Verongelukte coureur was afgekeurd genegeerd fR Tiende plaats Gijs van Lennep HB: 2 MAN IN FRANSE G.P Grand Prix Pit-signaal door Lauda ■IS in cijfers AH en INCIDENT OVERSCHADUWDE 24-UURSRACE TE OSS 71 71 8 MAANDAG 23 JUNI 1975 SPORT (Van onze sportredactie) gd S 1 11 ZANDVOORT ,,Ben je laatst nog in Engeland geweest? Nee? Nou, ik voel me nu alsof ik een cup- finale meemaak. Geweldig, wat een dag, hier hebben we lang voor ge werkt. Een Britse overwinning, dat was het enige doel dat ik me stelde toen we ruim twee jaar geleden be gonnen”. Alexander Lord Hesketh is verder onverstaanbaar. De yells van de meegekomen Engelse sup porters van het Hesketh-raceteam klinken even overtuigend en agres sief als in de Britse voetbalstadions. „We are the champions”, wij zijn de kampioenen, juicht de verheugde kolonie, die niet vergeet de naam van coureur James Hunt te scan deren. Maar de held van de dag wordt elders nog opgehouden, en dus wordt de kolossale staleigenaar (24 jaar) weer het middelpunt van de loftuitingen. Op veilig ÉjiSi# J Br Sk SPORTS gaan, CUP-SFEER NA G.P. ZEGE VAN JAMES HUNT PIETER MUL (Van onze sportredactie) Wunde- Tientallen ronden lang joeg Niki Lauda (12) koploper Hunt (24) op maar de Brit bleef beheerst rijden en liet de Ferrari niet de ruimte te passeren. Lauda’s late bandenwissel kostte hem wellicht de zege maar de Óostenrijker staat in de strijd om de wereld titel onaantastbaar bovenaan. 24e dus het gekomen, doch kort erop verloor hij bij een snelheid van 170 kilometer per uur de macht over het stuur. De coureur sloeg tegen een met stroba len „beveiligde” boom en overleed ter plaatse wegens een ingedrukte borst kas. Hoogen- twee de Schenk is gisteren in het ziekenhuis van Jicin overleden aan de verwondingen, die hij daags tevoren bij een valpartij had opgelopen. Schenk kwam zaterdag tijdens de training van de Grote Prijs van Noord- Bohemen met zijn 750 ccpmachlne ten val. Gijs van Lennep kort voor de start van de Grand Prix onder de beschermende paraplu van echtgenote Jenny. Ear liest !-24 BU- toe- zol- men «31. jon- >uw, Ge- za. rige achtervolging op Hunt in te zetten, voor de bijna 50.000 toeschouwers na tuurlijk een plezierige zaak. Een saaie race werd het daardoor niet, terwijl die kans er aanvankelijk dik in zat. De rode bolides hadden zich in de training weer eens het rapst getoond (Lauda 1.20.29 en Regazzoni 1.20.57) en werden beloond met de twee plaatsen op de eerste startrij. Hunt en Jodi Scheckter vormden het volgende koppel, en daar achter stonden Reutemann en de huidige wereldkampioen Emerson Fittipaldi. Al onmiddellijk bij het uitkomen van de eerste Tarzanbocht drong de blauwe Tyrell van Scheckter zich tussen de Ferrari’s, maar de bandenwissel kostte de Zuidafrikaan die kostelijke positie. Hij werkte zich nog wel terug op de derde plaats, maar kort voor tijd wierp motorschade hem uit de strijd, een lot dat Emerson Fittipaldi al eerder had getroffen. Evenals in de laatste race in Zweden, kon Brabham zich nog in het gewoel om de punten storten, zij het dat behalve Reutemann nu ook Race goed meekwam. Rondenlang handhaafde Jarier zich in zijn Shadow tussen Hunt en Lauda, maar materiaalpech stootte hem uitein delijk uit de race, op een moment dat de Oostenrijker hem juist voorbij schoot. Als een kind zo blij was Alexander Lord Hesketh met de eerste GP-zege van zijn coureur James Hunt. De buikige edelman kreeg eindelijk waar voor zijn geld en lijkt op de foto van plan Hunt voor eeuwig en altijd in zijn greep te houden. ZANDVOORT Een tiende plaats in een veld van 25 wagens. Gijs van Lennep lachte. „Wat wil je nog meer; die kar gaat gewoon niet harder”. De 33-jarige jonkheer kwam in elk geval de verdienste toe de wagen in de baan te hebben gehouden. En van de veertien deelnemers die de race uit reden, wist hij er op die manier nog vier achter zich te houden. Wilson Fittipaldi, Ian Scheckter, Alan Jones en Leila Lombardi vaste nummers in het Grand Prix-circus moesten de Nederlander voor laten gaan. De dikke lord laat het gebeuren met graagte over zich heen komen. Met al zijn poen is het hem eindelijk gelukt alle fabrieksrijders achter zich te hou den. Zijn blonde fotogenieke rijder hield de Hesketh 308 dit keer heel en gaf de favoriete Lauda geen kans zijn vierde achtereenvolgende Grand Prix te win nen. Alhoewel het niet uitgesloten is dat de Oostenrijkse Ferrari-rijder die eerste plaats niet ten koste van alles wilde pakken. Want de leider in het klasse ment om de wereldtitel voor formule-I wagens toonde op het Zandvoortse cir cuit wel weer enorm veel klasse toen hij een achterstand op de Britse coureur helemaal goedmaakte. Ondanks zijn handicaps bleek Hut ten uiterst succesvol. Hij behaalde een aantal nationale titels in de 500 en 750 cc-klasse en won in 1971 de 24 uur van Oss. Ook ditmaal behoorde Hutten, rijdend met de Duitser Dwo- racek, tot de favorieten. Hutten was ’s nachts om half drie aan de leiding Het voorlopig onderzoek bevestigde zondag deze laatste diagnose. Het staat vast dat Hutten de nacht van vrijdag op zaterdag heeft besteed aan het sleutelen aan zijn machine, zodat hij in bijna 48 uur niet heeft gesla pen. het volledige rendement had opgebracht Otweede man Clay Regazzoni finishte in dezelfde ronde als de winnaar en stalge- noot Lauda), maar omdat sterrijder Lau da veel te Iaat op een pitsignaal rea geerde. De Oostenrijker reed zodoende acht minuten langer dan Hunt op de tragere regenbanden. Banden die iedere stal op het laatste moment moest gaan monteren en die in de trainingenn hele maal niet waren uitgeprobeerd. Immers, ook in Zandvoort was het dagen stra lend weer geweest, en de regen die Grote Prijs van Nederland de eerste Grand Prix-zege feestvierende Hesketh-team, Hans Hutten hij was 35 jaar, woonachtig in Borculo en pas ge trouwd vond onderdak bij de Ne derlandse Motorrijders Bond, de NMB, die door de internationale fe deratie (FIM) niet wordt erkend, om dat per land slechts één vertegen woordigende organisatie mag optre den. Voor Nederland is dat de KNMV. enkele uren voor de start uit de hemel neerstortte, vereiste een reeks van an dere afstellingen van de machines. De 27-jarige Hunt, voortgekomen uit de Formule-3, reageerde het eerst op het wegblijven van nog meer hemelwater. Dat was al in de vijfde ronde, maar tot ieders verbazing racete Lauda door op banden die elke rondetijd met 10 sec. opjagen. De Ferrari-teammanager: „We hadden al op het bord laten zien dat Lauda binnen moest komen, maar ik denk dat hij het signaal niet heeft gezien.” Een wat ongeloofwaardige verklaring; en Lauda, later om commentaar ge vraagd, reageerde nogal bits en vreemd: „Ik heb het wel gezien, maar de enige die bepaalt of ik binnenkom, ben ik zelf”. Een riskant standpunt, want een rijder kan immers nooit precies weten waarom hij naar de kant wordt gediri geerd. Materiaalgebreken die voor hem niet, maar langs de kant wel zichtbaar zijn, kunnen een reden vormen. In elk geval ging Lauda zijn eigen weg, en dat noodzaakte hem een langdu- De stemming zat er in de Hoogen- boom-stal dan ook best in. Vooral omdat de vooruitzichten voor de equipe een stuk gunstiger zijn. Ten lange leste is de nieuwe Ensign gear riveerd, en ontwerper Morris Nunn verwacht er nogal het een en ander van. „Deze wagen is beslist sneller dan de huidige Ensign”. Dat laatste klonk o.a. Van Lennep natuurlijk als muziek in de oren. „Op het rechte eind werd ik links en rechts gepasseerd, daar viel niet tegen te rijden. Als ik met Hoogenboom overeenkom over twee weken in Frankrijk mee te doen, is dat wel licht in die nieuwe bolide. Het testen van die wagen kan ook beter door mij gebeuren, want ik héb natuurlijk de nodige ervaring. Roelof rink mist die nu eenmaal”. Maar team-baas Rody boom: „Ik denk dat ik alle wagens ga inschrijven, net als hier in ZANDVOORT. De uitslag van de Gro te Prijs van Nederland is: 1. James Hunt (GB) met Hesketh 308, 75 ronden (316.95 km.) in 1 uur 46 minuten 57.40 seconden (gem 177.81 krn-u); 2. Niki Lauda (Oost) met Ferrari 312 T, 1.46.58.46; 3. Clay Regaz zoni (Zwit) met Gerrari 312 T, 1.47.52.6; 4. Carlos Reutemann (Arg) met Brabham BT, op 1 ronde; 5. Carlos Pace (Braz) met Brabham BT 44 op 1 ronde; 6. Tom Pryoe (GB) met UOP Shadow DN 5, op 1 ronde; 7. Tony Brise (GB) met Embassy Hill GH, op 1 ronde; 8. Mark Donohue (VS) met Penske, op 1 ronde; 9. Patrick Depauller (Fr) met Tyrell Ford O 77, op 2 ronden; 10. Gijs van Lennep (Ned) m. Ensign, op 4 ronden; 11. Wilson Fittipaldi (Bra) met Copersucar, op 4 ronden; 12. Ian Scheckter (Z.-Afr) met Williams FW op 5 ronden; 13. Alan Jones (Aus) met Embassy Hill GH op 5 ronden; 14. Leila Lombardi (It) met Marsh 751 op 5 ronden; 15. Ronnie Peter son (Zw) met Lotus 72 op 6 ronden; 16. Jody Sheckter (Z.-Afr) met Tyrell Ford O 77, op 8 ronden; 17. Jacques Laffite (Fr) met Williams FW, op 10 ronden; 18. Jochen Mass (Wdld) met Texaco M 23, op 14 ronden. Snelste ronde: Lauda 1.21.54 (gem. 186.54 km.-u.). Na acht races is de stand in het klasse ment voor Formule I rijders als volgt: 1. Niki Lauda (Ferrari) 38 punten, 2. Carlos Reutemann (Brabham) 25 pt., 3. Emerson Fittipaldi (McLaren) 21 pt.. 4. Carlós Pace (Brabham) 18 pt. 5. en 6. James Hunt (Hesketh) en Clay Regazzonu (Ferrari) 16 Pt. OSS (ANP). De motorcoureur Hans Hutten, die in de nacht van zaterdag op zondag tijdens de 24- uursrace van Oss is verongelukt, is enkele jaren geleden door artsen van de KNMV ongeschikt bevonden aan wedstrijden deel te nemen. Hutten was blind aan een oog, terwijl voorts zijn rechtervoet verbrijzeld is ge weest, zodat deze de normale functies nog slechts voor dertig percent kon verrichten. De secretaris van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging Van Egdom: „Hutten is door neutrale artsen, die voor ons werken, afgekeurd.” Keuringsartsen van de NMB achtten Hutten bij een recente keuring evenwel in staat aan motorraces deel te nemen. Voor de organisatie was het onge luk aanleiding de race te staken en zich te beraden over voortzetting. Voor Colin Chapman viel er opnieuw geen eer te behalen. De beide Lotussen (John Player Special) haalden het einde van de race over 75 ronden niet. Ickx brouwde er helemaal weinig van. Hij kapte er in het begin van de race al mee, na een schuiver in de Panorama- bocht, en gaf de schuld aan motorische tekortkomingen. Stalgenoot Ronnie Pe terson moest zijn voorbeeld kort voor de finish volgen met mechanische proble men. De werd voor dat omringd door de Union Jacks (de Britse vlag in welks kleuren de equipe is gestoken) de champagne liet spuiten. Een overwinning die gelukkig niet ge temperd behoefde te worden door onge- lukqen die anders een formule-l-race nog wel eens in rouw willen dompelen. Kleine schuivers kwamen er nog wel voor, maar geen van de rijders liep daarbij ook maar enig letsel op. Nadat het wegdek van olie was ont daan, besloot men verder te mede op advies van de politie, die in eerste instantie oordeelde dat het on geluk niet te wijten was aan onveilig heid van het circuit, doch aan een mechanisch defect, een „vastloper”. Dat was halverwege, en vanaf dat ogenblik joegen Hunt en Lauda op een tiental meters achter elkaar. De snellere Italiaanse wagen maakte de achterstand op het rechte eind steeds goed, maar tegen de Hunzerug op sprong James Hunt keer op keer weg. Teammanager Luca di Montemezolo van Ferrari: „Als Lauda gewild had, was hij hem wel gepasseerd, maar dan had hij risico’s moeten nemen. Nu reed hij veilig en pakt hij toch nog zes punten voor die wereldtitel. Zijn belangrijkste concur renten lagen achter hem, dus zij ver dienden nog minder.” Al met al zag het uitgebreide Italiaan se kamp toch met lede ogen de Britse victorie aan. En dat niet omdat de miljoeneninvestering ditmaal dus niet Zandvoort is gebeurd. Ik ben toch van plan Gijs in de oude Ensign te zetten en Roelof in de nieuwe. Maar daarover hebben we nog niet ge - praat”. Van Lennep, die aan de finish vier ronden op Hunt had moeten toege ven, wil dolgraag in de volgende Grote Prijzen verschijnen. „Ja, na tuurlijk. Dit is het mooiste werk, en ik heb er de gelegenheid voor, want mijn sportwagenraces vallen niet sa men met de formule 1. Kennelijk doet mijn deelname de mensen toch wel wat; uiteindelijk ben ik Neder lands enige echte coureur in dit werk. De publiciteit die ik nu heb gekregen, is in voorgaande jaren nog nooit zo groot geweest”. Werner 41',

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9