Renners van Post in de hoek gedrongen Hoogspringers geplaagd door regen Zevende zege Keetie Hage r k Long Beach: Regen van zwemrecords NK-cijfers 1 W' r M IN S Ws Ml TWEEDE DAG SPARTA-SPELEN ZONDER GROOTSE VERRICHTINGEN BESLISSENDE SLAG BW .1 I BRABANTSE TEMPOBEUL „ROOK” H r j I ka “il 11 MAANDAG 23 JUNI 1975 SPORT - L Temporijder Frivool Sterke afspraak fcs™!s5:!:ss *1 - Si y| giü j I VOORBEELDIG WERK IN KUIPERS PLOEG Frisol begint. OS. (Van onze sportredactie) w. Ine 3,1» inn Zege van Ad Tak droeg kenmerk van de eenvoud Keetie van Oosten-Hage: alweer eerste (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Bert de Jager: Monsels verslagen R. 30. (P. 1,80 an ke Sindsdien heeft Ad Tak zich ontwik keld tot een renner van allure. Vooral dankzij de inbreng van zijn vader, die hem telkens weer aanspoorde zijn daar- Die plotselinge regen was er ook de oorzaak van geweest dat twee potentiële titelkandidaten in de kopgroep voortijdig moesten af haken: Wil van Helvoirt en Arie Hassink. Beiden gleden in de finale onderuit en verspeelden daardoor hun kansen op de nationale titel. Gold voor Wil van Helvoirt als enige troost dat in elk geval een ploegmakker op de hoog ste treden van het erepodium stond, de volkomen gedemoraliseerde Arie Hassink had zijn wraakexpeditie tegen de in Hoogerheide afwezige bondscoach Joop Middelink niet kunnen voltooien. Ont goocheld voor zich uit starend conclu deerde hij: „Het seizoen is voor mij nu wel afgelopen. De kans is nu wel verke ken dat ik alsnog word opgenomen in de WK-selectie.” Joop Middelink kan er in elk geval niet onderuit alsnog een plaats in die selectie in te ruimen voor Ad Tak, de eerste amateur sinds lange tijd die met zo’n duidelijke voorsprong (ruim drie minuten op Gerard Tabak en Jan Da- men) een nationaal titelgevecht beslist. Met hem, een 22-jarige dienstplichtig militair uit het nabije Hoogerheide gele gen Oud-Gastel, kreeg de vaderlandse wielersport een kampioen die vier jaar geleden bij wijze van grap op de race fiets stapte, nadat hij als voetballer nimmer had kunnen imponeren. Ad Tak herinnert zich: „Het is eigenlijk als een geintje begonnen. Tijdens carnaval ben ik met een paar vrienden een wedden schap aangegaan. De inzet? Inderdaad, een krat bier.” meer etapperijder. Zo’n kampioenschap is helemaal fantastisch.” leze het de de het rbij een tot en stic icht het Jrie ;ge- in wee had als en liep ud- org nic 1,6» (J. 3,10 3. 11. Hjl (F. ia. M. nn erk ces 250 len. hij du- iffd das de om 1. r 6 lan ing at: 3. 10. •ise 2,10 zan 3. 1,30 Wil den zijn ide, asse loet telle den ;ks- van een arin zege sn eer >las In rde oor Jan het de s- de et (F. pl V. O. rio de De n- irt jrs ;es !d, jn ad ing rio Er waren veel Nederlandse overwin ningen op de tweede dag van de Sparta spelen. Zo bedwong 400-meterloper Toi- ne van den Goolberg in een knappe 47,4 omstandigheden bepaald tegen. Er stond een fikse wind en later maakte de regen topprestaties vrijwel onmogelijk, al vol deed nog een jeugdatlete aan de Athene- limiet, namelijk de weer van haar bles sure herstelde Olga Commandeur van Suomi, die de 300 meter bij de jeugd won in 2.10,7. Daarmee steeg het aantal kandidaten voor de Europese jeugdkam pioenschappen tot twaalf. Tot hen be hoort ook de 16-jarige Friezin Bea Wiar- da, die via 46.66 meter met de discus nu al voor de achtste keer voldeed aan de eis (46 meter). Senioren recordhoudstei Ria Stalman kwam tot 53.85 meter; niet voldoende voor de zege, want de Zwit serse Rita Pfister wierp 56.21 meter. HOOGERHEIDE. Slechts één keer werd zijn naam genoemd in de pro gnostiek van de in Hoogerheide verza melde vaderlandse wielerpers. Daaruit zou terecht mogen worden geconcludeerd dat Ad Tak zaterdagmiddag bij verras sing werd gekroond tot nationaal weg- kamipoen bij de amateurs. Het tegendeel is echter waar. Vrijwel niemand had de moeilijkheden van het in vergelijking met vorig jaar drastisch ingekorte en daardoor bochtiger parcours voldoende onderkend; de sterk aanwakkerende wind en de plotselinge regen gaven het nationale titelgevecht een extra grimmig karakter. „En juist onder die omstandig heden”, sprak een overgelukkige Ad Tak later, „voel ik me helemaal op mijn gemak. Het is dan net of ik vlieg”. „eenlingen” (Hassink, Damen, Minneboo, Kuys, Muptsaarts en Tabak) geen belet sel om harmonieus samen te werken. Bij herhaling hadden de ploegleiders gewe zen op het gevaar van een vroege ont snapping; slechts zeven coureurs zagen heil in de demarrage van Verboom en Tabak. Ad Tak: „Ik voelde goed dat dit dé slag was. Daarom ben ik meegegaan, maar ik heb er wel voor opgepast nie mand op sleeptouw te nemen.” Toch geloofde aanvankelijk niemand in het welslagen van deze ontsnapping. Ook de aanwezigheid in de kopgroep van erkend sterken als Hassink, Kuys, Tak en Van Helvoirt kon het toen reeds aanzienlijk uitgedunde peloton er niet toe bewegen extra diep in het krachten reservoir te tasten. Pas halverwege de koers ging een patrouille van 21 cou reurs, onder wie de bijna voltallige equipe van Jan van Erp, op zoek naar de negen vluchters, die op dat moment een voorsprong hadden van ruim twee minuten. De manier waarop Ad Tak dat deed, was indrukwekkend. Mede geholpen door het noodlot dat Arie Hassink óver kwam („ik ging twee keer bijna onderuit doordat de tubes te licht waren voor een nat wegdek)”, begon Ad Tak op dat moment aan een triomftocht die zou uitmonden in een nationaal kampioen schap. de Zwitser Curti (47,6) en Frank Nusse (47,9). Haico Scharn versloeg op do streep in 3.45,5 de Ier O’Shaughnessy op de 1.500 meter en bij de dames bedwong Trudy Wunderink op de 400 meter in 54,1 sec. heel gemakkelijk de Ierse O’D- wyer (55,8). voor frivole levensstijl te veranderen. „Karakter had Ad in het begin voor geen cent. Dat hebben zijn moeder en ik erin moeten stampen. Vooral in het eerste jaar heeft dat heel wat ruzies in het huishouden gebracht. Later werd dat beter. Hij is ons enig kind, maar ver wend hebben wij hem nooit. Toen Ad eenmaal had gekozen voor de wieler sport, hebben we hem met opzet keihard aangepakt.” V:: 2 Ad Tak: van geintje naar titel F Zaterdagavond stond tijdens de Spar- ta-spelen opnieuw het hoogspringen in het middelpunt van de belangstelling. Maar de heren troffen het slecht juist op het moment dat ze een interes sante hoogte van 2.15 meter hadden bereikt, sloeg de regen toe. Een gladde aanloop was het gevolg, zodat nationaal recordhouder Ruud Wielart bleef steken op 2.10 meter, evenals trouwens de in Nederland geboren Canadees John Beers, terwijl de Belg de Prefer, de Canadees Bauck en de Nederlanders Cees Meesters en Raymond de Vries op 2.05 meter moesten afhaken. Overigens betekende die hoogte voor Cees Meesters weer een geslaagde aanval op de limiet voor Athene, waar in augustus de Europese jeugdkampioenschappen worden gehou den. De organisatoren en uiteraard ook de atleten hadden zaterdagavond de weers- r Op de 100 meter vrije slag verbeterde wereldkampioen, Jim Montgomery met 51.12 het oude record van Mark Spitz, dat op 51.22 stond. In de finale werd Montgomery overigens verslagen door Andy Coan, die 51.26 realiseerde, tegen Montgomery 51.49. De zeventienjarige En niet zonder resultaat, want toen Ad Tak eenmaal had bemerkt dat zijn natuurlijke aanleg voor het wielervak hem successen bracht, leidde hij een steeds ingetogener leven. De drang om in de sport de top te bereiken, groeide naarmate de nationale wielerleiders steeds meer belangstelling voor hem gingen tonen. De wegtitel was daarvan een logisch gevolg. De triomf van Ad Tak droeg niette min het kenmerk van de eenvoud. Er ging geen tactisch steekspel aan vooraf. Na een vroege verkenningstocht had Ad Tak reeds tevoren voorspeld dat de be slissing op dit als criteriumcircuit ge brandmerkte parcours vroeg zou vallen. Als een der laatsten sloot hij aan toen Verboom en Tabak, na amper een uur koers, de beslissende ontsnapping inleid den. De aanwezigheid van drie Caballero- renners (Tak, Van Helvoirt en Verboom) in de kopgroep, vormde voor de zes In Den Haag verbeterde de 17-jarige Zian-zwemmer Henk Elzerman het Ne derlands record op de 400 meter. Hij kwam tot 4.09.0, zeventiende van een seconde onder de oude tijd van Ton van Klooster. Het betekende Elzerman’s der de record in enkele dagen tijd. Liebregts in handen van zijn collega Peter Post geschoven. „Wij hebben een foutje gemaakt”, verklaarde Bert Pronk. „Wij hebben niet gereageerd, toen Nidi in de aanval ging en vanaf dat moment heeft Frisol het erg gemakkelijk gehad.” Joop Zoetemelk: „Ik zat moeilijk met mijn kleine ploegje, waarin Kees Bal nog voor eigen kans wilde rijden. De drie man van ons zaten tussen twee grote teams in. Ik kon weinig meer doen dan de zaak een beetje bekijken. Ik had voor mijzelf uitgemaakt dat ik er bij zou moeten zijn als twee man van Raleigh in de tegenaanval zouden gaan. Het is gebeurd. Dat ik het niet heb gehaald, komt ten dele door de over macht van Frisol en ten dele door de kwaliteit van Kuiper.” Hennie Kuiper: „Nidi heeft de koers voor mij gemakkelijk gemaakt. Wij heb ben met onze ploeg bewezen, wat met teamwork kan worden bereikt. Je kunt wel zeggen, dat wielrennen een indivi- duele tak van sport is, maar in je eentje red je het niet. Voor de start hebben wij het goed doorgesproken en iedereen was bereid tot samenwerking’. Wanneer niet ieder zich voor de ploeg wil inzetten is zoiets nooit te doen en kun je zo’n succes niet behalen. Voor de laatste kilometers had ik met Harm Ottenbros afgesproken, dat ik voor hem de sprint zou aantrekken als wij bij elkaar bleven en dat hij zou proberen voor mij de kans te scheppen om weg te springen. Dat is tenslotte gebeurd. Geweldig. Ik win nou eenmaal niet zo vaak, ik ben HOOGERHEIDE. Er lijkt voorlopig nog geen einde gekomen aan de heer sende rol van Keetie van Oosten-Hage in dames-wielerland. In Hoogerheide be haalde de Zeeuwse zaterdag voor het zevende achtereenvolgende jaar haar na tionale wegtitel. Illustratief voor de machtspositie die Keetie van Oosten nog altijd inneemt, is haar successenreeks van dit seizoen. In Hoogerheide kwam zij voor de vijftiende keer dit seizoen aan de start; het betekende tevens haar vijftiende overwinning. Toch had Keetie van Oosten de indruk dat er dit jaar door verschillende rijd sters sterker wordt gekoerst dan in voorgaande jaren. „Toen hoorde en zag je eigenlijk niemand. Nu werd er nog eens een keer gedemarreerd, werd er tenminste initiatief genomen”. Dat initia tief ondernam bijvoorbeeld Corrie Fritsma, die vijf ronden voor het einde alleen op avontuur ging. Met nog 30 km te gaan, achterhaalde Keetie van Oosten Corrie Fritsma, om vervolgens alleen door te gaan. Binnen zeven kilometer nam zij een voorsprong van meer dan een minuut. Toen rea geerde Gre Knetemann-Donker, die een halve minuut van de achterstand goed maakte, maar toch minder een serieuze bedreiging voor Keetie van Oosten vormde. Het brons was voor Truus van de Plaat. Tim Shaw verbeterde het wereldrecord op de 1500 meter van Stephen Holland. Ook op de 800 meter was Shaw sneller. Na het keerpunt van die eerste 800 meter (8.13.68) raasde Shaw door naar een tijd van 15.20.91. Het record van Holland stond op 15.27.79. Shaw, die in het geheel geen vermoeide indruk maakte, zwom elke honderd me ter met een gemiddelde van 1.01.3 en legde spurtend de laatste honderd meter af in 58.91. Hij zei zich in staat te achten 8.10 en 15.15 te zwemmen, wan neer dat werkelijk noodzakelijk zou zijn. Shirley Babashoff bracht haar eigen topprestatie op de 400 meter terug tot 4.14.76. Overigens staan de Amerikaanse meisjes duidelijk in de schaduw van de heren. In de breedte is weliswaar sprake van enige verbetering, maar een verge lijking met de Oostduitse zwemsters doorstaan de Amerikanen met enkele uitzonderingen niet. Behalve In Nederland zijn in tal van Euro pese landen de nationale wielertitels betwist. In België ging het kampioenschap naar Willy Teirlinck vóór Walter Planckaert, Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck. Andere resultaten: Italië: 1. Moser, 2. Lualdi, 3. Conti; Spanje: 1. Perurena, 2. Elorrlaga, 3. Huelamo: Frankrijk: 1. Ovion, 2. Santy, 3. Moneyron; West-Duitsland: 1. Thurau. 2. Haritz, 3. Pu- sehel; Zwitserland: 1. Salm 2. Fuchs; Luxemburg: 1. Gilson. De profs hadden een uitslag, die ge zien mocht worden. Na Kuiper gingen Bert Pronk (vierde en beste Nederlander in de vrijdag beëindigde ronde van Zwitserland), Joop Zoetemelk en oud- wereldkampioen Harm Ottenbros over de streep. Weer een sprekende triomf voor Frisol, net als vorig jaar. Opnieuw een nederlaag voor de ploeg van Post, waarin de kwaliteit geen eenheid was. Eén man eigenlijk was verantwoorde lijk voor de ontluistering van de Ra- leigh-ploeg, Nidi den Hertog, die zoals in het vorige kampioenschap en in de Am stel Gold Race 1975 een langdurige solo reed. Den Hertog ontsnapte na zestig kilometer met Duyndam, Vlot en De Waal. Bijna twee uur bleef het viertal bij elkaar, toen zocht Den Hertog zijn eenzaam avontuur. Bijna honderd kilo meter reed Nidi den Hertog, die zijn oudere broer Fedor boven het hoofd lijkt te zijn gegroeid, alleen. Zijn groot ste voorsprong op de groep, die ten slotte de kampioen en diens paladijnen zou voortbrengen, bedroeg meer dan vijf minuten. Tien kilometer voor de finish werd hij teruggepakt. De pion verdween van het bord. De strijd ging verder tussen de zwaardere stukken, maar de koers was definitief beïnvloed. De Frisolrijders hadden urenlang rus tig in het veld kunnen meepeddelen. De concurrentie was gedwongen de strijd te maken. De zwarte piet was door Piet Ploegleider Piet Liebregts van Frisol: „Wij hadden een goede bindende af spraak gemaakt voor de koers en een premie van 10.000 gulden gezet op de overwinning. Dat geld zal door twaalf man gelijkelijk verdeeld worden, want iedereen heeft zijn werk gedaan. In principe had ik zes renners met een kansje: Kuiper, Smit, Ottenbros, Fedor en Nidi den Hertog en Priem. Die zes hadden wat meer vrijheid, de anderen moesten voor de ploeg werken. Nidi was formidabel. Het is onvoorstelbaar wat hij de laatste tijd heeft gedaan. In Italië, in Luxemburg, in dit kampioenschap. Ik geloof dat het beter voor hem is ook niet nog eens naar de ronde van Frank rijk te gaan. Dan bestaat het gevaar dat hij na dit seizoen kapot is, en ik zie liever dat hij een echte coureur wordt. Hij heeft de kwaliteiten daarvoor.” LONG BEACH. (SID-UPI)— De Ame rikaanse selectiezwemwedstrijden voor de wereldkampioenschappen in Cali hebben met nog één dag te zwemmen al zeven nieuwe wereldrecords opgeleverd. Vooral op de vrije slag zijn de zwem mers van de VS van superieure klasse. In de vijf herennummers in Long Beach ontkwam geen enkel record aan de grijpgrage handen van deze topfitte atle ten. 2. 11). Ad Tak reageerde met nog veertig kilometer voor de boeg alert op een demarrage van Jan Damen, de enige niet-gesponsorde renner in de kopgroep. Zijn simpele verklaring: „Het begon net te regenen toen dat gebeurde. Ik ben toen maar gelijk doorgegaan. Misschien was het wel iets te vroeg, maar ik voelde gewoon dat ik de vorm van het jaar te pakken had; net zoals in de Ronde van Oostenrijk. Wanneer ik een maal het tempo te pakken heb, laat ik dat niet meer los. Van mezelf weet ik, dat ik goed op tempo kan rijden.” HOOGERHEIDE. De uitslagen Nederlands wielerkampioenschap nen voor profs en amateurs: Hennie Kuiper (Ossendrecht) 240 in 6 uur, 10 minuten en 12 Bert Pronk (Scheveningen) op Joop Zoetemelk (Germigny l’E 4. Harm Ottenbros Bas Ben rard DEN HAAG. Het bleef ten slotte bij die ene geslaagde recordpoging van Mieke van Doorn, die vrijdagavond bij het hoogspringen de 1.85 meter over brugde. Het heeft er dit seizoen overi gens alle schijn van, dat tijdens vrijwel elke belangrijke wedstrijd wel een Ne derlandse atleet zich wenst te nestelen in het gezelschap van ’s werelds beste atleten. Jos Hermens en Frank Nusse toonden dit al eerder aan. en in dat zelfde rijtje hoort ook zeker de nu voor een jaar in West-Duitsland trainende Mieke van Doorn, want haar 1.85 hoog werd vorig jaar maar door vijftien bui tenlandse atletes verbeterd. Zou Mieke inderdaad de 1.88 meter overwinnen - waartoe ze zeker in staat is - dan mag ze zich rekenen tot de tien sterkste hoogspringsters ter wereld. Hennie Kuiper mijmert gelukzalig na over zijn geslaagde greep naar de nationale wegtitel bij de profs. Hij wordt hier op het ere podium geflankeerd door Bert Pronk (links) en Joop Zoetemelk, die respectievelijk tweede en derde werden. Verrassend was op de 100 meter da zege van Bert de Jager: 10.8 tegen Sam Monsels. Speerwerpster Lida Kuys won het speerwerpen met 52.66 meter. Verspringster Ciska Janssen, die al enkele weken geplaagd wordt door een enkelblessure, moest met 6.10 meter da Zuidafrikaanse Marina Meijer (6.22 me ter) en landgenote Sylvia Barlag (6.13 meter) laten voorgaan. Mieke Sterk (12,1) had uiteraard afdoende verweer tegen de Australische top-sprintster De nise Robertson (11,9). Burgemeester Andriessen van Oud- Gastel kan tevreden zijn. Het vorig jaar door de gemeente in Ad Tak (voorlopig geen profambities) geïnvesteerde geld („een fijne man, die burgemeester van ons. Je klopt nooit vergeefs bij hem aan”) is niet voor niets geweest. Oud- Gastel kreeg er een Nederlands kam pioen voor terug. Een kampioen die za terdag onbetwist de sterkste was. Zelfs Arie Hassink zal dat volmondig moeten beamen. Zoals dat vóór hem de 17 uitrijders, onder wie elf Brabanders, reeds hadden gedaan. van het wlelren- Prof s1. kilometer uur, 10 minuten en 12 seconden.; 2. Pronk (Scheveningen) op 4 sec; 3. Zoetemelk (Germigny l’Evêque) z.t.; Harm Ottenbros (Ossendrecht) z.t.; 5. Hordijk (Rotterdam) op 20 sec.; 6. Koken (Grevenblcht) op 1.14; 7. Ge- Vianen (Kockengen) op 2.01; 8. Nidi den Hertog (Ermelo) op 2.11; 9. Jan Aling (Bladel) z.t.; 10. Gerrie Knetemann (Huy- bergen) op 2.40; 15. Theo Smit (Amsterdam) op 3.51. Amateurs: 1. Ad Tak (Oud-Gastel) 5.08.56, 2. Gerard Tabak (Veldhoven) op 3.12, 3. Jan Damen (Ulvenhout) z.t., 4. Piet Kuys (Vlij men) z.t., 5 Rini Verboom (Ellewoutsdijk) z.t., 6. André Gevers (.Schijndel), o 3.16, 7. Henk Mutsaarts (Schijndel op 5.30, 8. Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe) op 5.50, 9. Toon van der Steen (Etten) z.t., 10. Hans Koot (Eindhoven) z.t. HOOGERHEIDE (ANP) Hennie Kuiper lachte ontspannen na zijn eerste grote wielerkampioenschap sinds 1972, toen het Olympisch goud voor hem was. „Ik zal vannacht waarschijnlijk slecht slapen. Voor ik naar dit kampioenschap ging, heb ik tegen mijn vrouw gezegd: als ik de trui pak, blijf ik er in slapen ook”. Hennie Kuiper was een sterke kampioen. Hij groeide dit seizoen in de Frisol-ploeg uit tot de renner die hij beloofde te zijn na het Olympische kampioenschap: vijfde in de Ronde van Spanje, vierde in de Ronde van Luxemburg, kampioen van Nederland. Hennie Kuiper is te bescheiden om aan die regelmaat een optimistische voorspelling te durven wagen voor de Ronde van Frankrijk, die hij donderdag als kopman van SOLS

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11