Tuigpaardenrubriek met 16 tandems Johnstone koos ook CONCOURS HOOFDDORP voor de dollars STERK BEZET WEER GEEN NEDERLANDSE FAVORIET Leeds U. wil Jordan niet verkopen SMIT SPRINTWINNAAR Scheidsrechter N eertien en voetballer ploegen doodgeschoten in Tour Van Dongen in EDO kreeg geen kans moeilijkheden tegen Bloemendaal spoRiwan Van Himst: RWDM OKKER WON I I IN NIEUW VENNEP r b' Ji I Schaakkampioenschap SOFTBALCOMPETITIE HALVERWEGE w. F I 1 "I 21 DONDERDAG 1 9 1975 JUNI SPORT 20 Grote variatie Liever op zaterdag Programma F x .XL,* M M r SAN JOSÉ (UPI) Na Pele, Simoes en Eusebio heeft ook Jimmy Johnstone, ster-aanvallet van Celtic Glasgow, de verleiding van de Amerikaanse dollar niet kunnen weerstaan. Jimmy, bijgenaamd „de vliegende vlo”, die deel uitmaakte van het team van Celtic, dat in de laatste tien jaar negenmaal Schots kampioen werd, heeft getekend voor de San José Earthquakes. Deze Californische club komt uit in de Noórdamerikaanse soccer league. Eerder hadden de Rochester Lancers en San Antonio Thunder bericht dat zij de 30-jarige Schot hadden gecontracteerd, maar dit is steeds door Johnstone ontkend. k f I I. F' f WW- (Van onze sportredactie) Johnstone: ook naar de States Cecotto en Nieto TT-trekpleisters I Johnny Cecotto: trekpleister 1 J (Van onze wielermedewerker) NIEUW (Van onze schaakmedewerker) (Van onze softbalmedewerker) 0-1. i (Van onze sportredactie) ASSEN Voor een groot deel van het Nederlandse motorsportpubliek z(jn de (ANP). In de Ronde van die op 26 juni in Charleroi NOTTINGHAM (Reuter). Tom Ok- ker heeft in de derde ronde van het internationale tennistoernooi te Notting ham gewonnen van de Amerikaan Jeff Borowiak: 4-6 6-3 6-2. Er deden zich op de grasbanen van Nottingham nogal wat verrassingen voor. Zowel Kodes, Metre- veli als El Shafei werd uitgeschakeld. Gitane: Le Guilloux, Martin, Mariano Martinez, Mintkewicz, Santy, Leleu of Arbes (Fr.), Van Impe, Dillen en Teir- linck (Belg.) en Karstens (Ned). Super-Ser: Ocana, Lazcano, Uribezu- bia, Pedro Torres, Tamames, Balague en Viejo (Sp.), Peelman en Rosiers (Belg), Sylvain Vasseur (Fr.). De meeste Franse ploegen hebben hun tientallen voor de ronde al bekend ge maakt. Die teams zien er als volgt uit: GAN-Mercier: Poulidor, Genet, Hezard. Misac, Perin en Talbourdet (Fr.), Zoete melk, Knetemann en Vianen (Ned), Ho ban (GB). 1 I Carpenter-Flandria: Pollentier, Gode- froot, Van Spingel, De Meyer, De Witte, Verschaeve en David (Belg), Guimard en Delepine (Fr.). Het rijden van Guimard en David is twijfelachtig, reserve zijn Moneyron, Sanquer en Ardouin (Fr.). „Wij hopen”, aldus de heer Van Zan ten, „op die manier wat meer mensen te trekken”. Een van de oorzaken van de teruglopende belangstelling is ongetwij feld het feit dat „Hoofddorp” een tradi tionele datum had, de tweede woensdag van juli, die sneuvelde door de zich alsmaar verleggende vakantie-grenzen. Pilotex: Moser, Caverzasi, Solini, Fon- tanelli, Simonetti en Marchetti (It.), Rit ter (Den) en Fuchs (Zwi.), Twee rijders zullen nog worden aangewezen. UITGEEST. De vierde ronde in het persoonlijk schaakkampioenschap van de NHSB heeft enkele duidelijke ontwikke lingen aan het licht gebracht. klasse en heeft Agostini al enkele malen teruggewezen. B-klasse: 1. Fr. Cornelisse, Haarlem; 2. E. de Nijs, A’dam; 3. J. Timmer, Velsen- Noord; 4. A. Moleman, Zwanenburg; 5. Henny van Leeuwen, Haarlem; 6. D. Tibie, Castricum; 7. N. Duivenvoorde, Noordwijkerhout; 8. H. Rupschus, 9. M. Jongkind, beiden Aalsmeer; 10. A. v. d. Burg, Noordwijkerhout. eindsprint de wielerrronde Vennep in zijn voordeel bijna twee lengtes verschil Sotto-Mayor-Lejeune: Agostinho, Amaro, Ferreira, Bernardino en Silva (Port), Campaner, Julien, Labourdette, Mollet en Smet (Fr.). BRUSSEL (SID). Poul van Himst gaat spelen voor RWD Molenbeek. De 31-jarige Belgische international, die zestien jaar voor Anderlecht is uitgeko- men, heeft de nieuwe Belgische lands kampioen 125.000 gulden gekost. Jobo-Wolber: Romero, Millard, Hau- vieux, Coroller, Magni, Cigana, Boulas, Legeay, Corbeau en Croyet of Grelin (Fr.). omdat de organisatie van de vereniging „Vooruit” zich ontwikkelde tot een ui terst perfecte en de inschrijving, wel licht een logisch gevolg van die zo solide toernooi-leiding, steeds een top-niveau haalt. De andere ploegen die in Charleroi aan de Ronde van Frankrijk beginnen, zijn: Molteni (Merckx), Bianchi (Gimon- di), KAS (Fuente en Galdos), Jolly Cera- mica (Battaglin en Bertoglio) en Miko- de Gribaldy (Laurent en Perret). paarden voor elkaar) voor de tuigpaar denrubriek en schreven er 24 spannen in voor één rubriek. Secretaris A. J. van Zanten (hij doet dat werk al ruim 10 jaar), stelt dan ook tevreden vast dat „Hoofddorp” nog steeds op het voorste plan werkt. Komende zaterdag (de 21e juni), vin den de wedstrijden daar voor de 64e keer plaats, waarmee Hoofddorp boven dien een van de oudste concoursen geeft. Het programma duurt van ’s morgens acht uur tot diep in de middag en biedt een rijke variatie die begint met dres- suurproeven en eindigt met het spring concours A. waaraan nationale groothe den als Anton Ebben en Jan Maathuis deelnemen. Aan dit soort hoogtepunten heeft het in Hoofddorp nooit ontbroken, maar toch hield de publieke belangstel ling geen gelijke tred. „Vroeger”, weet de heer Van Zanten die met een viertal bestuursleden van „Vooruit” verant woordelijk is voor een goede gang van zaken, „kwamen er 10.000 mensen kij ken. Tegenwoordig zijn er dan zo’n 4000”. Die teruggang wordt door de se cretaris toegeschreven aan de ervaring die zoveel collega’s van hem in andere sport opdeden: „de alsmaar groeiende mogelijkheden van recreatie”. Om de belangstelling voor het hippisch gebeu ren in Hoofddorp gaande te houden, heeft „Vooruit” (vroeger een vereniging voor de belangen van het landbouw- gebruikspaard, uit welke organisatie van fokdagen dit concours hippique groeide) een fikse actie op scholen, bejaardente huizen en nieuwbouwwijken in de Haar lemmermeer op gang gebracht. Van Himst, die 81 keer voor het Belgische elftal speelde, heeft zijn af- scheids- (benefiet-)wedstrljd bij Ander lecht al achter de rug. De Amerikaanse zwemmer Bruce Furniss vestigde In Californië een nieuw wereldrecord op de 200 meter vrije slag: 1.50.89. Roger de Vlaeminck leidt nog steeds in de ronde van Zwitserland met Merckx als 2e op 52 seconden. De ritzege ging woensdag naar de Spanjaard Oliva die de etappe door sneeuw en mist met bijna 3 minuten voor sprong won Schuiten finishte op 4.29 als 35e. Het militair elftal versloeg in een oefen wedstrijd de zaterdagclub VVOG met 3-1 door goals van Van Santen, Meijer (beiden Ajax) en Van der Ham (Utrecht). Spelbos van AZ schoot in eigen doel en maakte zodoende VVOG’s enige goal. De Griekse vvoetbalbeker is gewonnen door landskampioen Olympiakos Piraeus dat voor 45.000 toeschouwers met 1-0 won van Panathinaikos. Amateurinternational Cees Zwanborn van RVC is gecontracteerd door FC Vlaardingen. Het Romeinse blad II Tempo meldt dat paus Paulus de zesde de hem door Eddy Merckx geschonken race-fiets waarop de Belg in Montreal wereldkampioen werd, gegeven heeft aan een pater. „De wielerkampioen onder de priesters” aldus het blad. In de 4e race om het wk zeiler. Flnnjollen, eindigde de Nederlander Boudewijn Binkhorst als 2e. De voetbalclub Eindhoven krijgt van de gemeente wellicht een subsidie van 4 ton voor drie jaar. Het college van B en W. stelt dit de raad voor. De TT-races in Assen volgende week zijn de 50e en ter gelegenheid daarvan bracht Ariola Haarlem een LP uit met oude (voor oorlogse en nieuwe „motorliedjes” plus interviews met motorgrootheden als Agostini Surtees, Hailwood en de nu 75-jarige Stanley Woods. Cees Stam zegevierde overtuigend in een stayerswedstrijd in Oudenbosch waar hij 2 van de 3 manches over 10 km won Rompel- berg werd 2e. ASUNCION (SID). Weer zijn er doden gevallen bij een voetbalwed strijd in Zuid-Amerika. Ditmaal in Paraguay, waar scheidsrechter Juan Leon bij een wedstrijd tussen plaat selijke clubs in Bogoda een speler van het veld stuurde. De voetballer Joaquim Maciel nam het niet en viel de scheidsrechter aan. Deze trok een revolver en schoot Maciel neer. Fa milieleden en vrienden van Maciel bestormden het veld, besprongen Leon, die zijn wapen verloor en even eens de kogel kreeg. LEEDS (Reuter). Leeds United zal het bod van een miljoen gulden dat Bayern München heeft gedaan op Joe Jordan afwijzen. De Westduitse club is sinds de Europa-cupfinale tegen Leeds op 28 mei in Parijs (Bayern won met 2-0) in de Schotse international geïnteres seerd. Maar Leeds heeft er geen oren naar Jordan af te staan. „Allemaal waardeloos. Ze verknoeien hun tijd”, was het kernachtige oordeel van Mauri ce Lindley, de assistent-manager van Leeds United, over de werfpogingen van de Duitsers. Jordan zelf schijnt intussen wel zin te hebben de gelederen van Bayern te gaan versterken. HAARLEM. In de strijd tussen Bloemendaal en EDO met als inzet de vierde plaats hebben de Whites revanche genomen voor de in de eerste wedstrijd geleden 5-2 nederlaag. Met Annelies Tes- selaar op de werpplaat was de formatie van Co Hoefsmit zowel in verdedigend als aanvallend opzicht duidelijk sterker dan EDO, dat dit keer het werpen over liet aan Henny Scheer. De 3-0 zege is voor de thuisclub geen moment in ge vaar geweest. Slechts drie EDO-speel- sters bereikten de honken, maar verder dan het eerste honk kwamen zij niet. De belangrijkste is wel dat kampioen Van Dongen (ZSC/Saende) een vergeefse strijd voert voor behoud van zijn titel. Hij ligt twee punten achter leider K. Dekker (Witte Paard), die de strijd om. de leiding met zijn clubgenoot Plukker in zijn voordeel wist te beslissen. Een ander duidelijk facet is de over heersing van de schakers uit de Zaan streek. Er zal een wonder moeten ge beuren, wil een speler uit Kennemerland de titel op zijn naam brengen want het zijn niet alleen Dekker en Plukker die uitstekend voor de dag komen, ook de winnaar van het brons van vorig jaar Holscher (ZSC/Saende) en de beide spe lers van Witte Paard Van Haastert en Feenstra zitten volop in de running. Na vier speeldagen ziet de rangschik king er als volgt uit: Dekker 4 pnt., Feenstra, Van Haastert, Holscher en Plukker 3, Boom, Van Dongen, Herman, Luik, Schroevers, Van Veelen en Wezel 2. Bouma en Burggraaf iVa, Amende en Van der Linden 1, Lips en Waagmeester >/s. In de lijn van de traditie, houdt het programma dat zaterdag wordt afge werkt op het gemeentelijk sportterrein van Hoofddorp, weer tal van hoogtepun ten in. Om 8.00 uur wordt begonnen met dressuurproeven waarvoor 150 paarden zijn ingeschreven en 125 pony’s. Om 9.00 uur is er een L-springcon- cours waarvoor zich 42 deelnemers meldden, om 10.30 uur beginnen de tuig- paardenrubrieken en rond 13.00 uur start het hoofdprogramma: een spring concours tabel A en een jachtspringcon- cours. Deelnemers zijn o.a. Toon Ebben, Jan Maathuis, Frans van Herten, Leo Melchior, Piet Mooy, en A. Muller uit Castricum. De enige deelnemer uit de Haarlemse en IJmond-regio. Tot een van de sluitstukken behoort een show-num- mer waarbij pony-ruitérs een oud India- nenspel opvoeren. HOOFDDORP. Onder auspiciën van de Nederlandse Hippische Sportbond, worden jaarlijks ruim 50 concoursen hippique georganiseerd en in die serie neemt „Hoofddorp” nu al jarenlang een voorname plaats in. De wedstrijd in de Haarlemmermeer verwierf zich landelij ke bekendheid als „een van de beste” Aan Bloemendaalzijde.waren het aan vallend vooral Manja Valkenberg. Ineke Wessels en Marjan Dijkstra, die hun stempel op de wedstrijd drukten door in totaal acht hits te vergaren. Een vrijwel foutloos spelend EDO werd in de tweede inning op een 1-0 achterstand gezet toen Ineke Wessels na een honkslag kon profi teren van slagprestaties van Greet Val- ster en Marjan Dijkstra. Tot aan de vijfde inning kon EDO ondanks aanval lende daden van Manja Valkenberg en Ineke Wessels in de derde inning stand houden. Toen deze speelsters in de vijfde slagbeurt echter opnieuw van hun slagkracht blijk gaven, was een klap van Greet Valster voldoende de score van 1-0 naar 3-0 op te schroeven. De kans op het redden van de eer ontnam Ineke Wessels de gastéh in de laatste inning via een schitterende vang op een slag van PARIJS Frankrijk, (België) begint, zullen veertien ploegen van tien renners vertrekken. Bij de veertien ploegen is de Nederlandse equi pe van Frisol, die al vijf renners heeft aangewezen, namelijk Hennie Kuiper, Fedor den Hertog, Cees Priem, Albert Hulzebosch en Willy Vanneste. In bui tenlandse ploegen zullen nog ten minste vier Nederlanders vertrekken, namelijk Joop Zoetemelk. Gerrie Knetemann en Gerard Vianen bij GAN-Mercier en Ger- ben Karstens voor Gitane. Peugeot-BP: Thévenet, Jean-Pierre Danguillaume, Ovion, Delisle, Rouxel, Sibille, Catieau, Beon, Bourreau en Es- classan (Fr.). Si De opkomst van de Zuidamerikaan vormt een welkome versterking voor de kleine groep werkelijke topcoureurs. Ce cotto start ook in de 250 cc-klasse waar in hij beschouwd kan worden als een van de voornaamste belagers van wereld kampioen Walter Villa uit Italië. In de 125 cc-klasse zijn de Italiaanse Morbi- delli-coureurs Pileri en Bianchi uitge sproken favoriet met Henk van Kessel, die wellicht op een nieuwe machine zal starten als een van de kanshebbers voor een derde positie. Bij de halve liters kan een groot gevecht tegemoet worden ge zien tussen Agostini (Yamaha), Read (MV), Sheene (Suzuki) en Laensivuori (Suzuki), terwijl bij de zijspannen de Duitse combinatie Steinhausen-Huber zich tot nu toe het sterkst heeft getoond. De sprintzege van Theo Smit in Nieuw- Vennep. Links naast hem Klaas Balk die tweede werd. De rol van de Brabander is overgeno men door Angel Nieto, die bij de Neder landse Kreidler-importeur Van Veen be slag wist te leggen op een van de razendsnelle machines waarmee Van Kessel naar de top joeg. Nieto, leider in het tussenklassement van het wereld kampioenschap 50 cc, weet zich verze kerd van de technische steun van zijn vroegere rivaal Jan de Vries, een tot korte tijd volslagen ondenkbare Jan Maathuis, een van de bekende deelnemers aan het concours hippique in Hoofddorp. accenten bij de TT-races op het circuit van Drente, in vergeltfking tot voorgaande jaren, anders komen te liggen. Voor het eerst sinds het einde van de jaren ’60 kan Nederland zaterdag 28 juni in de 50 cc-klasse geen echte kanshebber voor de eerste plaats naar voren schuiven, omdat wereldkampioen Henk van Kessel zijn titel niet met capabel materiaal kan verdedigen. bers an junioren) met twintig ronden minder konden volstaan. Nadat Co Hoogendoorn de eerste van een reeks „vette” premies op zak had gestoken, waagden Jimmy Kruunenberg en Piet de Vos zich aan de eerste uitlooppoging. Zij brachten het tot een paar honderd meter voorsprong en moesten zich toen weer gewonnen geven. Ook solo-acties van Jaap Meyer, Aldert Jongkind, Peter v. d. Knoop en Wim Looyestein sorteer den door het hoge tempo geen effect. Alles bleef bijeen. Aan het slot van de 35ste ronde moesten de B-rijders af spur ten en dat karweitje klaarde Freek Cor nelisse het beste. Hij bleef nipt aan de winnende hand. Met nog twaalf ronden in het verschiet scheen een vlucht van Klaas Balk, Hans van Leeuwen en Hans Meijn succes op te gaan leveren, maar door de felle jachten van Meyer, Rinkel, Ruiter, Hoogendoorn, De Vos, Zuiker, Rinkel, Janbroers en anderen, moesten hun winst van een paar honderd meter weer prijsgeven. Het draaide uit op een massale eindsprint en dat was een kolfje naar de hand van de snelle finisher Theo Smit. De uitslagen: A-klasse: 1. Th. Smit, Halfweg, de 82 km in 1.52.35; 2. K. Balk, Nieuw Vennep; 3. F. Verlui den, Zwanenburg; 4. B. Janbroers; 5. L. Westrus, 6. R. de Vries, 7. P. Ruiter, 8, J. S. de Goede, 9. M. Visser, allen A’dam; W. G. 10. G. Post, Aalsmeer; De A-klassers (profs en amateurs) moesten het snelle en 1.500 meter lange parcours aan de Zuiderdreef in de nieu we wijk Linquenda 55 keer rijden, ter wijl de B-klassers (veteranen, liefheb- Dit keer bijvoorbeeld meldden zich 16 tandems (op de Engelse manier: twee ,rqg, fr De uitslagen van de 4e ronde zijn: Hoofdgroep: Dekker—Plukker 1-0, Boom— Holscher 0-1, Van DongenHerman rem., FeenstraVan Veelen ,1-0, WezelVan Haas tert 0-1, Lips—Luik 0-1, BurggraafBouma rem., WaagmeesterVan der Linden rem., SchroeversAmende 1-0. Reserve-groep: NuyenHavenaar 0-1, Vis serSchmit rem., PoncinKarreman rem., KokVan den Berg 1-0, IppelTen Geusen- dam rem., P. de HaasHolsteyn rem., Ver steegM.A. de Haas 0-1, Van MaassenOlden- burger rem., Saarloos—Van der Veer 1-0. voor situatie. Door het ontbreken van een grote Nederlandse favoriet, al kan Van Kessel in de 125 cc-klasse wel naar een ere plaats reiken, vormt een buitenlander de grote trekpleister van de TT. Het is de jonge Venezolaan Johnny Cecotto, die zich dit jaar voor het eerst in de strijd om de wereldkampioenschapspunten heeft gemengd en in Assen zijn debuut zal maken. Cecotto, pas 19 jaar oud, heeft zich in de tot nu toe verreden Grand Prix’ in één klap aangediend als de grootste kandidaat voor de opvolging van al enigszins belegen vedetten als Giacomo Agostini en Phil Read. Cecotto, die bij de befaamde races in Daytona (VS) voor het eerst van zich deed spre ken met een derde plaats, leidt momen teel in het klassement van de 350-cc- Wil Kuypers, die ook Yolanda Vierhout noodlottig werd. Een opnieuw met de opstelling experi menterend Tempo Team HHC - Betty Veenstra opereerde achtereenvolgens als derde en tweede honkvrouw - heeft tegen Kennemer Intersport OG niet al te veel moeite gehad de winst voor zich op te eisen. Van beslissende betekenis was de driehonkslag van Betty Veenstra met volle honken op het werpen van starting-pitcher Ria Koehorst. Pas toen Marian Cops het werpen had overgeno men kon Kennemer Intersport OG de aanvalsdrift van Tempo Team HHC een halt toeroepen. Op het werpen van Joy ce Crispijn konden de gasten tenslotte via een driehonkslag van Linda Hoog land de eer te redden. Eindstand 10-1. In de onderste regionen won Shell het niet onblangrijke duel tegen Capac-VWK moeiteloos met 8-2. De thuisclub, die al in de eerste slagbeurt een 4-0 voor sprong nam, zag achtervangster Ria Kruyk in de tweede inning een homerun slaan. Zoals uit onderstaande bb'jkt. l'jkt het nu halverwege de competitie vrijwel uitgesloten dat Kennemer Intersport OG en Capac-VWK de gevarenzone nog vol ledig de rug kunnen toekeren. Stand: Terrasvogels 13-23, Schut Copex DSS 13- 22, Tempo Team HHC 14-18, Bloemen daal 14-17, EDO 14-14, Shell 14-12, Ca pac VWK 14-4, Kennemer Intersport OG 14- 0. De beide koploopsters Terrasvogels en Schut Copex DSS ontmoeten elkaar vanavond in Santpoort om acht uur om uit te maken wie halverwege het seizoen de ranglijst zal aan voeren. ER I jen I md. uw I ffer. d-L VENNEP. De Halfwegse prof Theo Smit heeft na een massale en fel betwiste van Nieuw beslist. Met hield hij de plaatselijke favoriet Klaas Balk - ook al een beroepsrenner - op afstand. Door het hoge tempo en de zeer vele premiesprints bleek er in deze koers aan ontsnappen niet te denken. De 43- jarige Haarlemse veteraan Freek Corne lisse regelde de strijd van de B-rijders in z(jn voordeel. Hij zegevierde ook al in een eindsprint en hield vele jongere strijdmakkers achter zich. Van Zanten: „ik geloof dat veel men sen er nog steeds niet aan gewend zijn dat wij omschakelden. Sinds vier jaar draaien wij op zaterdag, wat in het begin wat organisatorische fouten ople verde, omdat wij dan bijvoorbeeld met een na hét begin van de schoolvakan ties met onze wedstrijd kwamen. Veel mensen die dan juist wegtrokken. Toch willen we niet meer terug naar de woensdag. Uit enquêtes is ons gebleken dat de zaterdag bij het publiek goed ligt”. Behalve de zorg van een goede organi satie (Van Zanten: „we beginnen al in november te werken aan dit concours”) en de gunst van het publiek, vormt ook het financiële punt een zorg voor het bestuur van „Vooruit”. De heer Van Zanten: „Elk jaar stijgen de kosten. Dat is in alle sectoren zo, dus wat dat betreft vormen we geen uitzondering. Maar zc langzamerhand kost dit con cours een aardig bedrag. Dit jaar draaien we met een begroting van rond de dertig mille. Vijf jaar geleden was dat nog f 20.000”. Grote financiële zorgen zijn er overigens bij „Vooruit” nooit geweest. Secretaris Van Zanten: „De ge meente stelt zich voor een bepaald be drag garant en we hebben een stel goede sponsors. Het ene jaar moet er wat geld bij, de andere keer houden wij over. Globaal gesteld spelen we quitte”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21