Drie rijdsters haalden bakzeil Eerste ronde Wimbledon TIGCHELAAR OKKER TEGEN NIKKI PILIC t Jarige Eddy Biljarttop vreest Merckx op moyenne-wijziging achterstand Tennistoernooi op METS-banen CONSEQUENT SPORTIEF i J Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. In de caravan bijv „Ik ben prof, Van Lennep zo’n kans moet je pakken I In Zwitserland JACHT OP DEFENSIEF SPEL GEOPEND TWIJFELS ROND ROELOF WUNDERINK BLIJVEN i Oók handig.- de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. ld t vei tax '"T'-' 1 8 WOENSDAG JUNI 1975 15 SPORT I (Van onze sportredactie) te. 1 742 Ie iat J ■W ■q ..d nJ Nieuwe categorie afll 1 - w K3 Tom Okker: pittige start Sippie Tigchelaar: voet bij stuk zijn de daarentegen Interessant i luX l (Van onze sportredactie) de Gijs van Lennep: vrijwel zeker van startplaats (ADVERTENTIE) e 300 gram a f 2,95 200 gram a f 2,42 -:<3 r i DEN HAAG (ANP). Drie van de vier schaatsenrijdsters, die te kennen hebben gegeven niet meer onder Ge rard Maarse te willen trainen, zijn gezwicht voor het ultimatum van de KNSB en hebben zich bereid ver klaard om, als zij daarvoor in aanmer king komen na de nationale kampi oenschappen, de leiding van dames- trainer Gerard Maarse te aanvaar den. rsstraai aktisd r word er otste happe aar drukt: t, leer- en tot vakan Alleen nationaal kampioene Sippie Tigchelaar blijft bij haar eenmaal ingenomen standpunt. Zij wil niet meer trainen onder Gerard Maarse, mag derhalve niet deelnemen aan het Nederlands kampioenschap en stopt Ensign ook de neiging te gaan hobbelen. Een euvel dat Nunn en zijn monteur trachtten te verhelpen door banden te verwisselen en de stand van de vleugels te wijzigen. Aan het eind van de middag bleek dat ook het aanbrengen van een nieuwe schokbreker dat hobbelen niet volledig had weggenomen. Van Lennep desondanks: „Voor mijn gevoel gaat deze leiding van de heer Maarse zullen scharen. Mejuffrouw Tigchelaar geeft er de voorkeur aan zich niet op de Nederlandse kampioenschappen voor te bereiden, daar zij bij haar ingeno men standpunt blijft”. auto even lekker als die van verleden jaar. Toch ga ik langzamer, maar ik heb geen idee waar dat aan ligt. Ik kan nog wel ie’ts later remmen maar daar zit geen grote winst meer in. De snelste ronde was nu 1.24.6 en dat betekent dat je iedere keer zo’n drie seconden verliest en dat is erg veel in een Grand Prix”. PIETER MUL. <ken ierne natuur pijleer :en at er gaat. gra- en teel jedrijf :e maa tie. >ij stil i zoek indere lat je >tiIstaa rrdat verwe :aan. ijks iet n het at zijn rs, nigra- en iet een ling ne acht >«n as o»' xr. 'ensgrc d u ow 34'01ite zerklap* met eet >r. in dat. iW Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is 1 niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om’Licht.& Romig’ koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts ’Licht Romig’ (op poederbasis) is ook buiten de koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes ’Licht Romig’ geven een lekker wolkje in uw koffie - zonder dat de pittigheid verloren gaat. ’Licht Romig’ is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. ZANDVOORT Eén zekerheid lijkt Gijs van Lennep vier dagen voor de Grand Prix al te hebben en dat is het plezierige gegeven dat hij zondagmiddag tot de wegspui tende coureurs zal behoren. Er gaan immers 26 formule-I-rijders van start en op dit moment is dat pre cies het aantal dat vrijdag en zater dag aan de officiële trainingen zal meedoen. De nieuwe HB-Ensign van Roelof Wunderink, de 27ste in schrijver, is namelijk nog altijd niet gearriveerd en constructeur Morris Nunn kon gisteren op de testdag van het Hoogenboom-team op het Zandvoortse circuit niet meer zeg gen dan dat hij hoopte dat de wa gen vrijdag hier zou zijn. Grand Prix-nieuweling Wunderink heeft bovendien nog geen medische test ondergaan zodat op dat punt even eens twijfel overheerst. LONDEN (Reuter). Tom Okker behoort tot de geplaatste spelers, die het niet zo erg getroffen hebben met de loting van Wimbledon. De als negende geplaatste Nederlander komt in de eerste ronde uit tegen de Joe goslaaf Nikki Pilic. Deze 35-jarige speler uit Split bereikte in 1967 de halve finales. Twee jaar geleden vormde de uitsluiting van Pilic aan leiding voor een groot aantal topspe- lers om Wimbledon te boycotten. als gevolg daarvan met schaatsen. De andere drie rijdsters Sijtje van de Lende, Annie Borkinck en Sofie Wes tenbroek hebben zich geschikt naar de wensen van de KNSB. Een voorraad-verpakking ’Licht Romig’ van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege ’Licht Romig*- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. UTRECHT Tijdens een dit week einde in Utrecht gehouden vergadering van ereklassers, die gezamenlijk de top van de Nederlandse biljartwereld vor men, en de technische commissie van de KNBB. is door de biljarters nogal panie kerig gereageerd op door de TC ontwik kelde plannen om de moyenne-grenzen betreffende degradatie en promotie in de verschillende spelsoorten te verhogen. De TC wil op die wijze de spelers dwingen het vaak te defensieve spel, dat het niveau sterk drukt, los te laten. De als eerste en tweede geplaatste Jimmy Connors en Ken Rosewall hebben het beter getroffen. Connors opent de campagne ter verdediging van zijn titel met een partij tegen de Brit John Lloyd. Daarna stuit hij waarschijnlijk op de Indiase Davis Cup-speler Vijad Amritraj, die op gras en speciaal op Wimbledon Het communiqué dat de KNSB gis teravond over deze kwestie heeft doen uitgaan, luidt als volgt: „Als resultaat van een bespreking tussen een delegatie van het bestuur van de hardrijdersclub Heerenveen en de al gemeen secretaris van de KNSB en de voorzitter van de Landelijke Tech nische Commissie langebaan kan worden medegedeeld, dat de dames Borkinck, Van der Lende en Westen broek zich op eigen wijze zullen voorbereiden op het nationaal kampi oenschap en zich bij een eventuele opname in de kernploeg onder de w Een op papier gemakkelijke eerste ronde hebben ook Raul Ramirez (te gen de Joegoslaaf Nikola Spear), John Alexander (de Japanner Kuki), de Zweed Björn Borg (de Duitser Harald Elschenbroich), Vilas (tegen een winnaar van het kwalificatietoer nooi), Kodes (de Fransman Georges Goven) en Ilie Nastase (de Rus Ka- koelia) lekker handig in de koffie. Het algemeen klassement: 1 Roger de Vlaeminck (Belg) 32.14,43, 2 Merckx (Belg) op 52 sec., 3 Pfenninger (Zwits) op 57 sec., 4 Ricconi (It) op 1.02, 5 Pronk (Ned) op 2.00, 6 Dierickx (Belg) op 3.05, 10 Thurau (WDld) op 6.36, 16 Tabak (Ned) op 8.48, 27 Schuiten (Ned) op 15.16, 50 Van den Hoek (Ned) op 30.08. redelijke successen heeft behaald. De veertigjarige Ken Rosewall, die na vier echecs in de finale een vijfde en hoogstwaarschijnlijk laatste poging doet de titel te veroveren heeft een rustiger start: eerst de Italiaan Cor rado Barazzutti en vervolgens de winnaar van het duel tussen de Brit ten John Feaver en Buster Mottram. Tom Okker plaatste zich voor de derde ronde van het tennistoernooi van Nottingham door winst op de Ameri kaan Eric van Dillen: 6-3, 8-6. De Ghanese atlete Alice Annum ver beterde in Mainz het indoorwereldrecord op de 60 meter en bracht het op 6,9 seconde. Het oude record stond met 7,1 seconde op naam van zeven loopsters. Na drie wedstrijden om het wereld kampioenschap zeilen in de Finnjollen- klasse in Zweden bezet de Zweed Olin de eerste plaats. Binkhorst is met een negende plaats de beste Nederlander. Door een 1-1 gelijkspel tegen Slavia werd CSKA Sofia voetbalkampioen van Bulgarije. De legerploeg had één punt voorsprong op titelverdediger Levski- Spartak, eveneens uit Sofia. Het Nederlands militair elftal won in Vaassen een oefenduel tegen de ge lijknamige amateur-tweede klasser met 9-1. Voor de doelpunten zorgden Bakker van GA Eagles (vier), Coerver (Roda JC), Van Santen (Ajax), Van der Ham (Elinkwijk), Krijnen (NAC) en Spelbos (AZ ’67). Het Nijmeegse NEC verkocht Piet Hamberg aan het naar de eerste divisie gedegradeerde Wageningen. Hamberg speelde het afgelopen seizoen al op uit leenbasis bij de Bergbewoners. Gerrie Mühren blijft bij Ajax. Na een gesprek met manager Hans Kraay be sloot hij zijn contacten met Club Brugge te verbreken. toe ^r> Vanuit de vergadering werd op de technische commissie aandrang uitgeoe- fend een individueel vijfkampkampioen4 schap te organiseren, te meer nu dat volgens internationale afspraken over halve partij lengten gespeeld moet wor- -- den en dus minder tijd in beslag neemt. Over een ander vijfkampkampioen- schap, dat voor teams, waarbij om de twee jaar in Amersfoort de Europese titel op het spel staat, werd ook nog even gediscussieerd. De technische com- missie zal niet opnieuw zonder meer «ie>* besten uit de nationale kampioenschap-’ pen van de afgelopen twee jaar af vaar 4 J digen. Ze behoudt zich het recht voor anderen aan te wijzen als de homogeni teit van het team daarmee gediend kan zijn. 11 I.SV De dit weekeinde openbaar gemaakte nationale kalender bevat de volgende kampioenschappen: het libre van 2 tot en met 5 oktober in een nog nader bekend te maken plaats, het 47-2 van 30 oktober tot en met 2 november in Enter, het 71-2 van 27 tot en met 30 november in Terneuzen, het bandstoten van 18 tot en met 21 december in Valkenswaard, het driebanden van 22 tot en met 25 januari in Leeuwarden en het 47-1 van 11 tot en met 14 maart in Wychen. ontmoetingen tussen Stan Smith en de jonge Zuidafrikaan Byron Ber tram, Arthur Ashe en Bob Hewitt en Tanner tegen Lutz. Verder staan voor de eerste partijen Tom Gorman Ismael el Shafei en Metreveli Anand Amritraj op het programma. Met hulp van zijn teamgenoot Gian carlo Bellini, die als dank de etappe- zege kreeg toegeschoven, werkte De Vlaeminck zich los van de concurrentie. Merckx, die als derde door de finish ging, moest 28 seconden prijsgeven. De beslissende aanval van de 152 km lange etappe van Lugano naar Silvapla- na werd door de combinatie De Vlae- minck-Bellini ingezet tijdens de beklim ming van de Maloja-pas (1800 meter) op 20 km van de finish. Merckx, moege- beukt door voorgaande aanvallen, miste de kracht mee te gaan en verspeelde kostbare seconden. Hij kwam tamelijk uitgeput over de finish. De uitslag van de zesde etappe: 1 Bellini (Ita) 152 kilometer in 4 uur, 53 minuten en 36 seconden. 2 R. de Vlaeminck (Belg) z.t. 3 Merckx (Belg) op 28 sec, 4 Pozo (Spa) op 33 sec, 5 Pfenninger (Zwi) z.t., 15 Pronk (Ned) op 59 sec., 18 Tabak (Ned) op 1.15., 37 Schuiten (Ned) op 3.41. V¥ enne van 0,850 vereist om op ereklasse- niveau te spelen en in het libre wordt 60 de promotie- en 50 de degradatiegrens. Maar wat deze spelsoort betreft vond met name nationaal kampioen Piet Vet uit Berkhout, dat een ereklasser toch minimaal een moyenne van 80 moet kunnen spelen. Aigezien van al deze nieuwe normen, heeft de TC van de biljartbond nog een aantal eisen op tafel gelegd, waaraan een nieuwe categorie van topspelers, bil jarters die qua maatschappelijke bege leiding en medische verzorging een be roep op de Nederlandse Sport Federatie kunnen doen, moeten voldoen. Die moe ten in het libre 125 kunnen spelen, in het 47-2 50, in het 47-1 25, in het 71-2 28, in het bandstoten 8,50, en in het driebanden 1. Dat zijn gemiddelden waarmee een speler zonder meer tot de internationale top behoort en waaraan maar een be perkt aantal ereklassers voldoet. Maar om bij de NSF voor de echte toppers, die wat begeleiding en extra faciliteiten hard nodig hebben, voet aan de grond te kunnen krijgen, zijn ze noodzakelijk. ,r‘t Tijdens de vergadering, werd ook uit gebreid aandacht geschonken aan de ka lender van komend seizoen. Daarop prij ken niet minder dan 15 wereld- en Europese kampioenschappen. België mag er vier van organiseren; Nederland ook, zij het iets minder spectaculaire: hef. Europees kampioenschap libre van 6 tot en met 9 november in Enschede, het Europees kampioenschap kunststoteH van 20 tot en met 23 november in Amersfoort, de Europese titelstrijd in^, het 47-2 van 8 tot en met 11 januari in Vught, en het Europees juniorenkam- pioenschap van 6 tot en met 9 mei in Landsmeer. SILVAPLANA (SID). Roger Vlaeminck heeft gisteren de dertigste verjaardag van Eddy Merckx aardig in de war gestuurd door in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland zijn voorsprong op zijn aartsrivaal tot 52 seconden te vergroten. De feestelijkhe den rond de verjaardag van Merckx bleven beperkt tot het aanbieden van een taart namens zijn collega’s. Daarna werd er hard gekoerst. De stemming van de in groten getale opgekomen ereklassers werd onder woorden gebracht door Ben Velthuis uit Oldenzaal: „Deze voorstellen zijn te ri goureus en daardoor helpen ze het kwaad - het te defensief biljarten - ook niet te verdwijnen”, zei hij. De plannen van de TC zullen nu nog ter definitieve beoordeling worden voor gelegd aan het bondsbestuur. Gaat dit ermee akkoord, dan zal men in het ankerkader 47-2 een moyenne van 33 moeten spelen om zich ereklasser te kunnen noemen en 30 om niet te degra deren. In het 47-1 zijn de eisen ook pittig opgetrokken: de degradatiegrens wordt daar 15 in plaats van 12. Hetzelf de geldt voor het 71-2. Daarin moet voortaan een moyenne van 20 in plaats van 14 worden gespeeld om ereklasser te blijven. In het bandstoten wordt de promotie- grens 5.50, de degradatiegrens 5, maar nu al werd aangekondigd, dat deze een seizoen later op 6 gebracht zal worden. In het driebanden is voortaan een moy- Wunderink hoopt nog, maar moest in elk geval met lede ogen toezien hoe Van Lennep de wagen met zijn naam erop uitprobeerde. De blonde jonkheer, waar schijnlijk dus voor de derde keer in de Nederlandse Grand Prix, terwijl hij ver leden jaar nog uitdrukkelijk verklaarde het in de formule-1 voor gezien te houden. „Ik heb inderdaad gezegd alleen nog maar in de sportwagens mee te rijden. Maar je moet niet vergeten dat die uitspraak voor een deel veroorzaakt werd door de moeilijkheden die er toen waren met team-manager Williams. Nu kwam dat aanbod van Hoogenboom en ja, ik ben prof, zo’n kans moet je grijpen. Ik weet natuurlijk ook wel dat ik met deze wagen net zo min als vorige keren vooraan kan eindigen. Dat wordt ook niet van me gevraagd”. „De omstandigheden zijn gunstiger dan in ’74 en voor een coureur blijft de formule-1 natuurlijk de mooiste klasse om in te rijden. Daarom het besluit om zondag mee te doen. Wat het wordt is moeilijk te zeggen, maar ik heb wel erva ring genoeg om de auto heel te houden. Het is alleen jammer dat de voorberei dingstijd wat krap is. Of ik nog dit sei zoen in andere Grand Prix’s uitkom weet ik niet. Daar is met de sponsor nog niet over gepraat”. Van die krappe trainingsrondjes gin gen ’s ochtends al wat uurtjes af. Aller eerst omdat na enkele randjes al duide lijk was dat er een nieuwe versnellings bak moest worden ingebouwd. Op het rechte eind wilde Ensign niet meer dan 9000 toeren maken en dat was een dikke 1000 te weinig. Vervolgens sloeg de regen op Zandvoort neer en moest teamleider Rody Hoogenboom zijn ongeduld be dwingen totdat Van Lennep het circuit droog genoeg vond. Naast problemen van onder- en oversturing vertoonde de SCHEVENINGEN (ANP). Onder de naam „internationale tenniskampioen schappen in Scheveningen” houdt de vereniging De Metselaars van 9 t.m. 13" juli een toernooi, waar twaalfduizend gulden aan prijzengeld is te verdienen. Naast vrijwel de gehele Nederlandse top (Loek Sanders, Jan Hordijk, Fred Hemmes, Niek Fleury en de dames Elly Appel, Ada de Laive-Bakker, Marijke Schaar en Tine Zwaan) hebben onder meer ingeschreven de Davis Cup-ploegen van Japan, Israel en Iran. Verder komen zeven Amerikanen, drie Zuidafrikanen en twee Argentijnen. Wedstrijdleidet Hans van Dalsum slaagde er ook in de beide Indiase Davis Cup-spelers Jaideep Mukerjea en Premjit Lall te contracte ren. 11"”’ ■k-S-- J-, ;3'.i V -=ï' 04 T Q io

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15