NS-directie verontrust over ziekteverzuim teleur vennootschapsbelasting Posthumus Meyes: Gist Brocades beschuldigd van wanbeleid bij verkoop c1 4 In Europa nu 4,2 miljoen werklozen Weer vragen in Kamer over koppelbazen Schoenfabriek wil 150 man ontslaan Duisenberg stelt NVV Progressie ven tegen verlaging AFLUISTEREN” „ZWOLSMAN LIET e'f'v®'- Noordzee-olie g GELD Ct»® d®S®9>^< KxX® REGERING HULT ZICH IN STILZWIJGEN ^4 V R IJ D A G 2 0 JUNI 1975 ECONOMIE 19 blijft, vindt de NS-directie het toch verontrustend. i 1 ^B 1 (Vervolg van pagina 1) UTRECHT Ondanks een arbeidstijdverkorting van 3 percent daalde het aantal personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen vorig jaar met 370 tot 26.482 man. Voor 1975 wordt weer een kleine groei van het perso neelsbestand verwacht. Er zijn vacatures in het wegonderhoud en in de categorie rijdend personeel, met name in het westen van het land. Het ziekteverzuim is in 1974 gestegen van 8 tot 8,5 percent (per werknemer gemiddeld één maand). Hoewel dit niveau onder het landelijk gemiddelde k o\> - 4 i i' Spoorwegen rekenen op toename personeel 1 I l 3r vele Centru informatie (ADVERTENTIE) 'i g: een ven n 10,10 2,41 - 62,25 98,50 63,25 51,00 46,25 14,80 4,55 8,90 - 70,25 16,00 f I 1 1 brief aan de raad van bestuur gebleken „dat gezien de resultaten van het totale ondernemingsbeleid een oplossing binnen het concern kan worden gevonden”. Dan moet echter aan een aantal voorwaarden worden voldaan, zo wordt verder ge steld, zoals gericht marktonderzoek, een capabel management, en investeringen gericht op een betere technische outilla ge. Dit laatste slaat volgens de heer van der Meer vooral op de vestiging in Wolvega, waar de zaak verouderd is. Een belangrijke eis in de brief is ook dat de werkgelegenheid volledig blijft behouden. Oplossingen binnen het con cern, die gepaard zullen gaan met af vloeiing van personeel, zullen volgens de heer van der Meer niet worden geaccep teerd. daarop is het spoorwegpolitiekorps in 1974 uitgebreid en het wordt ook dit jaar in versneld tempo verder versterkt. AMSTERDAM (ANP). (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) I 1 I DEN HAAG (ANP). De heer R. Zwolsman, thans nog commissaris en adviseur van de exploitatie maatschappij Scheveningen (EMS) heeft wel eens een vergadering van zijn commissarissen la ten afluisteren. De Kamer vroeg minister Duisenberg hoe hij zal handelen als het parlement de verlaging wil. Ik doe geen uitspraak. Dan komt de parlementaire behandeling beter tot haar recht. De regering is uiterst terug houdend met uitspraken tijdens de be handeling van een initiatief in de Twee de Kamer en Eerste Kamer. Als de behandeling achter de rug is, moet eerst de Raad van State advies uitbrengen. En dan bepaalt de regering haar standpunt, aldus de minister. De regering zegt op dit moment niet of zij al dan niet de verlaging van de vennootschapsbelasting zal doorvoeren, nadat zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer het desbetreffende CDA- initiatief-wetsontwerp hebben goedge keurd, aldus minister Duisenberg van Financiën. Voor wat het goederenvervoer betreft pleit NS opnieuw voor gelijke concur rentievoorwaarden met het vervoer over de weg en het water (zelfde arbeids voorwaarden en doorberekening kosten infrastructuur). Op basis van gelijke startvoorwaarden heeft de rail volgens NS goede kansen op een groeiend ver voer en op opbrengsten die de kosten dekken of overtreffen. Onder invloed van de ongunstige con- junctuur is vorig jaar in tegenstelling tot in 1973 geen evenwicht bereikt tus sen specifieke kosten en opbrengsten van het goederenvervoer. Ook dit jaar lijkt een kostendekkende exploitatie niet haalbaar. Totdat de ongelijkheid in de concurrentievoorwaarden is weggeno men. zal de regering naar de mening van NS de helpende hand moeten bie den, omdat alleen de overheid de ongun stige concurrentiepositie van NS kan wegnemen. I De tanker „Theogennitor’’ is met de eer ste olie uit de Noordzee aangekomen bij de BP-raffinaderij op Isle of Grain bij Rochester in Engeland. Op de foto: via pijpleidingen wordt de olie uit de tanker naar de raffinaderij gepompt. Zij verlangden diepgaande van de concern-leiding. Hun mening over het wanbeleid, dat met name Wolvega (met 34 werknemers) en in mindere mate Nijmegen (60 werk nemers) betreft, baseren de bonden op de informaties die zij inmiddels hebben gekregen van Gist Brqcades en die sa men met een onderzoekcommissie van de centrale ondernemingsraad zijn be studeerd. „Wij menen dat dit onderzoek en de resultaten ervan de weg heeft afgesloten om nog met anderen te onderhandelen over overname van de twee vestigingen”, aldus de heer C. P. van der Meer, secretaris van de centrale ondernemings raad. Uit het onderzoek is volgens de BRUSSEL (ANP). De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft gisteren in Brussel de meest recente werkloosheidscijfers van de EEG gepubliceerd. Uit die cijfers blijkt dat er nu (eind mei of iets eerder) 4.253.683 werklozen in Europa zijn. Dat betekent dat gemiddeld 5,65 pct. van de Europese beroepsbevolking zonder werk is. Verge leken met een jaar geleden is het aantal werklozen gemiddeld met 90 pet. geste gen. Europa kent op het ogenblik 1.499.275 werkloze vrouwen. Precies een jaar ge leden waren dat er 988.908. De vrouwen werkloosheid is gemiddeld met 80 pet. toegenomen. De gemeenschap heeft nu 637.535 openstaande arbeidsplaatsen (Ier land en Italië, waarvan geen cijfers op dit punt bekend zijn, niet meegerekend). Een jaar geleden waren dat er nog 1.139.883. Behalve de reeds genoemde aantallen volledig werklozen zijn er op het ogen blik in de EEG-landen nog 2.185.958 mensen gedeeltelijk werkloos. Een jaar geleden waren dat er 988.162. DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerfracties van PvdA, D’66, PPR en CPN, een minderheid, hebben bezwaren tegen het CDA-voorstel voor ’75 de vennootschapsbelasting te verlagen van 48 tot 47 percent en de tijdelijke zelfstandigenaftrek voor kleine zelfstandigen met 300 te verhogen. Dit bleek gisteren, tij dens de eerste termijn van ’t Twee- de-Kamerdebat over het initiatief- wetsontwerp ingediend door de Ka merleden Van Amelsvoort (KVP), Vermaat (ARP) en Scholten (CHU). In dat wetsontwerp zijn de maat regelen voorgesteld. Voor het voorstel spraken zich uit de fracties van ARP, KVP, CHU, VVD en GPV. De liberalen willen zelfs een ver dergaande verlaging van de vennoot schapsbelasting tot 46 percent en de werkingsduur uitbreiden tot 1976. De initiatiefnemers willen de maatre gel met het oog op de bestrijding van de werkloosheid. Een lagere belasting geeft de ondernemers gelegenheid meer te in vesteren en daarmee de werkgelegenheid te bevorderen. OISTERWIJK (ANP). Berkelmans Schoenfabriek BV in Oisterwijk ziet zich genoodzaakt de produktie te beperken. Voor 50 van de 131 medewerkers staat - ontslag op stapel. Met de werknemersor ganisaties is overleg gepleegd en dit gesprek heeft tot overeenstemming over afvloeiing geleid, aldus de directie van Berkelmans. Mede onder invloed van de vermin derde vraag en de steeds stijgende im port van schoeisel is voor Berkelmans de situatie ontstaan dat handhaving van de personeelsbezetting op het huidige peil het voortbestaan van de onderne ming in gevaar brengt. DEN HAAG (ANP). PvdA-Kamer- leden Van Ooijen en Hartmeijer willen van minister Duijsenberg vernemen of hij er van overtuigd is dat de belasting" dienst voldoende actief onderzoek ver richt naar het fiscale gedrag van, achter een besloten vennootschap schuilgaande, personen die zich bezig houden met het uitlenen van arbeidskrachten. Soms wekken deze personen, zo mer- ken deze parlementariërs in schriftelijke vragen op, door het doen van opmerke- lijke grote uitgaven, in ruime kring de indruk zich bezig te houden met winst- gevende activiteiten. Zij wijzen de minister van Financiën erop dat een aantal bv’s failliet zijn verklaard na door bedrijfsverenigingen te zijn aange slagen wegens niet betalen van sociale premies voor hun werknemers. I In dit verband vragen de Kamerleden of het waar is dat de belastingdienst in het geheel niet betrokken is geweest bij de voorbereiding van het faillissement van een Nijmegenaar en diens talrijke j bv’s, hoewel deze door zijn opmerkelijke Ivenswandel al jaren de indruk wekte lucratieve bezigheden onder handen te hebben. UTRECHT (ANP). Het NVV is er teleurgesteld over, dat minister Duisen berg van Financiën een wettelijke plicht voor banken om dreigende bedrijfsslui tingen aan de overheid te melden, af wijst. De minister maakt daarmee vol gens het NVV „een knieval voor geves tigde economische machten”. „De Vakbeweging", het officiële or gaan van het NVV, zegt dat de banken de kennis die zij als kredietgevers heb ben van het wel en wee van onderne-. mingen, zouden moeten doorspelen in! die gevallen, waarin tijdige signaleringf onheil kan voorkomen. Een meldingsplicht voor banken in het belang van het behoud van werkgele genheid, zou meent de NVV ei-' genlijk een bijna vanzelfsprekende maatregel moeten zijn. De 'minister heeft zich volgens het NVV bepaald niet het vuur uit-de sloffen gelopen om. de bank en ondernemerswereld onder druk te zeten en te wijzen op de plicht, mee te spelen in een meer op de maatschappe lijke behoeften gerichte ontwikkeling. Het NVV is teleurgesteld over „de al te defensieve, gelaten aanpak van de minister, juist omdat deze regering zich als hervormingsgezind heeft gepresen- teerd en omdat de meldingsplicht op dej weg naar hervorming wel het aller-1 kleinst denkbare kiezelsteentje is, maar toch struikelblok werd”. •i Eind april werd de voorgenomen ver koop van beide vestigingen bekend. De koper was Ancilla BV in Gennep, een bedrijf gespecialiseerd in wegwerppro- dukten voor onder meer ziekenhuizen. Als voorbeeld van een goede „dose ring” noemt NS een verbetering van de intercity-diensten, een maatregel, die al leen een optimaal effect kan hebben als voor de reizigers ook een goed voor- en natransport wordt verwezenlijkt en als er bij de stations goede parkeermoge- lijkheden zijn. positie van de heer Zwolsman als com missaris van de EMS nader zal worden bezien. Dit houdt verband met de ziekte van de heer Zwolsman. Het is mogelijk dat de heer Zwolsman dan zal worden ontslagen. Tot commissaris werd benoemd mr. J. van Schaik, die door de grote aandeel houder Caransa was aanbevolen. Het bestuur deelde verder mee, dat de tientallen miljoenen guldens aan liquide middelen, die de EMS heeft, nu veel minder rente opbrengen dan verleden jaar. Er wordt nu een rente op gemaakt van 6.25 pet. Verleden jaar brachten deze miljoenen 10 a 12 pct. op. De Kamerleden Terlouw (D’66), Jan sen (PPR), Rienks (PvdA) en Bakker (CPN) zeiden geen heil te zien in de globale maatregel. Gerichte maatregelen zijn beter vonden zij. Volgens Terlouw kan de structurele verbetering van het rendement in de arbeidsintensieve bedrijven beter verkre gen worden door vergroting van het rijksaandeel in de sociale premies of door verruiming van de investeringsaf trek. Jansen meende, dat van de verlaging met name zullen profiteren de onderne mingen, die al grote winsten maken. „Het voorstel betekent een doorbreking van een zorgvuldig gekozen instrumen tarium”, zei hij. „De maatregelen”, aldus Rienks, „moeten gericht zijn op zwakke structureel goede bedrijven en op de sanering van zwakke, niet meer passen de bedrijven”. De socialist zei, dat de gróte bedrijven, waaronder de oliemaatschappij eh, geen liquiditeitsmoeilijkheden hebben. „Hun financiële structuur is niet slecht en zij zullen de verlaging van de vennoot schapsbelasting gebruiken voor het ver hogen van het dividend”. Rienks vond het voorstel psychologisch ook slecht. „Het bedrijfsleven wordt vertroebeld. Maar gepensioneerden, consumenten, loontrekkenden en ambtenaren niet”. De communist Bakker zei dat de voorgestelde maatregel inflatoir zal wer ken en derhalve geen nut voor de werk gelegenheid zal hebben. De initiatiefnemers nemen aan, dat de verlaging van de vennootschapsbelasting gedurende een jaar ongeveer 140 mil joen kost. De verhoging van de zelfstan digenaftrek betekent een budgettair of fer van 35 miljoen. UTRECHT (ANP) De vakorgani saties verwijten de raad van bestuur van Gist Brocades in Delft wanbeleid waar het gaat om de voorgenomen verkoop van vestigingen in Wolvega en in Nij megen. Dit staat in een gisteren aan de raad van bestuur verzonden brief. De bonden menen dat de problemen rond om beide vestigingen kunnen worden opgelost binnen het concern. De daling sinds 1971 van het aantal gevallen van agressie tegen personen heeft zich in 1974 niet voortgezet. Het aantal vernielingen ten gevolge van jeugdbaldadigheid en vandalisme nam opnieuw toe. De toenemende agressivi" teit wordt mede in de hand gewerkt doordat de toegangshallen van de grote stations steeds meer worden beschouwd als een verlengstuk van de openbare weg. Aan deze ongewenste ontwikkeling moet naar de mening van NS zo snel mogelijk een eind komen. Met het oog De advieskoersen voor buitenlands De vakbonden reageerden direct op de voorgenomen verkoop met een afwijzing. Volgende week dinsdag stemt de Tweede Kamer over het initiatief voor- stel. Dit is gisteren in de jaarvergadering van de EMS medegedeeld door commis saris W. Ch. Posthumus Meyjes in een toespraak tot de scheidende voorzitter van de raad van commissarissen, de heer W. van Geleuken van de Brugge uit Hunsel. De heer van Geleuken van de Brugge verlaat de EMS,, omdat hij de leeftijdsgrens van 72 jaar heeft bereikt. Hij blijft echter als adviseur aan de vennootschap verbonden. De heer Posthumus Meyes onthulde dat er wel eens vergaderingen van com missarissen zijn geweest zonder de aan wezigheid van de heer Zwolsman. Na afloop daarvan bleek echter dat de heer Zwolsman haarfijn wist wat er allemaal gezegd was. Het bleek namelijk dat in de vergaderkamer afluisterapparatuur was aangebracht. De heer van Geleuken van de Brugge merkte op dat het toekomstig beleid van de EMS nog niet geheel is uitgestippeld. Hij zei in zijn jaarrede dat de heer Zwolsman nog steeds ziek is. Daardoor heeft hij sinds augustus 1974 de jaar stukken niet kunnen ondertekenen. Over het bod van Caransa op de EMS deelde de heer van Geleuken van de Brugge mee dat het bestuur weinig meer hiervan afwist dan de aandeelhou ders. De contacten met. de heer Caransa zijn uitermate schaars geweest. Het bod is bevroren (dit is „ingetrokken” red.) en het zal weer voor de dag gehaald worden als over een aantal zaken, waarbij de EMS is betrokken, klaarheid zal zijn gekomen, aldus de voorzitter van de raad van commissarissen. Er wordt gestreefd naar een zo spoe dig mogelijk sterk vereenvoudigde EMS, aldus de voorzitter. In het verdere verloop van de verga dering deelde het bestuur mee dat de Het aantal reizigerskilometers is in 1974 met 417 miljoen gestegen tot 8.589 rhiljoen. Een deel van het tijdens de energiecrisis toegenomen rei- zigersaanbod is ook nadien behouden. Het goederenvervoer had een omvang van 22.6 miljoen ton, 3 percent minder dan in 1973. Door de sluiting van de Limburgse mijnen daalde het vervoer van steenkolen met 23 percent. Het contai nervervoer (150.000 stuks) bleef gelijk. Het internationale vervoer met gesloten treinen groeide met 8 percent, het ge spreide wagenladingenvervoer daalde met ongeveer 10 percent. De directie spreekt in het jaarverslag de hoop uit, dat het meerjarenplan voor het personenvervoer, dat minister Wes- terterp de Staten-Generaal bij de ope ning van het nieuwe parlementaire jaar wil aanbieden, de koers zal bevatten voor het verkeers- en vervoersbeleid van de komende jaren. Het succes van een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid zal volgens de Spoorwegen in belangrij ke mate worden beïnvloed door een af gewogen gebruik van de beleidsinstru menten. Een goede timing en dosering noemt het jaarverslag belangrijke aspecten van het beleid. Zo zal bij de keuze van het tijdstip waarop de tarieven voor het openbaar vervoer worden verhoogd, ook rekening moeten worden gehouden met maatregelen die de kosten van het auto rijden beïnvloeden. Als dat niet gebeurt, zal het reizigersaanbod méér teruglopen dan onvermijdelijk is bij een tariefsver hoging. Timing is volgens NS ook van belang bij verkeersbeperkende maatregelen voor de binnensteden. Die moeten pas worden getroffen als er goed openbaar vervoer en parkeerfaciliteiten zijn. Zo niet, dan zal het verplaatsingspatroon zich wijzigen en komen dergelijke voor zieningen als mosterd na de maaltijd. 2.36 2,46 5.36 5,66 6,52 6,82 101,50 104,50 36.50 39,50 8,60 - - 2,31 59,25 95.50 60.25 48,00 43,25 14,50 4,25 7,65 67.25 14,00

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19