Ultimatum WIJDA MAZEREEUW KIJKT ALWEER VOORUIT KNSB aan rijdsters Van Karnebeek naar Montreal RITA SALIN VERSLAGEN Twijfels rond voortbestaan teruggevallen wielerploeg KETTING VOLGEND JAAR WEER TOPPER SPORTIEF Wereldrecord Eerste overwinning in Ronde v. Engeland Ajax klopte Indonesië ISP0R1WM Oiö M f 99 99 I u i i li 13 SPORT 19 7 5 ZATERDAG 7 JUNI 12 Ontkenning Utopie Latere top Het moet nog sneller kunnen (Van onze sportredactie. Van Karnebeek: inspectiereis. Wijda Mazereeuw: „Ik ben heus niet de enige die vooruitgang boekt.’’ geen eindpunt BERT BREVOORD Dat Wijda Mazereeuw op de school- »H (Van onze sportredactie) weer Ton Ketting (staand): meer vertrouwen in de toekomst van zijn ploeg dan de renners O’” Volgens de KNSB-voorzitter is de consequentie van een negatieve reac tie of helemaal geen reactie, dat de weg naar het Nederlands kampioen schap geblokkeerd wordt. „Op grond van artikel 26 is de landelijke techni sche commissie volstrekt bevoegd een eigen beleid te voeren. De selectieop- bouw is dus een landelijke aangele genheid”. Daarmee wordt voor de te gen Maarse rebellerende dames de weg afgesneden om zich via de ge westen voor het nationaal kampioen schap te plaatsen. Het beleid zal aan de gewestelijke technische commissies 'worden toegelicht. DIDAM. Het is opmerkelijk stil geworden rond Ketting. De laatste jaren door talloze successen (en dus veel publiciteit) verwende wielerequipe van directeur Ton Ketting en ploegleider Wiel Lambrichts heeft een forse stap terug moeten doen. De overgang van nationaal erkende topcoureurs als Aad van den Hoek, Jan Aling en Roy Schuiten naar de categorie der beroepsrjjders alsmede de aanzienlijk verminderde wielerambitie van Herman Snoeyink is niet zonder gevolgen gebleven. Ondanks de topklasseringen van Frits Schür (3e) en Albert Scheffer (5e) in Olympia’s Ronde van Nederland en de derde plaats in het ploegenklassement, waarmee in feite toch alle verwachtingen werden overtroffen, haalde Ketting tot dusver dit seizoen slechts sporadisch de krantekolommen. „Wij moeten nu duidelijkheid heb ben”, aldus jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford, voorzitter van de KNSB. „Het zal onaanvaardbaar zijn om tij dens het Nederlands kampioenschap met een escalatie te worden gecon fronteerd.” )EM asse min. jer- -nen rika ijke dit ird- mst het te sche op De Belg Roger de Vlaeminck heeft vrijdag in de 20e etappe van de Ronde van Italië zijn zevende ritzege geboekt. Hij reed de 197 kilometer van Pordenone naar Alleghe in 6 uur 18 minuten en 27.8 seconden. Tweede werd Tino Conti (Ita) in de zelfde tijd. Fausto Bertoglio blijft ook na deze voorlaatste etappe leider in het alge meen klassement als is zijn voorsprong van ruim twee minuten op de Spanjaard Francisco Galdos geslonken tot 41 seconden. De Dauphiné Libéré begint een eentonige zaak te worden, want de vrjjdag gere den vijfde etappe leverde weer een zege op voor de Belg Freddy Maertens, leider in het algemeen klassement. In de eindsprint versloeg hij de Italiaan Moser. len. Op deze manier heeft het toch nog zin om door te gaan.” Het enige tegenpnt van Indonesië werd in de 87ste minuut gescoord door rechts buiten Waskito. Vandaag zal Ajax uitkomen tegen een plaatselijk team in Medan, Noord Suma tra. Weliswaar heeft het I.O.C. op het in mei te Lausanne gehouden congres de Canadese officials na het uitbrengen van him rapport over de stand van zaken hun vertrouwen gegeven, doch het be stuur is wel van mening, dat de vinger aan de pols gehouden moet worden. Van daar deze Olympische missie eind juni/ begin juli naar Montreal. In een wedstrijd voor beroepscou reurs in het Belgische Aartrijke is Jan Aling tweede geworden achter de Belg Dirk Baert. Charles Mortimer heeft op het ei land Man tijdens de Engelse TT-races de 250 cc-klasse in de wacht gesleept. Chatterton werd tweede, Williams derde. field :gen ott- iam iden i de jer- :tart het r af n 4 iola, ider 10 len- De Ronde van Oostenrijk voor amateurs is voor Nederla d uitstekend begonnen. Huub Neven won vrijdag de proloog in het Weense donaupark, een tijdrit over 4,1 kilometer en zal zaterdag in de eerste etappe van Wenen naar Feldbach in de gele leiderstrui starten. Ook de tweede en derde plaats waren voor Nederlanders. Wil van Helvoirt kwam tot dezelfde tijd als Neven en Ad Tak was slechts 0,2 seconde lang zamer dan zijn landgenoten. De uitslag van de tijdrit is: 1. Huub Neven (Ned) 4,1 kilometer in 5 minuten en 39.3 seconden; 2. Wil van Helvoirt (Ned) z.t.; 3. Ad Tak (Ned) 5.39.5; 4. Wolfgang Priglhofer (Oos) 5.39.9; 5. Roman Humenberger (Oos) 5.40.4. PIESTERITZ (SID). Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioen- schappen, die in Piesteritz worden ge houden, heeft de 15-jarige Birgit Treiber een nieuw wereldrecord gezwommen op de 200 m rugslag. Zij noteerde een tijd van 2.16,10. Het oude record stond sinds 27 april van dit jaar met 2.16,33 op naam van de Canadese Nancy Garapick. die deze tijd realiseerde in Brantford. Ton Ketting troost zich nu maar met de gedachte dat de omzet in Duitsland duidelijk is gestegen, terwijl er in eigen land sprake is van een bepaalde stil stand. Ketting: „Dat is de verdienste van renners als Schür, Lenferink, Snoeyink en Scheffer, die regelmatig in Duitsland koersen en daar goede resultaten beha- Zowel bij Ton Ketting als ploegleider Wiel Lambrichts overheerst de gedachte, da' de ploeg volgend jaar terug is aan de nationale top. Voor Frits Schür is dat een utopie. Schür: „Het zal minstens twee, drie jaar duren voordat Ketting ing- ;nde I IHC 1 ünst oyce be- drie ïary esde iane sens aen- lege rjjd ital. ..In vergelijking met voorgaande jaren heeft Ton Ketting reeds gas teruggeno men en is hij aanzienlijk minder gul voor zijn wielerwerknemers dan de laat ste jaren het geval was. Die versobering zal zich volgend seizoen nog duidelijker manifesteren, nu Wiel Lambrichts reeds heeft aangekondigd, dat de formatie zal worden teruggebracht tot 14, hooguit 15 renners. MORECAMBE (Reuter). De elfde etappe van de Ronde van Engeland is voor de Nederlandse formatie beter verlopen dat de voorgaande ritten. Henk Mutsaars zorgde voor de eerste overwinning en ook Buckx en Roemerman bevonden zich in de voorste gelederen. In de algemene rangschikking blijven de Nederlanders in de achterhoede. De Zweed Johansson bljjft leider. De elfde rit werd de revanche van Mutsaars. Donderdag had hij de strijd bijna gestaakt, nadat hij bij een valpartij was betrokken. Vrijdag echter demonstreerde de renner uit Schijndel, dat hij geen nadelige gevolgen van zijn val had overgehouden. Samen met de Zwitsers Wuthrich en Schraner was hij halverwege uit het peloton weggesprongen. Het drietal bouwde aan een voorsprong, die maximaal anderhalve minuut bedroeg. Toen zette Johansson de achtervolging in en werd de winst van de vluchters toch nog kleiner. In de eindsprint liet Mutsaars zich niet door de beide Zwitsers verrassen. Wuthrich trok de sprint aan, maar Mutsaars kon gemakkelijk over de Zwitser heenkomen. Een uitstekende verrichting kwam op naam van de Duitser Ralf Reichenbach, die het kogelstoten won met 20.04 meter. De Duitse dames Ellen Wellman en Brigitte Kraus kwamen sterk voor de dag op de 1500 meter, die een dubbele triomf voor de Duitse ploeg opleverde met resp. 4.11,94 en 4.13,91. Op de 5000 meter moest de Olympische kampioen van München, Lasse Viren, de over winning laten aan zijn landgenoot Paai- varinta (13.39,97). Aan die top lijkt Wijda Mazereeuw voorlopig nog niet toe, gezien haar op zienbarende prestatie in Den Haag. On danks een verre van optimale voorberei ding in de wintermaanden dook ze op de 200 meter schoolslag maar lieft 1.4 se conde onder haar eigen nationale record, dat dateerde van de Europese kampioen schappen van vorig jaar in Wenen, en bracht het op 2.41.6. „Waar ik ook op had gerekend, niet dat ik nu al bijna anderhalve seconde onder dat record zou blijven. Ik hoopte in de buurt van die tijd van Wenen te komen, maar het ging als het ware vanzelf. En terwijl ik anders nog wel eens verschrikkelijk ka pot ben na een wedstrijd, voelde ik me nu zo fris als een hoentje”. hardop durft te zeggen dat ze op 4 juli in het vliegtuig zal zitten dat de Neder landse afvaardiging naar Zuid-Amerika zal expediëren. „Laten we eerst die selectie-wedstrijden maar eens afwach ten, want daar moet het gebeuren. Maai het kan natuurlijk geen kwaad dat ik nu deze tijd heb neergezet, dat begrijp ik ook wel”. Een extra handicap voor Ton Ketting vormt zijn bestuursfunctie bij de BV AS (Bond van amateursponsors) waardoor hij het zich medio vorig seizoen eenvou dig niet kon veroorloven renners van andere ploegen te contracteren. Ketting: „Ik heb toen heus wel links en rechts rondgekeken. Zonder moeite zou ik twee of drie renners hebben kunnen aantrek ken, maar als betuurslid van het BVAS kan ik het mij niet permitteren te rotzooien. Dat laat ik liever aan anderen over. Er bleef toen weinig anders over dan met een jonge ploeg te beginnen-” kon hof -old van en :rde ant- ;en- s op zijn Ha- olg- Ton Ketting blijft hardnekkig ontken nen, dat hij eind vorig seizoen serieus heeft overwogen zich uit de wielersport terug te trekken- Uit zakelijk oogpunt bezien zou dat trouwens ook erg onver standig zijn geweest, want in dat geval zou het in de loop der jaren in de wielersport geïnvesteerde geld weleens voor niets geweest kunnen zijn. Althans in die zin, dat een eventueel afscheid van de wielersport zonder twijfel zou zijn uitgelegd als een zakelijke vlucht; dat Ton Ketting niet meer het maximale rendement uit de wielersport kon halen. Uit goodwill-overwegingen was het daarom verstandiger genoegen te nemen met een minder vooraanstaande rol in de strijd om de publicitair aantrekkelij ke triomfen. De KNSB maakt met zijn brief duidelijk dat men wil voorkomen dat aan het Nederlands kampioenschap door rijdsters wordt deelgenomen die weigeren met Maarse op pad te gaan. „Wij moeten nu weten waar we aan toe zijn”, aldus Quarles van Ufford. Het KNSB-bestuur vindt dat, door erin toe te stemmen dat de dames zich op eigen wijze op het titeltoer- nooi mogen voorbereiden, er al een concessie is gedaan. „Maar wij heb ben ook het vertrouwen in Maarse geprolongeerd. Daarom moeten wij nu weten of de dames bereid zijn verder met deze coach te werken.” Bij de dames toonde de Poolse Olym pische kampioen van Rome, Irena Sze winska, zich opnieuw superieur op de 100 meter. In 11.38 seconde liet zij de Westduitse Annegret Richter (11.44) achter zich. Deze had gedurende 70 meter de leiding gehad, maar moest toen buigen voor de extra versnelling die Irena Szewinska daarna hanteerde. Het feit dat Wijda Mazereeuw sinds kort over verbeterde trainingsfaciliteiten beschikt staat, daarvan is ze overtuigd, in directe relatie tot haar opvallende vormstijging. Tot voor kort werkte de enige topsportster die Enkhuizen rijk is veertig uur per week in het zembad „De Kloet” in Grootebroek, waar ze een combinatie van twee functies vervult: cassière en lerares bij het schoolzwem men. De vier schaatsters zijn door de halsstarrige houding van de KNSB met de rug tegen de muur geset. Sippie Tichelaar is zelfs van mening dat er een vorm van chantage wordt gepleegd. „Als het niet anders kan, dan stop ik maar met schaatsen”, aldus de Emmeloordse. Sophie Wes tenbroek daarentegen lijkt door de knieën te gaan. „Ik wil graag door blijven schaatsen; tenslotte schaats ik voor mezelf en niet voor de trainer. Ik wacht echter met een definitief standpunt tot ik overleg met de an deren heb gepleegd.” 9 Geen verrassingen in de tweede ron de van de Internationale tenniskampi oenschappen van Frankrijk. Guillermo Vilas plaatste zich voor de volgende ronde door een dikke zege op de Span jaard Muntanola (6-1 en 6-3). Bij het Europees kampioenschap voor vijfjarige dravers hebben Giel van der Togt en Sjeng Hendrix zich in Oslo niet voor de finale kunnen plaatsen. Rolf Thung, Betty Stöve en Tine Zwaan zijn voor Wimbledon zowel voor de enkel- als dubbelspelen geaccepteerd. slag tot de internationale elite is gaan behoren (met haar 2.41.6 zou ze op de wereldranglijst van het vorig jaar op de zesde plaats hebben gestaan) is eigenlijk een bijzonder merkwaardige zaak. Haar metamorfose van verdienstelijk wissel- slagzwemster naar schoolslagzwemster, twee jaar geleden, was dat op zich eigenlijk al. „Want”, zegt Wijda, „toen ik de wisselslag zwom, was mijn schoolslag veruit het zwakste. Juist daarop verloor ik altijd terrein. Als iemand mij twee jaar geleden had verteld dat ik ooit nog eens de Nederlandse records op de 100 en 200 meter schoolslag in m’n bezit zou hebben, dan zou ik heel hard hebben gelachen”. De overstap van wissel- naar school slag heeft Wijda Mazereeuw tegen alle verwachtingen in evenwel pas de echte lauweren bezorgd. Haar finaleplaats tij dens de EK in Wenen (ze werd zesde) was al een indicatie van de onverwachte mogelijkheden die ze op die aanvanke lijk door haar verafschuwde schoolslag had en haar onverwachte uithaal van afgelopen week bewees eens te meer dat de gok geheel en al gunstig heeft uitge pakt. HELSINKI (SID). Op de eerste dag van de drielandenatletiekwedstrjjd Fin land, West-Duitsland. Polen die in Hel sinki in het oude Olympische stadion wordt gehouden, leden twee Europese kampioenen een nederlaag. De Finse Rita Salin moest op de 400 meter dames haar meerdere erkennen in de West duitse Rita Wilden, die in de beste wereldseizoentöd van 51,78 seconden als eerste het finishlint brak. De Finse werd tweede in 52,10. DJAKARTA (AP). Ajax heeft de Indonesische selectie donderdagavond met 4-1 verslagen. De stand bjj de rus* was 1-0. Voor Ajax scoorden Johnny Rep (22ste minuut), Wim Suurbier (73ste minuut) en Willy Brokamp (76ste en 79ste minuut). DEN HAAG (ANP). Jhr. H. A. van Karnebeek, het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Comité, die vorige maand als eerste vice-president van het I.O.C. na een ambtsperiode van vijf jaar in het bestuurscollege regle mentair terugtrad, zal eind van deze maand als lid van een kleine commissie uit het I.O.C. naar Montreal gaan om zich op de hoogte te stellen van de vor deringen bij de bouw van de Olympische installaties voor volgend jaar. De mogelijkheid moet echter geenszins worden uitgesloten dat Ketting zich bin nen afzienbare tijd toch zal terugtrek ken uit de wielersport. Herman Snoey ink bijvoorbeeld gelooft nog nauwelijks serieus in het voortbestaan van de Di- damse wielerequipe, Frits Schür heeft eveneens zijn twijfels en vraagt zich bezorgd af in hoeverre Ton Ketting het serieuze voornemen heeft de jeugd die financiële ondersteuning te geven die noodzakelijk is om te kunnen doorstoten naar de top. „Die hele dagtaak, waarbij bovendien sprake was van onregelmatige werktij den, viel toch wel erg moeilijk te com bineren met een goed uitgebalanceerde training. Vandaar dat mijn voorberei ding de afgelopen winter niet was wat ze wel moest zijn. Maar nu compenseert de Nederlandse Sport Federatie vijftien uur per week bij mijn werkgever. Daar door hoef ik bijvoorbeeld geen avond diensten meer te doen en daar voel ik me toch wel een stuk lekkerder bij. Met een gewijzigde trainingsopzet heeft dat record in ieder geval niets te maken, want de opbouw wordt geheel volgens het gebruikelijke schema afgewerkt en er was echt niet gerekend op een presta- tie-piek in het afgelopen weekend. Ik voelde me gewoon lekker en hup-ineens was dat record er gewoon”. »i.. iï.r l'S'7O G-di En juist om die publiciteit is het de meeste sponsors nog altijd te doen- Want hoe groot de liefde voor de sport ook zijn, de eerste zakenman die uit louter ideële overwegingen een ploeg adopteert moet nog worden geboren. Hoewel hij in de loop der jaren ontzettend veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van de wielersport, hebben ook louter commer ciële motieven Ton Ketting indertijd ge dreven tot de sponsoring van een aantal wielrenners. Met de sponsoring van een amateur-wielerploeg is tegenwoordig een bedrag gemoeid, dat varieert tussen de 100.000 en 150.000 gulden. Daarvoor wil een sponsor iets terugzien. Ook Ton Ketting. Wijda: „Het schijnt zo te zijn dat je juist op de schoolslag pas op latere leeftijd aan je werkelijke top komt. Het beste voorbeeld daarvan vind ik Galina Stepanova. Die was al lang en breed getrouwd en had al een kind toen ze nog eens een wereldrecord zwom. En ik voel momenteel dat voor m(j het einde van de mogelijkheden er ook nog niet is. Ik durf nu al een beetje naar de 2.40.9 te kijken. Dat moet natuurlijk ook wel, want de concurrentie zit ook niet stil. Wijda Mazereeuw is heus niet de enige die dit seizoen vooruitgaat, die illusie heb ik echt niet. tot de absolute top behoort. Ik weet, dat het Ketting enorm veel geld kost, maar ik hoop niet dat hij halver wege blijft steken en er mee stopt.” Het voortbestaan van de eens mach tigste equipe in het vaderlandse wieler- peleton lijkt dus duidelijk in gevaar. De zakelijke belangen die er voor Ton Ket ting op het spel staan spelen zo’n grote rol, dat het inderdaad moet worden betwijfeld of hij het zakelijke geduld kan opbrengen en bij zijn commissaris sen kan afdwingen om op de oude voet door te gaan. Voor Wijda Mazereeuw zal Cali nog geen eindpunt van haar internationale zwemcarrière zijn. „Als het even kan wil ik Montreal nog halen en daarna Stoppen. Dan heb ik twee keer de Olym pische Spelen gemaakt en een paar fan tastische trips gehad. Maar een voor waarde is natuurlijk wel, dat de presta ties zich in stijgende lijn blijven bewe gen”. De tweede Europese titelhouder die een nederlaag moest incasseren was de Pool Bonislav Malinovski op de 3000 meter steeple chase. In de laatste ronde van dit enerverende duel sprintte de Fin Tapio Kantanen hem voorbij en won in de nieuwe Finse recordtijd van 8.17,87 minuten. Malinowski bleef op 8.18,58 steken. Daarom heeft Ketting eind vorig jaar ook wel degelijk zijn twijfels gekend, toen hij plotseling werd geconfronteerd met de noodzaak zijn wielerploeg te moeten aanvullen met jonge, onervaren coureurs, die vooralsnog geen rol van betekenis zouden kunnen spelen. Het was voornamelijk de verdienste van ploegleider Wiel Lambrichts dat Ketting uiteindelijk overstag ging. Eerlijk geeft hij nu toe: „Het ging niet van harte, maar uiteindelijk heb ik toch besloten door de zure appel heen te bijten. De laatste maanden ben ik vaak mensen tegengekomen, die zeiden: het gaat zeker slecht met je wielrenners, we lezen er tenminste niets meer over. Kijk, zoiets doet natuurlijk pijn. Publiciteit kost erg veel geld, dat weet iedereen. Maar als zakenman wil je er wel graag iets voor terugzien.” De eerste echte seizoenpiek moet er wél zijn over drie weken, wanneer in Utrecht de selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschappen in de Colum- biaanse stad Cali op het programma staan. Hoewel Wijda Mazereeuw met Enith Brigitha tot dusver de enige zwemster is die aan de vrij strenge limiettijden voor de WK heeft voldaan, is de toch behoorlijk zelfverzekerde Westfriese vooralsnog de laatste die (Van onze sportredactie; ZWOLLE. De KNSB wil vóór 15 juni weten of de vier rebellerende schaatsters Sippie Tichelaar, Sijtje van der Lende, Sophie Westenbroek en Annie Borckink ia hun onver- zoenlijke houding tegenover coach Gerard Maarse blijven volharden. 1 en lar- I ENKHUIZEN. Wijda Mazereeuw wordt een tikkeltje nijdig als ze wordt geconfronteerd met het woord „laat- bloeister”, dat nogal eens over haar gezegd en geschreven wordt. De Enhui- zense zwemster, die het afgelopen week end in Den Haag op niet mis te versta ne wijze het nationale record op de 200 meter schoolslag verbeterde, heeft er wel een beetje begrip voor dat die kwalificatie gezien haar leeftijd (21 jaar) opduikt, „maar”, zegt ze, „over Enith Brigitha hoor je het nooit. En die is echt veel later begonnen met zwemmen dan ik, dus duidelijk meer een laatbloei- ster. Het zal wel zo zijn dat de opbouw bij mij wat geleidelijker is gegaan dan bij al die meisjes die al op veel jongere leeftijd op hun top zijn”. Daarom ga ik nu met betrekking tot Cali, als ik daar tenminste naar toe ga, echt geen sterke verhalen ophangen in de trant van: ik ga het daar wel even maken. Moet ik soms gaan zeggen dat ik daar vijfde word of zo? Ik kijk wel uit. Een finaleplaats zou al heel geweldig zijn, want als je die op een wereldkam pioenschap haalt is het toch nog wel even wat anders dan wanneer je dat, zoals ik vorig jaar, op een Europees kampioenschap doet”. r*' ij V h X'B 1 1 i Nuffig I «SS -3 X ï'ü.i' W'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13