En nooit weerom: verwachtingspatroon opnieuw doorbroken Kort geding GL-Twee tegen Groot Limburgs Toneel Fascinerende Kondrasjin bij Concertgebouworkest Manhattan speeit Beckett Como Brothers te gast bij Werkteater Decoratief werk van New Yorkse choreograaf van Ontspannen danshumor Lar Lubovitch’ ballet I St Holland fes iival’Z5 SJI® Verbod tot opheffing gevraagd RAI-concert met Teresa Berganza Schilderijendiefstal te .te. JUNI 1975 DINSDAG 1 O KUNST JI HAARLEM. De grote betrok kenheid die hij schijnbaar moeite loos bij zijn publiek weet los te krijgen, maakt een optreden van Herman van Veen elke keer weer tot een bijzonder theatergebeuren. Wist hij al veel eerder aan het nau we kader van het cabaret te ontko men, in zijn nieuwste programma „En nooit waarom” weet Herman van Veen ook zelfs te ontsnappen aan de eisen die theater-amusement stelt. Voorzover amusement inhoudt het bezighouden van het publiek gaat dat bij VanVeen nog wel op, maar het is wel een vorm van en tertainen geworden die soms tegen strijdig lijkt te zijn met wat men van showbusiness verwacht. i O 1 - Van Veen ontroert door eenvoud CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) Dinsdag 10 juni WOENSDAG 11 JUNI CONRAD VAN DE WEETERING Beeld uit een ballet van Lar Lubovitch. (Foto Jaap Pieper) l De maker van het derde schilderij is onbekend. Voorts werd een staand hor- lloge (waarde 8800) gestolen. Amsterdam, stadsschouwburg, 20.15 uur: Ned- Opera Stichting met Orfeo ed Euridice van Gluck. Het Newyorkse toneelgezelschap Manhattan Project toonde gisteren in Scheveningen de eerste voorstelling in het Holland Festival van „Endgame” van Samuel Beckett in regie van André Gregory. De voorstelling is op 13 en 19 juni te zien in de Am sterdamse stadsschouwburg en op 15 juni in Rotterdam. Op de foto Gerry Bamman (l) en Larry Pine in de rollen van Hamm en Clov. (Foto Bob van Dantzig) Herman van Veen tijdens zijn nieuwe programma „En nooit weerom’’ dat tot en met zondagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg is te zien. (Foto Frits Droog) De opzet van het concert van dit jaar was van een bijzondere klasse: het Con certgebouworkest liet zich horen onder leiding van een van de meest befaamde dirigenten van de wereld, de Rus Kirill Kondrasjin en als soliste trad Teresa Berganza op, de charmante Spaanse zan geres methaar fluwelige stem en ex pressieve voordracht. blijft echter de taal” vormen. „En nooit weerom” boeit in ontroering, waar de meeste theatershows blijven steken in gladdigheid. AMSTERDAM- Maandagavond ging in de Stadsschouwburg de Holland Fes tival première van Lar Lubovitch, de man die volgens sommigen de grote opkomende choreograaf in New York is, nu (volgens dezelfden) Louis Falco over zijn top heen is. Welnu, de twee groepen zijn nauwelijks met elkaar te vergelij ken dus daar zal ik me verder dan ook maar niet aan wagen. Amsterdam, stadsschouwburg, 20.15 uur: Stary Teatr uit Krakow met „Novembernacht” van Wyspianski. „En nooit weerom”, gisteren als de eerste van een serie van zeven avonden in de Haarlemse Stadsschouwburg, toont een dieper gravende lyriek dan voor heen. Het is pure poëzie, die zingt zon der dat er een enkele noot wordt gezon gen. Van Veen gaat in zijn teksten met de borst bloot, graaft diep in zijn emo ties en weet ze daardoor versterkt van het publiek terug te krijgen. Zijn gevoe- AMSTERDAM. Het laatste Amster damse Familieconcert van de vier was ondergebracht in het RAI-concert, een van de fijnste evenementen van het jaar en van het Holland Festival. Wat er ook gaat veranderen in het Holland Festival, het RAI-concert moet gehandhaafd blij ven. Een concert dat een feest is voor iedereen, voor de elite en voor de „men in the street” en aldus de muzikale verbroedering in de hand werkt. Mooi is de RAI niet maar toch zoals nu, vol met een 5000 mensen, kreeg de ruimte een feestelijk aanzien en het Concertgebouworkest weet, gesterkt door enkele geluidstechnische hulpmiddelen, de zaal al zo te bespelen, dat de klank- kwaliteit zich heeTgoed handhaaft. Zelfs Teresa Berganza klonk hier superieur en met haar stralend belcanto en voortref felijke dictie overwo'n zij de afstand met nog meer natuurlijk gemak dan in het circustheater. Zij zong de „Lieder eines fahrenden Gesellen” van Gustav Mahler in een geschakeerde expressiviteit die volkomen paste in de orkestrale sfeer door Kondrasjin zo subtiel bespeeld. Elk vocaal en instrumentaal klankfacet was schitterend op elkaar afgestemd. Een volmaakter samengaan leek nauwelijks denkbaar. Een andere interpretatie wel. Rotterdam, schouwburg, 20.15 uur: Lar Lubovitch Dance Company met modern ballet. Rotterdam, Doelen, 20.15 uur: Poe try International. stichtingsbestuur zich niet kan beroepen op het besluit van het provinciaal be stuur van Limburg, de Stichting Groot Limburgs Toneel niet meer te subsidië ren omdat deze beslissing volgens het vormingstoneel hoogst aanvechtbaar is. De beslissing van de provincie op een dergelijk laat tijdstip moet volgens het vormingstoneel beschouwd worden als onbehoorlijk bestuur. Het stichtingsbe stuur van het Groot Limburgs Toneel is immers na het verstrijken van de datum niet gebonden aan de contracten met de werknemers voor' het volgend seizoen ook indien geen subsidies meer verkre gen zullen worden. romantische impressie, begon met wind stilte, waarin Kondrasjin toch onver wacht een pracht van een vuurwerk ontsteekt. Een uitzonderlijke bevoor rechting was het, de Zesde Symfonie „Pathétique” van Tsjaikowsky te kunnen beluisteren in de interpretatie van Kon drasjin, een partituur in de taal van een Rus. Een vertolking ontdaan van elk teveel, zonder enig neveneffect. Kon drasjin treft de muziek in zijn edelste kwaliteiten; hij maakt de werkelijkheid nieuw. Het orkest speelde onder zijn leiding op zeer hoog niveau, geconcen treerd maar tegelijk ontspannen. Een Tsjaikowsky doorzichtig en verstaanbaar gemaakt, springlevend en nieuw zoals alle grote gedachten nieuw blijven. TOON VRANKEN - Den Haag, HOT-theater, 20.30 en 22.30 uur: „Our late night” door Manhattan Project. Het bestuur van de stichting dient volgens het vormingstoneel de provincie hierop te wijzen en de subsidie eventu eel via de rechter af te dwingen. De toezegging van de provincie dat de sala rissen voor het volgend seizoen zullen worden gegarandeerd, is onvoldoende omdat de stichting volgens het geldend arbeidscontract verplicht is de werkne mers in staat te stellen hun werkzaam heden uit te oefenen, aldus GL-Twee. De lichteffecten zijn ten opzichte van vorige programma’s beter doordacht en soms van een zeer verfijnde esthetiek. Van Veen’s bewegingen (vaak die van een ledepop) blijven ver van bestudeerd- 'heid en zijn knap in hun eenvoud. Zijn veelzijdige muzikaliteit komt in elk in strument tot haar recht, waarbij de uitstekende begeleidingsgroep met een zeer vaardige Harry Sacksioni niet mag worden vergeten. Van Veen’s mimiek is overtuigender dan ooit, maar zijn sterk ste krachten, zijn grootste expressie Het lyrisch talent van Berganza om speelde het poëtisch element van de liedreen met fijne glans, maar aan de tragiek zweefde zij wel eens wat vluch tig voorbij. Natuurlijk heeft Herman van Veen het clowneske nooit geheel laten vallen, hebben zijn teksten altijd een droom achtig karakter behouden, maar het zijn nu vooral de absurde elementen die de nadruk krijgen. Van Veen is minder weemoedig geworden. Amsterdam, tent op het Museum plein, 20.30 uur Werkteater met „Het feest voor Nico”, een satire. Een ongewoon aspect van zijn theater- opvattingen is plotseling naar voren gekomen: het relativisme. Van Veen is in staat vrij snel een intieme band met de zaal te kweken. Vroeger hield hij dat contact lang aan. Nu lijkt hij het te willen relativeren, te doorbreken door grote (geluids) effecten. Dat kan twee gevolgen hebben: of Van Veen weet hierdoor zijn contact juist te verstevigen of hij stoot er door af. De heftige volume-uitbarstingen kunnen namelijk nogal rauw overkomen. Ze verbreken de intense band zeer defi nitief. De tot dan goed verlopen combina tie van toneel-poëzie-mimeclownerie en muziek wordt er abrupt mee afgesloten. Maar hij weet ook steeds opnieuw vor men van spanning naar een ontknoping te leiden. Amsterdam, Concertgebouw, 20.15 luur: instrumentalisten uit Boedapest met hedendaagse Hongaarse muziek, I die hier nog onbekend is. Den Haag, HOT-theater, 20.30 uur: Manhattan Project met „Alice in Wonderland” naar Lewis Carroll. In het programma was de romantiek weldadig maar ook absoluut verant woord vertegenwoordigd. De Ouverture „De Hebriden” van Mendelssohn, een zacht en vaak waren ze kennelijk over genomen van een plaat met krassen. De groep was erg nerveus, want deze voorstelling in een groot, goed geoutil leerd theater, betekende veel voor hen. In Amerika treden ze meestal in kleine re universiteits-theaters op omdat de grote theaters alleen betaald kunnen worden door het New York City Ballet of Ballet Theatre en de Joffrey Compa ny. Het is een geweldige opgave om een hele voorstelling samen te stellen met werk van één choreograaf, en dan ook nog variatie genoeg over te houden. Een zekere eentonigheid viel deze keer niet te vermijden vooral in het gebruik van humor. Het eerste ballet heet „Whirligogs” en werd gemaakt in 1971. Op het laatste deel van Sinfonia van Luciano Berio, die een collage is van allerlei citaten varië rend van Beethoven, via Richard Strauss tot Mahler, gemengd met gesproken tek sten als „keep going, keep going”, lopen twaalf zwarte sparteldieren op allerlei vreemdsoortige manieren door elkaar heen. Op een gegeven moment rukken ze zich hun zwarte masker af en probe ren enigszins een eigen identiteit te krij gen, wat niet erg lukt want even later hebben ze hun masker weer op. Tot slot worden twee dansers, die toch proberen wat bloter te zijn, bedolven door de anderen. Op deze manier verteld lijkt het wel geëngageerd, maar de hoofdin druk was toch een combinatie van aller lei gekke pasjes en standjes. Het tweede nummer was „Avalanche” (lawine), wat niets met een lawine te Het stichtingsbestuur heeft gezegd dit te zullen doen in een bestuursvergade ring op woensdag 11 juni in Hasselt (Belgisch Limburg). Opheffing zou voor het GL-Twee be tekenen dat vanaf 1 september geen voorstellingen meer zouden kunnen worden gegeven. De raadsman van het vormingstoneel stelt dat dit in strijd is met de arbeidsovereenkomst. De opzeg- gingsdatum van de contracten van de leden van GL-Twee voor het seizoen ’75-’77 is namelijk verstreken zodat het dienstverband automatisch doorloopt tot 1 september 1976. Gesteld wordt dat het AMSTERDAM. Het Werkteater dat veertien dagen lang in een tent op het Museumplein gratis voorstellingen geeft van de satire „Het feest voor Nico” heeft voor morgen een verrassing in petto. In de voorstelling is een optreden ingelast van The Como Brothers, hét wereldbe roemde acrobatenduo uit Haarlem. De Como Brothers zijn de acrobatiekleraren van het Werkteater. Morgenavond zijn ze te gast op het feest dat een volge propte Hollandse familie houdt voor zoon en neef Nico, die afgestudeerd is- Amsterdam, concertgebouw, 20.15 uur: Danzi kwartet met werk van Lachner. Porcelijn, Denisov en Jana- cek. lens hebben het onschuldige van het kind zonder ooit banaal of naïef te worden. Hij draagt zijn teksten met een uiterste perfectie voor (al lij kit hij soms te willen improviseren), met een correc te stem- en taalbeheersing om jaloers op te zijn. Het Werkteater speelt tot en met zon dagavond; op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag geeft de groep een kin derprogramma „Brillen en Beugels”. MAASTRICHT. (ANP) Het Lim burgse vormingstoneel GL-Twee, een onderdeel van het Groot Limburgs To neel, heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van de Stich ting Groot Limburgs Toneel. Het kort geding zal dienen op woensdag 18 juni om 10.00 uur voor de president van de arrondissementsrechtbank te Maastricht. De leden van het vormingstoneel hebben de rechter gevraagd het bestuur te ver bieden de stichting op te heffen. maken heeft, maar zo noemen ze het nu eenmaal. Gedanst op een prelude in C van J. S. Bach, vormen de drie dansers een perfecte contrapuntische eenheid, waarbij ze bijna steeds eikaars handen vasthouden, en ieder op zijn beurt de boventoon voert, waarbij op de anderen gesteund kan worden. „Zig Zag” op pianomuziek van Stra vinsky (Sonata voor 2 piano’s en Six easy pieces) is een werkstuk waarin Lar Lubovitch zelf eerst alleen temidden van een kring van zeven meisjes danst en later ieder van die meisjes alleen, met elkaar of met Lar iets mag doen. Er zaten veel aardige vondsten in maar toch niet genoeg om zo’n lang stuk boeiend te houden. Tot slot ging, in het rood gekleed, „Poem to joy” op oude dansmuziek van Bach, waarbij de oorspronkelijke erbij horende passen totaal verwaarloosd wer den. Vooral Sarabande, een strakke pas de deux voor Rob Bessemer en Mari Ono vond ik erg mooi en als afsluiting de air, gedanst in het wit door een erg lange, opvallend gespannen Gerri Houli han. Hoewel het niet gebruikelijk is een voorstelling met een solo af te sluiten, kan ik me toch geen fraaier slot voor stellen. Een goed voorbeeld daarvan vormt tevens het slot van de voorstelling als je door een dodendans, die nauwelijks meer macaber is, wordt gewezen op het sterven. Herman van Veen weet te be reiken dat je niet eens meer prettig ge stemd of voldaan weggaat na afloop. Hij zet met een volstrekte integriteit een domper op het voordien gekweekte ent housiasme. In het doorbreken van dat kleinkunsttaboe (de mensen dus vrolijk en blij naar huis sturen) ligt tevens de grote waarde van „En nooit weerom”. Het laat ook het unieke karakter zien van eeh kunstenaar die zich, mede door zijn introverte gerichtheid, alles op de planken kan permitteren. Scheveningen, circustheater, 20.15 uur: Music All In Concert door Or kest van Rogier van Otterloo met Liesbeth List en Pim Jacobs. 1 Dit programma wordt herhaald in Amsterdam op 22 juni en een ander programma zal worden vertoond op zon dag 15 juni, deze laatste voorstelling ?.s ’s middags om 4 uur. Amsterdam, in een tent op Mu seumplein, 14.30 uur: Werktheater met een kinderprogramma „Brillen en beugels”; 20.30 uur: Werktheater met „Het feest voor Nico”, een satire. :A Scheveningen, Circustheater, 20.15 uur: Lar Lubovitch met zijn dansge zelschap in moderne balletten. Rotterdam, Doelen, 20.15 uur: Poe try international. A - i 'AA'A” AiiP'A-, A Lar Lubovitch begon als schilder en zijn werk is in ieder geval zeer decora tief, met herinneringen aan de humor van Paul Klee en de smalle eenzaam heid van de lange figuren van Giaco metti (dit laatste vooral in de solo van Gerri Houlihan als afsluiting van Poem to joy). Het werk is erg los, ontspannen, met wapperende handen, rondlopen op platte blote voeten met gebogen knieën, sprin gen met opgetrokken voeten, mooie standjes maken en dan bibberend in mekaar zakken en ook veelvuldig tegen mekaar aanbotsen op hei toneel. Er zijn twaalf dansers. Decor gebrui ken ze niet, daar is geen geld voor; eenvoudige kostuums en een verzorgde verlichting moeten voldoende zijn. Die verlichting klopte overigens nog niet overal, want met name de hierboven genoemde Solo uit „Poem to joy” was keurig verlciht, maar de danseres stond wel voortdurend naast de lichtspot te dansen. Ook op de kwaliteit van de gebruikte muziekbanden valt nog wel het een en ander aan te merken, nu eens stonden ze te hard, dan weer te AMSTERDAM. (UPI) Uit een pand aan de Keizersgracht in Amsterdam zijn drie schilderijen ontvreemd, waaronder een Jan de Baan ter waarde van 15.500 en een werk van H. Koekoek met een waarde van ƒ32.500. 7-A' A te.A A ■- '7 te *7te; te A AA teAtete. YA#. A A.^. ,A te HAAr/A te; te.te ’7 ’-”^7>7: T r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9