Duin- en Dennenschool leidt de jongens op tot zelfstandige mensen met gezellige receptie Meevaller Algemene Hulpdienst voor to (fe vishal Haven Carillonklanken van H. de Ligt (J Snelliusstraat A Suede- Nappa kleding afgesloten „Hera” viert jubileum I Café 'DE HALVE MAAN' 1| lil jpCwoonst ar dartstidde ver vandaan^ je trekt steeds wwr op hartje Haarlem aand d Kort IJmondnieuws Discussie van PSP over Voorhaven 'erk ir 4 MlMllIlliiiiiiiiiii „EEN PARTIJTJE KLAVER} )S KUNNEN SPELEN KAN ERG BELANGRIJK ZIJN” DONDERDAG 1 2 JUNi 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS 5 w (Van een onzer verslaggeefsters) Geen meisjes J (NI en heren •n Speciaal Oud Zottegems bier hartje hoorlem j VELSEN. „Onze school heeft tot doel om onze jongens in het vrije bedrijf te plaatsen. Dat wil zeggen dat wij op alle mogelijke manieren proberen dat wat het dagelijks leven vraagt, zoveel mogelijk in praktijk te brengen. Je moet bijvoorbeeld zorgen dat ze een stekker aan een snoer kunnen zetten of dat ze de weg weten binnen de sociale wetten. Dergelijke zaken moeten ze leren om zelfstandig in de maatschappij te kunnen staan.” Aan het woord is de heer J. Burghout, hoofd van de Duin en Dennenschool, dagelijks hoofd van de afdeling voortgezet onderwijs. Deze afdeling heeft sinds kort de beschikking gekregen over het oude postkantoor aan de Hout- manstraat. Zelfstandigheid Beverwijk J Tel. 25629 Eigen gymzaal •,.1$i voor dames A 5. a 1 ;::::iit>tyü>niui ht (Van een medewerker) gif n groot 321270 021270 036441 036441 (ADVERTENTIE) de (ADVERTENTIE) üiHjiüiïiiüliiiiiiiijijji traat tisch 'orden envelop nd is. g- De rayon-directeur van de Nutsspaar bank, de heer J. W. van der Aar ontving woensdagmiddag de bestuursleden van de AMD in Velsen op het kantoor aan de Kennemerlaan en zette daar uiteen de motieven, waarop men deze Stichting had uitgekozen. Dat het spaarbankboekje met dank werd aanvaard, behoeft wel geen betoog. Op de foto de aanbieding van het boekje. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werden aangevoerd: 225 kg tong, 4 kis ten tarbot en griet, 342 kisten kabel jauw, 4 kisten wijting, 43 kisten schol, 59 kisten schar, 40 kisten makreel, 61 kisten varia. je Istaat. lat «re in. s iet zijn gra- n een ig stil oek dere worder jegintop irdt geer 083841 037431 077383 029798 026646 044175 080916 30, wijting drie 112-57, makreel één 60- 27, makreel twee 21-20,80, makreel drie 23,40-18,40, schar 29-16. VELSEN. De machinefabriek Hera uit IJmuiden heeft het 75-jarig bestaan woensdagmiddag gevierd met een recep tie in reataurant Brederode te Velserend. Naast veel zakenrelaties waren ook veel 7247 166 326 765 562 65 81 9 van de kleinste brouwerij in België. Dit werkelijk prach tige, zalige bier moet u ge dronken hebben om brouwer Crombé met zijn eigen hop velden en drie man personeel te kunnen waarderen. Gezondheid I De besommingen waren: VL 90 85, VL 110 184, BU 152 2800, UK 18 4600, UK 56 3900, UK 200 2200, VD 15 800, VD 19 10.000, VD 20 1000, VD 25 1500, VD 46 1000, YE 25 1100, E 202 24.000, Esbjerg R 1 5300, Rönne, R 157 2600 Rönne, RI 288 18.000 Ringköbing, RI 339 15.000 Ringkö- bing, Z 196 46.000 Zeebrugge. De span vissers: UK 23 en UK 48 6700, UK 78 en UK 107 5300, UK 135 en UK 145 4400. te ppen r jkt: eer- tot ikan- hartstikke gezellig! Hagelingerweg 36 Santpoort Het bestuur van de Stichting Algemene Hulpdienst in Velsen had woensdagmid dag een buitenkansje. De stichting was namelijk door de Nutsspaarbank uitge zócht om in aanmerking te komen voor een spaarbankboekje van duizend gul den. Ter gelegenheid van de opening van het hoofdkantoor in januari van dit jaar namelijk was tien mille beschikbaar ge steld voor sociale instellingen. In het district IJmond van de Nutsspaarbank kwamen daarvoor twee instellingen in aanmerking. Dat was vorige week de Stichting Dagverblijven voor gehan dicapte kinderen in Heemskerk; en thans werd het de Stichting Algemene Hulpdienst in Velsen. en rne tuur- lieer 3 er at. ra- tech- drijf maat- Ook in de theoretische vakken worden de jongens van de Duin en Dennen school zoveel mogelijk voorbereid op hun latere zelfstandigheid. De heer Burg hout: „We maken ook de theoretische vakken zo praktisch mogelijk: Voor het lezen worden bijvoorbeeld kranten ge bruikt, bij taal leren ze brieven te schrij ven of formulieren in te vullen, leren met het alfabet te werken, met atlassen en wegenkaarten om te gaan, zoals bij maatschappij kennis de sociale wetgeving wordt uitgelegd zodat ze de weg weten als er problemen zijn. Op die manier proberen we een sooialiseringsproces op gang te brengen en voort te zetten zodat zij straks hun eigen weg kunnen vin den”. Het merendeel van de leerlingen komt in een baan terecht. Maar er blijft altijd een kleine groep die niet tot deze zelf standigheid is op te leiden. Deze leerlin gen kunnen diat niet aan en krijgen bijvoorbeeld op de dagen dat anderen hun stagedag hebben, op de school ander werk te doen. Zij komen later veelal op de sociale werkplaats de Tunnel terecht. Daai' wordt dan weer bekeken of zij eventueel na verloop van tijd alsnog een eigen baan kunnen hebben. Het is dan Per 40 kg: tarbot 310-176, griet 229- 160, kabeljauw 1 78-63, kabeljauw 2 98-66 kabeljauw drie 98-78, kabeljauw vier 92- 88, kabeljauw vijf 55-54, schol één'132- 124, schol twee 132-124, schol drie 120- 100, schol vier 80-59, wijting drie 80-59, makreel één 47-42, makreel twee 33-30, schar 28-17. Prijzen in guldens. Per één kg: grote tong 8,77-8,32, grootmiddel tong 10,32- 9,54, kleinmiddel tong 10,48-9,50, tong één 10,55-8,86, tong twee 8,44-7,39, tarbot 10,24-9,99, zalm 8,50. De spanvissers: KW 135 en KW 145 3400. cussie-stuk over de leerd- Toen, na de fusie van de openbare en de katholieke school voor buitengewoon onderwijs, in 1970 de afdeling voortgezet onderwijs werd opgericht, werden de kinderen gehuisvest in het oude H.B.S. noodgebouw aan de Mercuriusstraat. La ter kwam daar het noodgebouw aan de J.P. Coenstraat erbij en nog later de lokalen van het gebouw Houtmanstraat. „Daaraan is nog te merken dat het bui tengewoon onderwijs, vroeger in het verdomhoekje zat. Oude, slechte gebou wen waren voor deze kinderen goed Sinds 1970 bestaat in Velsen deze af deling voortgezet onderwijs voor het buitengewoon onderwijs. Voor die tijd werden de kinderen tot hun vijftiende jaar op de-toen nog B.L.O.-scholen gehe ten- school gehouden. Maar het leef tijdsverschil tussen de allerkleinsten en allergrootsten was te groot. Door een nieuwe wet werd het in 1968 mogelijk ook afdelingen voortgezet on derwijs voor langzaam lerende kinderen op te richten. De heer Burghout: „Die wet werd onverwachts gerealiseerd. Zonder enige richtlijnen voor de scho len. Enerzijds was diat wel prettig, omdat ieder zijn school naar eigen goeddunken kon opzetten. Anderzijds was het beter geweest -als overal één bepaalde lijn zou worden gevolgd”. Verkeerscontrole Bij een verkeers controle op de Zeestraat heeft de Bever- wijkse politie acht bromfietsbestuurders bekeurd, omdat hun voertuigen teveel lawaai produceerden. Eén bestuurder kreeg een bon wegens het niet dragen van de verplichte valhelm. I voor alle jongens een stagebédrijf heb ben gevonden. Bij schildersbedrijven, loodgieters etc. Ze kunnen daar terecht, terwijl men weet dat het lang duurt voordat ze gewend zijn en dus ook voordat ze echt iets kunnen doen. Nee, werkgevers die een goedkope werkkracht zoeken, zijn daar dus niet zo geschikt voor. Dit stage-systeem bevalt goed. Belang rijk hierbij is vooral ook dat de jongens zich ook in gemeenschappen buiten de school gaan thuis voelen. Om deze reden worden alle praktische handvaardig- heidsvakken ook buiten de school gege ven. Dat gebeurt nu in de Visserij school (in de L.T.S. was door de uitbreiding van schooljaren geen plaats)., maar om die zelfde reden zullen de uren in de Visse rij school volgend jaar ook minder wor den. In samenwerking met de gemeente wordt nu druk gezocht naar alternatie ven. Men denkt hierbij aan bedrijven (eventueel gemeentebedrijven) die enige uren in de week ruimte en werkappara- tuur beschikbaar willen stellen. Maar een oplossing is nog niet gevonden. personeelsleden en oud-medewerkers van het bedrijf aanwezig. Namens de gemeente Velsen bood wethouder C. Oc- keloen zijn felicitaties aan directeur Streefkerk aan. Over drie maanden zal de verbouwing van het gebouw aan de Houtmanstraat klaar zijn. In het verleden is wel over nieuwbouw gesproken, maar de leiding van de Duin en Dennenschool was daar geen tegenstander van: „Zo’n splinter nieuw gebouw, nee, ik heb liever dit. Hier mogen de jongens tenminste een spijker in de muur slaan”. VELSEN. Het gedeelte van de Snelliusstraat dat ligt tussen de Huygen- en de Marconistraat zal met ingang van maandag 16 juni gedurende ongeveer vier weken voor alle verkeer worden gesloten. Dit in verband met de uitvoe ring van riool werkzaamheden. BiSss- De leerlingen gaan op hun dertiende meedraaien in het voortgezet onderwijs, op de school voor practische vorming” zoals hij nu wordt genoemd. Tot nu toe heeft de school geen meisjesafdeling. De heer Burghout: „Ik zou wel graag meis jes willen hebben, maar er zijn er niet genoeg. Als je een meisjesgroep er bij neemt, moet je er zeker wel acht heb ben. Maar het percentage meisjes op b.o. scholen ligt veel lager dan het percenage jongens. Dus de paar meisjes die er zijn, moeten in Haarlem naar school”. De kinderen gaan eerst een jaar naar de brugklas. Soms kunnen ze na dit jaar doorstromen naar het lager beroepsonderwijs. De andere kinderen vervolgen hun opleiding aan de Duin en Dennenschool, waar ze tot hun achttiende jaar kunnen blijven. „Wij geven voor de helft praktische vakken”, aldus de heer Burghout, „Handvaardigheidstraining is ontzettend belangrijk. Naast de creatieve handvaardigheidsvakken krijgen ze de houtbewerking, metaalbewerking, elec- tro-techniek, schilderen en montage werk. Al in het tweede jaar gaan ze ook stage lopen bij een bedrijf. Dat is één dag in de week. Ze worden dan bij een bedrijf geplaatst waar ze onder begelei ding vast kennis maken met de maat schappij. Ook de werkgevers, die voor deze stages worden uitgezocht en die zich bereid verklaren te helpen, worden be geleid. Meestal, zo zegt de heer Burghout, zijn zij onbekend met dit soort kinderen. Ze moeten leren dat zij bijvoorbeeld niét meer dan één opdracht tegelijk geven. Het is in Velsen erg goed dat we IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werden aangevoerd: 1120 kg tong, 24 kisten tarbot en griet, 992 kisten kabeljauw, 20 kisten koolvis, 30 kisten schelvis, 26 kisten wijting, 603 kisten schol, 96 kisten schar, 31 kisten makreel, 421 kisten varia. Vertrokken schepen op donderdag: Tor Belgia, Antwerpen; Claudia, Neus- tad, IJmuiden. Aangekomen schepen op woensdag: Uniwersitet, Torunski, Sepetiba; Rijn stroom, Harwich; Monte Toledo, Santan der; Nikolay Krylenko, Turkey; Van- quard, Rochester; Kopalnia Machav, Hamburg; Oremar, IJmuiden, Norfolk; Tor Belgia, Gothenburg; Nanna, IJmui den, Berwick; Venus, Bergen; Haithabu, Wisbeck; Wotan, Sleepboot, Papierenfa- briek Noordzee; Rostan, Noordzee; Akrou, La Pallice; Kyra Christina, Bre men; Impala, Ipswich. Nu de Duin en Dennenschool de be schikking heeft gekregen over het hele gebouw aan de Houtmanstraat - dat door de leerlingen zelf onder leiding van ambtenaren van openbare werken is op geknapt, blijft voor de school nog een wens over: namelijk een eigen gymzaal. „Er wordt nu gegymd in de Ossen- dorpschool en de jongens krijgen alle maal een uur judo bij Plenckers. Met die judo zijn we een paar jaar geleden begonnen en dat gaat voortreffelijk. Het is een disciplinaire sport: ze mogen vechten, maar moeten zich aan bepaalde regels houden. De ervaring is dat vooral de jongens die wat minder weerbaar zyn. meer zelfvertrouwen krijgen. Ze gaan zich psychisch meer zeker voelen en dat is alleen maar goed. Bovendien wordt er op school ook wel minder gevochten sindsdien, juist omdat ze de kans hebben om af te reageren. En daarom zou het zo plezierig zijn om een eigen gymzaal te hebben. Zodat je ze, zo nodig, een uurtje kan laten gymmen”. Aangekomen schepen op donderdag: Fridel, Poole, Velsen; Roelof Holwerda, Grangemouth; Laurita, Yokohama; Smit Lloyd 11, Cont.Plat, IJmuiden; Rhone, Antwerpen; Vedette, Fecamps; Brilliant, Kristiansand; Maersk Fighter, Cont.Plat, IJmuiden. Het was een gezellige en ongedwongen receptie zonder officeel vertoon. Toch kon het niet uitblijven, dat er even een officieel tintje aan de feestelijke bijeen komst gegeven werd. Namens het perso neel van het bedrijf bood de heer T. Roodzant een groot schilderij met im pressies van havenwerkzaamheden aan, dat waarschijnlijk een plaatsje krijgt in de hal van Hera. In verband met het jubileum hadden de personeelsleden al een keuze mogen maken uit een tafel- aansteker, een platen- of een boeken- bon als aandenken aan deze dag. toch altijd beter als zij normaal mee kunnen functioneren in de maatschappij, in andere groepen, hoewel het aanpas singsvermogen nogal eens moeilijkheden op kan leveren. Om deze moeilijkheden zoveel moge lijk te voorkomen, leren de jongens bijvoorbeeld ook gezelschapspelletjes. „Een partjtje klaverjas kunnen spelen kan erg belangrijk zijn”, aldus de heer Burghout, op vrijwel elke werkplaats wordt tijdens de schaft gekaart. Dat zijn zo van die dingen voor de meeste men sen vanzelfsprekend zijn, maar voor deze jongens niet. Ze beheren hier ook helemaal zelf de kantine, ze verzorgen onder supervisie van openbare werken de tuinen en we geven het vak house-hold: fietsbanden plakken, olie verversen in een auto, een lamp indraaien, kortom allemaal van die kleine dingetjes die je toch allemaal wel zou moeten weten. genoeg. Nu is dat gelukkig wel anders geworden. Wij hebben bijvoorbeeld een veel ruimer budget”, aldus het school hoofd. „Het geldt voor de basisschool alswel voor deze afdeling dat veel mensen nog steeds niet goed weten wat voor het school het nu eigenlijk is. Het komt voor dat ik van ouders hoor: moet mijn kind tussen die gekken zitten? En als je ze dan laat zien hoe het op school is, kijken ze hun ogen uit als er bijvoor beeld een landkaart aan de muur hangt, of als de kinderen aan het lezen zijn. Ik laat nooit een kind toe als de ouders de school niet hebben gezien”. De afdeling Velsen besloot, ter onder steuning van het werk van het vor mingstheater GLTwee, een motie te zen den aan de Provinciale Staten van Lim burg met het verzoek om alles in het werk te stellen om GLTwee te behou den. De volgende openbare vergadering is woensdag 25 juni. Prijzen in guldens: Per één kg: grote tong 8.91-8.40, grootmiddel tong 9.89-9.59, kleinmiddel tong 10.00-9.63, tong één 10.33-9.82, tong twee 8.53-8.15, tarbot 10.40-9.78. Per 40 kg: tarbot 346-156, griet 235- 160, kabeljauw één 78-54, kabeljauw twee 108-62, kabeljauw drie 90-57, ka beljauw vier 84-54, kabeljauw vijf 61-39, koolvis drie 47-44, koolvis vier 44-18, schelvis één 28,80, schelvis twee 30,. schelvis drie 29-28,80, schelvis vier 60-5T, schol één 84-66, schol twee 110-67, schol drie 132-76, schol vier 74-51, wijting één De besommingen waren: VD 15 2200, VD 20 1200, VD 25 1390, VD 46 1360, YE 25 850, ZL 6 1390, RI 139 19000, RI 397 5900. In de Visserijschool krijgen de leerlingen van de Duin en Dennenschool de praktische handvaardigheidslessen. Hier is een groepje jongens bezig met metaalbewerking onder leiding van docent A. Voskuil. Op de achtergrond het hoofd van de Duin en Dennen school, de heer J. Burghout. Diefstal Gistermiddag is in de Wijk aan Zeeër Tappenbeckstraat een Peugeot-brommer gestolen. N- .'.vMxr' (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De beiaardier H. van der Ligt zal zaterdag 14 juni het volgende programma op het stadhuiscarillon spe len: „Preludium (H. de Ligt), drie oud- Nederlandse liedjes, „Variaties over Est- ce-mars” (J.P. Sweelink), „Ik zag Cecilia komen”, en „Komt vrienden in dén ron de”, Sonatine (Wim Franken), drie inter mezzi van Heleen van der Weel en een „Fantasio” over Engelse liedjes (H. de Ligt). De Heer de Ligt speelt tussen tien en elf uur ’s morgens. Vertrokken schepen op woensdag: Heinrich-S, Emden, IJmuiden; Mearsk Fighter, Cont.Plat, IJmuiden; Jan, Bre men; Joule, Antwerpen, IJmuiden; Tor. Hollandia, Gotenborg; Dryburgh, Felix- towe; Monte Toledo, Santander; Noord ster, Itzehoe, IJmuiden; Steinbjorn. Ber gen; Bereoch, Londen; Venus, Esbjerg; Rijnstroom, Ipswich; Jean-E, Londen; Olgatopic, St. Lauwrence, IJmuiden; Wendentor, Cont. Plat; Vanquard, Lon den; George Vieljeux, Duinkerken; Al- berson, Zwijndrecht; Maasborg, Delfzijl; Kiten, Noordzee; Mobil Wedel, Emden; Johannes, Helsinki; Mari, New Found- land; Venus, Bergen; Stirling Brigg, Cont.Plat, IJmuiden. -■ I VELSEN. Dezer dagen vergaderde de afdeling Velsen van de PSP. Centraal in de vergadering stond het fractie verslag verzorgd door het raadslid en één der medewerkers van de fractie van Progressief Velsen. Enige nadruk is ge legd op wat er zoal in de raadscommis sies wordt besproken. Sociale aangele genheden en culturele- en jeugdzaken kregen de meeste aandacht; in totaal is twee uur over dit agendapunt gesproken. De vergadering keurde het fractieverslag goed. Over de Voorhaven het volgende: Op zaterdag 14 juni organiseert de afd. Velsen een diskussie-middag met alle afdelingen die betrokken zijn bij Voorhaven. Aan de hand van een dis zal een aantal stellingen Voorhaven worden geformu- ■s.' J u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5