TER GELEGENHEID GOUDEN JUBILEUM Itotowislial Eerste jaarverslag na fusie van vijf instellingen Maatschappelijke dienstverlening Monteur ernstig gewond na val M losplank in afvoerpijp Bosbeek-kinderen in actie voor leuke kinder-musical „DE BRANDING komt goed van de grond k r L 99 Spaarnestad V erwar mingsservice Wasserij DUYN i GOED INITIATIEF VAN TWEE ONDERWIJZERESSEN ian 5 PLAATSELIJK NIEUWS 19 7 5 ZATERDAG 7 JUNI i (Van een onzer verslaggevers) I Financieel (Van een medewerker) o.g. van 5262 een 550- IJMUIDEN. Deze week heeft de handel opnieuw genoegen moe ten nemen met hetgeen door de im porteurs kon worden aangekocht. De aanvoer van de schepen stelde immers maar weinig voor, zodat hier dinsdag zelfs in het geheel geen sprake van is geweest. Dit was in jaren niet gebeurd. Ook bij de haringschepen is de vangst van bij- vis volkomen uit de hand gelopen. Het ruwe weer belette de kleine vaart namelijk uit te varen en was er tevens de oorzaak van dat de haringschepen niet in staat waren bij elkaar langszij te komen, ten einde hun ladingen aan de thuis- vaarders mee te geven. Bovendien waren de vangsten zo gering dat geen enkel schip in de gelegenheid was met een redelijke voorraad te rug te keren. Mede doordat de ha ringvisserij zich naar het noorden heeft verplaatst, zodat men thans in de omgeving van de Berwickbank PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING opereert. Wel is de haring hier van een beduidend betere kwaliteit. Voordelig WW VELSEN In plaats van op het feest ter gelegenheid van het gou den jubileum van de B.V. „De Branding” uit IJmuiden ook maar enig geschenk te willen accepteren, heeft de heer J. Stolk sr. er als op richter de voorkeur aan gegeven een zeer gewaardeerde charitatieve instelling ter plaatse zelf een ver rassing te bereiden. Op deze wijze kon het wagenpark van de stichting „Ontspanning voor Invaliden en Gehandicapten” („O.I.G.”) worden uitgebreid met een nieuwe en com plete rolstoel-ambulance, waarvan de kosten geheel voor rekening van de jubilerende onderneming zijn gekomen. I I ■r AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 TT j f ...J O! Stolk biedt ambulanceauto aan er. voor hulpdienst van „OIG Here i aller .ristus’ (Van een onzer verslaggeefsters) In dit- verband Wildé de heer Stolk er (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) fde ge ils u I en AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - Tel. 1 45 76 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land i? d? Tel. 023 - 310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem Hij hoopte dan ook dat een dergelijk gering aantal spoedig zou worden uitge breid, zodat de stichting zich voor nog meer gehandicapten zal kunnen inzetten. (Voor de goede verstaanders: men kan zieh hiervoor telefonisch melden bij de nummers 13275 en 16085. Redactie). Fiinancieel konden in het verslagjaar heel wat problemen worden opgelost. Voor het jaar 1974 was in de begroting een exploitatietekort voorzien, waarvan ongeveer 2000 op derden kon worden verhaald. Naast de renteloze leningen werd door de „achterban” een bedrag van ruim 37.000 ter dekking van het verwachte tekort ter beschikking ge steld. Ontvangen ziekengelden werden niet in mindering gebracht van de te DE GROTE eenheden de hektraw- lers bevinden zich ten noorden en ten westen van Lands End. De berichten over hun resultaten zijn nogal wisselval lig, ofschoon men over het algemeen toch wel tot redelijke dagvangsten komt. Er worden zelfs uitschieters gemeld van tien tot dertien last. In IJmuiden heeft men hier echter wéinig aan, omdat deze haring allemaal diepgevroren en al of niet gezouten binnenkomt. OOK ZIJN ER al schepen gearriveerd met in hun vaten zwaar gezouten ha ring, omdat hun capaciteit ontoereikend was om de vangsten in te vriezen. Daar naast konden ook nog enkele mooie partijen makreel worden gesignaleerd, plus een hoeveelheid pilchards. Als geVolg van dit alles behoefde slpc^ts 9-200, ten laste van het door de deelnemende instellingen ter beschikking gestelde bedrag van 37.000 te worden gebracht. Drs. Th. Festen, directeur van de Ka tholieke Stichting voor Geestelijke Ge- zonheidszorg in Haarlem en de IJmond, beëindigde op eigen verzoek zijn taak als gespreksleider voor groepsbesprekingen. Mej. M. Boswinkel, maatschappelijk werkadviseuse in dienst van het Ge meenschappelijk Instituut Maatschappe lijke Dienstverlening, werd bereid ge vonden zijn taak over te nemen. De Stichting is gerechtigd vijftien me dewerkers in dienst te hebben. Hiervan zijn drie vacatures ingevolge een minis teriële beschikking opgeschort. De heer J. Stolk overhandigt de voorzitter van „O.I.G.” de sleutels van de rolstoel- ambulance. Tijdens de voorbereiding van het jaar verslag kon het bestuur voorzien in de vacature van leidinggevend maatschap pelijk werker door de benoeming van mevrouw F. den Haan. Bestuur en me dewerkers zijn ervan overtuigd, dat hierdoor de dienstverlening verbeterd en nieuwe taken kunnen worden aangepakt. TOCH IS DE mogelijkheid allerminst uitgesloten dat uit deze contreien af en toe ook een ladinkje verse haring of makreel zal worden aangevoerd, want al deze schepen hebben hiervoor ijs in hun ruimen meegenomen. Bovendien wil men de visserij daar zo lang mogelijk vasthouden, omdat het gebied buiten alle quoteringen valt en aldus is verklaard tot volkomen vrij gebied. ook nog even aan herinneren dat alle medewerkers zich hiervoor steeds vrij willig beschikbaar stellen, waarbij dan nimmer wordt gekeken naar kleur, godsdienst of politieke overtuiging. Daar om betreurde hij het in zekere zin dat „O.I.G.” slechts over nauwelijks vier honderd donateurs mag beschikken, die bereid zijn jaarlijks een gulden of vijf voor dit mooie doel af te staan. van Velsen, drs. J. Reehorst en de wet houders C. Ockleoen, Th. C. Witte en H. van der Werff, oud-minister-president mr. B. W. Biesheuvel en talrijke verte genwoordigers van Rijkswaterstaat. Ook waren hier talrijke relaties van de heer Stolk aanwezig uit de kringen van aan nemers en bouwondernemingen, waarbij voor deze receptie niet in het minst be langstelling uit hervormde kringen aan de dag werd gelegd. Zij allen ontvingen bij het verlaten van de zaal een fraai fo toboek, waarin een overzicht werd gebo den op alle activiteiten van „De Bran ding” in vijftig jaar. ontvangen overheidssubsidies. Deze be dragen kunnen namelijk worden ge bruikt ter betaling van eventuele ver vangers. In het verslagjaar kreeg de stichting evenwel niet met langdurige ziektegevallen te maken en daardoor ook was vervahgen in de praktijk pnuit- j.voerbaar, De''gelden konden aerhalve worden gebruik! ter dekking van het exploitatieresultaat en in totaal werd in 1974 ongeveer 16.000 aan ziekengeld ontvangen. Vrijdag is dit royale geschenk door de heer Stolk aan het bestuur van de stich ting overgedragen, voor welke intieme bijeenkomst de burgemeester van Vel sen, drs. J. Reehorst, op het stadhuis gaarne gastvrijheid wilde verlenen. Be halve dit bestuur en de directie van „De Branding”, met president-commissaris mr. B. W. Biesheuvel, waren hier verder aanwezig de heer en mevrouw Reehorst en mevrouw M. E. baronesse Van Tuijll van Serooskerken, beschermvrouwe van „O.I.G.”. Alvorens tot het aanbieden van de sleutels over te 'gaan wilde de jubile rende oprichter eerst even in het kort de reden motiveren, waarom de „Stolken” tot dit geschenk hebben besloten. Zij wa ren namelijk van mening geweest dat „O.I.G.”, na tien jaar geleden te zijn ge sticht, inmiddels voor de invaliden en gehandicapten een begrip is geworden, dat een dergelijk nuttige instelling niet meer bij de plaatselijk samenleving valt weg te denken. Behalve het vervoer van invaliden verzorgt „O.I.G.” voor de ze categorie immers ook geregeld ont- spannings en amusementsavonden waar bij nog onlangs in het park „Velserbeek” een geslaagd tuinfeest kon worden ge houden. Zelfs is er inmiddels alweer voldoende geld bijeengebracht om onge veer dertig gehandicapten in Spanje een gratis vakantie te kunnen aanbieden. Volgens de heer Stolk was dit alles vol doende reden om een dergelijke stichting bij deze gelegenheid vooi- een „aardig heidje” in aanmerking te laten komen. Door het bestuur werd verder een beroep op Hoogovens gedaan en naast het voor de vereniging Humanitas be grote aandeel in het exploitatietekort ad 3800, kende Hoogovens een startsubsi die toe van 11.200, Voor 1975 is inmid dels een bedrag van f 15.000 van Hoog ovens ontvangen. Voorts werd een beroep gedaan op enkele fondsen en stichtingen ten behoe ve van noodzakelijk groot onderhoud van het centrale bureau aan de Zee- Dat waren de diakonie van de Her vormde Gemeente Beverwijk-Heems- kerk; de diakonieën der Hervormde Ge meenten Velsen-Zuid, IJmuiden-Zuid, IJmuiden-Oost, IJmuiden-West en Sant poort; het Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Werk IJmond en om streken; de Nederlandse vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en sa menlevingsopbouw, afdeling IJmond en de Oud-Katholieke Kerk in de IJmond. de Bosbeekschool eendrachtig gewerkt aan het welslagen van deze musical welke dinsdag 10 juni voor de ouders* wordt opgevoerd. Gezien de reacties van - de jeugd die erbij mocht zijn, wordt het zeker eën goede avond. Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas VELSEN-NOORD. Vrijdagmorgen omstreeks half negen heeft een twintig jarige monteur uit Schermerhorn tijdens zijn werkzaamheden in een fabriekshal van de PEN-centrale in Velsen-Noord een noodlottige val van ongeveer vier meter gemaakt. Met ernstig hoofdletsel móest hij daarop in zorgwekkende toe stand door de ongevallendienst naar het Zeewegziekenhuis in IJmuiden worden overgebracht. Het slachtoffer had op deze hoogte plaatsgenomen op een plankier, dat on verwacht begon te schuiven. De monteur viel daarop in een afvoerpijp met een diameter van 1,70 meter, waar hij zwaar gewond in een bocht bleef liggen. Alvo rens naar de ambulance te worden over gebracht, moest de gewonde eerst met de grootste moeite via een mangat uit de pijp worden verwijderd. Na deze inleiding werden de sleutels van de nieuw rolstoel-ambulance, verge zeld van de verzekerings- en belasting- papderen voor het eerste jaar door de heer Stolk overhandigd aan de heer D. Koster, voorzitter van „O.I.G.”, die zich voor deze aanwinst bijzonder erkentelijk toonde. Hij stelde daarom de heer Stolk nog een kleurenfoto van de geschonken ambulance in het vooruitzicht. Ook de beschermvrouwe van de stichting, me vrouw van Tuijll Serooskerken, hoopte namens „haar jongens” de directie van „De Branding” van hun grote dankbaar heid te kunnen overtuigen. Oaarop begaf het gezelschap zich naar Plein 1945, waar de ambulance inmiddels was gearriveerd, zodat de bestuursleden van „O.I.G.” zich persoonlijk van de kwaliteiten van dit. geschenk kpnden overtuigen. Aan dit jubileum was ’s middags nog een receptie verbonden in restaurant „Treslong” in Hillegom, waar zelfs de „Lunazaal” niet was berekend om alle bezoekers een zitplaats te kunnen bie den, Vandaar dat dikwijls vele recepitie- gangers zich in lange rijen moesten op stellen, om de heer Stolk en zijn zoons persoonlijk met het gouden jubileum van „De Branding” te kunnen complimen teren. Onder de honderden bezoekers bevon- den zfth onder meer de'‘bur^emvësterJ-' Aan de vrijdagmark werd aangevoerd: 5620 kg tong; 39 kisten tarbot en griet; 104 kisten kabeljauw; 21 kisten schelvis; 43 kisten wijting; 316 kisten schol; 156 kisten schar; 830 kisten makreel en 126 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: Grote tong 8,91—8,63; grootmiddel tong 10,31— 9,80; kleinmiddel tong 10,149,62; tong één 9,139,43; tong twee 8,167,90; tar bot 11,27—10,51; tarbot 11,27—10,51. Per stuk: Kreeft 29; Haai 208-170. Per 40 kg: Tarbot 380—200; griet 248 128; kabeljauw één 126114; kabel jauw twee 188146; kabeljauw drie 142 134; kabeljauw vier 134120; kabel jauw vijf 13278; schelvis vier 8267; schol één 9282; schol twee 9490; schol drie 9882; schol vier 8169; wij ting drie 11892; makreel één 4737; makreel twee 24,4020,80; schar 3416; pilchards 31—21,80; tongschar 108—89. De besommingen waren: VL 90 2200; VL 121 1050; UK 123 f 4900; UK 18 3040; UK 56 3860; UK 137 8670; UK 2Ó0 3100; VD 15 (1130; VD 18 (4450; VD 19 2860; VD 20 1270; VD 25 700; VD 46 f 1460; YE 25 1630: UK 135 en Ml -UK 107 f3580. werd begonnen met het instuderen van de liedjes, die gebruikt werden bij een alternatief Sinterklaasfeest. In januari ging men te teksten instuderen, waarbij er op werd gelet dat elk kind van de 45 deelnemende kinderen aan de beurt kwam. „De medewerking van de ouders is bijzonder groot geweest” vertelden de beide onderwijzeressen. Een vader con strueerde een fantastisch draaiorgel, dat door de onderwijskrachten werd beschil derd. De kinderen schilderden met hulp de decors, de moeders waren op een woensdagmorgen massaal op school verschenen om puntmutsen, baarden en pompoenen te maken. Kortom er is op Op Plein 1945, voor het Velsense stadhuis, kon het bestuur van „O.I.G.” zich van de vele kwaliteiten van het geschenk van de heer Stolk overtuigen. (Van een onzer verslagevers) SANTPOORT Stralende snoetjes alom vrijdagmiddag in de Bosbeekschool aan de Wiistelaan, toen daar de generale repetitie werd gehouden door de leerlin- getjes van de eerste en tweede klas van de kindermusical „Fijn, dat er kabou ters zijn’. Het intiatief hiertoe werd genomen door de onderwijzeressen van beidt klassen Annemarie Vis en Marjan Wij- menga, waarvan laatstgenoemde al eens eerder met de zesde klas een dergelijk spektakel had opgevoerd. Ditmaal beslo ten zij samen te doen en kozen deze Benny Vreeden-productie. In septembei straat. Positief reageerden het Koningin Julianafonds met een eenmalige bij drage van 1350, en de Stichting „Hulp na Onderzoek” met 2000. Uit een vergelijking van de jaarcijfers over 1973 en 1974 blijkt, dat het aantal cliënten nagenoeg gelijk is gebleven. Er meldden zich 238 nieuwe cliënten aan, hetgeen het totaal aan cliënten bracht op 472, waarvan 278 konden worden afgewerkt. Door de maatschappelijk werkers werd medewerking verleend aan onder staande samenwerkingsprojecten: de werkgroep adolescenten in de IJmond, het samenwerkingsplan huisartsen, wijk verpleging en maatschappelijk werk in Santpoort, het opnamebeleid bejaarden in Velsen, de commissie centraal opna mebeleid in Heemskerk, de werkgroep sociale kaart in Beverwijk en de werk groep sociaal centrum in Beverwijk. BEVERWIJK. De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemerland heeft het jaar verslag 1974 uitgebracht en dat is het eerste jaar i waarin de stichting volledig funktioneerde,- nadat daarin de volgende vijf groeperingen op het terrein van het algemeen maatschappelijk werk waren opgegaan. f

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5