Daguitzending naar Wijk aan Zee met peutergroep gestart 298.- 129.- Aktuele mode-tip: I .ff few ƒ14 I zft «cB 2 I lammerts herenmode der wereldmerken’ J jongste es F- '4 V R IJ D A G 1 3 JUNI 19 75 9 PLAATSELIJK NIEUWS Door Joke Dieben-Frerichs Samenwerking r s, 1 1 Jack kostuums met Bert van der Veer Leren jasjes v.a. n Kolonie IJmuiden, Kennemerlaan 36 Tel. 02550-14453 r'l VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” peter SluT'«aot te#»** peter Stu^esant, u9enietzoveeimeer Eigen onderkomen WIJK AAN ZEE. In de luwte van het zomerse vakantiecentrum „Ons Witte Huis” is het dezer dagen goed toeven. Verscholen in het duinterrein tussen de aan de Relweg gelegen gebouwen van Jozeboko en het Emma-kinderhuis ligt het cen trum met de naastgelegen knutsel- tent te blakeren in de zon. Vijfen twintig peutertj es, de eerste gasten van de deze week heropende vakan tieschool „Ons Witte Huis”, dollen onder het toeziend oog van een drie tal leidsters rond over het speel plein. De zandbak, de glijbaan, het schoolbord en de schommel zijn bij de feestvierende kinderschare bij zonder in trek. Op een enkel duw en meppartijtje na, is de stemming uitstekend. A 3 1_ (ADVERTENTIE) OP VAKANTIESCHOLIEREN Medische verzorging to i (ADVERTENTIE) Sj luuimtiw""'” me- iwlllll'»1"" 1 !t organisatie omgevormd tot de „Vakan tieschool Ons Witte Huis”. Onder deze noemer hoopt men nog tot in lengte van jaren actief te blijven. Men verwacht dit jaar dagelijks zo’n drieëneenhalf hon derd kinderen in Wijk aan Zee, waar voor vijfentwintig leidsters zijn aange trokken. Wervingsproblemen kent men nauwelijks: vooral dit jaar was de ani mo wegens gebrek aan voldoende andere vakantiebaantjes onder de jeugd bijzon der groot. De vakantieschool staat tot half au gustus open voor kinderen in de leeftijd Zes weken lang ontvangt de Vakantie school „Ons Witte Huis” dagelijks tussen de drie- en vierhonderd kinderen. 1 Zoals Dichterbij, een vierdelige pro- grammaserie van Marcel de Groot, de AVRO in excelsior was- Televizierver- slaggever Marcel de Groot brengt gewone mensen dichterbij, meldt het AVRO- huisblad. En daar werd dan maar een man voor genomen die jarenlang in een isoleercel had gezeten. KRO’s Ad Lange- bent houdt zich ook wel met specifieke en toch niet zo individuele problematiek bezig; dat gaat minder gluurderig en sappig. Het verhaal van de ex-patiënt had ellendige en onthutsende facetten, het was daardoor ook al te veel een verhaal over het geïsoleerde leven van Max Klouwers, alsof het over de eetge woonten van een inboorlingenstam of de vindingrijkheid van de pinguins ging. Maar goed, Toulouse Lautrec dacht het al hardop in de film Moulin Rouge, toen een dame schande sprak over een zijner schilderijen: het kwaad ligt bij de toe schouwer, niet bij de maker. En tochIn een interview dat vorige week in het Leids Dagblad stond, zegt ontwerper en schrijver van de meeste Klaverweide-afleveringen Kees Holier- hoek: „In tegenstelling tot datgene wat met Waaldrecht was gebeurd, hechtten we allen veel waarde aan steeds terugke rende personen en situaties binnen de afzonderlijke afleveringen van de serie. Met Klaverweide ;s dat doel bereikt door de familie Kuipers zoveel mogelijk in de serie op te laten treden. Daarnaast is die continuïteit gewaarborgd, doordat steeds een nieuw facet in de ontwikke ling van de wijk wordt belicht”. Drieënveertig jaar geleden ging de va kantieschool als de „Katholieke Vakan tiekolonie Wijk aan Zee” officieel van stjdrtf De oprichting van de school, die ezs weken lang de Wijker bleekneusjes de buitenlucht inzond, is het werk ge- wèeest van Katholieke Bond van Grote Gezinnen. Zijn spelregie had merkwaardige kan ten, zoals bij de dochter die zich tijdens een feest over grootmoeder buigt en zegt: „oma, het is veels te druk, 21, 22”, (twee seconden pauze) en dan helpt zij de oude vrouw overeind. Maar als de acteurs goede teksten kregen (moeder: „Ga jij maar naar je hoer”; later de zoon: „Sorry, ik moest haar even versie ren”, en vooral de tragi-komische mono loog van Hans Breeveld over zijn vader- de-kokobeklimmer), dan bleek waarlijk meesterschap. Het is een merkwaardige aflevering geworden. Het verhaal van André Kuy- ten die eerder deel vier (met Josine van Dalsum) schreef, was niet zonder dra matische hoogspanning: Surinaamse oma kwam over, Surinaamse oma ging dood, Surinaamse oma wilde liever niet onder de sneeuw begraven worden en de fami lieleden moeten oma’s terugreis verzor gen; met alle praktische en emotionele consequenties vandien. Jan Vrijman maakte zich in hoofdzaak waar tijdens de milieuschilderingen- Wel, wethouder Kuipers zat in deze zesde aflevering slechts even, en dan nog zwijgend, aan het begin, zijn familie zat er helemaal niet in, en de lotgeval len van het Surinaamse gezin na de dood van oma had met de ontwikkeling van een wijk helemaal niets te maken. van 3 (mits zindelijk) tot ongeveer 10 jaar. Iedere vrijdagavond, voorafgaande aan de uitzendingsweek, kan men zijn kinderen van 19.30 tot 20.30 uur in de Vredevorstkerk aan de Laan der Neder landen in laten schrijven. Een week kaart, lopende van maandag tot en met vrijdag, kost 11. Dagkaarten zijn tegen betaling van 3 te verkrijgen. Bij het inschrijvingsadres wordt men geïnfor meerd over de stopplaatsen en vertrek tijden van de bussen, waarmee de kin deren dagelijks naar Wijk aan Zee wor den vervoerd. dit seizoen is de samenwerkingsver- zus- Mevrouw Dekker was de grote stimula tor en bleef dat, gedurende bijna veertig jaar. Onder haar leiding trokken de kinderen met bussen naar Wijkaan Zee, om zich daar in de gezonde zeelucht te vermaken. Bij slecht weer vonden de scholieren onderdak in en keet nabij Heliomare, dat in die beginjaren nog in aanbouw was. Gedurende de oorlogsjaren ging het werk van de kolonie normaal door. Me vrouw Rutten weet het zich nog wel te herinneren: „Bussen reden er toen niet meer en daarom gingen de kinderen met zogenoemde kistenwagens naar Wijk aan Zee. Dat waren vrachtauto’s waarin zit banken waren geplaatst. Die oplossing voldeed uitstekend. Op het eind van de oorlog konden we ook niet meer over die kistenwagens beschikken. Omdat Wijk aan Zee was geëvacueerd, togen de kinderen begeleid door Katholieke ver kenners wandelend naar het nog toegan kelijke deel van het duinterrein. Daar was het óók heerlijk en de vakantieko lonie hoefde niet te sluiten”. Swesant w 1OBACC°S 'sïit Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 De VARA heeft prachtige jubileumge schenken. Volgende week is het feest al een beetje afgelopen; dan is het afscheid van de eerste Klaverweide-cyclus. De serie komt in het najaar terug. Klaver weide maakt ruimte voor „Zo was het”, waarin teruggeblikt wordt op VARA- amusement, en dat hoeft ook niet verve lend te zijn. Zaterdagavond begint de VARA bovendien de nieuwe quiz Haan tje de Voorste, het aloude Top of Flop en een amusementsprogramma met Henk van Montfoort. Ongeacht de kwaliteit van het toekomstige werk, mag de 50- jarige VARA best bedankt worden voor deze programmering; tenminste één om roep die probeert ook in de zomer met nog wat interessante programma’s te komen. Klaverweide had weer een halve speelfilm (50 minuten), en nog wel van een echte, erkende en bejubelde filmre gisseur: Jan Vrijman. VELSEN-IJMUIDEN Artsen, van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de huisarts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek, van vrijdag 17.30 uur af: Apotheek Pleyler, Planetenweg 52, te lefoon 15348. Tandarts, zaterdag en zondag alleen voor spoedeisende gevallen, tussen 17 en 18.30 uur: J. ten Hoope, Jan van Kuikweg 99b, Heemskerk. Wijkverpleging Groene Kruis, zuster E. Meijer, ’t Kaetie 12, telefoon 15005; zuster D. Korthouwer, De Genestet- laan 36, Driehuis, telefoon 20349 en zuster N van Geldorp, Kerkerinklaan 66 Santpoort. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis”. In lichtingen over weekeinddiensten on der telefoonummer 15645. Dierenarts, P. Goedhart, Laan van Pa rijs 35, Haarlem (Schalkwijk), telefoon 023-339394. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp. Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden. Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-12464. Spreekuren van het gemeentelijk soci aal adviesbureau van IJmuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 22, voor Velsen-Noord elke dinsdag morgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geelvinck- straat 28, Santpoort, elke dinsdagmid dag van 14 tot 17 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroekenweg 6, Sant - poort-Noord. Voor IJmuiden-Oost elke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw „De Abeel”, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de socia le dienst. Telefoon 191124 toestel 46. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters, maandag tot en met vrijdag 9-10 uur wijkgebouw Andromeda- straat 3, telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur. Telefoon 02550-188888. SANTPOORT Arts, zondag tot 24 uur A. E. Hirsch- feld, Wyn. Daniëlslaan 14, telefoo 378410. Apotheek, Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem, telefoon 374187. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door M. Plantinga, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 23340. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie Beverwijk en IJmui den. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan De Jansheeren, Kerkweg 47, Heems kerk, tel. 35083. Wit Gele en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster M. Ruiter, Marquette- laan 21, Heemskerk, tel. 32644. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dinsdag van 14 tot 15 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheren, Kerkweg 47, Heemsker, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534. Het valt tv-kunstenaars in Nederland zwaar zichzelf ondergeschikt te maken aan het concept van een serie; dat heeft Klaverweide tot op heden wel aange toond. De schrijvers en regisseurs zou den zichzelf eens wat minder belangrijk moeten vinden en, eerlijk is eerlijk, schrijver Jan Terlouw is het bij de aflevering van vorige week gelukt, en aan aflevering drie van Feliks Arons was niet te zien dat deze regisseur twee korte, moeilijk grijpbare filmpjes met CRM-subsidie maakte. En ten slotte heeft Pim de la Parra ooit in Duitsland een aflevering van Tatort gemaakt zon der dat de identiteit van Pim de la Parra er doorheen straalde. Het kan wel dus. André Kuyten kan best schrijven, en het is haast beledigend te zeggen dat Jan Vrijman best kan filmen, maar er zou binnen de huidige situatie voor der gelijke eigenzinnige arbeiders ruimte moeten bestaan buiten het seriekader te kunnen werken. Geen ontslagen zonder vervangende werkgelegenheid; dat is toch typisch VARA. Na de oorlog, toen de kolonie ’s zo mers groepen van 400-500 kinderen ont ving, ging het gemis aan een eigen accommodatie steeds sterker wegen. Me vrouw Rutten: „Wat wil je. Soms moes ten we in twee groepen eten, zoveel belangstelling was er voor het werk van de inmiddels tot „Katholieke Vakantie school” omgedoopte kolonie. De gezinnen waren in die jaren veel groter en maar weinig mensen konden zich een zomers uitje of een vakantiereisje permitteren. Wie zijn kinderen toch van de zeelucht wilde laten profiteren, stuurde ze mee met de vakantieschool. Dan waren ze de hele zomer buiten”. Er werd een zegelactie georganiseerd (de „Vierkante Metertjes Actie”) en kwartje-bij-kwartje werd het benodigde kapitaal bijeengespaard. Tussen Jozebo- ko en het Emma-kinderhuis werd een stuk duinterrein opgekocht, waar een uit park Westerhout afkomstige paardenstal op werd geplaatst. Mevrouw Rutten: „Die stal was nog door de Duitsers gebouwd. Telkens als er weer wat j*eld was, werd een deeltje opgeknapt. 'De Met ingang van vakantieschool een band aangegaan met de christelijke tervereniging. Als gevolg hiervan verviel het predicaat „katholiek” (de school was overigens al jaren ook voor niet-katho- lieke kinderen toegankelijk) en werd de HEEMSKERK Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tol zaterdagavond 24 uur: J. C. A. Bak ker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484; van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur: J. J. van Mons- jou, Rijksstraatweg 16. Heemskerk, tel. 32240. Voor spoedgevallen spreekuren op za terdag en zondag van 10 tot 10,30 en 17 tot 17.30 uur. „ONS WITTE HUIS” WACHT boel werd witgeschilderd en zo hadden we niet alleen een eigen terrein, maar ook een eigen onderkomen. „Ons Witte Huis” noemden we het, en dat gebouw -staat er nu nog”. 24 uur door J. D. Reddingius, Vondel- laan 48, Beverwijk, tel. 25551. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreeuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoog- dorperweg 48a, Heemskerk, tel. 30666. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 13 juni 17.30 uur tot vrijdag 20 juni 17.30 uur: de Heemskerkse apotheek, Kerkweg 11, Heemskerk, tel. 33550. Dierenarts. Tot nader order alleen voor kleine huisdieren: U. van Loe- nen, Prinsesselaan 3, Beverwijk. Zie verder onder IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst: zuster A. Stranck-Verheyden, Zonnebloem- laan 31, Beverwijk, tel. 27428. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster M. Bakker, Aikmaarseweg 350, Bever wijk, tel. 34775 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: vrouw I. A. M. Skotarczak-van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23976; eigen praktijk: mevrouw J. H. M. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327; vrijmejuffrouw A. M. Bot. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren in „Casa Iberica” aan de Kees Delfs- weg 3, Beverwijk voor gezinsver zorging van maandag tot en met vrij dag van 9 tot 10 uur en voor bejaar denhulp van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdag middag van 14 tot 15 u. Telefoonnum mers: leidsters gezinsverzorging 23644; leidsters bejaardenhulp: 23620 en 23180; mevrouw J. M. van Ooyen- Steyn: 23623 en 23644. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoopstraat 27, Bever wijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Bever wijk, tel. 26177. I „We hebben vanmorgen nog maar één huilertje gehad”, constateert hoofdleid ster mevrouw C. Rutten-Niesten verge noegd. „Die wilde naar huis, naar z’n moeder. Gelukkig was het gauw over. Dat lag vroeger wel even anders. Dan was het vooral de eerste dagen collectief brullen geblazen en had je de grootste moeite, de zaak nog een beetje te sussen. De peuters van nu zijn veel makkelijker dan die van vroeger. Ze zijn veel wijzer, veel meer gewend ook. Wat dat betreft is er de laatste jaren een hoop veran derd”. Mevrouw Rutten weet waarover zij spreekt. Tientallen jaren is ze al aan de vakantieschool verbonden, eerst als leid ster en de laatste twee jaren als hoofd leidster. Gedurende het hoogseizoen draagt zij dagelijks de verantwoording voor twee- tot driehonderd kinderen, in leeftijd variërend van 3 tot zeg 10 jaar. Zij wordt daarin bijgestaan door circa vijfentwintig leidsters, die elk een groepje van pakweg tien kinderen onder hun hoede nemen. Met die groepjes worden bezoeken aan het strand en de duinen gebracht, terwijl men bij wat slechtere weersomstandigheden ver strooiing zoekt in de knutseltent en in „Ons Witte Huis”. ,X ‘1 D Q

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9