Hier gebeurde het 6 Soorten Meubelfabriek ontslaat 35 man 6.98 Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. PGEM ziet wat in afvalolie en banden hide' VanR oklasse-Serie. d 1 Minimumprofiel diepte banden wordt verplicht Kandidaat-voorzitter KVP W. Vergeer: Uitvoering stadsvernieuwing verloopt vaak te traag 99 natuuiiijk. UiUJ FLEVOHOF tel (03211) 1514 rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer II gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. FLEVOHOF tel (03211) 1514. i DE •W1 ij iiii.tr :er it STAATSSECRETARIS SCHAEFER: n e ien. seis. Mali’s ambassadeur in Brussel vermoord JKJI i.M® so al DONDERDAG 1 9 JUNI 19 7 5 VARIA 18 19 n.1 1 Bezorgd LJ 1 >T. jn. 1 (**l RED Roodmerk 200 gram Og It U kunt uzelf heel wat vakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er Wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. U kunt de Reischeques bij elke bankin het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. Tromp kaas specialiteit T, slt en nog acht andere lekkernijen in royale familiezak. IW. Grote voorraadpot, dus voordelig. in glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde- volle geschenken. ’i'iii* (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) 402» De bewindsman verwacht dat de poli- De duidelijke extra’s van de grote voorraadpot Moccona (ADVERTENTIE) 75 00 09'2 tie op korte termijn de richtlijnen kan gaan hanteren bij de technische controle van auto’s. Het overleg over een zelfde reglement voor vrachtautobanden is nog gaande. 40 ha. park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 Vorige week liet de Utrechtse wethou der weten dat hij zijn geluid bij nader inzien toch wel wilde laten horen. „De discussies hebben de laatste weken vor men aangenomen, die mij dwingen om mijn mond open te doen. Aanvankelijk gig het om een eenvoudig meningsver schil. Iedereen was het eens over de doelstelling van het CDA en het feit dat het er moet komen. Alleen de weg waarlangs was een probleem. Nu komen de aanhangers van De Zeeuw met nieu we geschilpunten: er is kritiek op frac- hij wil de vrijheid om na een jaar op te stappen als het werk als voorzitter te moeilijk te combineren blijkt met zijn werk als wethouder van Utrecht en Md van de Eerste Kamer; Hij bestrijdt ook, dat hij het kabinet voor de voeten wil gaan lopen als KVP- voorzitter omdat hij geen burgemeester van Tilburg is geworden. „Zoals men weet ben Ik daarvoor in geweest. Ik ben nu beslist niet op een baantje uit”. De minister benadrukte dat het beleid gericht is op de concentratie van dé groeikernen: „Het is leuk om veel kleine gemeenten voorzieningen te geven, maar maatschappelijk gezien kan dat niet. We willen ook geen bibliotheek waar de bibliothecaris meer leest dan zijn klan ten samen. Daarom hebben we liever enkele plaatsen met optimale voorzie ningen. Dat kan kolossale investeringen betekenen, maar die inspireren echter de groeikernen, aldus minister Gruijters. Beide bewindslieden reizen een aantal provincies af - na Noord- en Zuid-Hol- land en Utrecht is vandaag Limburg aan de beurt om met gemeentelijke en pro vinciale overheden de mogelijkheden voor nieuwbouw en renovatie door te spreken. Volgens de heer Schaefer zijn de oor zaken van het traag in uitvoering nemen van vemieuwbouwprojecten de onbe kendheid ermee van gemeenteraden en Verder wordt in EEG-verband nog gewerkt aan onderlinge aanpassing van de keuringsvoorschriften in de lidstaten voor nieuwe personenautobanden. BRUSSEL (ANP). De ambassadeur van de Afrikaanse republiek Mali in Efrussel is gisteren door zijn chauffeur vermoord. De ambassadeur, die sinds 10 oktober 1969 in België verbleef, werd met een jachtgeweer doodgeschoten door zijn chauffeur die daarna trachtte de hand aan zichzelf te slaan. Hij verwondde zichzelf, maar slaagde er niet in zich te doden. De man is opgenomen in een ziekenhuis. Hij praat met enthousiasme. Zijn taal gebruik is sappig, zijn houding losjes, zijn woordenvloed nauwelijks te stuiten. Op het gesprek heeft hij zich zorgvuldig voorbereid. Het is na een aanvanke lijke weigering toch nog op zijn ver zoek tot stand gekomen. „Toen het be stuur mij vroeg om kandidaat te zijn heb ik gezegd, dat ik geen verkiezings campagne zou gaan voeren. De discussie over de koers van de partij moet ge voerd worden en dan moeten we aan het werk”. „De Zeeuw had nooit in de politiek moeten gaan Toch maakt de kandidaat-voorzitter zich ernstig zorgen. „Ik hoop op een goede discussie, die leidt tot een duide lijke uitspraak. Als De Zeeuw verliest hoop ik dat hij toont, dat hij veel liefde heeft voor de christen-democratie en dat hij zich loyaal zal opstellen. Tot voor kort had ik daar alle vertrouwen op. Op grond van zo’n houding zou er wel degelijk een plaats zijn voor de stro- ming-De Zeeuw m de partij”. ARNHEM. (ANP) Studies hebben uitgewezen dat oude autobanden en af valolie als brandstof voor elektrische centrales technisch en organisatorisch voldoen. Maar zelfs bij het huidige hoge niveau van de brandstofprijzen is een rendabele exploitatie nog onmogelijk. Men zoekt nog naar een bevredigende oplossing voor de dekking van het te kort. Dat mag in geen geval ten laste van het bedrijf komen of van de ver bruikers. Dit staat in het jaarverslag 1974 van de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij (PGEM). Dit hebben de hout- en bouwbonden NW, NKV en CNV gisteren meege deeld. Volgens de bonden hebben de moeilijkheden bij het bedrijf te maken met de slechte afzetmarkt. Zij verwijten de directie „te weinig aan de weg te hebben getimmerd”. Momenteel wordt overleg gevoerd met de bedrijfsvereniging voor financiële steun voor de ontslagen werknemers. De bank wil volgens de bonden verdere uitbetaling van lonen en uitkering van vakantiegelden niet voor zijn rekening nemen. kinder- en Indianendorp,tentoon stellingen, 40 ha. park, agrarische bedrijven zoals champion- kwekerij. akkerbouw en veeteelt, groente- en plantenkassen, veiling. Minister Westererp zegt verder hoe het staat met de internationale voor schriften op dit gebied. De economische commissie voor Europa heeft een regle ment voor nieuwe personenautobanden aangenomen dat ook door Nederland is ondertekend. Banden die aan dit regle ment voldoen, krijgen een keurmerk. rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer GOUDA. (ANP) De directie van de meubelfabriek Borsje BV in Gouda heeft het totale produktiepersoneel (35 man) op staande voet ontslagen. Aanlei ding is het besluit van de bank om geen krediet meer te verlenen. I z tievoorzitter Andriessen en het beleid van zijn Tweede-Kamerfractie”. Voor Vergeer is dat onbegrijpelijk. Hij zit al jaren samen met De Zeeuw in de Eerste Kamer. In hetzelfde bankje. „We praten iedere dinsdag over de politieke ontwikkelingen. De Zeeuw leverde daar bij als partijvoorzitter natuurlijk een belangrijke bijdrage. Tot een week voor zijn aftreden heb ik echter nooit iets van hem gehoord dat zou kunnen wijzen op een mogelijk aftreden, een afwijken de mening over de totstandkoming van het CDA of kritiek op het beleid van de Tweede-Kamerfractie”. Volgens Vergeer is het onverwachte aftreden van De Zeeuw nooit een direct gevolg geweest van de weigering van het bestuur om een discussie aan te gaan over de plannen van De Zeeuw. „Er zijn twee andere zaken die veel belangrijke!' zijn. De Zeeuw wilde veel meer een partij, die zich vast zou leggen op een programma dan op een evangelische grondslag. En verder waren er politieke meningsverschillen. De Zeeuw wilde vastleggen dat het CDA permanent links van het politieke midden zou opereren”. De houding van De Zeeuw is voor Vergeer een groot raadsel. Het wil er bij hem niet in, dat je kunt bedanken als voorzitter en je verder later weer als tegenkandidaat kunt opwerpen. „Dat zullen weinig mensen begrijpen”. Hij is echter volstrekt overtuigd van de op rechtheid van De Zeeuw. „Het is een prachtvent, maar hij had nooit in de politiek moeten gaan. Hij is makkelijk te beïnvloeden door mensen die erg enthousiast op hem inpraten”. De Zeeuw zou dus beïnvloed worden door anderen? Vergeer sluit dat hele maal niet uit. „Dick is niet meer her kenbaar. Hij is niet De Zeeuw zoals ik hem ken. Ik heb dan ook aanleiding om te veronderstellen, dat hij gesteund wordt door een klein groepje intellectu elen”. Namen? „Ik ken geen namen. Ik zou het niet weten, maar het zijn zeker geen gemiddelde werknemers”. Als hjj gekozen wordt daar twij felt hij geen moment aan dan zal hij zaterdagmorgen zijn eerste toespraak tot de partijleden houden. En dan zal hij zijn koers duidelijk uiteen zetten. Het zal een herhaling zijn van de voorwaar den die hij stelde voor de aanvaarding van de bestuurskandidatuur voor het voorzitterschap: UTRECHT (ANP). „Stadsvernieu wing is niet alleen dikke nota’s schrij ven, het betekent ook projecten in uit voering nemen. Daarom komen wij ons beleid uitleggen in de provincies”. Dit zei staatssecretaris Schaefer van Volkhuis- vesting en Ruimtelijke Ordening gisteren tijdens een persgesprek naar aanleiding van een werkbezoek van hem en minis ter Gruyters aan de provincie Utrecht. bevolking en het nog niet gericht zijn van het ambtenarenapparaat op uitbrei ding inplaats van herstel. „Bovendien ontbreken nog de wettelij ke instrumenten om mijn interpretatie van stadsvernieuwing door te zetten. In een persoonlijk gesprek kan daardoor vaak meer bereikt worden dan door cir culaires”, zei de staatssecretaris, die los van de tournee door de provincies ook 23 kleinere gemeenten bezoekt om over stadsvernieuwing te praten. Voor minister Gruijters hebben derge lijke gesprekken vooral zin omdat, zoals hij zei, bij vele gemeenten een fase van twijfel is ingetreden. Terwijl tot voor kort de gemeentebesturen het bouwen van woningen als hoge nood zagen, vraagt men zich nu af: moet het nog? Men moet nu aan moeilijker gebieden beginnen, hele wijken opzetten, waarbij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kandidaat-voorzitter van de KVP, de heer W. Ver geer, thans wethouder in Utrecht, heeft er meer zin in dan ooit om de voorzittershamer van deze partij te gaan hanteren. Morgen zal blijken of hij genoeg stemmen zal weten te verwerven'om in de voorzitterszetel te kunnen plaatsnemen. In elk geval weet hij zijn kandidatuur gesteund door fractieleider mr. Andriessen. Liet de heer Vergeer zich enkele maanden geleden slechts met de grootste moeite overhalen zich kandidaat te stellen, nu wil hij graag aan de slag. „Er is nu een beslissend moment voor de partij aangebroken. Als er nu geen duidelijkheid komt over de koers van de partij dan is het met de KVP en ook met het CDA gebeurd”. Neem uw eigen ver trouwde kaashap mee op vakantie. Heerlijk voor onderweg en op uw vakantie-adres. Vers door de speciale ’’blijf- vers”-verpakking, al leen door Tromp kaas gegarandeerd. Tromp uw kaasspecialist met 160 soorten kaas op de plank! de kosten voor infrastructuur en grond zwaar wegen. Een daarbij is het uitleg gen van ons beleid soms nodig, aldus minister Gruijters. Hij zei dat het be zoek niet moest worden uitgelegd als het aandraaien van de duimschroeven na mens minister Duisenberg: „gelukkig niet”. De bezoeken dienen ook voor het op gang brengen van driezijdig overleg tus sen gemeenten, provincies en centrale overheid over subsidiëring van de bouw kosten. Minister Gruijters: „zegt een ge meente: heeft een project wel zin als het te duur is, dan probeer ik financiële mogelijkheden te vinden. Zegt een pro vincie dat zo’n plan „vodde” is, dan ga ik het niet doordrukken”. De samenwerking met Andriessen zal geen problemen opleveren, meent Ver geer, die wel op de hoogte is van spanningen die bestaan hebben tussen de fractieleider en De Zeeuw. „Toch is niet waar, dat ik een vriendje ben van An driessen zoals sommigen beweren. Ik ben nooit bij hem thuis geweest, hij nooit bij mij. Totdat ik bestuurskandi- daat was kende ik hem nauwelijks”. de overige bestuursleden zullen be langrijke taken van hem over moeten nemen en zich minstens een dag in de week aan hun bestuurstaak moeten wij den; „Het gesodemieter over de koers van de partij moet afgelopen zijn”. Vrijdag moet de strijd tussen de beide groepen, die in de partij sinds maart zijn ontstaan, een einde vinden in de verkie zing van de voorzitter. Er zou geen schijn van kans bestaan dat De Zeeuw wint. Volgens de Brabantse kringvoorzit- ter Wagemakers kan De Zeeuw maxi maal rekenen op ae steun van 15 tot 20 percent van de partijraadsleden. Ver geer: .,Ik geloof niet dat die aanhang zo groot is. Zeker niet in de partij, maar ook niet in de partijraad”. DEN HAAG. Binnenkort wordt een minimumprofieldiepte voor banden van personenauto’s verplicht. Dat staat in nieuwe richtlijnen voor de gebruikstoe- stand van banden van motorvoertuigen en aanhangwagens. Hoe groot die mini mumprofieldiepte wordt, is nog niet be kend, maar waarschijnlijk wordt ze 2 millimeter. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Smit-Kroes (VVD). De hoop van Vergeer wordt echter niet gedekt door zijn verwachting. Die is aanzienlijk somberder. „De ontwikkeling van de laatste weken maakt me bezorgd. Er zijn acties ondernomen om de aan hang van De Zeeuw sterk te maken, partijraadsleden te beïnvloeden en er zijn harde uitspraken gedaan. Ik vrees, dat de groep-De Zeeuw zich demonstra tief zal terugtrekken als duidelijk wordt dat zijn groep het niet haalt en de partijraad zal verlaten”. Ook de partij? „Ik weet het niet en ik hoop dat het niet gebeurt. Het zou helemaal niet no dig zijn, maar ik vrees wel dat er zoiets zal gebeuren”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19