STAALBEDRIJF HEEFT NOGAL WAT BEDENKINGEN TEGEN OVERLOOPBELEID Er komen te weinig nieuwe woningen in provincie gereed voor Hoogovens Agenda Studiecommissie onderzoekt samenwerking vuilverbranding Andere naam voor stukje Duinweg Perquin in CAIJ-bestuur Eeuwfeesten Noordzeekanaal ook in Oud-IJmuiden Tiental inbraken op tuinencomplex Meubels bijeen, biezen, bppen bij WOON TOON O I I desiree verlovin der klei juwelier In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpier* strand f 4 v OVERLEG TUSSEN C.A.IJ. EN KENNEMERLAND Kort IJmondnieuws O En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? V R [J D A G JUNI NIEUWS 2 0 PLAATSELIJK 19 75 door Ton Kors Jr. Nauwelijks mogelijkheden Behoefte Woonrechten Velsen-IJniuiden Vervoerskosten I (Van een onzer verslaggevers) •pp O IJMUIDEN Zoals bekend zal het in 1976 honderd jaar geleden zijn dat het Noordzeekanaal door koning Willem III officieel voor het scheepvaartverkeer werd openge steld. Dit betekende tevens het ont staan van IJmuiden als woon- en vissersplaats, waarvan het oudste deel bijzonder veel tot de verdere ontwikkeling van de gemeente Vel- sen heeft bijgedragen. binnen Noord-Holland over deze doorstroming plaats heeft, neemt ook Hoogovens deel. Het bedrijf ziet zich voor de moeilijkheid geplaatst dat binnen de IJmond de komende jaren nauwelijks gebouwd zal worden. Ook het aantal toegewezen woningen in Alkmaar is te klein om de lange lijst van woningzoekenden bij Hoogovens in belangrijke mate in te krimpen. zoveel vingers zoveel ringen Castricum I I Ontwikkeling IJMOND Bij de doorstroming van de bevolking (overloop) naar het noordelijk gedeelte van de provincie ondervinden niet alleen gemeenten als Beverwijk, Heemskerk en Velsen grote moeilijkheden, maar ook een bedrijf als Hoogovens in de IJmond. Het staalconcern heeft eigen diensten die zich speciaal bezig houden met het verkrijgen en het verdelen van woonruimte. Aan het overleg dat op verschillende bestuurlijke niveau’s obe van der klei-juwelier-breestraat2-6-beverwyk-tel23072 In en om Haarlem Het bedrijf heeft nog wat andere toezeggingen van gemeenten die bezig zijn met nieuwbouw, maar het is allemaal te weinig om de woningzoeken den snel te helpen. De verschillende bedrijfsdiensten die zich met deze problematiek bij Hoogovens bezighouden zijn dan ook voor de komende jaren pessimistisch. Een verandering wordt mogelijk geacht als het pro vinciale beleid op het gebied van de overloop wordt versoepeld. Beverwijk Heemskerk (ADVERTENTIE) bekende (Van een onzer verslaggevers) Vooral de hel (ADVERTENTIE) I De gemeenteraad wordt gevraagd daar mee akkoord te gaan. Over de hele linie in de provincie lopen onze rechten terug.” de en plaatsen tot de mogelijkheden gaat be horen. 1 ZATERDAG 21 JUNI Hulpdienst Help een Handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-20 uur: Zeestraat 81, tel. Kromhoutstraat 56. tel. 02550-17150. BIOSCOPEN Corso Theater. Dorpsstraat. Vrijdag 20 uur ..Breakout”. Z( Hi 1c ui ta n cl b< ja d; te st Si V IT I( IM ni sc h g< v« li d< n. rr li tc v< m c< a; a] te „Ik weet ’t echt niet meer, 't is alweer zo'n tien jaar dat ik hem heb. Maar ik ben nog steeds dik tevreden, hoor. Dezelfde service als vroeger, vriendelijke mensen. Niet dat er niks veranderd is. Neem nou die Eurocheques. M Hoewel Hoogovens het in principe wel eens is met het door de provincie ge creëerde overloopbeleid, dat de wildgroei van kleine plaatsen tegen moet gaan en enkele gemeenten heeft aangewezen als groeikernen, ziet het bedrijf de praktijk van dit beleid heel anders uitvallen. De groei van kleinere plaatsen, waar Hoog ovens voorheen nog wel eens terecht kon, is inderdaad gestopt. Maar de grote uitbreidingen van de groeikernen, waar onder Alkmaar blijven achter. TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. Ten toonstelling „Toonbeeld over muzikale vor ming in Heemskerk. Geopend tot en met 24 juli op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14-17 'UW. Alleen al aan nieuwe huurwoningen heeft Hoogovens jaarlijks een behoefte aan driehonderd huizen. En aan koop woningen zeker vierhonderd, waarvan zestig percent nieuwbouw. Met al die grote aantallen komt het bedrijf in de knoop. De bouwproductie in de provincie Een moeilijkheid die Hoogovens bij het huisvestingsbeleid ondervindt is het contact met een groot aantal verschil lende overheidsinstanties. De heer Alke- made van de afdeling externe planolo gie, die zich met het verwerven van woonruimte bezig houdt, zegt hierover: „Wie is voor ons nou de overheid? Is dat Velsen of de drie IJmondgemeenten, die niet eens een samenwerkingsorgaan heb ben? Is dat Alkmaar of de provincie? Je kan het zo zeggen: voor ons ontbreekt de centrale postbus waarin we onze vraag naar woningen kunnen deponeren. Dat is een extra moeilijkheid”. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Uit nagekomen meldin gen van inbraken is de politie Velsen gebleken dat deze week een tiental in braken zijn gepleegd in tuinhuisjes op het tuinencomplex Het Groene Laantje. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). Vandaag en morgen 20.15 u.: Robert Long en Cobi Schrei er met Nederlandse luisterliedjes. Die heb ik ook genomen. Ik vind, je moet met je tijd méégaan. En toen we laatst een weekend in Luxemburg waren heb ik ermee betaald. Da 's toch wel leuk, dat dat allemaal kan tegenwoordig. van van een lichtinstallatie. Deze zal geplaatst worden op de trainingsvelden van het sportpark Schoonenberg. De oude installatie vol doet niet meer. Lichtinstallatie. De gemeenteraad Velsen wordt een krediet gevraagd zevenenzestigduizend gulden voor HEEMSKERK. Nadat tijdens vorige raadsvergadering wat tumult verwarring was ontstaan over de benoe ming van de heer Perquin (PvdA) als raadsafgevaardigde in het algemeen be stuur van liet Centraal Afvalverwer kingsbedrijf IJmond, stelde de PvdA- fractie donderdagavond de heer Perquin opnieuw kandidaat. Daar bleken VVD en CDA thans geen bezwaren meer tegen te hebben. De benoeming was noodzakelijk geworden nadat ir. Kroon (PPR) nogal demonstratief voor zijn funktie in het CAIJ-bestuur had bedankt als vertegen woordiger van de Heemskerkse raad. van het algemeen bestuur alle mogelijkheden te de te Voor het vieren van dit eeuwfeest worden reeds nu de nodige voorbereidin gen getroffen, in welk verband enige inwoners van Oud-IJmuiden, vertegen woordigd in het wijkcomité, een aantal hoofden en leerkrachten van de Clara-, Moerberg-, Comité- en kleuterschool en de leider van het buurthuis „De Brul boei”, de heer A. Bosua het initiatief genomen voor plannen, waarmee wordt beoogd aan deze festiviteiten een lokaal karakter toe te voegen. Bij GS is uitvoerig over de verschil lende problemen gesproken, waarbij vooral de mogelijke samenwerking van Kennemerland en de IJmond uitvoerig belicht werd. Beide regio’s hebben plan nen om een vuilverbrandingsinstallatie te bouwen. Omdat Zaanstad in haar verbrandingsoven, die over ongeveer een jaar gereed komt nog overcapaciteit heeft, is ook Zaanstad bij het overleg betrokken. Het is de bedoeling ook Alk maar, waar reeds een verbrandingsoven staat op de een of andere wijze in het overleg te betrekken. Toegangstjjden. De toegangstijden van de gemeentelijke begraafplaatsen zullen veranderd worden. Op werkdagen wil de gemeente de begraafplaatsen een uur eerder gaan sluiten. De openingstijden worden nu elke dag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Door al deze problemen ziet Hoogo vens nauwelijks mogelijkheden haar personeelsleden de komende jaren in grote getallen in nieuwbouwwoningen te plaatsen. Zoals gezegd, in de IJmond wordt nauwelijks meer gebouwd. Wat Alkmaar betreft kan Hoogovens in de Huiswaard 2-wijk rekenen op honderd- zestig woningen tot eind' 1976. Daarna stagneert de bouwstroom daar weer. Verder is er een toezegging vanuit Scha- gen, waar voor Hoogovens tot het eind van het volgend jaar nog eens zeventig woningen gereed komen. Het bedrijf is dus ook in belangrijke mate aangewezen op koopwoningen die vrijkomen. De scherpe prijsstijging op de woningmarkt en een soepeler beleid bij het geven van vergunningen door de gemeenten veroorzaken ook moeilijkhe den. Hoewel er jaarlijks ook woningen vrijkomen doordat werknemers ontslag nemen en hun huis vrijmaken brengt dit geen werkelijke verlichting, omdat dan toch weer nieuwe werknemers moeten worden aangetrokken. Waar Hoogovens zich ook zorgen over maakt is het nauwelijks bekend zijn van Wethouder H. van der Werff var. Velsen en voorzitter van het CAIJ ver telt, dat het erom gaat de vuilverwer king zo goedkoop mogelijk te doen ge schieden. Bij eventuele samenwerking met Kennemerland zal de plaats van een gezamenlijke verbrandingsoven een grote rol spelen, omdat de vervoerskos ten een belangrijke plaats innemen bij de vuilverwerkingskosten. vervoerskosten stijgen erg snel en gaan een steeds zwaardere rol spelen. Het is volgens de wethouder nu een taak van de ingestelde studiecommissie om uit te zoeken of er één dan wel twee verbran dingsovens moeten komen voor Kenne merland en de IJmond en ook waar dar de beste plaats is. Zaanstad heeft er belang bij, dat de overcapaciteit van de oven zo snel mogelijk gevuld is. In de toekomst komt hiervoor mogelijk vuil van Waterland in aanmerking. Ook de ontwikkeling van Hoorn, Pur- merend en Almere komt nauwelijks op Voorts werd reeds een voorlopig pro gramma samengesteld, bestaande uit een kinderoptocht, kinderspelen, kinderthea ter, volksbal, muziek en versieringen. Als datum voor deze festiviteiten wordt gedacht aan de vrijdag of zaterdag na pinksteren 1976. Hoewel het gemeentebestuur van Vel sen de werkgroep een bedrag heeft toe gezegd, waar de voornaamste kosten mee kunnen worden bestreden, ziet het er toch naar uit dat door enige onvoor ziene uitgaven een tekort zal ontstaan. Vandaar dat de werkgroep waarschijn lijk een beroep op de inwoners van Oud-IJmuiden zal moeten doen voor een financiële bijdrdge. Hier zullen binnen kort nadere mededelingen over volgen, evenals nadere informatie over het pro gramma. We geloven toch dat er op het gebied van de woningbouw veel meer beslissin gen genomen moeten worden die inspe len op wat er in de regio’s werkelijk gebeurt. Landelijk kan een minister wel zeggen dat er geen woningnood is of dat er te veel huizen leeg staan. Maar als er in Almelo tweehonderd huizen niet be woond zijn, betekent het niet dat Noord- Holland als provincie daar iets aan heeft. Een verschuiving naar een meer regionale bouwpolitiek zou daarom een welkome aanvulling zijn”. 'Si: Si: gang. Hoewel deze plaatsen niet voor Hoogovens in aanmerking komen, zijn ze wel geschikt voor de overloop vanuit Amsterdam. De druk op Alkmaar vanuit de hoofdstad zou dan verkleinen, waar door automatisch de IJmond, Haarlem én Hoogovens meer woningen krijgen toegewezen in de kaasstad. Die druk vanuit Amsterdam op Alkmaar is er nu wel, vandaar dat nog intern geknokt wordt over een verdeling van de Alk- maar-woningen voor de overloop. Haar lem, de IJmond, Amsterdam en Hoogo vens zullen de zestig percent van alle nieuwbouw in Alkmaar gelijk gaan ver delen. het soort woningen die er in de provin cie in de toekomst gebouwd gaan wor den. Het bedrijf heeft het idee dat de bouw nauwelijks afgestemd wordt op de behoefte. Dat is niet alleen bij de huur woningen zo, maar ook bij de koophui zen. Alkemade: „In Castricum en Uit geest bijvoorbeeld zijn ze bezig met koopwoningen die voor onze mensen veel te duur worden. Daar maakt ie mand met een redelijk inkomen die een huis wil kopen, geen enkele kans. Kijk, over onze werknemers die met hun salarissen aan de top zitten, hoeven wij ons geen zorgen te maken. Die komen toch wel aan hun trekken. Maar het gaat juist om de mensen die een beetje, geld hebben gespaard en nu een huis willen kopen. Voor die categorie wordt veel te duur gebouwd.” DIVERSEN VRIJDAG 20 JUNI Progress Sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 uur. Openbare Bibliotheek, Kerkweg 45 Volwas senen 19-21 uur. ZATERDAG 21 JUNI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend van 1-12 en 14-18 uur. Buitenbad van 7-18 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 14-17 uur. Bowlingeentrum, Vrijburglaan. Geopend van 12-01 uur. Progress Sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20. uur. Donkey shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 uur. Alarmnummers, Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Bouwen in de Velserbroekpolder, een voorstel van Velsen, vindt Hoogovens wel reëel, maar het tekent hierbij aan dat gezien de planologische voorberei dingen bij een toestemming door de provincie toch niet eerder dan 1980 eni ge verlichting verwacht kan worden. Alkemade: „Hoogovens vindt bouwen daar in principe wel fijn. Het blijkt dat veel mensen die naar de noord getrok ken zijn graag wel terug willen, omdat de dagelijkse afstand naar het werk te groot is en voor velen ook te duur. Er is bij ons een bepaalde druk merkbaar om dichter bij te gaan wonen. En dan zou bouwen in de Velserbroekpolder een op lossing kunnen betekenen”. is sterk teruggelopen en de komende jaren zullen er in Noord-Holland te weinig huizen gereed komen. Zeker in het gedeelte waar Hoogovens woonruim te probeert te verkrijgen, in en om Alkmaar. Purmerend, Hoorn en het toe komstige Almere zijn voor het bedrijf geen alternatieven, die in aanmerking komen voor de vestiging van Hoogovens- werknemers. De afstand naar die plaatsen is te groot. Het bedrijf ziet de werknemers liever dichter bij de IJ mond gehuisvest. Dat heeft voordelen voor de werknemers zelf, maar ook voor het bedrijf. Alkemade: „We hebben zo onze be denkingen tegen die overloop. De pro vincie kan het beleid wel vaststellen, maar heeft nauwelijks eigen middelen om de overloop ook te verwezenlijken. Want Gedeputeerde Staten kunnen wel zeggen dat Alkmaar moet groeien, maar die gemeente zelf bepaalt dat er ge bouwd wordt, wat voor soort huizen er komen en in welk tempo wordt ge bouwd.” Hij zegt dat Hoogovens met spanning naar de toegezegde provinciale „secundaire kernennota” van gedepu teerde Van der Knoop uitkijkt. De gede puteerde heeft half en half een versoe peling van het overloopbeleid aangekon- digd en dat toch de groei van kleinere 19 en 21.30 u.: morgen 24 u.: Studio (Gr. Markt)" 19 en 21.15 u.: „Kind van 14.15 u.„Sjors, BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Vrijdag 19 en 21.15 uur. „Vernietigingskommando Kamikaze” 19.30 uur „De Bijbel” 23.30 uur „Girls are for loving”. Luxor Theater, Breestraat. Vrijdag 20 uur „The Towering inferno”. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Vrijdag 20 uur „De klokkenluider van de Notre Dame”. Ramen en deuren van de huisjes wa ren geforceerd en de inbrekers hadden zich ter plaatse te goed gedaan aan eten en drinken. SANTPOORT. De gemeente wil het stukje Duinweg of Duivelslaan waar de achttien Longwood-flats gebouwd wor den een andere naam geven. Als de naam Duinweg of Duivelsnaam gehand haafd wordt, is het nodig een groot aantal panden te hernummeren. Dat is niet nodig als dit stukje weg de naam Willem de Zwijgerlaan meekrijgt, waar door deze laan in wezen wordt verlengd. Deze initiatiefnemers hebben inmid dels hun eerste vergadering gehouden, welke resulteerde in het oprichten van de werkgroep „Honderd jaar Oud-IJmui den”. De heer A. Bosua werd als voorzitter gekozen, met naast hem me vrouw R. Luster en de heren T. Jonge- jans en W. Houtenbos. Het bestuur be staat verder uit de heer C. Stam, coördi nator; secretaresse mevrouw D. Stam en penningmeester de heer H. Visser. De wethouder zegt, dat de CAIJ met haar voorbereidingen voor de bouw van een eigen verbrandingsoven nog niet zo ver is, dat men niet meer terugkan. De grond is wel gekocht en er is inmiddels ook een lening voor de bouw afgesloten. Deze lening zal in het beraad over samenwerking worden betrokken. De installatie van de studiecommissie is een van de uitvloeisels van een ge sprek, dat vertegenwoordigers van de CAM, van de Kennemerraad en van Zaanstad woensdag hebben gehad met Gedeputeerde Staten over de vuilver werking. Aanleiding tot dit gesprek was het advies van de CAIJ om voor samenwerking nog eens goed bekijken alvorens te besluiten in IJmond een vuilverbrandingsoven bouwen. Vroeger heeft het bedrijf zelf grote aantallen woningen gebouwd toen de regering nog zogenoemde industriecontin- genten toewees. Die tijd is voorbij en alleen incidenteel nog kan het pensioen fonds of een ander sociaal fonds van het bedrijf nog bouwen voor de eigen werk nemers, zoals bijvoorbeeld in Alkmaar. Wat de woonrechten betreft op die ze venduizend huizen in de provincie wordt Hoogovens geconfronteerd met een da ling van dit aantal. Alkemade: „Het is niet zo dat als een van onze werknemers een dergelijke woning verlaat wij auto matisch een andere daarin kunnen zet ten. Was dat maar waar! In Beverwijk bijvoorbeeld is zo’n hoge woningnood dat daar een eengezinswoning die leeg komt alleen maar weer door ons ver worven kan worden als onze werknemer een sociaal-medische indicatie heeft. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.). 15.30, 19 en 21.30 u.: „Een vuistvol karate”, 18 j. Vandaag en morgen 24 u.: „De 14 karate vrouwen”, II j. Zaterdag 13 30 u.: „Zorro en de 3 muske tiers”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15 u.: „Frankenstein”, 18 j. Vandaag en morgen 23.30 u.: „Chen slaat er op los”. 18 j. Lido (Houtplein). 14 en 20 u.„The towering inferno”, 14 j. Vandaag en morgen 23.45 u: „Frank en Eva", 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.). 14 en 20 u.„Moord in de Oriëntexpres”. 14 j. Vandaag en morgen 23.45 u.„Wraaktoeht tegen Charriba”. 18 j. Rembrandt (Gr. Markt). 14. 19 en 21.15 u_: „Three the hard way”, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.). 14.30, „Rosebud”, 18 j. Vandaag en „De schimmen”. 18 j. de zon”, 18 j. Zaterdag Sjimmie en de rebellen”, a.l. 24617, of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg, Buitenbad ge opend van 9-18 uur. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend zaterdag en zondag van 10.30-17.30 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 UW. Alarmnummers, politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. IJMOND ~r Vanmorgen is op het gemeentehuis van Velsen een studiecommissie geïnstalleerd, die zal bekijken in hoeverre samenwerking op het gebied van de afval verwerking in Noord-Holland mogelijk is. In de studiecommissie hebben zitting ver tegenwoordigers van het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond, vertegenwoor digers van de Kennemerraad en twee vertegenwoordigers namens Zaanstad. De studiecommissie moet de verschillende voor- en nadelen van samenwerking bij vuil verbranding afwegen en op zo kort mogelijke termijn een advies uitbrengen. DIVERSEN Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44 volwassenen en jeugd 19-21 uur; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 uur. Gebouw „Onder de Hanebalk”, Peperstraat. Vanaf 20 uur voorlichtingsavond Smalfilm- club „IJmond Dubbel Acht”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.). Zaterdag 20.15 u.: Zomerconcert door Haarlems Jeugd Orkest o.lv. André Kaart. Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart 146). Zaterdag 15 u.: Orgelconcert door Jan Schouten. Hoogovens moet eigenlijk elk jaar zo’n achthonderd mensen aan een huis hel pen. De lijst met woningzoekenden bij het bedrijf is veel groter. Waardoor deze lijst zo lang is, wordt duidelijk door onder meer de wervingscijfers van Hoogovens. In de provincie Noord-Hol land werden vorig jaar al bijna zeshon- derdvijftig mensen aangetrokken en uit de rest van Nederland bijna achthonderd- vijftig. Vanuit het personeel komen voorts aanvragen binnen voor andere woningen in verband met gezinsuitbrei dingen. Er zijn buitenlanders die een jaar bij Hoogovens hebben gewerkt en in aanmerking komen voor een woning, de ongehuwden krijgen vanaf hun 24ste recht op een eigen huis en er zijn mensen met sociaal-medische indicaties voor wie een andere woning gezocht moet worden. BIOSCOPEN City, vrijdag en zaterdag 20 uur: „The towering inferno”, (geprolongeerd). Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: „Tommy”. tentoonstellingen en musea Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. stijlkamers en oude, gebruiksvoorwerpenj da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Alarmnummers: politie 19033, brandweer 16400, ongevalléndienst 15400, Hoogovens 02510- 96000. Velserbad, Briniostraat, gemengd zwemmen vrijdag 16.40 tot 18 en van 19.30 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 11, van 12.15 tot 13.15, van 13.45 tot 14.45 en van 15 tot 16 uur. Badhuizen, Snelliusstraat en Velsen-Noord, geopend vrijdag tot 20.30 uur en zaterdag van 9 tot 17.30 uur. Door middel van afspraken met ge meenten, woningbouwverenigingen en -stichtingen heeft Hoogovens in heel de provincie de woonrechten verworven van zo’n zevenduizend huurhuizen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4