Concertbezoek Zeventiende-eeuws sprookje in Utrecht goed oo peil OUD DUITS ZANGSPEL gebleven 2 leven Onassis Internationaal koorfestival in 5 Den Haag met vijftig koren 9 iO EMMY ANDRIESSE EN MARIA AUSTRIA 5 Fotowerk van twee vrouwen Stripverhalen duur geveild 9 o 9 is 6 9 Jacqueline in film over „SEELEWIG” „DE SPAANSE BRABANDER” FEDERATIE ZANGERSBONDEN BESTAAT 25 JAAR (lollend FesltvcU’75 ir jn Koninklijke subsidies schilders uitgereikt 1 WOENSDAG 1 1 1975 JUNI 17 KUNST Holland Festival 1.65 2.50 EDDY HABBEMA (ADVERTENTIE) van Breder» >ber (Van onze kunstredactie) .0612 uur: is •V (Van een medewerker) UTRECHT. „Het instuderen van de opera Seelewig is voor iedereen een soort vakantie. Er wordt natuurlijk wel heel hard gewerkt, maar het gebeurt alle maal in een uiterst ontspannen sfeer.” Regisseur Eddy Habbema zit op z’n gemak in een stoel, midden in de Blauwe Zaal van de Stadsschouwburg, waar gere peteerd wordt voor dit zangspel, de Utrechtse bijdrage aan het Holland Festival. De uitvoerin gen zelf vinden in de grote zaal plaats. „Het heeft voor ons alle maal te maken met het bij el kaar brengen van muziek, van zang vooral ook, en toneel. Dat zingen, dat zo’n verademend as pect heeft en dat verhaal erbij, het brengt je in een sprookjes achtige sfeer, een typische vertel- sfeer. En dat moeten we juist hebben.” De reden waarom Raymond Radford de verzameling van zijn vader verkocht, was dat hij bang is voor spinnen. Toen hij onlangs een stripverhaal van zolder wilde halen, joeg de grootste spin die hij ooit gezien had, hem de stuipen op het lijf. Dat was voor hem genoeg om de hele collectie op de veiling te brengen. DEN HAAG. (ANP) Vijftig koren uit negentien landen nemen van 23 tot 29 juni deel aan het internationaal koor festival in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Voor het eerst zijn er ook koren uit Japan, Zweden, Rus land, Joegoslavië, Denemarken en Span je. De organisatoren hadden er op gere kend voor dit zesde festival, waarmee ook de Federatie voor Nederlandse Zan- gersbonden haar 25-jarig bestaan viert, het maximum-aantal van tachtig koren te kunnen inschrijven. De economische crisis heeft deze verwachting te niet ge daan. „Het is zoals ik al zei een eerste proeve van een werk met regie-aan- in het kader van het festival een concert gegeven door het Haags Koorcentrum, begeleid door het Residentie Orkest. Bruno Maderna en Han de Vries. Een foto van Maria Austria tijdens een repe titie van dirigent en fluitist met het Concertgebouworkest. De twntoonstelling wordt dit jaar in Den Helder gehouden omdat voor de vijfde maal een subsidie aan een Hel- derse kunstenaar wordt toegekend. Na de officiële uitreiking van de cheques opende de koningin de expositie in de schouwburg van Den Helder. Dit jaar stuurden 138 jonge kunste naars werkstukken op. Een jury, onder voorzitterschap van Aat Verhoog had drie dagen nodig om de zes schilders voor subsidie aan te wijzen. COUPE IJS met ananas en slagroom Pêche Melba RESTAURANT Grote Houtstraat 21 2015 met LONDEN. (Reuter). Op de Londen- se kunstveiling van Sotheby zijn dinsdag ongeveer 20.000 stripverhalen uit de pe riode 1906 tot 1942 voor in totaal circa 32.000 in andere handen overgegaan. De -erzameling kwam van de zolder van Raymond Radford uit Londen, die de collectie had geërfd van Zijn vader die zelf tekenaar was. Het concours voor gemengde koren wordt vrijdag 27 juni voortgezet. Van de 15 zijn er zes uit eigen land. De man nenkoren treden de 28e in het strijd perk: tien stuks, waarvan vier uit Ne derland. Gestreden wordt om een bronzen pla quette, die de Haagse kunstenaar Kees de Kruyff heeft gemaakt. De koren worden beoordeeld door Felix de Nobel, de hon- gaar Reszó Lantos en de Brit John Poole. Voor de jurering wordt voor het eerst aangesloten bij de internationale gewoonte om in elke rubriek maar één eerste prijs toe te kennen. De winnaars nemendeel aan het slotconcert. Daar treedt ook het koor van jonge zangers en zangeressen op, dat een week lang voor studie bijeen was: een gelegenheidskoor uit elf landen, die zijn aangesloten bij een Europees overlegorgaan van koren organisaties, de A.G.E.C. Er waren ongeveer 100 belangstellen den die verwoed tegen elkaar opboden. De Londense kunsthandelaar Norman Shaw bemachtigde het grootste deel van de verzameling voor circa 22.500. Een particuliere verzamelaar. Hubert Jobson, die verklaarde „gek te zijn op Mickey Mouse”, betaalde 2800 voor 282 boekjes met avonturen van zijn held. „VOOR DE MEESTEN van de me dewerkers, of het nou zangers, musici of acteurs zijn,, is dit werk weer iets geheel anders. Vandaar ook dat va- kantie-idee. Meestal verlaat iedereen opgewekt zingend de repetities”. Voor de vierde maal achtereen brengt Utrecht, precieser het produktie-team Tineke van Bijlert en Frans de Rui ter een reeks voorstellingen van een bijzondere opera in Utrecht. Voor de vierde maal is Eddy Habbema de regisseur. Ook voor hem is het weer heel wat anders. Afgelopen seizoen regisseerde hij bij Centrum Overste kend Wild en komende winter zal deze toneelgroep onder zijn regie „As” van David Rudkin uitvoeren. DEN HAAG (ANP). Het concertbe zoek in Nederland is volgens het contact orgaan van Nederlandse orkesten de laatste jaren goed op peil gebleven. Uit een voorlopige opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de 1280 concerten die tijdens het seizoen 1973-1974 werden gegeuen door 1.098.140 mensen werden bijgewoond. De belangstelling uit Amerika, die de laatste jaren sterk groeide, was voor dit jaar becijferd op een deelneming met meer dan dertig koren. Er komen er maar drie, zo is dinsdag op een perscon ferentie in Den Haag meegedeeld. Toch is het totale aantal van vijftig nog meer dan bij voorgaande festivals. Opvallend is de toeneming van het aantal koren uit de Oostbloklanden, die alleen kunnen komen als er in cultureel verband een uitwisseling kan worden verwezenlijkt. Voor het eerst komt een Russisch ama teur- koor naar West-Europa: het vrou wenkoor „Dzintars” uit Riga. - Wat is het bijzondere aan deze opera-produktie? Eddy Habbema. „Seelewig is een Duits zangspel, waarin, en dat is heel belangrijk, ook voor wat betreft de geschiedenis van deze kunstuiting, voor het eerst zeer precies uitgewerk te toneel- en regie-aanwijzingen wor den gegeven. Het werk stamt uit 1644 en de tekst is van Georg Philipp Harsdoerfer. vermoedelijk gaf hij opdracht aan Sigmund Theophil Sta- den de muziek erbij te componeren”. SEELEWIG ZAL zesmaal in de Utrechtse Stadsschouwburg te zien zijn, op 13, 16, 17, 18, 19 en 20 juni. Het wordt een knusse bedoening, met een klein draaitoneel en met ou derwets coulissendecor plus een grote zaal, die voor de helft zal worden afgesloten, zodat er een intieme sfeer komt. Na afloop zal er alle gelegen heid zijn die sfeer te handhaven, want het is dan mogelijk om met een goed glas Neurenbergs bier See lewig komt ook uit Neurenberg na te praten over de avonturen van See lewig. Met elkaar en met de mede werkenden. SEELEWIG is een typisch voor beeld van een allegorie. Iedere figuur, iedere rol stelt iets voor, is mens, en stelt tegelijk een deel van zijn instel ling en van zijn kunnen voor. De hoofdrolspeelster, Seelewig, is de mens, die staat tussen het goede en het kwade. Haar goede zijden worden duidelijk gepersonifieerd door Het Geweten en Het Verstand. Maar er zijn ook drie herders, die haar probe ren te verleiden. wijzingen, maar het is tevens ge slaagd. Het is vreemd, dat men er niet op is doorgegaan. Want na dit werk duurt het weer geruime tijd voor er weer wat nieuws komt met de nodige aanwijzingen”. In samenwerking met het Openluchttheater te Bloemendaal organiseren HAARLEMS DAGBLAD/IJMUIDER COURANT/BEVERWIJKSE COURANT op ZONDAG 15 JUNI de grootse toneelvoorstelling Toonkunst uit Rotterdam, met als solis ten: de sopranen Hanneke Bork, Carole Farley en Ann Elgar, de alten Jocelyne Tailion en Helen Watts, de tenor Stuart Burrows, de bariton Ruud van der Meer en de bas Robert Holl. De uitvoering wordt geleid door Jean Martinon. De acht vrouwenkoren, waarvan vier uit ons land, komen 24 juni in het concours uit. De 25e treden zeven jeugd koren, waarvan één Nederlands, op en drie kinderkoren, waaronder ook uit ons land. Donderdag 26 juni komen de ge mengde koren voor het eerst aan bod: zes stuks, alle uit het buitenland. Samen met Cas Oorthuys, Violet Cor nelius en Meyboom vormde Emmy An- driesse, voor wie dit als joodse vrouw dubbel gevaarlijk was, een groep foto grafen die de moed had met een onder de jas verborgen camera de hongerwin ter 1944-’45 te fotograferen. De zelf De herdenking van het 25-jarig be staan van de federatie en het feit, dat het openingsconcert tevens de slot manifestatie van het Holland Festival inhoudt, hebben de organisatoren ge bracht tot een bijzondere produktie: de integrale uitvoering van de Achtste symfonie van Gustav Mahler, uit te voeren door het Residentie Orkest en het Utrechts Symfonie Orkest en een koor van 750 zangers en zangeressen van de Christelijke Oratoriumvereniging Sche- veningen, het residentie koor uit Den Haag, het Haagse Toonkunstkoor, het Haags Knapenkoor, de zangkoren „Deo Sacrum” uit Poeldijk, de Kon. Chr. Ora toriumvereniging „Hallelujah” uit Rot terdam en het Philharmonisch Koor ondergedoken Duitser Fritz Kahlenberg was de inspirator en archiefhouder van deze groep. Foto’s zijn hieruit ontstaan die beter dan welke geschiedschrijving ook de grauwe ellende van de burgerij in het moeilijkste oorlogsjaar vasthou den. Totaal lege etalages, magere schar minkel! j es van kinderen die met pan of schaal op weg zijn naar de centrale keuken, schoenen zonder veters of die van een ouder iemand dië zich waar schijnlijk niet op straat kon vertonen, aan de voeten. Een respectabel echtpaar dat de as uit de kachel op nog bruikbare sintels zeeft, maar vooral de doodgraver met zijn ingevallen gezicht, die zich op de bakfiets, die eerst de lijkkist vervoer de, naar huis laat rijden. Dan komt de bevrijding, de onderge doken camera mag zich weer vrijelijk bewegen en de soms net zo schrijnende taferelen van berooide mensen en ste den, waarin toch weer een sprankje nieuwe levensdrift zich aankondigt, op nemen. Haar modefoto’s die de vrouw in haar volle sjiek met de duurste opschik to nen, zijn van hetzelfde hoge en toch speelse en met humor gekruide niveau- De grote expositie is tot 13 juli in het Van-Goghmuseum; de kleine tot 29 juni in Galerie Fiolet, Herengracht 86, Am sterdam. Remmen al die aanwijzingen de creativiteit, de eigen inbreng van de regisseur niet? „Nee, het stimuleert integendeel tot denken. De bedoelingen van de schrijver staan de regisseur, dankzij die fantastisch uitgewerkte aanwijzin gen duidelijk voor ogen. Maar die bedoelingen moeten natuurlijk ook duidelijk zijn voor hét publiek”. Ze zijn opnieuw af gedrukt door haar voormalige assistent en opvolger Bob van Dantzig. Hij heeft zich daarin een goed leerling getoond van Maria Austria de foto’s hebben hetzelfde zwartflu welen karakter behouden, dat haar werkt altijd kenmerkte. In dat donker gloeien spelers, danseressen of zangers op, gefotografeerd op momenten, die in derdaad de spanning overbrengen, die ze in het theater gehad moeten hebben. Vaak laat Maria Austria in deze span ning ook het decor meewerken. De tentoonstelling geeft ook een aar dig beeld van wat het Holland Festival in de loop der jaren heeft getoond. Van een Nederlandse toneelmanifestatie met Cees Laseur destijds tot een opvallende produktie als Deafman Glance enkele jaren geleden. Een foto uit 1955 van mensen die ’s nachts zitten te wachten tot de kaartverkoop in de schouwburg ’s morgens begint ontbreekt evenmin. HET HOLLAND Festival heeft in het van Goghmuseum een tentoonstelling gewijd aan het werk van de theaterfoto- grafe Maria Austria, die in januari van dit jaarop 59 jarige leeftijd overleed. Maria Austria heeft van het begin van het bestaan af tijdens het Holland Festi val foto’s gemaakt van vele voorstellin gen, gasten en evenementen Honderd van deze festival-foto’s hangen in het souterrain van het museum. De tentoonstelling duurt tot en met 22 juni. In het najaar volgt een grote tentoonstelling gewijd aan het complete werk van Maria Austria in het Stedelijk Museum. Indien Jacqueline het aanbod aan neemt wordt zij tegenspeelster van An thony Quinn, die de titelrol op zich gaat nemen. Zij heeft het aanbod, aldus Daily Mail, gekregen van de Griekse filmproducent Nicos Masterakis, die bevriend was met de zoon van Onassis, Alexander. Deze kwam twee jaar geleden bij een vlieg tuigongeluk om het leven. Masterakis heeft gezegd dat hij Alexanders dood in de film zal afschilderen als moord en niet als een ongeluk. Nadere details hierover wilde hij niet onthullen. Indien Jacqueline Onassis de rol wei gert gaat deze naar de Britse actrice Julie Christie. Masterakis heeft gezegd dat de familie Onassis toestemming heeft gegeven voor het maken van de film. in Seelewig. Zo zijn bijvoorbeeld de figuren Geweten en Verstand vaak op het toneel aanwezig, ook al heb ben ze op dat moment niets te zeg gen. Alleen hun aanwezigheid is op zichzelf al heel „veelzeggend”. „Er zijn ook andere rollen, die weer andere facetten van ons mens zijn aangeven, bijvoorbeeld de zang-, dicht- en schilderkunst. Die zijn zeer nauw met elkaar verbonden en dat is ook duidelijk in de regie en in de kostuums, ontworpen door Ru dolf Lorens, te zien. Ze zijn precies eender gekleed, maar pas als je goed kijkt, zie je dat er verschilletjes in zitten”. Wordt het voor de kijkers niet te moeilijk zo, want er valt nu wel een heleboel symboliek te verklaren. Habbema: „Nee, de tekstschrijver Harsdoerfer heeft namelijk zelf een uitvoerige proloog geschreven, waarin hij een verklaring geeft van alles wat er zal gebeuren. Die zal overigens niet gezongen worden, maar geheel volgens de wens van de schrijver geacteerd. Bovendien komt er een uitvoerig programmaboekje dat al dagen voordat de eerste voorstelling gaat, verkrijgbaar zal zijn en waarin ook de volledige tekst staat”. LONDEN (AP). Jacqueline Onassis overweegt een aanbod om te spelen in een film over het leven van haar over leden echtgenoot Aristoteles Onassis. Volgens het Britse dagblad Daily Mail zou het om een aanbieding van een miljoen dollar gaan. DEN HELDER. (ANP) Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag in Den Helder aan zes jonge Nederlandse kunst schilders de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst uitgereikt. Tijdens een korte plechtigheid kregen Hans Boer, Adrie van Geest, en Burgert Ko nijnenburg uit Rotterdam, A. P. van Leeuwen uit Almelo, J. van Oord uit Werkendam en Dik Gorter uit Den Hel der, ieder een koninlijke subsidie van tweeeneenhalf duizend gulden. Deze dag worden ’s avonds op vijf plaatsen in het hele land concerten ge geven door buitenlandse deelnemers aan het festival: onder meer in Bergen (NH) door gezelschappen uit Bulgarije, Enge land en Denemarken, in Haarlem koren uit Japan, Joegoslavië en Rusland, als mede door een Europees jongerenkoor, dat in Den Haag is gevormd, die dag wordt in het Kurhaus in Scheveningen WOENSDAG 11 JUNI AMSTERDAM, in een tent op Mu seumplein, 14.30 uur: Werktheater met een kinderprogramma „Brillen en beugels”: 20.30 uur: Werkteater( met „Het feest voor Nico”, een satire. Amsterdam, stadsschouwburg, 20.15 uur: Tatr Stary uit Krakow met „Novembernacht” van Wyspianski. Amsterdam, Concertgebouw, 20.15 uur: instrumentalisten uit Boedapest met hedendaagse Hongaarse muziek, die hier nog onbekend is. Den Haag, HOT-theater, 20.30 uur: Manhattan Project met „Alice in wonderland” naar Lewis Carroll- Scheveningen, Circustheater, 20.15 uur: Lar Lubovitch met zijn dansge zelschap in moderne balletten. Rotterdam, Doelen, 20.15 uur: Poe try International. AMSTERDAM. Emmy Andriesse, de jong gestorven fotografe (zij overleed in 1953 op 39-jarige leeftijd) heeft een zeer uitgebreid oeuvre nagelaten. Van een keuze uit dit werk, dat doorhet prentenkabinet van de Rijksuniversitei te Leiden wordt beheerd, richtten haar zoon, de graficus Joost Elffers, met Mir ja de Vries en Wies Meertens, haar assistente, twee tentoonstellingen in. De omvangrijkste hangt in het Vincent- van-Goghmuseum; de kleinere, bestaan de uit foto’s van haar reis naar de Provence, een jaar voor haar dood, waaruit het boek „De wereld van Van Gogh”, met tekst van W. Jos de Gruyter, ontstond, wordt geëxposeerd in fotogale rie Fiolet. w Dat is 50.000 minder dan het voor gaande seizoen maar toen gaven de sym- fonie-orkesten 86 concerten meer. De concertzalen waren volgens het CBS ge middelde voor 75 procent bezet, hetgeen een stijging betekent ten opzichte van het voorgaand zeizoen (73 pet). De ge middelde belangstelling per concert steeg in het afgelopen seizoen tot 854 (1972-1973: 839) bezoekers. Uit de volledige statistiek van het concert-, opera/operette- en balletbezoek 1972-1973 blijkt dat in 186 gemeenten concerten werden gegeven. Een sterke concentratie van het concertbezoek is te vinden in Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht met 50 concerten of meer. De in totaal 478 concerten in deze gemeenten trokken meer dan de helft van het totale con certbezoek. Het gemiddeld aantal bezoe kers per concert was hier 1450. Bijna 82.000 jongeren bezochten 123 jeugdconcerten. Hoewel de gemiddelde bezettingsgraad van 77 procent boven het algemeen gemiddelde van 73 pct lag was het bezoek in 1972-1973 duidelijk minder dan het voorgaande seizoen toen ruim 94.000 jongeren de concerten bezochten. In het gespeelde repertoire viel blij kens de CBS-statistiek een sterk accent op werken uit de periode van rococo en classicisme (1750-1825) en romantiek (1825-1890). „Succesvolle” componisten waren volgens dit onderzoek nog steeds Mozart, Beethoven, en Bach en in min dere mate Handel, Haydn, Brahms, Dvo rak, Johan Strauss jr. en Tsjaikovsky. gespeeld door de Toneelgroep Toetssteen. Aanvang: 20.00 uur. Op toegangskaarten in voorverkoop gekocht aan een van de volgende adressen wordt een aantrekkelijke korting gegeven. Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93, Haarlem; Soendaplein, hoek Floresstraat, Haarlem-Noord; Californiëplein 17, Schalkwijk. Hillegom, V.V.V. kantoor, Jhr. Mockkade. IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Beverwijkse Courant, Zeestraat 18, Beverwijk. Op de dag der voorstellingen aan de loketten van het Openluchttheater tegen de vastgestelde prijs. Toegangsprijzen: voor abonnees: f4,— voor niet-abonnees: f 5,— De kaartverkoop begint DINSDAG 10 JUNI. heel grote herder worden, maar wanneer het apparaat wordt omgedraaid, laat ik ze klein worden. De pijl en boog staat voor het vergaren van rijkdom. Als Seelewig een pijl heeft afgescho ten, loopt een herder ermee al drib belend het bos in om even later terug te komen, in z’n hand diezelfde pijl met een buidel goud eraan. Met de hengel vis je naar eer. Daarom laat ik Seelewig een lauwerkrans ophalen die een herder er stilletjes heeft aan gehangen”. Het klinkt allemaal nogal naïef en moralistisch. Eddy Habbema: „Moralistisch is het zeker. Maar toch is het stuk zeker niet eng. Het heeft duidelijk een universele opzet. De vorm is duidelijk christelijk. Maar de begrippen goed en kwaad, en de mens daartussen, dat is duidelijk een universeel gegeven”. „Dat komt ook zeer wel tot uiting „Ik zal hen even schetsen als voor beeld om te laten zien wat je als regisseur met die gegevens doen kunt. De drie herders brengen ieder een cadeau mee, waarmee zij Seelewig het verkeerde pad op willen helpen. Eén heeft een verrekijker bij zich. Die is het symbool voor het bedrog van de wetenschappen. Je kunt alles heel groot zien door zo’n ding maar ook, als je hem omdraait, heel klein. Daarom laat ik de drie herders op elkaar klimmen en een maar DONDERDAG 12 JUNI Amsterdam, tent op het Museum plein, 20.30 uur: Werkteater met „Het feest voor Nico”, een satire. Amsterdam, stadsschouwburg, 20.15 uur: Ballet Independiente de Mexico. Amsterdam, Concertgebouw, 20.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. K. Kondrasjin, solisten Herman Krab bers en Klaas Boon met werk van Diepenbrock, Mozart en Berlioz. Den Haag, Diligentia, 20.15 Hedendaagse Hongaarse muziek door musici uit Boedapest. Scheveningen, Circustheater, uur: Tatr Stary uit Krakow „Novembernacht” van Wyspianski. Rotterdam, Schouwburg, 20.15 uur: Wajang Wong, dansers uit een berg dorp van het Indonesisch eiland Bali. Rotterdam, Doelen, 20.15 uur: Poe try International.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17