Voor het eerst sinds jaren debat over EROSCENTRUM IN ROTTERDAM GRANAAT UIT OUD KANON TREFT HUIS totaal ondeskundig komt voldoende aan bod Dertigste congres van Expogé in Amsterdam LnJ I 5 N „Particulier initiatief „Bestuur van AZU is Afschaffing van schoolgeld tot en met 15 jaar in 1977 „wroeters in geheim” nri Cr r. i Hevige kritiek prof. Smalhout: Van Doorn tijdens behandeling knelpuntennota: VAN KEMENADE DOET KAMER TOEZEGGING: i 0 Geen extra bijdrage rijk voor bouw stadhuis Amsterdam 2 BINNEN» EN BUITENLAND 19 7 5 1 9 JUNI DONDERDAG DO Onderscheiden (Van onze parlementsredactie) Kotters Instructeur 99 Kleuterschoolgeld Actie a* - - j- Kerkgenootschap I in ave bei bli< we: we Eenzijdig Bezwaar Werving soldaten 5 d 8ü> C »z Mozambique Jeeptreintje „i Politie Bloemengroeten Naar Kopenhagen Anti-Kalkarcongres Achttien jaar geëist "IT 5E Jï e4' 1 "X Kamer wil meer greep op BVD activiteiten van die (Van onze correspondent) delijke vakantiespreiding. (Van onze parlementsredactie) Zon de voorstel (amendement) Het van Hoogwater Laag water onbew. mist Van en 12.57 21.00 uur uur uur uur 0,4 8 0 0 0 o volledig dagonderwijs volgen, beter wor den voorkomen. Ook verwacht de be windsman van deze maatregel een gun stig effect op de werkgelegenheid. Door alle 15-jarigen nu ook volledig dagon derwijs te laten volgen, zal een aantal arbeidsplaatsen vrijkomen. De gemeente gaat nu in samenwer king met het ministerie van Justitie Minister De Gaay Fortman is niet be reid de Rijks Psychologische Dienst op te dragen het informeren naar het kerk genootschap van personen die naar een overheidsfunctie solliciteren achterwege te laten. Boi lan de «ft 15 8 16 16 7 13 8 7 9 8 9 7 7 9 10 10 13 22 16 14 9 8 12 10 9 9 10 12 10 13 10 12 Gorkum PSP meer De Utrechtse schoolraad voor het open baar kleuter- en lager onderwijs is boos op B. en W. over het besluit de zomer vakantie met een week te verlengen. De maatregel is een aanpassing aan de lan en het ministerie van Binnenlandse Zaken een concreet plan voor het eroscentrum uitwerken. Bij Justitie is daartoe al een speciale contactman aangewezen. passing te verklaren op die Nederlan ders, die na emigratie een andere natio naliteit verwierven. Namens een paar honderd deelnemers aan het 30e Expo- gé-congres zijn gisteren kransen gelegd bij het verzetsmonument aan de Am sterdamse Apollolaan en het Vrouwen- verzetsmonument op het Museumplein. Met de toezegging het schoolgeld in 1977 af te schaffen, kwam Van Kemena- de enigszins tegemoet aan de verlangens van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer. Deze wil dat met de invoering van de volledige leerplicht voor 15-jarigen tegelijkertijd het schoolgeld wordt afge- schaft. De bewindsman noemde dit om budgettaire redenen onuitvoerbaar. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling de volledige leerplicht voor 15-jarigen pas in 1978 in te voeren. Het schoolgeld zou dan eveneens worden afgeschaft. Om onderwijskundige en sociaal-econo- mische redenen heeft Van Kemenade nu besloten de verlenging van de leerplicht nog dit jaar in te voeren. Kolonel Y. Eilstak is uit Paramaribo naar de Nederlandse Antillen gereisd om te proberen daar Surinamers die op de Antillen dienst doen bij de Koninklijke Marine en het Korps Mariniers te bewe gen dienst te nemen bij de Surinaamse Defensieve Krijgsmacht, die na de onaf hankelijkheid van Suriname de taken van de TRIS zal overnemen. Bij zijn vertrek als staatssecretaris van Justitie is mr. J. Glastra van Loon koninklijk onderscheiden. Hij werd be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. de ongeveer twintig onderwijsvor- in het buitengewoon onderwijs, tot stuk of vijf soorten van speciaal onderwijs. Dr. Smalhout is ervan overtuigd in conflict te zullen komen met directie en bestuur van het AZU. In een televisie uitzending noemde hij gisteravond de werkomstandigheden in het AZU ook al onvoldoende. 0 o o o o o o o o 0,9 0 0 0.1 0 2 0 3 0 3 0 0 0 0 4 0 tief dat geen wortels in de samenleving heeft, moet kritisch worden doorgelicht, met name wat betreft de doelmatigheid en de wijze waarop controle mogelijk is. Bepaalde structuren zullen als gevolg van de vernieuwing van het welzijnsbe leid onvermijdelijk op de tocht komen te staan”, aldus de minister. De socialist Roethof sloot zich aan bij de kritiek op het inschakelen van de politie door de BVD. Burgemeesters kunnen in dat verband als hoofd van die politie in een moeilijke positie gema noeuvreerd worden. Verder kritiseerde hij pogingen van BVD’ers om journalis ten bij het verzamelen van nieuws dwars te zitten. „Dan komt er van het grote goed van vrije nieuwsgaring niets meer terecht.” Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft op zijn ministerie het eerste instructeursbewijs uitgereikt aan de algemeen-secretaris van de VAMOR. de heer A. de Jong. Deze uitreiking vormde de inleiding tot het af geven van instructeursbewijzen volgens de Wet Rij-onderricht Motorrijtuigen. Volgens deze wet zijn vanaf 1 juli alleen diege nen bevoegd rijles te geven, die in het bezit zijn van een door de minister afgegeven instructeursbewijs of een ont heffing. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome tw c c U. z zzo onbew. verand. onbew. onbew. onbew. onbew. mist h. bew. onbew. z. bew. onbew. 1. bew. regen onbew. onbew. regen geh. bew. onbew. regen onbew. onbew. h. bew. z. bew. z. bew. onbew. onbew. h. bew. regen 1. bew. z. bew. onbew. h. bew. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. Brinkhorst, zal het ko ninkrijk vertegenwoordigen op de onaf hankelijkheidsdag van Mozambique op 25 juni. De staatssecretaris vertrekt morgen en keert de 27ste weer in ons land terug. Nederland, Denemarken en Engeland zijn de drie landen die spon taan door Mozambique zijn uitgenodigd. Andere landen uit Europa die vertegen woordigd zullen zijn, zijn Noorwegen, Zweden en Finland. Nederland zal Mo zambique erkennen zodra het onafhan kelijk is. Er zullen meteen diplomatieke betrekkingen worden aangeknoopt. „De knelpuntennota is juist doortrok ken van de gedachte dat de bevolking betrokken is bij het welzijnsbeleid. Elet particulier initiatief zal zijn zelfwerk zaamheid en zijn eigen verantwoorde lijkheid hebben Daarom wil de regering juist het particulier initiatief stimuleren en versterken”, aldus minister Van Doorn. Als het aan de minister ligt zal het particulier initiatief zonder achterban of zonder dat een eventuele achterban vol doende controle kan uitoefenen, het moeilijk krijgen. „Het particulier initia- Twee Urker kotters zijn naar Canada vertrokken. Ze zullen de oversteek ma ken om daar met subsidie van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds van de Visserij hun geluk met de boomkor- visserij te beproeven nabij de St. Ed- wardbaai. Over vijftien weken hopen de schippers terug te zijn in Urk. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Droog met zonnige perioden en geleidelijk warmer. Aantal uren zon: 3 tot 13; minimum tempera tuur: omstreeks 13 gradèn; maximum tempe ratuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal; 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. LEERRAPPORTEN Minister Westerterp is bereid eraan mee te werken dat een toeristentreintje in Den Helder nog aan het begin van het zomerseizoen kan gaan rijden. Maar dan moet het „jeeptreintje”. dat met steun van de VVV en het gemeentebe stuur een bijdrage aan de toeristische attractie van Den Helder moet vormen, de voorgeschreven keuringen met gun stig resultaat hebben doorstaan. UTRECHT. Het Academisch Zie kenhuis in Utrecht heeft de operatiepro- gramma’s met ongeveer 30 percent te ruggeschroefd. Sommige programma’s zijn teruggebracht tot de helft. Er drei gen moeilijkheden op de afdeling anes thesie, waar steeds riieer gekwalificeerde medewerkers weggaan. De werkomstan digheden zijn er onvoldoende. Wethouder Van de Haven- „We kunnen beginnen op twee vöorwaar- den: dat de gemeente niet zelf erbij betrokken is en dat het eroscentrum geen nieuwe prostitutiekern in de stad betekent en dat we dus buiten het eigenlijke centrum de wet streng blijven hanteren. Het feit dat we nu iets kunnen gaan doen is een succes, maar voor mijn gevoel staan we nu eigenlijk pas aan het begin”. Van der Lek wil van minister De Gaay Fortman verder weten hoeveel politiefunctionarissen „in feite een ver lengstuk zijn van de BVD”. De Kamer commissie voor deze dienst zou inzage moeten krijgen van de lijsten met men sen die, zodra er zich hier uitzonderlijke situaties voordoen, onmiddellijk en zon der proces opgesloten zullen worden. Het oprichten van een eroscentrum kan een begin betekenen van de ont ruiming van Katendrecht als huidig prostitutiecentrum in Rotterdam. Zoals bekend heeft de aanwezigheid van de prostitutie en de vele seks clubs hier meermalen tot felle bot singen met de bevolking geleid. Om hieraan een eind te maken opperde B. en W. een paar maanden geleden het plan om de prostitutie van Ka tendrecht te verhuizen naar van woonwijken geïsoleerde plaatsen in de stad. De 1600 bij Fleurop-Interflora aange sloten Nederlandse bloemisten hebben vorig jaar met 880.000 orders voor bin nenlandse bloemengroeten een nieuw record gevestigd. De stijging wordt toe geschreven aan de volledige garantie die sinds vorig jaar in ons land op de uitvoering van Fleurop-orders wordt ge geven. De internationale uitwisseling van bloemengroeten liep iets terug. De bloe misten kregen 45.000 opdrachten uit hel buitenland. Dat is 1100 minder dan het jaar ervoor. Om deel te nemen aan de jaarlijkse vergadering van de Europese ministers van verkeer, die dit jaar in de Deense hoofdstad wordt gehouden, is ministet Westerterp gisteren van Schiphol naar Kopenhagen gereisd. De verkeersveilig heid zal centraal staan op de vergade ring. van de BVD. Van Gorkum wees er in zijn relatief lange inleiding op, dat de over heid volgens de minister voor BVD- zaken, De Gaay Fortman, 65.000 mensen in dienst heeft die zeer vertrouwelijk werk doen. Alleen al bij de PTT is 40 percent van de werknemers op hun verleden onderzocht. Met de PvdA en de PSP was Van Gorkum van mening dat het parlement meer te zeggen moet krijgen over het aantal vertrouwens functies. Dat aantal kan volgens hem zonder meer fors omlaag. Waarom maakt u trouwens de lijsten met ver trouwelijke banen niet openbaar?, vroeg hij aan de minister. Minister Van Kemenade heeft het voornemen nog in deze parlementaire periode, die in 1977 afloopt, gereed te komen met de discussie over de contou ren voor een nieuw onderwijsbestel. Hij heeft dit gisteren bij de presentatie van de discussienota meegedeeld. Hij kondigde aan. dat volgende week een wetsvoorstel zal worden ingediend voor de instelling van het onderwijs planbureau. Het komende parlementaire jaar zal een voorontwerp van wet versche nen voor het basisonderwijs. Dit onder wijs vervangt het huidige kleuter- en lager onderwijs. Daarbij wordt ook de verwijzende functie van de basisschool aan de orde gesteld. De minister denkt hierbij onder andere aan het beperken van men een Het debat wordt volgende week dins dag voortgezet. Dat is besloten na een schorsing, in verband met verschil van mening tussen de minister en de fracties van PvdA en PPR inzake de koppeling van de uitbreiding van leerplicht en schoolgeldvrij dom. Eerder op de dag was de Kamer bij de behandeling van de wijziging van de Kleuter- en Lager Onderwijswet ak koord gegaan met de afschaffing van het kleuterschoolgeld. De maatregel waarmee een bedrag van 9,5 miljoen is gemoeid, wordt 1 augustus ingevoerd. Met meerderheid van stemmen heeft de Tweede Kamer wettelijk vastgelegd, dat met ingang van een nog nader te bepalen datum kleuters, die in augustus en september vier jaar worden, reeds naar de kleuterschool mogen. DEN HAAG. Minister Van Keme nade van Onderwijs is bereid op 1 augustus 1977 het schoolgeld af te schaf fen voor alle leerlingen die leerplichtig zijn. Hij zei dit gisteren bij de voortzetting van de behandeling van de verlenging van de leerplicht tot tien jaren. Daardoor worden op 1 augustus 1975 alle 15-jarigen volledig leerplichtig. Bij werkzaamheden van de explosie venopruimingsdienst in Pijnacker (zuid- Holland) is gisteren een granaat uit de loop van een oud scheepskanon gevlo gen. De granaat sloeg in een perceel aan het Prinsenhof. Een scherf is terecht gekomen in een loods aan de Nijver- heidsweg. Het kanon stond bij een per ceel aan de Klapwijkseweg. Het kanon, vermoedelijk afkomstig van een Duitse „Schnellbot” was opge baggerd in de Nieuwe Waterweg en enkele jaren geleden gekocht door de firma Van der Kooy te Pijnacker, een bedrijf waar onder andere wordt ge sloopt. In het Zeeuwse Hulst is een actie groep opgericht die een breed front wil vormen tegen de gang van zaken rond de onderhandelingen over het Baalhoek- kanaal. De groep wil dat eerst ee» studie wordt verricht naar de noodzaak van het kanaal voordat een beslissing wordt genomen over de aanleg. Zoals bekend zijn de geheime onderhandelin gen tussen Nederland en België over de aanleg van het kanaal in een eindstadi um gekomen. nw w.stil z zw n zw wzw zzw w.stil w.stil no o wzw ozo w.stil wzw w no n ozo zzw nno w.stil nw w.stil zw nnw z w.stil w.stil VRIJDAG 26 JUNI op 4.19 uur Maan op 17.50 uur onder VRIJDAG 20 JUNI IJMUIDEN 0.18 uur en 8.17 uur en AMSTERDM (ANP). De gemeente Amsterdam krijgt geen bijdrage van de regering om een deel van de bouwkosten van het nieuwe stadhuis te dekken. Hoewel de gemeente had gehoopt deze bijdrage van „Den Haag” te ontvangen in het kader van verdeling van in totaal een miljard gulden, waarmee minister Boersma de werkloosheid wilde bestrij den, is dit afgewezen. Hierdoor zal de bouw van het stadhuis opnieuw moeten worden uitgesteld. Bovendien wenste evenals weer PvdA duidelijkheid voor de burgers over orga nisaties waarvan men geen lid (geweest) mag zijn wanneer men bij de overheid in dienst wil treden. Daarbij kwam hij op de vraag waarom communisten wel in de Tweede Kamer en op wethouders- stoelen mogen zitten, maar geen baan bij bijvoorbeeld de PTT kunnen krijgen. Ook Roethof (PvdA) proeft bij de BVD Volgens de woordvoerder van de PvdA is het belachelijk dat een loopjon gen van de PTT het communistische dagblad „De Waarheid” niet mag lezen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. B. en W. van de Maasstad hebben toestemming gekre gen van minister Van Agt om een „eroscentrum” op te richten. Enige voorwaarde is dat de gemeente als zodanig niet rechtstreeks bij de ex ploitatie betrokken mag zijn. Dit is overeengekomen in een gesprek dat wethouder W. van der Have gisteren in Den Haag met de minister heeft gehad. Voor de plaats van vestiging gaat men in Rotterdam voorlopig uit van de omgeving van de Wijnhaven, even bezuiden het stadscentrum. schillende ruimten, verspreidt over elf gebouwen. Prof. Smalhout wil „ruimte en gele genheid hebben om patiënten met ern stige verwondingen en na zware opera ties te bewaken en te verzorgen”. Hij zegt nu vaak gebruik te maken van de afdeling klinische, toxicologie, die voor dat doel nooit is ontworpen. Verder is er ruimte nodig voor het wetenschappelijk onderwijs aan studenten. De hoogleraar verwijt het AZU-be- stuur alleen te zijn geïnteresseerd in „zoveel mogelijk anesthesie en zoveel mogelijk operaties, zodat de exploitatie- rekening er maar wat rooskleuriger komt uit te zien. Ze denken alleen maar in omzetten aan patiënten." Volgens Smalhout is er vijf jaar lang niet geluis terd naar zijn verzoeken en suggesties om de afdeling te moderniseren. „Ik heb alles gedaan wat mogelijk is, op een democratische manier”, aldus de hoogle raar. „Maar ik kreeg geen antwoord of ze stuurden me met een kluitje het riet in.” Weer In binnen- en buitenland onder 21.03 1.54 De maatschappelijke achterstanden kunnen daardoor, volgens de bewinds man, voor die groepen die nog geen De Tweede Kamer begon gisteren het debat over de BVD op basis van enige verslagen van de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Het is voor het eerst sedert ongeveer vijf jaar dat het parlement de activitei ten bespreekt van wat Van der Lek noemde „de wroeters in het geheim”. De Antirevolutionair Van Dam laakte deze kwalificatie. Van Dam, en in meer be dekte termen ook de liberaal H. E. Koning, spraken hun waardering uit voor het werk van BVD-agenten, onze samenleving volgens hen nu een maal nodig heeft. De confessionele drie en de VVD ble ken in het algemeen lang niet ontevre den over de werkzaamheden KVP-er Hermes, om nog geen uitspraak te doen over de geringe verlaging van de toelatingsleeftijd, maar te wachten op het voorstel van minister Van Kemenad® over nieuwe teldata (de data, waarop de kleuterschool bezoekende kleuters geteld worden in verband met de financiële vergoedingen) kreeg onvoldoende steun. Dit zegt het hoofd van de afdeling anesthesie, de Utrechtse hoogleraar prof, dr. Smalhout. Hij meent dat het niveau en de capaciteit van zijn afdeling dalen. De moeilijkheden worden volgens hem veroorzaakt door het AZU-bestuur. „Daar zit één medicus in, de geneesheer- directeur”, zegt hij, „en voor het overige mensen van de Spoorwegen, Shell, de Steenkolen Handelsvereniging, kortom totaal ondeskundige mensen. Ze worden geleid door een collectief onbenul en daarmee beschikken ze over leven en dood.” Anesthesie is de centrale afdeling die is betrokken bij elke operatie in het AZU. Bijna zes jaar geleden werd prof. Smalhout er hoofd van. Hij zegt toen de toezegging te hebben gekregen dat de afdeling zou worden gemoderniseerd. In plaats daarvan wordt nu anesthesie en patiëntenbewaking geleverd in 60 ver- eenzijdige aandacht voor het communis me. Een ander punt van linkse kritiek betrof de geringe mogelijkheden tot ver weer wanneer men, zonder daarvan zelfs maar op de hoogte te kunnen zijn, een aantekening heeft gekregen in de dos siers van de BVD. Volgens de PSP’er Van der Lek wordt een dienst als de BVD vanzelf overbodig zodra de samenleving maar werkelijk gedemocratiseerd wordt. Hij hekelde de werkzaamheden van deze dienst, speciaal in gevallen waarin hij samen met agen ten van grote bedrijven (Philips) ope reert. Ook andere woordvoerders van de progressieven, alsmede de WD’er Ko ning, zien weinig goeds in een dergelijke samenwerking. Als demonstratie tegen de snelle- kweekreactor in Kalkar houdt het anti- Kalkarcomité zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam een landelijk congres on- I der het motto: „voor veiligheid van mens en milieu - tegen een Europese I kernmacht en kernbewapening”. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren tegen een 33-jarige man uit Ter Aar wegens tweemaal gepleegde doodslag in hoger beroep 18 jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. De rechtbank had de man in eerste instantie tot 20 jaar en tbr veroordeeld. De man heeft bekend in de zomer van 1971 de vijf tienjarige Cora Mantel uit Uithoorn te hebben gewurgd en op 18 augustus van het vorige jaar de 34-jarige' verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorkum met messteken te hebben gedood. In beide gevallen ging dit aan een zedenmisdrijf vooraf. DEN HAAG. Minister Van Doorn (CRM) vreest niet dat het particulier initiatief in het toekomstig welzijnsbe leid onvoldoende aan bod zal komen. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behandeling van de knelpuntennota harmonisatie wel zijnsbeleid en welzijnswetgeving. AMSTERDAM. De landelijke voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen (Expogé) de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur heeft gewaarschuwd tegen de neiging ideologische tegenstellingen scherper te markeren. Hij wil de opvattingen van de uitgeweken Russische schrijver Solzje- nitsin serieus nemen die meent dat het westen de slag tegen het communisme heeft verloren. De heer Van Ketwich Verschuur heeft dit gisteren gezegd tijdens het 30e con gres van de Expogé in Amsterdam dat door de burgemeester van die stad is geopend. Over de interne problemen van de Expogé die er dit voorjaar toe hebben geleid dat enkele leden de vereniging verlieten zei de voorzitter: „Deze zullen de Expogé in haar geheel onaangetast laten.” De heer Van Ketwich Verschuur doelde daarbij op het besluit dat het Expogé-hoofdbestuur in mei heeft geno men niet te voldoen aan een eis tot royement van twee leden. Enkele afdelingen uit het Zuiden noemden het hoofdbestuur bij die gele genheid „beschermers van SS’ers, colla borateurs en dergelijke”. Niet alleen verlieten twee bestuursleden de Expogé, ook de afdeling Breda is uit protest uitgetreden. De Expogé-voorzitter toonde zich ver heugd over het besluit van het ministe rie van CRM om de wet uitkering oorlogsslachtoffers '40-’45 ook van toe- DEN HAAG De linkse partijen en de VVD menen dat de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) in sterkere mate onder invloed van het parlement moet komen. Dat kan door de activiteiten van deze dienst niet niet langer bij koninklijk besluit, maar via een wet te regelen. PvdA, PPR en PSP zijn bovendien van mening dat de overheid voor te veel functies een onderzoek van de BVD eist voordat men benoemd kan worden. 20 20 19 21 20 18 19 21 18 16 15 30 21 23 20 19 14 16 21 15 19 26 23 22 14 27 25 23 11 22 19 21 24

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2