Bridge e Schaken Dammen Filatelie AH s Poek uit de zonnebloem Oplossing prijspuzzel Kleurwedstrijd U Equatoriaal Guinea 25 1975 JUNI ZATERDAG 7 <2 O O O .<0 ANTfGuA 2! dat ESTHER 1. NAAM ADRES PLAATS LEEFTIJD I. KOEPERMAN ons rko- A. ANDREIKO .rten ding De bieding had aan West die moest uit- i de SOSONKO (aan zet) nini- met harten vrouw, A. BOEKHORST som- OSTERMEIJER ïice- ng ■ettig ervaringen 13 noge- E. SPANJAARD K.J.F. HEYMANS ling :end Pe- het jzend s en Voor jelijk rsus So- OOST pas pas pas pas nog steeds vijf maar het spelen oplossing voor alle huidige moeilijkhe den. 1. 2. 3. Anne Wierth Janine Tigchelaar Yvonne Stolk kennelijk minuten 1 sol- •enste stich- euwe ZUID 1 kla 1 sch 2 sch 3 SA OOST 4 10 7 3 Q 5 2 <>6 5 H V 10 9 4 2 NOORD 1 rui 2 har 3 sch pas 1 ht. n Poek de tor woonde met zijn vader, moeder, broertjes en zusjes in een grote zonnebloem. Als Poek voor het raam van zijn slaapkamertje stond kon hij heel ver weg kijken. Eerst was er het veld met bloemen, dan een veld met alleen gras en daarachter heel veel grote bomen. Op het veld met gras liepen heel rare beesten. Ze waren zwart met wit en zo uit de verte leken ze niet zo groot, maar Poek’s vader had gezegd dat ze wel honderd keer groter waren dan een boterbloem. Poek’s vader had ze vaak van dichtbij gezien. Hij mocht alleen op de blaadjes van de zonnebloem komen. Z’n vader vond hem nog te klein om van de zonnebloem af te gaan. „Mis schien over een paar weken,” had zijn vader gezegd, Poek kon daar haast niet op wachten. Zijn broertjes en zusjes speelden krijgertje op de bloemblaadjes, maar Poek had geen zin om mee te doen. Hij zat liever bóven in de zonne bloem, zo hoog mogelijk, dan kon- hij het meeste zien. In de lucht waren de Zuid had wel degelijk overwogen dat West H-V-B had gehad en hem met het spelen van vrouw-heer een rad voor ogen had willen draaien. Zuid had ech ter zijn toevlucht genomen tot het z.g. principe van beperkte keus. Deze regel zegt voor dit geval dat West met H-V-B ook de boer had kunnen spelen en dat het niet-spelen van de boer een aanwij zing kan zijn dat West de boer niet heeft, m a.w. dat Wests keus beperkt was tot de heer en de vrouw, de kaarten die hij getoond heeft. WEST B84 Q V B 10 9 3 O H V B 7 •fr 5 „De laatste ronde kwam de Russische speler Andreiko 8 minuten te laat Dezelfde Andreiko heeft zich tijdens de partij meer dan incorrect en onwaardig gedragen. Hij bleek duidelijk zich onder invloed van alcohol te bevinden. Poek had ze wel bekeken zonder ze te zien. Hij wilde ze niet eens meer zien. Eén stap van zo’n beest en hij werd in de grond getrapt. Nee, Poek ging er gauw vandoor. Vlug rende hij het gras veld af en kwam weer tussen de bloe men terecht. Hier voelde Poek zich een stuk veiliger. Natuurlijk was hij te laat voor het eten en moest voor straf een week langer in de zonnebloem blijven. Poek vond dat niets erg. Voorlopig had hij genoeg van al die vreemde bomen met een stier erop! Tenslotte de wijze waarop deze partij werd beslist. De beide grootmeesters zorgden er wel voor dat het geen „door gestoken kaart” zou zijn. In de diagram stand voerde Koeperman een verrassen de combinatie uit, waarvan ook een grootmeester zonder alcohol in het bloed het slachtoffer zou kunnen worden: 1 27 31. 2. 36x7, 18-22. 3. 29x27, 8-12. 4. 7x18, 13x44. 5. 43-39, 44x33. 6. 49-43, 14- 20. Met winnend voordeel. ED HOLSTVOOGD. West had Zuid in de waan gebracht dat Oost nu nog met B-7 van ruiten zat. En omdat Oost geen harten meer had leek de beste speelwijze het ontwikkelen van de ruiten en in dat geval moet schoppen heer als entree voor de vrije ruiten op tafel blijven liggen. Na rijp beraad besloot Zuid op de ruiten te spelen en Wests list was gelukt: hij kwam met de boer aan slag en kon nog twee vrije harten incasseren zodat het kontrast één down ging. Door de inspi ratie van het spelen van ruiten vrouw en heer was hij erin geslaagd de leider op het verkeerde been te zetten. WEST 4 B 8 4 9 9 3 O B 7 5 OOST 10 7 3 H V 10 9 4 „Pas op de zevende dag kregen wij, na herhaaldelijk aandringen en mijn drei gement het toernooi te verlaten, het getypte reglement (van het toernooi), in het Frans en in het Russisch. Het bleek op verschillende punten gewijzigd te zijn (t.o.v. een eerder geschreven reglement) en de Franse vertaling kwam niet over een met de Russische tekst. De Nederlandse dambond probeert nu de impasse te doorbreken met een voor stel om tot een officieel congres van de FMJD te komen na afloop van het internationale Scholten-Honig toernooi (28 juli t.m. 8 augustus). Als het bestuur van de FMJD daarmee niet akkoord gaat, zal een buitengewoon congres moe ten worden gehouden op schriftelijk verzoek van de meerderheid der aange sloten landen. Na het uittreden van De Schaap als secretaris per 1 februari jl., begrijpelijk maar onverstandig, is de Nederlandse invloed in de FMJD nihil. Als ik het wat somber mag zeggen, zal Oplettende tegenspelers slagen er soms in onverliesbare kontrakten down te speten. Door misleidende kaarten bij te spelen geven ze de leider een verkeerd beeld van hun kaartverdelinf met als gevolg dat deze van het winnende pad wovdt afgeleid. Onderstaand spel is een voorbeeld van zo’n misleidende speelwij ze. ‘feid gever, alten kwetsbaar. - - NOORD H 5 Q A 8 7 6 O A 10 8 4 3 2 8 stelt. Zulk een reglement zou zoveel mogelijk moeten overeenkomen met dat van de nationale bonden”. W.g. De Toer nooidirecteur Giovanni Giuggia (Italië). De FMJD zal om dit advies niet heen kunnen. Al zou het alleen maar zijn om voortaan te voorkomen dat een „vrije” loting landgenoten tegen elkaar brengt in de laatste ronde. Dat Andreiko daar van gebruik heeft gemaakt door zijn partij tegen Koeperman „weg te geven” is hem niet kwalijk te nemen. De Rus sen hebben ongetwijfeld bedacht dat juist tegen zijn persoonlijke vijand Koe perman de titelhouder Ton Sijbrands niet zou willen spelen. teur van o.a. het beroemde boek „Les Misérables”, die lange jaren tijdens de regeringsperiode van de latere Keizer Napoleon III in ballingschap op Guernsey doorbracht, worden op 6 juni vier zegels uitgegeven: 3Vs P- Victor Hugo Huis in Hauteville, 4 p. standbeeld voor de schrijver in Can- die Gardens, 8 p. de „Eik voor een Verenigd Europa” in Hauteville en 10 p- reproductie van een gobelin in de „Taprestry Room” (Hauteville). (af beelding) ITALIË De dertigste verjaardag van het verzet werd herdacht door de uitgifte van drie zegels met voorstel lingen van verzetsmonumenten in Italiaanse steden: 70 L. in Napels (werk van Marino Mazzarurati), 1.00 L. In Rome (Francesco Coccia) en 150 L. in Cuneo (Umberto Mastroianni). ZUID-GEORGIË. Tweehonderd jaar geleden werd Zuid-Georgië, een eiland in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan, door James Cook voor Groot-Brittanië in bezit genomen. Ter herinnering hieraan werden drie door John Cooter ontworpen zegels uitge geven, gedrukt op papier met w.m. CA Block: 2 p. portret van Captain James Cook (1728-1779), 8 p. Cook’s schip de „Resolution” en 16 p. Posses sion Bay op Zuid-Georgië- (afbeel ding) ze vreemde stammen hadden: rood met wit gevlekt. Wat zouden er voor blaadjes aanzitten? Poek keek naar bo ven en schrok zich een hoedje. Er zaten geen blaadjes aan deze vier bomen. Het leek wel of hij onder eeh soort dat stond. Een rood dak. En dan plotseling klonk vanaf het dak: „Boe... oe!” Die Poek. De ene rilling na de andere bibber liep over zijn rug. Voetje voor voetje liep hij achteruit en keek toen naar De dieren van juffrouw Elsa waren: varken - duiven - kippen - haan - konijn - geit - poes - hond - kanarie - goudvissen. De prijzen zijn gewonnen door: De internationale verhoudingen in de damwereld zijn momenteel in een im passe. De betrekkingen tussen de toon aangevende damlanden Rusland en Ne derland zijn sinds de gebeurtenissen bij het kandidatentoernooi in Tiflis ver slechterd. Nederland verwijt de Russen Maar wie moet dit komende Olym pisch toernooi organiseren? Senegal was daartoe aangewezen, maar laat het door geldgebrek afweten. „Eerste reserve” Italië zal het zonder steun van Rizzi ook niet kunnen doen. Dat blijkt wel uit het afgelaste Europese ploegenkampioen- schap, dat deze maand in dat land zou worden verspeeld. Ook hierbij wil de KNDB als redder optreden door het W.K. in ons land te organiseren, waar voor blijkbaar een sponsor is (Suiker Unie?) omdat de bondskas er niet door zal worden belast. Een spoedig congres van de werelddambond is dus noodzake lijk om over de toewijzing van het W.K. 1976 een beslissing te nemen. „Na het vorenstaande te hebben vast gesteld acht ik het noodzakelijk dat de FMJD een commissie van experts (geen spelers) benoemt, die een toernooiregle- ment voor officiële en niet-officiële toernooien in studie neemt en samen- terecht dat deze het toernooi, waar de uitdaging van titelhouder Sijbrands op het spel stond, op hun eigen voorwaar den hebben georganiseerd en daarbij op sommige punten niet volgens bepalingen van Ie werelddambond hebben gehan deld. Rusland is nu kwaad en komt niet met vertegenwoordigers naar het inter nationale toernooi in Hoogezand en heeft de interland tegen de onzen afge zegd. Poek onder een blad van een paardestek. Net op tijd. Een dikke kraaiesnavel kraste vlak langs hem heen. Poek bib berde op al z’n pootjes. Kom, gauw verder, anders was hij straks toch nog te laat voor het eten. Ah, daar waren de laatste bloemen; daarachter lag het grasveld. Zo, Poek was er. Hij stond in het gras. Vreemd, waar waren nu die grote beesten? Poek zag ze nergens. Wel zag Poek vier rare bomen. Poek vond. Wie het weet mag het zeggen. Mij lijkt net beste om alles te laten voor wat het is en het jaar 1976 af te wachten. Intussen kunnen we dan wel met verbazing nog eens uit de mond van de arbiter horen wat voor janboel het in Tiflis is geweest. Zijn rapport is nu bekend gemaakt en ik citeer enkele passages: na Queenstraede” in Helsingör. Zij werden door Margrit Besiakow ont worpen en door Arne Kühlmann ge graveerd. DUITSLAND (DDR). Op 10 juni verschijnt een zegel van 20 Pf. ter viering van het 25-jarig bestaan van Eisenhuttenstadt, de eerste socialisti sche stad van de DDR. De zegel, ontworpen door Gerhard Voigt uit Halle, geeft een zinnebeeldige voor stelling van de wetenschappelijke sa menwerking tussen de socialistische landen. Het 30-jarig jubileum van de „Freier Deutscher Gewerkschafts- bund” geeft aanleiding tot de uitgifte van een zegel van 20 Pf. naar ont werp van Hans Detlefsen; wij zien arbeiders voor in aanbouw zijnde huizen, alsmede het embleem van de FDGB. (afbeelding) FINLAND. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Statens Revi- sionswerk”, het bureau voor ekonomi- sche kontrole, verscheen op 7 mei een 0.70 Mk. met het zegel van het bu reau: de balans van het recht. Naar aanleiding van de Twaalfde Bergings- conferentie komt op 2 juni een zegel van 0.70 Mk. in circulatie, waarop een sleepboot wordt voorgesteld die op eer zinkend schip afvaart, (afbeel ding). GUERNSEY. Gewijd aan de Franse schrijver Victor Hugo (1802-1885), au- De kleurwedstrijd hoort deze keer bij het verhaal. Lees het goed en kleur je plaat zo mooi mogelijk. Stuur hem op z’n laatst dinsdag naar de krant. Vul je ook je naam en adres in? Veel plezier! Op het congres wil de KNDB ook een beslissing over het kandidatentoernooi 1975. Dat lijkt me gezien de tegenstellin gen wel erg moeilijk. Italië (Rizzi), dat dit toernooi te elfder ure aan Rusland „overdeed”, heeft boter op het hoofd en zal wellicht geen partij kiezen. Er zijn teveel alternatieven, zodat mogelijk geen daarvan een meerderheid krijgt: 1) het toernooi wordt onreglementair ver klaard, zodat de situatie van voor 1974 gehandhaafd blijft; 2) de „winnaar" vol gens het omstreden S.B. systeem Iser Koeperman wordt uitdager en na weige ring van Sijbrands om tegen hem te spelen titelhouder; 3) de drie grootmees ters, Koeperman, Gantwaxg, Wiersma, die gelijk eindigden, gaan herkampen; 4) het spelersvoorstel voorafgaand aan het toernooi wordt overgenomen, waarbij de drie tezamen met Andreiko In tweekam pen spelen om de uitdager aan te wij zen. Teneinde de lezer enig idee te geven van de gevaren welke wit bedreigen als hij even niet alert is, een beknopte weergave van de onlangs te Mannheim gespeelde partij tussen de sterke West- duitser Ostermeyer en Sosonko. Wit koos daar voor 9. 0-0-0 i.p.v. Lc4 en gaf zwart daarmede de kans, Lc8 actief in stelling te brengen. 9. 0-0-0 Pd4:, 10. Ld4: LeG. 11. Kbl Dc7. Zwart wil eigen lijk Da5 spelen, maar dit zou nu nog falen op 12. Pd5 Dd2:?, 13. Pe7f. 12 g4 Tfc8, 13. h4 Da5. Thans volgt op 14. Pd5 Dd2:, 15. Pe7:f Kf8 met stukwinst. 14. a3 Tegen Tc3:f Da2:f. 14. Tab8, 15. h5 b5, 16. h6 Dit afsluiten van de koningsvileugel lijkt ons niet logisch, maar heeft wel een speciale bedoeling. 16. Lh8, 17. Lf6: Lf6:, 18. Pd5 Het witte plan wordt duidelijk; na 18. Dd2: volgt Pf6: Td2: en de zwarte pionnenstructuur is voor ’t eindspel zwak. Maar Sosonko had een, vermoede lijk geprepareerde, verrassing in petto. ons land dus de handtekeningen van de niet-Oostbloklanden moeten verzamelen, willen ei’ weer nieuwe internationale activiteiten komen. Bestuurlijk klopt er niet veel bij de werelddambond en dat komt voorname lijk omdat de leiding in handen is van de miljonair Rizzi uit Italië, die wel veel centen maar weinig organisatietalenten heeft. Hij kent de damwereld onvol doende ere heeft veel te weinig contacten met zijn medebestuurderen. (Dan is de schaakwereld heel wat gelukkiger met een man als Euwe, die de hele aardbal rondreist). Omdat de Italiaan zijn func tie gaat neerleggen, kan de situatie ver beteren. Maar daar zal een Russisch- Nederlandse strijd aan voorafgaan om de voorzittershamer. Ongetwijfeld komt er een Russische tegenkandidaat nu bondsvoorzitter Van der Vreugde door de KNDB kandidaat is gesteld. Zo moet snel een beslissing worden genomen over de organisatie van het wereldkampioenschap 1976, waarin evenals in 1972 de titel in een toernooi op het spel staat. Hopelijk wordt dit een verademing na de quasi-tweekamp 1973, waarin Andreiko tegen Sijbrands teveel de underdog-was, en na de peri kelen rond de tweekamp 1975, die niet doorgaat omdat Koeperman niet als uit dager wordt erkend en Sijbrands niet wil spelen. Een rondtoernooi in 1976 met een nieuwe wereldkampioen is de beste West kwam uit Zuid Het de slag lopen om de verbinding tussen Oost en West te bemoeilijken; hij nam de volgende harten met de heer. Als de schoppen 3-3 verdeeld zijn is er geen vuiltje aan de lucht maar de kans daarop is maar 1 op 3 en Zuid ging eerst maar eens wat in ruiten proberen. Op de 9 speelde West de vrouw en Noord kwam met de aas aan slag. In de hoop dat in de tweede ruitenronde een honneur zou vallen speelde Zuid vervol gens een kleine ruiten van tafel die West met de hear(!) nam. Door Wests harten-naspel kwam de tafel aan slag en was voor de leider het kritieke mo ment aangebroken. De positie was: kijk, bij die grote zwart met witte beesten op het grasveld stond nu ook een rood met witte. Die had Poek nog nooit gezien. De rood met witte stond een beetje apart. Het leek wel of hij aan een ketting stond. En tussen hem en die andere grote beesten was een hekje! „Oei”,, dacht Poek, „zou die rode mis schien gevaarlijk zijn? Of zouden juist die anderen gevaarlijk wezen?” Wat werd Poek nieuwsgierig. Hij kon het gewoon niet meer uithouden boven in de zonnebloem. En z’n vader was er ook niet, anders had hij het aan hem kun nen vragen. Poek liep naar beneden. Zou hij het wagen? Z’n moeder was druk met het middageten bezig en zijn broertjes en zusjes waren voorlopig nog niet uitgespeeld. Poek klom langs de steel van de zonnebloem naar beneden. Nou, nou, wat zag alles er heel anders uit als je op de grond stond. Poek moest goed opletten welke kant hij uitliep. Ja, deze kant. Poek herkende de boterbloe men en het grasklokje onder de zonne bloem. Wat een heerlijk vrij gevoel. Poek stapte flink aan. Als hij vlug doorliep was hij vast nog terug voor het middageten en had niemand gemerkt, dat hij weg was. „Kra, kra,” hoorde hij ineens boven zich. Vliegensvlug schoot Noord-Zuid kunnen schoppenslagen maken van komen, vrij veel informatie verschaft: De bieding had aan West die moest komen, vrij veel informatie verschaft: WEST pas pas pas pas ZUID A V 9 6 2 Q H 4 O 9 A B 7 6 3 ZUID A V 9 6 2 Q A B 7 ANTIGUA. Verschillende kerken van het eiland worden voorgesteld op een serie van vijf zegels die op 6 mei in omloop werden gebracht: 5 c. „La dy of the Valley”, 20 c. „Gilbert Memorial’1, 35 c. „Grace Hill Moravi an’’, 50 c. „St. Phillips” en 1 „Ebe- nezer Methodist”. Bovendien ver scheen een miniatuurvelletje met de hoogste drie waarden, (afbeelding) BRITSE SALOMONSEILANDEN. Van een nieuwe definitieve serie kwamen de eerste vijf waarden tot uitgifte. Zij geven voorstellingen van verschillende vogels: 1 c. Gouden Dikkop (Pachycephala pectoralis) 2 c. Salomons-Ijsvogel (Alcedo atthis sa- lomonensis), 3 c. Roodkeel-Jufferduif (Ptihnopus viridis lewisi), 4 c. Salo- mom.-Vechtkwartel (Tumix maculosa salomonis) en 2 Hertogin-Lori (Vini margarethae), Ontwerper is G. Drum mond. (afbeelding) DENEMARKEN. Naar aanleiding van het Europese Monumentenjaar 1975 komen op 19 juni drie zegels in omloop met Deense gebouwen: 70 Kerk van de Moravische Broeder schap in Christiansfeld, 120 „Gl. Kongsgaard” in Lejre en 150 ö- „An- NOORD H5 Q 8 O 10 8 4 3 8 boven. Een grote kop boog zich over hem heen. Twee grote bruine ogen ke ken hem aan en een lange rode tong kwam tot vlak boven Poek’s kop. „Boe- .oe!” zei de grote kop nog eens. „Boe- .oe, wie ben jij kleintje. Waar hoor jij thuis?”’ O.oh.i.ik ben Poek de tor en eh.ik woon in de zonnebloem en.jij?” „Ach, kleintje, ik ben toch Bul de stier Ik sta hier pas een paar dagen en jou heb ik nog nooit eerder gezien. Je lijkt me wel aardig. Ik zal je niets doen. Ik ben wel eens een beetje boos en kan dan flinke klappen uitdelen. Daarom sta ik aan een ketting. Toch zou ik maar gauw maken dat ik weg kwam, als ik jou was. Want voordat je het weet kom je onder mijn poten of onder die van de koeien terecht. Per ongeluk, omdat je zo klein bent. Wat koeien zijn? Nou Poek, daar in de verte, ze zien er net zo uit als ik, alleen die zijn zwart met wit.” 18.b5-b4! De draak roert zich, zwart komt ’t eerst. Ostermeyer’s keuze leidde tot een catastrofe. 19. a3xb4 Da5-a4! dreigt Ld5: Tb4: 20. b4-b5 Le6xd5, 21. e4xd5 a7-a6! en wit gaf ’t op, daar zwart’s aanval langs b- of a- lijn snel doorslaat. Wit had i.p.v. 20. b5 kunnen proberen 20. c3 maar na Ld5: 21. ed5: Lc3:!, 22. bc3: Db3f 23. Kal Tc3: is er geen verdediging meer, ’t Zelfde stukoffer wint na 21. Dd5:. In de dia- gramstelling valt na 18. b4 nog te bezien: a. 19. Pf6:t ef6:, 20. Dd4 ba3:, 21. Df6: ebiden hebben een mataanval, maar na 21.... Tb2:t maalt zwart ’t eerst. b. 19. Pb4: Da4 met de dodelijke dreiging a7-a5. In deze partij besliste zwart’s snelheid de „Blitzkrieg”. Als tegenhanger ons laatste voorbeeld: SpasskiLevy, Olympiade 1974. Inplaats van Browne’s 11. Lb3 (waar hij 40 min. over nadacht) speelde Spasski 11. h4 a5, 12. Lh6! Pe4:, 13. Pe4: Ld4:, 14. h5! d5, 15. Ld5: De5, 16. Lf8: Dd5:, 17. Dh6! Pb4, 18. Td4: Dd4:, 19. Le7: en zwart gaf ’t op, gezien de dreiging Pf6f. Alweer: snelheid en nog eens snelheid. Op ver schillende plaatsen had zwart beter kun nen spelen, maar ’t gaat om de motie ven: snelheid, met Db8, d6-d5 en even tueel eer. offer op c3. U zult alles terugvinden in de ontkno ping van dit drakerig sprookje volgende week! Ta8 doet dan aanstonds mede en de dame ondersteunt de opmars van de b- pion. Een onderdeel van zwart’s sriel- heids-strategie kan voorts ’t pionoffer d6-d5 zijn. Een en ander luistert onge looflijk nauw; de minste of geringste afwijking kan de balans doen overslaan en er kunnen onwaarschijnlijk scherpe stellingen ontstaan, ’t Meest frappante voorbeeld is wel 't treffen Browne Sosonko. Hoogovens 1975, hier besproken op 15 febr. Na de 9 voormelde zetten speelde Browne 10. 0-0-0 (i.p.v. h4. Db8 (’t nieuwe plan, overigens al eerder toe gepast), 11. Lb3 a5, 12 a4 Tc8, 13. Pdb5 Pb4, 14. Kbl d5. En ziehier ’t pionoffer, 15. ed5: Lb5: Ongelooflijk, zwart offert z’n dame! 16. Lf4 Tc3:, 17. Lb8: Tb3:, 18. Le5 Ld3; 19. cd3: Pfd5:, 20. Lg7: Kg7:. Na deze fantastische zettenreeks, welke eigenlijk uitvoerige toelichting behoeft, bood Sosonko remise aan, hetgeen Browne na een half uur denken aan vaardde kennelijk omdat hem nog slechts 5 minuten resteerde voor de overige 20 zetten. Achteraf kwam men tot de conclusie dat wit met 21. Del, dreigend Dc4, had kunnen winnen. Maar de problematiek, ontketend door Db8 en d6-d5, bleek zelfs voor grootmeesters te zwaar! Wij gaan u een modern sprookje vertellen over een Draak. Zijn dresseur heet Velimirovic, een naam om te ont houden; hij won niet alleen het kampi oenschap van een van ’s werelds sterkste schaaklanden, Joego-Slavië, en zulks bo ven grootheden als Gligoric, Ljubojevic, Planinc, Ivkov e.d., maar bovendien optredena met zijn Draak —de schoon heidsprijs. Die „Draak” schakers jargon voor de drakenvariant van de Siciliaan was een suspect dier geworden sinds de verpletterende nederlaag welke Kortsnoi er in zijn tweede matchpartij mee leed tegen Karpov. In onze rubriek van 28 sept. jl. gaven wij een uitvoerige analyse. Daarom van daag slechts een korte herhaling van de zetten. 1. e4 c5, 2. Pf3 d6, 3. d4 ed4: 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 g6, 6. Le3 Lg7, 7. f3 Pc6, 8. Dd2 0-0, 9. Lc4 Ld7, 10. h4 Tc8, 11. Lb3 Pe5, 12. 0-0-0 Pc4, 13. Lc4: Tc4:, 14. h5 Ph5:, 15. g4 Pf6, 16. Pde2 Da5, 17. Lh6 Lh6: 18. Dh6: Tfc8, 19. Td3 T4c5, 20. g5 Tg5:. 21. Td5 Td5:, 22. Pd5: Te8, 23. Pef4 Lc6, 24. e5 Ld5:, 25. ef6: ef6:, 28. Dh7:t Kf8, 29. Dh8t en Kortsnoi capitu leerde. De grote lijn is: een zó snélle operatie van wit op de konlngsvleugel dat zwart aan de andere zijde niet tijdig aan bod komt. Ondanks de slechte ervaringen in voormelde partij liet Velimirovic zich toch weer op de Drakenvariant in tegen de grote tacticus Planinc. Aan die be reidheid moet stellig een diepgaand on derzoek voorafgegaan zijn naar de in middels door andere meesters opgedane ervaringen. De Joegoslaaf zal daarbij zeker de overtuiging gehad hebben dat precies als in de militaire sfeer ook in ’t schaken op ieder wapen weer een geheim nieuw contra-wapen te vinden moet zijn. Voordat wij nu, volgende week, nader de ontmoeting PlanincVelimirovic ont leden, eerst een kleine verkenning van ’t terrein, ’t Lijkt ons gewenst dat de lezer dit artikel uitknipt als een soort bijlage bij de komende analyse. Kan zwart zich zodanig opstellen dat niet wit, doch hij ’t eerst aan bod komt? Een belangrijke poging daartoe is de zet Dd8-b8. gevolgd door Tf8-c8. Deze ver hoogt de kans op een snélle zwarte aanval, ingeleid door a7-a5 en-of b7-b5. 0 vogels. Daar moest je voor oppassen, had z’n vader gezegd. Vogels lusten graag torren en het leek Poek helemaal niet EQUATORIAAL GUINEA bestaat uit twee eilanden en een gebied op het vasteland van Afrika. Het is 28.051 km2 groot en telt 300.000 in woners. De hoofdstad heet Santa Isa bel en ligt op het eiland Fernando Póo. Na tot 1968 een kolonie van Spanje geweest te zijn, werd het een republiek. De bewoners zijn voorna melijk Tang-Bantoes en vroegere be woners van Nigeria.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25