Northrop vraagt excuus aan Saoedi-Arabië Ford speelt rapport over CIA door aan Justitie Buit van één Fachmi in Londen Federale Turkse staat op Cyprus FOUT DUITSE SPOORWEGEN OORZAAK VAN TREINRAMP Wellicht ruil met vestiging olieraffinaderij in Luik F16-besluit bedreigt Belgisch kabinet Thailand weigert Vietnamezen Gevangenisbrand in VS: elf doden miljoen mark 4 Overval in Keulen /Tendosimol Pas op voordat buitenlandse eten... NeemTendosimol mee tegen diarree. 20 DODEN IN KENIA I' "r Collectieve straf voor dorp in bezet Jordanië Busongeluk in Iran DINSDAG 1 O 1975 JUNI BINNEN** EN BUITENLAND 3 X ;nst iteun Ikar taal ger »en 1 ngen iade ocht PPR wil parlementaire enquête d st in leider De Felle gevechten in Angola (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) (ADVERTENTIE) van na ten- pend. anti- ssitie besluit kwam met 47 stemmen voor en 31 tegen tot stand. lieke jbel- ;sta- rvan meid om- Het gaan 1 is eter op ge- om mee van inel die- kwamen waren niet in het bezit van dergelijke instructies, zo zei hij. Varst zei dat het openbaar ministerie van München momenteel de banden be studeert van de telefoongesprekken die de seinwachters van Warngau en Schaf- lach zondag hebben gevoerd. ’4 1 :che olo- and erd de ;oed ni- ;ica. hun 1- h l- NAIROBI (Reuter). Bij een botsing tussen een autobus en een tankauto zijn zondagavond bij Voi in het oosten van Kenia twintig mensen verbrand. Zestien Personen werden gewond, van wie zes levensgevaarlijk, zo meldt het Keniase nieuwsbureau. Beide voertuigen vlogen door de aanrijding in brand. ngs- oor- ant- van gens stof- dan r ze aten sn et S- ht An- KVP- an de >r zijn er als schap, i Oss, e aan idaat- >k zei e zijn veder- Twee- to de NICOSIA (UPI). De Turkse Cyprio ten hebben bij het zondag gehouden refe rendum met overgrote meerderheid geko zen voor de ontwerp-grondwet voor een afzonderlijke federale staat op hun ei land. Volgens officiële mededelingen wa ren er op de 37.732 uitgebrachte stem men slechts 230 die het ontwerp afwe zen. Als consequentie die uit de ramp van zondag getrokken moet worden, zullen „afwijkende operationele handelingen” zoals het ophouden van de trein naai’ het zuiden in Warngau tot de trein uit tegenovergestelde richting is gepasseerd, worden opgenomen in de handboeken van de machinisten. De machinisten van de twee treinen die zondag op elkaar inreden en die beiden om het leven De oud-minister van Defensie De Kos ter, thans Tweede Kamerlid voor de VVD, is in zijn ambtsperiode (1971-1973) nooit benaderd door mensen die hem één of ander vliegtuig kwamen aanbeve len, ofschoon hij zich in die tijd reeds intensief bezig hield met de opvolging van de Starfighter. De heer De Koster verklaarde dit gisteravond in de TROS- radio-actualiteitenrubriek Aktua. de vliegtuigfabrieg de regering van Sa oedi-Arabië heeft gebracht. Al eerder had Northrop toegegeven dat in 1972 en 1973 voor ruim 450.000 dollar aan steek penningen was uitbetaald aan twee Sa- oedi-Arabische generaals. Het geld was ook in handen gekomen van prins Cha- lid Ben Abdoellah, volgens Northrop een zakenman die verscheidene maatschap pijen in zijn land vertegenwoordigde. Miller gaf tijdens een zitting van de Senaatscommissie ook toe dat Northrop mogelijk ook in Irak (aan een belasting ambtenaar) en Indonesië (aan een poli ticus) met steekpenningen heeft gewerkt. Volgens Miller was het evenwel niet zo, dat het concern een fonds van 30 miljoen dollar zou beheren voor „gefteime poli tieke betalingen.” Een intern onderzoek had dat uitgewezen, nadat in maart 1974 was gebleken dat hoge functionarissen bij Northrop Nixon financieel hadden ge steun bij zijn campagne voor de presi dentsverkiezingen in 1972. BRUSSEL. Het is niet uitgesloten, dat in de Belgische parlementaire nasleep van de regeringsbeslissing om de Amerikaanse F-16 in plaats van de Franse Mirage te kiezen ter vervanging van de verouderde Starfighter, de vooral in Nederland sterk omstreden vestiging van een olieraffinaderij in het Luikse als politiek betaalmiddel zal worden gehanteerd. Doelstelling is niet mogelijke strafbare handelingen te achterhalen, want dat is eventueel de taak van het Openbaar Ministerie, maar om Kamer en bevolking inzicht te verschaffen in het proces van besluitvorming dat vooraf gaat aan de beslissing om ten behoeve van de Neder landse krijgsmacht kostbare wapensyste men door nieuwe te vervangen. De huidige overvloedige en mogelijk onjuiste berichtgeving hierover is daar om schadelijk, omdat de publieke opinie, aldus de verklaring, vaak afhankelijk is van geruchten die soms een boosaardige strekking hebben. Het algemeen belang vereist daarom opening van zaken, zo zegt deze verkla ring. Aanbevelingswaardig voorbeeld is volgens de PPR de Amerikaanse se naatscommissie voor multinationale on dernemingen van Frank Church. Waltmans heeft de voorzitter van de vaste-Kamercommissie voor Defensie ge vraagd met spoed de commissie bijeen te roepen om te spreken over de North- rop-affaire. De Amerikaanse vliegtuig- fabrikant Northrop zou zich, blijkens buitenlandse persberichten, deze week voor de senaatscommissie moeten ver antwoorden over het mogelijk verstrek ken van steekpenningen om de North- rop-produkten o.a. in Europa te kunnen plaatsen. streerde Turks-Cyprische stemgerechtig den heeft gestemd. De meesten van hen wonen in het noordelijke deel van het eiland, dat bij de invasie van vorig jaar door Turkse troepen werd gezet. ;ions- >p de I enin- I Grote a. De I door I ul en I it. De I in de I Indien het RW zijn kiezers wil bewij zen dat er binnen de regering-Tinde- mans voor de Waalse belangen wel het een en ander valt te bereiken, is een hernieuwde belofte voor de vestiging van een olieraffinaderij voor Tindemans geschikt wisselgeld. In de eerste plaats is het voornemen nooit geheel verdwenen, en in de tweede plaats zou het ook voor Tindemans politieke winst kunnen zijn als onder zijn bewind een oorspronkelijk socialistisch voorstel toch werkelijkheid zou kunnen worden. Zou het voor de werkgelegenheid een in feite geringe verlichting kunnen bete kenen, de verhoudingen met Nederland zouden er sterk onder lijden. Een hoe belachelijk is het ook om in Wallonië olie te gaan raffineren die eerst vanuit de oliehavens aan de Vlaamse kust per pijpleiding moet worden aangevoerd, zelfs al is het geleidelijke teruglopen van de kolenwinning voor de Waalse bedrijvigheid een aanwijsbaar verlies. Voorwerp van het onderzoek moet zijn de wijze waarop in de jaren 1967 tot heden invloed is uitgeoefend, alsme de geprobeerd is invloed uit te oefenen op de besluitvorming inzake de vervan ging van de Starfighter. Dit onderzoek zou zich, volgens Waltmans en Jurgens, met name moeten richten op de handel wijze van leveranties van wapensyste men, <p.Q. wapenfabrieken en hun tussen personen. aangehouden na separatistische demon straties. Onder hen bevinden zich de honorair consul van Frankrijk en een medewerker van het Amerikaanse con sulaat in het district Ponta Delgada, beiden van Portugese nationaliteit. De betogingen leidden tot het aftreden van de pro-communistische gouverneur van Ponta Delgada, dr. Borges Coutinho. Deze is lid van de Portugese democrati sche beweging (MDP), die bij de verkie zingen van april slechts weinig stemmen kreeg. RW-voorzitter Gendebien heeft giste ren ruim een uur geconfereerd met eerste-minister Tindemans, zonder dat omtrent het resultaat van dit overleg iets bekend is gemaakt. Goed ingelichte politieke waarnemers te Brussel houden het echter voor waarschijnlijk, dat Gen debien heeft geprobeerd de stemmen van zijn Kamerleden aan de man te brengen voor een aantal toezeggingen voor de Waalse regionale ontwikkeling, die de Vandaag zal in de Kamer van Volks vertegenwoordigers moeten blijken of de regering-Tindemans, die met een uiterst benauwde meerderheid van twee stem men op een totaal van 212 regeert, een socialistische motie van wantrouwen kan overleven. Doorslaggevend zijn daarbij de stemmen van het extreem-Franstalige Rassemblement Wallon (RW), een poli tieke splintergroep die vanwege zijn der-, tien kamerleden nu bijna een jaar gele den in de regering werd gehaald ter verbreding van de parlementaire basis. De Waalse achterban van deze partij heeft zich tijdens een speciaal partijcon gres tegen de aankoop van de Ameri kaanse straaljager uitgesproken, omdat de compenserende opbrengst van die aankoop voor een deel naar Vlaanderen zou gaan én niet voldoende zou bijdra gen aan de vergoeding van het verlies van Franse opdrachten die met de Mira- ge-aankoop gepaard zouden gaan. Echter binnen het RW was duidelijk dat geen eenstemmigheid op dit punt bestond. Het De seinwachter, die momenteel in een ziekenhuis wordt behandeld voor een shock, was op drie juni teruggekeerd na een afwezigheid van een maand, drie dagen vóór het ingaan van de nieuwe dienstregeling. Hij was wel ingelicht over algemene zaken, maar niet over het feit dat hij de trein die naar het zuiden ging moest vasthouden tot de andere trein in noordelijke richting was gepas seerd. Volgens de officiële dienstregeling zou de trein die vanuit München zuidwaarts ging om 18.27 vanuit Warngau moeten vertrekken en om 18.33 in het dorpje Schaflach aankomen. De trein die in noordelijke richting ging zou Schaflach BANGKOK (Reuter). Thailand heeft gisteren geweigerd 108 Vietname zen toe te laten, die vorige week door een Deense vrachtboot zijn opgepikt, na dat zij schipbreuk geleden hadden. De Vietnamezen mogen niet aan land gaan en het schip, de Svend Maers, dat in Bangkok ligt, niet verlaten. Functionarissen van de Verenigde Na ties gaan thans na of de vluchtelingen alsnog gerepatrieerd willen worden of niet. Het Deense schip vertrekt morgen naar Singapore. pade bijna ining van JOHANNESBURG (DPA). In het noorden van Angola worden op vele plaatsen harde gevechten geleverd tus sen de drie bevrijdingsbewegingen MPLA, FNLA en Unita. Volgens in Jo hannesburg ontvangen radio- en persbe richten hebben de schietpartijen zich sinds het weekeinde van de hoofdstad Loeanda naar het binnenland verplaatst. Zwaar gevochten werd ook om de stad Malanje, 350 km ten oosten van Loean da. Er zouden grote verwoestingen zijn aangericht. Alle partijen maken gebruik van machinegeweren, granaatwerpers en anti-tankgeschut. Volgens onbevestigde berichten zouden er de laatste vier dagen alleen in Loean da honderden burgers zijn gesneuveld. Portugese militairen proberen met ge bruikmaking van pantservoertuigen de vechtenden te scheiden. Het wordt niet denkbeeldig geacht, dat de twee niet- communistische bevrij dingsbe wegingen FNLA en UNITA zich samen tegen de marxistisch getinte MPLA zullen keren om zodoende de bloedige machtsstrijd in hun voordeel te beslissen. Portugese parachutisten hebben giste ren in Loeanda verscheidene bases van KEULEN (DPA). Bij een overval op een warenhuis in Keulen heeft een man ongeveer één miljoen mark buitge maakt. De onbekende, ongeveer 45 jaar oude rover, drong gisteren het kantoor van het warenhuis binnen. Hij deed zich eerst als rechercheur voor en bedreigde vervolgens de aanwezigen met een vuur wapen. Hij zei ook dat hij ergens een bom had verborgen. Op zijn bevel werd de kluis geopend en verdween de inhoud in een koffer die de man bij zich had. De politie is er tot dusver niet in geslaagd hem op te sporen. De voorzitter van de subcommissie uit de Amerikaanse Senaat, de Democraat Frank Church, zei gisteren dat het er Northrop blijkbaar niet toe deed op welke manier contracten werden ver worven. Het motto was volgens Church: „Krijg de juiste mensen op de juiste plaats voor het beste contract.” Church meende dat de Amerikaanse re gering het systeem van wapenleveranties grondig zou moeten veranderen. „Wa pen leveranties worden verondersteld in verband te staan met de wettige behoef ten van bevriende naties. Er is dus een vertrouwensbasis aanwezig, waarvan, ge zien de nu aan het licht gebrachte feiten, op grote schaal misbruik is gemaakt.” Richard Miller, president-directeur van Northrop, heeft gisteren namens het Northrop-concern verontschuldigingen aangeboden voor de verlegenheid waarin om 18.28 moeten verlaten en in Warn gau om 18.33 moeten aankomen. Nog slechts vier dagen geleden kwam het op hetzelfde traject, in Holzkirchen, een paar kilometer ten noorden van Warngau bijna tot een botsing. De presi dent van de Duitse spoorwegen Varts maakte bekend dat de autoriteiten een onderzoek zullen instellen naar die op het laatste moment verhinderde botsing van vier dagen geleden. Tevens wordt onderzocht of het mogelijk is de nieuwe dienstregeling te harmoniseren met de operationele instructies van de sein wachters. achterban van zijn partij gerust kunnen stellen. Immers, diverse partij afdelingen hebben hun gekozen vertegenwoordigers reeds opdracht gegeven om tegen de regering te stemmen, omdat „geen Euro pese oplossing” voor de gevechtsvliegtui gen is gekozen. In Waalse termen vertaald, wil dit gewoon zeggen dat de regering nu maar moet vallen, omdat de Mirage het niet heeft gehaald in de uitputtende beraad slagingen die aan de keuze vooraf zijn gegaan en waarbij ook Nederland, Dene marken en Noorwegen zijn betrokken. De olieraffinaderij in Luikse omgeving (destijds werd vooral Ternaaien als ves tigingsplaats genoemd) is in de ijskast geschoven mede omdat uit Nederland heftige protesten opklonken tegen de mogelijkheid dat een milieu-onvriende lijke industrie bij Ternaaien in België de omgeving in de Nederlandse Maasvallei ingrijpend zou kunnen vervuilen. FLORIDA (AP). Bij een felle brand in de districtsgevangenis van Se minole (staat Florida) zijn gisteren ten minste elf mensen om het leven gekomen. Volgens opgave van een naburig zieken huis moesten 43 mensen met verwondin gen en-of rookvergiftiging worden opge nomen. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder de gedetineerdën, maar vast staat dat ook een in het complex aanwezige re- classeringsambtenaar is omgekomen. De brand is ontstaan in de matras van een gedetineerde die verpleegd werd in de ziekencel. Toen het vuur zich over de tweede verdieping verspreidde ging dit gepaard met een intense rookontwikke ling. In de afgelopen zes weken was de gevangenis drie keer eerder door brand geteisterd. De gedetineerden van Semi- noje zijn het afgelopen jaar herhaaldelijk in opstand gekomen tegen de toestanden in de overvolle gevangenis. Het Engelse persbureau „Reuter” be richtte in dit verband dat een lid van de Amerikaanse onderzoekcommissie de mogelijkheid had geopperd dat Belgische en Nederlandse parlementsleden „fooien” van Northrop zouden hebben ontvangen. DEN HAAG (ANP). De PPR-Kamerleden Waltmans en Jurgens zijn van plan een voorstel uit te werken tot het houden van een parlementaire enquête over de opvolging van de Starfighter. Na overleg met bevriende fracties zal dit voorstel, blijkens een gistermiddag uitgegeven verklaring van de fractie, worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. Intussen zou het rapport over de binnenlandse activiteit van de CIA, opgesteld door een speciale commissie onder leiding van vice-president Nelson Rockefeller, vandaag worden gepubliceerd. De bevindingen inzake acties van de CIA om buitenlandse politici uit de weg te ruimen, worden niet bekendgemaakt. Deze stukken gaan rechtstreeks naar de president, die ze ter beschikking stelt van zijn minister van Justitie. De commissie Rockefeller heeft vo rige week een 300 pagina’s tellend verslag over de binnenlandse werk- Eén van de namen die het afgelopen weekeinde met het omkoopschandaal in verband werden gebracht, was die van luitenant-generaal b.d. Jelke Bosch, des tijds betrokken bij het aankoopbeleid van de luchtmacht. Hij wijst elke be schuldiging van corruptie met kracht van de hand. „Ik kan het met de hand op het hart zeggen: het enige cadeautje dat ik ooit heb aanvaard, was een klok je. Ik kreeg het in februari bij mijn afscheid van NADGE (het NAVO-cen- trum voor radarverkenning) in Brussel.” Volgens een verklaring voor een Ame rikaanse senaatscommissie, afgelegd door Thomas V. Jones, president-drecteur van Northrop, zou generaal Bosch Northrop hebben geholpen, onder meer door aan te bevelen een Nederlands zakenman, de heer H. L. Visser in Wassenaar, in dienst te nemen als vertegenwoordiger voor Nederland. Bosch: „De heer Visser is een goede vriend van mij. We hebben tijdens de bezetting samen gevangen gezeten. Ie mand van Northrop zei me een keer: we moesten eigenlijk een kantoor in Den Haag hebben, ken jij n iet iemand die dat voor ons zou kunnen doen. Toen zei ik: laat me maar even nadenken en later heb ik een brief geschreven en de heer Visser aanbevolen. Die is toen op één van zijn reizen op bezoek gegaan in Los Angeles, maar daar is nooit iets uitgekomen.” een n uit I een ver- I leep- i ge- I tegen zijn I een ;uvre luitse CAIRO (Reuter). De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi kwam vandaag in Londen aan, waar hij mogelijk zal proberen Enge land een rol te laten spelen bij de vredespogingen t.a.v. het Midden-Oosten, zo is gisteren in kringen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ge zegd. Verwacht wordt voorts, dat Fachmi zal spreken over de Brits-Egyptische economische samenwerking en mogelijk over wapenleveranties. De Egyptische minister vliegt vrijdag naar Madrid voor besprekingen met Spaanse functionarissen. MÜNCHEN (AP). Woordvoerders van de Duitse spoorwegen hebben giste ren verklaard, dat het treinongeluk, waarbij gisteren 36 mensen om het le ven kwamen en 86 werden gewond, te wijten is aan het feit, dat de seinwach ter van Warngau niet op de hoogte was gesteld van een nieuwe dienstregeling. De nieuwe grondwet voorziet in een president, een premier en autonoom be stuur. Met het bekendmaken van de officiële einduitslag wordt gewacht tot ook de stemmen binnen zijn van in het buitenland verblijvende Cyprioten. Ongeveer 70 percent van de geregi- TEL AVIV (DPA). De Israëlische militaire autoriteiten hebben een uit gaansverbod vastgesteld voor alle bewo ners van het dorp Toelkarm in het bezette West-Jordanië, omdat een guer rillastrijder die zondag bij een mislukte aanslag werd doodgeschoten, uit deze plaats afkomstig was. Deze aanslag vond plaats in de Israë lische kustplaats Natanja. De guerrilla strijder gooide een handgranaat naar een groep militairen. De granaat ont plofte echter niet. De dader werd ter plaatse doodgeschoten. Naar in Israëlische militaire kringen verluidt, zijn drie familieleden van de dader in Toelkarm aangehouden. Onder hen bevond zich een man die hem naar Natanja zou hebben gebracht. Enige tientallen bewoners zijn ondervraagd. TEHERAN (AP). Elf Saoedi-Arabi- sche pelgrims en hun buschauffeur kwamen zondagnacht om het leven toen hun bus óp een brug begon te slippen en over de kop sloeg. De bus was op weg naar een heilige Islamitische plaats in Mashad, in noord-oost-Iran, toen het ongeluk gebeurde. Veertig andere Saoedi-Arabische inzit tenden overleefden het ongeluk. de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA aangevallen. Zij willen de daar opgeslagen voorraden wapens in beslag nemen. Volgens in Johannesburg opgevangen radioberichten zit de bevolking van Loe anda sinds gisteren zonder water. De waterleiding van de stad is bij de ge vechten tussen de bevrijdingsbewegingen beschadigd. Op de Azoren, een Portugese eilan dengroep in de Atlantische oceaan, zijn in het weekeinde ongeveer 30 mensen WASHINGTON (UPI). President Gerald Ford zal al het materiaal betreffende het aandeel van de CIA in complotten om mensen te vermoor den, ter beschikking stellen van de minister van Justitie. Deze zal dan uitmaken of er eventueel tot straf vervolging zal worden overgegaan. Turks-Cyprische leidei- Rauf Denktash is al genoemd als de eerste president van de federale staat, die tot dusver nog door geen enkel land is erkend. Denktash zei, dat de nu goedge keurde grondwet zodanig kan worden gewijzigd dat deze geschikt is voor een gezamenlijke Grieks-Turkse federale re gering voor het eiland als de twee partijen tot overeenstemming zouden komen over de bestuurskwestie. zaamheid van de CIA aan Ford over handigd. De vice-presidentiële com missie heeft tegelijkertijd een afzon derlijk 86 bladzijden groot rapport over de vermeende politieke moord complotten ingediend. Dit laatste stuk zal niet worden gepubliceerd omdat het onvolledig is en omdat de commissie noch de tijd, noch de mankracht had alle aanwij zingen en tips na te gaan, aldus een speciale adviseur van Ford, Roderick Hilles. De commissie-Rockefeller heeft ruim 30 aanbevelingen gedaan voor „structurele wijzigingen in de CIA” en andere afdelingen van de federale geheime diensten. Hilles zei dat Ford het absoluut duidelijk wil maken dat hij binnen zijn regering geen activi teit zal toestaan om mensen uit de weg te ruimen. Deze activiteit ging overigens terug tot de tijd vóór de regering-Kennedy- ‘2

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3