Hangt af van kabinetsadvies, commissie Boersma en nieuw streekplan I^KEUR B.V.>| BOUWMARKT baar maken voor het onderwijs Beslissing over extra klaslokalen voor ir. Krijgerschool uitgesteld Voortgezet LOM-onderwijs in deel Franciscusschool todtevishal gaan binnenkort fuseren ISH Vermeulenmuseum dienst Prof v. d. Leeuw- en Clara Sternschool in de drie verschillende situaties, het probleem combinatieklassen, de bereik baarheid van de schoolgebouwen, de wijk- functie van de school, de keuzemogelijk heid voor ouders en de communicatie mogelijkheden tussen ouders en het team, op respectievelijk grote en kleine scholen. Provincie wil nog geen standpunt bepalen over aanleg voorhaven HISTOR VERVEN. NIEUWE SENSATIES BIJ DE SCHOOL- BOEKEN HELL'S DRIVERS" Koudenhorn 54 f Taak voor nieuwe functionaris Wethouder Roessingh wil compromis bekijken PROF. J. H. GUNNINGSCHOOL WELLICHT LATER ALS DERDE VAN DE PARTIJ JUNI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 5 NU BIJ KEUR T VOLLEDIGE PAKKET VERDER DIV. TUINARTIKELEN )P In de knel Compromis JM Mes op de keel Instemming Ouderavonden BOEKHANDEL ERASMUS f JID i an: •den l eg irden ■de Ut F.' RT luis se- JP grui RT M 1 N b4 L 4 OP V jt A IgiS fe il FS- :n N net ing wprojeJ 2 afat e bovel i. - 4 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) i. 800 (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) Voorkom teleurstelling uiteinde] ijke beslissing m: Nu bestellen bij: s :laan traaf: kamer ag tat de )at ele nd Op vragen van verschillende commis sieleden gaf hij toe dat de provincie wel eens in de knel kan komen te zitten als rapporten, adviezen en nota’s langer op wille van de liefhebbers van sensatie. Op de foto Freddy Maico tijdens zijn optre den in Messina. Na alle’ andere instanties kwam ook de commissie onderwijs tot het inzicht dat de oplossing zoals die nu als voorstel naar de raad gaat voorlopig de beste is. Wethouder Roessingh gaf aan op wel ke punten was geoordeeld of de bestaan de situatie moest blijven bestaan of dat een fusie en dan met of twee of drie scholen beter zou zijn voor het onder wijs in dit deel van de gemeente. Hij duidde op de voor- en nadelen van grote of kleine scholen, de klassebezetting Binnen de commissie bestond in eerste instantie enige twijfel over het antwoord op de vraag wat voor man of vrouw de Bouwmaterialen P.V.C.-arti kelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Openingstijden: dagelijks van 8.00-18.00 uur. zaterdags van 8.30 -17.00 uur. tel. 023-321212. donderdag- 12150 kg. 415 ixateus 3M AT 29 I ÏL. 1210 16 id- el- sn” >or ge en het ui: douch i 3TS. ner fla en ilf ijk n- ee en ;er en e- Naast de oudercommissies en de per soneelsleden hebben ook de leden van de schoolraad Velsen en de bestuursleden van de Vereniging voor Openbaar On derwijs zich met de fusiezaak bezig ge houden. Over het algemeen ook bin nen het college neigt men naar in stemming met de fusieplannen. Het wordt de meest gerede oplossing genoemd. Men is niet overgegaan tot samenvoeging van alle drie de scholen, zo deelde wethou der Roessingh mee, omdat dat te veel nevenproblemen (ten aanzien van perso nele zaken en keuze van gebouwen) met zich mee zou brengen. Het wordt echter riet ondenkbaar geacht dat de Gunning- school zich in de toekomst alsnog zal voegen bij de andere twee scholen. Na de fusie zal het onderwijs in de Clara Sternschool plaatsvinden. Ten eer ste omdat de Clara Sternschool groter is en leuker ligt, ten tweede omdat men dan een betere verdeling heeft met een school ten noorden en ten zuiden van de Lange Nieuwstraat. Nadeel bij deze situa tie is de ligging van de kleuterschool tegenover de huidige Prof, van de Leeuw- school. Een kleuterschool dient bij voor keur zo dicht mogeiyk bij de basisschool te staan. Maar nu deze kleuterschool de toeieveringssehool wordt, ziet men deze situatie nu als het meest eerlijk. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tot het bepalen van een standpunt voor of tegen een buiten haven bij IJmuiden hebben Gedeputeer de Staten van Noord-Holland zich bij een bespreking van het rapport Posthu mus dat handelt over de aanleg van dit project niet laten verleiden. Het college was verzocht mondeling tijdens een gis teren gehouden vergadering van de pro vinciale commissie economische zaken de ingediende vragen te beantwoorden van het statenlid Harms-Matser, die G-S. uit de tent probeerde te lokken. Zij had gevraagd inzicht te geven in de bemoeie nissen van de provincie bij het tot stand brengen van de kosten-batenanalyse van de voorhaven. Zij vroeg ook of Gedepu teerde Zuurbier en de directeur van de planologische dienst die beiden de ver gaderingen van de commissie zeehaven’ overleg bijwoonden akkoord zijn gegaan met de inhoud van het rapport en het advies. IJMUIDEN LANGE NIEUWSTRAAT 243 TEL. 13144. SANTPOORT HOOFDSTRAAT 234, TEL. 378371. Harms-Matser vroeg waarom de aan passing van de infra-structuur niet in de berekening waren opgenomen. Verder zei ze dat de uitgangspunten van het rap port op het gebied van de vervoerspro- it: ikamers f lat-w« ord. s it: ikamen of koo joort. Wethouder Roessingh verklaarde zich bereid om te proberen al voor komend schooljaar één eerste klas te organiseren. „Als we voor 11 augustus al iets kunnen doen, zal dat zeker gebeuren,” aldus de wethouder, „maar er is toestemming van het departement voor nodig. Misschien is het haalbaar. De ouders zien in elk ge val de zaak bij voorkeur helemaal gere geld voor komend schooljaar, maar dat zal niet mogelijk zijn”. scholen zelf (met een mobiel gedeelte van het museum) of in het museum zelf met de klassen gaan werken, waarmee het biologieonderwijs op de lagere scho len kan worden uitgebreid. Er werd een krediet gevraagd (47.500 gulden) voor reorganisatie van het museum, salaris kosten van de nieuwe medewerker en aanschaf van audio-visuele middelen. Het plan, zoals het aan de commissie werd voorgesteld, was samengesteld door een werkgroep uit het bestuur van het Pieter Vermeulenmuseum- Dit plan werd door deze werkgroep ontworpen om het Pieter Vermeulenmuseum een nieuwe functie te geven. De gemeente zal dit plan in grote lijnen overnemen, met wel de duidelijke vermelding dat de gemeen te dit plan ziet als een middel tot beter onderwijs. n n: doo yarket.l verbouwing, aanschaf van leermiddelen etc. aan de orde gesteld. De commissiele den zagen zich hiermee in feite voor een blok gesteld. Een gedetailleerde begro ting was niet voor alle commissieleden aanwezig, die hierdoor genoegen moesten nemen met de aankondiging van .wet houder M. Roesingh dat „er nogal wat geld voor nodig zou zijn”. De totale kosten zullen vermoedelijk rond de vijf tig duizend gulden uitkomen. VELSEN. De commissie onderwijs zaken heeft zich donderdagavond ak koord verklaard met het plan een func tionaris aan te trekken die in samen werking met de beheerder van het Pie ter Vermeulenmuseum zich moet gaan inzetten om dit museum nieuw leven in te blazen. Het is de bedoeling dat het museum meer dienstbaar wordt gemaakt voor het onderwijs waarmee aan de in de stichtingsstatuten gestelde „natuur- educatieve functie” van het Pieter Ver meulenmuseum wordt gegeven. De nieuwe man of vrouw zal of in de inwoni traat tamers srs. Eén van de commissieleden kwam met een compromis-voorstelwel nieuw aan bouwen, maar dan één groot lokaal. Daarbij niet uitgaande van de bestaande zevenklassige school, maar van een toe komstige zesklassige school. Men besloot een begroting voor een dergelijk project op te laten stellen en het onderwijzend team van de school bij de verdere planning te betrekken. De commissie verklaarde zich voorlo pig wel akkoord met het krediet voor schilderwerk, verhuiskosten, aanschaf van gordijnen, nieuwe borden en voor het verleggen van de speelplaats. Ook het nieuwe meubilair, zo werd vermeld, is inmiddels besteld. garag rs. huis it ling. g in: >en ke srs, ba =.V. gs A De aanbouw van twee nieuwe lokalen aan het bestaande schoolgebouw (kosten drie ton) is door B. en W. van Velsen afgewezen. Het neerzetten van twee mo biele noodlokalen - die uit Zeewijk zou den moeten komen zal de gemeente zo’n anderhalve ton kosten. Men erkende dat twee noodlokalen niet de beste oplos sing zou zijn omdat in Zeewijk zelf, met name bij de Duin en Dennenschool, nog een dusdanig ruimtegebrek bestaat dat deze school er bijzonder mee gebaat zou zijn als de twee lokalen daar terecht zouden komen. zich laten wachten dan nu gepland is. Verder maakte hij duidelijk dat de direc teur van de provinciale planologische dienst alleen op grond van zijn persoon lijke deskundigheid in de commissie zee- havenoverleg heeft zitting genomen. Hij had zijn eigen inbreng - zo zei gedeputeer de IJff - en niet als provinciaal ambtenaar. Gedeputeerde Staten zullen mettertijd de vragen van Harms-Matser schriftelijk beantwoorden, waarbij dan ook aan de orde komt of de provincie bereid is er bij de regering op aan te dringen dat een rapport uitgebracht moet worden over de milieu-hygiënische en planologi sche gevolgen van een buitenhaven. VELSEN. De afdeling voortgezet onderwijs van de LOM of mivo-school in Velsen zal volgend schooljaar met drie groepen worden uitgebreid en wor den gehuisvest in de benedenetage van de St. Franciscusschool aan de Zeeweg. Deze afdeling heeft het eerste jaar van haar bestaan doorgebracht in het noodgebouw achter het Velserbad. Door de uitbreiding van groepen is deze ruim te te klein geworden en omdat de St. Franciscusschool met een sterk dalend leerlingental is geconfronteerd, heeft het schoolbestuur toegestemd in verhuur van een etage van één van de twee schoolgebouwen. Tijdens de vergadering van de commissie onderwijs donderdaga vond werd een verzoek voor credit voor Omdat de „Heli’s drivers” in Velsen voor hun sensationele verrichtingen nimmer over gebrek aan belangstelling te klagen hebben, zullen zij hier maandag 16 en dinsdag 17 juni opnieuw voorstellingen komen geven. En wel op hun vertrouw de plek aan de Minster van Houtenlaan in Velsen-Zuid. Het spektakel begint om 20 uur, bestaande uit het gebruikelijke bots- en deukwerk door zes onver schrokken coureurs, die hiervoor van een dozijn auto’s gebruik zullen maken- Tevens wordt nog een nieuw spectacu lair element aan het programma toege voegd, waarvoor de Canadees Freddy Maico is geëngageerd, Voor hem wordt op vijftig meter hoogte een draad ge spannen, waar hij enige halsbrekende (sommige kinderen moeten de Lange Nieuwstraat oversteken) geen enkel be letsel vormt om „aan de andere kant” op school te gaan. Vanuit de PvdA, PSP en het CDA werd naar voren gebracht dat er maar weinig hoeft te gebeuren waardoor een voordelig saldo voor de nationale econo mie omslaat in een nadelig saldo. Het statenlid Hille zei dat hij het onjuist vond een financieel-economische be schouwing op te stellen zonder dat de grote schade voor het milieu en de ellende voor de mensen berekend wor den. Omdat de practische punten, levertijd van meubilair en materialen en verbou- wingstijd, om een snelle beslising vroe gen, gaf de commissie haar voorlopig fiat. Dit pas nadat men zich er van had laten overtuigen dat de huivesting in dit schoolgebouw geen tijdelijke zaak (voor één of twee jaar) zou worden. De commissie verklaarde zich uiteindelijk akkoord, maar „met het mes op de keel”. VELSEN. Of het gebouw van de Watervlietschool in Velsen-Noord nu twee klaslokalen krijgt aangebouwd, of het ruimteprobleem na de samenvoeging met de Ir. Krijgerschool zal worden opgelost door twee mobiele klaslokalen of - zoals donderdagavond tijdens de commissievergadering onderwijs werd voorgesteld - men de oplossing moet zoeken in de aanbouw van één groot speel-leerlokaal annex gemeenschaps ruimte, is niet vastgesteld. Een beslissing over dit probleem is door de wethouder uitgesteld omdat men eerst de financiële gevolgen van het laatstgenoemde voor stel wil bekijken. Velsen-Noord (die toch al niet zo goed zitten) op een goede openbare school en anderzijds de veronderstelling dat met een beter gebouw beter onderwijs zou kunnen worden gegeven waardoor meer leerlingen zouden komen hetgeen een goed gebouw weer zou rechtvaardigen. Men vroeg zich af of de toekomstige ir. Krijgerschool (zoals de school na de fusie gaat heten) ip de toekomst ook noodlijdende zal worden of dat een zes klassige openbare school in Velsen- Noord levensvatbaar zal blijven. Als de kleuterschool in Velsen-Noord wegens bijzondere omstandigheden voor extra subsidie in aanmerking komt, waarom zouden die drie ton voor de lagere school dan zo bezwaarlijk zijn”, zo vroeg een commissielid zich af. Wet houder Roessingh antworodde hierop dat met die twee nieuwe lokalen in Velsen-Noord niet alle problemen zou den zijn opgelost, maar slechts één facet van die problemen. Hij stelde dat het risico te groot was om veel geld te pompen in een zaak die terugloopt. Tijdens de vergadering werd gesteld dat het helemaal geen ramp zou zijn als in de toekomst eventueel weer ruimte vrij zou komen binnen de school omdat het niet onwaarschijnlijk is dat tegen die tijd de normen binnen het onderwijs veranderd zijn en met kleinere groepen wordt gewerkt, zodat die lokalen toch worden gebruikt. Bovendien, zo werd opgemerkt, dient elke, moderne school op z’n minst een speel-leerlokaal te hebben en een gemeenschapsruimte. Ook daarvoor zouden leeg komende klassen kunnen worden gebruikt. gnoses voor olie al lang achterhaald wa ren. Nicolai steldé dat veel baten niet de nationale economie ten goede komen, tnaar particuliere maatschappijen, zoals rederijen. Hij vond het met het statenlid Achterstraat onjuist dat de arbeidsmarkt in de IJmond door een voorhaven nog meer overspannen wordt, terwijl Velsen voor de eigen bewoners al duizenden huizen tekort komt. Volgens directeur Brautigam van de planologische dienst zullen de havenac tiviteiten van Amsterdam aanzienlijk te ruglopen als er geen voorhaven bij IJ muiden komt. Hij gaf als voorbeeld het vervoer van stukgoederen, dat steeds meer gecontaineriseerd wordt. Contai nerschepen vragen een snelle behande ling, hetgeen alleen maar mogelijk is in een haven dichtbij zee, zoals bijvoorbeeld in de Rijnmond. Hij gaf toe dat door de aanleg van een voorhaven een deel van de Amsterdamse werkgelegenheid naar het westen verschuift. Toch zullen er bij elkaar meer arbeidsplaatsen komen, dan Amsterdam zal verliezen, aldus Brauti gam. De commissie zal tezijnertijd op het rapport Pothumus terugkomen. „Ja kunt een lange lijst van pro’s en contra’.; voor elke oplossing bedenken,” zo sprak de heer Roessingh, „we moeten het tegen elkaar afwegen”. De commissie deed dat, en besloot. VELSEN Het is vrjjwel zeker dat op korte termijn een fusie tussen de openbare. Prof, van de Lecuwschool en de Clara Sternschool tot stand zal komen. Dit voorstel van de oudercommissies en personeelsleden van beide scholen is donderdagavond in principe door de raadscommissie on erwjjs goedgekeurd. Bij de verdere behandeling door de com missie van het rapport Posthumus, dat zoals bekend de aanleg van een voorha ven van economisch belang vindt voor onze nationale huishouding, zijn nauwe lijks nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen. Veel statenleden stelden zich op het standpunt dat enige zekerheid of de regering wel of niet de verdere adviesprocedure op gang gaat brengen wenselijk is- De Amsterdamse PvdA-er Persoon zei onder meer dat de aanleg- kosten van de voorhaven wel eens gun- Gedeputeerde IJff liet bij het begin van de commissievergadering er al geen twijfel over bestaan dat hij zich door het statenlid Harms-Matser niet uit de tent liet lokken. Hij maakte duidelijk dat de provincie zich een standpunt over de voorhaven nog niet kan permitteren omdat het rapport Posthumus alleen over de financieel-economische aspecten handelt. Zaken als planologie en milieu hygiëne zijn nog niet aan de orde geweest. Bovendien is de provincie bezig met het herzien van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Een zaak als de eventuele aanleg van de voorhaven staat daar niet los van. In november komt de provincie met een nota met nieuwe uitgangspunten voor het streek plan uit. Dan hoopt Noord-Holland ook uit sluitsel te hebben van de commissie Boersma, de uitbreidingsmogelijkheden van het staalbedrijf Hoogovens in de IJmond bestudeert, Hierover zal door deze commissie in september worden gerapporteerd. De gedeputeerde zei dat eveneens veel afhangt van de vraag of het kabinet de adviesprocedure om de planologische en milieu-hygiënische as pecten van een voorhavenaanleg te be studeren zal voortzetten. toeren op zal verrichten. Bovendien kan men op deze wankele baan een motor rijder aan het werk zien, allemaal ter Een van de commissieleden vroeg zich af of men met dit soort voorzieningen - zoals nu ook met het muziekonderwijs wordt geëxperimenteerd - niet het ge vaar liep te veel specialisten binnen de lagere school te halen. Hij vroeg de wethouder of er met deze zaak een principebesluit hierover zou worden ge nomen. Wethouder Roessingh antwoord de echter dat dit soort functionarissen als begeleiders moesten worden gezien. „Zoiets als een creativiteitsconsulent”, verklaarde hij, of zoals de heer Wede- meijer voorheen een consulent voor sportzaken was. Het kan een soort bege leiding zijn voor vakken als muziek, biologie, creativiteit en lichamelijke op voeding. Het is ons gebleken dat aan vakmatige begeleiding bij deze vakken een grote behoefte bestaat. En dit zijn de enige vakken waarbij die te geven is. De rest van het onderwijs vindt gewoon binnen de school plaats, gegeven door de klasseonderwijzer. Met als restrictie dat de in de begroting genoemde 30 mille salaris als maximum zou worden aange houden, verklaarde de commissie zich akkoord met het voorstel. Een van de leden noemde het plan „een stap vooruit naar goed basisonderwijs”. De scholensituatie in midden-IJmuiden, zo maakte de wethouder bekend, is momen teel zo dat het voor het onderwijs van het grootste belang is dat de samenwer king zo spoedig mogelijk tot stand komt. In de besprekingen die tot nu toe over fusies zijn gevoerd, heeft men er over gedacht de drie scholen in midden- IJmuiden (de beide genoemde scholen en de prof. J. H. Gunningschool) samen te voegen. Het spreidingsgebied van de drie scholen overlapt eheaar en in de praktijk is gebleken dat de verkeerssituatie O De discussie over de oplossing voor Velsen-Noord spitste zich toe op ener zijds het recht van de bewoners van IJMUIDEN Aan de markt werden aangevoerd: tong, 125 kisten tarbot en griet, kisten kabeljauw, 4 kisten koolvis, 50 kisten schelvis, 78 kisten wijting, 1560 kisten schol, 89 kisten schar, 310 kisten makreel, 187 kisten varia. Prijzen in guldens: per één kg.: grote tong 8.82.56, grootmiddeltong 9.77-9.55, kleinmiddel tong 9.69-8.73, tong één 9.69- 8.51, tong twee 7.87-7.17, tarbot 9.80-8.89. Per 40 kg: tarbot 341-160, griet 235- 142, kabeljauw één 54-48, kabeljauw twee 98-53, kabeljauw drie 82-54, kabel jauw vier 86-60, kabeljauw vijf 46-28.80, koolvis vier 19, schelvis twee 50, schelvis drie 44-40, schelvis vier 42-30, schol één 82-72, schol twee 84-73, schol drie 88-&/, schol vier 67-49, wijting drie 66-40, ma kreel één 52-31, makreel twee, 30-23.40, makreel drie 20.40-19.20, schar 27-16. De besommingen waren: KW 11 24.700, KW 24 62.800. KW 105 36.900, UK 123 4500, UK 234 6400, VD 6 15.100, VD 15 800, VD 20 1.470, VD 46 1.100, VD 77 14.000, BU 152 900, YE 25 550, VL 62 950, IJM 44 41.100, VL 73 2800. De spanvissers waren: UK 23 en UK 48 6200, UK 135 en UK 145 3000. stiger kunnen uitvallen nu de concur rentie op de bouwmarkt groot geworden is. Door een vertegenwoordiger van de Amsterdamse Kamer van Koophandel werd naar voren gebracht dat het be drijfsleven in de hoofdstad wel wil „knokken” voor het behoud van de ha venactiviteiten, maar het dan wel mid delen moet hebben. De aanleg van een voorhaven vond hij het belangrijkste middel. nieuwe functionaris zou moeten worden en in welke salarisklasse hij of zij zou moeten vallen. De afgestudeerd bioloog, een werkstudent of een onderwijzer met een biologie-specialisatie, men wist nog geen eisen te formuleren. Vast stond alleen dat het iemand moet zijn die met kinderen om kan gaan, c.q. les kan geven. Binnenkort zullen op alle drie de scholen ouderavonden komen waarop de j zal vallen. Het tijdstip waarop de fusie een feit zal zijn, is niet bekend. ”'i -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5