Vermeende „aanrander van Cambridge” gearresteerd ondergrondse Russische Venera-9 naar Venus Weer gewonden Hanoi hoofdstad taalstrijd heel Vietnam uitbreiding HAAKNEUS „NAVO wenst „Toch Franse kernproef” ford wapenproduktie” L „MEEST PRAKTISCHE WEG NAAR VREDE” E 1 i ^'T SELL 3$ AF' O Dassault-directeur: I I CIA-spion „misselijk van hetze tegen CIA” „Zware slag voor Europese eenheid” Vijf doden bij grote explosie in kolenmijn to r -’11 Q 3 1975 MAANDAG 9 JUNI BINNEN» EN BUITENLAND WHITLAM: Onrustige dagen iJP ing ers DE GROOT (CPN): aal tent Ier” pers Demonstraties Incident oop (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) BRUSSEL Ook de Belgische regering heeft dit weekeinde voor de Amerikaanse F-16 gekozen ter vervanging van de Starfighter. Daarmee is komen vast te staan dat Nederland, Denemarken, Noorwe gen en België een gezamenlijke aan koop kunnen doen die belangrijke financiële en economische voordelen heeft. België schaft 102 toestellen aan in de plaats van de 116 Star- fighters. dat de angel uit het eerste, grote conflict om de persvrijheid in Por tugal is weggenomen. Maar het mi litaire bewind heeft niet alleen te maken met de kwestie rond Repu- blica. In de loop van het weekeinde braken er weer felle gevechten uit in Angola, sloegen militairen aan het muiten in Oporto, ranselde een menigte in Braganga in het noor den van Portugal een linkse politi cus af, kwam het tot betogingen op de Azoren, spitste de tegenstelling tussen kerk en staat zich toe en omsingelden rond 11.000 linkse be togers een kazerne in Evora waar zich 20 functionarissen van de christen-democratische partij bevin den. LISSABON (UPI, AFP, Reuter) Directie en redactiecommissie van het Portugese blad Republica hebben gisteravond op een perscon ferentie meegedeeld dat de krant in de loop van deze week weer zal verschijnen. Mogelijk betekent dit Paps we komen „Weinig goeds” ««BB® ..W>- IT i ifc iagïlfe België kiest ook F-16 een gezamenlijke keuze van vier kleine Spanning in Portugal neemt weer toe kV’ Israel wil tussentijdse regeling 11-jarige Billy Adams uit de militaire i MOSKOU. (Reuter, AFP en UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren opnieuw een onbemand ruimtevoertuig de Ve- nera-9 naar Venus gelanceerd voor verder onderzoek van de planeet en om geving. de financiële aspecten, maar we kunnen niets meer doen als het op een politieke keuze aankomt”. Duizenden mensen hebben zaterdag in de straten van Tripoli, Benghazi en an dere steden in Libië gedemonstreerd om te protesteren tegen de vredesavances van de Egyptische president, Anwar Sa dat, jegens Israel. Dit heeft Radio-Tripo- li gisterochtend gemeld. BANGKOK (AP) De Noordvietna- mese Nationale Vergadering heeft giste ren beslist dat Hanoi de hoofdstad van heel Vietnam zal zijn met inbegrip van het zuiden. Hiermee wordt een de-facto- hereniging na 20 jaar bevestigd. De verklaring hiertoe was vervat in het verslag van de eerste bijeenkomst van de vijfde zitting van de Nationale Vergadering dat door Radio-Hanoi werd uitgezonden en in Bangkok werd beluis terd. „De Nationale Vergadering hoopt dat het volk in Hanoi de revolutionaire traditie zal ontwikkelen en Hanoi zal vestigen als hoofdstad van het gehele land”, aldus dit verslag. Eerder had de Nationale Vergadering de oude leiders herkozen die de Ameri kanen uit Zuid-Vietnam hadden verdre ven. Men gaat er van uit dat er ervaren leiders nodig zijn in de komende dagen wanneer het zuiden zich geplaatst zal zien voor vele grote problemen, waaron der massale werkloosheid. De herkozen leiders zijn de 67-jarige premier Pham Van Dong en negen vice- premiers, onder wie generaal Vo Ngoejen Giap, die tijdens dertig jaar oorlog de grote overwinningen op zowel de Fran sen als de Amerikanen heeft geboekt. De Amerikaanse stad Twin Oaks in de staat Missouri, zei dat het helemaal geen pijn deed toen een vriendje tij dens een hengelpartijtje per ongeluk Billy’s neus aan de haak sloeg. Een arts in het nabijgelegen West Plains moest erbij geroepen worden om de drievoudige haak te verwijderen. van ge naar id is lijke aan hou- eeft fiets het 3 id leze zet- :nd- ling igen baai CAMBRIDGE. (AP) De politie van de Britse stad Cambridge heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 47- jarige vrachtwagenchauffeur aangehou den op verdenking van aanranding van zeven vrouwen in Cambridge sinds okto ber van het vorig jaar, aldus heeft een politiewoordvoerder bekendgemaakt. ska- vis- zen- n in de >eci- ten- ver- 5 is, illa- de zijn ook die tide hij irre kan oor cédé nid- dat van rde- tati- jude ruik. >nog Lmo- t 90 cool- Jdus het N.B.) die antal male een tiek- s ge- >ren- een aan- olitie kan Ml. issis ,om- isti- een zo apu- zijn voor doeld om de intenties van Egypte aan een proef te onderwerpen, niet in de nabije toekomst zou worden onderno men. MIAMI. (UPI) Mike Ackerman, die elf jaar lang als spion voor de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, heeft ge werkt, is „misselijk van de zelfzuchtige politici en op sensatie beluste journalis ten” die naar hij zegt het Amerikaanse inlichtingenapparaat ondergraven. De 34-jarige agent, zo meldt het blad Miami Herald, heeft ontslag uit de CIA- dienst genomen „in de hoop dat ik de aandacht van het publiek zal kunnen vestigen op de moedwillige vernietiging van een onmisbaar stuk gereedschap van de Amerikaanse buitenlandse politiek”. beleid van deze socialistische krant. De regering weigerde de perswet toe te passen en de stakende drukkers op dracht te geven weer aan het werk te gaan. x z Niemand W woont te Ver j om 'n bloemetje te sturenr^^J Fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. AMSTERDAM (ANP). „De NAVO probeert een paardemiddel: de dreigende economische wereldcrisis te overwinnen door uitbreiding van de wapenproduk- tie.” Dit zei ere-voorzitter Paul de Groot van de CPN zondagmiddag over de re cente NAVO-besprekingen in Brussel en Dublin. De Groot sprak aan het slot van het 25ste congres van de CPN in Am sterdam. Volgens het Russische persbureau Tass is de Venera-9 in de goede koers geko men en functioneren de apparaten nor maal. Tass spreekt van een nieuw type ruimtevoertuig maar geeft geen bijzon derheden daarover. Op weg naar Venus zullen onderzoe kingen worden gedaan op het gebied van de magnetische velden, de zonnewind en de ultraviolette straling. Verwacht wordt dat het ruimtevoertuig tegen oktober de 60 miljoen km lange tocht naar Venus zal hebben afgelegd. Het is de eerste Russische Venus-vlucht in ca. drie jaar tijd. De Venera-7 was het eerste ruimte voertuig dat een „zachte” landing op de planeet maakte in december 1970. Het werkte slechts 23 minuten. In juli 1972 maakte de Venera-8 eveneens een zachte landing waarna gedurende 50 minuten gebevns werden uitgezonden. De directie van Republica liet gister avond weten dat de krant weer zal ver schijnen met inachtneming van de voor waarden die vrijdag door de in Portugal aan het bewind zijnde militaire raad zijn vastgelegd. Een woordvoerder van de directie voegde hier echter aan toe dat de „zaak van Republica hiermee echter nog niet is afgesloten”. De socia listische partij heeft gedreigd haar twee leden ir. ae regering terug te trekken als Republica niet kan verschijnen onder haar oude redactie. Ook de spanning tussen de katholieke kerk en de militaire leiders van het land neemt nog altijd toe. Radio-Renascenca, het radiostation van de kerk, is bezet door 26 communistische arbeiders. Woordvoerders van het episcopaat heb ben al laten weten dat de verhouding tussen kerk en staat zich zodanig ont wikkeld heeft, dat „het breekpunt” niet ver af meer is. Een uur lang hebben de betogers eni ge lokalen bezet in het gebouw van de Belgische radio en televisie. De betogers waren activisten van het „Taal Aktie Komité” (TAK), een Vlaamse groepering die zich verzet tegen schending van de taalwetten. Ofschoon Belgiës voorkeur voor de F- 16 voor velen in en buiten België al enkele weken geen geheim weer was, hebben de Fransen op de bekendmaking van het besluit m Brussel opnieuw heftig gereageerd. De Franse minister Chirac deed dat op de luchthaven Le Bourget, waar het zaterdag de voorlaat ste dag was van de tweejaarlijkse lucht- vaartshow. Voor het front van vertegenwoordi gers van alle grote vliegtuigfabrieken ter wereld verklaarde Chirac het Belgische besluit „diep te betreuren. Naar mijn mening was het overleg niet technisch, daar alle waarnemers en technici de kwalitiet van deze vliegtuigen, het Ame rikaanse en het Franse (resp. de F-16 en de Mirage red.) als technisch gelijk beschouwden. uitgenodigd ter coördinering van acties tegen president Sadat). De staf-chef van het Libische leger, kolonel Aboe Bakar Joenis, zei tot de monstranten in Benghazi: „Wij in de Libische Arabische Republiek zullen geen centimeter Arabisch land opgeven en zullen strijden tegen elke oplossing die de zaak van het Palestijnse volk schaadt”. Een groep vrouwen demonstreerde gisteren bij het kantoor van de Israë lische premier, Jitzak Rabin, met tekeningen van Arabische leiders en borden met leuzen die er bij Rabin op aandrongen niet te veel concessies te doen wanneer de premier overleg pleegt met president Ford. Rabin vertrok vandaag naar Washington. Het regeringsbesluit, dat vandaag met de ondertekening van het contract zou worden bevestigd, voordat de Belgische volksvertegenwoordiging er morgen over debatteert, is niet bij eenstemmigheid genomen. De minister en de staatssecre tarissen van het extreem Franstalige Rassemblement Wallon bleven het on eens met de plannen van Christen-de- mocraten en Liberalen, maar hadden er geen regeringscrisis voor over om een definitief besluit op het laatste nippertje tegen te houden. Frankrijk heeft zijn reeks kernproe ven in de atmosfeer in het gebied van de Stille Oceaan beëindigd, maar kon digde vorig jaar aan dat er ondergrondse proeven zouden worden genomen. Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Cana da, Zweden en Peru hadden fel gepro testeerd tegen de proeven in de at mosfeer. Een Franse woordvoerder wilde geen commentaar geven op berichten over het nemen van een ondergrondse kernproef. „Ons beleid is altijd ons te onthouden van commentaar op dergelijke berichten en dat zal deze hele zomer onze hou ding zijn”, aldus de woordvoerder. CANBERRA. (Reuter) De Australi sche premier, Gough Whitlam, heeft zondag verklaard te geloven dat Frank rijk in de afgelopen week een onder grondse kernproef heeft genomen op het atol Fangataufa, 80 kilometer ten zuiden van het atol Muroroa, in de Stille Oce aan. Hij herhaalde dat zijn regering zich verzet tegen alle vormen van kernproe ven. In het noorden van Portugal moesten militairen ingeschakeld worden om de rust te herstellen nadat een menigte in de stad Braganga een linkse politicus had afgeranseld. Op de Azoren neemt het verzet tegen het militaire bewind in Portugal toe. Vrijdag zijn daar betogingen gehouden. In de stad Evora die op 160 km ten oosten van Lissabon ligt, belegeren rond 1000 links georiënteerde betogers een kazerne waarin zich 20 functionarissen van de Portugese christen-democratische partij bevinden. De betogers die om „wraak” schreeuwden, hadden eerst het huis omsingeld waar de functionarissen vergaderden. Militairen grepen toen in en brachten de partijfunctionarissen naar een kazerne. Daar trokken de beto gers ook heen. Het geschreeuw om „wraak” sloeg kennelijk op de rol die majoor Osorio, de voormalige secretaris generaal van de christen-democratische partij, zou hebben gespeeld bij de poging tot een staatsgreep van rechtse elemen ten op 11 maart. Osorio vluchtte uit Portugal nadat men hem beschuldigd had van medeplichtigheid aan deze po ging. De christen-democratische partij werd door de militaire revolutionaire raad van deelneming aan de verkiezin gen voor een grondwetgevende vergade ring uitgesloten. De betogers vroegen om omverwer ping van het bewind van Sadat „vanwe ge diens defaitistische beleid dat de ge voelens van de Arabische natie tartte”. Zij beschuldigden Sadat van verraad daar deze van plan zou zijn Israel diplo matiek te erkennen. In een toespraak tot de demonstranten zei George Habasj, leider van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina: „De Palestijnse revolutie die zich verzet te tegen de politieke en militaire samen zweringen in Jordanië en Libanon, weet goed hoe zij tegen de verraders moet optreden en hen moet vertrappen”. (Li bië heeft een aantal Palestijnse leiders Republica, een van de weinige nog onafhankelijke bladen in Portugal, werd op 20 mei gesloten toen de socialistische directie er niet in slaagde een einde te maken aan een staking van de commu nistisch georiënteerde drukkers die een wijziging wilden van het journalistieke „Hij zal worden beschuldigd van ze ven gevallen van aanranding, één poging tot aanranding en één geval van het toebrengen van lichamelijk letsel", aldus de woordvoerder. De aanrandingen hebben grote onrust gewekt onder vrouwelijke studenten en employées van de universiteit van Cam bridge. De verdachte zou gistermorgen een Canadese vrouw in een verpleegsterhuis Volgens een woordvoerder van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO lok te een groep Palestijnse guerrilleros een aantal Israëlische militairen in de omge ving van Netanya in een hinderlaag waarna velen van hen werden gedood of gewond. Een van de commando’s werd gedood maar de overigen keerden veilig naar hun basis terug. In Oporto kwam het tot een muiterij, zij het slechts op kleine schaal. Onge veer 60 militairen weigerden het bevel op te volgen om aan boord van een vliegtuig met bestemming Angola te gaan. Daar zijn vele doden gevallen bij felle gevechten tussen elkaar bestrijden de onafhankelijkheidsbewegingen. Dui zenden Portugezen in Angola willen met alle geweld geëvacueerd worden. Minister Vredeling heeft Belgiës keus voor de F-16 met voldoening beoordeeld, aldus een officiële reactie. Hij achtte hiermee het hoofddoel bereikt, namelijk S een gezamenlijke keuze van vier kleine Europese landen, alsmede standaardisatie in het materieeel van de betrokken 9 luchtmachten. Een woordvoerder van het Pentagon, heeft meegedeeld dat men daar „verheugd” is over het Belgische besluit. Een verklaring wordt volgende week uitgegeven als ook de papieren gereed zijn. De Amerikaanse nederlaag in Vietnam is volgens De Groot slechts als voor wendsel gehanteerd voor uitbreiding van de conventionele strijdkracht van de NAVO. Het door het partijbestuur opgestelde actieprogramma van de CPN is op het congres unaniem aanvaard, met de op dracht voor het nieuwe bestuur een aantal aanvullingen in de tekst op te nemen. De CPN constateert dat de hoogcon junctuur voorbij is, dat aan de „zoge naamde welvaart” van de kapitalistische economie een einde is gekomen: „De afbraak van het levenspeil en van socia le voorzieningen is volop aan de gang.” Het congres heeft het nieuw gekozen partijbestuur opgedragen bij de uitgangs punten ook op te nemen onder meer dat de CPN het spreidingsbeleid van de rijksdiensten afkeurt, zich uitspreekt voor gelijk loon voor vrouwen en voor jongeren en voor gelijke rechten voor de buitenlandse arbeiders. JERUZALEM (UPI, AFP) De Israëlische regering heeft vanochtend vroeg besloten te streven naar een tussentijdse regeling met Egypte, om dat ze dit de meest praktische weg vindt om tot vrede in het Midden oosten te komen. Premier Rabin, die binnenkort naar Washington gaat, moet van het kabinet tegen president Ford zeggen dat de Israëlische rege ring bereid is tot concessies die „vergelijkbaar” zijn met die van de Egyp tische regering. De meeste Israëlische leiders zien in het hardnekkig vasthouden van de Ara bische landen aan hun eis tot vestiging van een Palestijnse staat en tot volledige terugtrekking van de Israëlische strijd krachten uit de bezette Arabische ge bieden, de voornaamste hinderpaal op de weg naar een vredesregeling over de hele linie. In een communiqué van de Israëlische regering waarin gesproken wordt van de „praktische mogelijkheid om via een tussentijdse regeling met Egypte, tot stand gekomen door bemiddeling van de VS, vorderingen te maken op de weg naar vrede”, wordt ook gezegd dat Israel nog steeds vastbesloten is niet de voor waarden te aanvaarden die Egypte heeft gesteld tijdens het overleg dat in maart mislukte. Op de besprekingen in maart waarbij de Amerikaanse minister van s. ADVERTENTIE) klinkt leuker met een bloemetje ra ran Fleurop. C 111 hebben aangevallen met een mes. Zij raakte licht gewond. De man ontkwam op een fiets. Korte tijd later arresteerde de politie een fietser. Een politiemacht van 90 agenten patrouilleerde sinds eni ge tijd in Cambridge in verband met de aanrandingen. De verdachte zou vandaag voor de rechter worden geleid. ieu- die tan gen ;ou- De I Volgens Chirac voorspelde het „weinig goeds” voor de toekomst, nu in een situatie als deze „een beslissing voor de toekomst van Europa moest worden ge nomen”. Dassault-directeur Vallières sprak van een „zware slag voor de Europese eenheid”. We konden zeer goed concurreren inzake de technologische en BRUSSEL (ANP) Een tiental men sen is zondag licht gewond geraakt bij schermutselingen tussen de rijkswacht en enige honderden mensen die betoog den tegen schending van de Belgische taalwetten in de Brusselse gemeente Schaarbeek. Rassemblement Wallon-minister Perin verklaarde dat de partij daarom tijdens haar speciale congres op vrijdagavond ook niet had gevraagd. Het Rassemble ment Wallon, zei hij, blijft in de rege ring om mee te werken aan de Europese opbouw en aan de verheffing van de Waalse gebieden. Niettemin steekt in België inmiddels toch een politieke storm de kop op, die tegen het kamerde bat van morgen zijn volle sterkte zal hebben bereikt. Afdelingen van de Franse taalpartij eisen var. hun kamerleden dat zij mee stemmen met een motie van wantrouwen die de Socialisten op zak hebben. Daar mee zou de kamermeerderheid onder het kabinet Tindemans worden weggeslagen, want juist met het oog op die meerder heid heeft Tindemans destijds het Ras semblement Wallon in zijn kabinet ge haald. De politie in Tel Aviv heeft meege deeld dat Israëlische militairen op een kruispunt bij de kustplaats Netanya een Arabische guerrillastrijder hebben dood geschoten die twee granaten naar hen gooide. De man was afkomstig uit Toe- karm op de westelijke over van de Jordaan. Perin mag dan wel zeggen dat de regering met de volle instemming van de Rassemblement-Wallon-leden heeft overwogen dat het gebrek aan eenstem migheid geen aftreden zou moeten meebrengen, maar voor Tindemans zijn het uiterst onrustige dagen geworden. Zelfs indien het kabinet morgen zou vallen en de mogelijkheid daartoe lijkt vooralsnog niet groot), dan zou de koop van de F-16 niet meer ongedaan te maken zijn. De Belgische premier Tindemans maakt het nieuws over de F-16 be kend tijdens een persconferentie in Brussel. WARSCHAU (UPI). Bij een onder grondse gasexplosie in de Thorezkolen- mijn bij Walbrzych in zuidwest-Polen zijn vijf mijnwerkers om het leven ge komen, zo meldt het persbureau PAP zaterdag. Reddingsploegen hebben 32 mijnwerkers in veiligheid gebracht. Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, als bemiddelaar optrad, bleek dat Egypte niet akkoord kon gaan met de eisen van Israel. Israel wilde toen dat Egypte openlijk zou verklaren dat het geen oorlog meer zou voeren en dat het mandaat van de VN-troepen, gelegerd tussen de strijdkrachten van beide lan den, langer dan een jaar zou duren. Israel heeft voor het ogenblik al thans nog geen plannen tot een po ging om voor dat land bestemde lading via het Suezkanaal te verschepen. Dit hebben Israëlische militaire kringen meegedeeld. Genoemde kringen zeiden dat berich ten over het verzenden van een lading suiker met een Panamees schip via het Suezkanaal van elke grond ontbloot wa ren. Zij wezen er echter op dat dit niet betekent dat een dergelijke poging, be- niet meer 4 4 «pw ff J JRIWlOM1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3