Nadere details TRAGISCH SCHANDAAL MET 208 VIETNAMESE VLUCHTELINGEN Bezwaren tegen samenwonen Tweede Kamer unaniem achter IBA Engeland- Bewapeningswedloop Rhodesië Baaders advocaat mag blijft doorgaan zich niet inwerken Bestellingen bij industrie niet gedaald Naast blijdschap over afgelasten van actie: WRAAKGEVOELENS BIJ ZUIDMOLUKKERS Stakingen in Baskenland extra injectie werkgelegenheid Ir Ontmoeting I Ford zet Rabin aan tot „vredesstappen” 1 Ai VAN AGT: rw INSTITUUT VREDESVRAAGSTUKKEN: President weigert 10 dagen uitstel WERKLOOSHEID IN INDUSTRIELANDEN BLIJFT GROEIEN s ijpigw: 1 2 DONDERDAG JUNI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND »nkei VIJF DODEN BIJ BRAND IN NAPELS indei lokki ;orde ervoe ietnan Uit voorraad ubsidi trolan Chi Medicijnen L*. Zonder vermomming jerati se stu lekwei d zods hande ngelu Vertraging ia niwu (Van onze redactie buitenland) AMMAN. Jordanië en Syrië zullen een gezamenlijk front tegen Israel vormen bij een eventueel toekomstig conflict met dat land. Dit is het re sultaat van de dinsdag gevoerde besprekingen tussen koning Hoessein van Jordanië en de Syrische president Assad, Assad brengt momenteel een officieel bezoek aan Jordanië. e 0 Jordaans-Syrisch front tegen Israel zeven de De ver- de (ADVERTENTIE) Ij een f i (Van onze correspondent) Vandaag vertelt in het Arnhemse pro ces de officier van Justitie hoeveel straf wat hem betreft al dat idealisme waard is- Hij komt dan aan zijn requisitoir toe, en ook de verdedigers van de verdachten mogen dan van zich laten horen. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) rkanti ti roni gelanc zuide tig va achttia lukt 1 'rouwa leve iet vei worde doordt via ee in Pt ipdracl ntact o id-Viet de te Van. de er mea (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) KOPENHAGEN De 208 Zuidvietna- mese kinderen die kort voor de val van Saigon naar Denemarken kwamen, zijn in de steek gelaten door hun „redders”.: de Brit Mike Fowles en de Deen Hen ning Becker. Fowles wordt door de poli tie in heel Scandinavië gezocht, nadat bekend werd dat hij ontucht met de kinderen heeft gepleegd. Ook in Zuid- Vietnam werd hij van dit feit verdacht. Fowles wordt er bovendien door Becker van beschuldigd minstens 10.000 dollar uit het kinderhulpfonds gestolen te heb ben: geld geschonken door mensen die de kinderen wilden helpen. De pistolen gingen op scherp; bezoe kers en personeel van het gemeentehuis moesten horizontaal, en toen pakten de 26-jarige en zijn maten ruim 8000 gul- li, zoal e Intet ve bete :e effei ministe Senai ilingsss seft ee over d van h( ’ewezei aan he >t Comi den w werkte film H Albei in ha mderge de hee i Meije jgezont op h tomob iruike ie vei Tege opge dat z oerde dwaal n Tut ssinge ing ot en. Belg! opge maan sim! vendie .en vi ■de N :te vi gebru llegaa operatie. Het risico dat de kogels de verkeerde kant op waren gekomen, was onbehaaglijk groot geweest. Waar al die rondritten met gewapende kornuiten dan voor nodig waren ge weest? „Ik dacht dat het was voor het wegbrengen van medicijnen”, zei hij boordevol schijnbare onschuld. Of er in de auto dan nooit was gesproken over het gewelddadige doel van die rondrit ten? „Ach nee, in de auto werd er altijd gezongen”, zei hij. Toch verwacht het instituut niet dat een algemeen economisch herstel nog veel langer op zich zal laten wachten, ook al is de produktie in de industrie landen in het eerste kwartaal van dit jaar verminderd. Het instituut deelt de vrees van hen die menen dat onbevoegden eens splijt baar materiaal in handen zullen krijgen. Volgens berekeningen van het instituut zal er in 1980 op de wereld rond 350.000 kilo plutonium geproduceerd zijn. Zelfs als de controlesystemen dan voor 99,9 percent functioneren, zal het theoretisch mogelijk zijn dat onbevoegden genoeg plutonium bemachtigen om wekelijks een kernwapen te vervaardigen. DEN HAAG (ANP). In mei is de orderontvangst van de Nederlandse in dustrie niet verder achteruitgegaan, zo blijkt uit de maandelijkse conjunctuur- test van het CBS. Heldman vroeg om een verdaging van het proces van tien dagen om de aan klacht, die 354 bladzijden lang is, en de 180 ordners met dossiers te kunnen be studeren. Hij wist met de Westduitse grondwet in de hand tamelijk overtui gend duidelijk te maken dat hij daar het recht toe had, maar de president van het j Zak® inning!’ kken van hei rijke Vietnamese ouders veel geld heb ben gekregen om de kinderen het land uit te krijgen. Tien van deze kinderen zijn gedeserteerde zgn. „kindersoldaten” van de voormalige regering-Thieu. Toen Fowles en Becker met de Viet namese kinderen in Denemarken aan kwamen, werden ze als helden ontvan gen, maar na deze onthullingen is daar danig verandering in gekomen. De Deen se regering geeft er ondertussen de voorkeur aan de kinderen allemaal naar Saigon terug te sturen. De kinderhulpor ganisaties van Denemarken, die zich over de kinderen hebben ontfermd, pro beren ze echter in Thailand onder te brengen. SALISBURY. Premier Ian Smith van Rhodesië beeft ingestemd met een ontmoeting later deze maand met een Britse gezant en hij zal hem „positieve voorstellen” doen. Dit staat in een ver klaring die Smith gisteren in Salisbury heeft uitgegeven. BONN Andreas Baader een van de hoofdaangeklaagden in het proces tegen de vier kernleden van de zoge naamde Baader-Meinhofgroep heeft een nieuwe advocaat, die zijn vertrou wen geniet. Deze advocaat, Hans Heinz Heldmann uit Darmstadt, heeft echter van het gerechtshof in Stuttgart niet de gelegenheid gekregen om zich in te wer ken. MADRID (Reuter, UPI). Duizenden Basken in de Spaanse provincies Biscaje en Guipuzcoa hebben gisteren niet ge werkt bij wijze van protest tegen de zeven weken oude uitzonderingstoestand in verband met moordaanslagen op poli tieagenten- Overigens had het protest niet de omvang van de algemene staking van 11 december vorig jaar, toen onge veer 200.000 arbeiders thuisbleven. De oproerpolitie was in grote getale aanwezig maar hield zich achteraf en incidenten van enige omvang hebben zich niet voorgedaan. elkaar naar een doel gebracht kunnen worden en de Russen 2600. De Russen hebben echter ladingen met een grotere ontploffingskracht. Maar volgens de plannen mochten ze al wel de koningin uit bed halen en paleispersoneel executeren. En dat was voor het jonge talent al zo’n interessant vooruitzicht geweest, dat enkelen van hen al maanden tevoren in de WW gingen om niet gestoord door bazen en patroons over hun toekomstige status te kunnen nadenken. Dit leger van naar daden hunkerende aspiranten was in meerderheid nog steeds tot aan de kruin toe volgestouwd met wraakgevoelens. En met spijt. Om dat hun actie was afgelast. Enkelen zeiden blij te zijn geweest dat het plan van de gewapende overval te elfder ure was stukgelopen. Maar bij verder door vragen bleek die late blijheid verband te houden met de ontdekking dat de oude garde maar een beetje had aangeklun geld bij het ontwerpen van de militaire De 208 kinderen die de dupe zijn van dit schandaal, wonen nog steeds op het Deense eiland Livoe (Levenseiland) voor de kust van Jutland, in een zomer kamp. De Deense regering besloot weken geleden de kinderen terug te sturen naar Indochina, maar deze plannen zijn door politieke en praktische problemen zien hij als vaste klant van de bijstand tot de geregelde bezoekers van het El ster gemeentehuis behoorde en er zich helemaal thuis voelde, had hij zijn ploeggenoten voorgesteld om daar maar eens een extra roofoverval in te gelasten voor de wapenaankoop. gen, die best hun aandeel in de schuld kwijt wilden. Ze hadden kennelijk we kenlang in het complot gezeten zonder iets te hebben gehoord, gezien, of begre pen. Een 37-jarige machinebediende bij voorbeeld zou nooit iets van het complot hebben gemerkt, ofschoon zijn vingeraf drukken alle geheime stukken sierden en hij het strijdbare gedeelte van zijn groep als chauffeur van het ene ver dachte adres naar het andere had ge bracht. Kris-kras door het gehele land heen, want de supporters zaten nogal verspreid. Het instituut gelooft dat de werkloos heid in de VS zijn hoogtepunt zal berei ken bij 9,5 percent van de beroepsbevol king. In mei werd de 9,2 percent al bereikt (dat betekent 8,5 miljoen werk lozen). De snelle toeneming van de werkloosheid in Canada tot 7,25 percent in april doet vermoeden dat ook daar het ergste nog moet komen. LONDEN (Reuter). Het Britse Na tionale Instituut voor Economisch en Sociaal Onderzoek verwacht dat de werkloosheid in de voornaamste indu strielanden gedurende de rest van het jaar zal blijven toenemen. In een over zicht van de economische ontwikkelin gen in de wereld wordt vooral een somber beeld gegeven van de werkloos heid in Noord-Amerika. hof, Theodor Prinzing, weigerde aan het verzoek te voldoen. Waarnemers bij het proces beschou wen de beslissing van Prinzing, het pro ces niet te verdagen om Heldmann de gelegenheid te geven zich in te werken, als de ernstigste fout van de president van het hof sinds het begin van het proces. Heldmann staat bekend als een rustig en axact formulerend pleiter, die geen sympathisant is van de politieke koers van de Baader-Meinhofgroep, en die men omschrijft als een „radicale democraat”. •:”W De bestellingen.uit het binnenland ga ven een kleine daling te zien maar die uit het buitenland namen enigszins toe. Per saldo bleef de totale orderontvangst vrijwel gelijk. De bedrijvigheid binnen de industrie verminderde in mei iets. Voor de periode van juni tot en met augustus wordt een nagenoeg gelijk blijvende bedrijvigheid verwacht, terwijl de arbeidsbezetting in dit tijdvak naar wordt verwacht zal dalen. Een enkeling etaleerde oprechte more le bezwaren jegens de overval, maar als de president van de rechtbank dan even opgelucht ademhaalde, kon de officier van Justitie direct uit voorraad weer andere Zuidmolukse verdachten leveren, die het paleis best radikaal wilden aan pakken met raketten en granaatwerpers. Die dadendrang zat er vooral in bij de ploeg „geldophalers”, die, postagent schappen en een gemeentehuis berovend, het geld bijeen had gebracht dat nodig was voor het opbouwen van een rijk wapenarsenaal. Daar was bijvoorbeeld een 26-jarige ex-meubelspuiter, die er zich ter zitting bitter over beklaagde dat de gemeente Eist zich zo krenterig had gedragen jegens hem als werkloze. Mr. Wytema keek dat voor de zekerheid even na in de rapporten, en las daarin dat de man sinds jaar en dag werkloosheidsuitkering kreeg van Eist en bovendien al eens een extra krediet had gekregen voor het opknappen van zijn huis. „Och ja”, zei hij ontevreden, „maar daar moest ik dan steeds achteraan, anders hadden ze me vergeten”. Aange- ns d eige it na j) sla tmeri Zake ng to v Kis r mai l doo veerdi oomdi cin nr sblllgt Nadat kort geleden de Deense kinder- beschermingsraad de leiding over de kinderen had overgenomen, is Becker ook voortvluchtig. Fowles op zijn beurt heeft laten weten dat Becker minstens 140.000 gulden uit het hulpfonds op zijn eigen bankrekening in Zwitserland heeft overgemaakt. opera «esclira e staa hadde niet 1 STOCKHOLM (DPA). Volgens een rapport van het Internationale Instituut voor Vredesvraagstukken hebben de lan den op de wereld in 1974 maar liefst 210 miljard dollar aan bewapening uitgege ven- Het leeuwendeel daarvan (80 pet) is besteed door NAVO-landen en landen van het Warschau-pact. DEN HAAG (ANP). De regering zal met ingang van het lopende uitke ringsjaar een extra bedrag van 150 miljoen beschikbaar stellen ter bevorde ring van de werkgelegenheid. Dit heeft staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken mede namens staatssecretaris De Goede (Financiën) laten weten aan de besturen van provincies en gemeenten. Over deze extra uitkering, die reeds op 22 april was aangekondigd tijdens de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de nota werkgelegenheid, zijn nu enige bijzonderheden bekend. Van het totale bedrag is 15 miljoen bestemd voor de provincies; het restant van ƒ135 miljoen zal langs de weg van een extra verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds over de gemeenten worden verdeeld. Hierbij wordt vooral rekening gehouden met de positie van gemeenten met een zwakke sociale structuur. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken is bij vorige uitkeringen gebleken dat de werkgelegenheid doel treffend kan worden bevorderd als vooral gemeentebesturen hieraan hun medewerking verlenen, zoals tot dusver ook steeds het geval is geweest. ARNHEM. In het proces tegen de Zuidmolukkers die op 4 maart de konin gin wilden gijzelen, was het gisteren de dag van de waterhalers; de kleine jon gens voor wie op het grote podium van de wereldpolitiek nog geen plaats is. Ze mochten na de coup niet met Joop den Uyl spreken om hem de eisen voor een vrij Ambon te dicteren. Ze mochten zelfs nog niet voor de persfotografen poseren in de paleistuin. den uit de kas. Dat gebeurde ’s ochtens om half negen. Maar amper twee uur later, omstreeks half elf, betrad hij an dermaal het stadhuis, ditmaal zonder vermomming. Hij kwam er om te vra gen waar zijn periodiéke bijstandsuit kering bleef. „Daar had ik toch zeker recht op?”, zei hij gisteren. Toch verklaarde ook hij, evenals zijn kameraden, louter door idealisme te zijn gedreven bij het beramen van de plan nen’ voor de bevrijding van Ambon. Een huiveringwekkend idealisme, waarin mensenlevens niet meer telden en waar in de „geldophalers” ook voor eigen rekening aan de slag gingen in winkels en scholen. Naast deze mannen, die de harde lijn begeerden, waren er ook de voorzichti- Hierin bevestigt Smith een boodschap van de Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan te hebben gekregen waarin deze hem vraagt een afgezant te ontvangen. Namen worden niet ge noemd, maar volgens berichten uit Lon den zou Callaghan minister van staat voor buitenlandse zaken David Ennals zenden. De Rhodesische regering staat onder steeds toenemende druk om 'met de zwarte meerderheid en uiteindelijk ook mét Engeland tot een constitutionele regeling te komen. Smiths verklaring komt aan de voora vond van verwachte besprekingen met een delegatie van de Afrikaanse natio nale raad (ANC) om tijdstip en plaats voor constitutionele besprekingen vast te stellen. Het instituut concludeert, dat de be wapeningswedloop doorgaat. Ook bij de supermogendheden Rusland en Amerika is geen bereidheid te vinden tot ontwa pening: de VS en de Sovjet-Unie ver drievoudigden hun voorraden kernkop pen. Volgens het instituut bezitten de VS een arsenaal voor het vervoer van kern wapens dat bestaat uit 500 bommenwer pers, 41 kernonderzeeërs en 1054 raket ten die van de grond worden afgescho ten. De Russen bezitten 140 bommenwer pers, 42 onderzeeboten en 1540 op het land gestationeerde raketten. Het insti tuut zegt dat de Amerikanen 8000 kern koppen hebben die onafhankelijk van (Van onze panlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie stelt zijn reeds langer bekende bezwaren tegen het toenemende samen wonen van ongehuwden binnenkort in de ministerraad aan de orde. De KVP- bewindsman heeft grote moeite met een nota van de socialistische staatssecretaris Marcel van Dam van Volkshuisvesting. Die stelt voor om belemmeringen die het samenwonen nu tegengaan, weg te ne men. Van Agt is niet tegen gelijke kansen voor niet-gehuwden (jongeren, homosek suelen, ex-gehuwden e.a.), maar meent dat de overheid voorzichtig moet zijn met het op grote schaal subsidiëren van hun huisvesting. De nota-Van Dam is actueel nu de woningnood voor gezinnen geleidelijk aan wegvalt en mogelijkheden ontstaan om voor alleenstaanden te bouwen. Ook de minister van Financiën Duisenberg (PvdA), heeft moeite met deze plannen, omdat ze volgens hem een te grote aanslag op de schatkist in kunnen gaan houden. Na een gesprek van bijna twee uur werd gisteren door het Witte Huis be kend gemaakt, dat president Ford er bij Rabin op aangedrongen heeft, nieuwe stappen te ondernemen om het Ara bisch -Israëlisch conflict op te lossen. Waren de verwachtingen over een op lossing van de moeilijkheden de laatste tijd, vooral na de besprekingen tussen Ford en Sadat in Salzburg, hoog gespan nen. de Egyptische vice-president Hosni Moebahak verklaarde gisteren in een interview met het Franse dagblad Le Monde, dat Egypte sceptisch staat te genover de kans op een spoedig vredes akkoord met Israel. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen de overeenkomst van Conakry oprichting van de Internationale Baxietassociatie (IBA) goedgekeurd. De lidstaten van de IBA (de voor naamste bauxiet producerende landen van de wereld, o.a. Suriname) willen door middel van samenwerking hun ge meenschappelijke belangen veilig stellen. Volgens staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken komt in deze overeenkomst voor het eerst de econo mische en politieke zelfstandigheid van Suriname tot uitdrukking. Hij woonde als waarnemer van Am nesty International enkele showproces sen in Teheran bij, en verdedigde een aantal Syriërs na het drama van Fürstenfeldbrück, waar bij een schiet partij Palestijnse commando’s, en de door hen gegijzelde Israëlische atleten die deelnamen aan de Olympische Spe len in München, om het leven kwamen. Verder was hij medewerker van de nazi-jager en procureur-generaal van Hessen, Fritz Bauer. Na het besluit van Prinzing begon de verdediging van de vier verdachten met een vertragingstactiek. Er werd een ver zoek van 50 bladzijden voorgelezen, waarin men trachtte aan te tonen dat de verdachten als gevolg van „isolatiefol- ter”, zoals die werd genoemd, niet meer in staat waren het proces bij te wonen. Toen president Prinzing om 16.00 uur de zitting niet beëindigde, verlieten de gekozen advocaten om zes minuten over vier demonstratief de proceszaal. Prin zing verdaagde daarop het proces tot vanochtend. Waarnemers menen dat de ze vertragingstactiek tot doel heeft Heldmann de tijd te geven zich in te werken. Een gevaar voor het evenwicht op kernwapengebied tussen de twee super mogendheden ziet het instituut in de ontwikkeling van de Amerikaanse „Cruise Missile”, een niet-ballistische lange-afstandsraket. Dit nieuwe wapen zal zowel strategische als tactische kwa liteiten hebben en over een buitenge woon grote trefzekerheid beschikken. stand in deze buurt zeer moeilijk ma ken. Enkele maan den geleden vloog een meubelzaak in brand, en de politie stelt ook hiervoor de afpersers verant woordelijk. uitgesteld. Meer dan de helft van de kinderen leeft op het eiland in slechte omstandigheden; velen hebben heimwee en willen terug naar Saigon. Niet alle kinderen zijn weesjes: enkele tientallen zijn kinderen van welgestelde ouders die nog in leven zijn. Naar verluidt, zou Becker van deze Moebarak, die thans een bezoek brengt aan Frankrijk, zei dat Israels standpunt ongewijzigd is en dat Egypte niet veel voelt voor hervatting van de stap-voor-stap-diplomatie van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. Moebarak verwacht ook niet veel van de besprekingen tussen Ford en Rabin. Moebarak onthulde, dat Frankrijk dc Egyptische oorlogsindustrie zal helpen opbouwen met financiële steun van de olierijke Arabische landen en een begin- investering van een miljard dollar. De Sovjet-Unie is volgens de Egypti sche vice-president nog steeds niet be reid de Egyptische bewapening te ver vangen, die Egypte in de oktober-oorlog van 1973 verloren heeft. Het bezoek van de Israëlische premier is erop gericht om een tweede tussen tijdse regeling met Egypte mogelijk te maken. De voortekenen daarvoor zijn bemoedigend, te meer omdat minister Henry Kissinger deze week in het Con gres verklaarde dat op den duur een Amerikaanse „garantie” nodig was voor het voortbestaan van Israel als natie. Wat Kissinger precies met deze „ga rantie” bedoelde, maakte hij niet duide lijk, maar politieke kringen in Washing ton nemen aan dat Amerika zich bereid zou verklaren om in een oorlog waarbij Israel van de kaart geveegd dreigt te worden, het land bij te staan met een inzet van Amerikaanse troepen. Over deze mogelijkheid is echter tussen Israë lische en Amerikaanse onderhandelaars nooit gesproken. Israel heeft bij de VS verder een verzoek lopen voor een record-leverantie van 2,5 miljard dollar aan wapens en economische hulp, waarvoor premier Rabin ongetwijfeld een pleidooi zal hou den. De besprekingen tussen Jordanië en Syrië zijn volgens regeringskringen in de Jordaanse hoofdstad uitgemond in volle dige overeenstemming over Arabische en internationale kwesties. Met het akkoord komt het oude Arabische oostelijke front tegen Israel tot nieuw leven. Een dergelijk front bestond ook al vóór de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967, maar stortte ineen na het Jordaan se gewapende optreden tegen de in dat land verblijvende Palestijnse guerilla- strijders. Na de Arabische topconferentie van vorig jaar oktober in Rabat groei den beide landen weer naar elkaar toe. Intussen voert Israels premier Rabin in Washington besprekingen met presi dent Ford. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, van wie wordt gezegd, dat hij wederom een nieuwe bemiddelingsreis naar het Mid- den-Oosten zal ondernemen, neemt aan de bespreking deel. Een Napolitaans echtpaar en drie van hun kinderen zijn omgekomen tijdens een brand die begon in een winkel voor huis houdelijke appara ten en oversloeg naar het ernaastge- legen huis. Slechts twee zoons van de gezinsleden overleefden brand. politie moedde dat brand aangestoken was door afpersers, die het de midden-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3