EUROPESE TITELSTRIJD Nicols naar Madrid ELKE HOOFDKLASSER ZOU BLIJ ZIJN MET ONZE Springfield liep vergeefs storm Bloemendaal hield voorsprong vast voor Smit Derde rit OPEL Schuimpjes Inde natuurlijk. r IBASEBALL-FEEST IN HAARLEM 68 „RESERVES” vaRIJPMA „Teruggekeerde” Fokke Jelsma (Nicols) over grote selectie: TOER DE KAMPIOEN” k TO Gratis kaarten i F’ l (Het leven is zo kwaad nog niet) 'n zeker kontakt Open dakje.. Hilversum III J z I RED BAND VRIJDAGAVOND: PIM MULIERSTADION 20.00 uur ZATERDAGMIDDAG: BADMINTONPAD 13.30 uur F DONDERDAG SPORT 1 2 JUNI 1975 21 (Van onze sportredactie) Zweedse 1 i i I 5? Blessures Strikken beter 'sSS VdV wedstrijd tegen het team. laatste ploeg werd verleden jaar in de halve finale op het nipper tje door Nicols op eigen terrein verslagen. Uit beide groepen gaan twee ploegen over naar de finale die in september wordt verspeeld. Over de plaats waar dat gebeurt wordt beslist tijdens de Europese Nicols’ steunpilaar Fokke Jels ma, over wie bijgaand verhaal vertelt, durft niets te zeggen over de kansen van zijn vereniging. „Gewoon omdat ik de krachten van de twee andere ploegen niet ken. Het behalen van die beker vorig jaar in Nettuno was wel een van de hoogtepunten in mijn honkballoopbaan. Ik zou willen dat Nicols de instelling die we daar opbrachten, ook in de Ne derlandse competitie toonde.” titelstrijd voor landenteams, be gin augustus in Barcelona. Verkrijgbaar bij de kantoren van Aktie '68-Uitzendbureaus. Staten Bolwerk 3 en Barteljorisstraat 11 te Haarlem. er en nog dertien andere lekkernijen in royale familiezak. VOOR EN TIJDENS DE WED STRIJD OPTREDEN VAN DE BEKENDE MIDGETOWN JAZZ BAND! Onder de lichten van het Pim Mu- lierstadion gaat Aktie ’68-Kinheim Vrijdagavond proberen ongesla- J genteblijven. Tegenstander is het I taaie Rotterdamse S.C.R. De J Haarlemse sterrenformatie staat I garant voor flitsend en aanvallend baseball. Steeds fanatieker echter I wordt de tegenstand, want ieder I team wil de eerste zijn die Aktie '68 laat struikelen. Ook het spectaculaire team van het Springfield College is nog on geslagen. Deze groep jonge Amerikaanse talenten, die met handschoen en knuppel geboren werden, zien de wedstrijd tegen Aktie '68 met zorg tegemoet. De ploeg wordt gecoached door de beroemde baseball-professor Archie Allen. Zaterdag, half twee. Badmintonpad. Natuurzuivere pepermunt Service-verkoop Hoofdstraat 262 Santpoort Tel: 023-375241 Officia^pe^ealen^ Van Oer Velden ■IV Jantpoort Bekerhouder Nicols reist van daag naar Madrid waar het Spaanse Condepols gastheer is voor de Nederlanders en de Ita liaanse kampioen Fortitudo. De 1 *4 Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. HAARLEM. Komend week end treden landskampioen Sparta en Europa Cup-houder Haarlem Nicols aan voor de voorronden van het Europees honkbalkam- pioenschap voor clubs. De Rot terdammers organiseren op eigen veld een poule met als buiten landse deelnemers het Zweedse Bagarmossen, het Belgische Luchtbal en het Franse Nice. De Nederlandse kampioen speelt vrijdagavond (zes uur) de eerste FJ r II f (Van onze softbalmedewerker) 'Van onze wfelermedewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) dat Jensen (ADVERTENTIE) PIETER MUL i I. en een Algemeen klassement: 1. J. v.d. Horst 55 pnt.; 2. Hans van Leeuwen 51 pnt.; 3. H. Kuiper 42 pnt.; 4. Henny van Leeu wen 38 pnt.; 5. 6. Arie Moleman en R. Smit 37 pnt.; 7. F. Cornelisse 33 pnt.; 8. R. van Waard 29 pnt.; 9. A. v.d. Burg 26 pnt.; 10. M. Pluimers 25 pnt. Q SSIS UI MIJ**? Jl De uitslag: 1. R. Smit (Excelsior), De 50 km. in 1.16.25; 2. Arie Moleman (Bataaf), 3. H. Kuiper (Kampioen), 4. W. Wat Nicols betreft is van een tekort aan sterke spelers geen sprake. Beluister je Jelsma goed dan schept zo’n uitge breide selectie eerder problemen. „De komst van O’Morton is in feite een toevalstreffer. Hij is een goeie honkbal ler maar niemand had meer op hem gerekend. Misschien is Alfons Beentjes het beste voorbeeld van wat de gevolgen zijn. Die jongen is nog in opleiding maar in tegenstelling tot een Meyer van Spar ta krijgt hij geen kans ervaring op te doen. Het resultaat staat voorop en het is natuurlijk ook geen gezicht om een trio als Leurs, Vakkers en O’Morton op de bank te hebben. Wat bij ons noodge dwongen langs de kant zit zou bij elke hoofdklasser zo mee mogen spelen. Het lijkt een beetje op de situatie bij de rijke voetbalclubs- Bij honkbal kun je dat volgens mij niet maken. Het niet- meedoen wordt daar niet door geld ver zoet, je bedrijft die sport uitsluitend voor je plezier. Bij Nicols komt daarom iedereen, ook bijvoorbeeld Boudewijn Maat aan de beurt om in de dug out te blijven. Dat de sfeer bij ons toch nog goed is, is nog het meest opmerkelijke. In andere jaren was er allang een rel losgebarsten.” Is de voorbereiding op dat punt dus niet optimaal buiten de schuld der spe lers, het schort bij enkelen blijkens de woorden van „Jel” wel aan voorzichtig heid. „Ik weet zeker dat er bij ons jongens rondlopen met blessures die niet nodig zijn. Het begin van een training is voor mij altijd een goeie warming-up maar er zijn erbij die gelijk gaan in gooien. En dan hoor je ze later weer over blessure zus of blessure zo. Dinsdag avond heb ik heel wat gegooid bij Nicols en toch kan ik rustig een zelfde training meedoen voor het Nederlands team op de avond daarna. Ik heb nog nooit een armblessure gehad terwijl ik toch evenmin ooit gemasseerd ben. Je moet erg goed voor jezelf zorgen, inclu sief het materiaal dat je gebruikt”. Fokke Jelsma (midden): na vier jaar terug in de nationale selectie. „Maar dat loopt nu stukken beter net als met m(jn eigen spel trouwens. Als gewoonlijk begon ik het seizoen niet zo best maar de laatste weken, tot aan Sparta, ging het lekker. Vooral na afge lopen zondag echter had ik er goed de pest in omdat ik eruit gehaald werd na een paar innings spelen. Zaterdag in de eerste wedstrijd zat ik van het begin af langs de kant maar ik heb gewoon lekker enthousiast langs de lijn gezeten. Koene (Excelsior). 5. J. v.d. Horst, 6. Hans van Leeuwen, 7. H. v.d. Putte (allen Kampioen), 8. F. Klardi (Kenne- merland), 9. F. Dreyer, 10. R. van Waard (beiden Kampioen). Moleman was de beste junior en Dreyer de eerste nieuwe ling. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) KROMMENIE. Antwoord van Fokke Jelsma op de vraag wanneer hij bij Haarlem Nicols is gekomen: „Gelijk in mijn eerste jaar werden we kampioen.” Simpel rekenwerk leert dat Sparta al vier jaar achtereen de landstitel heeft veroverd en dat de nu 31-jarige Jelsma dus in 1970 voor het eerst bij de Haarlemse ploeg uitkwam. Hagenaar Jelsma had zo’n jaar of zeven doorgebracht bij Storks, de club die in haar toptijd voor de Haar lemmers een soort „angstvijand” was waar Sparta immer als de „prestige- tegenstander” heeft gegolden. Jelsma moest echter zijn band met Storks verbreken want met zijn vrouw verhuisde hij naar Krommenie. Zondag deed ik mee maar ik kreeg twee keer drie-siag. Jelsma eruit hoewel we met 2-0 voorstaan. Niemand praat er meer over want we winnen met 12-1 maar het kost me wel een stuk zelfver trouwen. Als zoiets nog eens gebeurt ga ik er zelf maar over praten, ik begrijp er niets van Het Springfield College, dat dinsdag avond in Moergestel de grote aanvals- kracht tegen Roef etaleerde via twee overwinningen 19-1 en 22-12 treedt vanavond om acht uur in Santpoort aan tegen de koploopster in de hoofdklasse, Terrasvogels. Het kennis overdragen zit er zo in geramd dat Jelsma ook zijn vijfde door- de-weekse avond (maandag) aan honk bal besteedt. „Net als op school probeer ik de jeugd op te voeden in sport, bij de Cromtigers gaat het dan om honkbal. Het is een club die op mijn initiatief vier jaar terug is opgericht. Ik vond dat er in Krommenie ook gehonkbald moest kunnen worden. Van de school kreeg en krijg ik allerlei faciliteiten. We hebben nu honderd leden, zes teams en sinds kort een softbalafdeling. Als ik met honkbal stop dan lijkt me het trainen van de jeugd het leukst. Ook om ze meer dan het spel alleen bij te brengen. Dus ook het leiden van de wedstrijd, het opbergen van de spullen, de samenwer king. Op school en op de club gaat dat redelijk en dat betekent wel wat want in de Zaanstreek, een uitgesproken voet- balgebied bovendien, zijn ze gewend de dingen nogal ronduit te zeggen”. Voor dé met haar controle sukkelende Patti Cook werd de inning een nacht merrie. Naast honkbalslagen van Simone Tullenaar (2x) en Truus Ruiter werd ze bovendien geklopt door haar eigen veld- sters, die haar niet minder dan vier keer in de steek lieten. Voor deze derde rit van de vijfdaagse, waarvan de organisatie in handen is van De Kampioen, verschenen 53 renners aan de start. Voor het eerst deed ook de Oostenrijker Voch mee en hij zorgde niet alleen voor een internationaal tint je, maar ook meteen voor een ontsnap ping, want het startschot was nog maar nauwelijks verklonken of Voch ging al aan de haal. De Oostenrijker reed een tiental rondjes solo, bracht het tot een grootste voorsprong van 200 meter en moest toen het gezelschap dulden van Wim Koene, „Ubbeltje” Kuiper en Arie Moleman. Kort daarna kreeg ook het peloton de vluchtelingen weer te pak ken. De strijd bleef nadien door de vele demarrages zijn levendige karakter be houden, maar door het hoge tempo bleek er aanvankelijk niet aan ontsnap pen te denken. Pas na de spurt voor de beker van sport- en jeugdzaken aan het slot van de 25ste ronde, die voor de tweede keer door de Amsterdammer Pe ter Ruiter werd gewonnen, kwam het door een demarrage van leider Jan v.d. Horst tot een afscheiding. Alleen Ron Smit, ..Ubbeltje” Kuiper, Arie Moleman, Wim Koene en Hans van Leeuwen kon den zijn aanval pareren. De zes koplo pers gingen hard door en bleven buiten schot. Een kennelijk onverteerbare zaak voor een man die in januari door assistent- bondscoach Hamilton Richardson op nieuw werd geselecteerd voor de trai ning van het Nederlands team dat zich op de Europese kampioenschappen voor bereidt. „Bij Nicols ben ik een uitzonde ring, dacht ik, met mijn bewondering voor Richardson. Ik oordeel niet over hem als jongen in het café want zo ken ik hem niet. Ik zie wat hij in het veld doet en hoe hij de trainingen verzorgt. Dat is klasse. En hij handelt zonder aanzien des persoons. Kom je te laat dan kun je een straf ronde gaan lopen, wie je ook bent”. Die uitverkiezing betekende voor Jels ma de bekroning van een sterk seizoen 1974. Al eerder had de bond hem laten delen in de zogenoemde Balink-prijzen, onderscheidingen voor de beste honkbal lers en softbalsters. Hij was ondermeer tweede op de lijst van meest waardevol le spelers en derde op die van de beste slagmensen. „De cijfers zullen Richard son niet ontgaan zijn en vandaar de uitnodiging, denk ik. Toch niet onaardig voor zo’n ouwe man want vier jaar terug na de wereldkampioenschappen in Colombia (een fiasco voor de Nederland se ploeg red.) kwam ik er in een technisch rappprt van Henk Hendriks niet best af. Ik werd afgeschreven en dat kwam wellicht ook omdat ik wat te openhartig was geweest. Overigens met geen andere bedoeling dan de sfeer wat te verbeteren maar det pakte verkeerd uit”. Jelsma zelf is naar zijn gevoel ook een paar keer het slachtoffer geworden van „onorthodoxe” wissels van achter- vanger en coach Steve Steitz. De Ameri kaan heeft een veel geslotener natuur dan zijn veel geprezen voorganger Wade Jensen en zowel mede-coach Heemskerk als de spelers wisten in het begin niet wat Steitz wilde en bedoelde. En anders om. „Steitz liet aanvankelijk een aantal dingen na omdat hij of dacht dat de spelers dat zelf verzorgden of omdat hij ervan uitging dat Heemskerk iets voor zijn rekening nam. De taakverdeling tussen die twee was niet duidelijk, nie mand had dat Steitz ook verteld”. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. Met als gevolg dat OWO en Nicols de belangrijkste gegadigden waren om de sterke buitenvelder in hun rijen op te nemen. De gelukkige werd de Haarlemse vereniging die daarmee de zoveelste ve dette in zijn midden sloot. „Ik koos voor het betere honkbal”, is de verkla ring van de rechtsvelder, die evenals Boudewijn Maat en Harry van der Vaart gymleraar van beroep is. Nicols verwierf zich op eenvoudige manier een gewaardeerde international die het al op jonge leeftijd tot assistent-bondscoach schopte. Een kracht die uitermate nuttig kon zijn bij de permanente tweestrijd met het Rotterdamse Sparta. Als gemeld mocht Jelsma het zoet van de nationale titel al in zijn eerste jaar proeven maar daar is het wel bij geble ven. Ondanks de politiek van de Haar lemse bestuurderen om van alle zijden sterke spelers aan te trekken. „Nu is er wéér gezegd: als we met dit materiaal nog geen kampioen worden dan begrij pen we het niet meer. Maar dat is al jaren zo. Onze selectie, daar kon nie mand tegen op. Maar in beslissende duels met Sparta werden we geklopt. En meestal door onbekende jongens. Wat het precies is weet ik niet maar het zal wel in de richting gaan van karak ter, mentaliteit; Een punt dat meetelt is misschien wel het bezoek aan de trai ning- Samen met Henny Jenken ben ik degene die het meest traint: alle drie de avonden die ons ter beschikking staan in het Pim Mulier-stadion. Vaak ontbreken er spelers wat overigens niet wil zeggen dat daar geen goede reden voor zou zijn”. Tevergeefs heeft Springfield na de ca tastrofe tweede inning storm gelopen op de Bloemendaal-defensie om de 7-2 ach terstand ongedaan te maken. Wel brach ten Mary Regan en Diane Schumacher, die in de vijfde inning het werpen van Patti Cook overnam, de inmiddels op de Bloemendaal-heuvel verschenen Anne- lies Tesselaar tot capitulatie, maar verder dar zes runs konden de gasten niet komen, omdat het Bloemendaal-veld- werk niet van wijken wist. Voorname lijk door het goede slaan van Greet Valstar en Hanneke Kimman kon Bloe mendaal in de slotfase de winst verdiend met 9-6 vasthouden. Springfield College iets af te dingen, moet na het door de Amerikaanse ploeg vertoonde spel toch gesteld worden, dat de uitgebreide wedstrijdenreeks niet on opgemerkt aan de ploeg van Diana Por ter voorbijgaat. Duidelijk is inmiddels bovendien dat de Nederlandse hoofd klassers zich niet meer door de eerste de beste Amerikaanse werpster laten af stoppen. Slechts uitblinkster Diana Schumacher - zij doet denken aan het Amerikaane fenomeen Joan Joyce van de Raybestos Brakettes - is verdedigend enigszins bij machte de Nederlandse slagploegen haar wil op te leggen. HAARLEM. Zonder aan de over winning van Bloemendaal op het HAARLEM. Na een levendig koersverloop is de derde rit van de vijfdaagse „Toer de Kampioen” met een voorsprong gewonnen door Ron Smit. In de slotfase van de strijd ontsnapte hij uit de kopgroep en bleef ondanks een verwoede poging van de jonge Arie Moleman - die met zijn tweede plaats opnieuw de beste junior was - buiten schot. Gele t-ruidrager Jan v.d. Horst en zijn naaste belager Hans van Leeuwen hadden teveel oog voor elkaar om ach ter de ontsnapte Smit en Moleman aan te gaan. De kort daarvoor door een lekke band iets achterop geraakte Wim Koene kon dan ook door snel op een andere fiets te springen weer bij hen aansluiten. Jelsma na vier jaar terug in de selec tie en dat geeft hem gelegenheid nu ook bondscoach Ernie Myers van dichtbij mee te maken. „Van alle Amerikaanse coaches die hier zijn geweest heb ik geleerd. Een belangrijk punt want ik doe dat werk zelf ook graag- Lesgeven is mijn vak, ik doe het met plezier en dat heeft ongetwijfeld met dat coachen te maken. Eigenlijk was ik te vroeg coach, in het veld ging ik te veel aan andere dingen staan denken. De spontaniteit verdween en dat ging ten koste van mijn spel. Dat ik vorig jaar ben terugge komen heeft wel te maken met het feit dat ik mij daarvan heb losgemaakt. Natuurlijk onder andere door het plezier teru wist te brengen door het feit dat honkballen echt fijne ontspanning was na het werk op school en thuis”. Het Springfield College, dat tegen Bloemendaal met Patti Cook op de werpplaat van start ging, miste in de aanvangsfase achtervangster Sherry Sanborn. Bloemendaal, dat zonder schroom de Amerikaanse tegenstandsters tegemoet trad, werd nog voor het tref fen goed en wel begonnen was op een 2- 0 achterstand gezet na rake klappen van Diane Schumacher en Denny Cardona op het werpen van Joke Maarleveld. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21