A Bewapeningsoverzicht geeft weinig schokkends te zien Zigeunerkoning weg uit Amsterdam w CRM bezuinigt niet maar past op centen wedde militair aan minimum jeugdloon Kernproef in VS PROCES TEGEN ZUIDMOLUKKERS A v< Z; „Blijvende koppeling t. I „DAG VAN DE VERDEDIGERS” IN dit;w M< bij o En VERWACHTING VAN DER STOEL: gr. Staatsecretaris tot critici: FOLDERACTIE VAN BOYCOT OUTSPAN l feu c.f „Ontwapeningsnota weinig creatief” VF 2 V R IJ D A G 20 JUNI 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND Ongezond (vervolg van pagina 1) Debat over Dollard Mensenrechten Verkeersschout Overval Amnesty Simonstown Bakfietsen 99 Amsterdamse projecten Postzegelzwendel F-16-show Minister Van der Stoel verwacht weinig schokkehds van het overzicht over de activiteiten van de Nederlandse bewapeningsindustrie. De pro- duktie is betrekkelijk beperkt. Het gaat er vooral om de betekenis van de wapenindustrie vast te stellen voor de nationale produktie en de werk gelegenheid, aldus de bewindsman, die eraan herinnerde dat de regering een zeer restrictief beleid voert met betrekking tot de Nederlandse wapen- export. Diamanten gestolen Steekpartij *1 Computers GS ongerust .5 hè f f N I Dit jongetje, meegedragen tijdens de demonstratie tegen de CRM-plannen, geeft (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) drijft Petalo het WEERRAPPORTEN Weer In binnen- en buitenland (Van onze correspondent) «UMM en Zon ■M E3 z. bew. z. bew. z. bew. onbew. onbew. 1.23 9.18 w.stil n 20 22 24 23 23 19 20 23 19 22 18 33 23 20 25 22 17 21 14 20 21 19 30 24 24 20 21 23 28 24 22 23 28 23 28 25 uur uur 10 9 9 9 7 9 10 13 11 13 22 15 15 11 12 9 6 0 9 10 13 10 13 16 11 6 12 11 12 21 11 0 8 18 19 18 uur uur 20 15 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o werk en het buurt- en clubhuiswerk. De kritiek komt vooral van de werkers in deze sector, die gisteren een betoging hielden in Den Haag, en de linkse par tijen en, in mindere mate, van de chris ten-democratische partijen in de Tweede Kamer. NEVADA. (UPI) De Verenigde Sta ten hebben gisteren in de Nevada-woes- tijn een ondergrondse kernexplosie ge produceerd. De Tweede Kamer zal in het vroege najaar opnieuw een debat houden over de Dol'lard en de kwestie buitendijks of binnendijks kanaal. Twee mannen, volgens getuigen „van het oostelijk type”, hebben gistermiddag bij de juweliers Knight en Co in het Rotterdamse Hiltonhotel twee diamanten gestólen ter waarde van f 41.000. He van wees de h Copc haak De e kanst New Vooruitzichten ANDERING. 0 0 0 0,1 o 16 0,1 o 0,3 o o 4 0 0 0 Mi) pants langr Dat kathc grepe kathc vele die comn bedrc socia' leden Copo neel bouw sche Ho; rissei dat z terug verai het Volk: voort en o< zou De ging orgat spoec deze door de r: tusse den. voor gezie uitga kenn van 1 de rt LIS toeko ring in e< strati vrijh In Carv tig i teger geha muni drag. Vo had licht de o conti gen argu oven geba naar is. W heeft deur In CIA staat Sese mini Zaïr zond AMSTERDAM. Zigeunerkoning Pe talo en zijn gevolg zijn gisteren uit Amsterdam vertrokken. B. en W. hadden Petalo woensdag per brief laten weten dat hij 19 juni om 8 uur de stad moest hebben verlaten. Amsterdam is bang dat. wanneer de aanwezigheid van een groep zigeuners of andere woonwagenbewoners wordt toegestaan, dit als een magneet op andere groepen uit Nederland en Europa zal werken. Tussen 1970 en 1975 is het aantal in Nederland geïnstalleerde computers ver dubbeld. Er zijn er nu in totaal 7935, waarvan 1935 middelgrote en grote en 6000 kleine. Aldus het Raadgevend Bu reau Berenschot. afgesloten, zo deelde de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. P. Kooij- mans in het mondelinge vragenuurtje mee. Hij zei dit in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Ter Beek die wilde w^ten hoe het stond met het onderzoek, naar de illegale transacties met Zuid-Rhodesie waaraan deze twee firma’s zich schuldig zouden hebben ge maakt. DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM heeft zich gisteren hard nekkig verweerd tegen de kritiek die hij heeft gekregen op zijn voorgenomen be zuinigingen op het jeugd- en jongeren- nw w.stil z w.stil n zo no zzw w n ono n o ono w w.stil w nno z no w.stil nw w.stil zzw ozo no nnw o zzw nw n zw nno n nw zzw zzw Behalve de groep van Petalo heeft men nu ook veel buitenlandse zigeuners in woonwagens en tenten opgemerkt in de stad. blijk van een vooruitziende blik. Hij wil blijkens de opschriften niet alleen een speelzaal, maar ook kachels daarin. Mr. Bosnak verweet de regering ver raad aan de Zuidmolukse zaak en daar mee uitlokking van geweld. „Door in deze overtrokken rechtszaak geen straf fen op te leggen, kan de rechter laten blijken niet bereid te zijn de rommel op te ruimen, die de regering heeft laten ontstaan”, aldus mr. Bosnak. 1. bew. onbew. 1. bew. verand. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. z. bew. onbew. onbew. z. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. l.bew. onbew. z. bew. onbew. z. bew. onbew. 1. bew. h. bew. onbew. regen 1. bew. h. bew. onbew. regen onbew. geh. bew. h. bew. fractielid mevr. Agtsteribbe vragen stel len over het beleid van B. en W. inzake Petalo. GS van Limburg hebben in een tele gram aan staatssecretaris Klein (Onder wijs en Wetenschappen) hun ongerust heid uitgesproken over de vertraging die het wetsontwerp voor de rijksuniversi teit Limburg ondervindt. Twee Haagse studenten zijn van plan vier weken lang, ten bate van het We- reldnatuurfonds, op de bakfiets door Ne derland te trekken. De bakfiets wordt beladen met WNF-artikelen, -rebussen en een handtekeningenlijst. In een Tilburgse kapsalon is gisteren een 21-jarige inwoonster van het Noord- brabantse Alphen door een 29-jarige in woner van Tilburg met een mes in de hals gestoken. De man is voortvluchtig. hebben. Mogelijk zouden de stekkers via toelevering door een ander bedrijf in Zuid-Afrika zijn beland. DEN HAAG. (ANP) Blijvende .kop peling van de wedde eerste oefening voor dienstplichtige militairen aan het netto-besteedbaar minimum jeugdloon. Dit is het voornemen van minister Vre- deling van Defensie. Hij heeft daarvan gisteren mededeling gedaan in het cen traal georganiseerd overleg militairen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente vVs3ingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca geh. bew. Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ROTTERDAM. De Boycot Outspan Actie (BOA) wil een grootscheepse fol- deractie ontketenen bij de honderden kleine zelfstandige groentewinkels in Nederland. Aanleiding is een stunt van de Outspan-verkooporganisatie om bij iedere kist Outspan-sinaasappelen een „kanskaart” uit te delen waarmee de winkelier cadeauchèques ter waarde van 1000 gulden kan winnen. ARNHEM. „Stemming-makerij te gen de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland”. In het proces tegen de 17 Zuidmolukkers, die worden beschuldigd van het beramen van een overval op paleis Soestdijk, karakteriseerde advo caat mr. Bosnak gisteren op deze wijze het justitiële offensief tegen de samen spanners. Hij verweet de officier van justitie, op deze wijze de rechters bij voorbaat te hebben gevangen gezet in een door hem opgebouwd luchtkasteel, waarin hun onafhankelijkheid in gevaar is gekomen. In het verleden is er herhaaldelijk sprake geweest van doorvoer van wa pens door Nederland, vooral via de en trepots van de havens van Amsterdam en Rotterdam, waar de douane geen controle uitoefent. Vooral in de Engelse pers is meermalen melding gemaakt van wapentransporten voor o.a. Rhodesië, die deze entrepots passeerden. Minister Van der Stoel zei dat het overdreven is te veronderstellen dat door deze havens een „dagelijkse stroom van wapens gaat”. Aanvankelijk was het de bedoeling de koppeling van de wedde aan het netto besteedbaar minimum jeugdloon eerst in te voeren per 1 januari 1978. De VVDM tekent twee zaken aan bij het besluit van gisteren: Een beleidsplan op de langere termijn met betrekking tot de ontwikkeling van de wedde, dat al jarenlang op het verlanglijstje van de VVDM staat, heeft het ministerie niet aangeboden, terwijl het ministerie zich ook niet heeft uitgelaten over het prin cipe „gelijke beloning voor gelijke ar beid”. In de ogen van de VVDM is de netto wedde opgetrokken van f 532 tot 558. De koppeling van de verhoging van de inhouding huisvesting en vergoeding van 147 tot 168 aan de verhoging van de wedde, die door het ministerie is verdis conteerd in de netto wedde, acht de VVDM een onaanvaardbare zaak. „De verhoging van de inhouding huisvesting en voeding slokt een aanzienlijk gedeelte van de verhoging van de wedde op”, constateert de VVDM. DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer betreurt het dat in de gisteren verschenen ontwapenings nota niet of nauwelijks nieuwe maat regelen worden aangegeven voor daadwerkelijke ontwapening en wa penbeheersing. De nota laat daardoor volgens de fractie een weinig creatie ve indruk achter. i'i i' i 1 11 ri De PvdA-fractie stemt in met de on voorwaardelijke afwijzing van een Europese kernmacht. Het wordt vol gens haar echter niet duidelijk welk scenario de regering wil volgen om haar Europese partners zover te krij gen dat de tactische kernwapens bij de onderhandelingen te Wenen over wederzijdse taoepenvermindering be trokken worden. Ook wordt nieit dui delijk hoe ontwikkelingen in de rich ting van een Europese kernmacht tegengehouden kunnen worden. Het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) is verheugd dat het streven van zijn partij om de sociale verdedi ging meer centraal te stellen geleid heeft tot een aanzet voor een weten schappelijk onderzoek. Ook de PPR’er heeft met voldoe ning kennis genomen van de afwij zing van een Europese kernmacht. De bom werd negenhonderd meter onder de grond tot ontploffing gebracht en had een kracht van 200 tot 1000 kiloton. (Dat is vijftig maal zo sterk als de bommen die op Hiroshima en Naga saki werden gegooid.) De provincie Noord-Holland onder zoekt op het ogenblik de motieven van Petalo en zijn onderdanen om zich juist in Amsterdam te willen vestigen. Een verzoek van de zigeuners om ontheffing van het verbod van artikel 10 van de Woonwagenwet, om buiten een woonwa gencentrum een standplaats in te nemen, is door B. en W. afgewezen. Tijdens de raadszitting op 25 juni zal het PSP- Minister Van der Stoel antwoordde het VVD-Kamerlid De Koster, het voor barig te achten, nu al een klacht in te dienen over schending van de Rechten van de Mens in Portugal. De situatie in Portugal is een bron van toenemende zorg voor de Nederlandse regering. Maar de toestand is nog in ontwikkeling en „ik hoop nog steeds op een ontwikkeling in positieve zin”, aldus de bewindsman. Op vragen van het PPR-Kamerlid Coppes deelde de minister nog mee, dat bij de conflicten tussen de bevrijdings bewegingen in Angola geen directe rol is weggelegd voor Nederland en dat de VN-commissie van onderzoek naar even tuele schendingen van de Rechten van de Mens in Chili een bezoek zal brengen en daarover zal rapporteren. Wat betreft eventuele leveranties van een Nederlands bedrijf aan de grote radarafluisterinstallatie bij Simonstown in Zuid-Afrika, verklaarde minister Van der Stoel tijdens het mondelinge vragen uurtje, dat deze slechts een partij stek kers zou gelden. Het bedrijf dat ge noemd werd voor de mogelijke leveran ties heeft echter, aldus de bewindsman, ontkend Zuid-Afrika iets geleverd te De bewindsman zei dat de regering geen vergunning heeft gegeven voor de export van strategische goederen naar Zuid-Afrika en dit ook niet zal doen. Hij herhaalde dat Nederland zich ten stelligste zal verzetten tegen enig con tact tussen de NAVO en Zuid-Afrika. Er bestaat volgens Van der Stoel ook geen contact tussen Pretoria en de NAVO met betrekking tot de afluisterinstallatie in Simonstown. tussen Amsterdam waarna hij tijdelijk mocht terugkeren. Volgens B. en W. conflict ernstig op de spits door het gemeentebestuur steeds voor voldongen feiten te plaatsen. Het college zegt niet te kunnen aanvaarden dat de heer Peta lo op deze wijze de oplossing van een landelijk probleem tracht te forceren. Mr. Bosnak betoogde, dat het complot voortijdig is uitgelekt. Het zou dus mo gelijk zijn geweest de actievoerders voortijdig op te vangen en te ontwape nen. Er had dan volstaan kunnen wor den met een proces wegens verboden wapenbezit. Van een complot zou dan niets zijn overgekomen bij het publiek. alleen maar inwilliging zijn geweest van de geringste belofte die ooit aan deze Zuidmolukkers is gedaan: het bevorde ren van een dialoog tussen de Zuidmo lukkers en Djakarta. „Maar zelfs dat heeft minister Van Doorn intussen van tafel geveegd”. „Helemaal warm van binnen” hebben honderden leden van de luchtmacht, van hoog tot laag, op de Brabantse vliegbasis Völkel de verrichtingen gadegeslagen van de zojuist door Nederland bestelde F-16-jachtbommenwerper. De F-16 gaf er een demonstratie in het kader van een showtoernee langs een aantal Euro pese landen. Ook burgers mochten kij ken, mits zij niet demonstreerden of leuzen kalkten. Dat demonstreren ge beurde dan ook voor de ingang van de vliegbasis. (Zie foto). Bij het onderzoek zal ook worden bekeken in hoeverre Nederland een rol speelt bij de doorvoer van wapens. Die is gebonden aan een verklaring van geen-bezwaar, welke wordt afgegeven door de ministeries van Economische Zaken en Justitie. Deze houden nauw contact met Buitenlandse Zaken. Minis ter Van der Steol gaf toe „dat het wel eens zal gebeuren dat een partij wapens zonder controle doorglipt”. Het overleg neemt het voornemen, waaraan de bewindsman ingaande 1 juli aanstaande uitvoering wil geven, bin nenkort in bespreking. Per 1 juli moet een dienstplichtig soldaat een bruto wedde krijgen van f 840 per maand tegen 782 thans. Beide bedragen zijn inclusief de toeslag van ƒ.45 ingevolgde de Machtigingswet. Na aftrek van de AOW-premie resteert in de nieuwe situatie een netto besteedbare wedde van 726 (op dit moment f 679). Een 20-jarige particuliere werknemer houdt van zijn bruto minimum jeugd loon van 1.041,80 uiteindelijk een netto besteedbaar bedrag van 726 over, aldus een mededeling van de voorlichtings dienst van het departement. jaren in hebben broers In Rotterdam hebben twee jongeman nen gisteren zich uit de voeten gemaakt met een bedrag van 7000 van een reisbureau aan het Beursplein, na een vrouwelijke employee in het gezicht ge stompt te hebben. Enkele uren later al waren beiden gegrepen. De gehele dag werd in beslag geno men door de afzonderlijke pleidooien voor de verdachten, tegen wie vorige week gevangenisstraffen zijn geëist wel ke variëren van drie tot zeven jaar. Voor verscheidene verdachten werd door de verdediging onmiddellijke invrijheid stelling gevorderd, hetgeen door de rechtbank werd afgewezen. In het overleg met de vaste Tweede- Kamercommissie voor CRM heeft de staatssecretaris gezegd dat zijn maatre gelen beperkt zullen blijven tot inciden teel ingrijpen waar het absoluut nodig is, omdat er te royaal met geld wordt omgesprongen. Het beleid zal vooral ge richt zijn op beperking van de over schrijdingen van deze begrotingspost, omdat men anders ver boven de meerja renramingen van vorig jaar dreigt uit te komen. Deze ramingen mogen beslist niet overschreden worden, vindt de staatssecretaris. Hij verklaarde uitdrukkelijk niet van plan te zijn om op jeugd- en jongeren werk en buurt- en clubhuiswerk extra bezuinigingen aan te brengen. Zijn be leid is alleen maar een strike naleving van het vorig jaar geschilderde beleid. Uitdrukkelijk liet hij weten dat de mi nister van Financiën helemaal niet heeft aangedrongen op besparing op deze be grotingspost, zoals van diverse zijden werd gesuggereerd. Meijer beloofde in de toekomst wel extra gelden ter beschikking te stellen als er nergens van een acute noodsitua tie in deze sector gesproken zou kunnen worden. Het onderzoek van de Economische Controledienst naar de activiteiten van de Rotterdamse firma A.L. van Beek NV en de bank Mees en Hope is, nog niet Slechts 30 percent van de Nederlandse jeugd is „gezond”, dat wil zeggen: bij hen werden geen negatieve bevindingen bij een uitgebreid keuringsonderzoek vastgesteld. Dat staat te lezen in een proefschrift, waarop de heer H. Nijen- huis uit Den Haag gisteren in Amster dam is gepromoveerd. Het gaat hier om de leeftijdsgroep 14 tot 18 jaar. Aantal uren zon: 3 tot 13, minimum tempera tuur: omstreeks 12 graden, maximum tempe ratuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Het was gisteren in het Arnhemse paleis van justitie de dag van de verde digers. Zeventien strafpleiters stonden klaar om begrip te vragen voor de daden van hun cliënten. Slechts negen kwamen aan bod. Hun pleidooien waren zo uitvoerig, dat voor de overige acht nog een extra procesdag, dinsdag, moet worden ingelast. Vooruitlopend op de persoonlijke plei- Dat enkele leden van de groep voor het uitvoeren van de actie op pad zijn gegaan en vuurwapens bij zich hadden, behoefde volgens de verdedigers geen bevestiging te zijn van het serieuze ka rakter van de onderneming. Want dit complot was volslagen amateuristisch en onbeholpen van opzet. Een complot op het niveau van luchtkastelen. Een maand geleden is een nieuw woonwagencentrum in Amsterdam ge opend voor vaste bewoners, met vijf gast- standplaatsen. Petalo wil hier echter niet staan, omdat hij ruzie heeft met enkele bewoners. Verder heeft Amster dam voor kermisexploitanten een terrein beschikbaar, waar zij zomer en winter kunnen verblijven. De gemeente is bezig een groot sloopterrein in te richten voor de vaste woonwagenbewoners. Meer ruimte biedt het grondgebied niet, vol gens de gemeente. voor zondag: WEINIG VER- en 13.57 en 22.01 De socialist Roethof heeft minister Van Agt van Justitie gevraagd hoe deze excellentie het verklaart, dat van de ongeveer 1700 sollicitanten voor de functie van verkeersschout er slechts zeven zijn toegelaten tot de opleiding. p -- U fio Et; Se ES cï ZATERDAG 21 JUNI op 4.19 uur onder 21.04 Maan op 18.57 uur onder 2.32 ZATERDAG 21 JUNI IJMUIDEN Hoogwater 1.23 uur Laagwater 9.18 uur De zigeunerkoning is op 31 mei met een karavaan van 20 woonwagens naar Amsterdam gekomen. Hij verklaarde dat hij vrijwillig zou vertrekken als hij een uitkering van de sociale dienst op grond van de Algeméne Bijstandswet zou krij gen voor het verloren gaan van twee personenauto’s. Dit werd hem geweigerd, maar toen B. en W. toezegden de beslis sing opnieuw te zullen bestuderen, ver trok Petalo met rijn gevolg op 19 juni. Hij verbleef twee dagen in het Am sterdamse bos, op grondgebied van de gemeente Amstelveen. Met de bedoeling een beslissing uit te lokken, blokkeerde hij daarna een halve dag het verkeer en Amstelveen, naar Amsterdam Een groep leden van Amnesty Inter national gaat morgen posten voor de ambtswoning van de consul van Marok ko in Den Haag. De consul zal een verzoek worden overhandigd om bij ko- ning Hassan van Marokko de vrijlating te bepleiten van de naar schatting 10.000 a 20.000 politieke gevangenen in zijn land. De VVD-Kamerleden Keja en Van Aardenne hebben minister Boersma ge vraagd of het waar is dat alle grote projecten die de gemeente Amsterdam had aangemeld in het kader van het stimuleren van de werkgelegenheid door de regering zijn afgewezen. „Is het waar”, zo willen deze twee verder we ten, „dat de gemeente mocht kiezen uit twee grote projecten: een stadhuis en een operagebouw en geen keus heeft kunnen maken?” om de koningin, die zij zien als de mystieke verpersoonlijking van de abso lute rechtvaardigheid, te confronteren met hun problematiek. En met haar hulp te bereiken, dat de Nederlandse regering haar grof geschonden beloften jegens de Zuidmolukse gemeenschap eindelijk eens zou nakomen. Al zou het De pleitbezorgers meenden dat geen veroordeling van hun cliënten zal kun nen volgen op grond van de ten laste gelegde „samenspanning”, aangezien het complot voor de meeste verdachten niet verder is gekomen dan het stadium van de gedachtenwisseling. En dat is niet strafbaar. Het strafrecht vraagt een daad; niet het denken daaraan. dooien, effenden via een algemene pleit rede al vast twee verdedigers namens de totale groep een weg naar een welover wogen vonnis. Dat deden mr. Cramer en mr. Bosnak, die benadrukten dat geen van de verdachten hoogverraad heeft willen plegen, of de veiligheid van de staat heeft willen aantasten. Het optreden van de Zuidmolukkers was een actie van zeer gezagsgetrouwe rijksgenoten, die in het belang van de Nederlandse zaak jaren in Japanse krijgsgevangenschap hebben doorge bracht, hun vader of broers hebben verloren en tegen hun wil zijn ont heemd. Hun actie tegen Soestdijk was ook niet gericht tegen de persoon van de koningin. Het was slechts de bedoeling de koningin, die zij zien als De politie heeft onlangs twee Amster damse postzegelhandelaars gearresteerd, die ervan verdacht wonden zegels met valse opdrukken en valse certificaten van echtheid te hebben geleverd. Het gaat voornamelijk om Duitse zegels van 20 Pfennig, voorzien van de opdruk Inselpost, die werden verkocht voor f 1250. d ES •St®

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2