Leonhardt levert knap werk met bewerkingen Veel interesse voor Bach’s partita’s in nieuwe dimensie feestelijk huwelijk Onderhoudende muziek intiem vormgegeven Muzikaal vuurwerk op hoogstaand peil Grafiek van Frans Hak Uitwisseling Haarlemmers uit deze eeuw kunstenaars F pollandFesfivar?5 Cassidy's voetspoor gekust o MARIE CECILE MOERDIJK GETROUWD MUSICA DA CAMERA IN AMSTERDAM Beiaardconcours in JEUGDORKEST SPEELT HANDEL Holland Festival Ruïne van Brederode Museum Henr. Polak in Zutphen geopend Limburg en N.-H. ZOMEREXPOSITTE BIJ HEERKENS THIJSSEN Nederlandse films bekroond r F- 1 1 7 KUNST DEN HAAG Johann Sebastian Bach heeft voor vioolsolo drie par titas gecomponeerd. Zij staan in de toonaarden van b kleine terts, E grote terts en d kleine terts. Het oorspronkelijk bedoelde klankme- dium voor de partita-muziek is de vioolklank, maar de muzikale es sentie van deze partitas is zo rijk aan kunstzinnige inhoud, dat zij ze ker ook gebonden kan worden aan de klank van een ander instrument of groepen van instrumenten. HAARLEM Heerkens Thijssen houdt een grote zomertentoonstel- ling, grafiek in het prentenkabinet en voornamelijk olieverven op de verdieping. Het zijn voor een groot deel schilderijen uit de vaste collec tie, vaak alleen maar achter de schermen aanwezig, maar nu ge toond als werk van vroegere en te genwoordige Haarlemse kunste naars. Sommig werken waren op vorige exposities ook al te zien. Ze zijn van teveel verschillende kun stenaars om er een „bespreekbare lijn” in te zien. Er vallen wel een paar werken aan te tippen. k JÉ h A A Lk-ijR' sM...7W." J ah»TJ ...zM - rit. P. ZWAANSWIJK. (Van onze correspondent) MAANDAG 23 JUNI P. ZWAANSWIJK JOHAN VAN KEMPEN. Van onze kunstredactie i SANTPOORT. In de kelders van de Ruïne van Brederode exposeert Frans Hak tot en met 6 juli zijn grafiek, bestaande uit enige gouches, aquarel len en etsen. Heerkens Thijssen is een kunsthandel en de geëxposeerde werken zijn daarop afgestemd. Ze zijn alle realistisch, de oudste behoren tot het impressionisme van de Haagse School; alle latere zijn er min of meer nalopers van, althans zoals nu hier worden gepresenteerd. In het prentenkabinet een landschap en een vrouwenfiguur van Hans Wies- man uit de jaren vijftig. Die stijl van destijds verliet hij al weer lang geleden en om dat aan te tonen is er ook een G. W. Dijsselhof, (1866-1924) is ook een bekende schilder uit deze omgeving veel leerlingen. Er hangt hier een heel goed panoramisch gezicht op Haarlem in olieverf. Interieur van de Grote Kerk, een olieverf van W. J. Brandt (1889-1953), die in Haar lem is geboren en er tot 1917 werkte. Burgemeester Rob Waelput, neef van de bruid, had zich voor deze gele genheid laten benoemen tot ambte naar van de burgerlijke stand, en Het uitwisselingsproject wordt georga niseerd door de Culturele raden van Noord-Holland en Limburg. De opening van het project heeft zatermiddag om 16 uur plaats in het Gemeentemuseum van Roermond. HAARLEM. Statig klonken de ak koorden van Handel’s Fireworks, toen het Haarlems Jeugd Orkest zaterdaga vond zijn jaarlijkse Zomerconcert in de Gemeentelijke Concertzaal inzette. Voor dat dit orkest van Jeugd en Muziek, steeds onder leiding van André Kaart zijn tournee naar onze jumelagestad Angers gaat beginnen, werd hier ter afsluiting van het seizoen nog eenmaal opgetreden. Schallend koper, enorme vi taliteit bij de strijkers, puntige aanzetten van de houtblazers; dit alles kenmerkte de geslaagde weergave van Handel’s feestelijke compositie. Qua temperatuur leek het overigens wel of er werkelijk vuurwerk in de zaal was afgestoken; waarom was in vredesnaam verwarming aan op deze warme zomerdag? TIEL. Zaterdagmiddag is in Tiel in het kader van het Holland Festival het 17e internationale beiaardconcours ge houden. De prijs voor de beste interpretatie, beschikbaar gesteld door de gemeente Tiel, is gewonnen door drs. Jac. Maassen uit Utrecht. De prijs van het Holland Festival voor de beste improvisatie ging naar Roel Smit uit Deventer. Aan het concours hebben vijf ménsen deelgenomen: twee uit Amerika, een uit België en twee uit Nederland. Bij hem heeft zich nu ook de befaam de clavecinist Gustav Leonhardt ge voegd, met de bewerking van Bachs, drie solo-vioolpartitas voor clavecimbel. De kerngedachten van deze partitas werden met zorg in de bewerkingen opgenomen, maar als clavecimbelmuziek zijn zij nieuwe composities geworden met een klankengewaad, waarin latente harmonieën als een direct hoorbare rea liteit te herkennen zijn en diait een polyfone structuur bekleedt, die door de bespelingsmogelijkheden van de clave cimbel gevormd kon worden. Typisch Frans was niet alleen de mu- ziek-zelf, maar ook Frits van Erven Dorens’ manier van zingen in de Chan sons Villageoises van Francis Poulenc- In deze in 1942 gecomponeerde liederen voor bariton en orkest, wordt het de zangsolist niet altijd even gemakkelijk Het hiervoor vatbare oor, werd daarna overspoeld door de echte Russische geest, die Borodin’s Symfonie ademt. Het Scherzo had misschien hier en daar wat lichter gekund, maar van de andere delen gaf André Kaart met het HJO een karakteristieke uitvoering. DEN HAAG (ANP). Twee korte Nederlandse films hebben tijdens het 17e Annual American Film Festival in New York, dat van 2 tot 7 juni is gehouden, een Red Ribbon Award ge kregen. Het zijn de films Piet Mondri aan van Nico Crama en de film Zeca van George Sluizer. De film Zeca is gemaakt met CRM-subsidie. geweest. Veel van zijn aquarium-schil- derijen zijn in Overveen ontstaan. Het was zijn specialisme en hij had destijds een bekende naam. Er zijn hiet een paar sfeervolle olieverfjes van hem te zien. André van der Vossen (1893-1963), die woonde en werkte in Haarlem en Bloe- mendaal, is als postzegelontwerper be roemd geweest. Hij won een prijsvraag voor een Europa-zegel in 1958. Hij was zeer veelzijdig, ook als illustrator en letterontwerper. Een tijd lang heeft hij zeer abstract gewerkt, maar hier hangt nu van hem een impressionistisch land schap bij Spaarnwoude, een goede olie verf. G. H. G. van Brucken Fock (1859- 1935) woonde een tijd in Zandvoort, Aerdenhout en Heemstede. Hij was in dertijd een zeer gewaardeerd schilder niet alleen, maar werd op latere leeftijd ook een bekende componist. Er is hier van hem een goed Strand in Zandvoort in olieverf. terts en de partita in d kleine terts nu in g kleine terts. Ook door deze veran dering hebben de clavecimbel-partitas een eigen sfeer, een eigen uitdrukkings kracht gekregen, die getuigen van een geprononceerde muzikale zelfstandigheid. Gustav Leonhardt heeft met de be werkingen bijzonder knap werk geleverd. Hij heeft hiervoor ongetwijfeld zijn groot meesterschap in de clavecimbel- kunst kunnen benutten, hetgeen in alle opzichten werd bewezen bij de prachtige HAARLEM. Noordhollandse kun stenaars zullen in de periode van 28 juni tot 25 juli exposeren in verschillende galerieën en musea in Limburg. Tegelij kertijd zal in vijf galerieën en musea in respectievelijk Alkmaar en Bergen werk worden vertoond van Limburgse kunste naars. Amsterdam, Carré, 20.15 uur: Ned. Opera Stichting met „Orpheus in de onderwereld” van J. Offenbach. Den Haag, Ned. Congresgebouw, 20.30 uur: Residentieorkest, Utrechts Sym fonie Orkest en koren met Achtste Symfonie van G. Mahler, o.l.v. Jean Martinon, slotconcert Holland Fes tival. AMSTERDAM. Het concert, dat het ensemble „Musica de camera” zater dagmiddag in het kerkgebouw „De Duif” te Amsterdam heeft gegeven, was be doeld om enkele impressies te geven van de muzikale aktiviteiten, die in de ze ventiende en de achttiende eeuw in deze stad ondernomen werden. Een inventari satie hiervan zou ongetwijfeld een ver rassende indruk geven van de behoefte, die bij de Amsterdammers „van toen” bestond aan contact met de toonkunst, in welk genre en op welk niveau deze kunst dan ook gebracht werd. Men weet nu al, dat in Amsterdam, zoals trouwens ook op veel plaatsen elders in de Nederlanden vele muziek colleges zich bezig hielden met het beoe fenen van de muzikale kunst en dat het lied hier in hoge ere stond. Men zong hier meer liederen dan in andere landen. Waar gemusiceerd wordt bestaat ook vraag naar muziek. Componisten kregen zo hun kans om met voordeel te compo neren, maar ook muziekuitgevers kon den met gewin zaken gaan doen en deze situatie bleef in Amsterdam jarenlang bestaan. „Musica de camera” heeft op zijn concert in „De Duif” werken ge bracht van componisten, die bij deze vertolkingen, die hij zondagavond van „zijn” partitas heeft gegeven. Vertolkingen, die de bijzondere schoonheid van deze, mede van Bachs muzikale fantasie vervulde, composities openbaarden en de clavecimbel als mu- ziek-instrument bijzonder lieten waarde ren bij de toehoorders, die tegenwoordig waren bij Gustav Leonhardts concert, dat in gebouw Diligentia in Den Haag werd gegeven. In dit „Lind” wapperden bonte vlag gen en klonk op geluidsband het door moeder Marie-Jeanne bespeelde carillon van Hulst, toen om 12 uur ’n old-timer het bruids paar voor het gemeentehuis bracht. Er ontstaan dan „bewerkingen”, waar tegen puristen, wie het in de eerste plaats „om de letter” en niet „om de geest” gaat, bij voorbaat al bezwaar zullen hebben. Bach was in deze zaak niet zo puristisch. De muzikale schoon heid, die hij in werken van andere componisten vond, inspireerden hem tot het scheppen van nieuwe schoonheid in andere instrumentatie, meestal met de ontdekte muzikale gedachten als kern van een bewerking, die vaak als een nieuwe compositie van eigen hand kon gelden. Bach werd zo voor latere „bewerkers” het grote voorbeeld, dat slechts door voortreffelijke toonkunstenaars nage volgd kon worden. En zo is dan deze expositie, die nog veel meer namen omvat, vooral interes sant als een kijkje naar een vorige generatie Haarlemse schilders, van wie sommigen in hun tijd bekende kunste naars waren en van wie men ook in het Frans Hals-museum werken kan vin den. Tot en met 2 augustus zijn deze werken bij Heerkens Thijssen te zien. HEIN STEEHOUWER De Noordhollandse kunstenaars laten hun werk zien in Arcen, Blerick, Weert, Roermond, Elslo, Valkenburg en Maas tricht. Uit Haarlem en omgeving wordt deelgenomen door Kees Bierman, Egbert de Bock, Ruud Cornelisse, Rob Clous, Rietje Degens, Jan Dirks, Marinus Fuit, Loes van Goor, Hannes Kuiper, Michel van Overbeeke en Jaap Ploos van Am stel. De Limburgers vinden onderdak in galerie Cees Noort en het Hekelhuis en het Stedelijk Museum, alle in Alkmaar en galerie Tholen en het kunstenaars centrum, beide in Bergen. Onder de aquarellen zijn een paar kleurige stillevens met een goed gebruik van uitgespaard wit, die volkomen ’gangbaar’ zijn in de zin van realistisch vanuit het impressionistische. Het zijn vlotte notities in waterverf, die de im pressie van een moment van dingen zoals ze er stonden in het licht hebben vastgehouden. Maar Frans Hak werkt ook anders, als ik bij vorige gelegenheden reeds heb geschreven. Bij hem kan een blad geti teld landschap’ ook een berg lappen zijn of, omgekeerd, een lap of deken kan de indruk van een heuvellandschap maken. Hij bereikt het door binnen één tint te variëren en alleen grote lijnen en vlak ken weer te geven, vaak in grijs of een andere onopvallende kleur. Zo’n geheel valt ook op te vatten als een abstractie, waarbij het er weinig toe doet wat de aanleiding is geweest. Er zijn een paar kleuretsen, waarin wel gebruik wordt gemaakt van een contrast in kleuren en waarin een on derwerp zoals textiel, er uit kan sprin gen binnen een neutrale omgeving. Te stellen valt dus, dat Frans Hak zeer eenvoudige inhouden op hun waarde tracht te proeven en dan aan het werk gaat met de illusie die ze kunnen wek ken binnen een kader van zo neutraal mogelijk aangewende uitbeeldingen. Door het terugbrengen van uiterlijk ’vertoon’ en herkenbaarheden is het of zijn onderwerpen leven in een grensge bied tussen het zichzelf wél en niet zijn. Het is interessant Frans Hak in deze richting te volgen. HEIN STEEHOUWER Politie-agenten op een vliegveld in Londen kijken toe terwijl een meisje voorover ligt om de grond te kussen waar zojuist haar idool, de Amerikaanse zanger David Cassidy, heeft gelopen. De veel bejubelde popster kwam over uit New York om in het Wem- bley-stadion een concert bij te wonen van Elton John. Jammer genoeg voor zijn talloze fans zal Cassidy geen optredens in Engeland geven. De familie Savrij was een bekend schildersgeslacht in Haarlem. Hier hangt een volop impressionistisch landschap met schapen van Hendrik Marinus Sa vrij (1871-1942). J. G. Veldheer (1866-1954) werkte tot 1894 in Haarlem. Hij was zeei’ veelzijdig, illustreerde ook en maakte boekbanden. Tevens was hij kunstcriticus en hij had LEENDE. D’aloude Brabantse heerlijkheid Leende bij Eindhoven heeft zaterdag bol gestaan van de feestelijkheden. Enkele duizenden mensen hebben er luister bijgezet aan wat in het dorpje de geschie denis zal ingaan als „de bruiloft van het jaar”: Marie Cecile Moer dijk bekende zangeres van volksliedjes trouwde er met Philips’ specialist communicatie Jan Daudey, en die gebeurtenis trok drommen volk uit binnen- en buitenland. houtskooltekening uit zijn overgangstijd naar een sterk deformerend expressio nisme, waarin hij met enkele lijnen een compositie opbouwt. Harry Blam is hier een vaste expo sant. Nu hangen er ook voorbije oliever ven uit zijn realistische tijd, die vooraf ging aan zijn romantische symbolisme van nu. Willem Steijn is hier te vinden met een paar etsjes en aquarellen. Jan van der Veer met evaneens oudere aquarel len en zo meer „huidige” Haarlemmers. Het zijn geen van alle wat je noemt toppers die hier van hen hangen. Interessanter is het wellicht om langer stil te staan bij ’n geaquarelleerd kerk- interieurtje van Johannes Bosboom of een interieur van de Grote Kerk in olieverf van Jos van der Wall Perné (1877-1941), van wie hier ook een van zijn vroeger bekende avondstemmingen hangt, deze geschilderd in Schalkwijk. Adriaan Miolée (1879-1961) heeft jaren lang als lid en secretaris van KZOD, maar ook als lesgever, een rol in het Haarlemse kunstleven gespeeld. Er han gen hier een paar goede olieverven van hem, waaronder een „Herfst aan de Vecht”, waarin hij de natuur nogal „verheerlijkt” weergeeft. Ook in dynamische en in muzikaal- expressieve zin hebben Bachs partitas nieuwe dimensies gekregen en enkele bestaande moeten prijsgeven. Het instrumentale wezen van de viool is uit de clavecimbel-partitas van Leon hardt gebannen. Geen zweem van herin nering daaraan valt er waar te nemen. Ook de toonaarden zijn consequent ge wijzigd. De partita, die afgeleid werd van de vioolpartita in B kleine terts, staat in e kleine terts, die in E grote terts moet worden gespeeld in A grote gemaakt om in de overvloedige orke stratie hoorbaar te blijven. Misschien heeft André Kaart niet vol doende rekening gehouden met de con sequenties van het sinds kort uitgebouw de podium, waardoor het orkest meer naar voren komt en alle jeugdig enthou siasme van de musici nog eens extra volumineus wordt benadrukt. Bij het begeleiden van Frits van Erven Dorens die Poudenc’s kleurrijke Chansons met begrip en allure vertolkte, leek in ieder geval te weinig rekening te zijn gehou den met de klanksterkte-verhoudingen. Ondanks die voor hem ongunstige om standigheid, oogstte Van Erven Dorens met zijn intelligente en genuanceerde presentatie, uitermate veel waardering van het publiek. Tot slot werd teruggekeerd naar de Nederlandse toonkunst om Johan Wage- naar het muzikale woord te geven in diens ouverture Cyrano de Bergerac. Ook dit met meesterschap gecomponeer de orkestwerk kreeg een uitbundige ver klanking. Zouden het de enigszins ver- grovende gevolgen zijn van het spelen in de open lucht (op de laatste toemee naar Mannheim), die zich op dit concert nog steeds lieten gelden? Hoe het ook zij, met oprecht respect voor de opval lend goede instrumentale kwaliteit van het HJO; naast het soms zelfs agressieve fortissimo-spel, zou eens wat duidelijker een werkelijk pianissimo kunnen wor den nagestreefd. Past nog een compliment voor de instructieve tekst in het goed verzorgde programmaboekj e hij had voor velen van de zeer talrijke genodigden een verrassende mededeling: Marie Cecile en Jan Daudey bleken al enkele maanden gehuwd te zijn, en dus kon de burgemeester volstaan met een overigens even stijlvol als kruidig verslag van die gebeurtenis. Intussen bleek de imposante laat gotische kruisbasiliek van Leende compleet volgestroomd te zijn met mensen die van de kerkelijke hu welijksinzegening niets wilden mis sen. De Zeister Jezuïtenpastoor Straathof leidde er een ruim an derhalf uur durende dienst, waarin het oude kerklatijn alle recht werd gedaan. In deze stemmige en soms ontroeren de plechtigheid was een kleine rol weggelegd voor Marie Cecile’s dochter, de jeugdige, in blauw flu weel gestoken baronesse Marylotte (Marie Cecile’s vorige echtgenoot, een Russische baron, kwam enkele jaren geleden om bij een verkeers ongeval). Zij reikte de echtlieden de ringen aan. ZUTPHEN (ANP). Onder grote be- lagstelling is zaterdagmiddag in Zut phen het nieuwe museum „Henriette Po lak” geopend in de gerestaureerde voor malige herberg „De Wildeman” aan de Zaadmarkt. In het museum is een col lectie kunstwerken ondergebracht die op initiatief van de vorig jaar overleden Henriette Polak-Schwarz werd verza meld door de Stichting Henriette Antoi nette. Hiermede is haar hartewens ver vuld dat de collectie een definitieve plaats zou vinden in haar geboortestad Zutphen. De collectie kunstwerken omvat een groot aantal schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken van Nederlandse kun stenaars. Daarbij zijn werken van kun stenaars die in geen enkel ander mu seum vertegenwoordigd zijn. De samen stelling geeft blijk van een voorliefde voor het figuratieve. In overeenstem ming met de wens van Henriette Polak heeft een keuze plaatsgevonden onaf hankelijk van actuele stromingen. omstandigheden betrokken waren, in hoofdzaak voor wat Amsterdam betrof. Estienne Roger en Paulus Matethysz zijn de Amsterdamse uitgevers, die zich door het uitgeven van enkele der uitge voerde composities verdienstelijk hebben gemaakt. Mede dank zij hun bemoeienissen kon „Musica de camera” de toehoorders laten genieten van de twaalfde Sonata uit de Sonate da Camera a tre van Arcangelo Corelli en van de „Lachryme Pavaen” van Jhonn Schop. Twee achttiende-eeuwse Nederlandse behoudende componisten, namelijk Pie ter Hellendaal en Willem de Fesch wa ren vertegenwoordigd met een solostuk voor violoncel en een Sonate. Beide werken waren uitgegeven in Londen, waar de twee componisten het beter beviel dan in Nederland. Inderdaad on dervonden zij daar veel waardering. Van de Zuid-Nederlander Carolus Hacquart kwam een Sonate uit de te Utrecht uitgegeven bundel Harmonia Parnassia tot uitvoering en voorts van Sweelinck de „Pavane lachrymae” en het aan hem soms toegeschreven stuk „Malle Symen”. Met een suite van Jean-Marie1 Leclair, na de pauze gespeeld, vormden alle reeds genoemde werken een programma van onderhoudende, intieme muziek, die door de leden van het ensemble, met name de clavecinist Ton Koopman, de barokvioliste Lucy van Dael, de barok- hoboïst Ku Ebbinga en de barokviolon- cellist Jaap ter Linden, in verschillende combinaties of solistisch met verzorgde, verfijnde klank en met uitnemende be heersing van de gespecialiseerde speel- techniek werd vertolkt, waarbij de rui me akoestiek van de kerk voor bewege lijke muziek wat vervagend werkte, maar voor de indruk van gedragen ge deelten een verrassend sublimerende factor werd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7