lariekoek Boeiend standaardwerk de fijne proever voor de zak a K, a B Mata Hari zonder de gewone GEZISVFORMATIE J r»!ir I om in mee te nemen FIETSBOEKJE Ml Ml ïr Werphengel „DE WAARHEID ACHTER EEN LEGENDE tips voor vrije tijd g 1 5- V ld 5^3 I Schaar voor GROOT DRANKENBOEK: door Herman Moscoviter Luxueus op de knieën in de tuin Zinnelijk Spionage L linkshandigen Koos Speenhoff ZATERDAG 19 LI - rs s Hardplastic bewerken met een strijkijzer I 7 JUNI 1975 AY X V V k V YV XYYY YA. B Fig. 62 4 nbad!) bon: jpara- tegen- i. 'iginal dagen irmte- /varm- s.pro- lertijd Margreet Zelle (rechts boven) met haar klasge nootjes op de foto. afwierp steeg mijn succes. Onder het voorwendsel mijn dansen hoogst artistiek en karaktervol te vinden, mijn kunst dus prijzende, gingen ze om de nudité te zien en dat is nog zo. Niemand zal zeggen: ik ga vanavond daar en daar heen om Mata Hari te zien dansen die op het laatst maar een heel dun sliertje omhoudt en dat wil ik zien; nee, men zegt: ik ga Mata Hari zien, die Indische kunstenares die in haar dansen aanbidding, liefde, wraakzucht, zinnelijkheid, ja, god weet al niet meer, weet te leggen”. Daar begint dan de laatste akte van haar leven. Het deel waardoor zij een legende is geworden: haar spionageactiviteiten. Brokken schrijft dat er drie redenen zijn om te gaan spioneren voor Duitsland: het geld, opportunisme omdat de Duitsers aan de winnende hand Mata Hari als grande dame uit de tijd dat ze in Rome verbleef. n 5 over: jsvezel iarant. o sta- a.v.c.- :ggen. lang. Een werkelijk nieuw werk. De opzet is anders dan die van vorige auteurs. Niet voor niets heeft dè schrijver de ondertitel „de waarheid achter een legende” aan het boek meegegeven. Niet een boek als zovele over de verderfelijke spionne, maar - en dat moge blijken uit voornoemde citaten - een boek dat het hele leven van Margaretha Zelle belicht en niet alleen zware accenten legt op de korte tijd dat ze spioneerde. Een boek waarin op grondige wijze wordt afgerekend met alle lariekoek die jarenlang werd verkocht. Een boek waarin echter voldoende vraagtekens 445 i.' j s schenen, en het avontuur. Hoe dan ook: de in Nederland opererende contra spionagediensten wisten meteen dat Mata Hari verdacht was. De Engelsen waarschuwden de Fransen, maar desalniettemin werd ze ook van die zijde benaderd, met het gevolg (nog meer avontuur) dat ze dubbelspionne was. In Spanje werd ze ook nog eens door de Russen benaderd, maar die vonden haar vraagprijs te hoog. Dubbelspionne werd ze ook omdat ze dan dubbel kon verdienen. Ondanks haar intelligentie was dit te veel voor haar. Ze viel tussen wal en schip. De Fransen beschuldigden haar van landverraad, arresteerden haar op verdenking van pogingen tot samenwerken met en het verstrekken van inlichtingen aan de vijand. Van de ene dag op de andere zat ze niet meer in sjieke hotels, maar in meer dan sjofele gevangenisruimten. Ratten, muizen en ongedierte deelden haar cel. Mata Hari vroeg aan de gevangenisarts een bad en een telefoon. Ze kreeg geen van beide. Ze voelde zich geen spionne, schrijft Brokken. „Ze deed aan spionage. Ze voelde zich een artieste die door de oorlog niet meer aan werk kon komen”. De verhoren, de aanklacht en het proces, resulterend in haar executie, zijn vaak en uitvoerig beschreven. Brokken heeft toegang gehad tot het Franse Oorlogsarchief en geeft een juridische reconstructie van de hele rechtszaak. Volgens hem heeft ze zelf nooit gedacht dat het zo’n vaart zou lopen en verwacht dat ze er met een korte vrijheidsstraf van af zou komen. Margaretha Zelle, Mata Hari, leidde een leven vol avonturisme. Dat maakt alles wat over haar geschreven wordt tot aangename leesstof. Ook al worden er, zoals in dit boek, legendes ontluisterd. Een eenvoudig Fries meisje dat als oosterse danseres één van de sterren van Parijs werd en daarna - ten offer vallend aan haar zucht naar geld en avontuur - verstrikt raakte in de netten van de spionagediensten en voor het vuurpeloton stierf. Brokken schrijft: „Haar omstuimig leven blijft bloeien. En bovendien: zij symboliseert zo prachtig la belle époque, die eerste veertien jaren van deze eeuw”. MATA HARI, de waarheid achter een legende; Jan C. Brokken; Wetenschappelijk Uitgeverij Amsterdam. Haar naam werd een legende de legende van de belangrijkste spionne van deze eeuw. Er is heel wat fantasie v Jor nodig geweest cm Mata Hari op deze ereplaats te krijgen Deze fantasieën dienden niet alleen voor een goed verhaal. Ook de moraal moest niet worden vergeten. Zonder een zedepreekje is een legende geen legende. Bewust of onbewust wilde men van Mata Hari de personificatie van de slechte, corrupte en tegelijkertijd uitdagende vrouw maken. Sterker nog, men gaf haar bijna alle eigenschappen die een vrouw niet behoort te hebben. Voor een feministe moet het uiterst boeiend zijn een analyse te maken van deze meestal door mannen geschreven artikelen. Geen wonder dus dat in de Engelse taal zelfs de uitdrukking „she’s a real Mata Hari” ingang heeft gevonden. Margaretha Zelle’s pseudoniem staat hier voor een zeer verleidelijke, maar tevens hoogst onbetrouwbare vrouw. Drie korte citaten uit het nieuwste boek over Mata Hari. Aan de twee dozijn werken die in de loop der jaren zijn verschenen over de in Friesland geboren Margaretha Zelle, heeft de Haarlemse journalist Jan C. Brokken een nieuw werk toegevoegd. De schaar heeft de laatste tijd veel aandacht gekregen. Er is wel het een en andër gedaan aan de vormgeving en het gebruik van nieuwe materia len. De linkshandigen bleken er niet temin meestal bekaaid van af te ko men. Voor hen is er goed nieuws, omdat de Finse fabriek Fiskars (hier vertegenwoordigd door Scanware, Ginnekenweg 157, Breda) een schaar met fraaie vormgeving, van gladde roestvrije chroomstalen bladen heeft vervaardigd, één model voor rechts- handigen en één voor linkshandigen. De eerste is in oranje uitgevoerd (de kunststof vingergrepen), de ander in rood. De verbinding van de bladen is gemaakt door middel van een klink nagel, die geen wrikken toestaat. Naast deze schaar is er nog een speciaal exemplaar voor de keuken. Daartoe is één blad gekarteld, zodat men ook kippebotjes, groenten enz. kan bewerken. ioud larium blijven staan om het ooit een vervolg te geven. Het Franse ministerie van oorlog houdt immers tot het jaar 2017 alle rapporten over de agenten uit de Eerste Wereldoorlog geheim. Het verhaal. Kortweg, maar met enkele van de nieuwe facetten die Brokken toevoegde aan het bestaande, doordat hij met veel speurwerk nieuwe feiten boven water bracht. Margaretha Zelle werd in i luxe opgevoed in Leeuwarden, waar ze jj U in 1876 het licht zag. Ze droomde van een artistieke loopbaan. Danste als meisje, zij het polka’s, mazurka’s, walsen en quadrilles des lanciers. Via de Leidse kweekschool, waar ze werd weggestuurd nadat ze gedeeltelijk ontbloot werd aangetroffen op de schoot van de directeur, ging ze naar Den Haag. Haar latere man, MacLeod, leerde haar hier kennen. Met deze beroepsmilitair reisde ze naar Indië. In dit land werden haar twee kinderen (vermoedelijk door een wraakzuchtige baboe) vergiftigd. De jongen overleed. Het meisje Non, haalde het op het kantje. Het huwelijk kende van het begin af aan grote moeilijkheden. In brieven duidt MacLeod zijn vrouw vaak aan als „dat loeder” of „dat beest”. Ruzies werden later sterk overdreven, meldt Jan Brokken. Gomez Carillo schrijft in zijn boek dat MacLeod in een woedende bui de tepel van Margaretha’s linkerborst afbeet. Dit ongelukje zou er de reden van zijn dat zij later, toen ze in Parijs danste, haar borsten achter een katoenen bustehouder verborgen hield. Dank zij een gevangenisdokter weten we dat dit niet waar is. Margaretha had - volgens het modebeeld in die jaren - te kleine borsten en daarom liet ze ze niet zien. In 1904 kon ze nauwelijks dansen, maar ze was mooi, droomde van het ware artiestenbestaan en had in Indië de oude dansen goed bekeken. Deze inheemse dansen imiteerde ze, zeggende dat ze uit India kwam. Maar voordat zij deze legendevorming aanwakkerde en in Parijs haar grootste triomfen vierde, liet ze zich „ontdekken” door Nederlands grootste cabaretier uit die jaren, Koos Speenhoff. Hij heeft een bloemrijke beschrijving van die door Margaretha Zelle uitgelokte ontmoeting gegeven. ,,’s middags om drie uur kwam Mata Hari in de Schouwburg. Een pianist was er om haar te begeleiden. Ze ging naar de kleedkamer en kwam als danseresje terug. Wat was ze onzegbaar mooi. Een bijna volmaakt lichaam had ze. Wat tenger voor een Venus misschien. Een gewelfde buik en kinderlijke borsten. Schouders die rondden en wat dropen. Een lieve hals en een hoofd je om mee te nemen en op te zetten. Ze danste bovennatuurlijk mooi en dadelijk wilde ik haar engageren als haar gage niet te hoog was. Ik stelde haar tien gulden per dag voor en als ze geen onderdak had, kon ze mijn voorkamer met bediening krijgen. Ik zou dan mijn vriendin eruit werken”. Zover kwam het niet. Margaretha vertrok na enkele optredens naar Parijs, waar ze via-via de ladder naar het succes beklom. Eerst door optredens met Hindoestaanse dansen in salons voor klein publiek; later in het theater. Zij heette Mata Hari, de Maleise naam voor oog van de dag, oftewel de zon. En zij fantaseerde terwille van de publiciteit een heel nieuw leven bij elkaar. Waar sommige journalisten soms de spot mee dreven: „Mata Hari is Indisch, met een Engelse moeder en een Nederlandse vader, wat enigszinds gecompliceerd is”. Zelf gaf ze een rake (nuchtere) omschrijving van haar succes: „Welnu, ik begon met mij te decolleteren en al meer en meer. Met elke sluier die ik Die zinnelijkheid die wist wat. Mata Hari was dol op liefde, hield van de sex en ging geen avontuurtje uit de weg. De mannen die haar zagen, gingen door de knieën. Aanbidding viel haar ruim, ten deel. Mannen reisden met haar naar uitverkoren plaatsen, gaven haar een vermogen. Schoolvoorbeeld daarvan: de bankier Rousseau, die binnen een periode van anderhalf jaar samen met zijn maitresse een half miljoen gulden over de balk smeet. Of zoals Brokken met enige ironie schrijft: „Hij werd failliet verklaard en sleet zijn verdere leven als vertegenwoordiger van het merk champagne waar hij in 1910 en 1911 samen met zijn maitresse te veel van had gedronken”. Vlak na die tijd kreeg ze een mislukking te verwerken die - achteraf gezien - groot kan zijn geweest. Bij de Russische impresario Diaghilev kreeg ze geen voet aan de grond. En dat in een tijd dat Diaghilev grote successen had en de toen 36-jarige artiste zeker op een andere wijze in de aandacht van zijn publiek zou hebben weten te brengen. Ze reist niet veel later naar Berlijn. Een jaar later breekt de Eerste Wereldoorlog uit en wordt haar vermogen geruïneerd. Ze moet zowel in Parijs als Berlijn alles achterlaten. Zo kwam ze in Nederland terug: berooid en vermoeid. De gemiddelde Nederlander of Belg kan geen buitensporig gebruik van sterke drank worden verweten. In 1972 was ons totale alcoholverbruik per hoofd van de bevolking: 6,8 liter van 100 pet. (Dat laatste is voor de statistiek. Men telt de percentages op die de verschillende dranken bevatten en houdt alleen rekening met die alcohol. Gesplitst in soorten betekent dat (per hoofd): 2,28 liter gedistilleerd van 100 pet., 7,81 liter wijn en 65,88 liter bier. Daarmee stadh wij op de- In deze tijd, waarin planten en bloemen volop bloeien en groeien is het wellicht nuttig de „keurigen” onder de tuinliefhebbers te wijzen op de tuin- schort van Hirondel International (postbus 45, Son). Wie er tegen op ziet zo maar rond te kruipen in de tuin om onkruid te wieden of wie even tussendoor wat in de border wil rommelen zonder dat hij of zij direct oude spullen wil aantrekken, kan zich zo’n schort aanschaffen. Hij vindt er een grote zak in, waar materiaal of onkruid in gestopt kan worden. Maar het bijzondere van deze schort is, dat er een knielkussentje aan bevestigd is, dat men uit kan klappen. Dat is dus iets voor degenen, die luxueus en zacht door de knieën willen gaan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat ongeveer de helft van de fietsers zelf voor een belangrijk deel het onderhoud van hun voertuig verzor gen. Voor hen heeft de stichting Fiets een handig boekje uitgegeven: „Fiets- verzorging, onderhoud een eenvoudige reparaties”. Het was snel uitverkocht en nu is er zelfs al een derde uitgave verschenen, sterk uitgebreid. Alles komt aan de orde, zoals het schoon maken, het plakken van een band en het onderhoud van versnellingsme- chanismen, altijd een lastig klusje. Het boekje staat vol met toelichtende tekeningen en foto’s. Er staan er zelfs zou je zeggen te veel in. want afbeeldingen van een spatlap, een fietspompje of een zijstandaard dan wel een boödschappenmandje lijkt ons wel wat overdreven. Een handig boekje overigens, dat is zeker. gebeurd. H.j heeft zijn provinciegren zen verre overschreden. En wie zich tenslotte als Cognac- liefhebber afvraagt, waarom deze drank bij ons en elders zo duur blijft, het volgende. Wie zich als Franse wijnboer specif aliseert in vijf jaar oude Cognac, moet de oogsten van vijf jaren in de kelders hebben liggen. Men heeft uit gerekend dat twee Cognacfirma’s die over een betrekkelijk beperkte voor raad oud distillaat beschikken, beide ongeveer 25 miljoen nieuwe francs in deze reserve hebben geïnvesteerd; dat is,, riarhelijk de waaide 'win hun 104.000 vaten. Proost! GASTON GOURMET 19e plaats van de' wereldranglijst. De grootste drinkers zijn de Fransen met (opnieuw in 1972 16,9 liter alcohol (per hoofd van de bevolking) van100 pet. Gedistilleerd dronken zij onge veer evenveel als wij: 2,3 liter; bier veel minder: 40,3 liter, maar van de wijn namen ze maar liefst 107,4 liter tot zich. Alcoholge(mis)bruik staat in Frankrijk als derde op de ranglijst van doodsoorzaken. Er is zelfs zo’n verontrustende toeneming te noteren, dat ook de drankenfabrikanten er iets aan gaan doen. Zij hebben al geld beschikbaar gesteld om te komen tot een campagne die een verminderd alcoholgebruik moet bevorderen. En zoiets is heel begrijpelijk, want als je de klandizie met je eigen produkt bederft, houd je geen afzet mogelijkheden over en zul je mis schien gedwongen zijn het eigen pro dukt te consumeren.Met alle mo gelijke nare gevolgen van dien: Nog een paar cijfertjes uit de sta- tistiek.Wie denkt dat de Engelsen met hun voortreffelijke whiskies wel gro te afnemers van hun produkt zullen zijn, komt bedrogen uit. De Engelsman drinkt slechts 1,03 liter gedistilleerd van 100 pet. tegen 106 liter bier! Dit alles en nog veel meer staat te lezen in het nieuwe Elseviers Groot Dranken Boek. Het is een standaard werk geworden van internationale opzet, waarvoor de schrijfster lila Andrea de gehele wereld is afgereisd. Een boek voor de vakman. Jammer is het dat de 48 illustraties in kleur van een fantasieloosheid zijn die lachwekkend aandoet, ook al la ten ze dan volgens de flaptekst: „de produkten van A-kwaliteit zien die in ons land te koop zijn”. Met de tekst is het gelukkig anders gesteld. Het boek is boeiend geschre ven met vele kleine anecdotes en nog meer geschiedkundige feiten tussen de zakelijke informaties. Zo lezen we op bladzijde 187, dat advocaat de meest geëxporteerde Ne derlandse drank is (en niet jenever zoals men misschien zou denken!) En over de in onze Noordelijke provincies zo populaire drank Beren- burg, waarvan iedereen daar beweert de originele te maken. Dit drankje is ontstaan uit de huisvlijt van plaatse lijke caféhouders. Vroeger kon men in de cafeetjes in het Noorden vaak een grote glazen pot zien staan met een onsmakelijk uitziende massa daarin. Het was een mengsel van brandewijn met kruiden. Vaak ook gebruikte men een stenen pot met een kraantje er aan. De snelle groei van de omzet in Berenburg in het gehele land wordt door kenners een fenomeen genoemd. Van deze snelst groeiende omzet heeft Sonnema nu 80 pct. van de voorziening in handen. Ofschoon deze firma al sinds 1860 Berenburg produ ceert, zag zij in 1973 de omzet met 65 pet. stijgen. Wat met typisch regiona le dranken bijna nooit lukt, is hier Een berichtje voor de hengelsport- liefhebbersEfka-import (Lorentz- straat 152, Zandvoort) laat ons weten, dat zij een pockethengel op de markt heeft gebracht. Het is de Pocket Fi sherman, een volwaardige werphengel met ingebouwde molen in zakfor maat. De hengel neemt zodoende maar weinig ruimte in beslag, het geen voor de kampeerder, de fietser of de liefhebber, die in de middag pauze even de waterkant opzoekt, een oplossing is. De hengel is zo klein, dat hij zelfs in de jaszak mee genomen kan worden. De molen is een Johnson met Trilene XL-nylon lijn en heeft een verbeterde spoel voor de lijn, waarop patent is aange vraagd. Er is een ster rem voor het afstellen van de lijnspanning en een gemakkelijke duimrem. De steel is opvouwbaar van flexibel nylon. Het apparaat heeft een kunststof huis met in gebouwd opbergdoosje voor dobber, vishaak en lood. Men kan tegenwoordig ook hardplastic van de rol krijgen, dat men aan kan brengen op tafels, kasten enz. Daarbij gaat het niet om eenvoudig plakplastic, maar om echt hardplastic. Het voordeel van deze door Mac Lean (Rotterdam) uitgebrachte hardplastic is, dat het al voorzien is van smeltlijm. Het aanbrengen is dus simpel: met het strijkijzer. Dan moet men er wel voor gezorgd hebben, dat de ondergrond vet- en stofvrij is en oneffenheden zijn weggeschuurd. Dit hardplastic van de rol (55 cm breed) is lichtecht, verkleurt of vergeelt niet, aldus de importeur, en is bestand tegen stoten en krassen, hitte, oplosmiddelen en huishoudelijke chemicaliën. Als men aan het werk gaat moet men het benodigde hardplastic zo groot afknippen, dat rondom enkele millimeters buiten het te bekleden vlak uitsteken. Om verschuiven tegen te gaan tijdens het vast strijken, kan men wat cellotape gebruiken. Het strijkijzer moet op de warmtestand linnen gezet worden. Tijdens het strijken moet men een dunne lap stof over de plastic heen doen om beschadiging te voorkomen. De smeltlijm moet door de warmte de gelegenheid krijgen om volkomen vloeibaar te worden om in de ondergrond te kunnen dringen. Er mogen geen luchtblaasjes onder de kunststof zitten. Als het plastic is afgekoeld kunnen de overstekende randen met een scherp mes worden weggesneden. 5 Er zijn drie soorten hardplastic, in totaal zeven kleuren: palissander, teak, effen wit, oranje en bruin, groen en rood, licht generfd. 2S>

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19