Kans op verplichte melding van vacatures S Industriebond NVV: „Geen Ruzie ziekenhuis cao voorlopig bezworen I I in salaris AUTOPREMIES IN 1976 OMHOOG anders dan andere GELD I I 23 I I VNU gaat ƒ50 mln lenen I I I I I I 1 I I I I I I I II II II II II II ll II 11 II ll ll ll II De bruine Caballero’s geven kleur aan alle daagse dingen. „Hoogte functie niet uitdrukken CABALLERO verschil met andere bedrijven” CABALLEKO SS CJ f I 1 y ii 15 DIRECTEUR-GENERAAL ARBEIDSVOORZIENING MEENT: GULDEN ZWAK IN AMSTERDAM KAMERLID PvdA: n! 11 ll ll t- OhL. 25 CIGARETTES ECONOMIE JUNI 1975 DONDERDAG 1 9 F dra’s i i r i i y I L J Hl CIGARETTES Caballero bruin Ontslagangst bij Philips en 'n blauwe spijkerbroek r ir... is Het PvdA-Kamerlid. den van i (ADVERTENTIE) FILTER i iLERi Het overleg over deze cao voor 160.000 werknemers, dat in september 1974 is gestart, heeft grote vertraging ondervon den door een conflict over de vraag, of ook directeuren van ziekenhuizen en an dere inrichtingen onder de cao moeten vallen. ris voor elk Kamerlid, genoemde voorzitters, dexeerd. Daarom is het onvermijdelijk dat de premies volgend jaar omhoog gaan. Er worden reeds percentages genoemd van 5 a 6 percent. Dit zei directielid, J. W. Ruiter van Centraal Beheer verzekeringen in Apel doorn op een persconferentie in Amster dam ter toelichting van het jaarverslag. dit jaar gaat gelden. Het was niet juist de aanpassing van de extra-salarissen de laatste jaren achterwege te laten, zeiden zij. Bremen kwam met een wijzigings voorstel (amendement) om de bedragen van de extra-salarissen, zoals zij thans zijn, concreet verhogen alvorens geïn dexeerd wordt. Daarmee wordt dan de laatste jaren opgedane achterstand inge haald. Volgende week dinsdag antwoordt mi nister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken. Inkrimping van het personeelsbestand door het niet opvangen van het natuur lijke verloop en vervroegde pensionering van indirecte medewerkers zouden even min tot het gewenste resultaat leiden. Wordt de vacaturemelding van de werkgevers echter niet beter, dan zal de heer Renardel de Lavalette zijn advies om de druk van de vakbewe- 2,46 5,65 6,80 104,50 38,75 10,20 2,40 62,0Q 98,5Ó 63,25 50,75 46,25 14,78 4,52 8,90 70,00 16,00 2,36 5,34 6,50 101,50 36.75 8,70 2,30 59,00 95,50 60.25 47.75 43.25 14,48 4,22 7,65 67,00 14,00 ^£4 De werktijdverkorting, die tot nu toe is toegestaan voor 5.400 werknemers, houdt een werkvermindering in van 1863 manjaren. De groei van de voorraden bij de hoofdindustriegroep licht wordt voor al veroorzaakt door de vermindering van de activiteit in de bouw. P.M.F. te Eindhoven, in Drachten, Sneek en Hoogeveen (kleine huishoudelijke ap paraten). De directeur-generaal gelooft niet, dat de sterke groei van de jeugd werkloosheid te wijten is aan alleen het verhoogde niveau van de jeugdlo nen. Het loonniveau is maar één van de factoren achter de grote jeugd werkloosheid. Een andere factor is de partiële leerplicht: het is voor werk gevers vaak organisatorisch moeilijk mensen in dienst te hebben, die twee dagen per week niet beschikbaar zijn. De voornaamste oorzaak is echter de recessie. De meeste werkgevers heb ben al moeite genoeg om hun huidige personeelsbestand aan de gang te houden; zij komen helemaal niet toe aan het aannemen van nieuw perso neel. Bij de start van het overleg bestond er overeenstemming over het uitgangs punt, dat de cao zou gelden voor alle medewerkers in dienstverband. Maar eind februari van dit jaar werden de werknemersorganisatie „overvallen” door een NZR-rapport over „de directiesala rissen, waaruit bleek dat de ziekenhuis raad op het standpunt staat dat direc teuren niet onder de werkingssfeer van een cao moeten worden gebracht, omdat zij als „managers” meer werkgever dan werknemer zouden zijn. AMSTERDAM (ANP). (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mai*k (190) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) (Van onze correspondent) EINDHOVEN Bij een aantal vestigingen van Philips in Nederland, met name bij de hoofdindustriegroep licht, stijgen de voorraden nog steeds, ondanks de werktijdverkorting die voor 5400 man van kracht is. Bij de afdeling sociale zaken van het concern heerst dan ook de vrees dat er op langere termijn toch ontslagen zullen moeten vallen. werkgelegenheid weer zal gaan toe nemen, maar, aldus de heer Renardel de Lavalette, het is gebleken, dat het gevaarlijk is zich aan prognoses te wagen. Tot nu toe is nog niets te bespeuren van een tot staan komen van de groei van de werkloosheid. Hij had die voorspelling gedaan op grond van de 3,5 miljard gulden, die de regering uitgeeft om de werkgele genheid te bevorderen en op grond van de Duitse voorspellingen van toen, dat er in de tweede helft van dit jaar een opleving is te verwach ten. Hoewel vice-president ir. D. Noordhof onlangs nog verklaard heeft dat niet aan ontslagen wordt gedacht, maken de in dustriebonden zich toch wel zorgen. Dis- trictsbestuurder Arie Lakerveld van de Industriebond NW verklaarde gisteren desgevraagd: „Het zou me niet verwon deren. Philips verschilt per slot van rekening niet van andere bedrijven”. Onder invloed van de verdere loon- kosten-inflatie zullen zowel de reparatie kosten als de kosten voor ziekenhuisver- pleging en verdere medische hulp stij gen, zodat het gemiddelde bedrag aan schadevergoeding per claim hoger zal zijn dan vorig jaar, aldus het verslag van Centraal Beheer. DEN HAAG Als de mede werking van de werkgevers met de arbeidsbureaus niet verbetert, komt er waarschijnlijk een ver plichting tot het melden van de vacatures bij de arbeidsbureaus. De directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening, mr. W. A. Renardel de Lavalette, heeft de ze waarschuwing gisteren geuit in een toespraak tijdens een lunchvergadering van de Haagse ging op dit punt te weerstaan, niet kunnen handhaven. Enquêtes hebben aan het licht gebracht, dat de werk gevers ongeveer twintig percent van hun vacatures niet bij de arbeidsbu reaus melden. Als vraag en aanbod op de arbeids markt niet in elkaar passen, hebben de arbeidsbureaus diverse middelen ter beschikking om ze toch passend te maken. Dat zijn de loonsubsidies, de loonsuppletieregeling, de migratie- regeling, de studiekostenregeling, de bedrij f sscholingsregeling enzovoort. Er zijn ongeveer 27.000 arbeidskrach- afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij zei, dat hij tot nu toe de minister van Sociale Zaken heeft geadviseerd om de ver plichte vacaturemelding, waarop door de vakbeweging wordt aan gedrongen, niet in te voeren. AMSTERDAM. Op 30 juni staat de inschrijving open op een 8,75 pet 15- jarige obligatielening, groot ƒ50 mln, van n.v. Verenigd Bezit van Aandelen Verenigde Nederlandse Uitgevers Bedrij ven n.v. De koers van uitgifte zal op 26 juni worden bekendgemaakt, aldus het emissiesyndicaat. De lening, waarvoor de stortingdienst te geschieden op 15 juli, zal a pari worden afgelost in 10 gelijke jaarlijkse termijnen, die vervallen op 15 juli van 1981 tot en met 1990. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan vanaf 1985 tot en met 1989. In 1985 en 1986 tegen 101,5 pet en in de periode 1987 tot en met 1989 tegen 101 pet. Notering op de Amsterdamse effecten beurs zal voor de lening worden aange vraagd. AMSTERDAM (ANP). De gulden heeft gisteren onder invloed van he* bekend worden grote begrotingstekort in ons land over 1975 ten opzichte van de andere belangrijke valuta’s, met uitzon dering van de Zweedse kroon, een tame lijk zwakke stemming te zien gegeven. Zelfs het Britse pond was ten opzichte van de gulden vaster, meegetrokken door de Amerikaanse dollar, die sloot op 2,4120 tegen een vorig slot van 2,4010. De Duitse mark steeg van 103,00 naar 103,25. De advieskoersen voor buitenlands ten, die op dit moment via deze regelingen worden geholpen, van wie 10.350 door scholing. Daarnaast wor den er via bouwprojecten 10.000 bouwvakkers aan het werk gehouden en via de zogenoemde tijdelijke te werkstellingen 2.600 mensen De directeur-generaal wil zich niet meer wagen aan een voorspelling om trent het tijdstip, waarop de werkge legenheid in ons land weer zal gaan toenemen. In januari heeft hij voor speld, dat de groei van de werkloos heid in de tweede helft van dit jaar tot staan zal komen en dat dan de APELDOORN. - De automobiel verze keraars in Nederland zullen dit jaar geen winst maken. De vorig jaar inge zette stijging van het aantal ongevallen zal ook dit jaar blijven aanhouden, waarbij de schadebedragen, als gevolg van loonkosten en inflatie, eveneens ho ger zullen worden. De werktijdverkortingsprogramma’s lopen door tot in januari 1976. Nieuwe aanvragen, o.a. voor de vestiging te Oss, zijn in voorbereiding. Met verkort wer ken werd in november vorig jaar aange vangen. Philips in Roosendaal fungeerde toen als koploper. Momenteel wordt ver kort gewerkt in Weert (licht), Roosen daal (licht), Temeuzen (licht), Stadska naal (halfgeleiders), Roermond (onderde len), het audio-atelier in Woensel, Johan de Witt (elektrische, mechanische onder delen) te Dordrecht en Gorkum, de DEN HAAG (ANP). De hoogte van een functie behoeft volgens de PvdA- fractie in de Tweede Kamer niet tot uitdrukking gebracht te worden in de hoogte van het salaris. Deze stelling heeft gistermiddag het Tweede-Kamerlid Stoffelen (PvdA) gebruikt om de bezwa ren van zijn fractie kenbaar te maken tegen het regeringsvoorstel structurele aanpassingen mogelijk te maken van de extra-salarissen voor de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de ondervoorzitters en de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Het normale sala- dus ook voor de reeds geïn- gaf de volgende opsomming van jaarsalarissen: minister president 127.000, burgemeesters drie grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag f 187X00, burgemeester Utrecht 136.500, Kamerlid 68.000, burgemeester Arnhem 121.000, burge meester Nijkerk baven dat van Kamer lid, hoge militairen op niveau van minis ter, Kamervoorzitter 98.500, voorzitter Algemene Rekenkamer 123.400, en vi- ce-voorzitter Raad van State 151.000. De PvdA-fractie is tegenstandster van het structureel verhogen van het salaris van de Kamervoorzitter en ziet voorts de noodzaak niet in van een extra- slalaris voor de ondervoorzitters. „De ondervoorzitters zijn zelden in functie”, aldus Stoffelen. Mr. Joekes (WD) verweet zijn PvdA- collega te willen minimaliseren wat de regering reeds geminimaliseerd heeft. Met de KVP’er Bremen drong de libe raal aan op wijziging van het regerings voorstel in die zin, dat de voorgestelde structurele aanpassing niet eerst vanaf 1974. In 1974 stegen de bruto-premies van het schadeverzekeringsbedrijf van Cen traal Beheer ten opzichte van 1.973 van 83,9 miljoen tot 102,7 miljoen. UTRECHT (ANP). Een gesprek tussen een delegatie van werknemersor ganisaties en het college voor arbeidsza ken van de Nationale Ziekenhuisraad, onderbroken door enkele schorsingen, is gisteren uitgelopen op het besluit, de onderhandelingen over de eerste collectieve arbeidsovereenkomst voor particuliere ziekeninrichtingen over ruim twee maanden toch voort te zetten. In 1973 waren op elke 1.000 auto’s 270 betrokken bij een ongeval. In 1974 daal de dit aantal tot ruim 240 als gevolg van de oliecrisis en de daardoor ontstane beperking van het rijden op zondag. Na augustus vorig jaar is het aantal onge vallen weer gaan stijgen en deze ont wikkeling heeft zich in de eerste maan- 1975 voortgezet. Verwacht wordt dat 1975 met een hogere schade- frequentie zal worden afgesloten dan De heer Renardel de Lavalette wees er in dit verband op, dat de sterke groei van de jeugdwerkloos heid een internationaal verschijnsel is en ook voorkomt in de landen, waar men dergelijke problemen als hoge jeugdlonen en partiële leei’plicht niet kent.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15