N( Bewindslieden willen regeling op 1 augustus 1975 invoeren Nieuw examenbesluit Lb.o.: drie niveaus Bi m F PTT'ers Hoogleraar: „Splits si Drie benoemin- gen tot kandidaat- verkeersschout f beslissing 3 Malaise bouw duurt voort Verdachten pas in najaar weer voor rechter EXPLOSIEVE METROZ A AK UITGESTELD 1 T V g| „Dit jaar geen kerncentrales” SER in twee kamers” „olllfojgl dit „Neen" Lt Fï Ovt rr STIJGING TOT BIJNA 212.000 Kruisinga (CHU): Actiegroepen gevaar voor democratie 20 Mogelijk geval van hondsdolheid in Het Gooi ,In belang parlementaire democratie” j j Dll 2 BINNEN» EN BUITENLAND 197 5 JUNI 1 O DINSDAG 3?*:T Minder zwaar Wijze steun es Emancipade •as :a Hoogvlieger Anti-Kalkar - Datologen Gezocht A Verontreinigingsdienst Omgangstaal Bouwtekeningen H se bedrijfsreke- II (Van onze Haagse redactie) Weer meer werklozen (Van onze parlementsredactie) de (Van onze redactie economie) bezoekersaantal van DE VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG, WEERRAPPORTEN d (Van onze Amsterdamse redacteur) 7 WOENSDAG 11 JUNI (ADVERTENTIE) op De zondagavond gesloten Emancipade Het aanbrengen van verschilllende ni veaus biedt volgens de bewindslieden het voordeel dat de vermogens en vaardig heden van de leerling per vak beter tot Hoogwater Laagwater wzw nw nno nno zw nno nno 16.58 12.37 22 23 23 23 23 19 23 23 22 23 21 23 22 24 23 23 24 24 14 23 20 22 24 24 27 26 24 13 20 29 26 18 26 16 20 20 24 24 uur uur 11 11 12 11 12 11 10 9 12 12 7 18 16 12 14 13 16 9 12 10 13 12 12 11 13 13 16 15 10 17 16 14 14 13 12 11 16 14 18 uur uur 18 13 0 0 Voor de functie van verkeersschout, die zich speciaal zal gaan bezighouden met de behandeling van verkeersover tredingen, hebben ruim 1700 personen schriftelijk gesolliciteerd. Deze kandidaat-verkeersschouten zijn als assistent aangesteld in respectievelijk de arrondissementen Leeuwarden, Den Bosch en Den Haag. De verwachting is volgens het ministerie van Justitie dat het drietal eind 1976 feitelijk zal kunnen gaan optreden. De verdachten maakten tijdens de zit ting een ontspannen indruk. De tv-repa- rateur wierp zelfs kushandjes naar zijn DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad zou in twee afdelingen moe ten worden gesplitst: twee kamers, één met leden uit de werknemers- en werk geversorganisaties en een met kroonle- den. Deze suggestie doet prof. dr. G. H. Scholten, hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam in het Sociaal Maandblad Arbeid. De bewindslieden zullen bij de invoe ring van het nieuwe eindexamenbesluit een grote mate van soepelheid betrach ten. Het bestuur van een school kan voor het schooljaar 1975-’76 de nieuwe regeling invoeren of nog gebruik maken van de examenregeling, die nu voor zijn school geldt. wat ver een Dat (Van onze correspondent) De pres! stuur offici ook i buit« On n n nnw nno nno nno nno n n n nno MIDDELBURG (ANP). De beslis sing over kerncentales in Nederland en de daarmee samenhangende bouw van drie kerncentrales zal beslist niet bij het komende energie-debat in de Tweede Kamer in september vallen. o o o 14 0 0 o o o o o o 9 0 3 0 16 0 4 0,5 0 Bi heef zen een dat D< gaar in E Fi ties alsn niet, naai JO noon plaat sen MPL hann richt sinds Loea Zwa: Mala da. I aang van anti- Vc er di da Port brui! vech deni comi FNL mar: om hun Po ren CA minis Fachi waar land vred» zo is minis zegd. Vei zal s econc over De naar Spaa: N. tuss zoni Ken pers leve nieu dooi NU ten t rendi zen i afzon land, ren i men zen. ï3‘ C a KEI op ee man maak De rover het i eerst vervo wapei bom Op en vi die di tot d sporei DEN HAAG (ANP). In het eerste kwartaal van dit jaar is de Nederlandse bouwproduktie, uitgedrukt in lopende prijzen, ten opzichte van januari-maart 1974 met vier percent verminderd tot 3,3 miljard gulden, zo blijkt uit gegevens van het ministerie van Economische Za ken. Deze twee afdelingen of kamers zou den dan afzonderlijk kunnen adviseren aan de regering, desgewenst ook geza menlijk. Dat met name de kamer van werknemers en werkgevers vaak niet eensluidend zal adviseren vindt Scholten niet zo gevaarlijk. „Regering en parle ment hebben weinig aan eenstemmige adviezen die zijn bereikt ten koste van de duidelijkheid”, zegt hij. Bovendien vindt de hoogleraar dat de Kruisinga sprak gisteravond in Oss voor het Christen-Democratisch Appèl (CDA). Hij heeft in het algemeen wel waardering voor wat actiegroepen tot stand brengen. Deze elitaire groepen, veelal samengesteld uit mensen die ge studeerd hebben, kunnen een waardevol le aanvulling vormen op onze democra tie. Maar de stemgerechtigden mogen uiteindelijk alleen het politieke krachten veld bepalen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkloosheid in ons land neemt nog steeds toe. In mei steeg het voor het seizoen gecorrigeerde aantal werklozen met 10.900 tot 211.900. „Deze sterke toeneming wordt verklaard door de aanhoudend zwakke binnen- en buitenlandse conjunctuur. Zowel de bedrijvigheid in de industrie als de orderontvangsten uit binnen- en buitenland zijn in mei verder afgeno men. De voorraden onverkochte eindpro dukten zijn overwegend te groot,” aldus het ministerie van Sociale Zaken. Zon Maan op WOENSDAG 11 JUNI IJMUIDEN nnw w no nnw zw.bew. windst. onbew. onbew. zw.bew. 1. bew. HUIZEN (NH). In de Noordhol- landse gemeente Huizen heeft zich vermoedeljjk een geval van hondsdol heid voorgedaan. Op een kampeerter rein aan het Gooimeer werd een hond gesignaleerd die zeer duidelijke teke nen vertoonde door de ziekte besmet te zijn. De hond is vermoedelijk gebe ten door een vos, die zelf aan honds dolheid leed. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde’ Eindhoven Den Helde Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablgnca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Weer in binnen- en buitenland nnw nno no nw zw. bew. windst. geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. windst. onbew. regen regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. n zzo nw nw ono nnw z zzw onbew. windst. (bedrijfsadministratie, nen). Voor het lager landbouwonderwijs: Nederlands, moderne taal, wiskunde. Voor het lager technisch onderwijs: natuurkunde, waaronder mechanica. De Franse skileraar Pierre Opinel is gisteren van de top van de 3300 meter hoge krater van de vulcaan Etna op Sicilië naar beneden gevlogen. Hij ge bruikte de kracht van zijn armen om er een stel drie meter brede vleugels mee te bewegen, waarbij hij een afstand van 1500 meter aflegde. De 35-jarige Opinel zei te willen bewijzen dat hij kon vlie gen als de mythologische Icarus. In Hilversum is gisteravond de ten toonstelling Energie Educatief geopend. Dit geschiedde in het kader van de anti- Kalkarweek in Hilversum. De expositie duurt tot 19 juni. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. h. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. windst. zw. bew. n regen verand. zw. bew. onbew. h. bew. onbew. windst. onbew. geh.bew. h. bew. zw. bew. 0 0 0 o 0 o o o o o o 0,4 4 4 0 Dat waren een 31-jarige Utrechtse chemicus en twee Amsterdammers, een 41-jarige tv-reparateur en een 27-jarige monteur. Dit tweetal werd in de nacht van 14 februari met een bom in een koffer gearresteerd, nabij het metrosta tion Venserpolder. Dat gebeurde enkele dagen voor de aanvankelijk geplande sloop in de Nieuwmarktbuurt en de zaak kreeg een politieke wending door dat B. en W. de actiegroepen in deze niveau, maar dat hoéft de doorstroming naar andere vormen van voortgezet on derwijs niet altijd uit te sluiten. Het A- programma is een verlicht of anders gericht B-programma. De bewindslieden willen na advies van de Onderwijsraad zo spoedig mogelijk voor de volgende eindexamenvakken in 1975-’76 een C-programma vaststellen: De gevolgen van deze splitsing zouden o.a. AMSTERDAM. Het ziet ernaar uit dat Max Lewin alsnog gelijktijdig met de drie andere verdachten van de verij delde bomaanslag op een metrostation in de Bijlmer voor de Amsterdamse recht bank moet verschijnen. Nadat de ex- voorzitter van Nieuw Rechts via een bezwaarschrift uitstel van de behande ling van zijn aandeel in deze (politiek) explosieve affaire had bedongen, werd gisteren ook de zaak tegen de andere verdachten aangehouden. in Utrecht is naar schatting door bijna 70.000 mensen bezocht. Bij de planning had men op een 300.000 gerekend. juni op de Technische Hogeschool Twente de diploma’s datolo- gie-a worden uitgereikt, zal Nederland 100 datologen hebben. Het diploma werd in ’68 ingesteld om te voorzien in de behoefte van het bedrijfsleven aan goed opgeleid personeel van middelbaar ni veau op het gebied van de informatica. De eerste vijf datologen verwierven hun diploma al in ’71. DEN HAAG (ANP). Van de honder den belangstellenden die naar de nieuwe functie van verkeersschout hebben ge solliciteerd zjjn er drie toegelaten tot de opleiding tot verkeersschout. De drie, die de onlangs afgeronde selectieproce dure zijn doorgekomen, zijn B. Kuizenga te Hardegarijp, districtsinspecteur van een verzekeringsconcern, C. Sloot te Arnhem, hoofdcommies, aangewezen bu reauchef van het arrondissementsparket in deze plaats en C. van der Ham te Leiderdorp, kapitein bij de koninklijke marechaussee. DEN HAAG. Leerlingen in het lager beroepsonderwijs kunnen vol gend jaar drie soorten eindexamens afleggen: op A-, B- of C-niveau. Staatssecretaris Veerman van Onr- derwijs en minister Van der Stee van Landbouw willen het nieuwe eindexamenbesluit-LBO, waarin dit wordt geregeld, op 1 augustus 1975 invoeren. Dit zei mevrouw M. Epema-Brugman, energiespecialiste van de Tweede Ka merfractie van de PvdA gisteravond tij dens een bijeenkomst van de PvdA in Middelburg. Mevrouw Epema heeft gis teren in gezelschap van drie andere PvdA Kamerleden een bezoek aan de kerncentrale in Borssele gebracht. Mevrouw Epema zei ook geen voor stander te zijn van het zogenoemde vijf- eilandenplan uit de energie-nota van minister Lubbers. Ze verklaarde zich ook tegen de fusie tussen de drie zuid westelijke energiemaatschappijen zolang er nog geen beslissing over kernenergie is genomen in Nederland. De reële bouwproduktie (constante prijzen) ging zelfs veertien percent ach teruit, terwijl de gemiddelde personeels bezetting een daling van vijftien percent vertoonde. „Deze commissie stelt de landelijke opgaven en de beoordelingsnormen vast. Deze regeling biedt de onderwijssectoren die lbo-gediplomeerden zuilen oppne- men, een zekere garantie voor een gelijk C-niveau per examenvak”, aldus de be windslieden. Voor de vakken die volgens een A- of B-programma worden geëxa mineerd, bestaat het eindexamen uitslui tend uit een schoolonderzoek, dat de school naar eigen inzicht kan regelen. De Westduitse waterpolitie zoekt een 33-jarige Nederlandse tankerkapitein uit Pannerden, die verleden week voor een rechtbank in Frankfort had moeten ver schijnen onder verdenking het scheep vaartverkeer in gevaar te hebben ge bracht. Er is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Hij zou met zijn tanker op de Main bij Offenbach een dusdanig gewaagde inhaalmanoeuvre hebben uitgévoerd, dat twee Westduitse tankschepen werden beschadigd. In de kamer van deskundigen kunnen de kroonleden de voorgelegde kwesties zuiver bezien vanuit hun eigen inbreng. Zij zouden dan geen rol meer hoeven te spelen van bemiddelaars, zoals tot dus ver nogal eens gebeurt. In de gedachten van prof. Scholten zou deze kamer kun nen bestaan uit het huidige aantal kroonleden- van de SER: 15. Ook andere stromingen dan de drie vakcentrales en de grote bundelingen van werkgevers zouden in de SER ver tegenwoordigd moeten kunnen zijn. Daarom wil prof. Scholten de kamer van vertegenwoordigers, die onder lei ding moet staan van een door de Kroon benoemde functionaris, uitbreiden tot het ledental van de huidige voltallige SER: 45. Het C-programma van een vak moet zodanig zijn, dat de leerlingen kunnen doorstromen naar verschillende vormen van middelbaar beroepsonderwijs of naar bepaalde opleidingen in het kader van het leerlingwezen. Bij het leerling wezen werkt de jongere bij een werkge ver en gaat hij één of twee dagen naar school om zich verder in zijn vak te bekwamen. Het B-programma heeft een wat lager ‘■V to1 Voor het lager economisch en admi nistratief onderwjjs (leao), het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (ihno) en het lager technisch onderwijs (Ito) gezamenlijk: Nederlands moderne talen, wiskunde. Voor hét leao: handelskennis I (be drijfseconomie, organisatie en techniek van de handel, recht) en handelskennis De directeur van Rome’s reinigings dienst is veroordeeld tot een jaar voor waardelijk, omdat men hem verant woordelijk acht voor de vervuiling van de openbare wateren van Rome. Wagens I van zijn dienst haalden giftige afvalstof- I fen op bij fabrieken en stortten die dan i in riolen langs de rivier Tiber zonder ze eerst door zuiveringsinstallaties te laten behandelen. In samenwerking met de Katholieke Bijbelstichting is het Nederlands Bijbel genootschap na het Nieuwe Testa ment „Groot nieuws voor u”, waarvan er in enkele jaren 300.000 zijn verspreid begonnen met de vertaling in om gangstaal van het Oude Testament. Het werk zal vermoedelijk vijf jaar gaan duren. De hond kon worden gevangen voor iemand werd gebeten. Of het hier inderdaad een geval van honds dolheid betreft, wordt onderzocht door de Rijksveterinaire dienst. OSS. De voorzitter van de CHU in Tweede Kamer, Kruisinga, vraagt zich af of wij in Nederland met de actiegroepen niet op een gevaarlijke weg zjjn. In de vorige eeuw was er een beperkt kiesrecht; nu lijkt het er soms op dat bepaalde groepen zich van extra invloed willen verzekeren. to c c f - - ■L w u JS hun recht kunnen komen. De leerlingen moeten bij het kiezen van de eindexa menvakken en de niveaus van die vak ken nauwkeurig worden begeleid. „Voor komen moet worden dat een leerling door een verkeerde keuze niet de ge wenste doorstroming kan verkrijgen”, aldus de bewindslieden. De rechtbank wees dit verzoek af, maar kwam daar later op terug toen bleek dat de verdediging eerst nog twee getuige-deskundigen wilde horen. De rechter-commissaris heeft hiertoe tot 1 september de tijd, zodat de zaak pas in het najaar weer zal voorkomen. De CHU-voorman kritiseerde de PvdA, die 75.000 gulden uitgeeft voor de organisatie van een congres over de NAVO, maar zich van de daar genomen besluiten niets aantrekt. buurt verantwoordelijk stelden voor het klimaat van terreur waarin dit mogelijk kon zijn. Na de arrestatie van Lewin de vierde verdachte werd het tegendeel duidelijk. Zijn bezwaarschrift tegen de dagvaarding dient op 17 juni, maar de 55-jarige koopman, die ook van spionage voor Oost-Duitsland werd beschuldigd, is van plan dit juridisch steekspel tot het hoogste rechtscollege uit te vechten, in dien de rechtbank haar zou afwijzen. De indruk bestaat dat Lewin hierdoor tijd probeerde te winnen. Kennelijk ook bij de verdedigers van de drie andere verdachten, die stelden dat er een duide lijke samenhang bestaat. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, zag die Ongeveer 2200 PTT-beambten hebben gisteren in het Haagse Congresgebouw een laatste protestbijeenkomst gehouden voordat de Tweede Kamer (vandaag) zou .beginnen aan de debatten over de rege ringsnota „spreiding overheidsdiensten”. Er werd een motie aanvaard om in het noorden, oosten en zuiden nieuwe dien sten met een „groei”-karakter te vesti gen om de werkloosheid in die delen van het land op te vangen. Op het grasveld buiten het Congresgebouw maakten de protesterende PTT’ers met een massaal „neen” duidelijk hoe zij over de spreidingsplannen van de rege ring denken. eigen verantwoordelijkheid gevaar loopt als de SER tot eenstemmigheid komt op basis van een onwrikbaar compromis. Prof. Scholten stelt dat deze splitsing beter is voor de informatiefunctie, die de SER naar buiten uit dient te hebben. Bovendien wil hij de kamer van verte genwoordigers laten kiezen uit het gehe le bedrijfsleven en niet alleen door de huidige centrale organisaties. vrouw, een ex-raadslid van de Boeren partij, die op de publieke tribune zat. Voorlopig kwam de rechtbank niet verder dan het oprakelen van de voor geschiedenis, het laten ontploffen van een met twee kilo gelatine-dynamiet ge laden bom in oudejaarsnacht. Ook dat was in de Bijlmer gebeurd, maar deze keer op het „open veld.” Beide Amster damse technici hadden zich van te voren verwittigd dat er niemand rondliep. Dat daar regelmatig een nachtwaker en vrij ende paartjes te vinden waren, was hen onbekend. noodzaak niet. „Er is”, zei hij, „geen enkel resultaat van te verwachten. Le win geeft de beïnvloeding wel toe maar niet volledig en daarin zal niets veran deren. Essentieel is het feit dat men een bom heeft willen plaatsen.” 4.20 uur 6.09 uur Volgens KVP-fractievoorzitter An- driessen heeft het bestuur van de KVP- kring Brabant, de grootste kring van de KVP, een wijs besluit genomen door zijn steun te geven aan de heer Vergeer als kandidaat voor het partijvoorzitterschap. Andriessen zei dit gisteravond in Oss, waar hij verder verwijten richtte aan het adres van de andere kandidaat- voorzitter, de heer De Zeeuw. Ook zei hij persoonlijk een voorstander te zijn van een „intentieverklaring op weder zijdse basis” bij de eerstvolgende Twee- de-Kamerverkiezingen. Op de foto de heer W. J. Vergeer. 4.30 uur en 0.18 uur en opgesteld door het KNMI: Droog en in het algemeen zonnig, met mlddagtemperaturen van ongeveer 20 graden. Aantal uren zon 5 tot 16, minimum tempera turen omstreeks 10 graden, Maximum tem peraturen omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Waarom de bom in een rioolbuis tot ontploffing was gebracht, konden de verdachten niet verklaren. Volgens de chemicus, die het tweetal tien kilo springstof had geleverd tegen de prijs van 450 gulden, zou de knal normaal groter zijn geweest. Een verzoek van de officier tot gevangenneming van het in april op vrije voeten gestelde drietal wegens het „draaien en gevaar voor collusie”, wees de rechtbank van de hand. Het aantal examenvakken zal voor alle vormen van lbo gelijk worden, namelijk zes. Het examen volgens een C-programma bestaat uit een schoolon derzoek en een centraal schriftelijk exa men. De organisatie van het schoolon derzoek wordt overgelaten aan het schoolbestuur. Het centraal schriftelijk examen volgens een C-programma wordt per onderwijssoort binnen het lbo geregeld door een commissie die door de overheid wordt ingesteld. Mevrouw Vos, die aan de Stations straat in Apeldoorn woont, heeft op de zolder van haar huis vijf bouwtekenin gen op linnen gevonden van de Grote Kerk aan de Loolaan in Apeldoorn. De tekeningen werden in 1891 gemaakt door de Rotterdamse architect J. Verheul en zijn bijna 50 jaar spoorloos geweest. De grootvader van mevrouw Vos was in de jaren ’20 koster van de Grote Kerk. zijn, dat de adviezen van deze SER (eveneens verdeeld) wat minder zwaar zouden wegen en men zich er minder gemakkelijk achter kan schuilen of er de „schuld” van ontwikkeling op kan afschuiven, acht de hoogleraar in het belang van de werking der parlementaire democratie als in die van een juiste afweging so- ciaail-economische belangen tegenover andere. onder 20.59 onder 22.16 Ook de vraag naar personeel vermin derde. In mei nam die vraag met 7000 af, waardoor er nog 53.200 openstaande vacatures staan geregistreerd. In het patroon van de aanvragen voor werktijdverkorting kwam weinig veran dering. Midden april waren er voor 1298 bedrijven ontheffingen tot werktijdver korting verstrekt, waarbij in totaal 78.510 werknemers betrokken waren. De werkloosheid onder jongeren neemt nog steeds sterk toe. Het duurt steeds langer voordat werkloze jongeren onder de 25 jaar een baan kunnen vinden. Sinds mei vorig jaar is de werk loosheid onder jongeren bijna verdubt beid. Als op 17 fee-, i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2