KAR VOL HERINNERINGEN REED BINNEN Voor twaalf mille aan garnalen gestolen Agenda Actie voor stoplicht Warande Nieuwe Comedie in Alpha met n „Voor een bloemetje en ’n zoen V -IB /«■■JIU $.11 HSL/ Vernieuwing trapveldje Improvisatie over emancipatie r 1 „DE STOETERIJ” SANTPOORT W i f ■L. jl "JU WM*. DONDERDAG 1 9 JUNI 19 7 5 7 PLAATSELIJK NIEUWS Mandjes Aardbei centraal Velsen-IJmuiden ijd en mhh met Bert van der Veer il 1 BÉ I B nker in nten. ose. Velsen-Noord In en om Haarlem Party-Huis t! Heemskerk Beverwijk Wijk aan Zee fW 1 I i it O] sjjH I V Feest van de aardbei 7 in Huis ter Wijck (Van een onzer verslaggeefsters) vij f entachtig j arige heer de Die oude kar met aardbeien op het po- De eminente gastvrouw van dit originele aardbeienfeest in een negentiende-eeuws 1 I 99 (Van een onzer verslaggeefsters) lichaam (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) bij 23.45 19 u.: f 'De eminente gastvrouw van Huis Ter Wijck, mevrouw L. C. M. Bekkers („zegt u nu nooit meer directrice tegen me”, zei ze tegen een van de nieuwe bejaar- kar het moesten worden gevuld, maar ook met die aparte sfeer in het centrum van de stad, waar de hele Breestraat naar aard beien rook. B. en W. hebben daarom besloten van de schoolvakanties gebruik te maken om het veldje te egaliseren en er nieuw gras in te zaaien. Daarmee wordt deze week nog een begin gemaakt. kostuum: mevrouw L. C. M. Bekkers, directrice („maar noemt u me nooit zo”) van Huis ter Wijck. Het was een treurige, wat reële, niet altijd boeiende wat zeer fragmentari sche, maar zeker aangrijpende vertelling over de Griek Stelios, verstoten en ver nederd, van krantenbezorger tot borden wasser naar werkloze. Dat kan niemand onberoerd laten. Hopelijk heeft de heer Drees van DS’70 ook even meegekeken. In de zendtijd politieke partijen trok hij bescheiden van leer tegen de aanwezig heid van de buitenlandse arbeiders in Nederland. De heer Drees vond dat de Nederlanders zelf maar eens eerder be reid moesten zijn ander werk te doen. De administrateur kan best op een reis bureau werken, vond hij, de kleuterleid ster kan best de verpleging in. Het zijn banen die de Griek Stelios wel leuk zou hebben gevonden. s s M* Een vreselijk interessant object staat de mens het meest nabijhet eigen lichaam; je kan er niet zonder, geen dag. De informatie op de tv speelt daar lustig op in. Koos Postema vulde er zijn Uren U mee, televisiedokter werd, een beetje exclusief, toch een vak apart. Dr. van Swol laat het een beetje afweten, dr. Gisolf is volop actief en laat zich ge woon Aart noemen, als de voortekenen niet bedriegen wordt zijn positie slechts bedreigd door de echtgenoot van Lenny Kuhr, die, zoals de radio op Hilversum III de gehele woensdag uitspeelde, het al gebracht heeft tot medisch verzorger van een KRO-damesvoetbalpIoegje. DIVERSEN SCHOUWBURG Stadsschouwburg en morgen 23.15 i Schrejjer met MUZIEK 1» ffi Het lichaam kreeg gisteravond alle aandacht. Het IKOR had een film over autisme, de NOS ging in Dokter Ja Doker Nee in op erfelijkheid. De Tros had na drugs, kanker en criminaliteit - ook drie grote bedreigingen voor het nu de vierde Informatie op Woensdag aan anesthesie gewijd. Aktua’s Ivo Niehe zei het al: „Patiënten zijn we vroeg of laat allemaal” en in een zie kenhuis worden de operaties (800.000 in 1974) doorgaans met narcose verricht. Informatie op Woensdag is een zware titel en een valse vlag. De discussie tussen de deskundigen werd voorafge gaan door een speelfilm van 90 minuten, „Behind the mask”, waarin verschillende medische problemen verwerkt waren, maar ook liefde: het was een speelfilm, die niet informatiever was dan de mees te andere speelfilms. „Three the hard way’’, 18 j. Roxy (KI Houtstr.) 14.30, „Rosebud”, 18 j. Vrijdag 24 men”, 18 j. Studio (Gr. Markt)) 14.15, „Kind van de zon", 18 j. dé gelegenheid bij uitstek voor recepties, diners, koude buf fetten, barbecue-, fondue- en cocktail-parties. Onze folder met inlichtingen betreffende prijzen en moge lijkheden doen wij U gaarne vrijblijvend toekomen. Uw Gastheer Jan G. Wester- hoven, Brasserie „Het Chalet”, tel- 023-37 22 26 of 37 67 41. HEEMSKERK. Het trapveldje de Adelbertus-mavo en de Frans Strij- boschschool zit vol gaten en kuilen. Voor gebruik door de schooljeugd is het in deze staat nauwelijks meer geschikt. Het herleefde allemaal deze avond, niet in de laatste plaats in de gedichten over de aardbei en de tijd van weleer die de bejaarden in het kader van een wedstrijdje hadden gemaakt en waarvan de resultaten van de zes prijswinnaars werden voorgelezen. Na elk gedicht kon men denken: „Zo was het”, want de prijswinnaars hadden bijzonder goed de sfeer van weleer getroffen en in hun verscheidenheid gaven zij de Beverwij- kers veel stof om aan vast te haken. Trouwens op het podium zag men on dertussen De groep speelt een aantal scènes en hoopt dat het publiek zich daarin zal herkennen. Het is een programma dat door de medewerkers zelf al improvise rend is gemaakt op basis van persoonlij ke belevenissen. Regisseuse Shireen Strooker hielp de groep met het vorm geven aan de thema’s. Het Nationaal Comité voor het Jaar van de Vrouw verleende subsidie, waardoor het moge lijk werd om in het gehele land 125 voorstellingen te verzorgen. Na afloop van de voorstellingen wordt er met het publiek gepraat over allerlei zaken die met de emancipatie te maken hebben en die tijdens de voorstelling naar voren zijn gekomen. De voorstelling is gegroeid onder meer uit een initiatief van de emancipatiebe weging Man-Vrou .v-Maatschappij. De voorstelling in de Alpha-sociëteit begint vanavond om half negen. len”. Televizier moet Maar eens eventjes bij deze (of gene) tv-criticus langsko men. Om programmabladen valt op zo’n bloedserieuze woensdagavond meer te lachen dan om het tv-aanbod. De VA- RA-gids heeft bij de toelichting op het TROS-programma een portretje van prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar in de anesthesiologie te Utrecht. Het onder schrift verslijt de medicus echter voor „de vrouwenjager Kostas”. Kostas en een aantal van zijn Griekse landgenoten waren de hoofdrolspelers in de Zweedse film „Ik heet Stelios”, door de NOS met weinig gevoel voor klanten- trekkerij tot simpelweg „Gastarbeiders” omgezet. Johan Bergenstraehle, de ma ker van deze film uit 1972, heeft onlangs „Hallo Baby” gemaakt, met zijn vrouw in een autobiografische hoofdrol. Hallo Baby gaat over de veranderende behoef ten van een jong meisje naar autoriteit, zelfvertrouwen en vriendschap, een mooi thema. De film mag pas in 1978 op de Zweedse tv, Nederland moest het nog even doen met „Jag Heter Stelios”, dat niet over het eigen lichaam, zelfs niet over de eigen geest ging, maar over het probleem van de buitenlandse werkne mers. Het eigen zangkoor zorgde voor een intermezzo; bij de koffie werd natuur lijk aardbeiengebak gepresenteerd, de gastvrouw van Huis ter Wijck hield op het podium korte gesprekjes met een teler, een plukker en een veilingmeester; met medewerking van de muziekschool Beverwijk werd onder leiding van de dames T. v. Daalen en T. Hazelhof een aardbeienballet uitgevoerd, kortom, het is daar een grandioos aardbeienfeest ge worden met als grote inspirator me vrouw Bekkers, die over Mies Bouwman- talenten beschikt om uit zo’n avond ook alles te halen wat er in zit en die altijd weer een heel legertje mensen om zich heen weet te verzamelen die met haar enthousiast worden voor een idee en dat dan ook qua organisatie perfect uitvoe ren. Opvallend is dan steeds weer het grote aandeel dat de bejaarden zelf hebben in het welslagen van zo’n feest. Nog even de namen van de bejaarde prijswinnaars in de gedichtenwedstrijd: 1. de heer Van der Lelie: 2. mevrouw Schaap; 3. mevrouw Weterings: 4. me vrouw Kraakman; 5. de heer Wortman en 6. mevrouw Nijman. Wat zij op papiei' zetten over de aardbei en Bever wijk dient bewaard te blijven, want het bevat kostelijke herinneringen. En tenslotte - met een variatie op het tv-programma Farce Majeure - de kar was van de heer Wernke. (Van een onzer verslaggeefsters)" IJMUIDEN. Uit een bedrijf aan de strandweg in IJmuiden zijn dozen met garnalen gestolen die een gezamenlijke waarde van 12.500 gulden hadden. De inbrekers waren binnen het bedrijf gekomen via een raampje van de kanti ne. Zij hebben de dozen uit een koelcel gehaald. BEVERWIJK. Tijdens ouderbij- eenkomsten van verschillende scholen in de omgeving van de Warande is meermalen de klacht naar voren ge komen, dat de verkeerssituatie op de Warande, met name tijdens de ploe- genwisseling van Hoogovens, zeer ge vaarlijk is. De gemeente heeft daar destijds wel een stoplicht geplaatst, maar dit wordt maar enkele korte perioden per dag met de hand bediend. Buiten deze tijden blijft de situatie gevaar lijk. De mening bestaat, dat als dit stop licht zou worden voorzien van een drukknopbediening, zoals deze al eni ge tijd in gebruik is bij de Sport school De Lange aan de Wijk aan Duinerweg, dat de situatie aanmerke lijk zou verbeteren. De ouderraden van zes scholen in de omgeving van de Warande hebben nu besloten een huis-aan-huis hand tekeningenactie te houden en deze lijsten, samen met een verzoekschrift, aan de gemeente Beverwijk te zen den. Het ligt in de bedoeling de gehele wijk rondom de zes scholen door ouders te laten bewerken. Dat gaat gebeuren in de week van 23 tot 27 juni aanstaande. Uit gesprekken met bewoners van de Humanitas-torenflat is gebleken, dat ook zij belangstelling voor deze kwestie hebben. De actie wordt gevoerd onder aus piciën van de ouderraden van de volgende scholen: kleuterschool Dik- kertje Dap, kleuterschool St. Berna dette. de Montessori-kleuterschool, de Ze”wijkschool, de Bethelschool en de Si etrusschool. In Televizier wordt een beetje gemop perd over deze medische overdaad, geen wonder, want de AVRO heeft al meer problemen gehad met de coördinatie: nadat Mies Bouwman op de zaterdaga vond niet tegenover Bingo mocht is nu de Zomer-wiekent-kwis weer naar de vrijdag verwezen omdat de KRO weke lijks de Kleine Kwis op zaterdag heeft. „Coördinatie?”, vraagt Televizier zich over de programmering van gisteravond af. „Er zullen zonder twijfel mensen met twee tv-toestellen zijn, maar of er mensen bestaan die naar twee program ma’s tegelijk kijken mogen we betwijfe- dium vol met de produkten die Beverwijk eertijds de naam van aardbeienstad ga ven bracht in de zaal vol met oude Be- verwijkers heel wat emotie teweeg. den in het huis, die een prijs had gewonnen in de gedichten- en opstellen wedstrijd over de aardbei) had alle aan wezigen al in de juiste sfeer gebracht door wat zorgvuldig verzamelde feiten uit de historie van de aardbeienstad in haar welkomsttoespraak te verwerken en door zelf in een bijzonder fraai kostuum uit de negentiende eeuw op het podium te verschijnen. Toen kwam dan die echte oude kar, zoals deze destijds in kilometerslange rijen in de Breestraat heeft gestaan, wachtend op de veiling met de spanning voor de tuinder van wat de rode pro dukten die dag op zouden leveren. Met al die muziek er omheen en op het podium vol sloffen aardbeien sloeg die kar toch een golf van emotie los in de zaal. Voor zoveel Beverwijkse bewoners van Huis Ter Wijck is die aardbeientijd en alles wat daarmee samenhing een deel van hun leven geweest, met ook veel nare herinneringen De kou die het „plukvolk” leed, de lange dagen, de ma gere opbrengst waarmee veel monden BEVERWIJK. Iedereen in de recre atiezaal van „Huis Ter Wijck” wist woensdagavond dat die platte kar vol met aardbeien, geduwd door een echte Wijker boer met assistentie van een sleper (die vroeger onder andere mee moest om de kar tegen de ronde Am sterdamse bruggen op te trekken) zou komen en toch was het een geweldig moment toen die kar binnenkwam, voorafgegaan door het Beverwtfksc Tamboer- en Trompetterkorps. Het werd voor de oude Beverwijkers een avond vol herinneringen, opgeroepen doordat het zomerfeest van „Huis Ter Wijck” op een zeer originele wijze was „opgehangen” aan het feit, dat vijfenze ventig jaren geleden de eerste wagon met Beverwijkse aardbeien naar Berlijn vertrok; het begin van de export. TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. Tentoonstelling „Toonbeeld” over muzlkalde vorming in Heemskerk. Geopend tot en met 20 juli op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur. DIVERSEN DONDERDAG 19 JUNI Progress Sociëteit, Const. Huygenstraat. Geopend vanaf 20 uur. De Zandkraai, Handelstraat. Tussen 18-18.30 uur start laatste étappe Heemskerkse Avond vierdaagse. De Vrljburcht, Vrijburglaan. Openbare ver gadering gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. VRIJDAG 20 JUNI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend van 20.30-21.30 uur, buitenbad geopend van 7-20 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 9.30-12 en 13-18.45 uur. Bowllngcentrum, Vrijburglaan. Geopend van 12-01 uur. Progress Sociëteit, Const Huygensstraat. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg: volwasse nen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15.30-17.30 uur. Alarmnummers. Politie 39111. brandweer 32121. milieuklachten 96000. Sonneveld zo’n echt ouderwets aardbei enmandje met oortjes maken van het materiaal dat daar ook oorspronkelijk voor werd gebruikt (haalde men uit het Velserbos, zo meldde een der bewoners ons). Aardbeienmeisjes in leuke kos tuums brachten met een strip op hun rug de aardbeiennamen in herinnering, zoals de Framboosjes, de Wijker vroegers, de Laxinobles, de Moulin Rouges, de Anna Rawlona’s, de Amazones, de Zuur tjes. Uit het applaus bij elke naam viel af te leiden of het een goede aardbei was geweest of een minder gewilde soort. Ja, wat wilt ji in een zaal vol oude Bever wijkers. Er was moeilijk een beter the ma voor een feest in Huis Ter Wijck te bedenken geweest. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Donderdag 19 en 21.15 uur „Vernietigingscommando Kamika ze”. Luxor Theater, Breestraat. Donderdag 20 uur „The Towering Inferno”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer, Huize Scheij- beeck, Velserweg. Geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins. Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Tentoon stelling St. Lucasgilde. Geopend tot en met 21 juni tijdens de openingsuren van de biblio theek. DIVERSEN DONDERDAG 19 JUNI Alpha Sociëteit, Moenspleln. Toneelgroep „De Nieuwe Komedie” met „Voor een bloemetje en een zoen", aanvang 20.30 uur. VRIJDAG 20 JUNI Hulpdienst Help een Handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-20 uur: Zeestraat 81. tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kulkensweg. Geopend van 9-12 en van 13.30-15.30 uur. Buitenbad geopend van 9-18 uur. Sociëteit Alpha, Moenspleln. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15-17.30 en 19-21 uur. Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 uur. Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 uur. Gebouw „Onder de hanebalk”, Peperstraat. Vanaf 20 uur voorlichtingsavond smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht”. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. BEVERWIJK. In de Alpha-sociëteit aan het Moenspleln treedt vanavond donderdag 19 juni de Nieuwe Ko medie op met „Voor een bloemetje en ’n zoen” over de vrouwenemancipatie. en 21.30 u.: „De Sehim- De resterende 70 minuten (dat is 44 procent van het totale programma) wa ren pas echt voor informatie op woens dag. De gekozen vorm werkte uitste kend, het programma was goed voorbe reid. Korte filmpjes leidden de verschil lende aspecten in, de heren dokters achter de halve-cirkeltafel waren in staat tot begrijpelijke en soms zelfs harde uitspraken, de vragen uit het publiek werden door Ivo Niehe goed verwerkt. De persoonlijkheid van Aart Gisolf creëerde in Dokter Ja Doker Nee een minder ontspannen sfeer met een a) even angstig onderwerp. en 21.15 Op jeugd en ouders in de omgeving wordt een beroep gedaan het veldje in de eerstkomende tijd wat te sparen. Anders lukt het niet om het tijdig gereed te krijgen voor een verantwoord gebruik door de schooljeugd. DIVERSEN VRIJDAG 20 JUNI Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 uur. VRIJDAG 20 JUNI Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg. Ge opend voor volwassenen en jeugd van 14.30- 17.30 en van 19-20.30 uur. (Wilssonsplein). Vandaag u. Robert Long en Coby Nederlandse luisterliedjes. Concertgebouw (L. Begijnestr.) 20.15 u.5e concert in de serie Zomerfestival Kamermu ziek door het Amsterdams fluittrio. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 Al 21.30 u.: „Een vuistvol karate”, 18 j. Vrijdag 24 u.: „De 14 karate vrouwen”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 én 21.15 u.: „Frankenstein", 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „Chen slaat er op los”. 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.: „The towering inferno”, 14 j. Vrijdag 23.45 u.: „Frank en Eva”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14 en 20 u „Moord in de Oriëntexpress”, 14 j. Vrijdag 23.45 u.: „Wraaktocht tegen Charriba”, 18 j. Jlembrandt (Gr. Markt) 14. 19 en 21.15 u.: 19 u. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur; „The towering Inferno”, (geprolongeerd). Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „Tommy”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckesttjn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks geopend v.a. 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Noord, dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur en op aanvrage onder telefoon 02510-34259. Pieter Vermeuleninuseum, Cultureel Cen trum. Moerbei-gplantsoen, geopend van maan dag tot en mef vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 tot 10.30 uur. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag van 10-12 uur. DIVERSEN Alarmnummers, politie 19033, brandweer 16400, ongevallehdienst 15400, Hoogovens 02510- 96310. Velserbad, Brlniostraat, gemengd zwemmen, donderdag van 12.15-13.45 en van 16.30-17.30 u„ vrijdag Van 12.15-13.15 van 16.40-18.00 en van 9.30-2.00 uur. Badhuizen, Snelliusstraat en Doodweg, vrij dag geopend vari 13 tot 20.30 uur. ■mirg* :0i Wi W ié J j"u S ÏL •'‘nSn."'HR"qW L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7