders kon: de gezinssituatie was weinig rooskleurig en terwijl haar echtgenoot het er bijl iet zitten moest zij maar zien, hoe ze voor haar drie kinderen de eind jes aan elkaar knoopte. Er waren onver antwoorde uitgaven gedaan, er was een auto en een caravan op afbetaling ge kocht waarvoor het geld in feite ont brak. D suldenlast werd door een reclas- serings ambtenaar op ƒ22.000 begroot; hij vertelde dat regelingen zijn getroffen voor aflossing en uitstel van deze schuld, zodat „even lucht” was gekomen in de situatie. Mr. Bos schilderde zijn cliënt als ie mand, die niet in staat is zelf een eind te maken aan ongewenste sitauties. en doelde daarmee op de huwelijksrelatie: „Hoe is het mogelijk dat zij het zo lang heeft uitgehouden met hem?” vroeg hij zich af. Hij zag een lichtpuntje in het feit, dat de vrouw nu eindelijk besloten lijkt tot het doorzetten van een echt scheiding: „Zij heeft iemand nodig die zeggen kan, als haar man voor de zo veelste keer weer terugkomt: „stuur hem de deur uit”, aldus de raadsman. Hij wees erop, dat ook nu weer de vrouw voor de moeilijkheden moet op draaien: „Zij staat hier terecht, hij is onvindbaar.” zei Mr. Bos die vreesde dat het moeite zal kosten de man, tegen wie in Den Haag een procedure loopt, voor het verdachtenbankje te krijgen. Hij liet ook niet onbesproken, hoe in Hillgeom „een geweldige hetze” tegen dit gezin was gevoerd, „al hoed het buurtje elkaar echt niet zoveel te verwijten”. Hij vrees de dat bij een on voorwaardelijke gevan genisstraf de man de lachende derde zou zijn en pleitte daarom voor een, des noods pittige, voorwaardeijke straf voor de vrouw. De rechtbank doet op 19 juni uit spraak. Arts, zondag tot 24 uur H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek, Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 19 uur door G. A. Takken, Julianaweg 44, Wijk aan Zee, tel. 02517-333. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Verséle wel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door G. J. Vos, Arendsweg 124, Beverwijk, tel. 23586. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 6 juni 17.30 uur tot vrijdag 13 juni 17.30 uur: de Heemskerkse apotheek, Kerkweg 11, Heemskerk, tel. 33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst: zuster R. van Vliet, Stumphiusstraat 35, Be verwijk, tel. 25027. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster G. Th. Dekker-Feith, Fazantenlaan 47, De officier van justitie verklaarde, dat hiermee in feite de poten onder zijn stoel waren weggezaagd. Hij achtte de ernst van de zaak echter te groot, om geen gevangenisstraat te vragen. Mr. Remmerts de Vries kwam tot een eis waarvan de helft voorwaardlijk, met een proeftijd drie jaar. Daarnaast vroeg hij een plicht contact met de reclasserin. Boven „Uitzicht” en onder „Palestijn” van Marga de Jager. Mr. Wooldrik vroeg voor de inbraak en het patronenbezit zes maanden ge vangenis, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdedigster mr. Schoorel-Eggink achtte eveneens vrijspraak voor het be zit van de revolver de enig mogelijke conclusie. Het „voorhanden hebben” van de dagvaarding vocht zij ook aan waar het de patronen betrof: „de vraag is natuurlijk of mijn cliënt zich er van bewust was dat er achter in een diepe kast nog patronen lagen”. Zij meende dat een verplichte begeleiding de man, die kennelijk van streek was geraakt IJmuiden, tel. 02550-18877 (van vrij dagavond 18 uur tót maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: me vrouw J. H. M. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heems kerk, tel. 32327; eigen praktijk: me juffrouw A. M. Bot, Ligusterhof 18, Beverwijk, tel. 24161; vrij: mevrouw I. A. M. Skotarczak-van der Klaauw. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren in „Casa Iberica” aan de Kees Delfs- weg 3, Beverwijk, voor gezinsverzor ging van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en voor bejaarden hulp van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur. Telefoonnummers: leidsters gezinsverzorging 23644; leid sters bejaardenhulp 23623 en 23180; mevrouw J. M. van Ooyen-Steyn 23623 en 23644. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoopstraat 27, Bever wijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Bever wijk, tel. 26177. HEEMSKERK Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tot zaterdagavond 24 uur: R. Kloek, Renddorppark 1, Heemskerk, 34555; 24 1, Heemskerk, tel. van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur: F. B. Naber, Jan van Kuikweg 78, Heemskerk, tel. 32475. Voor spoedgevallen spreekuren op za terdag en zondag van 10 tot 10.30 en van 17 tot 17.30 uur. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247 (zie ook onder Bever wijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dinsdag van 14 tot 15 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheeren, Kerkweg 47, Heems kerk, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9