Brand richt voor ettelijke tonnen schade aan Drukte van belang in jumelage-winkeltje ONBEKOMMERD KUIEREN Avondvierdaagse in Velsen-Noord Open dag in Schimmelkroft Examens onderscheiden Dirigent Steyn koninklijk Vochtige lucht voor kluis 158 jeanswousg Tennispark DEM krijgt er 7e baan bij Wasserij DUYN DE KLEUTERS IN ROSSINISTRAAT FIETSER RIJDT TEGEN PORTIER Twee onderwijzers Irissenavond Tuinbouwstudieclub AUTOMOBILISTEN OP DE BON SLOOPAUTO MARKTBERICHTEN IN BRAND Auto gekanteld Raad Heemskerk op 19 juni verlaten Beverwijk L. - d k' D 197 5 4 DINSDAG PLAATSELIJK NIEUWS 1 O JUNT door Joke Dieben-Frerichs Onherstelbaar <**^**0 f A -- -- l (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Het lijkt erop, dat de schade aan de ruimten grenzend aan de pastorie van de Vredevorstkerk niet te herstellen is. Het vuur, dat volgens deskundigen tempera turen tot zo’n achthonderd graden Celsi us moet hebben bereikt, heeft de stalen dakbalken verwrongen en de hitte deed zelfs scheuren in de bakstenen tussen muren ontstaan. Een verzekeringsexpert moet het juiste schadebedrag nog vast stellen. De sloop- en nieuwbouwkosten zullen In elk geval in de tonnen gaan lopen. Daarnaast is veel onvervangbaar archiefmateriaal verloren gegaan, waar van de waarde door geen uitkering ge dekt zal kunnen worden. BEVERWIJK De heer W. P. Steyn, dirigent van de Hoogoven Harmonie, is zaterdag tijdens een receptie van het 80- jarig jubileum van de harmonie „Apol lo” te Zaandijk koninklijk onderschei den. In nauw overleg met het Beverwijkse gemeentebestuur, waarvan het getroffen schoolhoofd veel steun ondervindt, wor den de mogelijkheden voortdurend beke ken. De heer Kaart: „Het is hier een in- en-in zielige vertoning, maar we laten ons er niet door uit het veld slaan. De zomaar 1 in de te gaan LANGE NIEUWSTRAAT 185 NOORD ARCADE - tel. 13899. Er zijn extra prijzen voor het mooiste bindstuk waarin het hoofdelement iris sen is, terwijl er een aparte prijsvraag voor jeugdleden wordt gehouden. De jury zal bestaan uit de heren G. Hommes uit Heiloo en C. Passchier uit Noord wijk. BEVERWIJK. Maandagmiddag stak de jeugd de brand in een sloopauto op het grasveld bij de Kingsford Smith- straat. De wagen was zaterdag en zon dag door de stuntgroep The Hell Drivers als demonstratiewagen gebruikt en niet door de sloper, die de wagen beschik baar had gesteld, opgehaald. De brand weer bluste het vuur. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 ge- een Gewoonlijk zijn op de startplaats aan het dorpshuis „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat altijd nog vele individue le wandelliefhebbers te vinden onder wie een aantal, die er vast elk jaar bij zijn en zelfs meer dan twintig keer het kruisje verdienden. feestweek ter gelegenheid van het tien jarig schoolbestaan gaat in elk geval door. Ook het afscheid van de zesde klassers wordt niet afgelast. Op een enkele gniffelaar na, komen de leerlin gen hier huilend binnen. Hun mogen we de feestelijke afsluiting van het school jaar in elk geval niet ontnemen. Laten we maar hopen, dat het voorlopig mooi weer zal blijven”. BEVERWIJK. Met ingang van het nieuwe schoolseizoen gaan twee hoofd onderwijzers Beverwijk verlaten. HEEMSKERK. Gistermorgen kwam op de Ruysdaelstraat een 13- jarige Heemskerker te vallen, toen hij met zijn fiets tegen een plotseling geo pend autoportier botste. De jongen is met onbekende verwondingen in het St. Jozefziekenhuis opgenomen. BEVERWIJK. Bij een maandag ge houden snelheidscontrole op de Zee straat werden 35 automobilisten bekeurd wegens het overschrijden van de maxi mum snelheid. De heer De Rooy van het laboratori um voor bloembollenonderzoek in Lisse zal deze avond enige actuele zaken met betrekking tot de irissen bespreken, on der meer de onkruidbestrijding en het van de wortel gaan. BEVERWIJK. De zwaar be roete ramen van de in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand ge teisterde openbare lagere school „De Kameleon” staan wagenwijd open. Prikkelend komt de rooklucht je te gemoet. Binnen zoeken schoolhoofd A. Kaart en onderwijzer J. Meijer zich omzichtig een weg tussen de verkoolde resten van wat eens het trotse schooldocumentatiecentrum was. Het vuur heeft van het in tien lange jaren opgebouwde archief weinig bruikbaars overgelaten. Ver derop in de gang zijn de medewer kers van een plaatselijk aanne mingsbedrijf druk bezig met de aan leg van een noodverlichting. Als het vrijwel onbeschadigde deel van „De Kameleon” woensdag weer in ge bruik wordt genomen, kan in de lo kalen het licht tenminste weer wor den ontstoken. „DE KAMELEON” BIEDT TROOSTELOZE AANBLIK A a A broeken en jacks miss LevFsS”X,d dan wil je (als vrouw) geen ander meer. maar passen bij: Van de trots en glorie van de Bever wijkse „De Kameleon”-school, het uit voerige documentatiecentrum, rest nog slechts een hoeveelheid half verbrand materiaal. Schoolhoofd A. Kaart (links) en onderwijzer J. Meijer nemen de situ atie in ogenschouw. In het centrum heeft het vuur niet gewoed. De schade is door de intense hitte-ontwikkeling ont staan. BEVERWIJK. In kluis nr. 158 en de kluis van openbare werken in het Stadskantoor liggen bouwtekenin gen die dateren van begin 1900. Dat deze oude tekeningen hoge eisen stel len aan de luchtbehandeling van een archiefruimte, bewijst wel de voor dracht van B. en W. om 25.000 uit te trekken voor de aankoop en het aanbrengen van een bevochtigingsin- stallatie. Kamer 158 en de kluis van openba re werken zijn bij de dienst respec tievelijk in gebruik als tekeningen en bouwvergunntagenarchief. Nu doet zich het feit voor dat de stukken en de calques van tekeningen min of meer ernstige verdrogingsverschijnse len gaan vertonen, die tot uiting ko men in het barsten en scheuren van het materiaal. Gezien de gebruiks waarde, alsmede de historische waar de van dergelijke stukken dient dit aftakelingsproces zoveel mogelijk te worden geweerd. De verdrogingsver schijnselen worden veroorzaakt door een te lage vochtigheidsgraad in de lucht van de archieven. De bevochtig de lucht van de installatie, die de ge meente wil kopen, wordt door middel van een kanalenstelsel naar de kluis en de kamer gevoerd. BEVERWIJK. Het wordt nog druk in het jumelage-winkeltje van Beverwijk. Vorige week vrijdagmor gen bezocht de loco-burgemeester Karaijannis van het Griekse eiland Rhodos even Beverwijk en dronk in de collegekamer van het Stadskan toor samen met burgemeester J. G. S. Bruinsma en wethouder ir. J. Camf- ferman een kopje koffie. De Griek was vergezeld van mevrouw Hille, de echtgenote van de public-relationsman van grammofoonplatenmaatschappij Bovema-EMI en Volendarhmer Theo Klouwe van The Cats. De Volendam- se formatie had op Rhodos een film opname achter de rug en de Griek se loco wilde die graag zien. Vrijdag- BEVERWIJK. Lawn Tennis Club „DEM” is van plan het tennispark aan de Spaarnestraat met een zevende baan uit te breiden. Voorts wil de club een bescheiden uitbreiding van het clubhuis realiseren. Om dit alles te bekostigen wil DEM een krediet-hypotheek aanggaan en heeft men de gemeente gevraagd garant te staan voor de betaling van rente en aflossing. B. en W. gaan hiermee ak koord. Zij vinden uitbreiding van het tennispark met een 7e baan gerechtvaar digd. In dit verband verwijst men naar het rapport van de Sociografische Dienst over de toekomstige behoefte aan veld- sportaccommodaties. Hierin komt ook tot uiting, dat relatief gezien de tennis sport zich de laatste jaren in Beverwijk van alle sporten zich het sterkst ontwik kelt en welhaast een verdubbeling van het aantal leden kent. De brand, waaraan volgens school hoofd Kaart een poging tot inbraak vooraf is gegaan, is ontstaan in de aan het keukentje grenzende lerarenkamer. Van beide ruimten is niets overgebleven. Het geblakerde interieur ligt her en der verspreid, het vensterglas is deels weg gesmolten en het houtwerk is door het vuur voor tweederde weggevreten. De kromgetrokken wandklok in de totaal verpulverde lerarenkamer wijst kwart voor twee aan. In de rest van de school zijn de klokken om twee uur precies met tikken opgehouden. Op dat tijdstip begaf de elektriciteitsleiding het. Het is er donker. De gesprongen ruiten zijn zaterdag met boardplaten dichtgetinr- merd. Waar mogelijk, zal in de loop van vandaag nieuw glas worden ingezet. Van de verschillende scholen, die elk jaar van de partij zijn, staat nu reeds vast dat deelnemen groepen van de Ir. L. P. Krijgerschool, de Watervlietschool, Del Court van Krimpenschool en Da Costaschool, alle uit Velsen-Noord, ter wijl voorts de Dr. Visserschool zich heeft aangemeld. Daarnaast zullen deel nemen groepen van de Zeeverkenners, het Leger des Heils en van de korfbal vereniging DKV. Behalve deze groepen mag van de zuidzijde van het kanaal nog worden gerekend op andere scholen en verenigingen. Door wethouder Schuurman van Zaanstad werd de heer Steyn de versier selen opgespeld, behorende bij de onder scheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving de onderscheiding voor zijn veertig jarig dirigentschap van de Zaandijkse Harmonie en zijn vele verdienen voor de amateur muziekwe reld. Hij was dirigent van vele toporkes ten. Mede door zijn bezielende leiding kwam uit vele van zijn verenigingen vakbekwame musici voort. De heer Steyn is op vele muziekconcoursen een zeer bekend en gewaardeerd jurylid. BEVERWIJK. De Tuinbouw Stu dieclub houdt maandag haar jaarlijkse irissenavond in de veilingkantine. Er zijn drie wisselbekers te verdedi gen, namelijk de beker van de Tuin bouwstudieclub voor inzendingen van meer dan vijf soorten, de wisselbeker van de bloemenveiling voor inzendingen van twee tot en met vier soorten en de wisselbeker van de gemeente Beverwijk voor de mooiste vaas irissen. De start op alle vier avonden vindt plaats tussen 16.30 uur en 18.30 uur, waarbij door junioren per dag 10 kilo meter wordt afgelegd en door senioren 15 kilometer. HEEMSKERK. In de gemeente raad van 19 juni komt de vaststelling van het plan Neksloot aan de orde. Tegen het plan is één bezwaar inge diend en wel van het bestuur en de oudercommissie van de openbare kleuterschool „De Kleuterboek” aan de Rossinistraat. Het bestuur en de oudercommissie stellen, dat de Rossi nistraat als in- en uitvalsweg voor het plan is opgenomen en die drukke verkeersweg het oversteken van de Rossinistraat en de Beethoven straat voor de kinderen bemoeilijkt. Men verzoekt de gemeente om de Rossinistraat niet als in en uitvalsweg te bestemmen of indien planolo gisch het eerste niet mogelijk is om de Rossinistraat van een zebra te voorzien, waarop met de hand te be dienen verkeerslichten worden aange bracht. B. en W. vinden, dat dit bezwaar gericht is tegen de verwachte ver keersdrukte op de Rossinistraat en Beethovenstraat en geen betrekking heeft op de bestemmingen in het plan Neksloot. Mocht blijken, dat bestuur en oudercommissie gelijk krijgen, dan zullen alsnog maatregelen worden ge nomen. Er is reeds overleg geweest tussen de kleuterleidsters en de poli tie over de instelling van een ouder- brigade, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. BEVERWIJK. Maandagmiddag vond op de kruising Heemskerkerweg Van Loenenlaan een botsing plaats tus sen twee personenauto’s. De auto, die op de Heemskerkerweg reed kreeg geen voorrang, botste tegen de wagen en kantelde. De wagen kwam tegen een stilstaande auto tot stilstand. De be stuurder werd uit de wagen geslingerd, maar werd niet gewond. Hij is ter observatie in het Jozefziekenhuis in Heemskerk opgenomen. HAARLEM. Scholengemeenschap Ds. W. J. van Elden: Geslaagd voor het leao-examen: Hans Roseboom, IJmui- den en Hannie Reijnders, Velsen-Zuid. HAARLEM. R.K. Middelbare Han- delsavondschool. Geslaagd voor de drie jarige opleiding Yvonne Dekker en Ton Schuitemaker, beiden uit Santpoort. VELSEN-NOORD. De Avondvier daagse van de Nederlandse Wandelsport Bond, die van vandaag tot en met vrij dag 13 juni in Velsen-Noord wordt ge houden, kan yermoedelijk rekenen op een totaal aantal van wellicht meer- dan duizend deelnemers(sters). Het interieur van het in 1965 opgei verde schoolgebouw aan de Beverwijkse Drechtstraat biedt een troosteloze aan blik. De klassen aan de kant van de Zwaansmeerstraat, waar het vuur niet heeft gewoed, hebben hevig onder de rookontwikkeling geleden. Alles is over dekt met een grauwe roetsluier: de pla fondplaten zijn zwart gestreept, vlekken ontsieren het afwasbare behang, de lino- leum-vloerbedekking en het meubilair zijn in een blauwe waas gehuld. De rookschade is aanzienlijk, maar lijkt een peuleschil wanneer via de al grotendeels schoongemaakte gang de eigenlijke brandhaard wordt genaderd. In de loka len aan de kant van de Spaarnestraat zijn stopcontacten en inktpotten wegge smolten, zijn de ramen door de hitte gesprongen en is het houtwerk ver schroeid. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren maandag: anjers 16-35, tros anjes 150-250; anemoon 35; duizend schoon 80-135; freesia 40-150; gladiool 200-260; iris 30-100; ixia 55; lely 10-150; latyrus 160-260; Margriet 95; orchidee 25; pioenroos 300-520; pyrthruun 80-150: roos 10-40; baby roos 6-24; Planten: achmea 450; fuchisa 135; gloxinia 240; geranium 95; hedera 40; st. Paula 45-120; Groenten: aardbeien 125-275; andijvie 75-102; asperge 540-560; bloemkool 25- 180; bospeen 142-174; bosseldery 35-68; komkommer 31-44; bos kroten 75-89; peulen 1040-1350; postelein 35-77; bos prei 75-114; rabarber 52-94; radijs 45-75; snijbonen 370-420: sperziebonen 390-450: spinazie 32-62; sla 20-69; spitskool 56-72; uien 10-32; bos uien 16-32. De heer Kaart, die mistroostig door de puinhopen waart: „Films, foto’s, dia’s, grammofoonplaten en geluidsbanden zijn door de hitte kromgetrokken of hebben' zo’n waterschade opgelopen, dat het ma teriaal onbruikbaar is geworden. Het plastic is door de hitte compleet wegge smolten. Tien jaar schoolhistorie is in een tijdsbestek van een uur onherstel baar vernield. Van de leerligenadmini- stratie is niets overgebleven. Het docu mentatiecentrum, waar talloze ouders aan hebben meegewerkt, is voor negentig percent verwoest. Hier nieuwe leermid delen, sommige op zicht en andere nog niet eens betaald. Onbruikbaar. Wat moet je er nog mee? Je kunt ’t zo weggooien. Ik kan alleen maar medelij den hebben met de lui die dit hebben aangericht. Zoiets doet een normaal mens toch niet?” avond zond de TROS het programma uit. Karaijannis maakte vrijdagmorgen van zijn hart geen moordkuil en vertelde nadrukkelijk, dat de 25 raadsleden van Rhodos graag jumela- ge-banden met Beverwijk willen aan knopen. Rhodos telt ongeveer 50.000 inwoners. Karaijannis zei wel, dat Rhodos graag wil uitwisselen op het gebied van sport, kunst en cultuur. Treffend is, dat, nu het aanbod van het warme Griekse eiland op de B. en W.-tafel ligt, Beverwijk nog niet uit de impasse met jumelage-partner Neuwied is gekomen. Misschien dat er ooit eens een driehoeksverhouding Beverwijk-Neuwied-Rhodos ontstaat. BEVERWIJK. Wat doe je als je school, de Kameleonschool, gedeeltelijk door brand is verwoest. Naar school gaan kan niet, want eerst moet de rommel worden opgeruimd en de meester heeft je twee dagen vrijaf gegeven. Wilma en Patricia, dikke vriendinnetjes van elkaar, wandelden maandagmorgen, onbe kend met de grote zorgen van schoolhoofd Kaart over hoe het nu verder met de school moet, in het zonnetje met hun katjes over het schoolplein. Blonde Wilma en Patricia wilden best even op „de kiek”: Wilma met haar zes weken oude Moortje en Patricia, heel stoer naast haar, met de kleine Flippie, een zusje van Moortje, in de armen. De heer Kaart hoopt dat door het slopen van de uitgebrande ruimten de ergste rooklucht spoedig uit het gebouw zal zijn weggetrokken. Tussen het ge spaard gebleven compartiment dat op zo kort mogelijke termijn grondig zal wor den schoongeboend, en het verwoeste deel zal een noodmuurtje worden opge trokken zodat de leerlingen niet de rom mel door het gereinigde complex kunnen verspreiden. Mocht de situatie in het schoolgebouw toch onhoudbaar blijken, dan zullen de scholieren woensdag het Sportfondsenbad en donderdag en vrij dag de Sporthal bezoeken. Ook voor volgende week is al een alternatief pro gram opgesteld. HEEMSKERK. De gemeenteraad vergadert donderdagavond 12 juni om half acht in De Vrijburcht. O.a. komt de vastelling van het bestemmingsplan Neksloot aan de orde. HEEMSKERK. Nog maar al te vaak komt het voor, dat mensen, die nog nooit op een rug van een paard hebben gezeten, op een fraaie zomer dag een paard huren en enkele uren later na een rit door de natuur gebroken bij een manege terug ko men. Velen doen dan de belofte nooit en te nimmer meer paard te gaan rijden. „Jammer dat deze mensen er nog steeds zijn”, zegt de heer W. van Raamsdonk, bedrijfsleider van mane ge „De Schimmelkroft” aan de Kerk- weg 221 b. „Zouden ze eerst een paar lessen in een manege hebben genomen, dan hadden ze die belofte nooit gedaan. Je kunt niet een paard huren om ermee duinen of waar dan ook 1 rijden. Je zult toch beslist een paar lessen achter de rug moeten hebben wil je een dergelijke tocht maken”. Om dit alles en vele andere zaken aan te stippen houdt De Schimmel kroft zondag 15 juni in de manege aan de Kerkweg een open dag: vol wassenen en kinderen de gelegenheid te bieden te leren omgaan met paar den en pony’s. De gehele zondagmid dag bruist De Schimmelkroft van ac tiviteit. Rond half vijf sluit men de open dag af met een springdemon- stratie. De heer B. H. ten Bruggencate uit Schagerbrug heeft het gemeentebestuur verzocht hem met ingang van 1 augus tus te ontslaan als hoofd van de openba re lagere Jan Ligthartschool. Ook de heer L. Bregman, Dongestraat 36, hoofd van de Robert Schumannschool, wil per die datum ontslag. De heer Ten Bruggencate is acht jaar hoofd van de Jan Ligthartschool ge weest. Hij wordt onderwijskundig mede werker van de inspectie voor het kleu ter- en basisonderwijs in de gemeente Groningen. De heer Bregman, vijf jaar hoofd van de R. Schumannschool weest, wordt leraar wiskunde aan mavoschool in het Friese Bergum. -WÊ f x7 Ei. --r 'f-'-r ■Ju"’’'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4