met kleine expositie SMALFILMAVONDEN VOOR VAKANTIEGANGERS Kritiek selectie festival-ploeg voor Oostende pasar-plaatje Met Indonesië SBK: kunst adopteren naar KUNST-ANTIEK-INBOEDEL VEILING BRAZILIAANS VOLKSLEVEN IN GALERIE EIPLDERS HOF NAÏEF IS MISABEL PEDROZA? Thomas Mann geëerd Bi I Foto's en cartoons in Bijbelmuseum r Oranje-Foto 75 t MM Extra optreden Lar Lubovitch DE MUGGEN 15 JAAR „Tovenaar in Beeld” 11 1975 DONDERDAG 1 9 JUNI ZANDVOORT Misabel Pedro- Maannachten ?s Onder redactie van J.P. Bos Reinier Gerritsen t als Grandma in de Verenigde Staten, omdat zij het heimwee naar het „eenvoudige leven” vertolkte, bij haar leven zelf al een vereerd mo nument was, vergaat het Misabel Pedroza op veel jongere leeftijd. Reeksen gouden medailles voor wat men naïef schilderen noemt, reek sen tentoonstellingen en veel be noemingen aan academies en andere kunstinstellingen, waar Misabel les geeft. Met haar man Francisco Xa vier legt ze van haar kunnen een getuigenis van in Galerie Eijlders, een expositie tot en met 4 juli. za is voorbestemd om de „Grandma Moses” van Brazilië te worden. Zo- P. HOOGEVEEN B.V. Kijkdagen: zaterdag, zondag, maandag a.s. Zie adv. vrijd. a.s. VOOR DE RUIM 400.000 Nederlandse ge zinnen die met de filmcamera op stap gaan om hun vakantie in bewegende beelden vast te leggen, worden in de tweede helft van juni op tachtig plaatsen in ons land gratis toeganke lijke informatieavonden gehouden. Deze bij eenkomsten zijn ook bestemd voor hen die nu nog geen smalfilmcamera hebben, maar over wegen er binnenkort een aan te schaffen. IJ i w J L B - r M (Van een medewerker) i t) E M HEIN STEEHOUWER. n- van (ADVERTENTIE) j1 ty" I >e 'j, De tentoonstelling is geopend door de Braziliaanse ambassadeur in ons land in gezelschap van opgetogen ambassade personeel en hun aanhang, ook enkele Nederlanders die Brazilië kennen. Ik kijk het aan en dan denk ik: „Hoe naïef is een vrouwelijke professor in de beelden de kunsten, met een vader en moeder, die ook al bekende schilders waren. Een aardige bijzonderheid is dan nog, dat Misabel mij vertelde dat haar grootvader een Nederlander was, Van Driken, die via Portugal naar Brazilië emigreerde. Hij werd er een man van betekenis, voor zitter van een vereniging die culturele banden legde tussen Brazilië en ons land en- daarvoor door koningin Wilhelmina in haar jeugd werd begiftigd met de toen bestaande medaille ter herinnering aan „Prince Mauritio de Nassau”. Het was Tevens zijn er folders, brochures, gid sen en minicursussen over het filmen beschikbaar. In deze omgeving zijn de informatie avonden op de volgende plaatsen: in Haarlem op dinsdag 24 juni in het kerkcentrum aan de Ramplaan 108 (Filmgroep Close-up); eveneens op 24 juni in Lisse in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan (Poelpolder) en in IJ- muiden op 1 juli in de Adelbertuskerk aan de Sparrenstraat (Smalfilmclub Velsen). De bijeenkomsten beginnen om 20 uur. „houterig” blijft accepteer je gemakke lijker dan precies zo’n figuurtje in olie verf, waarin het dan wèl „naïef” lijkt. De ambassadeur zal dan tevens het Oranje-wissedobjectief uitreiken aan de Haagse fotojournalist Eric Dekker. i I lis 'in la in iet de ok jk ies Dm in >n- ur. ;el il- en de iig et. te, n- >at a- Door het adoptiesysteem kan de parti culier gedurende vier jaar een groot kunstwerk, zoals een plastiek, een wand kleed of een groot schilderij, adopteren en opstellen op een plaats, waar het publiek het kan bekijken. Gedurende deze adoptieperiode wordt de naam van de kunstenaar en de adoptant bij het werk vermeld. Kosten voor adoptie zijn voor een belangrijk deel aftrekbaar van de belastingen. Maar los daarvan: „Hoe naïef is Misa bel”, opgeleid door professoren van naam, waaronder bijvoorbeeld de grote André Lhote. Vanaf haar elfde jaar exposeerde ze en al vroeg was ze een soort kunst- ambassadrice van haar land. De tentoonstelling in Arti et Amiciti- ae, Rokin 112, Amsterdam, is van 19 juni tot 4 juli dagelijks te zien van 10 tot 18 uur en op zondagen van 13 tot 17 uur. De toegang is gratis. AMSTERDAM (ANP). De Stichting Beeldende Kunst heeft begin juni de mogelijkheid geopend voor particulieren grote kunstwerken te adopteren Dit is een toevoeging van het al bijna 20 jaar bestaande SBK-kunstuitleensysteem, dat inmiddels in een tiental Nederlandse- plaatsen is nagevolgd. IN MADURODAM, de miniatuur stad in Den Haag, wordt op donder dag 26 juni, ’s morgens om half elf, door de ambassadeur van de Volksre publiek Polen, dr. Jozef Okuniewski, de tentoonstelling Oranje-Foto 75 ge opend. De avonden zijn georganiseerd door vrijwel alle plaatselijke clubs voor amateurfilmers, in samen- wêrking met de NOVA (Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers) of de Federatie N.H.’63 en de Stich ting Amateurfotografie. De clubs hebben zich er de laatste weken intensief op voorbereid. Vandaar dat reeds een aantal vakantiefilms kan worden vertoond en besproken. Er worden allerlei praktische tips gege ven en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Len Munnik woont in Vlaardingen, is eveneens 30 jaar en begon al op de mulo met het tekenen van spotpren ten. Hij maakt cartoons bij kritische artikelen over kerk en samenleving en werkt- voor vele kerkelijke en oecumenische instellingen. AMSTERDAM (ANP). Frans Klingeren, de ploegleider en samenstel ler van de muzikale ploeg die Nederland op het songfestival in Oostende zal ver tegenwoordigen, heeft beschuldigingen, als zou deze groep op volstrekt wille keurige wijze zijn samengesteld, van de hand gewezen. DEN ''HAAG. The Lar Lubovitch Dance Company uit New York zal 22 juni in het Holland Festival voor de derdé keer in Amsterdam, in de stads schouwburg, optreden, andermaal met het première-programma van 9 juni. Dit extra optreden is mogelijk gewor den door de afgelasting van „Sheen”, de festivalbijdrage van Koert Stuyf en doordat de Amerikaanse groep nog in ons land vertoeft om televisieopnamen te maken. Tachtig foto’s werden afgedrukt in het boekje „Oranje-Foto 75” en vijf tig vergrotingen (50 x 60) zijn tot eind juli te zien in Madurodam. De manager van de countrygroep Sommerset uit Baarn, die tijdens de voorselectie vorige week woensdag mee dong naar een plaats in de groep, heeft ernstige bezwaren gemaakt tegen de wijze waarop besloten is de groep The Tumbleweeds naar Oostende te sturen. Volgens de manager van Sommerset zou zijn groep afgelopen woensdag als eerste zijn geëindigd bij de voorselectiewed- In die vier jaar betaalt men een bedrag dat in verhouding staat tot de waarde van het betrokken werk. Na vier jaar kan men het object tegen betaling van tien procent van de in totaal betaal de adoptiewaarde kopen. De koper kan er dan mee doen wat hij wil. Hoe zou ik er tegenover staan als ze inderdaad een primitief vrouwtje was uit de binnenlanden, die net zo schilderde. Ik zou het bijzonder aardig vinden, die schilderijen met volkse tafereeltjes, ron dedansen. processies op straat, plechtig heden in de Braziliaanse kerken, alle maal onderwerpen van Misabel. Ze doet het kleurig „en met verve”, maar inder daad op een primitieve manier. De figuurtjes hebben wel een hoofd, maar geen gezicht, geen individualiteit. Ze schildert geen mensen, maar wel de mens, meestal bij volksfeestelijke gelegenheden. Ze maakt ook houtsneden, voor een deel met dezelfde onderwerpen, maar ook landschappelijk, bijvoorbeeld hutjes tus sen opgaand geboomte en dergelijke. Dan lijkt ze ineens minder primitief. Dat een figuur in een houtsnede ook inderdaad een der Oranje-Mauritsen die in Brazilië indertijd de basis legde voor een Neder landse kolonie. Geen wonder dat klein dochter Misabel opgetogen was in ons land te zijn, omdat ze als klein meisje naar verhalen van haar grootvader luis terde. Hij maakte vorig jaar een foto van prins Bemhard die in het Poolse sanatorium Woynowo (het vroegere Reckenwadde) twee vrouwen ont moette die eertijds in dienst waren bij zijn ouders. Een jury, waarin onder anderen hoffotograaf Max Koot zitting had, bekroonde deze foto uit ruim tweehonderd inzendingen met de eerste prijs. Ook de tweede prijs werd gewonnen door Eric Dek ker voor een foto van prinses Beatrix tijdens een hutspotmaaltijd in Leiden. De fotowedstrijd, waaraan enige tientallen beroepsfotografen deelna men, was georganiseerd door het tijd schrift „Ons Koningshuis” en zal een jaarlijks terugkerend evenement wor den. vanzelf uit het vacuum dat zijn dood heeft nagelaten omhooggestegen, dan is het met zijn invloed gedaan. Dan is er geen eeuwfeest dat hem aan de verge telheid zal kunnen ontrukken”. Daar helpt geen mode- of smaakont- wikkeling aan. Mann had deze proef volgens De Mendelssohn wel doorstaan. Hij vervolgde, dat Mann met zijn Duitse lezers twee zware vertrouwenscrises had doorstaan en dat Mann, ondanks het feit dat hij niet van concessies wilde weten, geen enkele lezer verloren had. „Al in 1913 verscheen het eerste boek over Mann en het verschijnen van het laatste zal zelfs de jongste aanwezige niet meer beleven”. De Mendelssohn verklaarde dit onder andere met een citaat van Mann, waarin deze zegt: „Als schrijver, als psycholoog, als verbeelder van het menselijke, ben ik aan de waarheid onderworpen en op haar aangewezen”. Vervolgens ging De Mendelssohn in op het verwijt van op portunisme, dat Mann door bepaalde kringen wel gemaakt werd en die hem onder meer kwalijk namen, dat hij na zijn Amerikaanse ballingschap het waagde weer naar Duitsland terug te keren. De spreker schetste vervolgens de groei van Mann als „melancholiek door drongen van het door God gegeven be stel” tot iemand die de bekentenis tot de democratie noodzakelijkerwijs over de lippen moest vloeien. De Mendelssohn besloot zijn openings rede met te veronderstellen dat het geheim dat Mann zijn tijd onder ogen heeft gebracht, bestaat uit het wel moe ten erkennen dat het verlangen en stre ven van de dichter inderdaad in staat is de wereld te veranderen. AMATEURFOTOGRAFEN kunnen met een origineel en sfeervol „pasar- plaatje”, gemaakt op de 17de Pasar Malam Den Haag, die van maandag 23 t.m. zondag 29 juni in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden, mee dingen naar de hoofdprijs van de grote Tong Tong-fotowedstrijd: twee vliegretours Amsterdam-Djakarta plus vijfhonderd gulden zakgeld. IN DE CANON-GALERIE (Ree straat 19, Amsterdam) exposeert van 20 juni tot en met 3 juli de fotograaf Reinier Gerritsen. Met zijn foto’s brengt Gerritsen ons in een kalme, stille wereld, waarin herinneringen herleven en de symbolen nieuwe di mensies krijgen. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. In Amsterdam moeten de grote bui tenwerken in de adoptieperiode worden geplaatst op aanwijzingen van de SBK. Men denkt eraan een beeldenroute sa men te stellen. In totaal heeft de SBK voor de beelden, die nu geplaatst zijn op de beeldenroute rond het Van Goghmu- seum, voor ongeveer een half miljoen gulden toezeggingen ontvangen. Tot 19 juli wordt in de Bijenkorf in Amster dam eén tentoonstelling gehouden van te adopteren schilderijen en wandkleden. strijd, en zodoende voor opname in de Nederlandse ploeg in aanmerking ko men. De heer Van Klingeren ontkent dit, en zegt dat Sommerset na de groep Libera tion als tweede is geëindigd. Naar de mening van de jury, waarin onder meer Harry van Hoof, Jos Kleber en Harry de Groot waren opgenomen, waren geen van beide groepen echter wat betreft de presentatie geschikt om te worden afge vaardigd naar het festival, dat op 6, 7 en 8 augustus wordt gehouden onder het motto „International Show Trophee ’75”. Na enig zoeken is toen de keus gevallen op The Tumbleweeds. Bovendien stelt de ploegleider, dat de winnaars van de voor selectiewedstrijd niet automatisch behoeven te worden opgenomen in de ploeg, omdat de jury ook andere groe pen wil beoordelen, die wegens contrac ten met hun platenmaatschappijen of optredens elders niet bij de selectiewed strijd aanwezig konden zijn. DE HAARLEMSE FOTOGROEP De Muggen bestaat dit jaar 15 jaar. Dit lustrum zal worden gevierd met een tentoonstelling in de Vishal, die hiervoor van 30 augustus tot en 28 september door de directie van het Frans Halsmuseum ter beschikking is gesteld. De tentoonstelling is ingericht in het nog steeds stijlvolle pand van Arti et Amicitiae te Amsterdam; een ambiance die bij de stijlvolle' ironicus Thomas Mann, zo hij het had kunnen meema ken, zeker een glimlach om de lippen had gebracht. „De tovenaar in beeld” is georganiseerd door het Goethe-instituut in samenwerking met diverse uitgeverij en en omroepverenigingen, die in hun uitgaven en programma’s veel aandacht besteden aan dit Thomas-Mannjaar. De expositie, bestaande uit eerste drukken, foto’s, vertalingen, brieven en door Paul Citroen getekende portretten van de familie Mann, is niet bijzonder omvangrijk. G. A. von Winter, medewer ker van het Goethe-instituut en samen steller van deze tentoonstelling ver klaarde, dat hij helaas geen beroep had kunnen doen op het Thomas Mann- Archiv, omdat deze instelling zelf voor nemens is een uitvoerige Mann-expositie in te richten. Niettemin heeft hij nog heel wat boei ende zaken bij elkaar weten te krijgen. Zo treft men hier naast de door hun verouderde grafische vormgeving verte derende eerste drukken van kolossale werken als „Der Zauberberg”, „Budden- brooks” en „Joseph und seine Brüder” ook een aantal aan Carel Dineaux ge richte brieven aan. Dineaux was Manns eerste Nederlandse vertaler^ Tussen een aantal nogal officiële foto’s vallen voor al een paar met de box gemaakte kiek- -jes op, die genomen werden tijdens Manns bezoek aan Nederland in 1947. Naast de werken van de 20e-eeuwse olympiër zelf, treft men ook boeken aan van zijn broers Heinrich en Viktor, zijn vrouw Katia, zijn dochter Erika en zijn zoons Klaus en Goto. Natuurlijk ont breekt ook de literatuur over Thomas Mann niet, al was het hier ondoenlijk volledigheid te betrachten. De tekenin gen van Paul Citroen ten slotte, waar van de laatste drie weken voor Manns dood werd vervaardigd, zijn zeer de moeite van het bekijken waard. In zijn openingsrede onderwierp Peter de Mendelssohn, die voor zijn biografie de dit jaar voor het eerst uitgereikte Thomas-Mannprijs verwierf, de tovenaar aan de „20-jarenproef”. „Komt een schrijver 20 jaar na zijn dood niet als Francisco Xavier is opgeleid door zijn vrouw. Hij is duidelijk minder „knap”, voor zover dat in païeve kunst een factor mag zijn Ook hij is in zijn land met roem overladen. Hij staat inderdaad veel dich ter bij zoiets als primitieve volkskunst. Zijn basis is ook veel smaller. Hij schil dert bijna uitsluitend maannachten in blauwe olieverven. Meestal zijn het straatjes, een binnenhof, een pleintje, soms met mensen, soms ook zonder. Dit werk ademt een merkwaardige sfeer, on wezenlijker dan maanlicht bij ons Is. Het is ook een aanvulling ten opzichte van het werk van Misabel, die het uitsluitend in de zonneschijn zoekt. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de herdenking van het 100e geboor tejaar van de in 1955 overleden Duitse schrijver Thomas Mann, werd woensdag avond de tentoonstelling „De tovenaar in beeld” geopend. De opening werd verricht door Peter de Mendelssohn, van wie zojuist het eerste deel van een spraakmakende Mann-biografie versche nen is. Frans van Klingeren (zittend in het mid den) met zijn zangploeg: naast hem Peggy (r.) en Bennie Neyman. Staand: de coun- try-and-westerngroep The Tumbleweeds. De agenten moesten er ook op. Volksdansen, een der olieverven van Mi sabel Pedroza. deshows, een fakir, een waarzegster, Indische kermisattracties, oosterse en westerse topartiesten, gezellige eet standjes en een levendige handel in Aziatische en Afrikaanse kunstnijver- heidsprodukten. Voor een „pasar- plaatje” lenen zich in het bijzonder ook de demonstraties batiken die door het Delfts Indonesisch Etno grafisch Museum worden gegeven in samenwerking met de Indonesische ambassade. De fotowedstrijd staat open voor alle bezoekers van de Pasar Malam met uitzondering van beroepsfotogra fen. Bij de beoordeling van 'de foto’s en kleurendia’s zal de jury vooral letten op „originaliteit” en „sfeer”. Iedere deelnemer mag maximaal drie foto’s (zwartwit of kleur) en/of drie kleurendia’s inzenden. Aan de forma ten zijn geen beperkingen verbonden. Wedstrijdformulieren zijn op de Pa sar Malam verkrijgbaar bij de Inlich- tingenstand (nummer 87) rechts van de ingang. Foto’s, dia’s en wedstrijd formulieren moeten worden opgezon den naar de stichting Tong Tong, Lange Voorhout 25B, Den Haag, or ganisator van de Pasar Malam. De inzendtermijn voor deze fotowedstrijd sluit op 15 augustus. De prijswinnaars zullen eind september 1975 bekend worden gemaakt en thuis bericht ontvangen. Op de 18de Psar Malam Den Haag (eind juni 1976) zal een expositie worden ingericht van de meest originele foto’s en kleurendia’s. ONDER HET MOTTO „Visies” zijn in het pas geopende Bijbels Museum (Herengracht 366, Amsterdam) foto’s van Anne Th. van der Velde en cartoons van Len Munnik tentoonge steld. De opdracht luidt: Maak op de 17de Pasar Malam Den Haag een originele foto (zwartwit of kleur) of een kleurendia waarop de typische „pasar-sfeer” van deze Oostwestmarkt tot uiting komt. Op de Haagse Pasar Malam hét oudst®, grootste en meest gevarieerde exotische evene ment in Nederland zijn voor de amateurfotograaf tal van fotogenieke onderwerpen te vinden: een tropische tuin met orchideeën, exotische mo- Anne van der Velde woont in Haarlem, is 30 jaar en kreeg zijn opleiding aan de Nederlandse Foto- vakschool. Hij ontwikkelde een tech niek in de wetenschappelijke fotogra fie, werkt bij het Nederlands Bijbel Genootschap op de audio-visuele af deling en houdt zich onder andere bezig met de combinatie bijbel en moderne communicatiemedia. A -'I.. .r* h.| j. hm™ g

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11