New York gered van Werknemers thans minder vaak onderbetaald financiële ondergang Verzekeraars bezorgd over criminaliteit Nederhorst blijft in de rode cijfers Ontslagen bij De Meteoor Nieuw van de RPS! bedrijven te Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstelling I A Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar I l I 9b i O J,3 Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis i Vraag uitvoerige informatie 7 ONDANKS KRITISCHE KANTTEKENINGEN 4 UIT ONDERZOEK LOONTECHNISCHE DIENST BLIJKT: WOENSDAG 1 1 JUNI 1975 ECONOMIE 18 I Naam k Straat -3H W.w’ fa Woonplaats 19 A. Deze coupon ongefrankeerd 4 opsturen naar: Rijkspostspaarbank Amsterdam. Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s. Vrijwel zeker Kamermeerderheid •er voor spreiding rijksdiensten X (ADVERTENTIE) osito 3. met Bórsumij. Het resultaat van NV Borsu- mij-Wehry (internationale handel) is in het eerste kwartaal van 1975 aan merkelijk achtergebleven bij dat van vorig jaar. De omzet nam vorig jaar toe van 455 miljoen tot 548 miljoen en het nettoresultaat steeg van 5,9 miljoen tot 6,8 miljoen. Er wordt een onveranderd dividend van 15 per cent voorgesteld waarvan naar keuze opnieuw 2,5 percent in agio-aandelen. 42.000 vrouwelijke. Van hen werd 3 percent onderbetaald. De afzonderlij ke percentages voor de mannelijke en de vrouwelijke jeugdige werknemers waren 2,1 en 3,5. DE STEEG. (ANP) In verband met de slechter wordende economische voor uitzichten en de daarmee verband hou dende achteruitgang van het orderbe- stand is BV De Meteoor in De Steeg genoodzaakt om in de produktiesector over te gaan tot inkrimping van het personeelsbestand met 31 man, zo heeft de directie medegedeeld. Het bedrijf telt in totaal 450 perso neelsleden, van wie 360 in de produktie- seetor. De directie heeft de vakorganisaties tijdig ingelicht. Met de vakorganisaties met 8%% rente 2,36 5,48 6,50 100,75 37,25 8,80 2,30 58,75 94,75 60,00 47,75 43,00 14,40 4,21 7,65 67,00 14,00 2,46 5,78 6,80 103,75 40,25 10,30 2,40 61,75 97,75 63,00 50,75 46,00 14,70 4,51 8,90 70,00 16,00 -AV1', Sö UTRECHT (ANP). Een onder zoek dat de loontechnische dienst in opdracht van minister Boersma van Sociale Zaken heeft ingesteld in 25 bedrijfstakken met naar verhouding veel vrouwelijke werknemers, heeft aangetoond dat het verschijnsel van de onderbetaling afneemt. Bij het in 1974 gehouden onderzoek is gekeken naar de naleving van de wet mini mumloon en minimumvakantiebijslag ten aanzien van werknemers van 23 jaar en ouder. Bij een eerder onderzoek, in de jaren 1972 en 1973, bleek dat 3,7 pet van de werknemers te weinig geld kreeg. Bij dit onderzoek was dit per centage gedaald tot 1,5. Voor de man- Aangezien op 1 januari 1974 de wettelijke regeling van de minimum lonen in werking is getreden, is tij dens het vervolgonderzoek ook aan dacht besteed aan de naleving van deze regeling. Daarbij waren ruim 61.000 werknemers beneden de 23 jaar betrokken: 19.000 mannelijke en Bod. Van het aandelenkapitaal van de Northern Commercial Trust Ltd. in Manchester is ruim 94 percent ter overneming bij de ABN aangemeld zodat de Algemene Bank Nederland haar bod gestand zal doen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Na enkele kritische kanttekeningen lijken de Tweede-Ka- merfracties van ARP en KVP akkoord te gaan met de eerste fase van de spreiding van rijksdiensten: de overplaatsing van 5500 Haagse ambtenaren of arbeidsplaat sen naar het noorden, het zuiden en het oosten van ons land. De twee christen democratische partijen voerden gisteren met de VVD als eersten het woord tijdens het debat over de regeringsnota Pandbrieven. De Scheepshypotheekbank Nederland heeft de afgifte van 8,75 percent padbrieven per 1987-1982 ge staakt. De Westland-Utrecht Hypo theekbank heeft gisteren de afgifte- prijs van haar 8,25 percent pandbieven per 1977-1986 verhoogd tot 101,5 per cent. derbetaalde werknemers van 23 jaar en ouder beneden het wettelijk mini mum loon lag. Zowel van de mannen als van de vrouwen bleek ruim 53 percent meer dan 5 percent te weinig te krijgen. De loontechnische dienst heeft vo rig jaar voor het eerst ook een on derzoek ingesteld in ruim 1000 be jaardentehuizen (3500 mannelijke en 18.800 vrouwelijke werknemers) en in de agrarische sector (619 bedrijven met 7000 mannelijke en 470 vrouwe lijke werknemers). In de bejaardente huizen bleek 0,6 percent van de man nen en 3,1 percent van de vrouwen een loon beneden het minimumloon te ontvangen. Voor de agrarische sec tor waren deze percentages 0,7 en 7,2. In drie van de 25 bedrijfstakken werd geen onderbetaling van jeugdi gen geconstateerd: de kerftabak-in- dustrie, de papieren zakken-industrie en de papierindustrie. In zes bedrijfs takken lag de onderbetaling boven het gemiddelde: de confectie-indu- strie, de detailhandel in textiel en meubelen, de houtwarenindustrie, de kartonnage-industrie, de wasindustrie en de detailhandel. Bij het onderzoek is ook nagegaan, in welke mate het loon van de on- DEN HAAG. (ANP) De schadever zekeraars in Nederland maken zich ern stig bezorgd over de toeneming van de criminaliteit, vooral als het gaat om inbraken en diefstallen. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, jhr. mr. P. H. G. Nahuys, gisteren verklaard. Het ogenblik, dat bepaalde objecten slechts tegen zeer hoge premies en' OJT™ beperkte condities verzekerbaar zullen zijn, is angstwekkend dichtbij gekomen, zei hij. De bruto-premieontvangsten van de binnenlandse schadeverzekeringsondrfi*’- nemingen stegen in 1973 tot ruim vijf miljard gulden vergeleken met 4,4 mil jard in 1972. Het totale voordelig saldo steeg van 122,6 miljoen in 1972 tot ut f 223,3 miljoen in 1973. 4 “TBinR •H bd de keus die het kabinet heeft gemaakt uit 25 overheidsdiensten, waar uiteinde lijk de PTT als voornaamste ambtena renleverancier uit is gekomen. Van Aar- denne wilde van de bewindslieden dui delijk horen wat precies de criteria zijn geweest bij die keus. Als alternatief stelde Van Aardenne voor om het getal van 3400 PTT’ers in de eerste fase van het spreidingsbeleid niet als heilig getal te nemen, maar als richtsnoer, en nog nader te bekijken wat het precieze aantal arbeidsplaatsen zal zijn, en het tempo waarin de spreiding zich zal moeten voltrekken. De AR zal een motie indienen waarin de regering wordt gevraagd af te zien van het plan om de kosten van de spreiding gedeeltelijk te betalen uit ta riefsverhogingen van de PTT. „Volgens de AR is het niet juist de kosten te verhalen op de klant”, aldus De Boer. Het gaat om de investeringskosten voor de verhuizing van de centrale directie van de PTT: 230 miljoen gulden. GOUDA. (ANP) Verenigde Bedrij ven Nederhorst (Nederhorst United) NV zal dit jaar opnieuw een negatief exploi tatieresultaat boeken, maar dat zal aan zienlijk beneden het verlies van 47 miljoen over 1974 liggen. Een nadere precisering kan nog niet worden gegeven omdat ook de afloop van een aantal geschillen van groot be lang is voor het lot van Nederhorst, aldus het concern. Nederhorst werkt op het ogenblik een programma uit om (in hoofdzaak min derheids-) deelnemingen af te stoten. Samen met te verkopen gebouwen en terreinen kan dit een besparing van circa 60 miljoen opleveren. De pogingen tot afstoting hebben o.a. betrekking op het 33 percent belang in Polyzathe (overige partners Heidemaat schappij Beheer en Pakhoed Holding) en Heidehorst (50 percent Nederhorst en 50 percent Heidemij). Als voornaamste oorzaken van de on gunstige gang van zaken noemt de maatschappij: de teruggang in de Neder landse en vooral Westduitse bouwcon- junctuur, de invloed hiervan op het afstoten van deelnemingen, terreinen en gebouwen, en een vertraging in de her structurering van de industriële sectoren van het concern. Het grote verlies over 1974 47 mil joen vergeleken met een winst van 0,1 miljoen in 1973) is volgens Nederhorst vooral te wijten aan de vermindering van de bouwactiviteit in binnen- en buitenland en de grote kostenstijgingen. doorzetten van de tweede fase zonder het inzicht in de relatie tussen inwoners en werkloosheid lijkt ons ongewenst”. De VVD’er Van Aardenne koos veel fellere woorden om zijn kritiek op de regering te spuien: „Er is geen kabinets beleid; het is een rommel”. Het kabinet heeft volgeris de WD Veel te weinig gedaan aan het analyseren van de pro blemen van het Noorden en van het Westen, en heeft bij het maken van die analyses een slechte verdeling toegepast. De VVD’er Van Aardenne beschuldig de het kabinet van een gebrek aan onderbouwing van het spreidingsbeleid. Ook hij was ervoor om te bekijken of de donorgebieden ook voor spreiding in aanmerking kunnen komen, zodat het accent minder komt te liggen op Den Haag. Als suggesties noemde hij onder andere het Gooi en Utrecht. De VVD heeft grondige twijfels over industrie, de lederindustrie, de papie ren zakken industrie, de papierindus trie, de rubber- en thermoplastische industrie en de sigarenindustrie. In zes bedrijfstakken lag de onderbeta ling boven het gemiddelde: de con- fectie-industrie, de detailhandel in textiel en meubelen, het schoonmaak bedrijf, de visconservenindustrie, de wasindustrie en de detailhandel. NEW YORK. (Reuter) De staat en de stad New York hebben gisteren over eenstemming bereikt over de oprichting van een maatschappij die de schulden van de stad zal ovememen om haar van de financiële ondergang te redden. De nieuwe instelling gaat Municipal Assistance Corporation (MAC) heten. In de volksmond wordt zij al Big Mac genoemd naar een hamburger die in New York erg populair is. Krachtens de regeling die nu is ge- - troffen zal de staat New York de korts,. lopende verplichtingen van de stad over nemen en omzetten in langlopende le ningen ten laste van de MAC. De grote banken (de voornaamste schuldeisers van de stad) hebben daarmee ingesterfid. De stad New York heeft ruim twee miljard dollar aan schulden die nog deM maand vervallen. Big Mac gaat obligaties uitgeven tot een bedrag van drie miljard dollar en zal ervoor zorgen dat de stad gedurende de rest van de jaren zeventig niet dan 6,8 miljard dollar aan kortlopende verplichtingen zal hoeven aangaan. f geding zijnde 5500 arbeidsplaatsen plaatst tegen de achtergrond van de in de Haagse agglomeratie wonende 630.000 inwoners, en de in Zuid-Limburg ver vallen 45.000 arbeidsplaatsen relateert aan de in de oostelijke mijnstreek wo nende 300.000 inwoners”, aldus Bremen. Volgens de KVP mist men in het nu aan de provincie toebedeelde pakket een dienst met overwegend technisch perso neel. Hij vroeg hiervoor aandacht van de minister, vooral met het oog op de tweede fase. De herstructurering van de Limburgse werkgelegenheid is volgens de heer Bremen duidelijk onvoldoende: „Het provinciale werkloosheidscijfer van 5,4 procent geeft nog maar een versluierd beeld van de werkelijke situatie”. In politiek Den Haag wordt aangeno men dat ook de overige grote partijen verdeeld zullen stemmen. Het wordt echter uitgesloten geacht dat voor de spreidingsplannen geen meerderheid te vinden zal zijn. over de spreiding. Het debat is vanmid dag voortgezet. Beide woordvoerders - Bremen (KVP) en De Boer (ARP) erkenden dat de regio’s dringend behoefte hebben aan een injectie voor de werkgelegenheid. Daarnaast vroegen zij echter ook aan dacht voor de bezwaren van Den Haag tegen de spreidingsplannen. De regering moet volgens beide sprekers duidelijk maken welke toekomst Den Haag te wachten staat. OGEM. OGEM Holding NV verwacht dit jaar een kleinere winst te behalen dan in 1974. Vorig jaar steeg het nettoresultaat met 1 miljoen tot 30,1 miljoen. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het AR-Kamerlid is ook tegen het plan van het kabinet om ambtenaren, die met de verhuizing van hun arbeids plaats meegaan, een vergoeding voor hun inrichtingskosten te geven van maximaal 12 percent van hun bruto- jaarsalaris. De Boer stelt een vast be drag voor, ongeacht het inkomen. De Boer vond dat het kabinet te weinig aandacht heeft besteed aan de inhoudelijke bezwaren van de PTT te gen een verhuizing van de centrale di rectie cn aan de suggestie van de zijde van de PTT dat verplaatsing van andere diensten' van het staatsbedrijf meer voor de hand ligt. De heer Bremen ging uitvoerig in op de problemen die Limburg heeft met de werkgelegenheid. „De omvang van het probleem wordt pas goed duidelijk, wanneer men de in Den Haag in het Erkenning van de Haagse bezwaren tegen de spreiding van rijksdiensten zou, zo lieten ARP en KVP merken, terug te vinden moeten zijn in de uitvoering van de tweede fase van de spreiding. In die fase moet het totaal aantal arbeidsplaat sen worden opgevoerd tot 16.000. De heer De Boer suggereerde dat dan ook de rijksdiensten uit Amsterdam, Rotter dam en Utrecht in aanmerking moeten komen. Ook Bremen stelde de bewinds lieden voor in de naaste toekomst niet alleen in Den Haag te kijken, maar tevens in de rest van de Randstad. Minister Gruijters, eerste onderteke naar van de nota, heeft al eerder laten blijken zeer gereserveerd te staan tegen over uitvoering van de tweede fase. Ook de bonden van overheidspersoneel zouden het bij de eerste fase willen laten- De Boer wil van de regering een grondige studie naar de werkloosheid in de grote steden van het Westen. „Het nelijke werknemers was het percen tage de eerste keer 0,7 en de tweede keer 0,4 en voor de vrouwen respec tievelijk 9,5 en 3,4. Het eerste onderzoek had betrek king op ruim 116.000 werknemers (67.000 mannen en 40.000 vrouwen), terwijl bij het vervolgonderzoek 95.000 mannelijke en 55.000 vrouwe lijke werkenemers van 23 jaar en ouder waren betrokken. De vermindering van de onderbeta ling deed zich in alle 25 bedrijfstak ken voor. In zeven bedrijfstakken werd vorig jaar geen of nagenoeg geen onderbetaling meer geconsta teerd: het grootwinkelbedrijf textiel en woninginrichting, de kerftabak- zal op korte termijn overleg worden gepleegd over de afvloeiingsregeling. De Meteoor werd vorig jaar overgeno- men door Verenigde Bedrijven Bredero in Utrecht. nabnC Volgens de Industriebond NW in Arnhem is er weinig te doen aan dit ontslag, gezien de hele situatie in de bouwsector. „Ook de ondernemingsraad 1 o ziet geen alternatieven”, merkte hij op. „Er is geen enkele twijfel over een gunstige afvloeiingsregeling voor de be- trokken werknemers, maar over de de tails moeten we nog gaan praten”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19