AKKOORD OP TOPCONFERENTIE IN KENIA: Franse volksfront-partijen steken koppen weer bijeen WANKEL EVENWICHT IN PORTUGAL Arbeiders maakten vuist in Turkije Ambassadeur van VS door Zaïre uitgewezen Cohn Bendit mag Frankrijk nog niet in V Mevrouw Scheel bij grootmoeders graf in New York NA MAANDENLANGE ONENIGHEID EN FELLE RUZIES GEHEIMZINNIGHEID ROND KERNWAPEN- CONFERENTIE ALGEMENE STAKING IN ISMAR Hou het gezond op vakantie... NeemTendosimol mee tegen diarree. ^/Tendosimol Nog geen beslissing over kerncentrales in België r m V R TJ D A G 20 JUNI 197 5 3 BINNEN- EN BUITENLAND ond lard tout rval esty S iters alen artij rust tsen eten ndel show Onvrijheid Onzekerheid 1 1 r i -F Bn Onderzoek A J T EEN LEGER IN ANGOLA inzet (Van onze redacteur in Istanboel) ADVERTENTIE) is Strauss is problemenkind van de Westduitse christen-democraten (Van onze correspondent) CSU-LEIDER STRAUSS de rijen. Zelfs water en elektriciteit werden acht uur lang niet geleverd. nster- iteerd, s met icaten Het s van pdruk voor teren oord- e in- n de itig. nan- laakt een een t ge- sr al oege over ts of De echtgenote van de Westduitse bonds kanselier Scheel heeft op een kerkhof in New York een bezoek gebracht aan het graf van haar grootmoeder. Dat brengt ook een brok onzekerheid met zich mee, nu de christen-democra ten in de oppositie zitten. De ene keer proberen ze nog roomser te zijn dan de (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) 1 i „van ddag het anten at in ver- 7935, e en Bu- ndse bij ngen zoek een ijen- ster- om ater- de irok- een i ko- ating 0.000 zijn i (Van onze correspondent) Van a ge- grote irdam i het door het we- .»n uit is en heeft lister deze i de de echts g- De Westduitse christen-democraten (CDU) houden maandag, dinsdag en woensdag hun partijcongres in Mann heim. De strategie voor de Bondsdag verkiezingen in 1976 staat centraal tijdens dit congres. De christen-de mocraten, die zich in een toenemende gunst van de kiezers mogen verheu gen, hopen op de absolute meerder heid. De weg naar de regeringsmacht in Bonn is echter nog lang en door nig. Onze correspondent in Bonn, Jan Kuiper, schrijft in bijgaande beschou wing waarom. linkse partijen bij voorbaat al ernstig overwogen. Ondertussen wordt de eenheid in het linkse kamp toch nog steeds op een zware proef gesteld door de gebeurtenis sen in Portugal die door de Franse communisten en de socialisten heel ver schillend beoordeeld worden. Niettemin hebben Marchais en Mitterrand zich nu voorgenomen te proberen hun ideologi sche polemieken minder in het openbaar te voeren. In september zal de balans van die proef weer gezamenlijk worden opgemaakt. (Van onze parlementsredactie) Strauss heeft al Laten weten wat dat betekent. Volgens hem gaat het om de vraag of Duitsland socialistisch zal wor den of dat het een vrij land zal blijven. Socialisme wordt door Strauss gekoppeld die de Westduitse oppositie in --x ’-;J-was een tele- ider- I rust- g die rersi- Het besluit wordt gezien als het be langrijkste resultaat van de maandag begonnen topconferentie die moet leiden tot een beëindiging van het bloedvergie ten in het Afrikaanse land en tot het vergemakkelijken van de overgang naar LISSABON (Reuter en UPI). De toekomst van de Portugese coalitierege ring hing gisteren aan een zijden draad in een sfeer van confrontatie, demon straties en geweld met als inzet de vrijheid van pers en religie. Een commissie van sociologen, journa listen en juristen zal in het bijzonder nagaan of met de objectiviteit bij de journaals en de actualiteitenprogram ma’s de hand niet al te vaak wordt gelicht. Een boycot met eventuele weigering de kijkgelden te betalen, wordt door de In verband met het aandeel dat de CIA zou hebben gehad bij de verijdelde staatsgreep tegen president Moboetoe Sese Seko heeft de ambassadeur van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zaïre de order gekregen het land voor zondag te verlaten. ebben t, van gbasis slagen stelde 6 gaf r van Euro- n kij- en of n ge- an de Volgens het Communiqué van Copcon vertegenwoordigen de communistische arbeiders een meerderheid in het land en zijn de socialistisch-geör tenteerde journalisten vertegenwoordigers van een minderheid. Het communiqué ging voor bij aan de uitslag van de onlangs gehou den verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering, waarbij de sociaal democraten 37,8 percent van de stem men kregen en de communisten slechts 12,5 percent. De emotionele CDU-voorzitter, anders altijd de rust zelve, had duidelijk het gevoel dat niet alleen zijn rivalen, maar ook een groot deel van het Westduitse volk aan zijn leidersrol twijfelde, en uit gerekend in het afgeluisterde telefoonge sprek ging het ook al om de twijfels aan het leiderschap van Helmut Kohl. De verbijsterde overdrijving van Kohl en zijn verwondbaarheid maken het beeld van hem niet veel fraaier; een provin- cievorst, die nogal onzeker is en die zich naief en verwonderd af vraagt: hoe heeft men mij toch kunnen afluisteren. De man de verkiezingsstrijd moet leiden, woensdag niet het toonbeeld van nuchter en zakelijk politicus, die be heerst de. ook voor hem; moeilijke pro blemen oplost. Een alternatief heeft de CDU echter niet. De oer-politicus Franz Josef Strauss van de Beierse zusterpartij, de CSU, is niet erg gelir ‘d bij de CDU-top. Met Strauss als handlanger moet de CDU echter de verkiezingen gaan win nen. Alleen redt ze het niet, en dus zijn er de afgelopen dagen een soort coalitie onderhandelingen tussen de beide unie partijen gevoerd. De resultaten dragen duidelijk het handschrift van Strauss. Het oorspronkelijke voornemen om „een verkiezingsstrijd met alternatieven” te gaan voeren is veranderd in „een verkie zingsstrijd die in een harde confrontatie met alternatieven” zal worden gevoerd. WASHINGTON (Reuter). Zaïre heeft gisteren de Amerikaanse ambassa deur, Dean Hinton, uitgewezen. Aangenomen wordt dat het leger on der een verenigd opperbevel zal komen maar, tot nu toe zijn geen details be kendgemaakt. In het communiqué staat dat „verscheidene belangrijke onderwer pen” zijn besproken en dat over alle eenstemmigheid is bereikt. Tot de con crete besluiten behoort de vorming van een nationaal leger, aldus het communi qué. Een ander besluit is het oprichten van een bureau onder het toezicht van de overgangsregering om de buitenland se zaken te behartigen. Op dit moment vallen deze zaken onder de Portugese hoge commissie die is benoemd om An gola tot de onafhankelijkheid te leiden. Men neemt aan dat het nieuwe orgaan de voorlpper is van een ministe rie van Buitenlandse Zaken dat het Buitenland beleid na de onafhankelijk heid zal overnemen. Blijkens het communiqué is ook over eenstemming bereikt over de status van vroegere Katangese politiemensen die naar Angola vluchtten toen de actie die Katanga van Zaïre moest afscheiden in 1962 definitief mislukte. Eenzelfde ak koord is bereikt over de Zambiaanse dissidenten van Barotseland. Een aantal *!,r NAKOEROE (Reuter) De drie Angolese bevrijdingsbewegingen gaan hun strijdkrachten onderbren gen in één enkel leger. Een akkoord hierover is bereikt op de topconfe rentie in het Keniase Nakoeroe. Dit blijkt uit een gezamenlijk communi qué dat gisteravond is uitgegeven. Tot op heden is nog steeds niet be kend waar de ontmoeting werd gehou den, hoeveel en welke landen er aan deelnamen enzovoort. Goedingelichte kringen zijn er zeker van dat in elk geval Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Canada en West-Duitsland aan de confe rentie hebben deelgenomen. De „Washington Post” meldde gisteren dat er gesproken zou zijn over het in de Verenigde Staten ontwikkelde apparaat, dat de hoeveelheid in een kernreactor aanwezige plutonium kan controleren waardoor men kan registreren of er van dit materiaal gebruik wordt gemaakt ter vervaardiging van atoombommen. Correspondenten van de Londense „Times” hebben in Washington gemeld dat de bijeenkomst was georganiseerd op initiatief van de Verenigde Staten. Men maakt zich in Amerika bezorgd over de Westduitse plannen om gesloten kern- centralesystemen te leveren aan Brazilië en Oran. ..Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm dat wil”. Dat konden de mensen in Turkije de Nederlanders na zeggen. Maar die machtige arm behoorde in dit geval toe aan Halil Tune, secreta- ris-generaal van de overkoepelende vak beweging „Turk Isj”. Hij haalde om zes uur ’s morgens persoonlijk de hefboom van de elektriciteitscentrale bij Izmir neer en stelde deze ’s middags om twee uur weer in werking. Tune is een merkwaardige figuur op het Turkse strijdtoneel. Het meest heeft hij weg van een Amerikaanse vakbonds leider. De door hem geleide Turk Isj is vanouds een niet-politieke organisatie, waarbij het merendeel van de Turkse arbeiders is aangesloten. Zij vormen op politiek gebied wel een soort machtscon centratie, maar dan vooral negatief: met de zwarte lijsten van kandidaten op wie de leden werden opgewekt niet te stem men, omdat zij „vijanden van de arbei ders” waren. Een van de doeleinden van de Izmirse staking is ongetwijfeld de autoriteiten (met inbegrip van de militairen) te laten zien dat ook de „arm” van de arbeiders machtig kan zijn, zonodig ook in de andere steden, waar het vanwege de zorgelijke economische situatie nog meer broeit dan in het betrekkelijk welvaren de Izmir. De rechtse coalitieregering-Demirel probeert intussen op de kortst mogelijke termijn de boerenbevolking voor zich te winnen, die nog altijd zo’n zeventig percent van het totaal uitmaakt. Demi- rels Gerechtigheidspartij hoopt op die manier bij de eerstvolgende verkiezingen haar verliezen van 1973 weer goed te maken. van de Katangezen en de Zambianen diende in het Portugese koloniale le ger. De Katangezen vormden een pro bleem omdat ze als verdacht worden gezien door het FNLA van Holden Ro berto, die vooral steun geniet van presi dent Moboetoe van Zaïre. De Zambianen, die overhoop liggen met president Ka- oenda van Zambia, korden gewantrouwd door de marxistisch gerichte MPLA van Agostinho Neto. De burgerbevolking van Angola wordt ontwapend. Het doel ervan is de vrede in het land te herstellen, zo wist Holden Roberto, leider van het Nationaal Bevrij- dings Front van Angola (FNLA), intus sen nog te melden. Hij voegde er met nadruk aan toe dat de datum waarop Angola van Portugal onafhankelijk zal worden (in november) niet is gewijzigd. DEN HAAG. Het is nog helemaal niet zeker dat de staatsseertaris voor Vlaamse streekeeonomie zich al in sep tember zal uitspreken over de vesti gingsplaats van nieuwe kerncentrales in België. Dit antwoordt minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) mede namens de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Vorrink (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) op vragen van de Tweede- Kamerleden Waltmans en Jansen (bei den PPR) Berichten over de bouw van kerncen trales op kunstmatige eilanden voor de Belgische kust zijn volgens minister Van der Stoel voorbarig. In het kader van het Euratom-verdrag is er volgens de bewindsman geen voor afgaand overleg over vestigingsplannen voor kerncentrales. ISTANBOEL. Afgelopen week Turkije voor het eerst in zijn geschiede nis geconfronteerd met een algemene staking. Die werd maandag gehouden in Izmir en duurde acht uur. Maar in die tijd was naar ruwe schatting de schade al zo’n 150 miljoen gulden vooral door het uitvallen van de olieraffinade- leren, maar ze zijn bijna altijd in de ijskast beland. Adenauer trok zich nooit iets van de partij besluiten aan, en na het Adenauer-tijdperk is de CDU zo vaak het toonbeeld van ontreddering geweest, dat men niet of nauwelijks aan het uitvoeren van programma’s is toege komen. De voornaamste reden hiervoor is dat de CDU in de waarste zin van het het woord een volkspartij is. Zowel haar sterkte als haar zwakte heeft daarmee te maken. Haar sterkte omdat men steeds met een compromis voor de dag moet komen, dat voor alle geledingen van de bevolking aanvaardbaar moet zijn; haar zwakte omdat het profiel van de partij niet erg duidelijk wordt - het is geen vlees en geen vis. BONN Helmut Kohl, de kandidaat-kanselier van de christen- democraten bij de gratie van Franz Josef Strauss, zal de komende week in Mannheim een overtuigender optreden moeten maken dan tijdens zijn persconferentie woensdag in Bonn. Daar verklaarde de forse en bedacht zame politicus dat „dit land niet langer zijn land zou zijn indien deze gangstermethoden veelvuldiger zouden voorkomen”. Helmut Kohl deel de op het feit dat zijn telefoon was afgeluisterd en dat het afgeluisterde gesprek ook nog was gepubliceerd in het weekblad Stern. De drie leiders van het Franse volksfront hebben elkaar na een periode van onenig heid weer in Parijs ontmoet. Het zijn van links naar rechts: Georges Marchais van de communistische partij, Francois Mit terrand (socialist) en Robert Fabre (links- radikaal). LONDEN. (DPA) De tweedaagse conferentie van kernwapen produceren de landen is gisteren geëindigd zoals hij begonnen is: in een waas van geheim zinnigheid. onafhankelijkheid van Portugal in no vember. meenschappelijke actie opgesteld, waar bij de linkse partijen hun kritische aan dacht speciaal willen richten op de Franse radio en televisie. paus en de regering te overtreffen, de andere keer gaan ze op de confrontatie- toer, bijvoorbeeld in Oost- en Duits- land-politiek, en niet zelden voeren ze een politiek van aanpassing aan de regeringspolitiek. Interessante programma’s en boeiende politieke declaraties hebben weinig zin, zolang de CDU niet in staat is in de praktijk gestalte te geven aan haar poli tiek. Op het congres in Mannheim heeft de partij echter voor het eerst, sinds ze in 1969 in de oppositie raakte, de kans om daadwerkelijk als een gesloten blok op te treden en achter haar voorzitter Helmut Kohl te gaan staan. Direct na de verkiezingen van 1969 was de schok over het verlies van de regeringsmacht te groot; in 1971, in Düsseldorf, meenden ze nog door onrea listische politiek de macht te kunnen heroveren; in 1973, in Hamburg, na de val van Rainer Barzel, was de ontredde ring te groot om gesloten te kunnen optreden. In Mannheim zal Kohl moeten bewij zen dat hij een leider met een politiek concept is. Ook al staat Strauss op achtergrond te dringen en te dreigen met het stichten van een vierde federale partij, dan nog zal Kohl zich als leider moeten profiteren. Lukt hem dat niet en wint ook Strauss deze slag - al is het maar psychologische winst, dan zal de CDU-CSU nauwelijks in staat zijn om Helmut Schmidt, een leiderstype zoals de Duitsers het wensen, van de kanseliers- stoel te verdrijven. PARIJS. Een comité van Franse intellectuelen heeft van de regeringf ge ëist dat eindelijk de maatregelen zullen worden opgeheven waardoor dt vroegere voorman van de mei-revolutie uit 1968, Daniel Cohn Bendit, de toegang tot Frankrijk nog steeds blijft ontzegd. Zomer ’68 werd „Rode Dany”, zoals deze jonge anarchist wegens zijn haarkleur en zijn politieke overtuiging algemeen genoemd werd, door de Franse regering over de grens gezet. Motief was dat hij als buitenlander zich aan politieke agi tatie had bezondigd. Cohn Bendit is inderdaad de zoon van een Duitse emigrant, maar het grootste deel van zijn leven heeft hij in Frank rijk doorgebracht. Een proces is in Frankrijk nooit tegen hem gevoerd. Over zijn ervaringen uit mei ’68 heeft Cohn Bendit onlangs in het Frans een boek geschreven dat hij in Parijs op een persconferentie wilde komen presente ren. De uitgever vroeg voor Cohn Bendit om toestemming voor een bezoek aan Frankrijk; de regering wees het verzoek echter af. Militairen met geladen geweren en pantserwagens bewaakten de twee be langrijkste brandhaarden in Lissabon. Dat zijn de residentie van de rooms- katholieke patriarch, waar militairen in grepen om meer dan zeshonderd rooms katholieke demonstranten, waaronder vele priesters en nonnen te evacueren, die door met stokken gewapende pro- communistische demonstranten werden bedreigd. Verder werd gewaakt bij het socialistische dagblad „Republica”, waar leden van de militaire veiligheidsdienst Copcon woensdag communistisch perso neel in de gelegenheid stelden het ge bouw te bezetten en woedende socialisti sche betogers op een afstand hielden. Hoge sociaal-democratische functiona rissen hebben bij herhaling verklaard dat zij zich uit de coalitieregering zullen terugtrekken als de situatie niet dratisch verandert. In kringen van de links van het centrum staande Democratische Volkspartij verluidde dat deze partij het voorbeeld van de socialisten zou volgen en ook haar deelneming aan het kabinet zou opzeggen. De revolutionaire raad van de bewe ging van de strijdkrachten, het hoogste orgaan in Portugal, is voortdurend in spoedvergaderingen bijeen. Hoewel over deze bijeenkomsten weinig naar buiten door sijpelt meent men te weten dat in de raad grote spanningen zijn ontstaan tussen extreem-linkse en gematigde le den. Deze laatsten schijnen het althans voor dit moment gewonnen te hebben gezien de verklaring die de raad gisteren uitgaf. Hierin staat dat de huidige onrust kennelijk ten doel heeft een „dictatuur van het proletariaat” te vestigen, iets dat de raad zegt te verwerpen. aan onvrijheid. Nu kan men de sociaal democraten in de 'Bondsrepubliek nau welijks socialisten in de ware betekenis van het woord noemen - men moet ze eerder tot de liberaal ingestelde kapita listen rekenen, maar aangezien de ge middelde Westduitser een enorme angst heeft voor een socialistische ontwikke ling, is het duidelijk dat de sluwe Beier se politcus met emotionele elementen een verkiezing wil winnen, die met za kelijke argumenten waarschijnlijk zal verliezen. Het schizofrene is echter, dat de lijst trekker van de CDU, Helmut Kohl, ei genlijk een groot voorstander is van een gematigde liberale koers, die op het maatschappelijk terrein hier en daar een kleine hervorming toelaat, als het de schatkist maar niet te veel kost. Nu opiniepeilingen uitwijzen dat de CDU- CSU-combinatie bij de komende verkie zingen de kans heeft als winnaar uit de bus te komen, komt het er voornamelijk op aan wie de partij werkelijk zal gaan leiden. Tot nu toe is de opmerkelijke trend - die erop wijst dat de CDU steeds meer stemmen in de steden en steeds minder op het platteland vergaart - een teken dat de partij meer en meer aan vaardt wordt door de eens geestdriftige aanhangers van Willy Brandt en zijn SPD. Voor die groep van kiezers heeft de secretaris-generaal van de partij, Kurt Biedenkopf, een zogenaamde Mannhei- mer-verklaring opgesteld, die vol van goed bedoelde slogans staat en die voor al de nadruk legt op het feit dat de christen democraten het in de toekomst willen gaan opnemen voor de verdruk ten en zwakken in de samenleving. Verklaringen en besluiten heeft de CDU echter steeds goed kunnen formu- PARIJS. Na acht lange maanden van onenigheid en soms felle ruzies hebben de drie leiders van het Franse volksfront de socialist Francois Mit terrand, de communist Georges Marchais en de links-radicaal Robert Fabre gisteren in Parijs elkaar eindelijk weer eens ontmoet. Na de presidentsverkiezingen, die Mit terrand in mei vorig jaar bijna had gewonnen hij kwam 400.000 stemmen te kort werd de vrede onder de linkse partijen wreedaardig verstoord. De communisten begonnen in te zien dat zij, binnen het eenheidsfront, steeds meer terrein aan de socialisten moesten afstaan. Sedertdien hebben ze echter ook be grepen dat ze door die voortdurende familietwisten bezig waren de geloof waardigheid van de linkse eenheid en van het gemeenschappelijke regerings programma gevaarlijk te ondermijnen. Met de ontmoeting van de drie leiders zal de strijdbijl zeker nog niet definitief begraven zijn, al hebben Mitterrand en Marchais elkaar dan ook wel beloofd hun vuile was in het vervolg liever binnenshuis te houden. Gelijktijdig werd een bescheiden programma voor een ge in politieke kringen verluidde dat Carvalho in de revolutionaire raad hef tig is gekritiseerd omdat zijn mannen tegen een besluit van de raad hadden gehandeld door Republica aan het com munistische grafische personeel over te dragen. Voordat het communiqué verscheen had Copcon al een eigen verklaring het licht doen zien waarin werd gezegd dat de communistische arbeiders terecht de controle over „Republica” hadden gekre gen omdat zij dit verdienden en dat de argumenten van de zich tegen deze overname verzettende journalisten zijn gebaseerd op de huidige perswet, die naar de mening van Copcon verouderd is. plan We- r Ne- vordt I ussen Het orgaan verklaarde voorstander van een meerpartijenstelsel te zijn en wees de vorming van burgermilities van de hand, waarvan de commandant van Copcon, generaal de Carvalho, zich her haaldelijk voorstander heeft verklaard.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3