Bofa dicht; Er werd in mei 106 man met flink gespaard In navolging van Wall Street en Londen flink herstel DAMRAK VOLGT BUITENLAND SLAAFS stijfkop Westerterp is een De Beer EBEURS Minimum-inleg RPS nu f 1,- Na boterberg een eierberg ontslag Oplossing nodig voor Kalkar- weigeraars s?* *5*3? 't .- -V’? JJ M1MB GELD MS# ECONOMEN CONTRA CENTRAAL PLAN-BUREAU Overheidssteun voor consumentenklachten VVD’ER: 3 „WAT EEN VERSPILLING VAN GELD, TIJD EN ENERGIE” OTROÊNAXV 1975 JUNI ECONOMIE Voorstel Positief „Volstrekt vals” ZATERDAG 7 Ge- j en i (K) fL. (Van onze redactie economie) jaar Dat be- :om- (Door een medewerker) e de ulus i en nog Oe- grote uwe- zijn men. AMSTERDAM. Vooral in navolging van Wall Street boekte het Damrak deze week een flink herstel. De New Yorkse effectenbeurs steeg van 815 op 845; Am sterdam kwam van een algemeen beurs cijfer van 90 weer op 94. Directe reden voor dit herstel in Amsterdam was er niet, want het ontbrak ook deze week duidelijk aan stimulansen. Veel anders dan een slaafs volgen van buitenlandse beurzen was er derhalve niet bij. Eerst Wall Street en daarna Londen, waar de beurs in het midden van de week vast werd op de verwachting dat het Engelse volk zih voor de EEG zou uitspreken. De ingrijpende bevriezing van de prij zen in Frankrijk, in navolging van Bel gië, dat enkele weken geleden hierin is voorgegaan, wijst er overigens wel op hoe precair ook in de huidige recessie- jaar het verschijnsel van de stijgende prijzen is. Ook onze regering heeft deze week bij monde van minister Lubbers van zijn ernstige bezorgdheid in deze laten blijken. In de praktijk zal het er wel op neer komen dat de kleinere gemeenten ge bruik blijven maken van de leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, maar dat de grotere de weg naar de beurs zullen zoeken. Er komen dus meer gegadigden om geld, hetgeen de concur rentie zal vergroten. Onder de huidige omstandigheden zal dit wel niet tot een In verband met de geautomatiseerde administratie bestaat geen behoefte meer aan de oude regels. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een voor stel van minister Duisenberg (Financiën) en staatssecretaris Van Hutten (Verkeer en Waterstaat), die de veranderingen mogelijk maken. tot 62, waarna een terugslag tot 58 volgde. (Van onze parlementsredacteur Hans Ludo van Mierlo) Ook ten aanzien van de prijs van de keuringen bestaan verschillen van me ning. Minister Westerterp denkt de prijs luwde de storm snel en kwam de beurs weer tot rust. rijden tegenwoordig? Dertig cent? Reken uit je winst”. Maar het is nog veel erger. De kosten zullen veel hoger uitvallen voor de automobilist. Reken maar even mee”, zegt De Beer. (Van onze pariements redactie) DEN HAAG. De Rjjkspostspaarbank zal binnenkort de eerste minimuminleg voor beleggingsrekeningen terugbrengen tot één gulden. Bov ndien zal het moge- lijk worden om ook andere bedragen dan 100 gulden of veelvouden daarvan in te leggen of op te nemen. 2,45 5,76 6,82 163,75 40,25 10,30 2,40 61,75 98,25 63,00 50,75 46,00 14,70 4,51 8,90 70,00 16,00 2,35 5,46 6,52 100,75 37,25 8,80 2,30 58,75 95,25 60,00 47,75 43,00 14,40 4,21 7,65 67,00 14,00 De Noordhollandse gemeente De Rijp viert van 20 tot 28 juni de 400ste geboortedag van Jan Adriaanszoon Leeghwater, die bekendheid verwierf door de drooglegging van een groot aantal polders in binnen- en buitenland, welke onder zijn supervisie geschiedden. De Rijp zal gedurende de feestweek autovrij zijn. Bovendien hebben de bewoners zich ter gelegenheid van het jubileum een garderobe van Oudhollandse kostuums aangeschaft. eHt feest zal door rond de driehonderd afstammelingen van Leeghwater worden bijgewoond. Zeven van hen zullen daarvoor speciaal overkomen uit de Verenigde Staten, twee uit Canada en twee uit Nieuw-Zeeland. wetenschappelijk niet voldoende gefun deerd. De economen, die voor het me rendeel werkzaam zijn aan universitei- ten, onderzoekinstellingen en diverse on derwijsinstituten, vinden het van belang openlijk vast te stellen, dat de discussie over de werkgelegenheidsproblematiek niet meer op basis van de analyse van DEN HAAG De regering wil finan ciële steun verlenen aan klachtencom missies, waar de consumenten terecht kunnen als zij niet tevreden zijn over gekochte goederen of verleende diensten. Van deze zogeheten geschillencommissies bestaan er all enkele o.a. voor reizen, chemisch reinigen, wasserijen en recrea tie, maar de bedoeling is er nog veel meer op te richten. Dan liever ons voorstel: de klant gaat naar de garage, na eerst een afspraak te hebben gemaakt. Als hij zijn wagen regelmatig laat onderhouden, dan is dat zijn eigen garage. Hij laat de auto een grote beurt geven. De praktijk leert dat dan meteen kleinigheden worden gere pareerd. Over de grote reparaties belt de garage even en op verzoek worden die verricht. De klant kan 's avonds de auto dicht bij huis weer ophalen, mét het veiligheidkeurmerk.” „De minister rekent daarbij weer met zijn foutieve gegevens over de investe ringen”, weerlegt De Beer dit argument. „Maar laat Westerterp nou weer eens gelijk hebben. Dan kost de keuring in techno-stations toch méér, omdat er maar 77 van zijn en automobilisten dus een heel eind moeten rijden voor ze bij zo’n station zijn. Wat kost een kilometer De lokale markt kwam deze week moeizaam op gang; niet door gebrek aan affaire of belangstelling, maar door in tern 'gekrakeel over 'de noteringen. Een nogal overhaaste bijsturingsingreep van het beursbestuur deed tijdelijk de span ning tot kookhitte oplopen. Maar toen de handel nog een paar minuten extra gegund werd om na de dagelijkse beurssluiting tot noteringen te komen. het Centraal Plan Bureau kan worden gevoerd. De eenzijdigheid van deze analyse is hierin gelegen, dat de loonkosten vrijwel als enige verklarende grootheid in de beschouwingen zijn betrokken. Verder is de analyse onvoldoende gefundeerd, want het model levert resultaten op, die niet overeenstemmen met de werkelijk heid en strijdig zijn met de veronder- Overtekend. Op de 8,75 percent 10-jarige obligatielening van 50 miljoen door AB Volvo is voor een zodanig bedrag ingeschreven dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie moet worden toegepast. Kwatta. Ondanks onzekere factoren als inflatie, loonstijgingen en recessie ver wacht Kwatta International NV voor 1975 een bevredigend resultaat. Vorig jaar werd een winst van 700.000 gul den behaald vergeleken met een ver lies van ruim tien miljoen gulden in 1973. Discontoverlaging. Japan verlaagt van daag zijn bankdisconto van 8,5 tot acht percent. Het disconto stond sinds 16 april op 8,5 percent; daarvoor be droeg het negen percent. RIVA. Bijzondere omstandigheden voor behouden verwacht RIVA NV (Auto mobielbedrijven) voor 1975 een stij ging van het bedrijfsreslulaat. In de eerste maanden van dit jaar waren de resultaten veel beter dan begin vorig jaar. Staal. Bij de staalindustrie binnen de EMS steeg op de kleine winst, vorig jaar behaald, enkele guldens, maar Nu- trica moest, op een nog altijd pessimisti sche stemming van het bestuur, 3 te rug. In afwachting van het besluit van de minister zullen tegen de Kalkarweige- raars geen acties worden ondernomen, zo is gisteren op een persconferentie gezegd bij de presentatie van het jaar verslag van elektriciteitsmaatschappijen IJsselcentrale. Ongeveer 2500 personen hebben ge bruik gemaakt van de regeling om de Kalkarheffing te storten in een speciaal fonds. Deze mensen moeten hiervoor eerst 15 administratiekosten betalen. 1 Een discontoverlaging van de Neder- landsche Bank in navolging van Duits land en België lijkt nu voorlopig van de baan. In dit kader dient naar alle waar schijnlijkheid ook het loslaten van de centrale financiering te worden gezien. Deze werd in december 1964 ingesteld, teneinde te voorkomen dat de gemeen ten elkaar op een krappe kapitaalmarkt in rente zouden overbieden, hetgeen tot een ongewenste opdrijving van de rente stand zou leiden. De lijn van hoge spaaroverschotten zette in het hele land door. De Spaar bank voor de Stad Amsterdam gaf een overschot van circa 31 miljoen te zien (vorig jaar 14 miljoen), de Nutsspaar- bank in Den Haag ontving f 22,6 miljoen meer dan werd terugbetaaild 8,3 mil joen) en de Nutsspaarbank voor West- Nedenland bereikte een resultaat van 27 miiljoen (vorig jaar 16 miljoen). De Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland sloot de meiboeken af met een overschot van 28,9 miljoen 16,5 miljoen), de Bondsspaarbank Dor- drecht-Breda-Eindhoven ging van f 6,4 miljoen naar f 10,5 miljoen en de Bondsspaarbank voor Noord-Nederland behaalde een positief resultaat van 8,4 miljoen (vorig jaar 3,1 miljoen). In het vervolg mocht alleen de Bank voor Nederlandse Gemeenten op de openbare kapitaalmarkt geld aantrekken, en de gemeenten konden hun financie- ringstransacties dan met deze instelling afsluiten- Maar de kapitaalmarkt zou nu, volgens minister Duisenberg, ruim ge noeg zijn om het alleenrecht van de Bank voor Nederlandse Gemeenten op te heffen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid De Beer van de VVD vreest dat de parlementariërs over enige tijd over- spoeld zullen worden met boze brieven, als minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zijn zin krijgt met de perio dieke keuring van auto’s. „De minister is werkelijk stijfkoppig. Hij gaat volstrekt voorbij aan het belang van de automobi listen”, meent De Beer. Overigens is dit in korte tijd al het tweede geval van een groot concern, waar de staat moet bijspringen- Vorige week werd een lening van 40 miljoen gulden aan bet Nederhorst Bouwbedrijf bekendgemaakt. Ook dit aandeel kon zich eraan optrekken en zich van f 18 op 22 herstellen. zei cht! kan plus ont- 1 tornt •emo kker i.” „Een automobilist maakt een afspraak met een keuringsstation. Die werken niet ’s avonds of in het weekeinde. Dus vrijaf nemen en naar het dichtsbijzijnde keuringsstation rijden. Kosten: halve werkdag en vijf gulden aan autorit- Dan de keuring: 35 gulden. Bij de keuring wordt een klein gebrek gevonden; dan kan de auto niet goedgekeurd worden. Zoiets gebeurt volgens de minister zelfs in 25 tot 40 percent van de gevallen. De stations mogen volgens de wet zelf geen schroefje verdraaien. ZWOLLE (ANP). De Nederlandse elektriciteitsmaatschappijen hebben mi nister Lubbers van Economische Zaken een lijst gestuurd met de namen van drieduizend personen, die weigeren de zgn- Kalkarheffing te betalen en ook geen gebruik willen maken van het spe ciale fonds voor weigeraars. De elektrici teitsmaatschappijen hebben de minister voorgesteld een regeling te maken voor deze weigeraars. De Beer: „De minister zal misschien zeggen: dat heeft die automobilist dan niet handig aangepakt, want hij had zijn wagen natuurlijk eerst bij een garage moeten laten nakijken en daarna pas naar het keuringsstation moeten gaan. Maar dat is dan een pleidooi voor keu ring door de garage én door het keu ringsstation. „De minister heeft tal van argumenten gezocht om zijn stijfkoppigheid te ver klaren, maar ik heb geen enkel bijzon der argument gehoord”, aldus de VVD’er. Minister Westerterp deed dins dag vóór de stemmingen over het wets ontwerp en het door hem gehekelde amendement een poging om betere argu menten aan te dragen. Hij legde in een brief uit dat keuringen door garages onnodig veel duurder zouden zijn dan bij technostations, waarop de stemming voorlopig werd uitgesteld. 18.30 (35). 19.05 kne- van suws 19.55 (K) i 20.15 ■end: Tïiste al. De kern van de verklaring van de ruim zestig economen is, dat de studie van het CPB eenzijdig van opzet is „Onzin”, meent de VVD’er, „de gege vens van de Rijksdienst voor het Weg verkeer, die de minister heeft verstrekt, zijn volstrekt vals. De minister rekent voor dat garages 34.000 gulden moeten investeren om de keuringen te kunnen verrichten. Investeringen die overigens hun geld ook weer opbrengen. Maar die getallen zijn onjuist. De investeringen bedragen volgens mijn berekeningen maximaal 17.000 gulden, omdat de 1700 garages die zouden gaan keuren, toch al veel testmateriaal hebben voor hun da gelijkse werk”. DEN HAAG Ruim zestig econo men, onder wie twee hoogleraren (prof, dr. J, G. Lambooij en prof. dr. A. Hendriks) hebben gisteren m een verkla ring stelling genomen tegen de visie van het Centraal Plan Bureau (CPB) volgens welke het zogenoemde structureel tekort aan arbeidspüaatsen het gevolg is van een te sterke stijging van de arbeidskos ten. Deze mening van het CPB speelt een grote rol in de Werkgelegenheidsno- ta, waarin de regering haar visie op het werkgelegenheidsvraagstuk heeft gepre senteerd. van keuringen in techno-stations te kunnen beperken tot 35 gulden. De keu ring in garages zou 45 tot 50 gulden gaan kosten (tenzij de keuring verricht wordt in het kader van een grote onder houdsbeurt, want dan zijn slechts admi nistratiekosten ad drie gulden verschul digd). stellingen. Het CPB vestigt de indruk de werkgelegenheidsproblematiek niet on bevooroordeeld genoeg te benaderen. De initiatiefnemers van de verklaring zijn de doctorandi A. J. E. Ferf, P. Jongejan en F. A. A. M. van Winden. Drs. Jongejan is werkzaam bij de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Bouw- economie aan de Universiteit van Am sterdam. AMSTERDAM (ANP) De grote spaarbanken in ons land hebben in mei zeer hoge spaaroverschotten geboekt met in enkele gevallen zelfs absolute records, zoals bij de Rijkspostspaarbank waar het grootste spaarverschil werd geboekt sinds de oprichting (bijna 100 jaar gele den). Het overschot beliep 159 miljoen tegen f 42 miljoen in mei 1974, De Spaarbank te Rotterdam boekte even eens een recordspaaroverschot van 30,7 miljoen tegen 13,6 miljoen in mei vorig jaar. DEN HAAG Sinds april 1974 wordt binnen de EEG de voorraad eieren steeds groter. Nu al wordt er, na de boterberg, gesproken over een eierberg. Van de 65 miljard eieren die er jaarlijks worden geproduceerd, blijven er tussen de 1,5 en twee miljard over. Tot en met 1973 steeg de vraag naar eieren overeen komstig de welvaart. De producenten konden dus steeds meer afzetten, en breidden hun produktie steeds meer uit. In 1974 kwam hierin verandering. In dat jaar bleef de vraag naar eieren, ondanks de groei van de bevolking bin nen de EEG, even groot als in 1973. Hier en daar is zelfs sprake van dalende vraag, waarschijnlijk mede als gevolg van publikaties die wijzen op de over maat van schadelijke dierlijke vetten die de eierdooier bevat. Minister Westerterp vreest echter dat de 3500 garages moeilijk te controleren zijn. De Beer weer: „Het maakt niet zoveel verschil of je 77 of 3500 stations moet controleren- Dat gebeurt toch steekproefsgewijs. Inderdaad moet je bij 3500 stations meer steekproeven nemen, maar laat dat nou eens enkele percenten zijn. Dat maakt nauwelijks verschil in de kosten van de keuring. Dat is een kwes tie van kwartjes bij de bijna vier mil joen keuringen die in de toekomst jaar lijks verricht zouden moeten worden.” Ondertussen trad de inflatie weer dui delijker op de voorgrond en namen de gewetensconflicten van vele overheden weer toe, waar zij de meeste aandacht aan moesten besteden: de inflatiebestrij- ding of de werkloosheidsbestrijding. De Franse regering heeft deze week ge tracht met een ingrijpend programma beide verschijnselen onder één noemer te brengen. Maar de mislukking van vele soortgelijke pogingen doet ook hier het ergste vrezen. ongewenste opdrijving van de rente lei den, maar een eventuele verlaging kon er toch wel eens door worden vertraagd ten in het kader van de teleurstellende ontwikkeling van het inflatiegevaar waarschijnlijk om te doen. Toch rea geerde de obligatiemarkt er deze week positief op. De ondertoon werd vast, en het koersniveau liep gestadig op. De beëindiging van de centrale finan ciering werkte psychologisch in de rich ting van de ontspanning. In Amerika bleef het inflatieprobleem deze week buiten de deur. Daar stak men de vlag uit over de flinke verbetering die de conjunctuur in de maand april heeft vertoond. Gehoopt wordt dat deze ver betering de eerste aanzet is geweest tot de definitieve omslag van de laagcon junctuur, en dat de afgelopen meimaand een verdere verbetering van de meeste gegevens zal hebben vertoond. De junimaand begon in elk geval met een groot optimisme, waarbij de meeste beursverliezen, in mei opgelopen, weer konden worden uitgewist. Toen echter bleek dat in de laatste paar weken van mei de verkopen van nieuwe auto’s in Amerika sterk waren teruggelopen, be gon Wall Street weer te aarzelen. Ook Amsterdam blies stoom af, maar de opgewekte stemming in Londen had tot gevolg dat de hoofdfondsen alle per saldo konden aantrekken, en twee gul den tot drie gulden konden verbeteren, Heineken zelfs tien gulden. Voor de KLM was het ook een goede week. Hier bleek de regering weer de helpende hand te willen bieden, die als groot aandeelhouder al 70 percent van het aandelenkapitaal van het bedrijf in han den heeft. Maar als de Kamer zijn goedkeuring aan het voorstel tot hulp verleent, zal de KLM zijn aandelenkapi taal met 100 tot 200 miljoen gulden kunnen vergroten, door de verkoop daarvan aan de staat. Hiermee kan het bedrijf dus weer vooruit, hetgeen de koers een verbetering opleverde van f 53 Minister Westerterp rekent in zijn brief voor dat de investering van 35.000 gulden per garage landelijk een investe ring betekent van 119 miljoen gulden. Dat zou 19 miljoen meer zijn dan in zijn systeem met 77 keuringsstations (keu- ringsmateriaal 10 miljoen; bouwkosten stations 90 miljoen). UTRECHT (ANP). De borenfabriek Amersfoort (Bofa) gaat definitief dicht. Ondanks hardnekkige pogingen van werknemers en vakbonden, heeft de Engelse directie van het bedrijf zich gisteren niet bereid getoond om alsnog de produktie voort te zetten. Dat be tekent ontslag voor 106 man. Nadat de directie enige tijd geleden kenbaar maakte, dat zij de produktie naar Engeland wilde overbrengen, klop ten de werknemersorganisaties bij het ministerie van Economische Zaken aan de deur. Dat gesprek leverde niets op: in feite bleven er twee mogelijkheden over: of er zou zich een nieuwe koper voor het bedrijf melden, óf de directie (Bofa is een onderdeel van de Britse „Clarkson”- groep) zou zich bereid moeten tonen op haar besluit terug te komen. Geen van de mogelijkheden is realiteit geworden, zodat „de zaak nu wel defini tief beklonken is”, aldus districtsbe- stuurder H. Hannink van de Industrie bond NW. De VVD’er: „De minister rekent zo royaal mogelijk om zijn gelijk te bewij zen. Volgens mijn berekeningen van de noodzakelijke investeringen zou er lan delijk slechts 63 miljoen extra geïnves teerd hoeven worden. Maar stel nou voor de grap eens eventjes dat de minis ter wel gelijk heeft, dan is 19 miljoen toch weinig geld om 3500 in plaats van 77 keuringsstations te hebben.” (t er igrid ;rou- 1 wel dan jaar een Zee- Mede op advies van de Sociaal-Econo- mische Raad heeft minister Lubbers (E- conomische Zaken) nu geld uitgetrokken om het netwerk van commissies voor diverse branches te vormen. Hierbij geldt ails voorwaarde dat de commissies voor de helft zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven, voor de andere helft uit consumenten, terwijl de voorzitter een jurist moet zijn. Voldoen de commissies aan deze voor waarden, dan krijgen zij een erkenning. Dit betekent dat deze commissies het klachtenadres gaan worden voor een bepaalde sector, en dat zij ten dele met overheidssteun zullen gaan draaien. Een andere belangrijke voorwaarde is, dat een groot deel van de betreffende bran che genegen is mee te werken en zich aan de uitspraken van de commissie te onderwerpen. De op deze manier te vormen commissies zouden nog m de loop van deze zomer aan het werk kunnen. Het lijkt niet uitgesloten, aldus de bewindsman, dat de voor 1975 geraamde prijsstijging van 8,5 percent flink wordt overschreden. Gezien de consequenties die een dergelijke onverhoopte ontwik keling zou hebben voor het sociaal- economische beleid automatische loonaanpassingen in opwaartse richting is het begrijpelijk dat het gehele regeringska steel in staat van alarm werd gebracht. 18.55 19.00 Wie do- Aus 21.00 iribi, Ifilm I liflü- imen elpee „We >oten lukt plaat vol- en”. De minister stelt voor om de periodie ke keuringen te laten verrichten in zgn. technostations van de ANWB, waarvan er zo’n 77 zouden moeten komen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat ook garages keuringen mogen ver richten. Van de 7000 garages in ons land zouden er daarvoor zo’n 3500 ingericht kunnen worden. Dat betekent dat iedere automobilist dichter bij huis voor een keuring terecht kan. Minister Westerterp was in het parle ment slechts bereid om garages keurin gen te laten verrichten als de auto’s niet ouder zijn dan vijf jaar en de keuring plaatsvindt in het kader van een grote onderhoudsbeurt. Zijn uiterste bod! Zou de Kamer vasthouden aan haar wens., om alle keuringen door garages te laten verrichten, dan wil de minister zijn wetsontwerp terugnemen- Hoewel na enkele dagen de kooplust sterk verminderde, nam dat niet weg dat ook het Darak deze week voor de lokale markt tot een fiks herstel kwam. De beëindiging van de claimhandel voor een aandelenemissie leverde Océ-Van der Grinten een herstel op van 10, en Ennia van 7. Aandelen zoals Ahold, Stad Rotterdam, ACF, Bols, Gist Broca- des, Hagemeijer, Meneba, Pakhoed, Stevin, Rijn-Schelde-Verolme, Verenigde Hypotheekbank konden de verliezen van de vorige week weer doen verdwijnen. Dus de auto moet naar de garage. Benzinekosten weer, reparatiekosten, op nieuw een halve vrije dag nemen voor een keuring, opnieuw naar het station rijden, opnieuw de keuring betalen. Klaar ben je. Dan zit je tegen de honderd gulden. Wat een verspilling van tijd, geld en energie!” AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Pranse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilUng (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Europese Gemeenschap zijn in het eerste kwartaal veel minder bestellin gen binnengekomen dan in dezelfde periode van 1974. In maart waren de orderontvangsten echter iets groter dan de maand daarvoor. Werkloosheid. In België bedroeg de werkloosheid eind mei 161.113 tegen 162.785 halverwege de maand en 160.336 eind april, aldus cijfers van het nationale arbeidsbureau in Brus sel. Opleving. Salzgitter, op twee na de grootste staalproducent in West-Duits- land, voorziet pas volgend jaar een wereldomvattende ommekeer in de staalindustrie. Salzgitter zit sinds een paar maanden in de rode cijfers- Invoerdeposito. Finland begint eind dit jaar zijn invoerdepositoregeling van dertig percent geleidelijk af te schaf fen, want het Internationale Mone taire Fonds heeft dit als voorwaar de gesteld voor het verstrekken van een lening van 95 miljoen bijzondere trekkingsrechten (SDR-s) aan het Scandinavische land. Het invoerdeposi to, dat in maart was ingesteld zal waarschijnlijk tegen volgend maart volledig zijn verdwenen. „Tekort arbeidsplaatsen geen gevolg stijging loonkosten” a (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11