OORLOGSBUIT Rapport over CIA geeft Nixon ervan langs Teengs Gerritsen in Cannes: Arabisch-Europese dialoog begonnen Rabin bij Ford Assad in Jordanië Geen vorderingen in Baader-Meinhofproces BESPREKEN Kissinger ziet vredeskans in Midden-Oosten Nieuwe politieke partij in Israel Wedgwood Benn „gedegradeerd” OP ALLE GEMEENTEPOUTIEBUKEAUS KUN JE DEZE WEEKJE „2 99 Verwachtingen zijn hoog gespannen 197 5 1 1 JUNI WOENSDAG I I Doen. Als je mavo-of havo-examen hebt gedaan. Doen. Want straks met je diploma is een carrière bij de politie ook één van jouw mogelijkheden. Van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 juni ben je welkom op elk gemeentepolitiebureau.Van 9 tot 5 uur. En donderdagavond bovendien van half 7 tot 9 uur. Vraag watje maar weten wilt.Over het beroep en de opleiding. Over't salaris. Over specialisatiemogelijkheden. En maak je na-de-vakantie-plan. Boek bij de Gemeentepolitie! BINNEN- EN BUITENLAND i I Hmk Ik heb een misstap begaan Wilson wisselt ministers Teengs van Hafez AMMAN- 1 (ADVERTENTIE) t GEMEENTEPOLITIE 1 1 1 (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) In dit verband levert de commissie onverbloemd kritiek op de voormali ge president Richard Nixon, die de CIA voor zijn „persoonlijke politieke genoeg Teengs In het rapport, dat is opgemaakt onder leiding van vice-president Nel son Rockefeller staat voor de eerste maal dat de C.I.A. verdovende midde len had toegediend aan mensen, die niet wisten dat zij hiervoor werden Het hoofd van de Arabische delegatie zei in een openingsverklaring, dat de EEG door de overeenkomst met Israel te tekenen een middel had prijsgegeven om druk op Israel uit te oefenen, teneinde dat land te bewegen tot opheffing van zijn bezetting van Arabische grond. Maar niettegenstaande het misnoegen in de Arabische wereld over het besluit van de EEG, Israel gunstiger handels- voorwaarden te verlenen, begon de Ara bisch-Europese dialoog met hoge ver wachtingen aan beide kanten, dat hij zal 'leiden tot economische voordelen en tot vergroting van het politieke begrip tus sen beide partijen. De directeur van Northrop, Tom V. Jones, heeft de naam van Teengs Gerrit sen genoemd in zijn antwoord op de hem door een Amerikaanse senaatscom- mikpunt van veler argwaan en kritiek, dan dat ik de identiteit van deze man zal prijsgeven. Daarvoor is hij mij te dierbaar”, zegt J. (Hans) Teengs Gerrit sen (67), al vele jaren een goed vriend van prins Bemhard en ook van de directeur van de Amerikaanse vlieguig- fabriek Northrop, maar in het dagelijks leven Nederlands vertegenwoordiger van Northrops concurrent Lockheed. CAIRO. (Reuter)De Arabische we reld en de Europese economische ge meenschap zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad besprekingen begonnen over het aangaan van nauwere politieke en economische banden in een sfeer die overschaduwd wordt door een onlangs gesloten handelsovereenkomst tussen de EEG en Israel. Wedgwood Benn (die behoort tot de linkervleugel in de Labour Party) was de feitelijke initiatiefnemer tot het refe rendum. Hij is een van de felste tegen standers van de EEG. Zowat alle politie ke commentatoren waren het erover pens dat Benn zijn positie in het kabi net, na de nederlaag in het referendum, die als een persoonlijke nederlaag kon (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. Premier Wilson heeft in zijn kabinet de veranderingen aan gebracht die noodzakelijk waren geworden na de uitslag van het referen dum, waarbij de overgrote meerderheid van de Britten zich voor een blij- Tijdens graafwerkzaamheden voor het nieuwe stadhuis van Ede is een oude Duitse mitrailleurpost uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Tot de „buit” behoorden onder meer een zijspan, een luchtdoelgeschut, munitiekisten, geschriften en tekeningen. Op de foto een grijper met de affuit. Op de voorgrond de overige vondsten. jlg WASHINGTON (AP, DPA). De Amerikaanse Centrale Inlichtingen dienst (C.I.A.) heeft een aantal „dui delijk onwettige” operaties uitgevoerd in eigen land, waaronder het openen van post en nagaan van burgers. Dit betekent een schending van het recht der Amerikaanse bevolking, aldus staat in het gisteren geopenbaarde rapport van de commissie-Rockefel- ler. (Van onze redacteur Harrie Kuiper) CANNES. „Zelfs een rechter commissaris zal van mij niet te ho ren krijgen wie de man is die ik heb aanbevolen om zekere belangen te behartigen van Northrop. Het is een Nederlander, en het is ook waar dat hij op mijn naam geld van Northrop ontvangt. Nog steeds, ja. Maar meer zeg ik daarover niet.” „Liever ben ik voor lange tijd het WASHINGTON (ANP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren ver klaard, ,,’n nieuwe en constructieve hou ding” gezien te hebben bij de Arabieren en Israëliërs bij het zoeken naar een regeling door onderhandelingen van het conflict in het Midden-Oosten. In een verslag aan de commissie voor internationale betrekkingen van het Amerikaanse huis van Afgevaardigden over president Fords reis naar Europa, zei Kissinger, dat hij de Egyptische pre sident Anwar Sadat „ontvankelijk” had gevonden voor een nieuwe diplomatieke poging, het conflict tot een oplossing te brengen. Kissinger zei er zeker van te zijn, dat hij dezelfde houding zou aantreffen aan de Israëlische zijde, wanneer premier Rabin van Israel deze week een bezoek aan Washington brengt. missie gestelde vraag wat er is gebuerd met de vele miljoenen dollars die Northrop beschikbaar hield en uitgaf om in een reeks landen ambtenaren, politici en militairen om te kopen. Northrop is de fabrikant van de YF-J7 Cobra, de mededinger in de opvolging van de Star- fighter die het moest afleggen tegen General Dynamics’ F-16. De krachtige uitspraak van Teengs Gerritsen komt aan het eind van een lang gesprek in het door nogal wat bejaarden bewoonde Carlton hotel te BONN. De derde dag van het Baader-Meinhofproces in West-Duitsland is, in tegenstelling tot de twee voorgaan- In een korte verklaring op de vliegba sis Andrews bij Washington zei Rabin ook, dat zijn regering vertrouwen stelt in de „bijzondere betrekkingen” met de Verenigde Staten. Volgens welingelichte bron zal Rabin er in zijn besprekingen met Ford op staan dat president Anwar Sadat van Egypte als onderdeel van een nieuwe tussentijdse regeling in de Sinaï een niet-aanvalsverklaring aflegt. Volgens deze informanten zou men in Israel thans genoegen willen nemen met de belofte dat Egypte geen oorlogshan delingen zal gebruiken als een middel om tot onderhandelen te komen. Het overleg tussen Rabin en Ford ging van daag van start. er worden weinig feiten genoemd. Teengs Gerritsens weigering om op enig moment „zonder toestemming van ie mand” daarbij in het midden latend of hij zo’n toestemming ooit kan krijgen zijn naam te noemen, wekt nochtans enige verbazing. Want zaterdagochtend viel te beluisteren dat niet hij Northrop vertegenwoordigde, maar een ruim vier jaar geleden overleden broer: Jan Ger ritsen, wiens weduwe in Lausanne woont. Men zou Teengs Gerritsen voor de verkeerde hebben aangezien. Deze broer Jan lag Hans Teengs Ger ritsen, naar hij zegt, „zeer na aan het hart”. Maar hoe sterk ook de liefde voor zijn broer, Jans taak, alsmede het feit dat hij voor zijn werk voor Northrop per jaar 23.000 gulden ontving, kwamen toen aanzienlijk sneller over de lippen dan nu de naam van de dierbare vriend die thans de (voorlopige?) eindbestem ming was van Northrops gelden. „Ik heb daar oprecht spijt van”, aldus Gerritsen. ven in de EEG had uitgesproken. Het voornaamste slachtoffer van de kabinetswijziging is de overplaatsing van minister Wedgwood Benn van het belang rijke ministerie van industrie naar het iets minder belangrijke ministerie van energie. Hier zal Benn de ontwikkeling van de Britse olievelden in de Noordzee moeten leiden. oogmerken” misbruikt had. Het rap port geeft ook te kennen dat het Witte Huis in 1971 steun van de CIA beval voor de latere Watergate-inbre- ker E. Howard Hunt en de publikatie eiste van streng geheime' documenten over de landing in de Varkensbaai, de Cuba-crisis en de Vietnam-oorlog, waarmee kennelijk Nixons toenmali ge potentiële verkiezingsrivaal sena tor Edward Kennedy, in discrediet gebracht moest worden. In haar rapport zegt de. commissie geen „geloofwaardige bewijzen” te hebben gevonden voor de stelling dat de CIA op de een of andere manier betrokken zou zijn geweest bij de TEL AVIV. (AFP)Op een perscon ferentie die gisteren in Tel Aviv gehou den werd, hebben het voormalige ka merlid Oeri Avneri en de schrijver jour nalist Amos Kenan de oprichting van een nieuwe politieke partij bekend ge maakt. moord op president John Kennedy op 22 november 1964 in Dallas. Bij een nieuwe studie van een destijds ge maakt amateurfilmpje waren vijf delskundigen eenstemmig tot de slot som gekomen, dat Kennedy slechts door twee kogels was getroffen. In de VS is verscheidene malen het ver moeden geuit, dat behalve Lee Har vey Oswald nog andere mensen op de president hebben geschoten. Als „onhoudbaar” betitelt de com missie de theorie, dat de later veroor deelde Watergate-inbrekers Howard Hunt en Frank Sturgis medeplichtig zouden zijn geweest aan de moord op president Kennedy. de debatten over het referendum kon hij zich op de achtergrond houden door veelvuldige reizen buitenslands. Voor het ministerie van buitenlandse zaken heeft de vrouwelijke onderminis ter Judith Hart haar ontslag aangebo den. Judith Hart was een overtuigd tegenstandster van de EEG. Zij weigerde premier Wilsons aanbod om minister voor transport te worden. gebruikt. Dat zij interlocale telefoon gesprekken had afgeluisterd, zich had bemoeid met een campagne van het congres en in het geheim gelden ter beschikking had gesteld voor een po litiek project van het Witte Huis. Sommige dezer activiteiten, die nu allemaal tot het verleden zullen be horen, „waren geschied op initiatief of regelrecht bevel van presidenten, al dan niet rechtstreeks”, aldus het rapport van de Amerikanen. Nederlandse parlement of tot ambtena ren die over de aanschaf van vliegtuigen moeten oordelen, nou, dan weet North rop hoe de zaken er voor staan”. „In elk geval, wat mezelf betreft, heb ik één keer contact gehad met Neder landse parlementariërs. Dat gold alleen een Lockheed-zaak, namelijk de opvol ging van het marine-verkenningsvlieg- tuig Neptune. Ik heb toen gesproken met Piet Dankert en met ene De Vries, ook van de PvdA. Dat is een gewoon zake lijk contact geweest”. Cannes. Er valt een reeks namen, maar Heeft Teengs Gerritsen een idee hoe Lockheed zal reageren nu bekend is ge worden dat hij ook Northrop een handje hielp? „Dat zullen ze me niet in dank afnemen, daar ben ik wel van overtuigd. Goed, ik heb een misstap begaan, ik had het natuurlijk niet moeten doen. Toch til ik daar niet al te zwaar aan. Als Nederlander voel ik me safe. Nogmaals, op verzoek van Jones heb ik iemand gezocht om Northrops belangen te die nen, en verder heb ik mij erbuiten gehouden. Mag dat? Mag ik één keer zo’n misstap begaan?” Ze willen de dialoog bevorderen tus sen Israëliërs en Palestij nen die vrede willen. De oprichting volgt op een ge dachtenwisseling tussen Israëlische intel lectuelen en Palestij nen, onder wie een lid van de nationale raad van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie, Abdullah Horani, die gehouden werd in Parijs. WASHINGTON. (AP)— Premier Ra bin van Israel is gisteren in Washington aangekomen voor besprekingen met pre sident Ford over de situatie rond een vredesregeling in het Midden-Oosten. Bij zijn aankomst zei Rabin dat Israel „al het mogelijke” zal doen om vrede te bereiken. (UPI)President Assad van Syrië Is gisteren voor een driedaags bezoek in Jordanië aangeko men, het eerste van een Syrisch staats hoofd in 18 jaar. Koning Hoessein, ooit door Syrië om schreven als „verrader van de Arabische zaak”, was met regeringsfunctionarissen en diplomaten ter begroeting op het vliegveld van Amman aanwezig. Het be zoek vormt een nieuw hoofdstuk in de turbulente betrekkingen tussen de twee Arabische buurlanden en zal, naar ver- wachung, leiden tot nauwere militaire banden in de confrontatie met Israel, al dus regeringskringen. de zittingsdagen, tamelijk tumultueus verlopen. Alle vier van terreuracties be schuldigde kernleden van de Baader- Meinhofgroep voerden het woord, waar bij Andreas Baader duidelijk het actief ste was. Baader wilde niet alleen de gelegen heid tot een gesprek met een mogelijke nieuwe verdediger naar eigen keus Baader zou de Frankfurter advocaat Hans Heinz Heldmann acceptabel vinden maar hij protesteerde ook ernstig tegen de aanwezigheid van twee door de rechtbank benoemde advocaten. Dit pro test leidde ertoe dat de verdachten tijde lijk uit de rechtszaal welfden gezet. Uit vroegere precessen tegen leden van de Baader-Meinhofgroep, onder an dere tegen de Nederlander Ronald Au gustin, was al duidelijk geworden dat de verdachten, door de rechtzaal te verla ten, wilden benadrukken dat zij de hun toegewezen advocaten als opgedrongen verdedigers beschouwen. Het niet in de proceszaal aanwezig zijn op het moment dat deze toegewezen advocaten het woord voerden, was als demonstratie bedoeld. Een voorstel om deze advocaten van het proces uit te sluiten werd door de president van het hof, Theodor Prinzing, van de hand gewezen. Hij zei dat de acht toegewezen advocaten er de garan tie voor zijn dat het proces kan worden voortgezet. De advocaten die de ver dachten zelf hebben uitgezocht, bieden deze garantie niet, aldus Prinzing, omdat ze elk moment hun mandaat kunnen neerleggen, of weg kunnen blijven. worden uitgelegd, diende op te geven. Omdat een van de hoogste doelen van premier Wilson is, het evenwicht tussen links en rechts in zijn partij te bewaren, viel het andere meest in het oog lopende slachtoffer onder de zgn. sociaaldemo craten in de regering: minister van on derwijs Reg Prentice. Prentice die tot de gematigde vleugel van Labour behoort, werd gisteren over haast van een conferentie van onderwijs ministers in Stockholm teruggeroepen. Hij krigt het ministerie voor overzeese ontwikkeling, dat hij aan het eind van de jaren zestig al eens beheerde. De beleidsbeslissingen op dit ministerie wor den echter door het ministerie van bui tenlandse zaken genomen. Benns opvolger op het ministerie voor industrie is de jeugdige minister voor energie, Varley. Hij is een vertrouweling van de premier, al keerde hij zich kort vóór het referendum in een verrassende verklaring alsnog tegen de EEG. Tijdens Naar intussen is er ruimte voor de veronderstelling dat Gerritsen niets minder dan zijn eigen naam niet wil prijsgeven, of die van een vriend die daardoor in gigantische moei lijkheden verzeild zou raken. Precies zoals woordvoerders van Northrop heb ben voorspeld. Teengs Gerritsen ontkent echter zowel het een gfls het ander. „Volgens mij had mijn përsoon lang niet zo veel aandacht gekregen als ik niet met prins Bernhard bevriend was. Maar ik verzeker u dat prins Bernhard en ik nooit, maar dan ook nooit; zakelijk over vliegtuigen hebben gesproken”. Op dit moment voegt Teengs Gerritsen eraan toe dat „de Nederlander” zelfs niet in Nederland zijn werk heeft ver richt, maar in Zwitserland. En voorts: „Ik heb met Northrop noojt enige finan ciële verbintenis gehad”. ^laar in Was hington heeft Tom Jones, die Teengs Gerritsen nog kent uit de tijd dat Jones bij Lockheed werkte, cheques getoond waarop Teengs Gerritsens handtekening voorkomt voor de ontvangst van 2500 dollar per drie maanden, op grond van een contract dat deze maand afloopt. Teengs Gerritsens reactie hierop blijft nogal vaag. Hij laat uitkomen dat hij om ingewikkelde redenen het geld in ontvangst nam voor de geheimzinnige Nederlander. Deze verkeert klaarblijke lijk in een zodanige positie dat hij het zelf niet rechtstreeks van Northrop kan ontvangen, nota bene slechts om „in Zwitserland gegevens van algemene eco nomische aard te verzamelen voor Northrop”. Was dat geld misschien ook bedoeld om, in de woorden van Jpnes, obstakels in het Nederlandse parlëpient te over winnen? „Na aftrek van de belasting kun je voor dat geld net een fiets kopen”, werpt Teengs Gerritsen tegen. Maar wat voor obstakels moesten er in het Neder landse parlement dan overwonnen wor den? „Dat is een vraag die ik niet kan beantwoorden. Vraag dat aan Fokker, die immers voor 20 percent eigendom van Northrop is. Als Fokker zelfs geen kans ziet toegang te kfijgen tot het I De negen landen van de EEG, de voornaamste slachtoffers van het Ara bisch olie-embargo van 1973, streven er naar zich te verzekeren van een olie- voorziening op lange termijn en zich als het ware immuun te maken tegen elk eventueel gebruik door de Arabieren in de toekomst van de olie als politiek wapen. De Arabieren wensen diplomatieke steun van de Europeanen bij het oplos sen van het conflict in het Midden- Oosten, als ook technologische hulpver lening ter bespoediging van hun ontwik keling. Op de eerste vergadering is besloten een studiecommissie te vormen uit ver tegenwoordigers van beide groeperingen. De commissie zal tot zaterdag dagelijks bijeenkomen en alle vraagstukken be spreken die de partijen van belang ach ten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3