Kastje kijfen en weinig sociale contacten o Beluifeling Breestraat BOUWMARKT Zwaansmeer - veel ploegendienst Calvé borrelnootjes PINDA’S METEEN JASJE ONDERZOEK IN KLAVERBLAD VAN NIEUWE WIJKEN a I^KEUR B.V.>| een ervaren COUPEUSE 9 9 9 0 0 0 t ’3 7 Koudenhorn 54 sas Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee r yimC Ir nn 6 PLAATSELIJK NIEUWS V R IJ D A G 20 19 7 5 JUNI Ploegendienst AFSCHEIDSRECEPTIE BIJ WATERVLIETSCHOOL IN VELSEN-NOORD Ontevreden Beroepen iWOOJJES met Bert van der Veer 579 Div. soorten handgevormde stenen en steenstrippen tegen zeer concurrerende prijzen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) woont, (Van onze correspondent) 93 i Voor 20.9 percent van de ondervraag- i lan gezinshoofden (ADVERTENTIE) I ■I' IQ ÏS (ADVERTENTIE) 3 Tol (ADVERTENTIE) r i i Wilt u ons voor een sollicitatie- afspraak eerst even bellen? U? s Door bijzondere omstandig heden vragen wij voor tijdelijk rer de Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen gezinnen leef tij ds- Die ploegendienst moet nogal ingrij pend van invloed zijn op het leven in de vier onderzochte wijken als we zien, dat gemiddeld 33.2 pet. van de geënquêteer de mannen in ploegendienst werkt, ter wijl in het onderzoek de gezinnen van de buitenlandse werknemers wat de re sultaten betreft nagenoeg te verwaarlo zen zijn, omdat maar acht Spaanse en twee Italiaanse gezinnen aan de enquête hebben willen meewerken. de Moens- Wat de behoefte aan informatie be treft springt Zwaansmeer er uit met een hoog percentage van 16.3 pet. Klachten werden gehoord over slechte verbindingen via het openbaar vervoer. De bewoners van Zwaansmeer vinden ook, dat het in de eigen wijk ontbreekt aan winkels. J I Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. tel. 023 - 321212. en) zr. J. 34022 DW, JR- res er- /es ;en jks is-, relf er in, /an i/es aai MODEHUIS I PLEIN 1945 nr. 1 - IJMUIDEN I Telefoon 02550 - 10323 worden. Gezamenlijke maaltijden komen in het gedrang, evenals de gezamenlijke vrijetijdsbesteding. De contacten met de kinderen worden minder. De volcontinu- arbeider wordt in belangrijke mate af gesloten van het sociale en politieke leven, dat in de avonduren plaatsvindt. delde over de vier wijken is cent. Zwaansmeer telt ook veel waar het gezinshoofd tot de groep van 40 tot 59 jaar behoort, name lijk 68,6 pet. tegen gemiddeld 43.3 in alle vier wijken. In Zwaansmeer is ook het aantal con tacten het laagste en dat betreft dan zowel de gezelligheidscontacten als de hulpcontacten. In vergelijking met de andere wijken van het klaverblad is het buurthuis „De Lichtboei” ook maar bij 12.8 percent van de ondervraagden be kend, het laagste percentage van alle wijken. Op de vraag of men mee zou willen werken aan de opzet van nieuwe activi teiten heeft in Zwaansmeer 74.4 percent geen antwoord gegeven. Zven percent antwoordt ja onder voorbehoud en 18.6 percent ja zonder meer en dat zijn vrij hoge percentages in vergelijking met de andere wijken. BEVERWIJK. De Breestraat Pro motie Club heeft aan de Breestraat-on- dernemers meegedeeld, dat er inmiddels door architectenbureau Den Heijer een plan voor de Breestraat-ontwikkeling is aangeboden, dat in eerste instantie met groot enthousiasme is ontvangen. SANTPOORT Arts, zondag tot 24 uur J. C. van der Sar, Hoofdstraat 135, telefoon 378570. Apotheek, Apotheek Krijnen, Ekster- laan 100, telefoon 374026. Voor een indeling in beroepsgroepen is de volgende onderverdeling gemaakt: ar beiders, lagere employe’s, middelbare en hogere beroepsgroep. In Zwaansmeer be hoorde 50 pct. van de gezinshoofden tot de groep arbeiders. Dat percentage ligt alleen in Oosterwijk hoger. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijk van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp. Velserduin- weg 52. dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden. Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-12464. Spreekuren van het gemeentelijk soci aal adviesbureau van IJmuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 22, Voor Velsen-Noord elke dinsdag morgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geelvinck- straat 28, Santpoort, elke dinsdagmid dag van 14 tot 17 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroekenweg 6, Sant- poort-Noord. Voor IJmuiden-Oost elke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw „De Abeel”, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de socia- In Zwaansmeer woont 93 pct. van de geënquêteerde gezinnen in een huurwo ning. Van de huur- en koopwoningen (7 pet.) bedragen de maandelijkse lasten voor 77.9 pct. van de gezinnen minder dan 200. I Ruim twintig percent van de in het onderzoek betrokken gezinnen in Zwaansmeer vindt de woning te klein. Als aardigste punt in de wijk is door vele bewoners van Zwaansmeer de vij vers genoemd. (van vrijdagavond 18 uur tot maandag ochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: A. M. Bot, Ligusterhof 18, Beverwijk, tel. 24161. Eigen praktijk: I. A. M. Skotarczak- van der Klauw, Plantage 154, Bever wijk, tel. 23976. Vrij: J. H. M. Krui- denberg-van Saaze. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren in Casa Iberica aan de Kees Delfsweg 3, Beverwijk voor gezinsverzorging van maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur en voor bejaardenhulp van maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur en vrijdagmiddag van 14-15 uur. Telefoonnummers: leidsters gezinsver zorging 23644; leidsters bejaardenhulp 23623 en 23180; mevrouw J. M. van Oosten-Steyn 23623 en 23644. Stichting voor Maatschappelijke Dienst verlening in Midden-Kennemerland. Spreekuren dagelijks van 9-10 uur: Van der Hoopstraat 27, Beverwijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177. De beluifeling wordt gevormd door een soort bijenkorfachtig motief dat op bepaalde gedeelten wordt onderbroken. Dit wordt bewust nagestreefd om ook hier de massief aandoende vorm te voorkomen. hoger onderwijs ligt in Zwaansmeer iets hoger dan het gemiddelde in de andere wijken (9.3 pet. tegen 8.3 in Meerestein, 6.5 in Oosterwijk) met uitzondering van Zuidbroek waar een hoog percentage van 25.8 pet. een hogere opleiding heeft, dat wil zeggen universiteit, hts, pedago gische akademie, e.d. Bij een onderlinge vergelijking verto nen de wijken nogal wat verschillen wat de inkomensverdeling betreft. Opvallend zijn in dit verband Zwaansmeer en Zuidbroek, waar relatief weinig mensen met een laag inkomen (500-1000) en veel met een hoog inkomen (2000 en meer) wonen. Ten aanzien van de beluifeling zal er rekening worden gehouden met bestaan de winkelpuien, door deze beluifeling op ruime afstand te situeren. Voorts is dit noodzakelijk in verband met brandpre ventie en eventuele bevoorrading. Hier door zal tevens worden bereikt dat de zo karakteristieke, bestaande puien geen geweld wordt aangedaan. Vandaar dat de oudercommissie heeft besloten hedenavond om 19.30 uur in het cultureel centrum „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan een receptie te houden, waar ouders en oud-leerlingen van de heer Bosua afscheid kunnen nemen. Dit is tevens het geval met een aantal onderwijskrachten dat in verband met de samenvoeging van de Water vliet- school en de ir. L. P. Krijgersschool naar elders vertrekt. Behalve het hou den van deze receptie heeft de ouder commissie ook nog een programma sa mengesteld, onder meer bestaande uit een opvoering van de musical „Het kof fertje van Van Dalen”. In verband met deze samenvoeging, met als gevolg dat de ir. L. P. Krijgers- school haar naam zal verliezen, is door de oudercommissie en de leerlingen nog een fancy-fair georganiseerd, welke za terdag 21 juni van 10 tot 16 uui” in het gebouw aan de Melklaan zal worden gehouden. De opbrengst hiervan is be stemd voor het aanschaffen van onder- wijsapparatuur. In nauw overleg met de gemeentelijke instanties zal er naar gestreefd worden om vitrines, stalletjes, plantenbakken, zit banken (bijvoorbeeld van bielzen) te re aliseren. Afgesproken is dat het plan ongeveer eind juli aan de gemeente wordt voorge legd om de aanvraag voor de rijkssubsi- die niet in gevaar te brengen. 'BENIEUWD O? WE PP RUST halen... Ie dienst. Telefoon 191124 toestel 46. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters, maandag tot en met vrijdag 9-10 uur wijkgebouw Andromeda- straat 3. telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur. Telefoon 02550-188888. Medsche verzorging to teK w@Étoto> VELSEN-IJMUIDEN Artsen^ van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de huisarts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek, van vrijdag 17.30 uur af: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, telefoon 14229. Tandarts, zaterdag en zondag alleen voor spoedeisende gevallen, tussen 17 en 18.30 uur: H. M. Chr. Geurs, Mar- quettelaan 8. Heemskerk, telefoon 02510-32408. Wijkverpleging Groene Kruis, zuster M. van der Meulen, Bramenvlak 32, televoon 14378; zuster A. Groen, Kruisberglaan 151, telefoon 10896 en zuster H. Hoefakker, P. C. Hooftlaan 19, Driehuis, telefoon 11191. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis”. In lichtingen over weekeinddiensten on der telefoonnummer 15645. Dierenarts, A. J. Nederhorst, Wagen weg 46, Haarlem, telefoon 023-315301. VELSEN-NOORD. Wanneer vol gende week vrijdag de schooldeuren voor de zomervakanties zullen worden gesloten, betekent dit tevens het afscheid bij het onderwijs van de heer P. Bosua, hoofd van de Watervlietschool in Vel sen-Noord. Hij is hier dan ruim een kwart eeuw in deze functie werkzaam geweest. Bij monde van architect Honing ver nam men, dat de gedachten uitgaan naar een speelse opzet van de betegeling, door het gebruik van verschillende steensoor ten, waardoor een afwisselend effect wordt bereikt. De architect dacht daar bij aan zeshoekvormen met verschillen de kleuren. De lagere employé’s komen in alle wijken ongeveer evenveel voor, hoewel in Zuidbroek relatief meer. De middel bare beroepsgroepen zijn het meest in Zuidbroek vertegenwoordigd (21.5 pet.) en het minst in Zwaansmeer (9.3 pet.). Voor de hogere beroepsgroepen gelden ongeveer dezelfde percentages. Uit de onderzoektabellen blijkt een duidelijk verband tussen beroepsgroepen en opleidingsniveau, maar voor Zuid broek wijken de cijfers toch wat af ten opzichte van het gemiddelde in de ande re wijken. Van de gezinshoofden hebben 15.1 pet. uitsluitend lager onderwijs of voortgezet lager onderwijs genoten, te gen een gemiddelde van 22 pct. over alle wijken gerekend. Het percentage gezinshoofden met uitsluitend mülo of lager beroepsonder wijs ligt in Zwaansmeer hoog, namelijk op 53.5 pet. tegen 44.4 pet. gemiddeld in de vier wijken. Van de gezinshoofden met een middelbare opleiding ligt het percentage het laatst in Zwaansmeer (op 8J pet. tegen 13.4 gemiddeld), maar het percentage van de gezinshoofden met In de vier onderzochte wijken werken veel mensen in ploegendienst, maar de percentages lopen in de wijken onder ling nogal uiteen. In Zwaansmeer is het maar liefst 45.3 pct. van de geënquêteer de gezinnen. In het onderzoekrapport wordt over die ploegendienst het volgende uit de medische literatuur aangehaald. De ver storing van het slaap-waakritme zou schadelijk kunnen zijn voor de gezond heid. De mensen van de ploegendienst kunnen moeilijk slaap van voldoende lengte en kwaliteit krijgen. Sociale we tenschappen zouden hebben aangetoond dat door de ploegendienst het familiele ven en de sociale activiteiten ontwricht BEVERWIJK/HEEMSKERK Van de vier wijken Meerestein, Oosterwijk, Zuidbroek en Zwaansmeer, die door de Werkgroep Sociale Kaart in een onder zoek. naar de leefbaarheid zijn betrok ken, is Zwaansmeer de enige wijk zon der hoogbouw. Het is het gedeelte Be verwijk in de hoek van Spoorsingel, Laan der Nederlanden en Hoflanderweg, ten zuiden begrensd door sportvelden. In Zwaansmeer wonen volgens de enquêteresultaten naar verhouding veel gezinnen in de groeifase, dat wil zeggen met oudere kinderen (tieners) of oudere en jongere kinderen. Van de gezinnen die aan de enquête deelnamen zijn dat er 75 van de 86 of 66.3 pet. Het gemid- 36.3 per- In de Ster-reclame werd een nieuwe, bh gedemonstreerd. Moeder legde haarj dochtertje geduldig uit, dat het een pri- ma bh was geworden. „Omdat ie steunt en separeert krijg ik een onweerstaan— baar figuur”, zei mams. De kleine meid- reageerde verrassend. „Wat is onweer staanbaar?” vroeg ze. Een nuttige kracht,, voor het NOS-journaal. Dan mag ze“ misschien wel een keertje met Jan Ger ritsen mee naar Völkel. Nog niet zo lang geleden was de F-16 een politiek twist punt, Jan Gerritsen wist er al gauw een unieke bezienswaardigheid van te ma- ken. De demonstratie-F-16 werd door luchtmachtmannen „met kloppend hart? van trots” bekeken, wist de reporter. Hij had niet alleen de harten gevoeld, ook de F-16 mocht aangeraakt worden. Zo bereikt vroeg of laat alles wat" nieuw en/of bijzonder is, de huiskamer. Van de Mangati-stam in Tanzania (der- cumentaire) tot een verkeerskerkdienst in Enschede (Achter het nieuws) en zelfs de sensationele sterfmethodes uit de ge schiedenis. J. C. van Speyk kreeg een eigen programma, de film over het leven van Isadora Duncan bereikte zeven jaar na de bioscooppremière al de beelbuis. zodat de dood van de legendarische dan seres wier lange sjaal in de wielen van een Bugatti verstrikt raakte, waardoor zij stikte, nu ook voor een miljoenenpu bliek vertoond is. De film met Vanessa Redgrave prachtig in de hoofdrol valt te prijzen, omdat het een gevoelig en met zorg vervaardigd werkstuk is, feit is wel dat de tragiek in het leven van Isadora Duncan meer aandacht kreeg dan haar magie, haar kunst, haar pogen vrij 4e zijn. Film werkt onvermijdelijk met grove re effecten dan de dans of de literatuur. Om van de televisie dan maar heimaal te zwijgen, al zal dat lastig worden. „Ze zijn nog niet van mij af”, sprak Kuipers in Klaverweide. De serie wordt tot 18 september stopgezet en de voorlo pig laatste woorden uit de mond van acteur Leo Beyers hielden troost in. Klaverweide heeft zeven afleveringen’ lang veel aandacht gekregen. Dat is terecht. Een nieuwe Nederlandse speel film haalt al gauw vier keer zoveel ruimte in de dagbladen dan de kritiek op één Klaverweide-aflevering. D« VARA bracht met zeven maal 50 minu-, ten in minder dan twee maanden bijna* vier speelfilms op de televisie. Het succes' is verdiend. Het vakmanschap is niet het enige dat- in Klaverweide zegevierde. Dit aspect- bleek ook weer uit de zevende afleve ring. In geen tijd had Kees Holierhoek. de schrijver, alle zorgen van Kuipgrs voor de kijker op een rijtje: zijn geld probleem (bijna failliet), zijn privépro- bleem (bijna verliefd op een jong meis je), zijn politieke probleem (bijna cor rupt, bijna afgezet) en daartussendoor zwierf dan nog dreigend Hugo Metsers met een snor en een litteken. De drie hoofdlijnen werden mooi vastgehouden, bij volle bewustzijn, want Kuipers zei tn het eind: „Patricia, de gemeente en de zaak, drie stappen terug”. Doordacht is er aan Klaverweide gewerkt, waardoor (en dat is een tweede punt van lof) ook de maatschappelijke lijn er goed Jiit kwam. Om alleen maar te noemen: wat moet Kuipers zich aantrekken van zijn omgeving als hij serieus werk gaat ma ken van zijn liefde voor het meisje Patricia? Er ligt duidelijk nog genoeg om de resterende zes afleveringen in het najaar mee te vullen. Een beetje treurig is het wel dat deze kwaliteit ten koste is gegaan van de schrijvers-stimulerende kant die aan voorganger Waaldrecht zat. Van de-ze ven Klaverweidedelen werden er vier door Kees Holierhoek geschreven, twéé door André Kuyten, een door Jan TêTt louw. Aan de 21 Waaldrechtverhalen werkten tien auteurs mee, één schr®f er vijf (Kees Holierhoek), drie schreven er drie, één schreef er twee, de vijf anderen schreven er ieder een. Het is waar dat de kijker slechts te maken heeft met wat op het scherm komt, het blijft ook waar dat de beslissende bazen in Hilversum ook taken hebben die ver der reiken dan 18 september 1975. En, ach ja... Hoe komt het toch d<t Kuipers van zijn wat oudere donker groene Ford Taunus gaandeweg ondanks zijn geldzorgen overgestapt is op een glimmende Citroën GS? Heeft de ex- wethouder dan toch rare kunstjes uitge haald? HEEMSKERK Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tot zaterdag 24 uur: Dr. A. J. M. Schuma cher, Jhr. Geverslaan 21. Heemskerk, tel. 31402; van zaterdagavond 24 uur tot zondagavond 24 uur: dr. J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26, Heemskerk, tel. 32266. Voor spoedgevallen houden deze artsen spreekuur op zaterdag en zondag van 10-10.30 en van 17-17.30 uur. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenartsen. Zie Beverwijk en IJmui den. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: G. Beers, Marquettelaan 21, Heemskerk, tel. 32644. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10- 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scoreistrat 46, Heemskerk, tel. 32247 (zie ook onder Beverwijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Scorelstraat 46, Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur. Stichting voor Maatschappelijke Dienst verlening in Midden-Kennemerland. Spreekuren op dinsdag van 14-15 uur en op vrijdag van 9-12 uur in De Jansheeren, Kerkweg 47, Heemskerk, tel. 35083. Moeders voor Moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534. ---4 Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft CBS 108.1k 90 1 BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door dr. C. L. M. Pernot, Vondellaan 34. Beverwijk, tel. 26820. Voor dezelf de groepartsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur door dr. M. A. de Ruiter, Dr. Schuytstraat 44, Beverwijk, tel. 23553. Voor spoedgevallen houden deze artsen spreekuur op zaterdag van 17-17.30 uur en op zondag van 16-16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waar genomen op zaterdag en zondag door dr. F. J. G. Guldemond-Swaab, Hil- bersplein 6, Beverwijk, tel. 33169. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zon dagdienst in de periode van vrijdag 20 juni 17.30 uur tot vrijdag 27 juni 17.30 uur: Duinwijk Apotheek, Populieren- laan 44, Beverwijk, tel. 23388 Dierenarts. Tot nader order alleen voor kleine huisdieren: U. van Loenen Prinsesselaan 3, Beverwijk. Zie verder onder IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuren ie dere vierde vrijdag van de maand van 19-20 uur in het gebouw van Geesitelijke Volksgezondheid, plein 10, Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst zuster P. J. Luiting, Vlaanderenstraat 8, Bever wijk, tel. 34543. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit-Gele Kruis. Weekenddienst: Grootjes, Pelikaanhof 112, tel. den in Zwaansmeer is de Wrjkerbaan het centrale winkelcentrum; voor 57 pet. evenwel het Europaplein. Verschillende vragen zijn er gesteld met betrekking tot de beoordeling van de wijk in het algemeen en dan blijkt, dat in Zwaansmeer het grootste aantal niet-tevredenen woont, namelijk 30.2 percent. 'FT

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7