Openluchttheater Bloemendaal weer open Kondrasjin leidt Concertgebouworkest HM w IRLMS PM HJC geeft de Boventoon PANDA STRIPBOEKEN 't HOLLAND FESTIVAL IN HAARLEM Oriënt Express Nieuw seizoen Heemsteedse Kunstkring met toneelserie TIPS r- Schouwburg KUNST- „Spaanse Brabander” opent luchtige serie "1 -Wv'jzen j Ij BI ui DONDERDAG 1 2 JUNI 19 7 5 Nachtvoorstellmgeti Junioren Orkest Kindermatinees George Webb Waldhoorn Van Veelen is. Eddie Sanchez Fluit trio (4 -- U dA, 4 J I Li* j voor augustus Roel Steinvoorte als de Spaanse Brabander CH. B. (ADVERTENTIE) Mozart, George Webb zingt zondagmor gen in Hoofddorp 2 of 3 complete verhalen Nu ook verkrijgbaar bij onze kantoren voor f6,90 per deel Haarlems Dagblad - IJmuider Cou rant - Beverwijkse Courant - Dag blad v.d. Zaanstreek „De Typhoon” Brian Pollard is solist bij het Concertgebouworkest dat zater dagavond in Haarlem speelt. en de de za- YAIW Fleuris kt batist vasbaa; diverse ertinten. i: 38-48. 9 m Een van de houtsnedes van Misabel Pedroza De Boventoon, onder leiding van Willem van Manen en Herman de Wit, was oorspron kelijk een workshop-orkest in het BIM-huis te Amsterdam, maar is thans uitgegroeid tot een regulier ensemble en kan tevens gezien worden als een „broedplaats” voor jong jazzta- lent. Deze 20 mans bigband speelt zowel conventionele als pro gressieve stukken en staat ui teraard onder invloed van im provisator-trompettist Van Ma nen. Zondagavond begeleiden drummer Tjalling Hoogerhuis en bassist Hans van Rossum pianist Hans Keune in vlotte wijsjes voor flinke drinkers. Dinsdagavond is weer aan de beurt het trio van Rob van Kreeveld. Aanvang alle optre dens rond 22 uur. JAZZCAFÉ At the Jazzcor- ner gaat, mooi weer of niet, reeks typen uit het Amsterdam van de 17e eeuw. Hoofdrol speelt een sjofele Antwerpe naar die het hoog in de bol heeft en zich voordoet als edel man. Zijn knecht is de arme Robbeknol. De nep-edelman Je- rolimo doet net of hij rijk is en houdt daarmee iedereen Joego-Slavië is met een volksdansgroep op zaterdag 20 juli in het Openluchttheater te Bloemendaal vertegenwoordigd. Dit gezelschap komt uit Zagreb. OVER DE REST van het programma dat voor een deel in het teken van de soft-porno staat, hoeft niet veel te wor- onvervaard door met het pro grammeren van aantrekkelijke optredentjes. Vrijdagavond te gast in deze zaak aan het Spaarne 104 in Haarlem de be faamde Millers-vibrafonist Ed die Sanchez, begeleid door het trio van pianist Martin Haak. Het is de enige keer dat Martin deze week in de Jazz- corner is te beluisteren. Zater dagavond treedt namelijk Greetje Kauffeld op die zich laat begeleiden door het trio Frans Eisen. „JE LAATSTE uur heeft geslagen” is de toepasselijke titel van een nachtvoor- stelling in het weekeinde in Palace. Spanning ook in „Vanuit de Ardennen naar de hel”, een rechttoe-rechtaan ge maakte oorlogsfilm (in Frans Hals) en „Dracula, de verschrikkelijke” in Luxor. Op het thema van eerdergenoemde Tiro- ler-ontucht wordt eveneens gepreludi- eert in „Ook Ninotchka weet wat vrijen is.” In Lido. In Roxy tenslotte The Trip, waarin we Peter Fonda en Susan Stras berg kunnen zien. Vooi’ de ouderen is er veel dans en muziek, maar ook to neel, en aan het slot van de serie geeft de Hoofdstad Ope rette een openluchtvoorstelling van Grafiin Maritza. Op zondagavomd 15 juni be gint de serie met een optreden van toneelgroep Toetssteen in „De Spaanse Brabander” van Bredero. „Al ziet men de lui, men kent ze daarom niet”, zo luidt het motto van dit pikante spel. Het stuk toont een grote Paul van Veelen komt uit de school van Piet Kee, maar hij heeft ook gestudeerd bij Anton Heiller en Marie Claire Alain. Hij is werkzaam als muziekle raar en componist. In die laat ste hoedanigheid heeft hij ge schreven voor hoorspelen, ka- mermuziekensembles en voor orgel. Paul van Veelen. composities uit van Couperin en Alain en besluit met een eigen werk. Na afloop volgt bezichtiging van de speel tafel en zal Van Veelen ant woord geven op vragen. De en tree is gratis. DE HEEMSTEEDSE Kunst kring heeft voor het volgende seizoen weer een ontspannend programma samengesteld voor haar leden. In samenwerking riet de Haarlemse schouwburg is een toneelserie van 5 uitvoe ringen samengesteld, op 3 maandagen en 2 zaterdagen. Ook is er een serie van vier concerten in het Concertge bouw te Haarlem. Er is een gratis avond door de toneel groep De Plankeniers en verder nóg twee gratis avonden, die nog niet rond zijn- HET IS MERKWAARDIG dat een Amerikaans regisseur (Sidney Lumet) een zo typisch Engels on derwerp als Agatha Christie’s „Murder on the Orient Express” ter verfilming uitkiest en er bovendien een stijlvolle film van weet te ma ken die het gegeven alle eer bewijst. Agatha Christie is wereldberoemd geworden door haar intelligente de- tective-romans (en toneelstukken) die de figuur Hercule Poirot tot een van de populairste speurders na Sherlock Holmes maakten. IN DE R.K.-BAVO aan Leidsevaart in Haarlem kan terdagmiddag (aanvang 15 uur, slot rond 15.45 uur) geluisterd worden naar het orgelspel van Hij voert Messiaen, van het beroemde blijspel van de Griekse dichter: het fantas tische plan om tussen hemel en aarde, hoog boven de misère .van het dagelijkse leven een nieuwe, ideale stad te stichten, waarover de vogels de heer schappij zullen voeren en het zwevende, fladderende en flui tende element der vogels. In geleid door de loktonen, waar mee de hop de vogels oproept, vertolkt het langzame midden deel de klacht der nachtegaal.” den uitgeweid. Nieuw in Rembrandt „Kom met je waldhoorn tussen mijn alpen”, een dubbelzinnige titel voor het zoveelste Tiroler-ontucht gedoe. Slechter en nog vervelender is „Sex-avonturen van een huwelijkszwendelaar”, een vol strekt overbodige première in Frans Hals. „Last Tango in Paris”, met uitstekende rollen van Marlon Brando en Maria Schneider onder regie van Bertolucci, beleeft een toe te juichen reprise in Roxy. Groots opgezette spektakelstukken zijn tegenwoordig door de hoge kosten nauwelijks meer te verfilmen. „El Cid”, met Charlton Heston en Sophia Loren, was zo’n productie waar kosten noch moeite voor werden gespaard. Die kosten zijn er echter allang uit, El Cid komt elk jaar wel terug in de bioscopen. Dit maal in Palace. Prolongaties zijn er van „Towering Inferno” (in Lido) en „Kind van de zon” (Studio). Lieuwe Visser, bas en Anneke Uittenbosch, clavecimbel vana vond in dezelfde serie in het Concertgebouw verzorgen. Wer ken van Hooft, Monteverdi, Frescobaldi, Blow, Handel, Bach, Scarlatti en Telemann. HET OPENLUCHTTHEATER in Bloemendaal heeft in de ko mende zes weken tien voorstel lingen op het programma staan- Voor de jeugd is er op 1 juli ’s middags de Rob de Nijs-show te zien, op 14 juli ’s middags het Limburgs Jeugdtoneel met TWEE FILMS voor bioscoopbezoekers van alle leeftijden: „De held van de woeste Balkan” naar een verhaal van Karl May (in Palace) en een aflevering van Sjors, Sjimmie en de rebellenclub in Studio. Af dec.; de pianist Michel Blok op 29 febr. en het NPO. met een Mozartprogramma op 30 maart. Wie zich voor 1 juli abon neert krijgt kortingen. Inlich tingen bij het secretariaat: Saxenrodeweg 90, Bentveld tel. 023-242060. Abonnees van onze krant hebben reductie op de toegangs prijzen. Voor folklore en Toets steen zijn die 5 (abonnees 4), Dutch Swing College Band 7,50 (abonnees 6), Hoofdstad Operette ƒ10 (abonnees ƒ7,50). Jeugdvoorstellingen kosten 4 (abonnees 2,50). HOUTSNEDEN en schil derijen van de Braziliaanse kunstenaars Misabel Pedroza en Francisco Xavier wordt van 14 juni tot 4 juli geëx poseerd in galerie Eijlders, Haltestraat 77 in Zandvoort. De galerie is van woensdag tot en met vrijdag geopend van 13-16 uur, op zaterdag en zondag tussen 13-17 uur. DE HAARLEMSE Jazz Club heeft voor de komende weken nog vier concerten op het pro gramma staan. De laatste mo derne avond belooft vrijdag (22 uur) een topper te worden. Uit Amsterdam komt dan het met de Wessel Ilckenprijs 1974 be kroonde amateurorkest De Bo ventoon naar de Zanderzaal, Groot Heiligland 47 in Haar lem. HET HOLLAND FESTIVAL komt behalve in de drie grote steden ook in enkele kleinere gemeenten. Haarlem is daar één van en het belooft meteen een heel bijzondere gebeurtenis te worden. Zaterdagavond (20.15 uur) speelt namelijk het Concertgebouworkest onder lei ding van de Rus Kirill Kon- drasjin -net als solist de fagot- tist Brian Pollard in het Haar lemse Concertgebouw. „EEN RIJKDOM” aan sfeer wist George Webb te treffen op het concert dat hij in het Con certgebouw gaf”, schreef onze medewerker Johan van Kem pen vorige maand naar aanlei ding van een optreden van de acteur-tenor in Haarlem. Wie George Webb toen heeft gemist kan aanstaande zondag zijn of haar schade inhalen als Webb dan een koffieconcert (12 uur) verzorgt in de Arnoldushoeve, Hoofdweg 574 in Hoofddorp- Webb heeft een veelzijdig re pertoire dat loopt van Vivaldi tot Vaughan Williams, maar waar binnen ook ruimte voor musicalliedjes en spirituals is. LEX OOSTHOEK is zondaga vond de dirigent van het Junio ren Orkest van de stichting Jeugd en Muziek Haarlem op een concert dat om 19.30 uur begint in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Oosthoek, die dit ensemble van 45 leden tussen de 10 en de 15 jaar leidt, is zoals bekend de aanvoerder van de tweede vio len van Haarlems Jeugd Or kest- Het programma bestaat uit werken van Boyce, Beethoven, Stravinsky en Hindemith met als solisten Ingrid van Leeuwen en Peter Brunt in het dubbel- vioolconcert van Torelli. Het concert wordt afgesloten met een speciaal voor het HJO ge componeerd werk van de Haar lemmer Jeroen Vermeulen. de gek. Zijn bedrog komt uit en hij moet zich uit de voeten maken. De voorstelling van de ze uitstekende amateurgroep is geregisseerd door Ben Aerden. Op het programma van het Openluchttheater staat verder een -folkloristische dansgroep uit Slowakije op 22 juni, een uit Bulgarije op 6 juli, de Dutch Swing College Band op 11 juli, een dansgroep uit Tur kije op 13 juli en een uit Joego-Slavië op 20 juli. Op 26 juli komt de Hoofdstad Operet te. TWEE CONCERTEN vormen volgende week het besluit van het korte zomerfestival van ka mermuziek in het Concertge bouw in Haarlem. Dinsdag 17 juni concerteert het Gemini- ensemble, zo genoemd naar de tweelingen van de familie Van der Grinten uit Heemstede: Eu- génie die fluit speelt, Han op hobo, Frans op cello en Gijs van der Grinten, viool en altvi ool. Voorts in dit ensemble Maarten Veeze, viool en altvi ool en Tilly Keessen aan de piano. Het Gemini-ensemble brengt werken van Martinu en Brahms. Donderdag 19 juni het slot van de serie met het Amster dams Fluit trio, bestaande uit Cecilia Oomes, fluit; Daniël Es ser, cello en Neville Schafer piano. Werken van Weber, Othel, Gaubert en Hummel. We attenderen onze lezers nog eens op het concert dat De voortreffelijke acteerprestaties van Ingrid Bergman (met beeldje) in de film Moord in de Oriënt-express, deze week in Lido te.zien, leverde de Zweedse filmster enkele maanden geleden een Oscar op. OP DONDERDAG 19 juni begint Robert Long aan een serie van drie voorstellingen in de Haarlemse schouwburg. Hij brengt er zijn uitstekende en eerlijke liedjes over menselijke relaties en de samenleving. Bo vendien heeft hij een gezellige conférence. Ook ditmaal ver gezelt Cobi Schreijer hem op het toneel. De toneelserie bestaat uit: „Alles of liefde en ontrouw” met Paul Steenbergen en Myra Ward op 18 okt.: „Café het Zeepaard” met André van den Heuvel en Kitty Jansen op 10 nov.; „Der Bettelstudent” door de Hoofdstad Operette op 2 febr.; „Met mes en vork” van Alan Ayckbourne door Theater op 19 april: „De peperkoek- dame”, van Neil Simon door de Kon. Vlaamse Schouwburg op 15 mei. De muziekserie meldt het Praags Strijkkwartet op 19 nov.; het Guarnerie trio op 30 HET CONCERTGEBOUW in Haarlem vormt eveneens vrij dagavond (19.30 uur) het decor voor jeugdige muzikantjes. Met een grote leerlingenuitvoering wordt dan een reeks van zeven manifestaties voltooid waarmee de Haarlemse Muziekschool een beeld heeft willen geven van haar activiteiten. Het accent ligt bij deze uitvoering op de orkesten en de grotere ensem bles van de school. Strijkers, klarinettisten, accordeonisten en fluitisten hebben zich vere nigd in verschillende formaties. Voorts zullen concerteren een aantal AMV-klassen, een in strumentale speelgroep en een combo. Te gast is het Harmo- nie-orkest Haarlem onder lei ding van Simon Butter. In dit orkest spelen veel jonge leer lingen van de school, terwijl Simon Butter als docent ver bonden is aan de school. Repelsteeltje en op vrijdagoch tend 8 augustus Peppie en Kokkie. Het is een van de heel weini ge keren dat het beroemde or kest uit Amsterdam, dat ge woonlijk onder leiding van zijn vaste dirigent Bernard Haitink en Eugen Jochum concerteert, in Haarlem is te beluisteren. De prijs om deze uitvoering mee te maken is overigens aangepast aan de hoge kwaliteiten van het orkest: 14 per persoon en houders CJP 7. Kondrasjin is sinds dit jaar de vaste gastdirigent bij het Concertgebouworkest. Hij weet het ensemble op fascinerende wijze te leiden, aldus onze re censent Toon Vranken dezer dagen in een bespreking naar aanleiding van een concert dat het orkest maakte met Teresa Berganza- De Rus werd in 1914 geboren, kreeg nog geen 30 jaar later een vaste aanstelling bij het Bolsjoi theater in Moskou, het belangrijkste operatheater in Rusland. Sinds 1960 heeft Kondrasjin zich eenter gespecialiseerd in symfonische werken en is hij eerste dirigent en artistiek lei der van Staats Philharmonie in Moskou. Kondrasjin leidt het Concert gebouworkest in drie werken. Het gedeelte na de pauze wordt geheel gevuld met de Zesde Symfonie, ook wej bekend als de Pathétique van Tsjaikovsky. Daarvoor klinkt het Concert in Bes grote terts KV 191 voor fagot en orkest van W. A. Mo zart. De avond wordt geopend met een werk van eigen bo dem: de ouverture De Vogels, door Alphonse Diepenbrock in 1917 gecomponeerd. Het schrijven van deze ou verture voor Aristofanes’ ge lijknamige blijspel was een lang gekoesterde wens van de classicus Diepenbrock. In een toelichting schreef hij er over: „Begin en einde van dit stuk schilderen de hoofdmomenten HERMAN VAN VEEN is tot en met zondagavond nog te zien in de Haarlemse stads schouwburg. Hij brengt zijn show „En nooit weerom” een programma waarin hij met zijn voortreffelijke musici, licht- en geluidtechnici een doorlopend geheel brengt van teksten, lied jes en muziek vol verrassend? en intrigerende wendingen. Tn de Oriënt-Express, die in de jaren dertig reizigers van Constantinopel naar Calais bracht, zien we deze Poiret in de gedaante van de acteur Albert Finney bezig een moord op te lossen, begaan tijdens de treinreis, wat impliceert dat de dader zich nog in de express moet bevinden. Agatha Christie schrijft geen opwindende misdaad-thrillers, maar zij weet een boeiend plot te bedenken, dat de lezer en in dit geval de kijker voor veel raadsels plaatst en door de bedachtzame Poirot op scherpzinnige manier ontrafeld wordt. De charme van een ouderwetse comfortabele luxe-trein wordt in film van Lumet gecombineerd met de langzame opheldering van een misdaad, waarvan iedere der voorname reizigers de dader kan zijn. Lumet heeft voor die mogelijke daders een uitgelezen gezelschap acteurs en ac trices gerecruteerd, te beginnen met Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Jacque line Bisset, verder Sean Connery, John Gielgud, Michael York. Anthony Per kins, Vanessa Redgrave, Wendy Hiller, Jean-Pierre Cassel en Richard Widmark. „Murder on the Oriënt Express” is dus een echte acteursfilm en het is een genoegen naar deze perfecte spelers te kijken die allen mooi door Tony Wal ton in de kleding van de dertiger jaren gestoken zijn. In één woord, een verademing om temidden van onrust, geweld, sex en sensatie, waarvan de bioscopen overlo pen, eens rustig te kunnen kijken naar een uitgebalanceèrde film die op een bijna ouderwetse manier amusant en onderhoudend is. k W AQUARELLEN van ama teurs worden getoond in de tuinzaal van het huis Aer- denhoutseduinweg 13 in Aerdenhout op vrijdag en zaterdag van 10-17 uur. - H* j» •Z /‘V C CO, i 'i, I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15