Haven MIDDELEEUWEN OP THIJSSENSCHOOL gestart voor Ruim duizend wandelaars zijn avondvierdaagse Vijfentachtig]arige oud-schipper schrijft visserij-historie Bromfietser na botsing zwaar gewond A Canadees in Velsen achtervolgd 1 Sb r# r studeren en werken „Dat was toen met nïn eerste baan.” o,* v 5 3 „HALEN MAAR, EEN VISSERMAN VERTELT’; 11 PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG JUNI 197 5 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN-IJMUIDEN. gymnasium atheneum heao meao of havo NEDERLANDSE ACCOUNTANTS MAATSCHAP Stiefmoederlijk ie i had de ontwikkeling van de Noord- zee-visserij nauwkeurig te volgen en van al zijn bevindingen aanteke ning te houden. Ook IJmuiden speelde bij dit alles een niet geringe rol en omdat Arie van Roon aan zijp geschrift talrijke persoonlijke erva ringen en herinneringen heeft toe gevoegd, slaagde hij erin aan dit moeilijk vissersleven een boekwerk over te houden, waar de huidige ge neratie een schat van historische bijzonderheden aan kan ontlenen. Vooral omdat deze nieuwe uitgave is geïllustreerd met ruim tachtig, vrijwel nog nimmer gepubliceerde foto’s, die door het Visserijmuseum in Vlaardingen als een kostbaar be zit worden bewaard. Binnenkort ko men wij nog uitvoeriger op de in houd van „Halen maar!” terug. VLAARDINGEN-IJMUIDEN. De directie van de uitgeverij „Unie- .“7^*5 boek” B.V. uit Bussum heeft het literaire vacuüm dat er bestaat bij betrouwbare verhandelingen over de Nederlandse visserij, willen op vullen met het laten verschijnen van „Halen maar!”, met als onder titel „Een visserman vertelt”. Het manuscript hiervoor werd geleverd door de thans bijna vijfentachtig] a- rige oud-schipper Arie van Roon uit Vlaardingen, die in zijn jeugd de in deze kringen zeldzame gewoonte Oiiift p (ADVERTENTIE) 4 SCHE- r&tje,.. door kennis te nemfep Het einddiploma Het laatste woord was daarop aan de schrijver zelf, die hier nog een bood schap voor de jeugd aan verbond. Hij hoopte namelijk dat deze nieuwe gene pen mee, een jeugdgroep van het Staats- vissershavenbedrijf, medewerksters van het Rode-Kruisziekenhuis uit Beverwijk en een jeugdgroep van De Spil. Onder de deelnemers bevond zich ook J. van vai de mihd.gr gunstige levensomstandigheden geeft extra mogelijkheden... .4- Schrijf aan Haarlem, Kenaupark 23 of bel (023) 319047 en alle gegevens worden toegezonden. De N.A.M. is een accountants kantoor met 23 vestigingen in Nederland. 4 Als directeur van de uitgeverij „Unie boek” wilde ook de heer N. H. Witteman gaarne zijn voldoening over het ver schijnen van dit boek kenbaar maken, „Toen ik voor het eerst ging werken, dacht ik dat ik m ’n salaris schoon in m 'n handje zou krijgen. Maar dat doen ze tegenwoordig anders. Je moet een rekening hebben Vraag het informatiepakket, dat u inlichtingen geeft over het accountantsberoep en de Vodr -vandaag staat een tocht door het Wijkeroogpark naar het industrieterrein danks de warmte' heeft de Rode-Kruis- Beverwijk op.het programma; donder- hulpploeg weinig blaren hóeven te prik- dag wordt. IJmuiden aangedaan met een ken. VELSEN-NOORD. Meer dan dui zend deelnemers zijn dinsdagavond bij De Meerpaal in Velsen-Noord van start gegaan voor de traditionele avondvier daagse van de Noord-Hollandse Wandel- sportbond. Het was voor de dertigste maal, dat de commissie IJmond de vier daagse organiseerde. tegen half tien kwameh de laatste deel nemers van de eerste dag binnen. On- •beschduwen als een eerbewijs aan de het vakmanschap van zijn Alle wandelaars, jong en oud, hebben hun trajecten van tien kilometer voor dg jeugd tot veertien jaar en van vijftien kilometer voor de senioren van veertien jaar en ouder tijdens uitzonderlijk mooi weer kunnen afleggen. Rond half vijf begonnen de jeugdige wandelaars aan hun tocht, terwijl na zessen de senioren van start gingen. De route voerde via de Dongen, die al voor de 28ste keer pont naar Driehuis en Beeckestijn partij *was'. "'■'/fi'pA"'. 4 VELSEN. Een 38-jarige Canadees is dinsdagavond in Velsen na achtervolging door een Haarlemmer klem gereden. De Canadees, die alcohol had gebruikt, had in Haarlem met zijn auto een andere wagen aangereden en vervolgens een vrachtauto geramd. De Haarlemmer was daarvan getuige geweest en had de ach tervolging ingezet. Nadat de Canadees ook nog een lantaarnpaal had' geraakt, werd hij tot stilstand gedwongen en aan de politie overgeleverd. Bij de Canadees werd een bloedproef afgenomen, waarna hij werd ingesloten’. Gelukkig is oud-schipper Arie van Roon een van die weinigen gebleken en waar ze het geld op storten. Nou, toen dacht ik meteen aan de Amro Bank. Dat leek me gewoon de modernste. En de aardigste. Dat vind ik trouwens nog. Aan het wandelevenement namen naast veel individuele lopers uit IJmui den, Velsen-Noord, Beverjvijk en Sant poort ook een aantal groepen deel. Alle vissersleven beter zou kunnen weerga ven dan de visser zelf, hoewel slechts weinigen het vermogen hebben, hun .er varingen in geschreven wóórden uit te drukken. Onze accountantskantoren stellen jonge krachten in rie gelegenheid om zich via praktijk en studie verder te ontwikkelen. Het verschijnen van dit boek is dins dagmiddag allerminst onopgemerkt voorbij gegaan, vooral omdat de com missaris der koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk zich bereid had verklaard het eerste exemplaar persoonlijk van de bejaarde auteur in ontvangst te nemen. En bijna vanzelfsprekend geschiedde dit in het Vlaardingse Visserijmuseum, on-: j, - - der meer in aanwezigheid van burge- &et was volgens de heer Witteman al- meester W. A. Kieboom, die met het J tweede exemplaar gelukkig werd ge maakt. T - De directeur van het museum, de heer J. van Dorp, meende het nieuwe boek als een belangrijke aanwinst voor de VELSEN. Op de kruising van de Santpoortse Cremcrlaan en Bialosterski- laan heeft dinsdag een aanrijding plaats gevonden waarbij een 16.-jarige brom fietser ernstig gewond raakte. Het ongeval werd veroorzaakt door een 21-jarige automobilist die met zijn Avagen de doorgang blokkeerde, ëij de botsing met de brommer kwam de jon gen via het dak van de auto op het. wegdek terecht. Hij liep een hersen schudding op en inwendig letsel. Verder had hij zware verwoningen aan zijh mond en aan z’n onderbeen. Hij is door de Ongevallendienst naar het Zeeweg .Ziekenhuis gebracht. !»W ,4\ Deze bijzondere leer- en werksituatie biedt: werken in teamverband voor een gevarieerde kring van cliënten. kaderfunctie op middelbaar niveau reële mogelijkheden voor groei naar functie op academisch niveau vergoeding van studiekosten vrij voor NIvRA-colleges minimaal 4 weken vacantie' wandeling over de sluizen en vrijdag richten de wandelaars hup ..schreden naar Wijk aan Zee. Op d#ze laatste avond verzamelen de deelnemers zich vanuit Wijk aan. Zee bij de liaan van p--™-Blois in Beverwijk. Meh gdsrF®®In'op vier de basisscholen uit Velsen-Noord tocht met muziek van de drumbands waren present, de Kennemer Jagers lie- „IJmuiden”, Lycurgus” uit Krommenie, „Voorwaarts” en het Tamboef- éh'trom petterkorps „Velsen-Noord S!M.” via Vondellaan en Schulpweg nnar'ïle finish bij de Meerpaal. Daar kïljgép"81I<s deel nemers, die de hele vierdaagse hebben ,n de gelopen hun „kruis” uitgerei^t. Nadat mr. Vrolijk daarop het eerste exemplaar in ontvangst had., genomen, wjlde hij zowel de schrijver, als de uitgever hiermee het meeste succes toe wenden. Tevens achtte de commissaris fi’dt .a,ilefmin^t uitgesloten dat hierdoor oqjt j-Jlè ;vissqrs van deze tijd zullen 3 Warden ‘geïnspireerd hun bevindingen aan-^et papiêr toe te vertrouwen, zodat een‘['Jzolgende generatie hier op haar beurt weer lering uit kan trekken. vooral omdat de Nederlandse .yisserij in de literatuur zo stiefmoederlijk wordt bedeeld. Daarbij komt .clgt, ..pieingnd hétuit hét verleden, de huidige welvaart iets meer zullen waarderen. Na. dit officiële gedeelte .volgde de informele inwijding van het’ boek,, het geen in een dergelijk milieu alleen maar kon geschieden met ,',SchelvTspekel” en Hollandse Nieuwe. DINSDAG AANGEKOMEN SCHE PEN: Lachs, Brake; Jembrix, Rochester, IJmuiden; Iggesund, Hull; Johannes, Wilhelmshaven; Wendentor, Cont. Plat, IJmuiden; Heinrich-S, Antwerpen, IJ muiden; Parkesgate, Antwerpen, IJmui den; Jupiter, Swanscombe, IJmuiden; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden; Bor kum, Bremen; Hornisse, Brem; Jean-E, Londen; Steward Venture, Dagenham; Marconi, Kingslynn, IJmuiden; Bitumin- je, Mo-I-Rana; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Messiniak Aigh, Fawlea; Borussia, Bremen; Jan, Bremen; Benre- och, Hamburg; Rijnborg, Hudiksval, Zaandam; Tor Hollandia, Gotenborg; Aranya, Tema; Joule, Safi, IJmuiden; Penmarch, Stade; Tegëlerplate, R’dam. DINSDAG VERTROKKEN SCHEPEN: Export Leader, Bremerhaven; Malacia, Rochester, IJmuiden; Teutonia, Kopen hagen; Rig Tukker, Cont. Plat; Tina-L, Walsorden; Royal Viking Sea, Hamburg; Berta Morgenroth, Bordeaux; Pallas R’dam; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Aquila-1, R’dam; Impala, Ipswich; Igge sund, Hull; Sea Gull, R’dam; Stirling Brig, Cont. IJmuiden; Jupiter, Peterhead IJmuiden; Friesenstein, Bilbao Bitu- minjo, Antwerpen; Boreas, Rotterdam; Lachs, Bremen; Utrecht, Antwerpen, IJ muiden. WOENSDAG AANGEKOMEN SCHE PEN: Antigone E, Tuapse; Georges Vieljeux, Le Havre; Jenny Smits, Southampton; Venus, Tananger; Mobil Wedel, Wedel; Claudia, Grangemouth, IJmuiden; Noordster, Terneuzen, IJmuiden; Uni- versiteit Tornunski, Sepetiba; Rijn stroom, Harwich; Monte Toledo, Santan der; Nikolay Krylenko, Turkey. WOENSDAG VERTROKKEN PEN: Marheike, Rotterdam; Westfjord, Ar changel; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Hella Schaa, Rotterdam; Loversum, Le Havre; Hornisse, Hamburg; Konso- mol, Black Sea; Borkum, Bremen; Adolf Leonhardt, Norfolk; Photinia, Manches ter; Marconi, Whitby, IJmuiden. lééft maar goed dat op deze wijze de kennis en ervaring van zijn generatie voor altijd kan worden vastgelegd- Hij hoopte dan ook dat schipper Van Roon de uitgave van „Halen maar!” zou willen historie van de Nederlandse visserij te moed én kunnen beschouwen, omdat het de pe- generatie, diode omvat van de jaren tussen 1900 en 1930. De grote waarde hiervan kan voor al worden ontleend aan het feit datde gehele inhoud is gebaseerd op de au thentieke waarnemingen van dé. sclirij’-’ ver, die in verband met zijn hoge leef tijd kan gelden als een zeldzaam gewor2 den ooggetuige uit een voltooid verlétieh tijd. y-* fy- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) ijzer werpen en nog veel meer. Op het schoolplein stond bo vendien een „schandpaal” waarin ieder leerling even door bracht Om door de fotograaf vereeuwigd te worden. Tussen de middag werd er gezamenlijk erwtensoep gegeten. Waarnemend schoolhoofd P. Eriks vertelde, dat het idee van een speldag afkomstig was van het personeel en de oudervereniging. Niet alleen het onderwijzend personeel werkte, zelf ook verkleed, aan de speldag mee, maar ook een aantal ouders en zesdeklas- sers. Vorig jaar had men de speldag bij Beeckestein gehouden, maar omdat men daar toen weggeregend was, had men het nu maar rond de school gezocht. De Th. Thijssenschool in IJmuiden stond gisteren de hele dag in het teken van de middeleeuwen. Schone jonkvrouwen, poorters, narren, rovers en buitenlui vulden de terreinen rond de school. Dat alles vormde een speldag, die vorig jaar werd ingevoerd in plaats van het jaarlijkse schoolreisje. In de les sen was al het een en ander 'Verteld over de middeleeuwen en thuis hadden de kinderen bonte kledij gemaakt, die deze dag werd gedragen, tenminste voor-, zover het niet te warrn was. Alleen de zesde klas zal dit jaar wel een driedaags schoolreisje maken. Ook alle spelletjes waren echt „oud-Hol- lands”, zoals hoepelen, ezeltje prik, ringsteken, zaklopen, hoef- I c-* O u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5