11.10 IN ZOMERSE SFEREN Oud-deelnemers vertege nwoordigen academisch werkcentrum UIT FILMS 4 r 1 r p Volksdansen zoinerp^zenl Victoria Band KAMPERMAN BONTSPECIALISTEN V Jan Schouten „Perzik” uit ether DONDERDAG 1 9 JUNI 197 5 KUNST 13 THE HARD WAY PROLONGATIES NACHTFILMS De anderen GROTE VEILING TE HAARLEM II WW r i 3»* HAARLEM Rond het bestaan van Ateliers ’63, het Haarlemse werk centrum voor jonge beeldende kunstenaars is de laatste tijd nogal discussie geweest. Het ging (en gaat) om de overheidsbijdragen, die de voortzetting mogelijk moeten maken. Dat Ateliers ’63 nu ééns publiekelijk wil tonen wat er wordt gedaan door huidige deelnemers en hoe oud-deelnemers zich hebben ontwikkeld is een logische zaak. Onbekend maakt immers onbe mind. En dat het Frans Halsmuseum daarbij behulpzaam is, lijkt al even zeer logisch. In dit licht moeten we de tentoonstelling zien van dertien oud-deelnemers, door Ateliers ’63 en het museum samen georganiseerd in de Vleeshal op de Grote Markt. Uit de honderden deelnemers vanaf 1963, telkens weer begeleid door andere docenten om als werkcentrum fris en bij de tijd te blijven, zijn er dertien gekozen. Dat is natuurlijk een wille keurige zaak, maar het kan moeilijk anders. De nadruk valt nogal sterk op de zo geheten fundamentele schilders en tekenaars, aanhangers van een der nieuwe richtingen. Daarom over hen hieronder het eerst iéts. Het is onmogelijk binnen één verslag recht aan dertien kunstenaars te doen er varen. TUSSEN EEN REIS naar Mannheim (eind mei) en een optreden in het Franse Angers (juli) in vindt het Haarlems Jeugd Orkest nog tijd om een zomerconcert voor eigen publiek te geven. Dat gaat zaterdagavond (20.15 uur) gebeuren in het Concertgebouw in Haarlem, waar het gezelschap weer onder de vertrouwde leiding van André Kaart speelt. KSB ZWA^BURG Wilgehlaan 68, Teleïbon 02907-3541 VOOR DE JEUGD FRANKENSTEIN Five-trompettist I f In het Openluchttheater Bloemendaal danst zondagavond dit Slowaakse gezelschap. Ateliers ’63 in de Vleeshal „Vlaggestok” toch HEIN STEEHOUWER. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ah*' (ADVERTENTIE) De fundamentalisten willen de schil derkunst een nieuwe basis geven, zo los mogelijk van de traditie. Ze werken met zo min mogelijk middelen en jagen geen bedoelingen na buiten de schilderkunsti ge beleving. Het gaat hen dus niet om het naar voren brengen van een artistie ke esthetica, vooropgezette stijlmiddelen als compositie of illusoir perspectief, evenmin om geestelijke belevingen als een gevoel voor poëzie, romantiek, maat schappelijk engagement of welk „ideaal”- dan ook. antieke hanglampen 6- en 12-delige cassettes platenspelers oude lampen commodes w.o. worteln. en eiken porseleinkastjes stereo apparatuur cassette recorders Bretonse klokken draag bare radio’s wandornamenten dekenkisten lade- en hoekkasten bijzet- en telefoontafeltjes gouden sieraden w.o. dames- en heren horloges Perzische kleden en lopers en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren gen van goederen tot 12.30 uur. op: zaterdagmiddag 21 juni a.s. aanvang 14.00 uur zal in: H.K.B. gebouw, Temueliersstraat 35 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarder A. E. de Best te Hoofddorp een partij goede ren publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: De Victoria Band anno 1924 uit Breda komt vrijdagavond naar de Haarlemse Jazz Club. invloeden ondergaan omdat een aantal buitenlanders al jaren op deze manier bezig is. Er zij al heel wat exposities geweest. De exposanten in de Vleeshal pretenderen dan ook niet dat ze bijzon der oorspronkelijk zijn. Ze zoeken ech ter ieder op hun eigen manier. Bij sommigen is het werk een duide lijke voortzetting van het vroegere Zero- principe, de nulkunst, later de minimal- art en de conseptuele kunst. Zo men wil, kan men de lijn naar nog veel vroeger doortrekken. een landschap van Joan Gijsbers. broken schuine middelen boeit zijn werk. Het komt me even natuurlijk voor als soms een voor „kaal” aangeziene schutting, een indruk vooral opgedaan bij zijn grote drieluik. gemaakt tijdens een optreden van de inmiddels gestorven Ben Webster dat deze op 9 mei 1972 voor Cat Jazz gaf. Het werd een uitstekend concert van Ben met Tete Montoliu aan de pia no, Rob Langereis op bas en Tony Inzalaco op slagwerk. De Van der Kraans stijven me in de gedachte, dat meer publieke betrokken heid wordt bereikt met een stijl, die zijn inhoud zoekt buiten het louter funda mentele schilderkunstige middenonder- zoek. Ik beleefde veel plezier aan hun assemblages, misschien nog het best te vergelijken met „Ons Erelid” van twee bekende Haarlemse kunstenaars, al moet ROXY TOONT in de woensdag, zater dag en zondagmatinees „Sjors en Sjim- mie en de rebellen”. Cinema Palace op dezelfde dagen laat „Zorro en de drie musketiers” zien. „Eettafel" van Helena en Axel van der Kraan. ik Helena en Axel van der Kraan nage ven dat ze met minder middelen op een algemeen menselijke manier misschien meer hebben bereikt. Hun werk is na tuurlijk ook niet op een bepaald geval toegespitst. MET DRIE VOORSTELLIN GEN van de zanger Robert Long wordt deze week in d.e Stadsschouwburg in Haarlem het seizoen afgesloten. Long treedt er vanavond, vrijdag en zaterdag op in een programma Daaronder valt wel Dineke Blom uit Haarlem, met bijna onzichtbare potlood- arceringen op vierkante witte bladen Een weg naar minder behalve het totaal witte vlak zie ik voor haar niet. Mari Boeyen uit Haatiem levert een geestig commentaar op het fundamente le werken. Hij fotografeert zeer mini maal beschilderd linnen binnen het ka der van trompe L’oeil-effecten, de van ouds bekende „ogenbedriegertjes. Een zwarte afgeknotte driehoek binnen een wit vlak vindt via het zwarte touwtje waaraan het „schijnschilderij” is opge hangen zijn toppunt buiten dat vlak. En zo zijn er meer parodieën op het werk van zijn collega’s bewust maken tijdens het telefoneren. Mijn gedachtesprong is overigens be paald strijdig met de abstracte bedoelin gen van de tekenaar. Toon Verhoef uit Edam spreekt zich veel duidelijker uit in elliptische vlak ken blauwe verf tegen een witte achter grond. Een doek met een afwijkend ongelijkzijdig formaat levert bovendien een bijdrage aan de indruk dat het zoeken naar compositaire verhoudingen een van zijn expressiemiddelen is, waar mee hij het fundamenteel minimale be gint te overschrijden. ZONDAGMIDDAG wordt om 16 uur een tentoonstelling ge opend van schilderijen, zeef drukken, litho’s en offsetprints, gemaakt door Fred van der Wall in het Noordelijke Koets huis van het landgoed Beecke- stijn in Velsen. De expositie, die behalve op maandag dagelijks is geopend van 14-17 uur, duurt tot en met 20 juli. 5» Lid Stichting Bontwaarborg uw waarborg voor ons vakmanschap. Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren k voor de deur! A De jonge Haarlemse kunstenares Joan Gijsbers is duidelijk neo-figuratief bezig met heel eenvoudig gehouden landschap pen. Soms is ze erg „droog” in een groot doek, soms is het iets naar het magisch- realistische getrokken, bijvoorbeeld in een extra-wit element (en daardoor zo nadrukkelijk aanwezig) als haar eenvou dige bank in een „leeg” landschap. Tot besluit Helena en Axel van der Kraan met Assemblages uit allerlei ma teriaal als beschilderd en uitgezaagd hout, functioneel toegepast jute en nog functioneler bewengende onderdelen van fietsen en een naaimachine, waarmee ze „totalen” opbouwen die een bespotting van het menselijk bestaan suggereren. Er staat een uiterst simpel aangegeven ju ten zak-van-een-vent, die machinaal broodjes zit te eten. Een andere assem blage is een automatisch stempelende hoofdloze beambte, die de stupiditeit van een eenvoudig werkje belichaamt en tenslotte een herkauwende ontbijt-fami- lie, ook al volledig beweegbaar. Het zijn sterk sprekende satires. Nu iets over de fundamentalisten af zonderlijk. Jaap Berghuis is een van de meest bekende als deelnemer aan veel buitenlandse exposities. Zijn grote linnen of katoenen vlakken bedekt hij met acrylverf in verschillende kleuren, later af gedekt met zoveel mogelijk wit. De Wil Blommerde uit Leiden heeft een serie min of meer in een rond vlak geplaatste houtskoolkrabbels tegen een telkens wit vierkant geëxposeerd. Deze sporen van zijn fundamentele inzicht zijn het best te vergelijken met de onbestemde krabbels die sommigen half- Nu de volkomen anders werkende oud- atelieërs. eVrbluffend inventief be werkt Hans van Hoek, geëmigreerd naar Canada, een eenheid tussen totaal ver schillende elementen, zowel naar inhoud als vorm, de wisselwerking tussen doek en relief lij sten meegerekend. Hij werkt met decoratief vereenvoudigde zo goed als abstracte blad- en boommotieven, in contrastrijke kleuren verwerkt en neemt1 dan de lijsten op in totale conceptie. Voor al zijn „Plant” is een indrukwek kend goed verwerkt motief. VAN SEIZOENSMOEHEID is er in deze tijd van het jaar bij de Haarlemse Jazz Club nog geen sprake. Het lijkt er ver dacht veel op dat de met op heffing bedreigde jazzclub nog eens duidelijk haar belang voor het Haarlemse jazzleven wil onderstrepen. Dat gebeurt za terdagavond (22 uur) in de Harry Peters uit Haarlem zoekt op een heel andere manier naar evenwicht tussen realiteit en abstractie. Zijn doe ken bevatten’ uitstekende in krachtige en kleurige lijnen geschilderde vrouwenfi guren, geplaatst binnen of naast non- figuratieve vlakken. Peters bereikt er Het programma laat veelzij dige kanten van het orkest zien. Begonnen wordt met Mu sic for the Royal Fireworks van Handel. Van Johan Wage- naay wordt vervolgens de ou verture Cyrano de Bergerac uitgevoerd. Voorts op dit con cert de Tweede Symfonie van Borodin en de Chansons Villa- geoises van Poulenc, die een beeld geven van het leven in een Frans dorpje. Solist in dit werk is de bari ton Frits van Erven Dorens. De toegangsprijs bedraagt 5. Le den Jeugd en Muziek, houders van het cultureel jongeren pas poort en bejaarden 2,50. HET ZOMERFESTIVAL Ka mermuziek 1975 wordit van avond in het Concertgebouw in Haarlem afgesloten met een optreden van het Amsterdams Fluit Trio. Gespeeld worden werken van Weber, Othel, Gau- bert en Hummel. stelling uit een serie van vier te geven door folkloristische dans groepen uit het buitenland. Het ensemble van deze eerste avond komt uit Slowakije, een gebied dat sinds kort enige industrie kent, maar waar landbouw en veeteelt nog steeds de belang rijkste middelen van het be staan zijn. Volksdansen, liede ren en klederdrachten passen nog in het dagelijkse leven en de muziek klinkt er in mineur. De Slowaakse ritmen zijn een voudig en meestal in twee- kwart maat. HAARLEM (ANP). De Reclame raad heeft bepaald dat het STER-film pje „Perzik” uiterlijk op 1 augustus moet worden beëindigd. Deze reclamebood schap is volgens de Reclameraad mislei dend omdat gesuggereerd wordt dat het hierin aangeprezen tonicum zwarte puntjes in de huid doet verdwijnen, terwijl het deze werking niet heeft. De Reclameraad heeft hiermee een klacht gegrond verklaard van een aantal men sen die zonder succes het geadverteerde produkt hadden gebruikt. REMBRANDT TOONT een geweldda dige misdaadfilm, Three the hard way, met een bezetting van negers, geregis seerd door Gordon Parks jr, Jim Brown, Fred Williamson en Jim Kelly knallen er behoorlijk op los. Voor de liefhebbers die daar wel pap van lusten. CINEMA PALACE komt weer voor de dag met „Een vuistvol karate” waarin het idool Bruce Lee speelt nog voor hij een idool was. Roxy toont een oorlogs film van Otto Preminger, „Rosebud”. Zanderzaal, Groot Heiligland 47 in Haarlem, middels een optre den van Nederlands oudste ou- destijl-orkest, de Victoria Band anno 1924. Het repertoire vertoont over eenkomst met dat van The Li mehouse Jazzband: bigband muziek uit de late jaren ’20. Muziek zoals die is gespeeld door orkesten van Jean Gold- kette, Pal Whiteman, Fletcher Hendersohn en Bennie Moten. De arrangementen zijn van Bert Brouwers (klarinet en alt saxofoon) en komettist-leider Ad Houtepen. Joep Peeters, op de HJC al leen bekend als trombonist (hij is lid van de Original Hee bie Jeebie Jassband) hanteert in de Victoria Band de sousafoon. IN FRANS HALS gaat vrijdag- en za terdagnacht „Chen slaat er op los”, een Chinese vechtfilm. Lido toont in de nachtvoorstelling „Frank en Eva” een sexy huwelijksdrama van Pim de la Parra met Willeke van Ammelrooy en Hugo Metsers in de titelrollen. Luxor toont „Wraaktocht tegen Charriba” een vechtlustig beeld uit de Amerikaanse burgeroorlog met Charles Heston en Richard Marris. Cinema Palace heeft „De 14-karate-vrouwen” op het nacht- programma. Roxy komt met een nacht film voor de cinefielen: „L’armée des ombres” een Franse film over het ver zet in de oorlog met o.a. Simone Signo ret, Lino Ventura en Paul Meurisse; regie Jean Pierre Melville. FRANS HALS toont „Frankenstein” van het avantgarde-film duo Andy War hol en Paul Morissey. Een decadente film, waarin Warhol het operatietaboe aanvalt door in extreme vorm het opensnijden van lichamen, het verwijde ren van inwendige organen, amputaties en aannaaien van nieuwe ledematen te laten zien. Dat alles omdat Frankenstein (een rol van de fascinerende Duitse acteur Udo Kier) een fysiek en geeste lijk perfect mensenpaar wil samenstel len uit organen en lichaamsdelen van perfecte mensen. Daar tussen door lopen een paar kinderen van Frankenstein uit een huwelijk met zijn zuster die soort gelijke spelletjes met hun poppen spelen. Het wordt een bizarre Grand Guignol maar aan eerder films van Warhol en Morissey (Flesh, Trash, Heat) denk je geen ogenblik tijdens het kijken naar al dat bloedige. IN DE SERIE orgelbespelin gen in de r.-k. basiliek aan de Leidsevaart in Haarlem is za terdagmiddag (15 uur) de beurt aan Jan Schouten, die jaren lang de vaste organist in deze kerk is geweest. 'Schouten zal werken spelen van Mendels sohn, Franck en Nieland. Na afloop van dit gratis concert kan de speeltafel worden be zichtigd. Dat alles lijkt te leiden tot een vol strekt emotieloze kunst, balancerend op de rand van het niets. Maar ook hier: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Er zijn toch vrij grote onderlinge verschillen. Ze hebben ieder hun persoonlijk tempera ment en hun eigen kijk op het begrip fundamentalisme. Bovendien hebben ze CARL SCHULTZE, bekend vibrafonist in het televisie-or- kest van Rogier van Otterloo, is vrijdagavond te gast bij het trio van pianist Martin Haak tijdens een optreden in café At the Jazzcorner, Spaarne 104 in Haarlem. Donderdag- en zaterdagavond vrolijke wijsjes van de Rob Pointl-Bert Nieborg Combina tion. Op de tweede avond met een solistische bijdrage van Hans Keunë. Pianist Rob van Kreeveld speelt elke dinsdag avond in de Jazzcorner, volgen de week begeleid door bassist Frank Noya en slagwerker Johnny Engels. Als gast Dia mond Five-trompettist Cees Smal. Als je verschillen tussen stijlen wilt constateren, dan staat David Groot uit Purmerend in zijn fundamentalisme ei genlijk vrij dicht bij uitingen van vroe gere informelen. Zijn werk toont vrij nadrukkelijk aanwezige „tekens” en vlakverdelingen, veel meer dan in het bijna-niets van anderen. Jan Andriesse, thans in Canada, ge bruikt wel kleur, zij het weinig. De grote vlakken zijn hier en daar onder door enkele parallel lopende strepen. Ondanks deze geringe waaraan ook Coby Schreijer meewerkt. i VRIJDAGAVOND in de HJC 'gelegenheid voor de laatste ses sions van dit seizoen. Tevens wordt de nieuwe Cat Jazz-elpee uitgereikt, „Ben Webster live at the Haarlemse Jazz Club”- De plaat bevat opnamen die zijn kwaststrepen verraden ongewild een zeker temperament. Een ander bekende is Rob van Ko- ningsbruggen, eveneens uit Amsterdam, die in zijn suggesties iets verder gaat. Hij brengt witte en zwarte verf op doeken aan, die hij vervolgens langs elkaar schuurt, soms in een draaiende beweging waardoor structuren op de doeken ontstaan. Hoewel misschien niet zo bedoeld leveren de draaiende bewegi- gen suggestieve esthetische effecten op. Een andere schilder zou er misschien titels bijzetten die op zijn „kosmische” gerichtheid wijzen. De methode is door Van Koningsbruggen overigens „geleend” van Richard MM Jackson. sitie is werk te zien van onder meer Kees Verwey, Wim Steyn, Henri Boot, en Harry Balm. Heerkens Thijssen op het Hout plein 13 in Haarlem, is dage lijks geopend van 10-17 uur met uitzondering van zondag. een „verzoening” van stijl-tegenstellin- gen mee. LIDO GAAT de zevende week in met „The towering inferno” en Luxor pro longeert „Moord in de Oriëntexpress”. Twee lange succesfilms, die elk gemaakt zijn volgens oude maar uiteenlopende recepten. „Towering inferno” moet het hebben van een spannend verhaal: red dingspogingen in een reddeloos branden de wolkenkrabber. Regisseur Irvin Allen houdt de spanning erin door een uit muntende montage, die tot wurgende hoogtepunten leidt. Het spel van de sterren is te verwaarlozen. In „Oriëntex press” gaat het echter juist om dat spel. Sidney Lumet geeft elk van zijn keur van sterren de kans om in minstens één scene uit te pakken in voortreffelijk acteren. De intrige volgens Agatha Christie verbleekt. STUDIO PROLONGEERT „Kind van de zon”, een film over een psychiatrisch probleem van een jong meisje, gefilmd door René de Nie met Josée Ruiter in de hoofdrol. IN OPENLUCHTTHEATER Bloemendaal begint zondag avond om 20 uur de eerste voor- KUNSTZALEN Heerkens Thijssen biedt tot en met 2 augustus een zomertentoonstel- ling van de Haarlemse School gedurende de jaren 1900-1960. Op deze zeer uitgebreide expo- Lx

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13