Naaktstrand krijgt goede accommodatie Minder taken voor gemeenten ifc Onderzoek naar wapenhandel op komst stijgt tot f. 177 mln Verlies NS Kohl toch Kanselier kandidaat- Lleguit f DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN f Het woord is aan ALS PLAN TOT HERINDELING VAN NEDERLAND DOORGAAT. RABIN DOET WEER BEROEP OP EGYPTE daar stond FRIENDSHIP BLIJFT IN PRODUKTIE Zomers AGENDA pag’na 4 ba Reddingpost; sanitair; consumptietenten en hari ngkarren I See morris before you buy Omdat mi|n 24 MAANDAG ZAND VOORTS RAADSBESLUIT 2 Strandverwachting Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 V ermageringsmiddel Veiligheid suède, nappa, en lamsvacht- jassen A *1 HOOGEVEEN VEILT KUNST - ANTIEK Umuider Courant Jan Frans Willems: De taal is gans het volk. Hoofdredactie: JosL.Lodewijks» E.Koning Uitgave Damiate Pers B.V./Directie: Mr. H.C. van der Mïje, II. P. Stuurman/ Abonnement -bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f42,—),p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 et.’ Haarlem - IJmond aparte provincie (Van onze parlementsredactie) r f i Israel bereid (Van onze parlementsredactie) in totaal zeker vele honderden. (Van onze streekredaotie) van (Zie verder pagina 2) HELMUT KOHL De gehele k_A_< kollektie. (Zie ook pagina 3) r i „Bij mijn recente besprekingen met president Ford en minister van Buiten bestuurlijke indeling van ons land. Een van de 26 provincies zou Haar lem en de IJmond omvatten. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s DEN HAAG. De regering gaat een onderzoek instellen naar de verkoopme thoden van buitenlandse wapenleveran- ciers in Nederland. Ook zal een over zicht worden gemaakt van de activitei ten van de Nederlandse wapenindustrie. Dat heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Weersverwachting van het KNMI tot morgena- ond: Op de Amsterdamse Lijnbaansgracht na bij de Vijzelstraat zijn straatmakers druk doende. Met een fiets, die aan een lan taarnpaal was vastgemaakt, hadden zij weinig moeite. SCHIPHOL (ANP). Na een diepte punt in 1974 is de verkoop van Fokkers paradepaardje, de F 27 Friendship, weer in opgaande lijn.' De fabriek zal dit tweemotorige toestel, waarvan al meer dan 600 exemplaren zijn verkocht, „zo lang mogelijk in leven houden”, zo werd gisteren meegedeeld op de jaarvergade ring van Fokker. VRIJDAG 20 JUNI 1975 65e jaargang nummer 191 I I* I naar: Heiligeweg 71-73, Krommenie Telefoon 075-81676 Hoge druk blijft stabiel, waardoor ook morgen zonnig weer met een zwakke zeewind te verwachten is In de middag temperaturen rond 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: ook zondag zo mers strandweer. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl zou ons land willen opdelen in 26 nieuwe provincies. De huidige gemeenten zouden daarbij een groot deel van hun taken moeten afstaan aan deze provincies-nieuwe stijl. De grote gemeenten zouden opgedeeld worden in kleinere gemeenten, ter wijl de kleinste gemeenten tot gro tere gemeenten zouden worden sa mengevoegd. Dit blijkt, naar in Den Haag verluidt, uit het door minis ter De Gaay Fortman voorbereide voorontwerp tot de wijziging van de Provinciewet. Het voorontwerp vormt de grondslag voor een nieuwe (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuyper) Het onderzoek, dat volgens de be windsman voor het einde van de regeer periode van het huidige kabinet (dus over twee jaar) voltooid kan zijn, zal voornamelijk geconcentreerd zijn op de „economische en sociale pressiemidde len” die door buitenlandse wapenfabri kanten worden gebruikt om hun pro- dukten aan Nederland te slijten. Verder zal het patroon van de wapenhandel, welke veranderingen er zijn en welke gevolgtrekkingen eruit gehaald moeten worden een belangrijk element vormen. Ook de doorvoer van wapens via Neder land zal worden bekeken. Beeld van het nog enkele dagen onofficiële naaktstrand, vanochtend. Overal vindt men ook op een doordeweekse dag groepjes blote strandbezoekers, Minister Van der Stoel zei dat in de eerstkomende maanden meer medede lingen zullen worden gedaan over het in te stellen onderzoek. Vermoedelijk of bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in het najaar of bij de behandeling van de ontwapeningsno- ta, welke gisteren aan het parlement is aangeboden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 9, 11, 17,21 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Medische diensten6 Kastje kijken7 Weg en wiel11 Radio en tv13 Strips13 Kunst15 Economie19 Puzzel21 Beurs21 Sport23, 25 met het land van Cuyk, 10. Amersfoort en de West-Veluwerand, 11. Utrecht en wijde omstreken, 12. Het Gooi, 13. Groot-Amsterdam met de Haarlemmer meer en Purmerend, 14. De Kop van Noord-Holland, 15. Etaarlem en de IJ mond, 16. Leiden en noordelijk Zuid- Holland, 17. Haagse agglomeratie met Delft en het Westland, 18. Drechtsteden met Gouda en omgeving, 19. Rijnmond met Goeree en Overflakkee, 20. Zeeland, 21. West-Brabant met Tholen, 22. Til burg en omgeving, 3. Den Bosch met de Bommelerwaard en Oss, 24. Eindhoven en verre omstreken, 25. Noord-Limburg, uitgezonderd Mook en Gennep, 26. Zuid- Limburg tót aan Echt. De nieuwe provincies zouden voor de meest belangrijke taken de voorkeur krijgen boven de gemeenten. Zo zouden zij zich bijvoorbeeld bezig moeten gaan houden met de ruimtelijke ordening, het openbaar vervoer en de grondpolitiek voor percelen meer dan één hectare. Volgens politieke kringen in Den Haag is het voorontwerp in grote lijnen in overeenstemming met de wensen, die in de Tweede Kamer over de nieuwe be stuurlijke indeling leven. Maar men ver wacht groot verzet bij de gemeenten die een belangrijk deel van hun taken kwijt zouden raken. Minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) wilde geen commentaar geven. Het voorontwerp tot wjiziging van de Provinciewet wordt vandaag in de ministerraad besproken. e- I diensten en daarmee kwamen de totale ontvangsten in de sector reizigersvervoer op 1.012 miljoen (in 1973 f 860 mil joen). Als gevolg van de economische reces sie namen de ontvangsten in de sector goederenvervoer met slechts één miljoen toe tot 242 miljoen. De overige ont vangsten bedroegen 102 miljoen. Tegenover de totale ontvangsten (ƒ1356 miljoen) stond een kostentotaal van 1.464 miljoen. Bij het negatieve bedrijfsresultaat van 108 miljoen kwam nog 69 miljoen aan rente voor de financiering van de tot en met 1972 geleden verliezen. Zodra de wet tot re geling van de financiële positie van de NS in werking is getreden, zal het Rijk deze post overnemen. Op dat moment zal ook het geaccumuleerde verlies 936 miljoen) worden omgezet in een vordering van de NS op het Rijk. De overige activiteiten (naast het rail- vervoer) van het NS-concern leverden vorig jaar een nettowinst van 13 mil joen op vergeleken met, een winst van 12 miljoen. Van de hierbij betrokken dochterondernemingen zijn Van Gend Loos, het bouwbedrijf Strukton en het elektrotechnisch installatiebedrijf Elec trorail de grootste. (Zie verder pagina 19) tot risico’s De verklaring werd niet voorgelezen door de secretarissen-generaal van de beide partijen, zoals werd aangekondigd, maar door oud-Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger. Waarnemers maken hieruit op dait de weerstand in de CSU te gen Kohl erg groot is. Zij menen dat de CSU nu reeds aan de demontage van Kohl als kandidaat-kanselier is begonnen. In het communiqué zeggen beide partijen verder dat ze zullen streven naar een regeringswissel. Om „verdere schade voor de Bondsrepubliek te voorkomen” en te verhinderen dat West-Duitsland in de richting van een socialistische maat schappij koerst. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Italiaanse voedingsdeskundi gen hebben vastgesteld dat de geslachtsdaad elke partner op een verbruik van 125 a 300 calo rieën komt te staan, afhankelijk van de vurigheid. Een kus wel ke die naam verdient „kost” zes a 12 calorieën. Het uitkleden van de partner tijdens helt voorspel acht, en het lichaam verbruikt bij bij masturbatie tussen de 75 en 125 calorieën. Brusselse taxichauffeurs heb ben gisteren betoogd tegen de verplichting, veiligheidsriemen te dragen. Zij vinden het te gevaar lijk. Zondag werd een chauffeur door een passagier met de riem gewurgd. UTRECHT. (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1974 een netto verlies van 177 miljoen geleden, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag. In 1973 bedroeg het verlies 155 miljoen. De reizigers betaalden 587 miljoen voor hun kaartjes en abonnementen, de overheid deed daar ƒ425 miljoen bij als vergoeding voor de verrichte openbare In West-Duitsland is dit rangeer- lokomotiefje ontwikkeld, dat dankzij een speciale wielen- en railconstructie ook op de weg kan rijden. De Friendship zal voortdurend in nieuwe versies worden geproduceerd, o.a. binnenkort als verkenningsvliegtuig voor het patrouilleren boven territoriale wa teren ter opsporing vanaldaar illegaal vissende buitenlandse vaartuigen. Het voorlopige produktieschema is af gestemd op 24 Friendships en 24 Fel lowships per jaar. Die produktie zal overigens pas in 1977 worden gehaald. Dit jaar zullen 32 toestellen de fabriek verlaten en volgend jaar 43. Wat de F16 van General Dynamics betreft, die zal Fokker bijna evenveel werk opleveren als de niet gekozen Co bra (F 17) van de Northrop fabrieken. Het rendement zal dus weinig verschil len, ook al is Northrop met een bezit van 20 percent een der grootste aandeel houders van Fokker. Er zal binnenkort met General Dyna mics een contract worden afgesloten. Het eerste werk wordt pas eind 1977 verwacht. Dan komt nl. pas de serie- produktie van d* F 16, waaraan ook Fokker deelneemt, op gang. landse Zaken Kissinger heeft Israel la ten zien dat het tegemoetkomend is. Nu hopen wij dat Egypte dat ook zal zijn. Anders betwijfel ik het of er een tus sentijds akkoord kan worden bereikt. Wat er nu van Israel wordt gevraagd, houdt risico’s in, grote risico’s. Laten wij hoopvol en tegelijk realistisch zijn. Is rael is niet gebaat bij een impasse of stilstand”, aldus Rabin. De Israëlische defensieminister Peres, verklaarde gisteren, dat Israel bereid is die risico’s te nemen, mits het land kan vertrouwen op goede, verdedigbare gren zen en een doeltreffend waarschuwings systeem. Amerika zou zo’n waarschu wingssysteem moeten garanderen, vóór Israel troepen uit het bezette deel van de Sinaï terugtrekt. Die houding van Israël bleek ook uit nadere bijzonderheden, die premier Ra bin in de eerdergenoemde interviews geeft over het vredesplan, dat Rabin de Amerikaanse president Ford vorige week heeft voorgelegd. Volgens dit plan wil Israel de zuidpunt van de Sinaï bij Sjarm el-Sjeich controleren en de zee straat naar Eilath behouden. Voorts zouden er wijzigingen moeten worden gebracht in het verloop van de Israelisch-Egyptische grens van voor ju ni 1967. De heuvels van Golan wil Israel niet opgeven, al is het bereid op bepaal de punten correcties in het tegenwoordi ge verloop van de grenslijn aan te brengen. Tenslotte zouden Israel en Jor danië een federatie moeten vormen. Is rael behoudt het militaire gezag over het bezette westelijke deel van Jordanië. In het raam van deze federatie zal ook het Palestijnse vraagstuk moeten worden opgelost, aldus het Israëlische vredes plan. Rabin voegde hieraan toe dat niet alle Israëlische denkbeelden met instemming door de Amerikaanse rege ring zijn begroet. TEL AVIV (DPA) Premier Yitzjak Rabin van Israel heeft van daag opnieuw een beroep gedaan op Egypte om soepelheid te betrachten ten einde een tweede tussentijdse regeling in het Midden-Oosten mo gelijk te maken. In vraaggesprekken met de Israëlische bladen „Ma’Ariv” en „Jedioth Acharonoth” verklaarde de eerste-minister: „Wij hebben blijk gegeven van onze goede wil en wij zullen soepel zijn, wanneer Egypte dat ook is”. duinen lopende fietspad komen der gelijke borden. In overleg met de Zandvoortse Reddingsbrigade wordt gedacht aan het plaatsen van een reddingspost, waarvoor aan de raad een krediet van 5000 gulden wordt gevraagd. Op de bedoelde 2,5 km mogen maximaal 8 consumptietenten en 5 haringkarren komen, maar B. en W. vinden 5 consumptieverkooppunten en 3 ha ringkarren voorlopig wel voldoende. Er wordt een openbare inschrijving onder Zandvoortse ingezetenen voor gesteld om standplaatsen hiervoor te pachten of een ventvergunning te krijgen. De strandpachters moeten dan ook zorgen voor toiletaccommo- datie. Het voorstel van B. en W. is in alle raadscommissies voorbesproken. Al leen de wethouder Van der Mije en het raadslid De Pater (confessionelen) zijn tegen de aanwijzing van een naaktstrand. Het raadslid Van As heeft zich ook tegen de aanwijzing uitgesproken, maar hij zal zich niet verzetten tegen het treffen van de nodige voorzieningen als de raad het naaktstrand aanvaardt. Droog en zonnig weer met maxi mumtemperaturen van 20 tot 26 graden Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Weinig wind. BONN. De Westduitse christen-de- mocratische partij, CDU, en haar Beierse zusterpartij, CSU, hebben gisteren ge meenschappelijk de voorzitter van de CDU, Helmut Kohl, tot kandidaat-kan selier voor de Bondsdagverkiezingen van 1976 benoemd. Opmerkelijk is echter dat de CSU in het gemeenschappelijk uitgegeven communiqué op het stand punt blijft staan dat ze haar voorzitter, Franz Josef Strauss de meest geschikte kandidaat-kanselier acht. Aangezien de CDU de grootste partij is heeft zij echter ingestemd met het kandidaat- schap van Kohl. (ook grote maten) De 26 nieuwe provincies zouden er als volgt uit gaan zien: 1. Friesland, 2. Groningen met Zuid- Laren, 3. het grootste deel van Drente, 4. Twente met de oostelijke Achterhoek, 5. Zwolle en de kop van Overijssel, 6. IJsselmeerpolders, 7. Stedendriehoek Apeldoorn-Deventer-Zutphen met Ede en Barneveld, 8. Arnhem en omstreken met de West-Achterhoek, 9. Nijmegen ZAND VOORT. Het Zandvoortse naaktstrand wordt het eerste in Ne derland met een reddingspost, con sumptietenten en sanitaire voorzie ningen. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben de gemeente raad opgeroepen voor een extra raadsvergadering op maandag aan staande. Zij stellen de raad voor te besluiten een stuk strand van 2,5 km aan te wijzen voor nudisten. Dat stuk strand ligt tussen de kilometerpalen 68.500 en 71 waar deze al jaren neerstreken en dat volgens B. en W. „voldoende afgelegen” ligt. Op 500 meter afstand van het naaktstrand zullen waarschuwings borden worden geplaatst voor argelo ze wandelaars die niet met bloot geconfronteerd wensen te worden. Ook bij de afslagen van het door de v Ijfc DINSDAG A.S. E.V.D. Kijkdagen: za - zo - ma i. V'rt

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1