van actueel soms schuimend zeeblauw bad Paps in r 1 Ontmaskerende tekeningen Albert Hahn Titulaer ruimtevlucht Mars over naar 1 Meubelfabriek Oisterwijk I .^411 de Zuiderzee Actie „Honderd piek ABRAHAHJeGEWELOIGE ij voor Mozambique” Geschiedenis van 1 3 1975 JUNI VARIA 24 Dit woord: ROT - en voor de eigenaars vrolijk - rinkelen. Na de traditionele moe- derdag in mei is het zondag weer vaderdag en uiteraard moet de heer des huizes een aardige ver rassing worden bereid. Geijkte Dit woord: VENT en fraai verpakte geurtjes zullen dan weer zijn wat uitgedunde voorraad moeten aanvullen. Van daag houd ik het op de geurtjes en doe er meteen ook maar wat voor moeders bij. Dit woord: BEROERD v ii F esl. 1 cadeautjes als stropdassen, sok ken, overhemden, tabaksartikelen voor exclusieve herenmode V R IJ D A G Atoom en heelal 'ereJn"ePai f 'i iWT w ARBEIDERS- J.B. (Van onze Haagse redactie) H. R. J. B. DE KASSA’S IN ONS vader landse middenstandswereldje zul len dezer dagen wel weer volop ’n onder redactie van Bé ter Maat slaapkamers wandkasten dekenkisten Makkelijk om de niet geheel maakte mond wat te corrigeren. Grote Houtstraat 59, Haarlem Tel. 023-321965 VOOR MANNEN DIE DE NIET te onderdrukken neiging hebben zich te gaan opmaken, is de Engelse MARY QUANT u weet wel, zij lanceerde in 1960 de veelbesproken minirok de reddende engel. Vorige maand bracht zij in Engeland poederdozen voor heren op de markt, compleet met tegen tranen bestande mascara en lipsticks' in discrete tinten. Mary garandeert overigens dat deze man- DE GESCHIEDENIS van de Zui derzee blijft boeien. Met het droogval len van de nieuwe polders is veel historisch materiaal boven water ge komen. G. van der Heide heeft er bij wijze van spreken met de neus bo venop gestaan. Hij is deskundige in de scheepsarcheologie. Hij werkte aap de opzet van de musea op Schokland en van Ketelhaven. Hij is nu als adjunct-directeur verbonden aan het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Bij Boekencentrum is „De Zuider zee, van land tot water, van water tot land” van hem verschenen. Het behandelt in grote lijnen de wordings geschiedenis van de Zuiderzee vanaf de ijstijd tot aan het gereedkomen van de Afsluitdijk. Het verhaalt over de morenenlandschappen, de fauna en flora uit die tijd; over het land- schap in de Romeinse periode; over de veranderingen in de middeleeuwen en de tijden daarna. Van der Heide gaat in het kort ook in op de historie van de belangrijkste plaatsen (van toen en nu) rond het Ijsselmeer. De archeologische vondsten krijgen roya le aandacht. markt. In laatst genoemde categorie treffen we aan California Sun Tal Gel, een lichtgekleurde gelei, de Cali fornia Sun Tan Lotion of olie en om na het zonnebad de huid te verzorgen en te verzachten is er dan nog de California After-Sun Moisturizer. Niettemin raad ik u aan voorzichtig te zijn. Er staan inderdaad leuke en uitstekende recepten in, maar als ik zie hoe je zonnebrandolie moet fabri ceren, dan krijg ik de griezels. De lieve schrijfster zet er weliswaar bij dat die olie bepaald niet geschikt is voor een langdurig bad in de felle zon, maar wel voldoende bescherming biedt voor een verblijf in de open lucht. Ik zou hieraan willen toevoe gen dat als dat een zonnige openlucht betreft en u het betreffende recept veelvuldig zou toepassen, dan is de kans niet gering dat u na het zomer seizoen er uit komt te zien alsof u rechtstreeks uit een leerlooierij komt. Ik neem zonder meer aan dat zulks niet uw bedoeling zal zijn. Selecteer bij het toepassen van de recepten uit dit boek net zo zorgvuldig als bij het aankopen van de kant en klare cos- metica-produkten. Met dat in uw achterhoofd kunt u veel plezier aan het boek van Stephanie Faber bele ven. Beroerd is eigenlijk het verleden deelwoord van het werkwoord beroe ren: aanraken maar beroerd wordt ALS ER OPZIENBARENDE zaken over de ruimtevaart of over ons pla netaire stelstel te melden zijn, dan wordt de vrienlelijke en baardige drs. Chriet Titulaer onmiddellijk voor de TV gehaald. Ook de uitgevers zijn er weldra achter gekomen, dat hij de kunst verstaat die ingewikkelde ma terie op begrijpelijke wijze aan het „eenvoudige volk” uiteen te zetten. eenvoudig is aan te brengen. Heeft deze zijn werk gedaan, dan spoelt u uw gezicht met veel koud water af en er valt geen ontsierend haartje meer te bekennen. VOOR DE TERE HUID VAN het gezicht geeft Helena Rubinstein ons tenslotte een ontharingscrême, die nu ééns de eigenschap heeft plezierig te geuren. Deze crème, de Nudine Brush- On, is voorzien van een duidelijke gebruiksaanwijzing, zodat een om standige uitleg hier achterwege kan blijven. Plezierig is het, dat u bij deze ontharingscrême geen spateltje hoeft te gebruiken. Het flesje heeft namelijk een handig penseeltje inge bouwd in de dop waarmee de crème ALS OOIT EEN TWEEDE DRUK van een boekwerk met vreugde kan worden begroet, dan is het zeker wel de herverschijning - na zes jaar - van de uitvoerige studie van Koos van Weringh over Albert Hahn, de befaamdste politieke tekenaar die ons land ooit heeft gehad. DEN HAAG. De PPR adviseert haar leden 100 gulden te geven aan de actie-Mozambique van het Angola Co mité, de Mondlane-Stichting en de No- vib, ter gelegenheid van het onafhanke lijk worden van Mozambique op 25 juni. In de eerste plaats is rot een bij vorm van rat, het bekende knaagdier. Men spreekt van een kale rot voor een armoedzaaier en van een ouwe rot voor iemand die door ondervin ding anderen de baas is. Een slimme rot is gewoon een slimmerik. In al deze gevallen kan de vorm rat niet gebruikt worden. Verder is een rot de verouderde term voor een kleine af deling militairen. Vroeger zette men de geweren aan rotten. In ongunstige zin werd dit woord rot ook gebezigd voor: een groep die slechte bedoelin gen heeft. De opstandige engelen worden in Vondels Lucifer het god deloze rot, het oproerige rot genoemd. Het bijvoeglijke naamwoord rot bete kent letterlijk: in staat van bederf. Een rotte appel bederft de hele mand. Meer algemeen betekent dit rot; van slechte kwaliteit, corrupt. Men spreekt bijvoorbeeld van rotte toestanden. nu alleen nog als bijvoeglijk naam woord gebruikt. De oorspronkelijke betekenis is dus: aangeraakt en wel in het bijzonder: aangeraakt door de hand Gods d.w.z. getroffen door een plotselinge hevige ziekte en wel de ziekte die men nu nog steeds een beroerte noemt, de hersenbloeding. In deze betekenis is beroerd geheel ver- ouderd. Wanneer men nu in het bij belboek Job leest: wanneer ik daar aan denk word ik beroerd denkt men alleen aan de huidige in gemeenzame taal gewone betekenis: onwel, naar, ellendig, ziek. De Leidse vertaling heeft dan ook: word ik verbijsterd. Heel gewoon is beroerd ook voor gemeen, slecht. Men zegt: een beroer de kerel, beroerd weer, hij schrijft beroerd enz. nenmake-up bestand is tegen de meest gepassioneerde omhelzing. En nu maar afwachten wat er gaat gebeu ren. OÖe/oo/^efee^^O/feert f CHRISTIAN DIOR HEEFT voor vader ook weer wat nieuws uitgevon den. Aan de zeer uitgebreide serie Eau Sauvage is wat schuim toege voegd en wel het Sauvage schuimbad. En ziet mannen, uw badwater krijgt een Middellandsezee blauwe kleur en het wordt sprankelend als van een woeste bergbeek waaromheen u dan de geur van groene wouden met het aroma van wilde kruiden, varens en mossen herkent. Dames, weest op uw hoede: pa badend in het blauwste blauw en er dan uitspringend als een welriekende bosgod. verbonden blijven. In beide bladen werden de geesteskinderen van Hahns niet ontziende, vlijmscherpe tekenstift vooral in de kringen van de arbei dersklasse als een wekelijks feest en een wekelijkse vertroosting ervaren. Fel hekelde de bewogen Albert Hahn het kapitalisme waarvan de keerzijde een diepe armoede was. Voorts volgde zijn tekenpen de kolo niale politiek en de oorlog Een be langrijk mikpunt van Hahns tekenin gen was „het politieke christendom”, zoals dat door de confessonele partij en werd uitgedragen, met aan het hoofd „Bram de Opperchristen,, Ab raham Kuyper. Zelden is in de Ne derlandse geschiedenis een politicus zo hinderlijk gevolgd als deze anti revolutionair. I l Toonzaal: Amsterdam II Leidsekade 102 (naast Lido, vlak- J|| bij Leidseplein) .tel. 020-233917. ffl Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op |)i donderdagavond tot 21.30 uur. lil Uw kopje koffie staat klaar. Een derde voorbeeld is vent, een woord dat er helemaal niet uitziet als een samenstelling, maar dat een ver korting is van vennoot: makker, ka meraad, medestander, dat weer ont staan is uit veemgenoot. OOK DE VROUWEN WERDEN door Max Factor bedacht en wel met drie nieuwe, beeldige kleuren oog schaduw, verpakt in tuimelbolletjes. De namen van de tinten zijn net zo leuk als de bolletjes, namelijk Viva Charcoal (zacht zwart parelmoer), Vi va Green (parelmoer-groen) en Viva Topaz (parelmoer-steenrood). Voorts brengt Max onder de naam Califor nia Avocado Milky Cleanser, een nieuwe reinigingscrême, plus nog een paar fijne zonneprodukten op de MAX FACTOR LAAT ZICH even min kennen en maakt goede sier met drie goeie geuren after shave, die mijnheer overigens kieskeurig moet uitzoeken. Een paar druppeltjes op de pols, even wachten en dan maar ruiken. Vindt u de geur na tien minu ten nog lekker, besluit dan maar rustig tot aankoop. Herbal Musk (hout, mos en bladeren) geeft een pittige herfstgeur, Spice Musk is fris en kruidig en Citrus Musk laat een heerlijke, frisse, ongecompliceerde geur van u afstralen. Harriet Freezer: „Wat nou weer!!” Een bundeltje van de stukjes die eerder zijn verschenen in het Alge meen Handelsblad, Het Parool, en Opzij. Met haar bekende ironie en spot gaat zij in tegen alle beweringen wat we allemaal fout doen, wat we wel en niet mogen eten, wat we wel of niet mogen bespuiten of wat we wel of niet mogen denken en gelo ven. internationaal georiënteerde Het Zon dagsblad van Het Volk, waarvan het eerste nummer op 6 juli 1902 ver scheen. Het Zondagsblad werd eind 1906 opgeheven en werd in januari 1907 opgevolgd door de unieke No tenkraker, een politiek-satirisch weekblad, waarvan Hahn de drijven de kracht blijkt te zijn. Tot zijn dood (3 augustus 1918) zou hij hieraan In het begin van deze eeuw, van 1902 tot ongeveer midden 1918, was Albert Hahn niet alleen een bijzonder geliefd, maar vooral een uitermate gevreesde politieke tekenaar. Zijn eerste bijdragen verschenen in het UITGEVERIJ DE PERS-AMSTERDAM. Dit bedrag is de helft of minder van het belastingvoordeel dat alle belasting betalers dit jaar hebben gekregen. De opbrengst van de actie-Mozambique die vorig jaar herfst begon en tot nu toe slechts 350.000 gulden heeft opgebracht wordt gebruikt voor de aanschaf van gereedschappen en werktuigen in Neder land, die vervolgens naar Mozambique worden gestuurd. Daar worden ze aan de bevolking ter beschikking gesteld bij de bouw van huizen. Dat doet drs. Titulaer dan ook in zijn nieuwste werk .Landing op Mars”, dat bij A. J. G. Strengholt in Bussum verscheen. Zo behandelt hij in dit verband zowel de onbemande vluchten als de plannen voor beman de tochten. Een actuele affaire overi gens, want als alles volgens plan verloopt zal deze zomer een nieuwe mijlpaal in de turbulente geschiedenis van de Amerikaanse ruimtevaart worden bereikt. Tussen half augustus en half september zullen met een tussenpoze van enkele weken, twee Degene die het politieke en sociale leven uit het begin van onze eeuw nog wat nader wil leren kennen en begrijpen en die samenleving vol on recht van toen op indrukwekkende wijze wil zien uitgebeeld door een strijdbaar kunstenaar als Albert Hahn, mag niet verzuimen dit boeien de boek tot zijn of haar eigendom te maken. Men zal zich dan tevens ver bazen hoeveel tekeningen van Hahn zelfs nu nog een actueel tintje heb ben. De Arbeiderspers in Amsterdam heeft het uitgegeven. MARGARET ASTOR DOET NOG wat collageen in haar nieuwe Moistu re Cream om op deze wijze de vrouw de hele dag van een glad, gezond en fris gezichtshuidje te voorzien. De crème is bovendien een goede basis voor de make-up. Om de lippen op hun mooist te laten uitkomen heeft Margaret vier nieuwe kleuren con tour potloden het licht doen zien. vol- HELENA RUBINSTEIN HEEFT voor deze bijzondere derde zondag in juni in haar bekende serie Men’s Club een forse fles after shave lotion in een spray-uitvoering in roulatie gebracht voor een zeker niet zo forse prijs. De lotion heeft naast de fijne geur, de prettige eigenschap de huid na het scheren te kalmeren en lekker zacht te maken. Een extra wederzijdse kus is dan ook nog even meegenomen. Voor alle vrouwtjes, die in hun lunchuurtje of ander vrij momentje even van het zonnetje wil len genieten zonder daar direct de nadelige gevolgen voor hun gezichts- huid van te ondervinden, heeft Hele na ook nog iets in petto. De Skin Dew Day Cream beschermt de huid net voldoende om een of meerdere uurtjes de zon te kunnen aanbidden. De crème is te verkrijgen in een tube of in een pot en in twee soorten: de onzichtbare Naturel en de bruin ge tinte Sportive. Dat, als afwisseling op zijn literair en politiek geladen werk, Thomas Mann zich ook bezig kon houden op geheel ander terrein, getuigt „Herr und Hund” door Pé Hawinkels ver taald als: „Baas en hond”. Mann schrijft met veel liefde en humor over zijn hond, die hij met veel geduld, toewijding en verwondering heeft waargenomen. Deze uitgave is geïllustreerd met een aantal heel fij ne tekeningen. TOT BESLUIT VAN DIT JOUR NAAL nog even het volgende. Het zou kunnen zijn dat pa op vaderdag, moeder nog zou willen verrassen met een uitgesteld moederdag-presentje. In dat geval wil ik hem graag via u, mevrouw, even opmerkzaam maken op een alleraardigst boekje, waarin u recepten en aanwijzingen vindt voor het maken van cosmetica en vele andere geurige heerlijkheden. Het boek kreeg de titel „Kosmetika puur Natuur”, het werd geschreven door Stephanie Faber en uitgegeven door C. A. J. van Dishoeck te Bussum. U vindt er maar liefst 315 recepten in voor het maken van crèmes, lotions, maskers en wat al niet meer om u van top tot en met teen te kunnen verzorgen. Nou staat één ding als een paal boven water: alles wat je zelf maakt is zonder meer voordeliger. boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken bpekenboekenboekenboeken Vikingen in de richting van de pla neet Mars worden gelanceerd. Het doel is een onbemande landing op de zogenoemde „rode planeet” en dit experiment zal dan tevens moeten uitwijzen of er wel of geen leven op Mars is. Afzonderlijke hoofdstukken wijdt Titulaer aan de maantjes van Mars, aan de beroemde Marskanalen en aan de mogelijkheid van leven op deze planeet. Uitgebreid wordt vervolgens ingegaan op de resultaten van de Amerikaanse Marsvluchten, het een en ander rijkelijk geïllustreerd. We zien dan haarscherpe foto’s van kra- ters en canyons, van ravijnen en woestijnen, van vulkanen en pool kappen. Ook de Russische vluchten worden toegelicht. In het laatste hoofdstuk beschrijft drs. Frank Israël „Mars en de science-fiction”. Een bij zonder interessant boek voor de zeer velen die door de ruimtevaart worden geboeid. De taalkunde kent de term: verho len, dat wil zeggen verborgen samen stelling. Daaronder worden verstaan woorden die er uitzien of ze enkel voudig zijn, maar die bij onderzoek blijken toch samengesteld te zijn. Het gevoel voor de betekenis der afzon derlijke delen is dan verloren gegaan. Voorbeelden zijn: juffrouw, eigenlijk: jonge vrouw; misschien dat oorspron kelijk luidde: mach(kan)(ge)schien. PPR-fractieleider dr. Bas de Gaay Fortman sprak over de actie „Honderd piek voor Mozambique” als een „simpel gebaar van solidariteit”. Met de actie wil men 200.000 tot een kwart miljoen gul den inzamelen, waarmee drie zgn. zelf- bouwcentra in Mozambique van de noodzakelijke gereedschappen kunnen worden voorzien. Het uitgestrekte gebied van de mo derne natuur- en sterrenkunde wordt ons uit de doeken gedaan in een forse pocket onder de titel „Van atoom tot heelal” in de Aula-reeks van Het Spectrum. Behandeld worden onder meer de nieuwe deeltjesversnellers, de mogelijkheid van kernfusiereacto- ren, de laatste gegevens over satellie ten en raketten, de speculaties over quasers en exploderende spiraalnevels en het belangrijke nieuwe werk op het gebied van de oorsprong der ele menten en de evolutie van de sterren. Deze Aula-pocket, geschreven door de Engelse professoren G. O. Jones, J. Rotblat en G. J. Whitrow, werd in 1957 voor het eerst, in roulatie ge bracht en beleefde nu al zijn vierde druk, die uiteraard volledig is bij ge werkt. 1 ‘n^'ooser^t &Pn 'tp'oib, (ADVERTENTIE) tafels stoelen *TV-kasten bankstellen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25