Gegevens over samenzweringen tot moord van CIA Voor neo-nazi’s s dreigt ontslag Deur niet gesloten Stembussen op de Hongaarse poesta Spaanse reacties op Devaluatie toespraak Don Juan in Israel Amerikaanse scholen Geweld op Ultimatum van Turken aan Amerika Vorrink zwicht voor ARP ,z „Burgemeester moet weg” w f f PROCES NOORSE SPOORWEGMANNEN J „Onverantwoordelijk egoïsme” Bh i 3 WOENSDAG 1 8 JUNI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND Communisten in Rome: LUCHTRAMP SAIGON: CHEMISCH AFVAL O Een derde Jassen aan - CITROËN^2CV—i (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Misdaad en geweldpleging op Amerikaanse scho len hebben zo’n grote omvang aangenomen, dat de bestuurders het hebben opgegeven om er een doeltreffende oplossing voor te vinden en de misdaad als een gemiddelde norm aanvaarden. Volgens een se- naatsrapport worden er jaarlijks bijvoorbeeld 70.000 onderwijzers en leraren zo ernstig door leerlingen gemolesteerd dat ze medisch be handeld moeten worden. lapt be- dng van itend esluit ‘han- roerd ngen. v’erk- laak- olen ang jiste- i om tnen ling L zus” arige ■and- oorn, oem- n de laren, ■r uit an te gald aver ij de t een gerde trok maal vond a. De aging •eed tend I Gewapend A'. - AA'" A A<?AAb| Bb Ml Ford boos na perslekken (Van onze redacteur in Stockholm) (Van onze verkeersredacteur) (Van onze redacteur in Barcelona) (ADVERTENTIE) f al met ko- amer ;eno- Een onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht heeft uitgewezen dat de deur wel dicht, maar niet afgesloten was toen het vliegtuig, een Lockheed C-5A, met zijn 330 inzittenden op steeg. Naar aanleiding van dit bericht ver klaarde Fords woordvoerder Ron Nessen dat de president bezorgd en ontstemd is door de wijze waarop verklaringen over de CIA naar buiten komen en die, naar zijn mening, reputaties en de nationale veiligheidsraad schaden. Nessen wilde de juistheid van het bericht in de „Times” bevestigen noch ontkennen. Het materiaal over de samenzwerin gen tot moord dat door de commissie- Rockefeller is verzameld tijdens het on derzoek naar de illegale activiteiten van de CIA, is tot dusverre geheimgehouden. Ford heeft gezegd de gegevens onder meer te zullen verstrekken aan de justi tie en de senaatscommissie voor inlich tingen. Volgens Nessen vindt de president het probleem van de lekken pijnlijk. Hij is teleurgesteld dat zijn waarschuwing tij- In de buitenwijken van Washington zijn leraren vanuit de klas bekogeld met boeken, werden hen de kleren van het lijf gerukt. Op een exclusie ve, dure, particuliere meisjesschool in Washington houden kinderen tijdens de lesuren hun jassen aan, tassen bij zich, omdat ze anders gestolen zouden worden. Uit de verkiezingsuitslagen blijkt dat de communisten de grootste aanhang hebben in Rome. Hoewel het hier ging om provinciale verkiezingen, vjndt Vete re dat het vigerende college van B. en W. gewijzigd moet worden. Het college heeft volgens hem geen enkel democra tisch recht om aan te blijven. meeste schoolhoofden er de voorkeur aan geven geen incidenten te rappor teren. van :hten open It ais rhten com- tting bben loon nsten antie taxi- jaar tien jeeist een 1 een tolen. ipark gres- ugel- De erde- n het et te moet dat rma- nge- .veek iger- i de dam- eheei gis- heeft svan- arige ichti- genis sroep 25- moe- eigd. rrou- van lister staat ■nder enen. ;weg :rgen t de i het kken acht laar- aland aen. «as ift de ijzon- sratie f ge- et de i en atsse- sting erden daar- rview Het laatste bericht verscheen gisteren in de New York Times. Daarin wordt gezegd dat nieuwe gegevens over moord plannen zijn gevonden in de notulen van vergaderingen van de nationale veilig heidsraad tussen 1959 en 1963, in de ambtsperioden van Eisenhower en Ken nedy. WASHINGTON (Reuter) Pre sident Ford heeft gisteren zijn woe de gespuid over het voortdurend uitlekken naar de pers van gege vens over vermeende samenzwerin gen tot moord waarbij de Ameri kaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) betrokken zou zijn geweest. IN NEW YORK is men ertoe over gegaan om in de scholen een alarm systeem voor het onderwijzend perso neel aan te brengen, maar ook dat heeft een dramatische stijging in de misdaad niet kunnen voorkomen. Re cente gegevens over arrestaties in verband met schoolmisdaad in New York zijn nog niet vrijgegeven, maar verleden jaar werden er 500 leerlin gen voor geweldpleging gearresteerd. In de stad Rochester in de staat New York werden het afgelopen jaar een 14-jarige jongen met een scheer mes aangevallen en gesneden door een andere jongen in zijn wiskunde- klas, eèn andere 14-jarige schoot een leraar neer die probeerde tussen twee vechtende partijen te komen en drie scholieren beroofden de kassa’s van de schoolcafetaria. Toch noemde een politiefunctionaris de situatie in Ro chester „geen echt probleem”. DEN HAAG. Het transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht dat op 4 april met ongeveer 309 weeskinderen aan boord verongelukte na vertrek van Saigon, is neergestort omdat een achterdeur niet goed ge sloten was. ROME. (AFP) Na de verkiezingso verwinning van de communisten in Ita lië heeft de leider van de communisti sche fractie in de gemeenteraad van Rome, Ugo Vetere, het ontslag geëist van de christen-democratisehe burge meester van die stad, Celio Darida. De misdaad betreft alle denkbare categorieën, van verkrachting, moord, gewapende overvallen, afpersing tot inbraken. Op talrijke scholen, vooral in de grote steden, zijn de leerlingen gewapend met revolvers, messen, fietskettingen, stiletto’s, scheermessen of baseballknuppels. DEN HAAG. Minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne is ge zwicht voor aandrang van de Tweede Kamer om haar wetsontwerp Verwijde ring Chemische Afvalstoffen alsnog te wijzigen. Vorige week dinsdag dreigde de minister haar wetsontwerp in te trekken als de Kamer akkoord zou gaan met een voorstel van de ARP’er Van Houwelingen, maar gisteren kwam zij met een wijziging, die volledig tegemoet komt aan de wensen van de ARP’er en de meerderheid van de Kamer. Van Hoüwelingen had ernstige bezwa ren tegen het heffingensysteem dat de minister wilde invoeren voor de verwij dering van chemisch afval. De schade door dit vandalisme op de scholen in de Verenigde Staten wordt geschat op ruim één miljard gulden per jaar. (.Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De Israëlische rege ring heeft gisteravond besloten tot> een devaluatie van het Israëlische pond met 2 percent. De regering heeft hiermee een nieuwe economische politiek geïntrodu ceerd, die het mogelijk maakt de koers van het Israëlisch pond maandelijks aan te passen aan de koers van de dollar. Tot. nu toe placht de regering devalu aties zo lang mogelijk uit te stellen en dan eens in de paar jaar het pond met een fors percentage te devalueren. De laatste keer gebeurde dat in november 1974 met 43 percent. Met het systeem van een „kruipende devaluatie” wil de regering onrust onder de bevolking als gevolg van een devalu atie en daarop volgende prijsverhgong vermijden. Economen in Israel hadden al lang gepleit voor een systeem waarbij de koers van het Israëlisch pond, die aan de dollar is gekoppeld, regelmatig aan te passen. Een ingrijpen, zo kort na de vorige devaluatie was weer noodzakelijk geworden, omdat de Israëlische econo mie met grote moeilijkheden te kampen heeft Volgens de senaatscommissie, onder leiding van senator Birch Bayh, die van 1970 tot 1973 een onderzoek heeft ingesteld naar .750 door het gehele land verspreide scholen, was het aan tal moorden in die periode gestegen met 18,5 percent, het aantal ver krachtingen met 40,1, het aantal ge weldplegingen op leerlingen onderling met 85,3 percent en het aantal aan slagen op leerkrachten met 77,4 per cent. Men vraagt zich ten slotte af of Don Juan geen dubbel spel speelt. Per slot van rekening heeft hij al sinds jaar en dag laten merken dat hij het wel met de democratische oppositie kan vinden; dus daar had hij deze toespraak op het laatste moment niet voor nodig. Ook de herders op de poesta’s in Oost-Hongarije kregen gisteren de gelegenheid hun stem uit te brengen voor de parlementsver kiezingen, die gisteren in Hongarije werden gehouden. Dat ging in dit geval onder het motto, als de herders niet naar de stembus kunnen komen, dan moet de stembus naar de herders. 1 2 - Voor 1974 zijn de cijfers nog alar merender. Er waren in dat schooljaar 12.000 gewapende overvallen, 270.000 inbraken, 9000 verkrachtingen en 204.000 gevallen van lichamelijke ge weldpleging. Deze cijfers vertegen woordigen echter ongeveer eenderde van het eigenlijke totaal, omdat de dens een recente persconferentie wordt genegeerd dat het materiaal over moordplannen met de grootste voorzich tigheid zou moeten worden behandeld. Volgens het verhaal in de „New York Times”, die gezaghebbende kringen in de regering citeert, werden directe en indi recte acties tegen premier Fidel Castro van Cuba besproken. Hoewel er geen rechtstreeks memo randum getekend is door de voormalige president Kennedy waarin staat „Ga dr. Castro vermoorden”, is er materiaal In de notulen die tussen 1959 en 1963 zijn gemaakt dat belangrijk is in verband met moorden. Aldus zou een van de niet nader genoemde bronnen van de „New York Times” hebben gezegd. In Senaatskringen waar men zich met het onderzoek bezighoudt, zegt men over harde bewijzen te beschikken dat de CIA bij moordplannen betrokken is ge weest. Men zegt echter- geen bewijzen te hebben gevonden dat vroegere presiden ten erbij betrokken waren. De onderhandelingen moeten volgens Caglayangil binnen dertig dagen begin nen. Gedurende die maand blijft de status van de Amerikaanse bases in Turkije ongewijzigd, maar vanaf het be gin van de onderhandelingen wordt een „tijdelijk statuut” van kracht. De minis ter wilde de inhoud van dit statuut niet onthullen. Caglayangil zei dat Amerika door een wapenembargo tegen Turkije in te stellen, eenzijdig zijn verplichtin gen jegens Turkije heeft geschonden. De inspecteur van het onderwijs in Noord-Carolina schatte dat 99 per- Het gevolg van dit alles is nu een juridische twist, die voor de rechtbank te Oslo zal worden uitgevochten. De twee nazi’s en hun juristen zijn ervan overtuigd de strijd te zullen winnen aangezien de Noorse wetgeving ontslag op grond van politieke overtuiging ver biedt. Het programma werd gemaakt naar aanleiding van de toenemende acti- ANKARA. (AFP) De Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken. Ihsan Sabri Caglayangil, heeft gisteren in Ankara meegedeeld dat zijn land een nota heeft overhandigd aan de Amerikaanse am bassadeur waarin wordt gevraagd om het openen van onderhandelingen „over het nieuwe verdrag over de gemeen schappelijke defensie-installaties in Tur kije”. cent van de leerlingen onder zijn jurisdictie dagelijks gewapend naar school komt, hetzij om geweld te plegen, hetzij om zich daartegen te verdedigen. MADRID. De recente toespraak van Don Juan, vader van Spanjes toe komstige koning Juan Carlos, heeft vier uiteenlopende reacties veroorzaakt. De leiders van het regime zijn verontwaar digd; de illegale oppositie is opgetogen; het volk vraagt zich af of dit nu werke lijk betekent dat de ratten het zinkende schip verlaten; en waarnemers vragen zich af in hoeverre die toespraak door gestoken kaart was. Andere voorbeelden van geweld zijn leerlingen die een leraar licha melijk mishandelen, andere scholie ren onder bedreiging van geweld dwingen iedere dag een bedrag aan geld te geven, diefstal uit tassen en jassen, inbraken in schoolkantoren. Eenmaal in de lucht werd de deur van de romp afgezogen door de luchtdruk van binnenuit, waardoor tevens besturingskabels onklaar zijn geraakt, en in minder dan één secon de 1,8 miljoen liter lucht uit de romp ontsnapte. Van de inzittenden kwa men er 175 om het leven. De deur alsmede de grendels zijn later opge vist uit zee. A STOCKHOLM-OSLO. In Noorwe gen begint binnen enkele dagen een proces met twee neo-nazi’s als hoofdfi guren. Beiden werden kort geleden ont slagen nadat zij in een televisieprogram ma uitdrukkelijk hadden bevestigd nazi’s te zijn. Ze waren werkzaam bij de staatsspoorwegen, waarvan het personeel na de uitzending dreigde in staking te gaan als beide nazi’s niet zouden worden ontslagen. Ook de meeste vakbonden dreigden met stakingen. Om die reden rapporteren de leer krachten ook in het merendeel van de gevallen niet wanneer zij worden aangevallen om geen moeilijkheden met het schoolhoofd te krijgen, die hen hun baan kan kosten. In de stad Atlanta, waar „officieel” geen moei lijkheden op de scholen zijn gerap porteerd, bleken in 1974 bij nader onderzoek twaalf verkrachtingen te hebben plaatsgevonden, 124 roofover vallen, 221 lichamelijke geweldplegin gen (waarvan elf op leerkrachten) en bijna 1000 inbraken. De situatie rondom de schoolterrei nen is niet minder alarmerend. Kin deren van lagere scholen in Washing ton krijgen regelmatig gestencilde briefjes voor hun ouders mee naar huis, waarin wordt gewaarschuwd voor „verdachte” individuen die zich rondom de scholen ophouden meestal nadat leerlingen zijn ver kracht, beroofd of aangevallen door buitenstaanders. Opinies over de oorzaken van dit massale geweld, dat niet beperkt is tot de grote steden, maar zich ook uitstrekt tot de welgestelde buiten wijken en kleinere plaatsen in de Verenigde Staten, lopen uiteen. De ouders verwijten de leerkrachten een gebrek aan discipline, de leerkrachten verwijten de ouders dat zij hun kin deren nooit hebben opgevoed, de schoolbesturen zeggen dat kinderen die zich op school misdragen daar voor niet of onvoldoende door hun ouders onderhanden worden geno men. Anderen zeggen dat de scholen een weerspiegeling zijn van de ge welddadige Amerikaanse samenle ving, van het geweld op de televisie, de alom verkrijgbare narcotica en de slechte economisch» toestand. In Baltimore worden op de scholen maandelijks ruim 100 gevaarlijke wa pens in beslag genomen. In New York werden gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar 31 gevallen ge rapporteerd waarbij gebruik was ge maakt van vuurwapens (te vermenig vuldigen met drie). Voor niet-Amerlkanen is één van de aanwijsbare oorzaken van deze situatie, die niets minder dan een noodtoestand Is, het uiteenvallen van het gezinsleven in de Verenigde Sta ten. In talloze gevallen worden kin deren overdag aan hun lot overgela ten, of onder de „discipline" geplaatst van een huishoudster waar zij lak aan hebben, omdat hun moeder een volledige baan heeft die zij niet op wil geven. In zulke gevallen, vooral in de meer welgestelde buitenwijken van de steden, zien de kinderen hun ou ders alleen gedurende het weekeinde en dan is het motto nog vaak: „Laat mé met rust, ik heb de hele week hard genoeg gewerkt.” Ook psychiaters hebben vas’tgesteld, dat het Amerikaanse gezinsleven in de afgelopen jaren opmerkelijk ver brokkeld is, vooral in gevallen van nog jonge kinderen, die niet dagelijks hun ouders om zich heen hebben. viteiten van de neo-nazipartij in Noor wegen, die is onderverdeeld in drie be wegingen: de eigenlijke nationaal-socia- listische partij met Hitler als groot voorbeeld, de nationaal-socialistische jongerenbeweging en de zogenaamde „ijzeren garde”, bij elkaar plusminus 3500 leden. De laatste groepering oefent regelma tig met wapens en telt tientallen oud- SS’ers als instructeurs. Partij-ideoloog voor de Noorse nazi’s is een lector, Olav Hoaas, wiens uitlatingen zijn gebaseerd op Hitlers „Mein Kampt”, zijn bijbel. De Noorse politie heeft na efen aantal duidelijke politieke aanslagen een onder zoek ingesteld naar de activiteiten van deze en andere rechts-extremistische be wegingen. Nadat het onderzoek werd voortgezet door de binnenlandse veilig heidsdienst werden de resultaten niet meer openbaar gemaakt, uitgezonderd enkele meldingen over het in beslag ne men van wapens. In Zweden heeft een scheuring plaatsgevonden in de nazipartij. Dit na dat de vroegere „führer”, Goeran Assar Oredsson, enige maanden geleden de lei ding had overgedragen aan zijn in Duitsland geboren echtgenote Vera. Op een enkele dagen geleden gehou den zogenaamde „rijksraad” werd bij afwezigheid van het echtpaar Oredsson een nieuwe führer gekozen voor de ongeveer duizend leden in Zweden. Commentaar van de ex-führerin; „Dat zijn allemaal verraders! Mijn man en ik hebben de partij opgericht en blijven de leiding houden. Deze scheuring scheidt het kaf van het koren in de partij”. De nieuwe führer, dë 45-jarige machi nist Kjell Johansson: „De Oredssons zijn zwendelaars, die onder andere geld uit de partijkas voor privé-zaken hebben gebruikt. Onder mijn leiding komt er geen verandering in de partijpolitiek”. Verscheidene leden van de Noorse en Zweedse nazipartijen hebben zojuist een bezoek gebracht aan West-Duitsland om deel te nemen aan een demonstratie voor de vrijlating van Rudolf Hess, die nog steeds in Berlijn in de Spandau- gevangenis wordt vastgehouden. De reden van de eerste twee reacties ligt vooral in dat deel van de toespraak dat in Spanje niet bekendgemaakt is en ook wel niet zal worden. Hierin deed Don Juan tot tweemaal toe een nauw verholen oproep aan de Spaanse militai ren om een einde te maken aan het Franco-regime in zijn huidige vorm („Wij moeten volharden in onze houding totdat degenen die werkelijk over de macht beschikken om de koers van de staat recht te zetten, zich ervan overtui gen. dat zij dit ook moeten doen”; en: „Het initiatief is nu aan de permanente instellingen van de natie”). Deze duidelijke poging om de Spaanse militairen te beïnvloeden, zal Franco ongetwijfeld gesterkt hebben in zijn weerzin voor Don Juan. Vandaar ook de bitse uitvallen tegen Don Juan in de staatstelevisie en In regeringsgetrouwe kranten, waarvan een hem vandaag in een hoofdartikel beschuldigt van „onver antwoordelijk egoïsme”. Het Spaanse volk, dat alleen dat deel van de toespraak kent waarin Don Juan zich uitspreekt tegen de voorzieningen die Franco heeft getroffen dat wil zeggen: tegen de benoeming van de zoon van Don Juan, Juan Carlos, als toekom stig koning staat voor een raadsel. Betekent dit nu dat Don Juan niet alleen met Franco, maar ook met zijn eigen zoon gebroken heeft? Het volk herinnert zich dat Don Juan er geen been in zag om van het regime te profiteren toen hem dat goed uitkwam, en om zijn zoon in Franco’s handen te laten. Dat hij nu rechtsomkeert maakt aangezien het einde in zicht is, doet zijn prestige geen goed. De senaatscommissie die zich met de geweldpleging op de scholen bezig houdt, schat inmiddels dat jaarlijks alleen al de kosten van het vervan gen van gebroken ruiten op een wil lekeurige school in een willekeurige grote stad gelijk waren aan de kosten voor het bouwen van een nieuwe school in die steden. In San Francisco werden in het afgelopen schooljaar 104 leerkrachten mishandeld, waarvan 17 met een vuurwapen. In Boston werden 177 onderwijskrachten aangevallen. In St. Louis werden de scholen gedurende enige tijd gesloten nadat een leraar werd neergestoken en een andere werd neergeslagen. H Zich nu verdienstelijk makfen in de ogen van de oppositie is overbodig en derhalve verdacht. Even opvallend is zijn tegenstrijdige verklaring, dat hij vierkant tegen Franco’s toekomstvoor zieningen is, maar niets wil ondernemen tegen zijn zoon, die toch de belichaming daarvan is. Dat wil zeggen dat hij Juan Carlos toch buiten schot houdt. Vanuit historisch perspectief zou men zeggen dat de Bourbon-dynastie zo slim is om in beide kampen een koning klaar te houden. In hoeverre dit op afspraken berust, is een open vraag. n" - A SP’ al; «ft “a ■isiaC*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3