Basketbalteam in greep van ontgoocheling SHERIDAN MIKPUNT VAN FELLE KRITIEK Borg kraakt Stan Smith ER VALT NOG HEELWAT MOOIS TE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE Wereldrecord voor Tauber Pele tekende SPORWMffl *1 Rivierenland In spedale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. EENDAGSPROF” KREEG GRATIE VAN ISU Evan Lansehot IJS. Bon Ik ontvang gaarne per omgaande SPORT WOENSDAG 1 1 19 7 5 JUNI 23 -3. Oneens Belazerd (Stuur deze bon, zonder postzegel, Als u tegen hoge rente èn betere voor waarden wilt sparen, kunt u dat doen door heel eenvoudig uw spaargeld per bank-of postgiro over te maken naar Van Lansehot. Er zijn bij Van Lansehot 15 verschil lende aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Vraag de uitvoerige brochure maar aan en vergelijk de rentepercentages en voorwaarden eens.Dan ziet u het zelf. helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland wordt uitge bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo’n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt, Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Gevoelig o Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, de heel eigen flora. De rivieren hebben een bepalen- de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo’n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto’s. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland - geheel vrijblijvend - uw uitvoerige brochure over de 15 verschillende spaar- j mogelijkheden. Straat:. J Plaats:. in gesloten envelop aan F. van Lansehot Bankiers, Antwoordnummer 834, Amsterdam). h IIIIHIIII (ADVERTENTIE) t llliülllll £0 Amateurstatus voor Valentijn Bill Sheridan: bekritiseerd Jos Valentijn: blij met gratie. (ADVERTENTIE) Ulrike Tauber: nog sneller. teruggebracht in» beslissing van de FIBA vorige week tij dens het congres in Algiers erg belang rijk geworden. Het land dat zevende wordt is het enige dat zich plaatst voor de volgende Europese kampioenschappen, die over twee jaar in België worden ge houden. Het organiserende land mag als achtste meedoen. bankiers Amsterdam, Herengracht 199-201, tel.(020) 64477,Paulus Potterstraat 30a, tel.(020)762801. Hilversum,Melkpad 20a, tel. (02150) 48641. van D. iiq jrrr 3W nv JW 'oe FHA> i?_ 1 ir X t „Natuurlijk voel je je belazerd na zo’n nederlaag tegen Italië. Ik ben die nacht pas om vier uur in slaap gevallen. Toen had ik de hele wedstrijd nog eens over gespeeld, maar als je dan wakker wordt, moet het over zijn. Dan is er al weer een nieuwe wedstrijd om aan te den- De bond respecteerde het besluit van de coach, hoewel men het er niet hele maal mee eens was. In de twee weken tussen Hagen en Joego-Slavië wilde men, begrijpelijk, niet ingrijpen. Nu pas, na de nederlagen, na de teleurstellingen, blijkt dat een deel van de ploeg het er ook niet mee eens is. Ton Boot zegt nu dat hij had verwacht dat Sheridan hem in zou zetten tegen de Turken. „Iedereen schoot mis, waarom probeert hij mij dan niet. Ben ik zo slecht, dacht ik toen ik maar op die bank bleef zitten. Ik had toch een kans moeten krijgen”. maar als het je eigen schuld is komt het allemaal nog harder aan. Dat is dan ook duidelijk gebeurd bij het Oranjeteam. Het moreel is sterk gezakt en of Bill Sheridan erin zal slagen dat weer op peil te krijgen is de grote vraag. Sheri dan blijkt namelijk zelf erg veel tijd nodig te hebben om deze nederlaag te verwerken. En aangezien iemand die met zichzelf in de clinch ligt moeilijk iemand anders met hetzelfde probleem kan helpen, moeten de spelers dat zelf oplossen. Sommigen kunnen dat, zoals Transolaanvoerder Jan Dekker, gehard als hij is door de Europa Cupwedstrij den die hij in dit seizoen speelde. eBSbI Smith probeerde zoveel als hij kon naar voren te komen, maar steeds weer drukten Borg’s met veel topspin geslagen forehands hem naar de achterlijn te rug. In het begin van de tweede set hield Borg zich even in voor de grote sprong: van 1-3 af maakte hij zonder nog één punt af te staan de partij uit, daarbij zesmaal de opslag van de Ame rikaan doorbrekend. In de kwartfinales komt de Zweed uit tegen Harold Salo mon, die op het uiterste nippertje langs zijn landgenoot Brian Gottfried kwam: 5-7, 1-6, 7-6, 7-6, 6-4. De andere kwartfi nales gaan tussen: Eddie Dibbs Raul Ramirez, Vilas Parun en Panatta tegen de winnaar van John Andrews/ Erie van Dillen. Deze laatste ontmoeting werd wegens de invallende duisternis na vier sets gestaakt. Dat het Nederlands team nu nog een hoge klassering zal weten te bewerkstel ligen of voor een verrassend resultaat zal kunnen zorgen, verwacht eigenlijk niemand meer na de barre nederlaag tegen de Turken. Verliezen is niet leuk, elf man. Sheridan wilde het liever zo, dan dat er een nieuwe speler zou bijkomen. Andere spelers hebben kritiek op Cra mer, de Amerikaanse Nederlander die weliswaar erg goed speelt, maar wel op de gekste momenten schiet. Uit de meest onmogelüke hoeken ook. Hugo Harre- wijn: „Kijk, Sheridan zegt altijd tegen ons: als je vrij staat moet je schieten, maar Danny overdrijft dat toch wat”. Niet alleen over het beleid van Sheridan is men het niet eens. Ook taktisch heeft de coach de laatste wedstrijden niet al te sterk opgetreden. Zijn verweer daar bij is dat hij geen tijd heeft gehad om speciale taktieken in te studeren. Veel tijd had hij daar inderdaad niet voor, maar hij had bijvoorbeeld wel voorbe reid moeten zijn op de verdedigingsvorm die ploegen gaan hanteren om Kees Akerboom uit te schakelen. De faam van Akerboom is nu eenmaal vooruitge sneld naar deze kampioenschappen en dus is het logisch dat men hem aller eerst probeert uit te schakelen. De Turken is dat aardig gelukt. Het ligt dus voor de hand dat meer ploegen dat zul len gaan proberen. Als Sheridan daar niet iets op Vindt ziet het er inderdaad som ber uit voor het Nederlands team met de wedstrijd tegen Israel, Roemenië, Griekenland en Polen nog voor de boeg. (Van onze sportredactie) BELGRA DO Bar ry Leibo witz, de Is raëlische basketballer die een jaar bij Levi’s speelde, verwelkom de gister middag in het luxueuze hotel Joego- slavia met een brede glimlach de Nederlandse ploeg. Leibowitz kon lachen, want de Is raeli’s versloegen in hun poule Polen en beginnen dus de degradatiepoule met twee punten (evenals Roemenië en Tur kije), zodat de zevende plaats in hun be reik ligt, de klassering die het Nederland se team zo graag had willen bereiken. Die zevende plaats is trouwens door de De beide overige wereldrecords kwa men op het conto van de 15-jarige Ulrike Treiber (200 meter rugslag in 2.16.10) en Kornelia Ender, die bij het veroveren van haar derde titel de 100 meter vlinderslag zwom in de nieuwe wereldrecordtijd van 1.01.33. Met zeven beste seizoen-prestaties onderlijnden de Oostduitsers nog eens hun vooraanstaan de positie op zwemgebied. Vooral wat de dames betreft: Hannelore Anke met 1.12.93 en 2.38.03 over 100 en 200 meter schoolslag, de wereldrecordhoudsters Rosemarie Köther met 2.14.83 op de 200 meter vlinderslag en Ulrike Richter met 1.03.52 op de 100 meter rugslag. Daarbij de heren met Roger Pyttel: 56.17 op de 100 meter vlinderslag en de tweevoudige Olympische kampioen Roland Matthes met 57.80 en 2.05.85 op 100 en 200 meter rugslag. jammer voor de jonge Noren, Zweden en Finnen, voor wie er in onze sport geen terugkeer meer mogelijk is”. Het congres, dat ook ditmaal de om de twee jaar terugkerende eis van Rusland en de DDR om Zuid-Afrika uit te sto ten, afwees, slikte zonder enig weer woord een voorstel van het ISU-bestuur, dat vergaande gevolgen kan hebben. Aan de hele waslijst van bepalingen van wat een amateur van de ISU alle maal niet mag doen, werden vijf woor den toe gevoegd: „tenzij goedgekeurd door de ISU”. Dat betekent in feite dat in de toekomst zowel bij het kunstrijden als het hardrijden binnen de internatio nale organisatie een prof-afdeling kan worden opgericht zonder dat daar dan nog de toestemming van het congres voor is vereist. NEW YORK (AFP). Pele heeft gis teren in New York bij de club „Cosmos” het miljoenencontract getekend. Door de handtekening heeft de 34-jarige Brazili aan zich voor drie jaar aan de Ameri kaanse club verbonden voor een salaris dat rond de zeven miljoen dollar (ruim zeventien miljoen gulden) ligt. Hij speelt zondag zijn eerste wedstrijd, die direct per televisie zal worden uitgezonden in de Verenigde Staten, Brazilië, Venezuela, Mexico en waarschijnlijk nog een tiental landen. ken”. Een professionele instelling, die nodig is als je op dit niveau wil mee draaien. Een instelling die bepaald niet strookt met die van Pieter van Tuyll. De Punch-speler moest vorige week in Pa rijs zijn in verband met zijn studie. Een zaak, die toch wel binnen een paar dagen te regelen zou zijn geweest. Maar omdat zijn broer voor enige jaren naar het buitenland vertrok was Pieter van Tuyll pas maandag in Split aangekomen. En omdat hij in de wedstrijd tegen de Turken niet werd ingezet, speelde Neder land dus de voorwedstrijden met maar a a hl aam.....a...a. I a a Uitgerekend deze rijder nu werd giste ren door het ISU-congres in München als enige van de voormalige profschaat sers volledig in zijn amateur-rechten hersteld. Tegen de verwachting in. In de wandelgangen had de Nederlandse dele gatie, die zich sterk maakte voor de terugkeer van Jos Valentijn nogal wat tegenkantingen vernomen. Tijdens het congres zelf dreigde er nog een ander gevaar: Noorwegen wilde plotseling het Nederlandse voorstel dat •De Amerikaanse honkbalcoach Ernie Meyers is gisteren in Nederland gearri veerd. Hij zal de Nederlandse ploeg voorbereiden op het toernooi om het Europese kampioenschap, eind juli in Barcelona. •De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten een bedrag van anderhalf mil joen gulden beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een kunststoflaag op de atletiekaccommodatie aan de Zuider - straat. •Door een overwinning in de vijfde etappe heeft de Rus Litsjasjov de leiding in,.het. algemeen klassement van de Ron de Vaji Oostenrijk behouden. •Naar schatting zullen 400.000 toeristen volgend jaar naar Montreal komen ter gelegenheid van de Olympische Zomer spelen. Verwacht wordt dat zij gemid deld vier dagen in de Canadese metro pool zullen blijven. De president van de rechtbank in Leeuwarden heeft de eis van Heeren- veén-voetballer Johan Toonstra om voor 25.000 gulden naar Roda JC te worden getransfereerd niet ontvankelijk ver klaard. De Nederlandse beroepsrenner Theo Smit won in Belsele (B) een profkoers voor de Belgen Gaekens, Verbeeck en van Roosbroeck. De Zweed Anders Garderud en de Pool Malinov lieten tijdens internationale nale atletiekwedstrijden in Stockholm een uitstekende tijd noteren op de 3000 meter steeple chase: 8.15.4. pty PARIJS (ANP). Met even groot gemak als de dag tevoren Vilas deed tegen Jan Kodes, heeft gisteren ook Björn Borg zich geplaatst voor de kwartfinales van de open Franse tennis kampioenschappen. De jonge Zweed veegde eveneens een oud-wimbledon- kampioen van de baan, namelijk de Amerikaan Stan Smith: 6-2, 6-3, 6-0. Jos Valentijn mag door het besluit van het congres weer aan alle ISU- wedstrijden en kampioenschappen deel nemen. Over een eventuele start bij de Olympische Spelen is niet gesproken. „Maar het spreekt vanzelf, dat we op basis van deze uitspraak met het Neder lands Olympisch Comité zullen gaan praten”, aldus de heer Quarles van Uf- ford. In het protokol van ISU-secretaris generaal Beat Hassler is de volgende zinsnede opgenomen: „Jos Valentijn was menselijk gesproken een tragisch geval, want men heeft hier een uit een zeer eenvoudig milieu komende jongen met beloften gelokt, die niet konden worden gehouden”. Het generaal pardon dat de Noren voorstelden, kwam er niet door. Het slecht voorbereide voorstel bleef hangen op een procedure-kwestie. Vooral de Oosteuropese landen stemden tegen. Er hard Keiler reageerde gelaten op het negatieve resultaat: „Ik was er al bang voor. Mij doet het weinig. Maar het is Het congres toonde zich gevoelig voor deze argumenten en gaf met 33 tegen 62 Jos Valentijn zijn amateur-status terug. De KNSB-voorzitter zelf greep de tele foon om de aankomende fysio-therapeut uit Ter Aar het heuglijke nieuws mee te delen. De uiteraard verheugde Valentijn: „Ik had mij er al een beetje bij neerge legd dat het slecht zou uitpakken. Dan zou ik zijn gestopt. Nu uiteraard niet. Doordat ik wel met de kernploeg heb meegetraind is de achterstand in condi tie niet zo groot, maar wel mis ik natuurlijk het wedstrijdritme”. ÜNCHEN. (ANP) De Nederlandse latser Jos Valentijn is gisteren door ISU (Internationale Schaats Unie) tijdens het congres in München weer geaccepteerd als amateur. Een voorstel van de Scandinavische landen om alle profs weer toe te laten tot de rangen der amateurs werd afgewezen. Het is alweer twee en een half jaar geleden, dat de toen al op sterven na dode Amerikaanse proforganisatie ISSL bij de amateur-officials het bloed onder de nagels weghaalde door boven Deven ter tijdens het wereldkampioenschap een vliegtuigje te laten cirkelen met de boodschap dat ook Jos Valentijn was toegetreden tot de rijen van de profs. uitsluitend Jos Valentijn betrof, uitbrei den tot een generaal pardon voor alle voormalige profschaatsers. De Neder landse delegatie onder leiding KNSB-voorzitter jhr. mr. W. H. Quarles van Ufford slaagde er tenslotte in het congres te overtuigen dat de zaak-Valentijn niet kon worden vergele ken met die van de andere profschaat sers en een eigen behandeling vergde. Valentijn immers reed slechts één wed strijd als. prof (in Den Haag) distan- tieeerde zich van het avontuur van de WISO, betaalde de KNSB het ontvangen geld terug en begon na een wachttijd van een jaar met een comeback bij de amateurs op nationaal niveau. WITTENBERG. (ANP) Met een vierde wereldrecord zijn gisteren de vijfdaagse nationale zwemkampioen- schappen van de DDR in Wittenberg/- Piesterit geëndigd. De 16-jarige Ulrike Tauber uit Karl Marx-stadt verbeterde haar eigen wereldrecord op de 200 meter wisselslag van 2.18.97 tot 2.18.83. Eerder had zij reeds haar wereldrecord op de dubbele afstand teruggebracht van 4.52.42 tot 4.52.2. MSI sportief Xïeteg rente 1 woidt extra 111 gemaakt

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23