Man overleden na mishandeling I twee mensen gedood A n Branden richten grote schade aan gearresteerd Jongetje in u privé-zwembad verdronken Baby in tuigje gestikt u van jonge Vrouw in arrest na verduisteren van 50 mille Ontsnapping per helikopter: man Meer geld voor vormingswerk volwassenen Jn Achterwiel verloren: D Zendamateurs protesteren bij Van Hulten Veel verkeersdoden in weekeinde VOOR MEER DAN 1,5 MLN IN DE AS SUBSIDIE OPGETROKKEN TOT 70 PERCENT a e L is if T BL' |f J| M; Nieuwe belasting I Jaloers D 95 Olie in Eemskanaal Onassis’ testament Nachtelijke wadlopers Antiek op schroothoop Interim-systeem r- 4 re) de ve Ds Ne ge: ko fin he aa: fig „Nog zuiverder” UTRECHT (ANP) Met ingang van het komende jaar gaat de over heid de tachtig instituten voor vor mingswerk voor jonge volwassenen in ons land voor zeventig percent betalen. De rijkssubsidie bedraagt thans 50 percent. De maatregel zal een extra bedrag van ongeveer drie miljoen gulden vergen. 5 dj §S M - BINNEN» EN BUITENBAND .m3 91 r t;- Dubbele moord in Bijlmermeer opgelost WEERRAPPORTEN Zon De minister had eerder opgemerkt, dat I E DEN HAAG (ANP). Vrijdag heeft de Haagse politie de 28-jarige directrice van het schuldsaneringsbedrijf „General Transactions Holland B.V.” aangehouden. De vrouw wordt er van verdacht 50.000 gulden te hebben verduisterd. Vijfender tig mensen hebben een aanklacht tegen haar ingediend, zo verklaarde gisteren de Haagse politie Minister Van Kemenade wees er op, dat het bestaande subsidiesysteem Wordt nno nw ono zw n no w n w De 20-jarige M. Versteeg uit Vinke- veen is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen nadat de door hem bestuurde auto in Loender- sloot uit de bocht was gevlogen. De auto botste tegen een lichtmast. In Losser (bij Enschede) is zaterdag avond de 28-jarige H. W. Temmen uit Losser om het leven gekomen. Op zijn motorfiets reed hij tegen een losgebro ken koe aan. De man overleed ter plaat se. In verband met de ontsnapping zijn drie vrouwen gearresteerd. De politie zoekt nog twee verdachten, een man en een vrouw die de vlieger van het hef- schroefvliegtuig hadden gedwongen in de gevangenis te landen. De politie greep hem toen hij aan de bar stond te drinken. De uitbreker bood geen weerstand. ju na ec af le pr< ec- do tie va cei Dt he’ st( ac co dr; aa ne I de wo vol del ger tar Ra: eer mo gec del teg I De eer nei vei gC' gi m zi k< zi rr In het weekeinde heeft een groep van 147 wadlopers een nachtelijke tocht ge maakt van het Friese Pieterburen naar Schiermonnikoog. Voor zover bekend is het de eerste maal dat een dergelijke tocht, waarbij het water soms tot aan het middel komt, ’s nachts wordt gehou den. Pi P> d: ri v< je bi S3‘ ■ss c o o o o o o o o o o o o o 9,1 o o o o o 0,1 o 0,2 o o o o o o 4 o o o o o 8 0 o 0,1 o o o 5 is me ma rui dei kir de de da' 60 zal Ru tij< 1 voi pk we mc lar ge’ 1 is w< de N. regenbui 1. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. Na de aanslag pakte hij de sleutels uit het jasje van de filiaalchef en begaf zich naar de winkel, waar hij 15.000 uit de kluis haalde. De jongeman was oud- werknemer van zijn slachtoffer en zijn JACKSON (UPI). De gevangene die vrijdag op spectaculaire wijze met een gekaapte helekopter ontsnapte uit de zwaar bewaakte gevangenis van Jackson in de Amerikaanse staat Michigan, is zaterdag gegrepen in een bar op nog geen 25 kilometer afstand van de gevan genis. De 45-jarige kermisexploitant A. P. K. uit Leeuwarden is zaterdagavond in het Limburgse Gulpen, vermoedelijk wegens een hartaanval, met zijn bromfiets van een talud gereden, waarop hij zijn nek brak. De man overleed ter plaatse. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur is de 65-jarige caféhouder J. P. Meijersieck uit Nordhorn (Bondsrepubliek Duitsland) onder de gemeente Denekamp om het leven gekomen. De man is, toen hij per bromfiets de Nordhornse Straat over stak, door een personenauto geschept en ter plaatse overleden. Gistermiddag heeft de in het Eemska naal bij Appingedam liggende Urker vis sersboot UK-192 naar schatting duizen den liters olie verloren. De olie kwam in het kanaal terecht, maar kon in de avond door leden van de daarin gespeci aliseerde brandweer van Delfzijl groten deels worden geneutraliseerd. Men ver moedt dat de oorzaak van de lozing is, dat een schakelaar van de pompinstalla- tie is blijven hangen. MOERGESTEL. (ANP) Zondagmid dag is de drie jaar oude Michael van Tuyn in het privé-zwembad van zijn ouders in Moergestel verdronken. Het kind had de hele middag met broertjes en zusjes zitten spelen en moet op een onbewaakt ogenblik bij het water halen uitgegleden zijn. De Griekse seneepsmagnaat Onassis heeft het grootste deel van zijn rijkdom men nagelaten aan zijn dochter Christi na. Zijn weduwe Jacqueline krijgt een jaarlijkse toelage van 250.000 dollar, zo blijkt uit zijn zaterdag in Athene gepu bliceerde testament. De helft van zijn nalatenschap moet worden gebruikt voor welzij nsakti viteiten. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlislngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis Wear In binnen- en buitenland 16.17 uur uur uur uur BREDA. (ANP) Gisteravond is in Breda de zes maanden oude Laurens Ermes uit Dongen gestikt in een baby- tuigje. Het kind was door de ouders mee op bezoek genomen naar familie in Bre da en daar op bed gelegd met het tuigje aan. Toen de moeder een uur later ging kijken hing de baby in het tuigje naast het bed en bleek te zijn overleden. achter te laten. Op deze kaarten vér strekt men elkaar gegevens over de apparatuur die wordt gebruikt. Onder de 27 MC-zendamateurs werden stencils uitgedeeld waarin de organisatoren stel len dat voor hen wel ruimte is in de 11- meterband. Zij betichten Van Hulten ervan, „geen eerlijk spel te hebben ge speeld”, en zullen „de bewijzen ervan nog aandragen”. Maar veel hoop hoeven de MC’ers niet te hebben. „Het zenden is Een Utrechtse elektromonteur heeft zaterdag een 9-jarig jongetje met fiets en al in het water gegooid en, toen het weer op de kant klauterde, een klap id het gezicht gegeven. De man gaf deze afstraffing, omdat hij het niet kon zet ten dat de jongen, die met twee vriend jes zat te vissen, wél een visvergunning had en hij niet, zo verklaarde hij tegen de politie. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De regering in Moskou heeft een nieu we belasting op het overmaken van geld uit het buitenland bekendgemaakt, 'die zou kunnen worden gebruikt om finan ciële steun aan gezinnen van gevangen Russische dissidenten en joden die zou den willen emigreren, te blokkeren. De belasting gaat op 1 januari 1976 in. Ford-ingenieurs hebben een procédé ontdekt dat benzine verstuift door mid del van sonische schokgolven en dat wordt gebruikt voor de carourateurs van Ford-Automobielen. Praktische voorde len zijn volgens Ford een soepeler stati onair draaiende motor, betere koude start en een lager brandstofverbruik. Ook zegt Ford dat de motoren nu „nog zuiverder” zullen worden. De kooïmo- noxyde in het uitlaatgas kan met 90 percent worden verminderd en het kool waterstof met ongeveer 60 percent, aldus Ford. ARNHEM (ANP). Een miljoen gul den schade heeft in de nacht van zater dag op zondag een brand in de boven verdieping van een groothandel in drogis- terijartikelen op het industrieterrein in Arnhem veroorzaakt. De verdieping is uitgebrand: de benedenverdieping kreeg waterschade. Minister Van Kemenade van Onder wijs en Wetenschappen heeft dit zater dag de ledenraad van het Vormingswerk Jonge Volwassenen (VJV) in Utrecht meegedeeld. De instituten krijgen daar mee een betere garantie voor het perso neel dat bij hen werkt. De minister zei dat het juist voor het vormingswerk jonge volwassenen van het allergrootste belang is, dat het door de plaatselijke situatie wordt gedragen. Men pleit de laatste tijd in het algemeen wel voor decentralisatie, maar bij het vormings werk voor jonge volwassenen gaat het niet alleen om dat beginsel. Het is voor het VJV een levensvoorwaarde, dat het in de plaatselijke gemeenschap wortelt. De rijkspolitie heeft gisteren op het woonwagenkamp in Luyksgestel (N.B.) een 26-jarige man aangehouden die wordt verdacht van een groot aantal antiekdiefstallen. Tijdens een normale controle trof de politie in het kamp een personenauto aan die bij talloze antiek diefstallen in zuid-oost Brabant was ge signaleerd. Op de bij het kamp behoren de schroothoop vond men even later een hoeveelheid gestolen antiek. Met de aan houding van de man hoopt de politie een erste spoor te hebben dat kan leiden tot oplossing van de diefstallen. altijd al verboden geweest”, zo drukte de bewindsman de bestuursleden in zijn huiskamer op het hart, alleen is nu ook het bezit van zendapparatuur op die frequentie strafbaar gesteld”. Wel wilde hij de radio-amateurs belox’en dat hij nog deze week zal bekijken in hoeverre de overgangsregeling versoepeld kan worden. Op de foto: de betogers voor het huis van de staatssecretaris. AMSTERDAM (ANP) Na een nacht en ochtend posten heeft de Am sterdamse moordbrigade zondagmorgen bij zijn woning in het flatgebouw Gliphoeve in de Bijlmermeer de verdachte kunnen aanhouden van de dub bele roofmoord, die zaterdagavond even na half acht in de Bijlmer werd gepleegd. Hierbij kwam de 42-jarige Simon-filiaalchef Q. J. van Dijk en diens achtjarige dochtertje Patricia door messteken om het leven. De 32- jarige vrouw van het slachtoffer en het zoontje Quirinus werden zeer ernstig gewond, maar bevinden zich na een operatie buiten levensgevaar. DEN HAAG (ANP>. In de Ursula- kliniek in Wassenaar is vrijdagavond de 33-jarige Hagenaar N. Bootjes overleden aan de gevolgen van een ernstige mis handeling donderdagavond. Na een vechtpartij had het slachtoffer een klap op zijn hoofd gehad met een stuk hout. Agenten vonden de bewusteloze man. Omdat hij voor de vechtpartij stevig had gedronken was er aanvankelijk eni ge verwarring of hij nu dronken dan wel gewond was. De man werd echter snel overgebracht naar een ziekenhuis en daarna naar de Ursulakliniek. De man die vermoedelijk het stuk hout heeft gehanteerd is aangehouden. WIERDEN. (ANP) B(j een verkeers ongeluk in Wierden (O) z(jn zaterdag morgen de 60-jarige mevrouw Kooiker- Van Buren uit Slikkerveer (ZH) en haar 43-jarige dochter mevr. L. J. Kooijman- Kooiker uit Hellendoorn (O) om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de per sonenauto bestuurd door mevrouw Kooi ker-Van Buren aan de zijkant in botsing kwam met een inhalende personenauto, die een achterwiel verloor. De auto van mevrouw Kooiker kwam na de botsing tegen een boom tot stilstand. Vanochtend vroeg is in Cuyk de 79- jarige J. van der Wiel om het leven gekomen. De man stond met zijn fiets langs de kant van de weg waar hij werd gegrepen door een met hoge snelheid rijdende personenauto. De man was op slag dood. Zonder snelheid te vermin deren is de automobilist doorgereden. De politie heeft zijn identiteit nog niet kun nen achterhalen. 22 24 23 22 23 21 24 22 22 23 20 25 22 24 24 23 24 23 23 20 21 22 25 25 23 29 23 25 20 20 24 25 21 23 13 21 22 22 25 26 25 Deze 35 mensen hadden geregeld schulden bij het bedrijf af gelost, maar waren na verloop van tijd tot de con clusie gekomen dat het bedrijf deze bedragen niet aan de schuldeisers had afgedragen. De vrouw heeft verklaard dat van het geld niets meer over is. Zij vertelde de politie dat haar bedrijfslas ten hoger waren dan haar inkomsten. Op de Dorperheideweg in het Noord- limburgse Arcen is zaterdagochtend de 22-jarige Chris Janssen met zijn motor om het leven gekomen toen hij bij een inhaalmanoeuvre tegen een tractor botste. Een paar honderd zendamateurs van de Nederlandse Communicatie Vereniging (NV) en de Vereniging Radio-Amateurs (VRA) hebben zaterdagmiddag bij* staatssecretaris Van Huften van Verkeer en Waterstaat hun ongenoegen er over geuit dat zy per 1 juli hun zendappara tuur niet meer in hun bezit mogen hebben. De zendamateurs reden in auto's met spandoeken langs het huis van de staatssecretaris om daar een QSO-kaart Gisteravond is de 29-jarige K. Steen bergen uit Apeldoorn in het Gelderse Heerde om het leven gekomen. De man reed met zijn motor met een vaart van 120 km per uur door de Dorpsstraat aan de linkerkant van de weg. In een bocht botste hij op een hem tegemoetkomende personenauto. Hij overleed ter plaatse aan inwendig letsel. Vanochtend vroeg is in het Limburgse plaatsje Arcen en Velden de 21-jarige J. H. Faessen om het leven gekomen. De jongeman reed met zijn bromfiets, waarschijnlijk door overmatig alcohol gebruik, tegen een boom. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Gisteravond is de 48-jarige mevrouw A. M. van der Veer uit Amersfoort in Leusden om het leven gekomen. De vrouw werd door een achteropkomende auto van haar fiets geslingerd. De be stuurder van de auto zei verblind te zijn geweest door de zon. Op de provinciale weg ter hoogte van Usquert (Groningen) is gisteravond de 26-jarige motorrijder N. J. H. uit Uithui zen om het leven gekomen. Na een kapschuur bij een boerderij in Wolden- dorp (Gr.) in de as gelegd. Stro, een aantal landbouwmachines en een wagen werden prooi van de vlammen. De scha de wordt geraamd op ruim 100.000. In de nacht van zaterdag op zondag is in Hoogkerk (Gr.) de woning van de familie Hut afgebrand. In het huis be vonden zich de vijftienjarige zoon van de familie en een kostganger, De jongen heeft zich door uit een raam van de bovenverdieping te springen kunnen redden, de kostganger kon van het ach terhuis uit de vuurzee ontlopen. De schade wordt geraamd op honderddui zend gulden. no no ono no no no no no ono ono ozo De verdachte, een 22-jarige in Neder land geboren Indonesiër, heeft bekend alle leden van het gezin in hun woning in het flatgebouw Kempering met een groot broodmes diverse steken te hebben toegebracht. Het was hem te doen om de winkel- en huissleutels van de zaak van Simon aan de Karspeldreef, waar de heer Van Dijk de leiding had. In een ziekenhuis in Alkmaar is zater dagavond overleden de 82-jarige me vrouw M. J. Meuter uit Bergen (NH). Zij was eerder op de avond ernstig gewand geraakt toen zij bij het overste ken met de fiets in haar woonplaats werd gegrepen door een personenauto. Vrijdagavond is op de Beekseweg in Babberich de 16-jarige bromfietser W. A. J. Heil uit Arnhem geslipt en tegen een boom gebotst. De bromfietser slipte doordat de weg pas was geasfalteerd. De jongen overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. identiteit was vrij spoedig na het drama bekend. Zondagmiddag omstreeks vijf uur werd nog een tweede verdachte aangehouden. Het is een 21-jarige in Suriname geboren man, met wie de dader zijn buit zou hebben gedeeld en die hem een revolver zou hebben gele verd. De Indonesiër had dit wapen niet in de woning van zijn slachtoffers ge bruikt. Wel schoot hij er tweemaal mee op de buurman van de slachtoffers, toen hij het huis verliet. De Indonesiër, die door de politie een zeer koele verdachte werd genoemd, had eerder de filiaalassistent bespioneerd om te ontdekken wat deze met de winkel- sleutels deed. Hij had hem bij die gele genheid naar de woning van de heer Van Dijk zien gaan. Hij verwachtte ongeveer 50.000 in de kluis aan te treffen, omdat eenzelfde bedrag enkele maanden eerder ook bij een overval op de winkel was buitgemaakt. Volgens commissaris Toorenaar was de dader met een smoesje naar de woning van zijn vroegere chef gegaan. Hij werd als bekende door deze binnengelaten toen hij in de loop van de avond aan belde. Van een wraakneming was geen sprake geweest. De verdachte had in april 1974 zelf ontslag genomen. Er staat nog niet precies vast hoe het drama zich heeft afgespeeld. De Indone siër heeft wel zijn versie gegeven, maar deze kon nog niet worden getoetst aan een verklaring van mevrouw Van Dijk, omdat zij nog niet kon worden gehoord. Wel werd haar een foto van de Indone siër getoond, die zij als dader herkende. het gehele Nederlandse onderwijssys teem in toenemende mate behoefte heeft aan een benadering, die men gedeeltelijk van het vormingswerk' kan af kijken. Het vormingswerk heeft een methodiek ont wikkeld, waarbij men uitgaat van de persoonlijke en de maatschappelijke si tuatie, waarin de deelnemers verkeren. De maatschappelijke oriëntatie in het vormingswerk is langzaam naar een kri tische stellingname verschoven, iets waar men nog niet overal aan gewend is. Dat kan zelfs tot problemen bij de subsidiëring en dus bij het al of niet voortbestaan van dit belangrijke werk leiden, meende dr. Van Kemenade. De nieuwe opzet vraagt een voorzichtiger beleid. Het VJV moet maar afwachten of de programma’s die het aanbiedt in voldoende mate aanslaan. Een voorzich tig personeelsbeleid moet worden ge voerd en het VJV moet voortdurend inspelen op plaatselijke en regionale ontwikkelingen op het gebied van edu catieve voorzieningen, aldus de bewinds man. Hoogstwaarschijnlijk zal de subsidie regeling plaats maken voor een bijdra geregeling. Daarin zal ook meer reke ning kunnen worden gehouden met het verlangen naar decentralisatie van Be stuurstaken, aldus dr. Van Kemenade. Intussen wordt wel de rijksbijdrage verhoogd. Dit betekent ook, dat er een aantal regels aan worden verbonden. De bewindsman dacht hierbij onder meer aan de mogelijkheid om de programma’s van het vormingswerk voor jonge vol wassenen te baseren op voorschriften, die hij heeft goedgekeurd, aan regelin gen voor de stafformatie, aan nadere regelen voor de verhouding tussen het aantal stafleden en de gast-docent-uren en aan verbetering van het toezicht door de rijksinspectie. veranderd. Er komt een interim-systeem in afwachting van een speciale subsidie regeling, die speciaal voor het vormings werk voor jonge volwassenen wordt ontwikkeld. Hij deelde mee eerst meer van de laatste plannen, die bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk leven, te moeten weten alvorens te kunnen beslissen of de subsidieregeling aan dat nieuwe sys teem kan worden aangepast. botsing met een bromfiets, waarvan de bestuurder vermoedelijk geen voorrang gaf, overleed H. ter plaatse. De 18-jarige duopassagiere werd gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen gebracht. De bestuurder van de brom fiets liep een schedelbasisfractuur op. Gisteren is de 16-jarige A. Nysten uit Den Bosch in het Brabantse Heusden om het leven gekomen. De jongeman die acht dagen in het bezit van een brom fiets was, verleende met dit voertuig geen voorrang aan een auto. Bij de botsing wend hij op slag gedood. 4.21 5.03 uur .0. SE ES 11 10 10 8 11 13 11 9 12 9 7 17 15 13 10 11 10 6 7 10 11 13 11 11 12 15 15 10 11 14 11 9 12 7 11 7 18 16 18 21 11 VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Plaatselijk wolkenvelden, maar aanhoudend droog. Iets lagere temperaturen. Aantal uren zon 5 tot 16, minimum tempe raturen omstreeks 9 graden, maximum tem peraturen omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. wnw 1. bew.w.stil regen onbew. onbew. zw. bew. nno onbew. w.stil 1. bew. w.stil ono n n w no no geh. bew. w.stil onbew. nw 1. bew. w.stil geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. w.stil onbew. w.stil onbew. w regen wnw h. bew. nno zw. bew. wnw zw. bew. onbew. onbew. onbew. w.stil Een naast het pand gelegen timmerfa briek liep ook schade door water op. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een grote brand in de binnenstad van Goes heeft een barkoffieshop en twee winkels in de as gelegd. De brandweer raamt de schade op ongeveer een half miljoen gulden. Niemand werd gewond. De brand begon om kwart voor twee in de nacht van zaterdag op zondag. Het blussen duurde anderhalf uur. Zaterdagavond is een losstaande grote De 16-jarige Armand Nijsten uit ’s-Hertogenbosch is gisterochtend om elf uur in Heusden (NB) om het leven gekomen, toen hij als bromfietser een voorrangkruising opreed en tegen een naderende auto reed. De jongen reed achter een vriend die de auto wel op merkte en stopte. Op de oprit van Rijksweg 58 bij Korteven is gistermiddag een motorrij der uit Bergen op Zoom door onbekende oorzaak uit de bocht gevlogen. Zijn duopassagiere, een vriendin, de 20-jarige analiste G. Weevers, uit Bergen op Zoom, overleed drie uur later aan de verwondingen van dit ongeval. De heer Toorenaar meende, dat de vlucht van de vrouw en haar zoontje naar de buren hun het leven heeft gered. Hij was er van overtuigd, dat het het de on- en DINSDAG 10 JUNI op 4.21 uur onder 20.58 Maan op 5.03 uur onder 21.33 DINSDAG 1» JUNI IJMUIDEN Hoogwater 3.51 uur en Laagwater 11.58 uur en de bedoeling van de dader was gehele gezin te doden, omdat zij overvaller allen kenden. Hij wordt der meer beschuldigd van moord poging tot moord. Het aandeel van de Surinamer moet nog worden vastgesteld. Het geld zouden zij aan „rondjes” heb ben uitgegeven. De heer Van Dijk is in het verleden ook geconfronteerd met narigheid als filiaalchef. Toen hij een vrouw eens op winkeldiefstal betrapte, werd hij de vol gende dag door haar echtgenoot afgerost. Er werd al twee keer eerder een roof overval op het filiaal gepleegd. Van Dijk was naar aanleiding van deze voorvallen een voorzichtig man. Hij belde elke avond zijn vrouw voordat hij de zaak verliet, en zei dan dat hij er aankwam. De ouders hebben het jongetje boven water gehaald en nog kunstmatige ademhaling geprobeerd, maar zonder succes.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2