VAN VLIET MISTE BESLISSENDE SCHOT TEGEN ISRAEL De Vlaeminck won tijdrit Opnieuw hoogste bod kritiek gehandhaafd Leven Eindhoven Profs: ploegverband Zweden willen OPEN FRANSE TENNISKAMPIOENSCHAP SPORT sprinttoernooi Nederlaag Leonard Makkelijke zege Bulgaren: 5-0 i „Hoogerheide” ondanks aan zijden draad 7 d PEK75W gewijzigd 1 DONDERDAG 1 2 JUNI 1975 SPORT Teambespreking (Van onze sportredactie) Gemiste kans (Van onze sportredactie) life I O ihout, roek, ieren duur De beroepsrenners zullen bij de Nederlandse kampioenschappen op de weg voor het eerst in beperkt ploegverband kunnen rijden. Een enigszins in die lijn passende stap werd ook bij de amateurs gezet. De 120 vertrekkers in deze categorie zullen, net als bij de onlangs gehouden provinciale kampioenschappen, met reclame mogen rijden. BREDA-HOOGERHEIDE. Kortgeleden vormden de natio nale wielerkampioenschappen op de weg nog een markant hoogte punt van het Nederlandse sport jaar. Een selectief parcours (de Cauberg bijvoorbeeld), een boei ende strijd met meestal een win naar van allure, een grote pu blieke belangstelling: de organi satoren wreven zich in de han- moreel van de Nederlandse ploeg weer wat op te krikken. BELGRADO. Woedend smeten de Nederlandse basketballers hun trainingsjacks tegen de vloer van het schitterende sportpaleis in Bel grado, waar gistermiddag de finales van het Europees kampioenschap begonnen. Woedend om het verlies tegen Israel (81-80), woedend ook omdat ze dit resultaat weer min of meer zelf veroorzaakten. In de aller laatste seconden schoot John van Vliet mis en dat kostte Nederland de zege. De overwinning die zo ver schrikkelijk hard nodig was om het 18 1 I Geen glimlach BALDEGG (SI). De Belgische wielrenner Roger de Vlaeminck heeft gisteren de proloog van de Ronde van Zwitserland, een berg- tijdrit over 3,7 kilometer van Ba den naar Baldegg gewonnen. Hij maakte een tijd van 7 minuten en 29 seconden. De Nederlander Bert Pronk werd tweede met een achter stand van veertien seconden. Roy Schuiten, eveneens van de ploeg van Peter Post, werd vierde. den. Verleden jaar kwam er de klad in. Het circuit was uitge stippeld in het vlakke Westbra- bantse land (Peter Post toen: „Het wordt een kermiskoers”), kampioen Cees Priem werd onder kritiek bedolven, het aantal toe schouwers bleef ver onder de verwachting. 19 ':Sgl Si NEDERLAND VERSPEELDE LAATSTE KANSJE: 81-80 9 Kees Akerboom onder de basket in de slag met drie Israëliërs. Cees Priem: titelverdediger. Leo Duyndam: absent Dibbs wipte Ramirez Eddie Dibbs. spektakulaire winst. 1 Eddy Merckx teleurstellend Aangenomen werd het voorstel echter niet. Zweden, en ook andere landen, zegden toe de komende tijd met de nieuwe afstanden te zullen experimente ren en over twee jaar terug te komen met definitieve plannen. Bij de dames werd de wereldrecord- houdster op de 100 meter horden, Anneli press van de Israëliërs verzuimden zij de bal binnen de tien seconden van het verdedigirigsvak naar het aanvalsvak te brengen. Het Nederlands team heeft een uitno diging ontvangen voor een vierlanden- toernooi eind maart in Tel Aviv met Israel, Frankrijk tn Griekenland. Neder land heeft de uitnodiging in principe aanvaard als voorbereiding op het pre- Olympisch toernooi dat begin mei vol gend jaar in Edinburgh wordt gehouden ”nlW Joego-Slavië heeft gisteravond duidelijk gemaakt dat het hard van plan is de Europese basketbaltitel t e prolongeren. Spanje, dat twee jaar geleden beslag legde op de tweede plaats, werd vernie tigend verslagen: 76-98. Al vrij snel na de rust in deze bikkelharde wedstrijd was het verschil zo’n 20 punten en dat betekende dat de strijd gestreden was. Hoewel Spanje met nauwelijks minder punten werd verslagen dan Nederland is de afstand met deze toplanden toch wel PARIJS (Reuter-AFP). De open Franse tenniskampioenschappen zijn gis teren voorzien van een „dibbs-saus”. Ed die Dibbs. een van uitschieters levende Amerikaanse tennisprof, rekende in de kwartfinales van het toernooi op Roland Garros sensationeel af met de winnaar van Rome, Raul Ramirez. De als vijf tiende geplaatste Dibbs won het in alle opzichten hete duel in vijf sets: 4-6 7-6 Cramex- niet de beslissing om te schieten. Hij deed het immers zo vaak uit de meest onmogelijke hoeken, maar nu gaf hij een vrij moeilijke pass aan John van Vliet, die in het wildeweg schoot: mis. Wat de vierde nederlaag in successie betekende, want er waren nog maar twee seconden te spelen. MÜNCHEN (ANP). De Zweedse delegatie heeft tijdens het congres van de internationale schaatsunie (ISU) te München een voorstel ingediend om de opzet van het wereldkampioenschap sprint te veranderen. De Zweden willen het gebruikelijke programma van twee keer 500 en twee keer 1000 meter ver vangen door de afstanden 300, 500, 700 en 1000 meter, om het specifieke snel- heidskarakter te benadrukken. Nederland diende een voorstel in om organiserende landen van internationale toernooien een ISU-tegemoetkoming te garanderen ter dekking van de vaste kosten. De suggestie haalde het niet. Wel zal er in het vervolg mogen worden gerekend op steun bij de organisatie van de wedstrijden om het wereldkampioen schap voor junioren. Tijdens dit toernooi zullen voortaan officieel wereldrecords voor junioren kunnen worden gevestigd. De Engelse sprintster Andrea Lynch heeft op Crystal Palace op de 100 meter de Poolse Irena Szewinska duidelijk ver slagen: 11.2 tegen 11.4 seconden. De Australische Denise Robertson werd der de in 11.6, dezelfde tijd die zij vorige week op Papendal noteerde. In de halve finales van het damesen- kelspel komt het tot een herhaling van de Wimbledonfinale 1974: Chris Evert— Olga Morozova. De Amerikaanse en de Russische plaatsten zich ten koste van resp. Kazuko Sawamatsu (Jap.) en Ra quel Giscafre (Arg.). In de andere halve eindstrijd komen tegen elkaar uit Marti na Navratilova (6-1 6-1 teen Donna Ganz) en Janet Newberry (6-1 6-2 tegen Eva Szabo). De Franse wielrenner Gilbert Du- clos heeft tijdens de tweede dag van de wielerweek op het eiland Man een crite rium om de grote prijs van de stad Dublin gewonnen. Hij maakte over de 92 kilometer een tijd van 2 uur, 12 minuten en 8 seconden. Uitslag: 1. Duclos (Fra) 92 kilometer in 2 uur, 12 minuten en 8 seconden, 2. De Wolf (Bel z.t., 3. Pineau (Fra) z.t., 5. Huijzen (Ned) z.t., 6 Spijker (Ned) zt, 8 Verboom (Ned) zt. 12 Jon ker (Ned) z.t. met 86-70, nadat de Tsjechen bijna de gehele wedstrijd hadden voorgestaan. Turkije zorgde ook voor een verrassing door Roemenië met 86-77 te verslaan. Zaterdag vinden op het Amsterdamse sportpark Ookmeer de finales schoolatletiek plaats. De Argentijnse speler Hector Yazalde heeft een driejarig contract getekend bij Olympique Marseille. Bayern München verloor een vriendschap pelijke wedstrijd van Het Braziliaanse Flumi- nense met 1-0. Morgen en overmorSen wordt in het Slo- terparkbad (Amsterdam) een vierlanden-wa- terpolotoernooi gehouden, waaraan Nederland. Cuba, Rusland B en Spanje meedoen. Chili zal uitkomen in de Davis-cupfinale tegen Zuid-Afrika. Eerder weigerden Mexico en Columbia tegen de Zuidafrikanen uit te komen. John Newcombe zal dit jaar niet meedoen aan Wimbledon. Voetbalvereniging Heerenveen wil de vraagprijs voor Johan Toonstra met 50.000 gulden verhogen (naar anderhalve ton), als de speler in hoger beroep gaat tegen de uit spraak van de rechtbank in Leeuwarden. Eerder op de dag had de Amerikaanse nummer 47 John Andrews voor een verrassing gezorgd door alsnog te win nen van zijn hoger gekwalificeerde landgenoot Erik van Dillen. De dinsdag bij 2-2 afgebroken partij (6-2 7-5 0-6 2- 6) ging via een 6-3 score in de vijfde set naar Andrews, die daarmee de kwartfi nales haalde. Ook de Argentijn Guiller mo Vilos haalde de kwartfinales. Hij versloeg, de Nieuwzeelander Onny Pa- run met 6-2, 6-2, 7-6. Uitslag proloog: 1. De Vlaeminck (Bel) 3,7 kilometer in 7 minuten en 29 secon den, 2. Bert Pronk (Ked) op 14 sec., 3 Panizza (Ita) op 17 sec., 4. Schuiten (Ned) op 18 sec., 5. Bellini (Ita) op 23 sec., 6 Merckx (Bel) en Pfenninger (Zwi) op 24 sec., 32 Tabak (Ned) op 52 sec., 57. Van den Hoek (Ned) op 1 min. en 8 sec. Daardoor kreeg Israel de bal en uit die aanval scoorde de talentvolle Janai, zeer knap trouwens, want hij werd door drie lange Nederlandse spelers verde digd. Weer stond Oranje een punt ach ter, maar Nederland had nog de tijd om te scoren. Al een paar maal was het gelukt die laatste aanval helemaal vol gens het boekje te spelen. En daaruit te scoren. De mogelijkheid was er nu ook. De tijd was weliswaar niet helemaal dertig seconden, maar nu nam Danny Niettemin vormt Hoogerheide ook dit jaar het decor van de nationale titelstrijd der „amateuristische” en professionele hardfietsers (op 21 en 22 juni). Met de financiële steun van Op dat moment haalde coach Hemo Leibowitz en Brody uit het veld. „Zij wilden allebei de wedstrijd beslissen door zoveel mogelijk te scoren. Dat moest ik niet hebben- We moesten snel proberen de bal te pakken”, aldus Hemo. Dat lukte de Israëliërs. Ze kregen weer kansen en het werd 77-76. Op dat mo- 6-1 5-7 6-4. De strijd op het centre-court (8000 toeschouwers) duurde ruim vier uur. Ramirez werkte in de vierde set twee matchpoints weg, kwam in de vijfde met 4-0 voor, had een breakpoint voor 5-0, maar ging toch nog ten onder. Nadat Dibbs op 4-1 was gekomen maak te zich een opzienbarende inspiratie van hem meester en als in een roes drukte hij in een keer door naar 6-4. 3.02.49), zt. 11. Dinsdagavond had de Nederlandse equipe een fikse teambespreking gehad. Een uur lang zeiden spelers en coach onomwonden tegen elkaar wat ze er van vonden en dat had de stemming aardig doen opklaren. Het Nederlands team zou in ieder geval proberen er nog wat van te maken. Naarmate de wedstrijd tegen Israel vorderde ging het daar inderdaad op lijken. De rebound werd sterker en daardoor ging ook de aanval beter lopen. De Nederlandse ploeg begon eindelijk weer acceptabel basketbal te spelen en kon toen de kleinere Israëlische ploeg, waarin Barry Leibowitz excelleerde, on der druk gaan zetten. Na acht minuten naderde Nederland tot op twee punten (59-57), maar het duurde tot de 16e minuut voordat Nederland voor het eerst leidde. Danny Cramer was de ma ker van de twee punten (73-74). Aker boom, die van de Israëlische coach Hemo geen speciale bewaking had gekregen, zorgde zelfs voor 73-76. EINDHOVEN. Het voortbestaan van de onlangs naar de eredivisie gepro moveerde voetbalclub Eindhoven is aan een zijden draadje komen te hangen, nu blijkt dat de gemeente Eindhoven een half miljoen in de financiële gaten zal moeten stoppen. Allereerst zal de gemeente het drei gend faillissement van de vereniging moeten beletten. Daarnaast moeten de overige schulden, waarvan er steeds meer aan het licht komen, worden gesa neerd en moet er geld worden uitge trokken om de club te laten voortbestaan. Ambtenaren Van de dienst gemeentefi- nanciën die bezig zijn met het doorlich ten van de boekhouding van de vereni ging, spreken van amateuristisch be stuursbeleid. ment kwamen de beide Israëlische guards weer terug in het veld om de wedstrijd te controleren. Met nog 43 seconden te spelen en een voorsprong van Nederland (79-80) maakte het Ne derlands team een zelden voorkomende fout. In het nauw gebracht door de Roger de Vlaminck heeft zich in de proloog al gedistantieerd van zijn rivaal Eddy Merckx. Op het slechts 3,7 kilome ter lange maar wel bergachtige par cours, toonde hij zich veruit de sterkste tijdrijden Merckx raakte al direct 24 seconden achterop. Bert Pronk, van Pe ter Posts Ti-Raleigh-ploeg, reed verras send sterk, maar hij moest De Vlae minck toch nog veertien seconden laten gaan. Genoeg echter voor de tweede plaats. Roy Schuiten, toch aanzienlijk gespecialiseerder in tijdrijden dan Bert Pronk, had achttien seconden meer no dig dan de Belg, hetgeen hem een vierde positie opleverde, nog royaal voor de tegenvallende Merckx. erg groot. Vooral fysiek. De eerste avondwedstrijd van de finalepoule le verde trouwens een verrassende uitslag op. Bulgarije versloeg Tsjecho-Slowakije Al geven ze grif toe dat ze in dat geval niet met een tevreden glimlach zullen rondlopen. Al tekenen wij er bij aan: rond elk ander parcours in Zuid-Limburg (KNWU-official Meeu- wisse: „Daar vind je nu eenmaal de beste circuits”) zou de publieke be langstelling aanmerkelijk hoger ztfn. De vaderlandse wielerbond verleent eehter het recht van organisatie van de nationale kampioenschappen op de weg aan de hoogste inschrijver. liet „gouden” bod kwam nu eenmaal wéér uit de gemeente Woensdrecht, waar onder Hoogerheide ressorteert. De organisatoren nu: „De beperkte publieke interesse betekende een ge weldige teleurstelling. Ongeveer 15.000 mensen gedurende twee dagen”. De concurrentie van de wereldkampioen- schappen voetbal (televisie), de af wezigheid van Joop Zoetemelk en een hittegolf: oorzaken van de flop, zeg gen zij die het menen te weten. Opvallendste afwezigen onder de 57 profs (magneet van het kampioen schap zijn Leo Duyndam (niet inge schreven) en René Pijnen (geblesseerd na een val tijdens de training). Het parcours is ingekort van 11,5 naar 7,5 km. De dames (50 in totaal, waaronder de „familie” Hage) leggen er zater dag 21 juni) acht ronden, of 60 km, af; 120 amateurs dienen die zelfde dag willen zij een gooi naar de titel doen 27 ronden of 202,5 km af te leggen. Op zondag 22 juni zal het de beurt aan de beroepsrijders zijn: 240 km of 32 ronden. De Bulgaarse doelpunten kwamen op naam van Dimitrov (2e minuut), Denev (22e), Panov (25e), Bonev (68e, straf schop) en Milanov (70e). De stand in groep 8 is: 1. Griekenland 5-6; 2. West- Duitsland 3-4; 3. Bulgarije 4-4; 4. Malta 4-2. SOFIA (SID). Bulgarije heeft in Sofia met 5-0 gewonnen van Malta. Het was een wedstrijd in groep 8 van de voorronde van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor landenploe gen. Bij de rust hadden de Bulgaren al een voorsprong van 3-0. Daarmee zijn eigenlijk deze Europese kampioenschappen voor Nederland voor bij. Er resten nu nog slechts wedstrijden die niets meer voorstellen- Het Neder lands team is in Joego-Slavië eigenlijk voornamelijk door zichzelf verslagen. Want waarom speelde men niet het eenvoudige spelletje waarmee Transol tegen Maccabi succes had? Het was toch zo eenvoudig geweest, want Akerboom kwam steeds vrij en hij is nu eenmaal de beste schutter. Toch werden dan eerst weer ingewikkelde spelletjes opge zet, men maakte het zichzelf moeilijk. Het kwam Nederland duur te staan. Topscorers: Nederland: Akerboom 28. Cramer 16, Dekker 10. Israel: Janai 21, Brody 14, Leibowitz 10, Avissar 10. Ehrhardt, bij wijze van uitzondering verslagen. De Poolse Grazyna Rabsztyn bleef haar een tiende seconde voor: 13.04 tegen 1314. Nederland was in Oost- Berlijn vertegenwoordigd door Haico Scharn. De CIKO-man had zijn dag niet: hij eindigde op de 5000 meter als veertiende in 14.16.0. De afstand werd gewonnen door de Oostduitser Leiteritz in 13.38.4. zt. 4 Eberl (Oos) z.t. Van Helvoirt (Ned) OOST-BERLIJN. (ADN, SID, ANP) De 18-jarige sprinter Eugen Ray uit Halle heeft gisteravond tijdens de inter nationale atletiekwedstrijden in Oost- Berlijn de Cubaan Sylvio Leonard een opvallende nederlaag toegebracht. De Oostduitse jeugdkampioen lag vanaf de start een fractie op de wereldrecordhou der voor en finishte met een voorsprong van eenhonderdste seconde: 10.43 tegen 10.44 bij een tegenwind van 2.3 meter per seconde. Vorige week had Sylvio Leonard te Ostrava (Tsj) het wereldre cord met een tijd van 9.9 seconden (handtijd) geëvenaard. sponsors van diverse pluimage ho pen de in de stichting Hoogerheide Vooruit verzamelde organisatoren op een sportief en commercieel groter succes. Hun begroting zweeft rond de 130.000 gulden. „Als wij in twee dagen 10.000 toeschouwers trekken, springen we eruit”, zeggen de „mannen van Hoogerheide”. De Oostenrijker Herbert Spindler heeft de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Hij legde de 139 kilometer, van Linz naar St. Wolfgang af in 3 uur, 2 minuten en 54 seconden. Ad Tak was met een vijfde plaats de beste Nederlander. De uitslag is: 1. Spindler (Oos) 139 kilometer in 3 uur, 2 minuten en 54 seconden (met bon. 3.02.39), 2. Sitxwohl (Oos) z.t. (met bon. 3.02.44), 3 Kretz (Oos) zt. (met bon (met bon. 3.04.58 Stand algemeen klassement: 1 Li- chatsjov (Sov) 18.28.56, 2. Van Helvoirt 18.29.28, 3. Prchal (Tsj) 18.29.40, 9. Koot (Ned 183406, 20 Tak (Ned 1842.32, 24. Kuys (Ned) 18.4335, 29 Hilbrink 1847.03, 30. Neven (Ned) 18.47.13. .4. j gr a I O Jw

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19