Brits „Ja” is redding Record-meerderheid vóór lidmaatschap Deense socialisten BRUSSEL VOLDAAN MAAR BEZORGD CIA weer verdacht van complotten van Israël opgesteld Oudste zoon van Piccasso Machtiging voor overleden DSM om olie Britse minister Chili wil 1200 op te sporen gewond bij gevangenen Nieuwe LBO- treinongeluk vrijlaten examenregeling Per helikopter uit gevangenis gevlucht „Compleet vredesplan Jubelend Ferme slag Na uitslag Engels referendum: Minister Jigal Allon: 55 Voor zes ton vakantie- Wijziging stemprocedure NOORWEGEN bij ruilverkavelingen bonnen gestolen KIEST F-16 3 BINNEN- EN BUITENLAND kTERDAG 7 1975 JUNT (Van onze redacteur in Kopenhagen) (Van onze redactie buitenland) WERKLOOSHEID IN VS HOOGSTE IN 30 JAAR ling den »r” aris Zie- het dies de ;kte cket iden :uur ame lan- 3or- 'oon iee- zie- um het tng- rum 1 is Het bers tsen van ees- den IVJ rval ners kiezers in hun voetspoor zijn ge volgd. zijn I treet rit”, naar zó’n met toe- )erd. m is icht en” LONDEN. Groot-Brittannië blijft in de EEG. De absolute meer derheid van de Britse kiezers heeft zich duidelijk voor het blijven bin- nen de Europese Economische Ge- l meenschap uitgesproken. 'W WW I Britten blijven in EEG De uitslag van het referendum dat (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) de „Minneapolis Tribune” ploitatie te komen. KOPENHAGEN. Het Engelse besluit om in de EEG te blijven, heeft de Deense sociaal-democraten een zucht van verlichting doen sla ken. Indien de Engelse kiezers had den besloten „neen” te zeggen te gen de EEG, dan zouden de Deense den sta- ieg- van 1 te nd- alië, Sta- vor- ngs- i de igen land ilid- ge- itrol erk- van lad- mingo en I Vietnam. Terwijl in de loop van de ochtend van de uitslag de overwinning van de voor- standers van de EEG duidelijk werd, begon het debat over de vraag hoe het kabinet van premier Wilson er uit zal gaan zien. De voorspellingen van donderdaga vond werden gisteren de gehele dag bevestigd: ruim 67 percent van de kie zers stemden vóór. Niet meer dan 32 nister van industrie, Anthony Wedgwood Benn. Voor de televisie verklaarde Benn dat hij als goed democraat van zijn rol in een minderheidsgroep had geleerd en dat hij zich bij de meerderheid zou neerleg gen. De meeste politici wezen er echter op, dat de uitslag van het referendum de problemen van het land allerminst heb ben opgelost. Stemmen uit de City, het centrum Van het Britse bankwezen, lie ten weten dat het pond nog wel verder Noorwegen is van plan 72 toestellen aan te schaffen. De Belgische regering beslist vandaag over de F-16. Verwacht wordt dat ook zij het Amerikaanse toe stel zal nemen. Onder de 140 passagiers van de in totaal 15 slaapwagens was ook de Britse minister van landbouw, Fred Peart. Hij is een van de gewonden en bevindt zich thans in een ziekenhuis. Aanvankelijk werd gemeld dat hij gedood was. vrede in het Midden-Oosten bereikt zou worden via interim-akkoorden. Allon stelde nog dat de gebaren van goede wil niet van één kant moesten komen en dat hij van Egypte positieve bijdragen verwachtte. Op wélke manier dat zou gebeuren weet hij nog niet maar hij was in elk geval niet erg enthousiast als dat via de conferentie in Genève moest gaan. d de kers □fd- ’ilo- rlog, ieve de leke ordt oor- laire trijs ging de and. ,een heid alle de ince soli- idag yerk van iste, Dor- nen, r bij een dam oor- met met hting stelt mers aigen 1 zij sa- >ete- met l. TEL AVIV (UPI, AFP) De minister van buitenlandse zaken van Israel, Jigal Allon heeft gisteren verklaard dat hij een plan heeft opgesteld voor een totale vrede in het Midden-Oosten inclusief de oplossing voor de Palestijnse kwestie. De minister maakte dit bekend in een inter view met het blad „Jedioth Ahronoth”. NIJMEGEN (ANP). Uit het gebouw van de NVV-bouwbond in Nijmegen is gisternacht een brandkast gestolen met daarin voor 600.000 aan vakantiebon nen. In de kast, die 250 kilo weegt zat ook f 14.000 aan contanten. atrues binnenlands verval steeds meer gezicht), is er pij de EEG ook een gerechtvaardigd wantrouwen In de ko mende maanden zal moeten blijken of Groot-Brittannië inderdaad is wat velen vrezen: een molensteen om dr nek van de vooruitgang. Hij gaf in hetgesprek geen nadere details maar zei wel dat het plan onder meer inhield dat Israel veel van het veroverde Arabisch gebied zou prijsge ven. Het was niet de bedoeling dat de Het meest opzienbarende feit van de uitslag is echter wel, dat de Britse kiezer zich met zijn befaamde individua lisme en eigenzinnigheid door niets en niemand van de wijs heeft laten bren gen. Het overweldigende „ja” maakt te gelijk een eind aan de oude sage over de Britse excentriciteit, namelijk die van de Brit als een „eilander”. DEN HAAG (ANP). Pachters zul len voortaan stemrecht hebben en de anonimiteit van ,1e stemgerechtigden bij ruilverkavelingen wordt, analoog aan de regelen van de Kieswet, zo goed moge lijk gewaarborgd. Uit een eerste onderzoek zou geble ken zijn, dat de bestuurder van de trein ter plaatse zich met gehouden heeft aan de snelheidsbeperking en dat daardoor de trein ontspoorde. Wegens werkzaamheden in het stati on Nuneaton gold een maximum snelheid van 30 km per uur. i de EEG. Tot laat in de middag gisteren had nog maar één enkel kiesdistrict zich in meerderheid tegen de EEG uitgespro ken en dat waren de Shetlandeilanden aan de oostkust van het hoge Schotse noorden. WASHINGTON (Reuter) In mei is het aantal werklozen in de Verenigde Staten toegenomen tot 8,5 miljoen men sen. Dat is 9,2 percent van de beroepsbe volking, terwijl in april nog 8,9 percent zonder werk was. Dat heeft het Ameri kaanse ministerie van arbeid gisteren bekendgemaakt. Het is voor het eerst sinds 1941 dat de werkloosheid boven de •negen percent komt. res- door percent stemde tegen het blijven binnen Daarbij cirkelde de vraag met name rond de figuur van de linkervleugelmi- Premier Den Uyl zei op zijn wekelijk se persconferentie dat voor ieder onder zoek door of vanwege de staat of door een rechtspersoon, waarin de staat een aanmerkelijk belang heeft, nu een voor afgaande machtiging bij de wet is ver eist. Naar zijn zeggen is de bedoeling van het wetsontwerp DSM meer armslag te geven en, bij gunstige opsporingsre sultaten, 99,5 tot 100 percent staatsex- DEN HAAG (ANP) Er komt een nieuwe examenregeling voor het gehele Lager Beroeps Onderwijs, die het ko mende studiejaar al kan worden inge voerd. Bij de nieuwe examens kunnen de vermogens en de vaardigheden van de leerling per vak beter tot hun recht komen. President Ford heeft gisteren tegeno ver leiders van de senaat verklaard dat het gesprek dat hij met de Israëlische premier Rabin zal hebben, veel zal bij dragen tot een oplossing voor de proble men in het Midden-Oosten. De president heeft het gevoel dat de partijen bereid zijn tot concessies om te komen tot een akkoord. SANTIAGO (DPA). De Chileense regering is bereid zeker 1200 politieke gevangenen te laten vertrekken. Er lig gen meer dan 300 verzoeken daartoe klaar. .iden. k in ge- nan- lind- elas- foni- tot OSLO (DPA). Het Noorse parle ment heeft gisteren met overgrote meer derheid voor de aankoop van het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig F-16 gestemd. Vóór stemden 100 parlementsleden en tegen 19. Het besluit is echter alleen van kracht als ook Nederland, België en Denemarken definitief voor de F-16 kie zen. Een woordvoerder van de regering verklaarde dat de berechting van deze mensen een tijdrovende zaak aan het worden was. De laatste doden werden na negen uur reddingswerkzaamheden gister ochtend uit de wrakken van twee slaapwagens geborgen. Met het uitdunnen van de Israëlische troepenmacht heeft men het publiek in Israel willen laten zien dat er concessies gedaan moeten worden orn vrede te scheppen in het Midden-Oosten. zal zakken en dat dit zAkken door de uitslag niet werd beïnvloed. Een algeme ne spoorwegstaking staat op uitbreken; de produktiecijfers van de Britse auto mobielindustrie de grootste expor teurs zijn over de afgelopen maand lager dan in de afgelopen 13 jaar; de inflatie is met ruim 20 percent nog lang niet tot staan gebracht. De EEG zal zich de komende maanden met belangrijke' vraagstukken moeten bezighouden. Die hebben niet alleen be trekking op gebieden als een gemeen schappelijke energiepolitiek, het Middel landse Zee-beleid, de zich langzaam ont- BRUSSEL. De positieve uitslag van het Britse referendum over het EEG-lid- maatschap heeft in EEG-kringen uiteraard grote voldoening gewekt. Echter, in Brus sel verheelt men niet dat de bevestiging van het Britse lidmaatschap weliswaar een nieuw element van stabiliteit meebrengt dat voor de EEG van grote politieke beteke nis is, doch, dat dit op zichzelf geenszins behoeft te betekenen dat Europa snelle en grote vooruitgang te wachten staat bij het oplossen van zijn vele omvangrijke pro blemen. f 4 y - - i is i” in deel ster- rdere bad e in t zo ie- rdat igen •aar- Op dit extreme platform staat Jenkins echter alleen. Voor- en tegenstanders van de EEG verschenen allemaal even stralend in de tv-programma’s, die de hele dag door aan het referendum wa- rtn gewijd. Tegenstandster Barbare Castle, de minister van volksgezondheid, verklaarde dat „het gehele establish ment” tegen haar en haar soortgenoten was geweest, waarbij ze niet verklaarde waarom ook de arbeiders en de mijn werkers uit de meest socialistische delen van het land vóór de gemeenschap had den gestemd. Paulo had bij zijn eerste vrouw twee kinderen: Pablito en Marina. Pablito overleed op 11 juli 1973 aan de gevolgen van eén poging tot zelfmoord die hij 'in april 1973 deed. Hij zou toen zeer gede primeerd zijn geweest omdat hij geen afscheid mocht nemen van zijn overle den grootvader. Nu de socialisten in Denemarken weer regeringsmacht hebben, is het laatste wat ze willen een uittreden uit de EEG. De economische crisis die Denemarken doormaakt heeft een kleine verbetering ondergaan vergeleken met vorig jaar herfst, maar nog steeds heeft men te kampen met bijvoorbeeld een werkloos heidscijfer van 11 percent. De buiten landse schulden stijgen met miljarden per jaar, evenals de prijzen in het land zelf. Later is gebleken dat de helikopter was gehuurd. De huurder van het toestel zette tijdens de vlucht de vlieger plotse ling een mes op de keel en dwong deze koers te zetten naar de gevangenis. De vluchteling, een 46-jarige man, zat een straf uit van zes tot tien jaar wegens zwendel. Nadat de helikopter ergens op een weg was geland, stapte het roverstweetal uit en vluchtten per auto. De mannen zijn spoorloos. De minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins niet te verwarren met de andere Jenkins verscheen jubelend voor Zijn volgelingen in het hoofdkwar tier in het Londense Waldorfhotel. Jen kins herinnerde aan D-day, die precies vandaag 31 jaar geleden nad plaatsge had. „Vandaag keren we niet, zoals 31 jaar geleden, naar Europa terug. Van daag hebben we besloten er te blijven”. De felle pro-EEG-minister riep met nauwverholen opwinding uit: „Vandaag is het D-day voor de herrijzenis van het Verenigd Koninkrijk”. JACKSON (AP) Een gevangene uit de gevangenis van Jackson in de Ameri kaanse staat Michigan is gisteren op nogal spectaculaire wijze gevlucht. Op de binnenplaats van het gevangeniscom plex landde plotseling een helikopter. Eén van de gedetineerden sprong daarop aan boord en het toestel verdween met de noorderzon. Volgens de Bouwbond NVV is het mogelijk om de vakantiebonnen, die niet genummerd zijn, aan malafide werkge vers te verkopen, maar dan wel tegen een lagere prijs. Juist in deze tijd wor den de bonnen verzilverd. Het opsporen van de gestolen partij wordt daardoor ernstig bemoeilijkt, aldus de Bouwbond. Indien de Engelsen uit de EEG waren gestapt, zou dit onvermijdelijk hebben geleid tot een politieke crisis in Dene marken. Nu kan men uitademen en hopen dat de oppositie even verdeeld blijft als ze is, zodat de regeringsmacht onverdeeld in socialistische handen blijft. De ministerraad besloot hiertoe giste ren door de goedkeuring van het door de minister van Landbouw en Visserij voorgedragen ontwerpbesluit, waarbij uitvoering wordt gegeven aan de onlangs bij herziening van de ruilverkavelings- wet 1954 gewijzigde stemmingsprocedure bij ruilverkavelingen. De regeling omvat een minimum-rege- ling voor examinering en diplomering, die meer samenhang brengt m de rege lingen voor de verschillende soorten La ger Beroeps Onderwijs, zonder dat het eigen karakter verloren gaat. Er komen, A, B en C-programma’s. Het C-programma van een vak heeft het niveau dat bereikt moet zijn mede met het oog op de doorstroming naar het middelbaar beroepsonderwijs of naar specifieke opleidingen van het leerlin genwezen. LONDEN (DPA). In de nacht van donderdag op gisteren zijn bij een treinongeluk in de in midden- Engeland gelegen stad Nuneaton ze ven mensen om het leven gekomen. Zesendertig passagiers van de nacht expres Londen-Glasgow liggen met ernstige verwondigen in een zieken huis. Gistermiddag verscheen premier Wil son op de stoep van zijn ambtswoning in Downing Street en maakte bekend dat de voorstanders van de EEG het refe rendum gewonnen hadden. De premier voegde eraan toe, dat dit was gebeurd met een meerderheid die groter was dan ooit in enige parlementaire verkiezing. De premier ging verder: „Veertien jaar van discussie over dit probleem zijn nu voorbij”, en hij riep iedereen op om nu binnen de Europese Economische Ge- meenschap voortaan samen te werken. Clive Jenkins, de leider van de vak bond van Je „witte-boordenwerkers”, verklaarde desgevraagd in de loop van de middag dat de ja-stemmers waren omgekocht. De vakbondsleider doelde daarmee kennelijk op de nationale kran ten, die als één man achter de EEG staan, en hij wees met een achter de andere hand verborgen wijsvinger in de richting van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA, die dit allemaal heeft gedaan als er in de linkse hoek een nederlaag valt te boeken. Grote pakken met stembiljetten voor het Britse EEG-referendum worden in „supermarkt-wagentjes” de grote hal van Earl’s Court ingereden. Men is daar de hele dag zeer druk bezig geweest met het tellen van de stemmen gisteren. Andere waarnemers overigens zeggen er onmiddellijk bij dat de EEG hoe dan ook niet rijp en sterk genoeg is om een snelle vooruitgang te kunnen doorstaan, en dat daarom een soort geïnstitutionali seerde vertraging van Britse oorsprong helemaal niet rampzalig behoeft te zijn. PARIJS (AFP). Paulo Picasso, de oudste zoon van de wereldberoemde kunstenaar Pablo Picasso, in donderdag avond in een ziekenhuis in Parijs over leden. Paulo werd in 1921 geboren uit het huwelijk tussen de kunstschilder en Olga Kokhlova. Paulo werd door zijn vader aanbeden, maar hij voelde zich volledig beklemd door diens genie en de persoonlijkheid van zijn moeder die danseres bij het Diaghilev-ballet was geweest. Integendeel: velen die nauw bij het EEG-gebeuren zijn betrokken, vrezen ei genlijk dat de moeilijkheden nu pas goed zullen beginnen. De Britten immers hebben zich altijd vastgeklampt aan een in vele opzichten reeds lang achterhaal de nationale soevereiniteit. De Britse binnenlandse politieke vooruitzichten doen vermoeden dat Harold Wilson aan de tegenstanders van het Britse EEG- lidmaatschap nu in eerste instantie wil gaan bewijzen dat zij wat dit aangaat niets hebben te vrezen. Dit bleek al meteen uit het interview met Jack Jones, de aanvoerder van de grootste Britse vakbond, die van de transportarbeiders. Hij liet met nauw- verholen dreiging weten dat de vakbon den het niet prettig zouden vinden als Benn als minister van industrie zou worden vervangen. Staken in een ar beidsonrust dus, als de verslagen helft van de linkervleugel van zijn prominen te post zou moeten vertrekken, zoals in een traditionele democratie als de Britse kan worden verondersteld? De betrekkelijke rust van de afgelo pen maanden rond de gemeenschappelij ke markt is een kunstmatige geweest. Zij diende uitsluitend als kalmerende olievlek voor de hoog oplaaiende golven van nationaal Britse emoties. Een cyni cus te Brussel zei dezer dagen: „Het grootste voordeel dat het Britse lidmaat schap zal opleveren, is dat wij in de voorbije maanden althans pas op de plaats hebben kunnen maken. Maar als je de Britse kranten leest, dan noemen zij hun eigen boeren steeds „farmers”, doch die van het Europese vasteland heten „peasants”. Weliswaar kunnen bei de woorden vertaald worden als „boe ren”, maar in de Engelse taal herbergt het onderscheid tussen de twee ongeveer het verschil tussen bewoner en inboor ling.” De vrij onervaren Anker Jörgensen werd zijn plaatsvervanger. Hij had echter geen schijn van kans om de onderling verdeelde socialistische partij te hereni gen. Zijn eerste verkiezing voor het premierschap en de partijleider werd een fiasco en Jörgensen moest aftreden. Door veel Denen wordt de huidige slechte economische situatie in Dene marken geweten aan het lidmaatschap van de EEG en volgens de laatste nu gepubliceerde opiniepeilingen is bijna 60 percent van de Denen er voorstander van uit de EEG te treden. De regering onder de sociaal-democraat Anker Jörgensen kan het zich parlementair ge zien dan ook niet permitteren een nieuw landelijk debat over het lidmaatschap van de EEG te beginnen. Volgens verstrekte de CIA de wapens voor de I moord op de Dominicaanse generaal in 1961. Daarna stuurde de CIA een tele gram aan de moordenaars met een te genorder. Hetzelfde was geschiedt rond de liquidering van Diem tijdens de De vraag komt onvermijdelijk aan de orde, hoe de EEG kan worden uitge bouwd tot een grotere staatkundige een heid en wanneer. En dan zal moeten blijken in hoeverre de lidstaten bereid zijn nationale bevoegdheden aan een su- pra-nationaal Europees orgaan op te dragen, hoe bijvoorbeeld de buitenlandse politiek eruit zou moeten zien, welke de Europese defensiepolitiek zal worden en welke plaats Europa zal moeten inne men in het krachtenspel tussen de su permachten. In Brussel koestert men grote twijfels over de mate waarin de Britten zullen willen meewerken aan iets anders dan het creëren van een ruime vrijhandels zone omringd met afspraken tussen re geringen, terwijl de krachten die naar een federatief Europa toe willen, mis moedig gadeslaan hoeveel Britse hard nekkigheid een klein land als Denemar ken tot een uitermate weerbarstig part- nertje maakt. Kortom, bij alle voldoening over het blijvende Britse lidmaatschap, dat onte genzeglijk aan Europa; althans politiek, een groter gewicht verleent (zelfs al verliest Groot-Brittannië door zijn des- DEN HAAG (ANP). Binnenkort zal een wttsontwerp aan de Tweede Kamer worden aangeboden om een algemene machtiging te verlenen aan de DSM voor het instellen van opsporingsonder zoeken naar aardolie en aardgas op het Nederlands deel van het continentaal plat. De laatste keer dat dit het geval was (1972), was de prijs die de socialisten mosten betalen vrij hoog. De toenmalige premier, Jens Otto Krag, ijverde voor een aansluiting bij de EEG, die met een kleine meerderheid van stemmen een feit werd. De Noren stemden echter tegen. Direct na de volksstemming ver klaarde Krag heel overwacht te willen aftreden en deed dat ook. Examen zal in de nieuwe regeling kunnen worden gedaan op drie niveaus. Staatssecretaris Veerman van Onderwijs en Wetenschappen en minister Van der Step van Landbouw hebben dit gisteren bekendgemaakt. wikkelende Euro-Arabische dialoog, maar ook op het ontwerpen van een toekomstige Europese Unie. staatsgreep van 1963. De tegenorder werd echter niet opgevolgd. Binnen de CIA was ook gesproken over de toenmalige Kongolese leider Pa trice Loemoemba (vermoord in 1961). De „Tribune” maakt echter niet duidelijk of de inlichtingendienst rechtstreeks bij de ze moord betrokken was. Volgens Turner in zijn boek „The Cuba Project” zijn sedert 1961 vijftien komplotten gesmeed tegen Castro. Bij elf hiervan zou de CIA betrokken zijn geweest en bij de vier overige de inlich tingendienst van Defensie en de narcoti- cabestrijdingsdienst. Zo was in septem ber 1961 besloten tot het afschieten van een bazooka op de Cubaanse premier en zijn broer Raoul Castro, de minister van Defensie, als deze het woord zou voeren in een stadion in Havanna. De samen zwering werd ontdekt en twaalf samen zweerders werden gearresteerd ue uitslag van net reterendum dat door de machtige linkse vakbond inder tijd was doorgezet, is een ferme slag in het gezicht van de linkervleugel van de partij. Commentatoren haastten zich echter meteen duidelijk te maken dat premier Wilson zich daarom nog niet van zijn linkervleugel in het kabinet kan ontdoen. Zijn feitelijke macht is nu immers zo groot, dat ze niet zomaar onder de tafel kunnen worden geveegd. NEW YORK (AFP). In de Verenig de Staten is gisteren de Amerikaanse inlichtingendienst CIA opnieuw beschul digd van een aantal komplotten tegen buitenlandse persoonlijkheden. William Turner, voormalig agent van de federale recherche (FBI) maakt in zijn gisteren verschenen boek „The Cuba Project” melding van elf samenzwerin- gen tegen het leven van premier Fidel Castro van Cuba, waarbij de CIA be trokken was en de „Minneapolis Tribu ne” zegt dat de CIA betrokken was bij samenzweringen tegen het leven van generaal Rafael Trujillo van Santo Do- president Diem van Zuid- t*- fl rT.:. •.u.'hTOU OB L81''

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3