Re Ander kabinet nodig voor progressieve w Spanningen in Loeanda nemen van zaken rond Alfrinks opvolging verder toe v; M D oi SUGGESTIE „MEDISCH CONTACT”: Zwarte lijst voor medicamenten I PRINS KREEG CADEAU VOOR KLEINKINDEREN „Open kerk” bezorgd over gang fc Geweld kenmerk ongeschoolde jeugd’ ~Ehta dit umog] beleid" B CPN-VOORZITTER HOEKSTRA OP 25STE CONGRES CPN: Vragen over hulp NAVO aan militair communicatiesysteem Vliegveld Kopenhagen stil door staking kTE 7 1975 ZATERDAG JUNI BINNEN- EN BUITENLAND r. LOI Geweten weerrapporten Vermijdbare risico’s wi HC i Dodelijk middel „Lafaard” aangehouden Extra aandacht NIJMEGEN (ANP). Het feit dat de katholieken in ons land vol strekt geen invloed hebben op de opvolging van kardinaal Alfrink, vindt de beweging „Open Kerk” een vernederende situatie, die de kerk grote schade berokkent. Zes jaar voor overval Verzetsman overleden Stichting voor Surinamers I zich d j nen d ,Niet te zien” meen' AMSTERDAM (ANP). „Het progressieve etiket dat de regering Den Uyl zichzelf heeft opgeplakt is vals. Daarom zal onze partij haar oppositie tegen de regeringspolitiek voortzetten en verscherpen.” Dit heeft CPN-voorzitter Henk Hoek stra gistermiddag gezegd in zijn openingsrede tot het 25ste congres van de Communistische Partij van Nederland in Amsterdam. U' NAVO-oefening Beledigend Protesten NVJ Recreatiecentrum Psoriasis „vecht door” Bj - 9 (Vai Vooruitgang vertoonden de stad Gro- .J.*,’’5'" en (Van onze Haagse redactie) 4 Zon s» boord van de gaffelschoener „Eendracht” op de Noordzee. Het schip wordt in de Hoekstra zei het noodzakelijk te vin den dat het kabinet Den Uyl vervangen wordt door een „werkelijk progressieve regering”. Hoekstra verweet de regering een berustende houding ten aanzien van de werkloosheid en de kapitalistische investeringspolitiek die tot werktijd-ver- korting leidt. 4.21 4.08 no nw ozo nno nno 15.36 uur 23.36 uur 20.56 19.42 uur uur uur uur uur uur Wij geven in onze propaganda te weinig tegenvuur daartegen”, aldus Hoekstra. richtingen van de Nederlandse katholie ken volledig tot hun recht wil laten komen. De twee jongste bisschopsbenoe mingen hebben echter aangetoond dat een ontkenning van dit probleem geen oplossing brengt. Alleen door een moei zaam proberen zal geleidelijk een proce dure kunnen ontstaan waarin de pause- Open Kerk wil blijven benadrukken dat het eigen geweten en niet de bis- schop in laatste instantie bepaalt hoe men als katholiek behoort te leven. Ook zal de beweging doorgaan met ijveren lijke bestuursmacht en de mondigheid van de gelovigen evenwichtig kunnen samengaan”. ningen. delen van Friesland, Brabant, Limburg en Noord-Holland-Noord. Am sterdam boekte nauwelijks ledenwinst. Het achterblijven van de CPN in Rot terdam ontlokte Hotkstra de opmerking dat „de partij zich zal moeten bevrijden uit een bekrompen optreden, waarbij strijdschuwheid die eertijds de strijd vaardige communisten zo geremd heeft bij hun optreden in de havenacties, nog niet overwonnen is.” Het 25ste congres van de CPN zal duren tot en met morgenmiddag. Aan de orde komt het beginselprogramma dat het bestuur in zeven stellingen heetft samengevat. ter zijn gewijzigd. „Verder commentaar lijkt overbodig”, aldus Merkus. identiteit 1 die activiteiten bevorderen, die de sa menleving in Suriname kunnen verbete ren. De stichting zal samenwerken met andere opbouworganen in Nederland. Giste son op De door tijd v het g< partij, echter premi zijn 1 ontdoi immei onder Dl een won mac voor zoek Nedi plat. Pi se p zoek een aam afga eist, van te j suit ploi i I I ono ono o nno o no O ozo no o z z zzw ono w o no nnw no z wzw ozo zo o windst. o zzw o windst. z o nno no w 23 24 23 23 23 22 24 23 22 22 22 18 22 20 30 21 21 20 18 14 20 22 25 21 26 27 24 16 20 12 25 23 21 20 18 19 23 20 26 25 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 o o o o 1 o o o o o o o o o o o o o o o o 2 o o NE de S inlich I digd buite Voor hij al: een m hij zie gen. het Stal sen. voll zon kaa bek sin< •neg Wil I de fe I gistel Pro je gen I Castr trokk I ne” 5 same I genei I ming Vietr 4 De Haagse politie heeft een los werk man aangehouden op verdenking van zware mishandeling. Twee mannen had den de betrokkene donderdag uit zijn woonboot willen lokken met de kreet „Lafaard, kom naar buiten als je durft”. Hierop kwam de man inderdaad naar buiten en gaf een van de uitdagers zó’n klap met een eindhout, dat deze met zwaar hoofdletsel in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis is vervoerd. De tweede man koos het hazenpad en is sindsdien spoorloos. DEN HAAG. Er zou een lijst moe ten worden gemaakt van medicamenten waarvan het ongewenst is dat zij wor den voorgeschreven en eventueel een lijst van medicamenten die alleen onder bepaalde omstandigheden kunnen wor den verstrekt. Deze suggesties voor een soort van „zwarte lijst” voor geneesmid delen doet hoofdredacteur F. A. Bol in het artsenblad Medisch Contact. SE ES voor een „menswaardiger verhouding” tussen de hiërarchische structuur van de kerk „voorzover deze structuur ten minste door het geloof wordt vereist” en de eigen verantwoordelijkheid van elke katholiek, persoonlijk of in kerke lijk verband. Onlangs heeft bisschop Bluyssen van Den Bosch gezegd dat men bij het regelen van de opvolging moet proberen onheil te voorkomen zoals dat bij vorige benoemingen is ontstaan. Daarom moe ten vooral zij die op verantwoordelijke posten staan bij dé regeling van de opvolging, bijzonder goed met elkaar in overleg treden, aldus de bisschop. In dit verband noemde hijhet kapittel van het aartsbisdom Utrecht, de Nederlandse bisschoppen”. Door bij elkaar af te tas ten in welke lijn de opvolger gekozen zou moeten worden, zou men de ver warring en de teleurstellingen kunnen voorkomen die ontstonden bij vorige be noemingen”. „In werkelijkheid werden de investe ringen gebruikt om mensen te vervan gen door computers en machines en daarmee de werkenden nog meer op te jagen, met als stok achter de deur de werkloosheid. Het kapitaal doet nu po gingen om zich met medewerking van de regering tegen de gevolgen in te dekken volgens het Colijnse recept uit de jaren dertig. „Wat een kapitalistische gesel is, wordt voorgesteld als een on vermijdelijkheid met zijn goede kanten. AMSTERDAM (ANP). Het gebruik van geweld, en dan speciaal mishandeling en vernieling, is vooral een subcultureel kenmerk van ongeschoolde jongeren. De verklaring hiervoor moet niet in de eerste plaats in de individueel-p.sychologische sfeer worden gezocht, maar veeleer in de omstandigheden waaronder de ongeschool den opgroeien. Dit betoogde gisteren de Groningse criminoloog prof. dr. R. Jongman op het congres over geweld in onze samenleving in Amsterdam. Het huis van de Eindhoven.se progres- proces aan waaraan D ’66 en PSP ten gronde zijn gegaan. Daarentegen wordt de VVD, de partij van het grote kapi taal, steeds brutaler en profiteert zij van elke concessie die de KVP- en de AR- politici in het kabinet-Den Uyl afdwin gen. Alleen onze partij is voorbestemd in deze situatie met helderheid en eens gezindheid op te treden.” Verder willen de Kamerleden weten wat wordt beoogd met het „project ad vocaat”. Zij vragen welke NAVO-lidsta- ten er direct bij betrokken zijn of uit welke lidstaten er bedrijven bij betrok ken zijn. Een 13-jarige Surinaamse jongen is donderdag in het zwembad „De Bun” in Huizen verdronken. De jongen, die deel I Downii 1.4.^ ...-4. a 4. voo rendun voegde ZONDAG 8 JUNI IJMUIDEN uur In dit blad wordt aandacht besteed aan de veel verontrusting verwekkende kwesties met de geneesmiddelen aconiti ne, eraldin en entero-vioform, waarvan de schadelijke werkingen niet moeten worden onderschat. Bol zegt dat er twee wegen zijn: uit de handel nemen (dat zou een overheidstaak zijn) of een lijst opstellen. Aanleiding tot de verontrusting over entero-vioform was, zoals gemeld, vooral de uitspraak van het Centraal Medisch Tuchtcollege, dat een arts vrijuit liet Zij eisen loonsverhoging en- houden om hun eis kracht bij te zetten, ruststa- king op start- en landingsbanen. Daal rond i nister Benn. Vo I verst mooi 1961. I grarr genoi de „Een werkelijk progressieve regering is niet mogelijk als de CPN niet deel neemt aan het bepalen van de koers van zo’n regering. En dat moet in de eerste plaats gebeuren door de versterking van onze positie onder de werkende bevol king.” De arrondissementsrechtbank in Dor drecht heeft gisteren de twee mannen, die in september van het vorige jaar bij een overval de directeur van een scheepswerf in Hardinxveld-Giessendam in diens woning hebben gedood, veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, en wat een van hen betreft met terbeschikkingstelling van de regering. In Loeanda hebben honderden blanke Portugezen gedemonstreerd om kracht bij te zetten aan een snelle evacuatie naar Portugal. Er staan ruim 100.000 mensen op de wachtlijst. In Medisch Contact geeft prof. dr. F. W. H. Merkus, farmacologisch expert, hiervan een voorbeeld. Hij verbaast zich over het geval van een huisarts wiens patiënt overleed aan een te grote dosis aconitine. De arts had een rekenfout onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. regen half bew. onbew. zw. bew. half bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. half bew. geh. bew. onbew. onbew. Als taken voor de CPN noemde Hoek stra: „Vooropgaan in de strijd voor werk en loonsverhoging, het afschudden van matheid en het aan de kaak stellen van die NVV-leiders „die geen vinger verroe ren maar zich wel bezondigen aan anti communistische verdeeldheidspolitiek”. Ook vraagt prof. Merkus zich af of het voorschrijven van eraldin (middel voor hartpatiënten) in ons land nog wel te verantwoorden is. Er zijn zodanige vervangende preparaten, dat eraldin zonder probleem al uit de handel geno men had kunnen worden. Berichten dat het uit de handel zou zijn genomen, bleken niet juist te zijn. De betrokken firma heeft artsen en apothekers meege deeld dat alleen de grootte van de verpakkingen en de tekst van de bijslui- In Sittard is op 63-jarige leeftijd de bekende verzetsstrijder Paul Gulikers overleden. De heer Gulikers was hoofd bestuurslid van de Vereniging van Pilo tenhelpers uit de Tweede Wereldoorlog, bestuursid van de Nationale Federatieve Raad van het Verzet en lid van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen- De heer Gulikers wordt maandag in Sittard begraven. Los van deze vraagstukken dient men zich af te vragen of het assortiment van geneesmiddelen niet zou kunnen worden ingekrompen, aldus Bol. Indien meerdere geneesmiddelen voor hetzelfde doel bruikbaar zijn, zouden naar zijn mening alleen die middelen moeten worden ge bruikt die de minste bijwerkingen verto nen. In Amsterdam is de welzijnsstichting Savera opgericht, die zich ten doel stelt het algemeen welzijn van de Surinamers in Nederland met behoud van de eigen te bevorderen. Tevens wil zij blijft i i .j j- derhei Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Heilder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limb. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tell Aviv gemaakt, doordat hij wegens grote drukte onder spanning stond. Aconiti ne is in enkele milligrammen dodelijk, zegt Merkus. „Aconitine voorschrijven voor een pa tiënt is uitermate gevaarlijk en in far- macotherapeutisch opzicht niet gefun deerd." Naar mijn mening mag men daarom terecht de vraag stellen of de arts nog steeds deze recepten voor schrijft en hoelang hij ermee door zal gaan. „Wanneer men dan vervolgens ook nog zou mogen veronderstellen dat de arts geen kennis hoeft te nemen van de toegezonden voorlichting, zoals zou kun nen blijken uit de uitspraak van het Centraal Medisch Tuchtcollege, dan is duidelijk aangetoond dat in ons land in de farmacotherapie soms vermijdbare ri sico’s worden genomen en dat de effecti viteit van de voorlichting kan worden verbeterd, aldus Merkus. Volgens hem zorgt het in de tradities passende instituut van de school al snel voor sterke gevoelens van te falen en tekort te schieten. De daaruit voorko mende machteloosheid wordt later, vooral in de arbeidssituatie, alleen maar bevestigd. Het gebrek aan vrijetijdsmo- gelijkheden, dat de ongeschoolden ken nen en dat speciaal tot geweldcriminali- teit kan leiden is, aldus de criminoloog, opnieuw een symptoom van de gesigna leerde ongelijkwaardigheid, waarin zij tenslotte ook zelf gaan geloven. Hij meende, dat een nieuw type school (gemeenschapscentrum), dat zijn geïso leerde positie verlaat, een belangrijke rol in de preventie zou kunnen spelen. Deze school zou naast het intellectuele pakket tevens een vrijetijdsopleiding moeten verzorgen en vooral systematisch aandacht moeten besteden aan het op voeren van de maatschappelijke weer baarheid van de meest kwetsbaren in de maatschappij Het aantal roofovervallen in ons land is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Terwijl in 1968 nog slechts 43 overvallen werden gepleegd, was dit in 1973 opgelo- pe tot 269. Overvallen op banken gaven naar verhouding een kleine daling te Naar het in Lissabon verschijnende blad „O Seculp” uit Loeanda meldde, hebben de eenheden van de drie organi saties het bevel gekregen, direct naar hun kazernes terug te keren. Degene die zich daar niet aan houdt, zal worden opgepakt. Bij verzet zal de betrokkene onmiddellijk worden doodgeschoten. Or ders in deze geest van de Portugese militaire leiders aan het adres van de nationalisten waren tot dusver onbe kend. gaan nadat deze een jongetje in 1971 langdurig met dit middel had behandeld, waardoor oogstoornissen voorkwamen. Het tuchtcollege gaf daarbij te kennen dat een arts in dergelijke gevallen niet verantwoordelijk is. De afgelopen week werd een soortgelijk geval bekendge maakt. De hooggeleerde farmocoloog conclu deert dat er maanden verloren gaan voordat ernstige bijwerkingen worden bekendgemaakt. Bovendien bestaat er geen garantie dat de artsen en apothe kers die maandenlang dit geneesmiddel voorschrijven en afleveren van de bij werkingen op de hoogte zijn en er behoorlijk op reageren. «o s éi gt sa Weer In Binnen» en buitenland VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhoudend mooi zomerweer. Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimum temperaturen: omstreeks 12 gra den; maximum temperaturen: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Van 17 tot 29 juni wordt in de Mid dellandse Zee een NAVO-oefening ge- i houden onder de naam „Dawn Patrol 75”. Ongeveer 50 oorlogsschepen, van Italië, Turkije, Engeland en de Verenigde Sta ten zullen de NAVO-strijdmacht vor men, die is bedoeld om de afschrikkings- mogelijkheden en de paraatheid van de zuidflank te verhogen. Ook vliegtuigen van deze landen en van West-Duitsland worden ingeschakeld. Terv de uit; stande begon kabine gaan 5 LISSABON (DPA). De Portugese militaire leiders hebben met het oog op de toenemende spanningen in de Ango lese hoofdstad Loeanda strenge maatre gelen afgekondigd om de gewapende af delingen van de drie concurrerende be vrijdingsbewegingen tot discipline te dwingen. ia Hoogwater 2.31 uur en 14.55 Laagwater 16.25 uur en 22.56 MAANDAG 9 JUNI IJMUIDEN 3.09 uur en uur en 3 c De vond bevesti zers s percen de EE< I had nc in met I ken ei aan d< noorde Bij gevechten in de olierijke enclave Cabinda tussen de „volksbeweging” (MPLA) en het „Bevrijdingsfront” (FLNA) is een lid van het politieke bureau van de MPLA, Teixeira Silva, doodgeschoten. MfM „Het aan de kaak stellen van de dubbelzinnige houding van de PvdA- leiding heeft niet tot doel af te breken, maar juist om vooruit te komen, om socialisten en anderen te winnen voor een gemeenschappelijk optreden tegen rechts, voor de vervanging van dit kabi net door een ander, dat zich zal oriënte ren op progressief Nederland. Daarvoor moeten communisten en socialisten sa men werken, samen strijden.” De „toenemende politieke chaos” vindt volgens de CPN-voorzitter zijn oorzaak in de „uitzichtloze toestand waarin het kapitalisme verkeert”. „De PvdA is scherp verdeeld. De lei ding, haar ministers, gaan steeds verder naar rechts, terwijl kwasi-linkse ele menten een chaosverwekkende rol spe len in de PvdA en daarbuiten. Dit heeft tot doel omconstuctieve samenwerking en actie van socialisten en communisten te verhinderen.” „In de PPR kondigt zich al volop het Beledigend noemt Open Kerk deze on macht, als men constateert dat personen, die nauwelijks nog contact hebben met het episcopaat of met groepen katholie ken of zelfs openlijk hun minachting laten blijken voor vele medegelovigen, „wel een soort beslissende invloed uitoe fenen op dit soort benoemingen”. De beweging is zich ervan bewust dat een juiste beïnvloeding van een bis schopsbenoeming niet eenvoudig is, „vooral als men alle groeperingen en zien mogelijk mede door meer bevei liging in tegensttlling tot berovingen van postagentschappen, particuliere be drijven en benzinestations, die aanzien- liging in tegenstelling tot berovingen een onderzoek van de criminologen drs. W. Ovaa en drs. G. van Bergeijk zijn gisteren besproken op het congres „ge weld in onze samenleving”. sieve raadslid mr. Wernink wordt door de politie extra in het oog gehouden. Het raadslid kwam de vorige week in opspraak nadat hij vertrouwelijke ge meentelijke gegevens over de in finan ciële nood verkerende voetbalclub Eind hoven had doorgespeeld aan de belas tingdienst. Dit had een aantal telefoni sche en schriftelijke bedreigingen tot gevolg. Prins Bernhard ontving T-shirts voor zijn kleinkinderen tijdens zijn zeiltocht aan KOPENHAGEN (DPA). Het vlieg verkeer op Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen, is gisteren komen stil te liggen door een staking van het grond personeel. „De communisten moeten zich realise ren dat alleen zij in deze tijd van ontbindend kapitalisme perspectieven voor de toekomst kunnen bieden.” uitmaakte van een groepje uit Amster dam, werd door een van de andere kinderen op de bodem van het bad ontdekt. De gemeente Huizen stelde in met ee een communiqué dat „het feit, dat zo I ooit in moeilijk gezien kon worden of er ie- De pre mand op de bodem lag, kwam, doordat van dl noodlottig genoeg, de Surinaamse jongen voorbij precies op een zware baan lag, waar- binnen tegen zijn huidskleur niet afstak”. meensc In een telegram aan de vertegenwoor diging van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam in Parijs protesteert de Nederlandse Vereniging van Journalisten met kracht tegen de uitwijzing van journalisten uit dit land. De NVJ noemt deze uitwijzingen „een flagrante schending van de persvrijheid en van het recht op informatie van alle burgers overal in de wereld”. Aan de redactie van het Franse dagblad France Soir in Parijs stuurde de NVJ een soli- dariteitstelegram. Disdag en woensddag legden de redactieleden daar het werk neer uit protest tegen de benoeming van een nieuwe, door hen ongewenste, hoofdredacteur. De beweging, opgericht na de benoe ming van mgr. Gij sen, telt ongeveer 5.000 leden. De onmondigheid is volgens de „Open Kerk” te meer onaanvaardbaar, omdat het hier niet gaat om vragen over geloof en zeden, maar om de benoeming van een ambtsdrager, „die zijn taak alleen goed zal kunnen vervullen als hij het vertrouwen kan verwerven van de gelo vige gemeenschap”. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Van der Spek (PSP) en Ter Beek (PvdA) hebben de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Lub bers (Economische Zaken) schriftelijk gevraagd of het waar is dat de NAVO heeft geholpen bij het opzetten van een militair communicatiesysteem, waarbij onder meer een NAVO-code ter beschik king is gesteld. Prins Claus heeft gisteren in het Zuidlimburgse Bom onder grote belang stelling het sport- en recreatiecentrum „Het Anker” geopend. Het centrum is niet slechts bestemd voor de streek. Het trekt ook recreanten en sportliefhebbers uit Duitse en Belgische grensplaatsen aan. Vandaar ook de aanwezigheid van tal van Duitse en Belgische burgermees ters bij de openingsplechtigheid. De huidarts E. van Zuiden, secretaris van de Psoriasisstichting, is bij de Zie kenfondsraad in beroep gegaan tegen het besluit van de ziekenfondsorganisaties een kuur in Ein Bokek (Israel) aan de Dode Zee, voor lijders aan de huidziekte psoriasis, niet' in het ziekenfondspakket op te nemen. De ziekenfondsen vinden de medische resultaten van zo’n kuur twijfelachtig en vermoeden dat opname ervan in het pakket zal leiden tot aan vragen van reizen naar allerlei kuuroor den. De heer Van zuiden „vecht gewoon door” en rekent erop dat de Dode-Zee- kuur toch binnen een jaar in het zie kenfondspakket zit. Zon op Maan op MAANDAG 9 JUNI op 4.21 uur onder 20.57 Maan op 4.08 uur onder 20.41 Hoogwater Laagwater 11.14 ZONDAG 8 JUNI 4.22 uur onder 3.23 uur onder De CPN staat volgens Hoekstra voor de noodzaak te komen tot „een krachti ger werkwijze, te beginnen bij de lei ding. Hiertoe is de afgelopen maanden een aanzet gegeven, maar toch heeft deze te weinig weerklank en navolging gekregen. Ook de ledenvergaderingen to nen aan dat er gebieden zijn waar aanzienlijke vooruitgang is geboekt, maar elders is er stagnatie.” vaart gehouden door de stichting vereniging „Het Zeilend Zeeschip”. I F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2