Koelkast kan NIEUWE COUPE UIT JAPAN markt een I» Hoe fete «Mm mampaey-maasbv IK WEG Junckers deens- parket veel zuiniger airconditioners voor Garage-proef nog mogelijk Nog steeds grote, dure auto's Mercedes-Benz deed geen water bij de wijn toen zij uw auto maakte. Dat doet u toch ook niet bij uw dealer keuze? i loge Ook extra band voor caravan Pasta voor lek 158 art) >ge >or” tasten! aiir en tete t te te NOQRDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT 11 V R IJ D A G 2 0 VARIA JUNI 19 7 5 I VOLGENS ONDERZOEK: ge 'h in B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114 tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. Het Brabants Orkest s Dit woord: ROOILIJN a te I Dit woord: SCHUCHTER iaf oor” stopwalt ling. Dit woord: VENT (II) Dit woord: KRIJGSHAFTIG ch >ge roi” te' ^*32 arte Het Japanse merk Mitsubishi heeft in Nederland een nieuwe sport- ita-prijs (ADVERTENTIE) ooit de beste Donkerelaan 66, Postbus 9, Bloemendaal. Telefoon 023-25 81 91 Concertgebouw Haarlem 20.15 uur WINTERSERIES 1975-1976 - Lita-pi gastorkest: SERIE A SERIE B SERIE C 4 V r i In onze kleine seriewagens moeten we ze maar de ruimte gunnen in de zekerheid, dat ze niet harder mogen rijden en dat ze veel moeilijker een parkeerplaats vinden. Maar ook in de overtuiging, dat al de techniek die zich in deze grote wagen bevindt, in principe terug is te vinden in onze middenklassewagen. Want de auto- industrie is niet gek. De kopers van de doorsnee seriewagens leveren het brood op de plank. 6 dinsdagavondconcerten op 30 sept., 4 nov., 2 dec., 6 jan., 3 febr., 2 maart solisten: Lola Bobesco, Valery Gradow- viool Stephen Bischop, Janine Dacosta, Eduardo del Pueyo - piano Frans Brüggen - blokfluit abonnement 6 concerten 45,losse kaarten 9, anduidin kast mt vijzer. I Populaire Landenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 17 okt., 14 nov., 12 dec., 16 jan., 13 febr., 12 maart solisten: Catherine Collard, Tamas Vasary, Barbara Nissmann - piano Marco Bakker - zang I Christiaan Bor, Gijsbert Beths - viool I Anner Bijlsma - violoncello abonnement 6 concerten 35,losse kaarten f 7, combinatie-abonnement serie A B f 70, technisch buro 0 I HAARLEM Mercedes-Benz. De standaard waarmee andere auto’s vergeleken worden. Ook na de koop. Daarom hechten wij zo veel waar de aan service en onderhoud. Bij de officiële Mercedes-Benz dealer werken speciaal getrainde professionals, die uw Mercedes van haver tot gort kennen. En grondig onderhouden I a met door de fabriek voorgeschreven Grote, luxe limousines zijn er altijd geweest. Hispano-Suiza bijvoorbeeld, de Minerva, de Dion-Bouton en meer naar het heden toe; Mercedes met z’n 600 W uitvoering en natuurlijk de Rolls Royce. Het blijft opmerkelijk, dat anno 1975 Rolls-Royce, relatief meer in kas krijgt dan de meeste andere autofabrieken en dat dit merk zich nog steeds kan veroorloven zijn klanten te laten wachten. Als je er met de importeurs over praat, zeggen sommigen dat deze au to’s reeds lang op papier bestonden en kant en klaar voor de produktie ge reed waren toen de energiecrisis los barste. Met andere woorden: de ver- gastdirigenten: Willem Frederik Bon, Hans van den Hombergh, Hiroyuki Iwaki, Hein Jordans, Jerzy Katlewicz, Elyakum Shapirra LD Er zijn verschillende werkwoorden rooien. Een ervan is vooral bekend in de samenstelling rinkelrooien, eigen lijk: met een rinkelend voorwerp in de hand rondlopen en vandaar: la waaimakend langs de straat zwieren. Dit rooien is ontleend aan Frans roder: zwerven. Een tweede werk woord rooien betekent: boomwor tels, aardvruchten enz. uit de grond halen, bosgrond voor bebouwing ge schikt maken. Een derde, afgeleid van rooi, Oudfrans roie, Frans raie: streep, lijn, regel en ook: gissing betekent: de stand van gebouwen re gelen volgens een vaste lijn, de rooi lijn. Men zegt: dit huis staat niet in de rooilijn. Vroeger bestonden zegs wijzen als: buiten rooi: onbehoorlijk, niet veel roots: niet veel behoorlijks, niet veel zaaks en op de rooi af: op de gis. Deze uitdrukking hoort men nog wel eens in Noord-Holland. openbaar te vertonen of zich te doen gelden. Het woord is pas in de 19de eeuw uit het Duits overgenomen. Daar was het een afleiding van een oud werkwoord schüchtern: wegja gen, dat nog voortleeft in einschüch- tern: vrees aanjagen, intimideren. Het grondwoord van al deze vormen is schuw. Er zijn rij-instructeurs die bewe ren, dat bij het rij-examen de zoge noemde garage-proef niet wordt af genomen. Deze proef zou volgens de ze instructeurs uit het examenpakket zijn gehaald. Niets is minder waar. De garage-proef, het achterwaarts plaatsen van het motorrijtuig in een al dan niet denkbeeldige garage, kan nog steeds van de rij-examenkandi daat worden geëist. Het is wel een feit, dat deze proef tegenwoordig niet vaak wordt gevraagd. Het is nu een maal moeilijk om tijdens de examen- rit een geschikte plaats voor het af leggen van deze proef te vinden. Wordt de proef toch af genomen, soms in een echte garage, dan is het risico van beschadiging groot. Dit alles neemt echter niet weg, dat de rij-examenkandidaat nog steeds in staat moet zijn een auto achterwaarts een garage binnen te rijden. Elke examinator kan de proef op de som verlangen. Een defecte uitlaat is een van de geniepigste gebreken van de auto. Voor het dichten van kleinere gaten in het uitlaatsysteem bestaan afdich- tingsmiddelen als Gun Gum. Naast deze pasta kan men band krijgen, waarmee grotere gaten in de uitlaat kunnen worden gedicht. Grote pro blemen zijn soms met eenvoudige mid delen te verhelpen. Dat geldt ook voor het koelwater, dat door veront reiniging van het koelsysteem onder weg kan gaan koken. Een schoon maakbeurt met „speedfllsh” voor de vakantiereis is een ideale oplossing. Met dit vloeibare preparaat kan in tien minuten vet, roest of drab uit de radiateur en het motorblok worden verwijderd. Er blijkt uit hun onderzoek dat er door de wanden van de koelkasten nogal wat warmte (of zo men wil: koude) verloren gaat. Een andere energie-vreter is de auto matische, elektrische ontdooier, constate ren zij. Het totale energieverbruik kan hierdoor 60 pet hoger liggen dan bij niet-automatisdh ontdooien. apparatuur. Er» snel kunnen repareren met originele onderdelen. Zó blijft uw Mercedes in perfekte konditie. Bij de officiële Mercedes-Benz dealer kunt u rekenen op een snelle en coulante ■x. afwikkeling van zaken. En op de officiële N Mercedes - Benz garantie. Geef uw Mercedes wat hem toekomt: de service van de officiële Mercedes-Benz dealer. Hoe het ook zij, er zijn nog altijd mensen die diep in de nog steeds welgevulde beurs willen tasten om een ton of meer neer te tellen voor een auto. In zekere zin houden zij daar mee een traditie vol: grote en luxe auto’s ontlenen aan zulke mensen hun bestaansrecht. Vroeger was het vooral de adel die zich een luxe, gemotoriseerd voertuig aanschafte, maar daar is de klad ingekomen. Thans verwijst het bezit van een dure automobiel niet meer naar af komst, maar vooral naar de omvang van het bezit en naar de omvang van de macht die men werkelijk bekleedt, of voor het oog van de buitenwereld voorgeeft te bekleden. Macht en pres tige: rijden daarom zelfs in de gesoci aliseerde landen de vertegenwoordi gers van de „nieuwe klasse” rond in Zil-limousines of in een Tatra met de motor achterin? De keuze en de uit voering van de auto zeggen veel over de bezitter. Voor de man aan de top, of het nu een industrieel of een leider in een politiek systeem is, geldt nog steeds dat grote wagens zijn positie naar buiten toe onderstre pen. Het is en blijft een status symbool. Niettemin is in de gïndustria- liseerde landen al een lichte tendens merkbaar onder de „bovenlaag” om niet meer zo’n ogen-uitstekende auto aan te schaffen. Wat speelt hiermee: het gevoel, dat je dan meteen ver dacht overkomt, of een vrijblijvende manier om te bezuinigen? Misschien zoeken we het te diep: wellicht is het gewoon weer zo’n society-trend, waar men in de salons hartelijk om lacht. Oorspronkelijk werd schuchter evenals het Duitse schuchter of schüchtern, waaraan het is ontleend, gezegd van dieren in de betekenis: schrikachtig, schichtig. In het verhaal Teun de Jager uit de Camera Obscu ra is sprake van een schuchter haas (in jagerstaal is het woord haas on zijdig.) Zo wordt schuchter thans niet meer gebruikt. Wij verstaan er onder: bedeesd, schroomvallig, bang de aan dacht te trekken, Dit zeggen ir. M. C. W. Moerdijk, medewerker van de Kema in Arnhem, en ir. J. in ’t Veld, ex-medewerker van TNO, in een artikel in het blad „De Ingenieur”. Zij hebben een onderzoek ingesteld naar de werking van koelkas ten met als oogmerk na te gaan of er energie-besparende mogelijkheden wa ren. 0 coupé geïntroduceerd, onder de naam Celeste. De wagen heeft in de „fastback” een derde deur. De Celeste is verkrijgbaar met een 1,6 of een 2 liter motor. Verder is de nieuwe coupé onder meer standaard uitgerust met radiaalbanden. Naar verwachtig zal de Celeste in de eerste maanden van 1976 leverbaar zijn. Componistenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 24 okt., 21 nov., 19 dec., 30 jan., 20 febr., 19 maart Elk concert gewijd aan werken van één componist. De componisten zijn: Hendrik Andriessen, Lex van Delden, Béla Bartók, Carl Orff, Henk Badings, Anton Webern solisten: Dick de Reus, Bouw Lemkes en Jeanne Vos - viool Bernard Drukker - elektronisch orgel Theo Bruins, Gerard van Blerk - piano Bernard Kruysen, Ruud van der Meer - zang Vera Badings - harp Nederlands Kamerkoor Een weer groot deel van het totale „energiepakket” wordt, zo stellen zij, in huishoudens geconsumeerd, rond 22 pet van het totale energieverbruik. Van de totale huishoudelijke elektriciteitscon- sumptie komt rond 25 percent voor re kening van de koelkasten (exclusief de diepvriezers). Terugrekenend, zeggen bei de onderzoekers, blijkt de koelkast ver antwoordelijk te zijn voor 6 pet van de nationale elektriciteitsconsumptie ofwel 1 pet van de totale energieconsumptie. Met het woord vent duidt men een mannelijk persoon aan, hetzij kind hetzij volwassene tegenover wie men een bepaald gevoel koestert. Het bij voeglijke naamwoord vóór het woord vent drukt dat gevoel uit. Men zegt: een saaie, een onbeleefde, een lompe vent, maar ook: een gekke of malle vent en tenslotte: een flinke, nette of kranige vent. Het woord zal wel dik wijls in de aanspreekvorm, dus als roepnaam zijn gebruikt en de verkor ting uit vennoot wordt daaruit wel verklaard. Wanneer men iemand aan spreekt qf roept gebruikt men bij voorkeur een kort woord. Een duide lijk voorbeeld daarvan is: jo voor: jongen. Op die manier zal veemge- noot tot vennoot en vennoot tot vent zijn ingekort. Hetzelfde gebeurt bij eigennamen. Men zegt Dirk voor Die- derik en Rein voor Reinout. Al in de 10e eeuw begon in het westen van ons land de overgang van ft in cht, in woorden als lucht (Duits Luft), kracht (Duits Kraft), stichten (Duits stiften) en vele andere. In plaatsnamen bleef dikwijls de oude vorm bestaan: een plaatsje in Noord- Holland heet Westpraftdijk en niet Westprachtdijk. Hieruit volgt dat woorden op -haftig uit het Oosten komen en inderdaad zijn krijgshaftig, manhaftig en heldhaftig van Duitse oorsprong. De echt-Nederlandse vorm van -haftig is -achtig, bijvoorbeeld in twijfelachtig en roodachtig. De eigen lijke betekenis van het achtervoegsel is: hebbende, vertonende. Krijgshaf tig: dapper betekent evenwel niet: krijg, oorlog vertonende maar: nei ging tot oorlog, geschiktheid voor de krijg vertonende. Held- en manhaftig zijn: zich een held, een man tonende, tonen dat men een held, een man is. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN SHOWROOM Kampersingel 22 Haarlem Telefoon 023 - 31 91 20 ook op zaterdag geopend (10-16 uur) Parkeerruimte aanwezig. UTRECHT (ANP). De koelkast, in bijna elk huishouden te vinden, kan waarschijnlijk heel wat zuiniger werken. Dat is te bereiken door verbetering van de isolatie en door verhoging van het rendement van het koelsysteem. Een en ander zal dan wel leiden tot een wat hogere kostprijs. Er kwam een Cadillac Seville; Mercedes toonde zijn nieuwe pronk stuk de 6.9; Renault en Peugeot introduceerden nieuwe dure wagens en spoedig zal Jaguar op de markt komen met een nieuwe twaalf cilinder. Is er dan toch nog ruimte voor peperdure, luxueuze limou sines? Heeft het dan nog zin sportieve wagens te ontwerpen, die op geen enkel wegennet meer hun top van rond de 200 km/uur mogen er wel op. Wie kopen in deze tijd van economische zorg nog dergelijkè wagens, en vooral, waarom koopt men ze? la-prijs I behalen? Het lijkt d van ser. □c. Lita-prijl glanzer indewij duidinl Jta-pril schijning van de huidige grote model- I len is een uitloop van vroegere plan- L ning. Het is een voor de hand liggend antwoord. Misschien is het juist om F te veronderstellen, dat ontwerpers en autotechnici het niet kunnen laten ooit de beste auto ter wereld te bouwen. Maar grootte en luxe hoeft $g@ niet altijd samen te gaan met kwali- H teit. We mogen aannemen, dat elke auto een reserveband meevoert. We weten zeker, dat niet iedere caravanbezitter een reserveband voor zijn caravan bij zich heeft.Toch is dit noodzakelijk, zeker voor grote ritten. De banden van caravans, vouwwagens of andere aanhangers hebben vaak afwijkende maten. En deze banden zijn onderweg lang niet overal te krijgen. Bij pech levert dit vervelende situaties op. Stop dus een reserveband in uw ca ravan. Een andere tip is bestemd voor automobilisten die zogenaamde dub bele velgen onder hun auto hebben. Als zij een band gaan verwisselen moet eerst de spanning in de band worden verminderd, anders bestaat het gevaar, dat bij het losdraaien van de koppelbouten de wielhelften met kracht van elkaar springen Dit kan noodlottige gevolgen hebben. abonnement 6 concerten f 30,losse kaarten 6, combinatie-abonnement serie A C 65, combinatie-abonnement serie B C f 55, passe-partout serie A B C 95, Abonnementsverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur: Gedurende de periode 29 juni tot en met 17 augustus is de kassa van het Concertgebouw wegens vakantie gesloten. Uitgebreide prospektus met gegevens over programma's en solisten verkrijgbaar bij het Concert gebouw en de administratie van het N P.O., telefoon 31 92 48 in winkels, kantoren, spreekkamers, kantines, praktijkruimten, laboratoria, woonvertrekken, tekenkamers, werkplaatsen, restaurants enz. A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11