totoishal INSTRUCTIEBAD IS ZEER IN TREK Rector J. H. Bierling maakt een eind aan zijn carrière op het Ichthus over Interessante enquette in Velsen over concertbezoek En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? GEVONDEN VOORWERPEN HIER NIET VAN” „IK WIL WEL DICHTER BIJ HET ONDERWIJS BETROKKEN BLIJVEN EN DAT KOMT ER ip E -- DINSDAG 1 O JUNI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS een scholengemeenschap met 1875 leerlingen geworden. Eigen school nadelen. Wel, toen hebben we besloten om voortaan ook maar mijn salaris naar ze te laten overmaken. Dat had nog allerlei praktische voordelen ook. Zodoende. et „Wij hebben een tijdje terug een eigen huis gekocht. En de hypotheek hebben we toen bij de Amro gekregen. Omdat ze ons ontzettend prettig hielpen, alles rustig uitlegden, voor- èn Met de bedoeling enig inzicht te krijgen op de samenstelling van het publiek dat in Velsen ge woonlijk de concerten bezoekt, hebben de besturen van de kunstkring „Voor Allen” en het Noordhollands Philharmonisch Orkest onlangs een enquête ge houden. Dit geschiedde door mid del van het uitreiken van ruim vierhonderd formulieren aan de bezoekers van het concert dat donderdag 17 april door dit or kest in de Velsense Stadsschouw burg werd gegeven, met de pia nist Daniël Wayenberg als solist. Van dit aantal werd bijna negen tig percent ingevuld terugont vangen, zodat men uiteindelijk over de gegevens van 397 con certbezoekers kon beschikken. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Waarom ik vertrek? Tja, waarom vertrek ik nu pas. Toen ik in 1958 als docent aan de Prins Bernhard H.B.S. kwam, was ik van plan een jaar of tien te blijven. Ik zou niet gedroomd hebben dat het 17 jaar zou worden. Het is aan Velsen te danken en aan het werk dat ik heb kun nen doen, dat het toch 17 jaar is geworden. Nu heb ik nog zo’n twintig jaar in het onderwijs voor de boeg en ik wil nog wel wat anders zien. Hier is weinig vuurwerk meer te verwachten.” De 45-jarige drs. J. H. Bierling, één van de twee rectoren van het Ichtus College gaat zijn school verlaten. Hij kwam in ’58 als jonge docent geschie denis en Nederlands aan de Prins Bernhard H.B.S. - toen nog een depen dance van het Haarlemse Marnix College - en heeft in de 17 jaar dat hij als docent, adjunct-directeur en rector in het bijzonder middelbaar onder wijs werkzaam is geweest de invoering van de Mammoet-wet en twee- scholenfusies meegemaakt. Het Ichtus College is mede onder zijn beheer Open vraag Betere aansluiting j, Sjp fest 11 «oa® kruimels iiaS Q dan (ADVERTENTIE) ip 1600. VI 131 1300. VI 153 300. Sch 117 17770. Sch 256 12000. Urn 9 6200. IJm 29 38000. IJm 30 26600. Urn 115 23900. IJm 154 11000. Wr 45 7900. Ri 388 38000. DINSDAG VERTROKKEN: Autobahn, Le Havre; Beira, Hamburg; Breitenstein, Christobal; Hellefos, Antwerpen van Be verwijk. B- >n ig ïg B- >P m m ?n e- d, er in Dit was ook met de besommingen het geval. Zo noteerden vijfentwintig kotters meer dan 25.000, waarvan veertien meer dan 30.000. De hoogste besommer beschikte over 9925 kilogram vis, waar van 3440 kilogram schol en 3338 kilo gram tong, met een gemiddelde prijs van 8,72 per kilogram. De besommingen waren: Kw 22 11800. Kw 4 10000. Kw 25 38700. Kw 29 7600. Kw 34 25000. Kw 43 8600. Kw 45 14000. Kw 51 11400. Kw 55 25000. Kw 113 11800. Kw 117 23000, Kw 123 3300. Kw 149 7600. Kw 152 8700. Kw 175 37000. Kw 185 7200. Kw 187 11000. Kw 214 9800. Kw 217 9300. Kw 221 7100. Kw 226 4000. Kw 213 3900. VI 1 1888. VI 73 1040. VI 110 1900. VI 121 Ofschoon het bezoek aan het in- structiezwembad in Zeewijk op deze zonnige dagen aanzienlijk minder is dan gedurende de dagen die geken merkt worden door dikke wolken massa’s en harde wind en dat zijn er nogal wat hier langs de kust blijkt het instructiebad toch in een flinke behoefte te voorzien, ook in de zomertijd. Prijzen in guldens: per één kg: grote tong 8.57-8.3, grootmiddel tong 9.58-9.34, kleinmiddel tong 9.61-8.59, tong één 8.54-7.51, tong twee 7.95-7.07, tarbot 9.82- 9.40, per 40 kg.: tarbot 349-171, griet 223- 122, kabeljauw één 90-70, kabeljauw twee 108-54, kabeljauw drie 104-80, ka beljauw vier 94-78, kabeljauw vijf 76-57, koolvis één 110, koolvis twee 40-33, koolvis drie 35, schelvis één 84-73, schel vis twee 78-56, schelvis drie 71-35, schel vis vier 56-29, schol één 100-82, schol twee 100-90, schol drie 98-84, schol vier 86-62, wijting twee 72, wijting drie, wij ting vier 81-40, makreel één 47-21,80, makreel twee 21.20-20.80, makreel drie 17.40-17.20, schar 40-20. Nu het Ichtus College bijna vier jaar bestaat en de -meeste zaken redelijk marcheren, stapt de heer Bierling op om in Maarssen rector te worden van de splinternieuwe prot-chr. Havo. Een school met straks drie brugklassen en die ook moet uitgroeien tot een scholen gemeenschap voor havo en atheneum. afdeling Driehuis- kwam de heer Bier ling als rector aan het hoofd van deze gigantische grote schóól. Hoewel het wettelijk is verboden - een school dient één rector of directeur te hebben - hebben met ministeriële toestemming tot nu toe twee kapiteins op het Ichtus- schip gestaan. Na het vertrek van de heer Bierling echter zal drs. Van der Geyn alleen als rector achterblijven met de eerste conrector van de school als zijn adjunct. „Wij hadden een bepaalde inloop periode nodig”, vertelde de heer A. Wedemeijer, directeur van de ge meentelijke dienst voor sport en re creatie. „Er werd begonnen midden in een schoolseizoen en bovendien moes ten wij nog uitpluizen waarvoor de meeste belangstelling bestond. Het hele register van mogelijkheden heb ben wij opengetrokken, noem maar op zwemlessen geven bejaarden zwemmen moeders met kinderen vrij zwemmen schoolklassen. Ge bleken is, dat er van de kant van de bejaarden niet veel animo is. l Voor hen is het bad veel te ondiep. Het vrij zwemmen is volkomen af- -... Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: étui met negen sleutels, étui met twee sleutels, ring met zes sleu tels, étui met vijf sleutels, ring met acht sleutels, twee sleutels aan koord, sleutel en schroevedraaier, jasje, he renhorloge, herenportemonnee met inhoud, halsband, herenpolshorloge, bankbiljet, damespolshorloge, dames- zonnebril, damesjas, kettinkje met sterrebeelden, bril in étui, handdoek en zwembroek, loper, bromfietshelm, jack, herenkolbert, konijntje, bedeltje, jongenshorloge, broche, sigarenkistje met hengelattributen, hond, paraplu, herenbril, duif, kanarie, kinderring, halsband, étui met drie balpennen, zeewerphengel, sjaal. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. DEN HELDER. Alle wensen van de visserij: goede weersomstandigheden, ruime vangsten en bevredigende besom mingen, zijn verleden week rond Den Helder volledig in vervulling gegaan. Als gevolg hiervan is er zaterdag sprake geweest van een grote aanvoerdrukte, doordat zich maar liefst vijftig kotters hadden gemeld, die gezamenlijk over ruim 257 ton vis beschikten. Hierbij bevonden zich 75 ton tong en 100 ton schol, hetgeen een opmerkelijke opleving van de afslag voor het eerst in de historie meer dan 1.000.000 bedroeg. Behalve de goede aanvoer, hebben ook de prijzen hier uitpraard een grote rol bij gespeeld. Met een gemiddelde prijs voor de tong, variërend tussen 8,50 en f 8,75 per kilogram en ruim 100 voor een kist schol, was er wat dit betreft allerminst reden tot klagen. veertig percent jonger bleek veertig jaar. De beroepen daarvan bestonden voor twaalf percent uit studerenden, tien percent uit lagere, negenentwin tig percent uit middelbare en zes percent uit hogere employés, terwijl één percent zich als, geschoold arbei der meldde. Zonder beroep was vijf endertig percent, waarvan weer ze venenzestig percent uit huisvrouwen bestond. Uit hun antwoorden op de in het formulier gestelde vragen konden ve le interessante gegevens worden ont leend. Zo bleek dat de bezoekers voor bijne aan derde uit andere gemeenten dan Velsen afkomstig waren, zoals veertig uit Heemskerk, negenentwin tig uit Beverwijk en vijftien uit Ca- stricum. Het grootste deel daarvan, ruim vijftig percent, werd gerecru- teerd uit de leeftijdsgroepen van veertig tot vierenzestig jaar, terwijl hankelijk van het weer. Gedurende deze zomerse dagen trekt iedereen naar de Heerenduinen of naar zee. Maar het zwemmen voor moeders met kinderen gaat geweldig. Wij zijn nu bezig met het zoeken naar een coördinatie tussen het Velserbad en dit bad om tot een evenwichtige en goed lopende zwem-instructiebad ac commodatie te komen.” Het instructiebad geeft plaats aan Christel, Constance, Aarhus Orleans; Ambience, Kalmar; Konsomal, Meteen na het vervullen van Zijn militaire dienst startte de heer Bierling zijn loopbaan in het onderwijs. In 1961 werd hij onder-directeur van de Prins Bernhard: „Ach, ik was de enige van de leraren die in IJmuiden woonde en de enige die zes dagen in de week op school aanwezig was. Ik gaf het volledig aantal uren, terwijl de andere docenten ook in Haarlem voor de klas stonden. Toen er sprake was van een nieuwe benoeming meenden ze het wel met mij te kunnen rooien. Ik was een beetje in die functie gegroeid”. De Prins Bernhard H.B.S. fuseerde in 1968 met de Groen van Prinsterer - en de Kreuzberg-mavo. De naam veranderde in Prins Bernhard College. In 1971 vond opnieuw een fusie plaats, met Gymnasi um Paulinum en de St. Johannes-mavo in Driehuis. De bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs waren nu verenigd in het Ichtus College. Met collega drs. J. van der Geyn - als rector van de IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werden aangevoerd: 150 kisten tarbot en griet, 885 kisten kabeljauw, 50 kisten koolvis, 505 kisten schelvis, 320 kisten wijting, 1385 kisten schol, 106 kisten schar, 348 kisten makreel, 322 kisten varia, 20510 kg tong. Interessant was voorts dat negen envijftig percent van de bezoekers de voorkeur geeft aan klassieke con certprogramma’s, terwijl slechts drie percent moderne werken prefereert. Vijfentwintig percent heeft geen be zwaar tegen gemengde (moderne- klassieke) programma’s en dertien percent meldde zich voor opera en operette in concertvorm. De meest geliefde componisten bij deze bezoekers zijn in volgorde van de opgegeven voorkeur Beethoven, Mozart, Tschaikowski, Bach en Cho pin, waarbij de moderne componisten nauwelijks werden vermeld. Het meest populair zijn symfonie-, piano- en vioolconcerten. Tenslotte werden de toegangsprij zen voor de concerten in de Velsense Stadsschouwburg door tweeënnegen tig percent van de bezoekers redelijk geacht, terwijl deze door zeven per cent te hoog werd bevonden. Deze laatste categorie kwam voornamelijk voort uit de jeugdige bezoekers. Rector J. H. Bierling zal na dit (zeventiende) schooljaar het Ichtus College verlaten. Het was voor ons plezierig werken met twee rectoren”, zo vertelt de heer Bierling”, we Zijn verspreid over totaal zeven gebouwen en om er voor te zorgen dat de opleidingen binnen de school, de programma’s etcetera hetzelfde blijven, is een behoorlijke organisatie nodig. Dan zijn er wel twee rectoren nodig. Onder wijskundig moet de integratie tussen de divese afdelingen goed verlopen. Als de leerlingen van hier, de IJmuidense afde ling over moeten naar Driehuis, dan moeten de opleidingen aansluiten en mogen er geen hiaten ontstaan. Die inte gratie 'verloopt nu, na vier jaar goed, maar is nog niet volkomen. De program ma’s en de boekenlijsten zijn hetzelfde, we hebben de brugklassen samen in één WOENSDAG VERTROKKEN: Tinnes, IJmuiden, Simonsvik; Marjan, Solby; Royal Viking Star, Hamburg; Sommen, Zaandam, Boston; Scheldeborg, Bever wijk, Delfzijl; Paula, Flensborg; Mearc Caribia, Rotterdam; Smit Lloyd 1 IJmui den, Cont Plat; Gesina P, Rotterdam; Merka, Lowestot; Blenheim, Kristian- sand; Ambience, Londen; Bothnia, Halmstad; Embla, Antwerpen; Constan ce, Delfzijl; Hoegh Trotter, Middlesbo rough; Brinda, IJmuiden, Whitby. DINSDAG GEARRIVEERD: Marheike, Antwerpen; Aquila 1, Vlissingen; Ips wich Pioneer, Rotterdam; Loversun, Antwerpen; Dryburgh, Vlissingen; Baltic Progress, Southhampton; Hella Schaa, Antwerpen, IJmuiden. IJMUIDEN. WOENSDAG GEAR- DIVEERD: Embla, Gegle, Zaandam; Roy al Viking Sea Southampton; Stettin, Duitsland; Wil Mellon, New Londen; Bothnia, Luapse; Blenheim, Kristiansand; Auto bahn, Goole; Maasberg, Hamina; Stein- bjorn, Bergen; Teutonia, Rotterdam; Ex port Trader, New York; Mercury, Cont Plat; Olga Topic, Nouadhibou, IJmui den; Bores, Cadiz; Rig Tyger, Cone Plat; Impala, Ipzwich. heid een heel begeleidingsprogramma om aan het eind van het jaar de juiste keuze van vakken te kunnen maken. Trouwens in die „kies-kunde” worden ze vanaf het begin getraind. Er wordt voorlichting gegeven, ze maken excur sies, om te voorkomen dat ze met het verkeerd gekozen pakket van school komen. Het is trouwens merkwaardig dat het - a] in de tijd van de H.B.S. - meer dan de helft van het aantal leerlin gen is dat voor de exacte vakken kiest. Vroeger was dat geloof ik omdat veel vaders in technische beroepen zaten ter wijl nu meer het argument telt dat voor 75 tot 80 kinderen. Gedurende de uren dat er vrij zwemmen is, is het meermalen voorgekomen dat meer dan honderd kinderen zich voor de deur verdrongen. Dan moet er van zelfsprekend worden ingegrepen. Hoe teleurstellend voor de betrokkenen ook, aan de andere kant is het ver heugend vast te stellen, dat met de bouw van dit bad in Zeewijk in een behoefte wordt voorzien. veel universitaire studies wiskunde en soms ook natuurkunde wordt gevraagd”. „Al met al”, zo concludeert de heer Bierling”, is het schoolbedrijf in de loop der jaren veel ingewikkelder en veelom- vattender geworden. Met de nieuwe school waar ik heen ga, zal ik weer helemaal aan het begin staan. Het meest aantrekkelijke hiervan vind ik ook dat ik weer voor de klas zal staan. Hier geef ik in een paar klassen les. Omdat ik het leuk vind,maar ook om het contact met de gang van zaken binnen de school niet helemaal te verliezen. Als je geen les meer geeft, ken je de leerlingen niet meer en de leerlingen kennen jou niet meer endat vind ik tamelijk vervelend. Ik wil wel dichter bij het onderwijs zelf betrokken blijven en dat komt er hier niet meer van. Met oud-leerlingen kan ik nog leuke herinneringen ophalen en dat is er met deze leerlingen niet meer bij. Dus nu het nog kan, stap ik over en om dat hele proces van een school in ontwikkeling weer eens mee te maken, dat vind ik wel leuk”. Ham gebouw en alle examenklassen van havo en atheneum zitten bij elkaar. En hoewel het enerzijds organisatorisch na delig is om zo verspreid te werken, geloof ik dat alles in één gebouw niet prettig is voor de leerlingen. Nu zijn het nog gemeenschappen van 400 of 450 man en dan hebben de kinderen nog het ge voel een eigen school te hebben”. Hoewel een grote school als het Ich tus College het voordeel heeft dat aan de leerlingen een grote variëteit aan paketten kan worden aangeboden, heeft de heer Bierling ook zijn bezwaren te- geen de Mammoetwet. De heer Bierling: „Onder de Mammoetwet kun je zoveel mogelijke kansen geven. Dat is een vooruitgang. Ook de didactiek van di verse takken is ten gunste gewijzigd- Maar als je weer de programma’s op zichzelf bekijkt, dan mis je toch wel de spreiding, de algemene ontwikkeling die de oude H.B.S. opleiding met zich mee bracht. Wat dat betreft heb ik ook mijn weerstanden tegen de middenschool. De selectieprocedure binnen het voortgezet onderwijs is nog steeds een open vraag. In onze brugklassen worden bij wijze van spreken de zwakke mavo-leerlingen en de sterke atheneum-leerlingen bij elkaar gezet. Nu heb je met kerst al dat het programma moet worden aangepast omdat een gedeelte van de leerlingen boven z’n krachten moet werken, terwijl een ander gedeelte beneden z’n niveau zit. In het tweede jaar gaan de mavo- leerlingen hun eigen richting op, terwijl de havo- en atheneumleerlingen nog twee jaar in hun verlengde brugperiode zitten. Zij maken hun keuze pas bij het derde jaar. De mavo-leerlingen hebben dus in feite minder kans en dat is iets, daar zijn we nog lang niet mee kiaaar. Eigenlijk krijgen we nu pas te maken met de doorwerking van de Mammoet wet. En dan staan ze alweer met experi menten met e enmiddenschool klaar. Dat vind ik goed hoor, maar dan moet men ook de moed hebben om er mee op te houden als het fout loopt. Als nu al de niveau’s binnen de brugklassen zo uiteen lopen, dan wordt dat op de midden school nog erger. Dan moeten de pro gramma's worden aangepast aan de grootste gemene deler en dat brengt wel een vervlakking met zich mee die zich in de hogere klassen wreekt. Als voordeel van de middenschool ziet de heer Bierling de betere contacten, de pogingen tot een betere aansluiting tus sen het basisonderwijs en het voortge zet onderwijs. Meer contacten tussen de scholen en programma's die beter op elkaar zijn afgestemd, lijken hem zeer gewenst omdat de overgang van de lage re schoolklas met de vaste meester of juf naar een systeem met voor elk vak een andere docent voor veel kinderen problemen oplevert. De toelating tot het voortgezet onder wijs hangt af van twee zaken: de in de Vijfde klas gemaakte IZI-test en het advies van het schoolhoofd. Na onder zoek op het Ichtus ’college heeft men geconstateerd dat zo’n 80 procent inder tijd op de door het schoolhoofd geadvi seerde plaats terecht komt. Daarbij aan tekenend dat zeker de helft van de afge studeerde mavo-leerliingen de opleiding op de havo vervolgt. „De selectie voor mavo vindt inder daad wel vroeg plaats. Deze kinderen krijgen in die vier jaar wat de anderen in drie jaar krijgen. Maar je hebt veel van die laatbloeiers die tijdens de mavo - onder directe begeleiding- de opleiding volgen en zelf een werksysteem ontwik kelen waarmee ze in havo-4 door kun nen gaan. Ook hun onderbouw is breed, waarna bij havo of atheneum zes en zeven examenvakken worden gekozen. De begeleiding daarbij is ook erg be langrijk omdat ze hun keuze toch al vroeg moeten doen. In de derde havo-en atheneumklassen hebben we in samen werking met geestelijke volksgezond heid een heel begeleidinesnroeramma

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5