B Subliem optreden in Rotterdam met Joe alsh THE EAGLES OP EENZAME HOOGTE Geluidspap van Billy Cobham Zielloos kabaal KRAAYEVELD EN KRUISMAN: NIEUWE POCINC MET CARLSBERG Toer van Schayks Madrigalen groots I F TOP DE POP POP DERTIEN I, Soosagenda |L Holland Fesfivql’ï5 f zu Wi ■n* ft NATIONAAL BALLET MUNTTE UIT z Arthur Rubinstein ten V .A hove ontvangen Blues in ’t Heertje DO 10 19 7 5 DONDERDAG 1 9 JUNI za i Moe als( ome nun Ped Ree mei sen noe kun geti een r1 1 S' gee: viei ,,eei haa - AMSTERDAM De voorstelling die het Nationale Ballet in Amster dam gaf ter gelegenheid van het Holland Festival, begon met „Agon” dat met uitzondering van Alexandra Radius en Francis Sinceretti bijzon der ongeïnspireerd werd uitgevoerd. De grote hit, waar iedereen voor gekomen was, was echter de „Col lective symphony” gemaakt door drie choreografen: Rudi van Dant- zig, Toer van Schayk en Hans van Manen op de symfonie in C van Igor Stravinsky. Maar het succes van dit vitale gelegenheidsballet werd nog totaal overvleugeld door de echte verrassing van de avond „8 Madrigalen” die Toer van Schayk aangrijpend in beweging ving op muziek van Carlo Gesualdo. Over dit laatste ballet straks meer, nu eerst iets over het drieluik. B» tel ROTTERDAM The Eagles zijn voorlopig uit geen enkel popj aar meer weg te denken. Voor de derde keer binnen drie jaar waren zij gis teren in ons land. Plaats van hande ling was de Rotterdamse Ahoyhal, waar zevenduizend mensen een grandioze reprise kregen van de vorige twee optredens. Met hun in drukwekkende muziek blijven The Eagles eenzaam aan de top van de country-rock prijken. ■r B s •i» CONRAD VAN DE WEETERING KEES TOPS 574, 4 Sonja Geerlings en Henny Jurriëns in „Acht madrigalen’’. moet worden gehouden. The Eagles de den dat al door hem tijdens hun tweede toegift in Oh Caroll van Chuck Berry te laten meespelen. DEN HAAG (ANP). Op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag hebben koningin Juliana en Prins Bernhard woensdaga vond de pianist Arthur Rubinstein in intieme kring ontvangen, zij hebben met hem gedineerd en gemusiceerd, aldus de Rij ksvoorlichtingsdienst. Behalve koningin en prins waren ook enkele andere leden van het koninklijk huis aanwezig. Billy Cobham achter zijn indrukwekken de „batterie”. (Van onze kunstredactie) B€ mi gr ee be in pl I So: voi do: err wi, Tu Vo zij zij Di Bra: geze pers Ned het een de die aan Mis; een via Kli Ier op teg als kei hai cc ki kl er Pi d< dt w v< d< Hij zitt< ban en in I best „Pr tB HAARLEM. The Candlelight Blues and Jazz formatie is uitgenodigd om zaterdagavond een optreden te geven in café Het Heertje in de Lange Heeren- straat in Haarlem. Aanvang rond 22 uur. en leden van het Amsterdams Ballon Gezelschap; ’s avonds om elf uur met Carlsberg. Dat doet echter niets af aan de repu tatie van Joe Walsh, die met nummers als Welcome to the Club liet dóórsche meren, dat met hem nog steeds rekening The Eagles jamden tot besluit .met Joe Walsh in hun midden. Links Glenn Frey, rechts Bernie Leadon. (Foto Gijs Hanekroot) fect alleen, alles is er uitsluitend om die madrigalen in beweging om te zetten. De veertien dansers in uiterst eenvoudige kleding, de vrouwen in een wit of rose gebreid hemdje, de mannen in een grijze tricot, blijken steeds allemaal vanuit één stemming te leven, maar maken toch noodt uiterlijk precies dezelfde bewegin gen. Vaak zijn ze ook alleen of staan ze tegenover anderen, waarbij het aantrek ken en afstoten onder invloed schijnt te staan van onbekende wetten. Ze lopen in een kring en opeens wil één van de vrouwen zich losrukken maar wordt in het gareel gehouden door de anderen. Meestal zijn de. lichamen gekromd in gebroken lijnen, vaak hangen ze ook uit hun evenwicht en steeds worden de onderstromen in de muziek van Carlo Gesualdo en de achtergedachten in de tekst prachtig door de bewegingen aan geduid. Een belevenis, waar het publiek met veel geroep en langdurig applaus op reageerde, een applaus waarin de vijf zangers nadrukkelijk moesten delen en natuurlijk ook de choreograaf die dit heeft gemaakt, Toer van Schayk. 8 Madrigalen wordt weer in Amster dam uitgevoerd op 11, 12 en 13 juli. Achter op het toneel torenden vijf zangers op hoge stoelen boven de dan sers uit. Ze zongen de 8 madrigalen zo schitterend, dat ik me soms afvroeg, of die geweldige sfeer, die milde dramatiek, die getemperde vrolijkheid, die met moeite gedragen smart, uitsluitend voortkwam uit dit gezang. Maar er wa ren ook tussenspelen zonder enige mu ziek, en daarbij bleef de sfeer even aangrijpend. Er is geen overbodige be weging, niets wordt gedaan om het ef- Ze zijn in het Kennemerlandse overbekend: Arti Kraayeveld en Rob Kruisman, respectievelijk ex-Bin- tangs, en ex-Ekseption. Maar de vete ranen hebben nog steeds hun idealen. Hun beider rijk gevarieerde muzikale carrière met ups en downs heeft nu een nieuwe halte gevonden bij Carls berg, een nieuwe groep die zondag 22 juni aanstaande ’s avonds om elf uur in Ruigoord debuteert. Eerlijkheidshalve moet ik voorop stel len dat ik het zoals velen in de DONDERDAG 19 JUNI Amsterdam, stadsschouwburg, 20.15 uur: Manhattan Project met „End game” van Beckett, regie Andre Gregory. Amsterdam, Carré, 20.15 uur: Ned. Opera Stichting met „Orpheus in de onderwereld” van Offenbach, dirigent Franz Allers, regisseur Götz Frie drich. Amsterdam, Brakke Grond, 21.00 uur: Poëzie Hardop met programma over Pablo Neruda. Scheveningen, Circustheater, 20.15 uur: Elly Ameling met liederen van Schubert, begeleid door Irwin Gage. Scheveningen, Kurzaal, 20.15 uur: Philip Glass met zijn ensemble, mo derne, „minimale” muziek. AMSTERDAM. Tijdens bureau- werkzaamheden eerder deze week uitte een wat oudere collega hartstochtelijk de door hem gekoesterde, zowel geeste lijke als lichamelijke, hekel aan popmu ziek. Zijn mening komt er, kort gezegd, op neer, dat hij deze muziek dom vindt en dat ze hem onveranderlijk pijn in de maag bezorgt. Vooral aan laatstgenoem de generalisering moest ik gisteravond terugdenken, toen de doorgaans als slag- werkwonder aangeduide Billy Cobham met zijn band in het Amsterdamse Con certgebouw rverd losgelaten. Een regel rechte aanval op de trommelvliezen, een geluidspap, waarin vrijwel geen instru ment te onderscheiden was, en een on verantwoord aantal houterige drumsolo’s waren er het gevolg van. Zielloos ka baal, om kort te gaan. den misdadige sfeer hing, met veel agressieve lieden en talloze zakkenrol lers van gebruikelijke pluimage. Een opvallend groot aantal patrouillerende politieagenten bleek daartegen weinig kans te hebben: slachtoffers bij de vleet. Tot slot de, door meerderen geuitte, verzuchting van m’n buurvrouw ter lin kerzijde, halverwege het concert: „Dat stel zou best leuke muziek kunnen ma ken. Als die Cobham er maar niet bij was”. Carlsberg is het gezamenlijke gees teskind van Kraayeveld en Kruisman, het produkt van hun gezamenlijke wens om een band te formeren met mensen die er wat voor over hebben om niet zomaar een groep te zijn, maar méér. Die mensen hebben ze gevonden, dat méér nog niet. De groep, die zes maanden geleden tot stahel kwam, maakte begin mei in de unieke atmosfeer van het kleine kerk je van Ruigoord een aantal opnamen en besloot de voor de hand liggende stap naar de Nederlandse platen maatschappij voor een single nu eens over te slaan en direkt in contact te treden met de Engelse platenwereld. Die plannen, geven de héren goudeer lijk toe, hebben nog niet het gewens te resultaat gehad. „Misschien waren te ambitieus”. Het gekozen alternatief is een „doe-het-zelf”-benadering ge baseerd op een heilige overtuiging in de kwaliteit van de groep. Arti Kraayeveld speelt de gitaar op de van hem bekende manier en schrijft de nummers; Rob Kruisman voegt daar zijn rauwe stem plus fluit- en saxofoon werk aan toe; René Kraayeveld, de jongere broer van Ar ti, heeft de gitaar verwisseld voor de bas en vormt samen met de ervaren drummer Bart ter Laak en percussio nist Egon Jansen een hechte ritme sectie. Zondagavond leggen de heren hun eerste openbare proeven van be kwaamheid af. In Ruigoord, het door Amsterdamse opspuitingen bedreigde dorpje tegenover Halfweg. Daar wordt zondag de gehele dag feest gevierd, ’s Middags vanaf twee uur me vuur vreters, goochelaars, theatergroepen muziekwereld piet erg begrepen heb op bands die door een drummer worden geleid. De meest voor de hand liggende reden daarvoor is het onzalige aantal drumsolo’s, waarmee het publiek wordt opgezadeld. Eén drumsolo vind ik in negen van de tien gevallen al erg ge noeg. Een minder gemakkelijk te omschrij ven overweging met betrekking tot deze categorie groepen geldtde houding die de drummer in kwestie aanneemt, wan neer hij tevens leider wordt. De man die altijd op de achtergrond is gebleven, komt plotseling in de schijnwerpers te staan, niet zelden met het gevolg dat hij allesoverheersend wordt. Een voorbeeld daarvan is Jon Hiseman, die na Collos- seum zijn eigen groep Tempest oprichtte. En ook Ginger Baker heeft er een handje van. Terug naar Cobham. Ook hij heeft zo'n sfeertje van „I’m the greatest” om zich heen hangen, al moet ik toegeven dat hij dat er gisteravond aardig onder hield, op enige onbeheerste ogenblikken na. Maar daar waren allereerst die drumsolo’s. Vier, vijf, zes stuks; het kon niet op. Hij is en dat staat buiten kijf een zeer goede drummer. Daarvoor hoeft men slechts de eerste drie platen van het Mahavishnu Orchestra te beluis teren. Maar je kan alles overdrijven. Kwalijker is, dat zijn spel gisteravond, ondanks de kwantiteit, niet tot zijn recht kwam. En daarmee komen we op het grootste bezwaar van de band en het optreden. Dat komt hierop neer: de band is te groot (zeven man, waarvan drie exemplaren schetterend koper) en de band speelt te hard. Gevolg: de eerder genoemde pap, waarin zelfs Cobhams dynamische spel verwordt tot een sto rend gekleun. De kwaliteit van de ge luidsinstallatie, of in ieder geval de af stelling ervan, is trouwens evenmin om over te gillen. Het enige lichtpuntje, waarop ik aan het begin van het optreden mijn hoop vestigde, was het nummer „Red Baron” van de nieuwste (live)elpee „Shabazz”. Dit is een duidelijke compositie, die gisteravond nog enige kans van slagen had, naar bleek. Dat was dan tevens de enige. Bij alle ellende kwam nog, dat in en rond het Concertgebouw een onversne- 1. Girls Moments and Whatnauts; 2. The Opera Dizzy man’s Band; 3. If you go Barry and Eileen; 4. Bump me baby Dooley Silverspoon; 5. S.O.S. Abba; 6. Doorgaan André van Duin; 7. Oh Monah Nat Gonella and Ted Easton Jazzband; 8. Uncle Big Mouth and Little Eva; 9. Swing your Daddy Jim Gilstrap; 10. I’m not in love CC; 11. Zoek je zelf Simplisties Verbond; 12. Lu Maritiello Tony Santagata; 13. Bye bye Baby Bay City Rollers. Het is best een aardig idee om een bepaald ballet met z’n drieën te maken en als je de beschikbare muziek dan ook nog onafhankelijk van zijn oorspronke lijke structuur met het horloge in de hand gaat onderverdelen in blokjes van pen bepaald aantal minuten, dan gebeurt er beslist weer eens wat nieuws, iéts wat vermoedelijk op deze wij Ze nooit eerde?- geprobeerd is. Die fndëlihg verliep Vol*- gens het patroon: 1 minuut voor iedere choreograaf en daarna nog twee keer voor ieder 4’4 minuut, met voor één choreograaf het restblok van 6 minuten. Het eindresultaat had zowel voor- als na-delen. Doordat iedere choreograaf ei genlijk steeds een kort stukje ballet moet maken, werd het geheel zeer vitaal, gevarieerd en onderhoudend. Omdat drie mensen meer ideeën heb ben dan één, zaten er een groot aantal vondsten in het werk en als aardige bijkomstigheid voor kenners, was het ook nog een leuke puzzel om vast te stellen wie wat gemaakt had. Hierbij waren de stukken van Rudi van Dantzig het best te omschrijven als vitaal en klassiek, die van Hans van Manen als het meest effectief met een heldere open structuur maar ook het meest statisch van de drie en die van Toer van Schayk als het meest dramatisch. Als negatief voelde ik het totale ver lies van de grote lijnen in Stravinsky’s muziek met als gevolg daarvan ook een zekere onrust omdat de spanningsbogen in de muziek en die in de balletbrokjes niet synchroon lopen. Iedere choreograaf beschikte over zijn eigen dansers, allemaal gestoken in keu rige grijze trainingspakjes. Voor mensen die het herkenningsspel mee zouden wil len gaan spelen, kan ik de uitvoerders van de „Rudi-fragmenten” het best kar- kateriseren als echte klassieke dansers, die van de „Hans-fragmenten”, mis schien wat oneerbiedig als perfecte eta lagepoppen en die van de „Toer-frag- menten” als gewone mensen, geslagen en gekromd door het leven. Dit ballet, dat in opdracht gemaakt werd van het 700- jarige Amsterdam, is opgedragen aan alle Amsterdammers, maar Haarlem mers mogen natuurlijk ook komen. Het wordt in ieder geval weer uitgevoerd in Amsterdam in de Stadsschouwburg op 14, 15 en 16 juli. Bij zijn „8 Madrigalen” schreef Toer van Schayk' in het programma: „Liefde, onbereikbaar, gebroken, wreed of onver schillig, smekend om medelijden, is het thema waarin Carlo Gesualdo aanleiding vond voor al zijn, meer dan honderd gepubliceerde madrigalen. In de tragi sche loop van zijn leven, zijn diepe melancholie, zijn schuldgevoel en zijn obsessie door dood en leven, staat hij ons zeer nabij. Zijn stijl, conventioneel in vroege werken, later van een tonale en expressieve eigenzinnigheid die zijn tijdgenoten verbijsterde, flakkert als een vlam, larmoyant, dan weer naief of geëxalteerd vrolijk, of diep ingetogen in een enkele madrigaal die blijk geeft van een haast filosofisch, zeer onconventio neel geloof”. VRIJDAG 20 JUNI Amsterdam, Stadsschouwburg, 20.15, uur: Lhamo, Tibetaans Volkstheater. Amsterdam, Concertgebouw, 20.15 uur: Radio Philharmonisch Orkest en Groot Omroepkoor onder leiding van Hans Zender met werken van Zen der, Ligeti en Huber, Amsterdam, Brakke Grond, 21 uur: Poëzie Hardop met Lucebertprogram- ma. Den Haag, Diligentia, 20.15 uur: Et Alors van cabaretier Bernard Haller. Scheveningen, Circustheater, 20.15 uur: Het Nationale Ballet met choreo grafieën van Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk. Scheveningen, Kurzaal, 20.15 uur: Nederlands Blazers Ensemble onder leiding van Giuseppi Sinipoli in wer ken van Gabrieli, Veggio, Maderna, Porta/Sinipoli, Mozart en Sinipoli. Rotterdam, De Doelen, 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest, dirigent en solist Mstislav Rostropo- vitsj, werken van Haydn en Tsjai- kovsky. De Rijp, Ned. Herv. Kerk, 20 uur: Nederlands Kamerorkest onder lei ding van Szymon Goldberg, onder andere Pergolesi. Rotterdam, Schouwburg, 19.30 uur: Scapino Ballet. Rotterdam, Doelen, 20.15 uur: St. Johns College Choir en Broken Con sort met muziek aan het hof van koningin Elizabeth I. Misschien moeten we bij een volgend concert echter het woord country weg laten, want met de komst van Don Felder als vijfde Eagle heeft de rock definitief zijn intrede gedaan in het re pertoire. Felder, een tweede leadgitarist, die al sinds Ón the Border bij The Eagles meehobbelt, drukt duidelijk zijn Stempel op de nummers van hun vierde elpee One of these nights. Van die langspeler werden gisteravond onder meer Too many Hands en het titelnummer gespeeld. Een neiging naar meer rock en funk, die echter niets afdoet aan de muzikale en vocale kwali teiten. The Eagles hebben genoeg talent om op dit eventueel nieuwe werkterrein met succes te opereren. Wel moet wor den gezegd dat de muziek, maar vooral de tekst, er iets te pretentieloos door zou kunnen worrden. En dat zou jammer zijn. The Eagles zijn tot nu toe uiterst zorgvuldig omgesnrongen met hun com posities. Dat mag dan zo blijven. Gister avond bleef het in ieder geval zo. Het zwaartepunt werd gelegd op num mers van de eerste drie elpees waarvan Desperado de bekendste én voor mij ook de beste is. De meeste hoogtepunten in het concert kwamen dan ook van deze elpee. Desperado, Doolins, Dalton, Tequila Sunrise en Outlaw Man maken van iedereen een Eaglesfan. De twee abso luut beste nummers kwamen echter van de andere platen. Een van een improvisa tie voorziene versie van Witchy Woman waarin drummer Don Henley domineerde met de beste stem van The Eegles en het aloude nummer Ol’ Fify-five, met Glenn Frey op piano, waarop hij trouwens het best tot zijn recht komt. Het werd een concert zonder diepte punten waarin bassist Randy Meisner en leider Bernie Leadon minder opvielen maar zeker net zo veel bij droegen tot het succes dat The Eagles nu al drie keer hebben gehad en waarschijnlijk nog velet malen zullen behalen. Hun toenemende interesse in de rock had The Eagles doen besluiten Joe Walsh in het voorprogramma op te nemen. Zeker geen slechte stap. Walsh, vroeger leider van James Gang en nu al enkele jaren op de solo-toer, is nog steeds een van de beste gitaristen in zijn soort. De algemene indruk van zijn op treden was. dat de muziek die gister avond klonk, veel overeenkomst vertoont met Dave Mason. Niet alleen Walsh’ gitaarspel maar vooral ook zijn nieuwe begeleidingsgroep zorgde daarvoor. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke av.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av.: bar-dancing-disco. Tamberlain, Grote Houtstr., elke av. beh. ma en di: bar-dancing-disco. Upstairs, Zomervaart 170, zondagav. en zonmi.: sluitslot met ’s middags gemengd volleyballen, daarna Chinees eten en tot slot een uitstuif met - goochelaar. ’t Plein, Balkanplein 4, Schalkwijk, wo. av. en do-, vr, en zat. middag en avond: kreatief werken, bewegings- lessen, muziekworkshop etcetera. Club Bluesette, Krüsemanstr. 34, Oost, vr. zat. en zo. av.: bar-dancing- disco. HJC, Groot Heiligland 47, zat.: De Victoria Band anno 1924. Jeugdland, Theemsplein (ZW), zat. drive-in show met Wipe-out. Arnoldushoeve, Hoofdweg Hoofddorp, zat. Catapult. Ut Cafaatje, Spaarndamseweg 19, zat.Chileense avond met optreden trio Tikal, film, informatie met bege leiding en hapjes. Youth for Christbar, Turfsteeg 2, Zat.: koffiebar met Leychem.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10